'Consument is vogelvrij' JSÜ bessels mooij inde klas Ik lees de krant Bert Donia boos over houding huidige kabinet ^/I^EaeagAPs «sSSSi PAGINA 8 MAANDAG 12 AUGUSTUS 1985 Er gaat bijna geen week voorbij of Bert Donia heeft wel weer iets. Dan verschijnt de directeur van Konsu- menten Kontakt in de media en roept dat er te veel sulfiet zit in wijn, dat de benzineprijzen te hard stij gen, de bubbeltjes in bronwater te duur zijn of dat de speculaas van Al- bert Heyn niet naar speculaas smaakt. En voegt er vragend aan toe wat de regering hieraan denkt te gaan doen. Wat een ellende. Waar haalt die Donia het vandaan? Staat hij werkelijk knarse tandend benzine te tanken? Is zijn dag weer verpest als hij bij het winkelen be merkt dat wijnzuurkool veel te duur is en 's avonds tijdens de maaltijd ontdekt dat de kruidenkaasjes veel te vet zijn? „Zo werkt het dus niet", zegt Bert Do nia. „Persoonlijke ergernissen worden niet door Konsumenten Kontakt uitge dragen. Alles wat wij doen is een verta ling van wat leeft in de achterban, die voor 85 procent uit vakbondsleden be staat. Als we over een bepaalde zaak veel brieven en telefoontjes krijgen, gaan we er wat aan doen. Dan voeren we actie, geven voorlichting en proberen in poli tiek Den Haag veranderingen te bewerk stelligen". Opwinden Maar Bert Donia erkent dat hij zich niet altijd alleen maar beroepsmatig er gert. „Gedrevenheid moet je hebben. Heb je dat niet, dan kun je bij een orga nisatie als Konsumenten Kontakt moei lijk functioneren. Het zit in me en in de meeste mensen die hier werken. Ik kan me echt opwinden over de hoge benzi neprijzen. Vooral als ik weet dat de ach terliggende machten, zoals Shell en Es- so, de mogelijkheid hebben om daaraan grof geld te verdienen. Dat een paar on dernemingen de dienst kunnen uitma ken en de regering onder druk zetten. Ik tank dan ook zoveel mogelijk wit, het is een minimaal steentje, maar toch... De benzine komt uit dezelfde raffinaderijen als die van Shell en Esso, heeft dus de zelfde kwaliteit. Is alleen goedkoper". - Wat is de directeur van Konsumen ten Kontakt verder waard als consu ment? „Ik werk zestig uur per week. Gezien de huidige sluitingstijden doet mijn vrouw de dagelijkse boodschappen. Zij doet dat heel bewust. Zo koopt ze meest al artikelen van minder bekende merken die volgens onderzoek in kwaliteit niet onderdoen voor de veel duurdere beken de A-merken. Op die manier kan een ge zin vaak honderden guldens besparen". - Bent u wel eens genept? „Ik heb wel eens problemen gehad met een produkt. Een auto gekocht die kennelijk op maandagmorgen was ge maakt. Er waren elke keer problemen mee. Op een gegeven moment ging de garage moeilijk doen over de garantie. Dan klim ik in de pen en schrijf een brief aan de importeur. Die heeft de zaak op gelost. De wagen kon naar een andere garage en daarna heb ik geen problemen meer gehad". - Kende die importeur u van naam? „Die indruk kreeg ik niet. Ik heb in elk geval niet als directeur van Konsumen ten Kontakt geklaagd. Ik denk dat dit juist een voorbeeld is van dat je het er niet bij moet laten zitten. Maar er kan op het gebied van klachtenbehandeling nog veel verbeterd worden. Veel men sen komen er toch niet zelf uit en scha kelen dan ons in. Vaak komt er dan wel een goede oplossing. Het maakt toch wel verschil of Konsumenten Kontakt klaagt". Merken - Welke invloed heeft reclame op u? „Ik heb de illusie van mezelf dat ik me er voor afsluit, maar ik sluit niet uit dat het toch inwerkt. Ik geloof dat reclame een grote invloed heeft op de consu ment. Er is een aardig voorbeeld, waar bij wij consumenten ons in de luren la ten leggen door de fabrikant. Dat is die waanzinnige trend met die krokodil letjes. Ik erger me daar vreselijk aan. „Het is bijna niet meer mogelijk om kle ding zonder merken te kopen. Je betaalt er gigantisch veel meer voor en je loopt ook nog reclame te maken. Kinderen kunnen op de middelbare school niet verschijnen als ze geen schoenen dragen van merk X. Die fabrikanten zitten te gieren van het lachen. Kwalitatief is dat spul niet beter, maar door er een etiketje op te plakken, verdienen ze er goed aan". Bert Donia is zo niet de grootste, dan wel de bekendste consumentenstrijder. Hij komt vrijwel wekelijks in de publiciteit als directeur van Konsumenten Kontakt, een stichting waarbij zijn aangesloten de vakbonden, de Nederlandse Gezinsraad en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Bert Donia (42 jaar) heeft dus een achterban van 1,7 miljoen leden. Hoe functioneert de voorvechter zelf als consument? Wordt hij zelf wel eens genept? Verslaggever Weert Schenk vroeg het hem. door Weert Schenk Bert Donia: "Artikelen van minder bekende merken doen vaak in kwaliteit niet onder voor de veel duurdere A-merken". „Het is geld-uit-de-zak-klopperij. Struikroverij op de menselijke ziel. Ik vind het volstrekt verwerpelijk. Ik weet niet hoe wij daar verandering in kunnen brengen. Ik vrees dat een televisie filmpje van Konsumenten Kontakt niet werkt. Ik weet niet hoe het moet worden aangepakt". - U koopt dus geen overhemd met een merkje? „Ik ga er niet bijlopen als een sand wichman. Dat weiger ik. Weet je dat het nog moeilijk is om die merkjes er af te halen? Het zit er heel degelijk op vastge naaid, om te voorkomen dat het er wordt afgehaald en op andere kleding wordt gezet". „Mijn kinderen zijn nog niet op de leeftijd dat ze daar om vragen. Het is ge lukkig niet actueel". - Maar stel.... „Ik zou het wel sneu vinden om nee te zeggen. Je moet je principes niet uit vechten over de rug van je kind. Ik sluit niet uit dat hij dan toch die schoenen krijgt". Zwakker - Kan de consument zich nog steeds niet wapenen tegen die reclame? „De wapens van ons zijn niets vergele ken bij die van het bedrijfsleven. De fa brikanten kunnen terecht in de kranten en in de STER, die een heel grote in vloed heeft. Psychologisch en technisch zit het vaak goed in elkaar. Het verbijste rende is dat de consument die reclame ook nog zelf betaalt. Het zit in de prijs van het produkt. Wij hebben slechts sinds kort twee minuten zendtijd per week bij de VARA-televisie en verder ons eigen blad. Dat is absoluut een zwakkere positie", „Maar als we dan toch wat tegen die reclame doen, wordt er verschrikkelijk gejammerd. Morgen, die margarine die naar boter zou smaken, is mislukt, zo wordt gezegd, door een actie van Konsu menten Kontakt. In werkelijkheid ging het erom dat de consument niet belazerd wil worden". „Zo is er uit het bedrijfsleven ook veel kritiek gekomen op ons spotje tegen spaarkas-colporteurs. „Trap er niet in, trap ze er uit', was de leus. Dat werd niet netjes gevonden. Er kwam een hoop hei bel van. Wij kregen zelfs nog van staats secretaris Van Zeil (consumentenzaken, red) de gele kaart. Dan zie je welke risi co's je loopt als je iets aanpakt". „Reclame moet worden ontdaan van het emotionele sausje. Kijk naar de prijs en de kwaliteit en ontdoe het van de hele rimram. Om veel van die dure dingen wordt iets heen verzonnen, kenmerkend voor een bepaalde levensstijl. Door die zaken moeten we heen prikken. Ook heb je vaak te maken met het idee dat goed koop meestal duurkoop is". „Ik vind dat reclame veel informatie ver zou moeten zijn. Maar daar is de on dernemer niet bij gebaat. Hij heeft de neiging de positieve kanten te laten zien. Hij geeft geen objectief plaatje. De on dernemer zou zich meer op het consu mentenbelang moeten richten, ofschoon ik besef dat daaraan grenzen zijn. Maar ik heb niet de illusie dat de ondernemer op vrijwillige basis negatieve aspecten van zijn produkt meldt". Sulfiet - De ondernemer is er toch niet steeds op uit om de boel te beduvelen? „Dat kan je wel zeggen. Neem nou nog even Morgen, die margarine. Dat was echt de boel belazeren. Maar dan zeg ik ook tegen die ondernemers: sufferds, hoe haal je het in je hoofd om zo'n peper duur produkt op de markt te brengen als iedereen er op achteruit gaat". „Kijk nu eens wat er gebeurt met die Oostenrijkse wijnen. De consument proeft niet dat er iets verkeerds in zit. Of neem het gehakt. Sinds 1951 is sulfiet in gehakt verboden. Toch werd het op gro te schaal gebruikt en er kwam geen ver andering in. Toen hebben we alle namen van slagers gepubliceerd die sulfiet ge bruikten. Kregen we kritiek van: Konsu menten Kontakt speelt eigen rechter. Ik ben zelfs nog bedreigd". Kontakt, vanaf1972 als directeur. Wat is er bereikt in zoveel jaar consumenten- strijd? „De consument is mondiger gewor den. Op het gebied van levensmiddelen is er meer verbetering te merken dan op financieel terrein. De geldleningen en verzekeringen zijn voor de meesten nog te ingewikkeld, waarbij de voorlichting vaak erg slecht is. Vorig jaar hadden we na één televisiespot en een gesprek bij Frits Bom over de haken en ogen van de spaarkas - een overeenkomst om over een aantal jaren maandelijks een bedrag te sparen - meer dan 1000 klachten". „Er zijn meer successen behaald: het loslaten van de koffieprijs, de actie tegen de reclamecampagne 'verstandig roken', de kindervoeding van Olvarit, waar ni traat in zat. Er is wel wat bereikt". - Maar over het algemeen houden on dernemers nog te weinig rekening met de consumenten? „Ze zeggen rekening te houden met de consumentenorganisaties. Maar dat ligt toch anders in de praktijk. Nog steeds worden onveilige produkten op de markt gebracht. Elk jaar worden nieuwe types gepresenteerd. Maar het zijn de oude met nepvernieuwingen. De nieu wigheid betreft een kleurtje of een ander klein dingetje, waarmee ze naar buiten komen. Maar het zijn geen wezenlijke verbeteringen. Vernieuwde Dreft of elke week een andere wokkei. Onzin". Aan banden Bert Donia pleit voor meer wettelijke regelingen om de ondernemers aan ban den te leggen. Ook moet in het onder wijs aandacht worden besteed aan con sumentenzaken, vindt hij. Maar tegelij kertijd beseft hij dat het geen zin heeft om daar nu over te praten. „Dit kabinet legt de prioriteiten niet bij het consu mentenbeleid". In de jaren zeventig was er nog ruimte voor de consument, herinnert Bert Do nia zich. Dat was een soort oogstperiode. Toen werd zelfs gesproken over een gro tere inspraak van consumenten in on dernemingen. Dat klimaat is verdwe nen. „Dit kabinet legt de ondernemer geen haarbreed in de weg". Fel: „De huidige minister van econo mische zaken heeft geen oog voor con sumentenbelangen. Dat straalt hij uit en dat wordt ook zichtbaar in de Tweede Kamer. Die arrogantie. Hij zegt gerust dat het hem niet kan schelen dat de ben zine duurder wordt. Dat maakt me erg kwaad. Hij ziet de consument niet staan". „Onder dit kabinet is de consument vogelvrij geworden. Staatssecretaris Van Zeil heeft zijn verdiensten. Hij heeft op het terrein van de deregulering niet alles afgebroken. Maar hij zit vast in de doelstelling van het kabinet om het be drijfsleven op te stuwen in de vaart der volkeren. Alle prijsbeschikkingen zijn gesneuveld. Er is geen prijsbeleid Konsumenten Kontakt heeft als pres sie-organisatie intensieve contacten met politici. Maar het helpt weinig, verzucht Bert Donia, alles struikelt over het re geerakkoord. Nu staat er in het regeer akkoord wel in één zinnetje dat het con sumentenbeleid geïntensiveerd wordt, maar dat gebeurt niet. Bert Donia hoopt dat het met een vol gend kabinet weer wat beter wordt. Maar hij gelooft niet dat met de PvdA in de regering het paradijs zich zal aandie nen. „Ik vrees dat de mogelijkheden be perkt zijn. Ook de PvdA moet rekening houden met het bedrijfsleven. Den Uyl zou trouwens in zijn eerste kabinet het consumentenbelang verankeren in het sociaal-economisch beleid. Dat heeft hij ook niet waargemaakt". Ruimte „Dat zie ik niet zitten. Economische zaken is een producentenministerie. Ik zie hoe Van Zeil moet opboksen tegen de belangen van de producenten. Ik denk dat ik op die plaats te weinig ruim te zou krijgen om meer te verwezenlij ken dan Van Zeil, ook al ben ik wel een grotere drammer dan hij. Maar het gaat niet om de persoon. Als je werk wilt ma ken van consumentenzaken, dan moet het kabinet je die ruimte geven. Er zal dus voor Konsumenten Kontakt genoeg werk blijven". - U wordt er niet moedeloos van? „Van deze regering zou je gefrustreerd kunnen worden. Dan kan je je schou ders laten zakken. Je kan er ook juist nog veel harder tegenaan gaan. Zo heb ben we van het woonlastenonderzoek een politieke zaak kunnen maken. Voor 110.000 mensen hebben we bereikt dat een deel van de onroerendgoed-belas- ting werd kwijtgescholden. Toch geen onbelangrijke successen". „Ik wil me sterk maken voor mensen die het niet breed hebben. Dat houdt me gaande. Ook heb ik de drang om te vech ten tegen machtsstructuren, overigens zonder de illusie dat het lukt. Maar toch proberen. Ik ben er trots op dat door ons de grote overwinsten van Shell en Esso op het aardgas in discussie zijn geko men. Die winsten hadden afgeroomd kunnen worden, maar Van Aardenne loste dat anders op. Hij sloot een heren- akkoord". „Het knokken voor een bepaalde groep ligt me. Dat was al zo toen ik hier in 1968 begon. Ik wilde het opnemen voor de underdog. Dat is niet veran derd". 5 DOLLb ÜAV3CH TlNItAlcnunu 5 dage. lang snutfejen in miniatures. begmenswoardiOa iimS^ ringen etc.) noemen) en nu kom* net: Sx~ - Medisch secretaresse Secretaresse Ass. secretaresse Kantoorassistente Receptioniste/lnformatrice MACHINESCHRIJVEN Dag-, avond- en scholierenopleidingen STENOGRAFIE Nederlands, Frans, Duits, Engels CONVERSATIE Frans, Duits, Engels, Spaans BEDRIJFSCORR. Frans, Duits, Engels, Spaans, Nederlands BOEKHOUDEN MIDDENSTANDS DIPLOMA M.B.A. NOTULEREN INFORMATICA TEKSTVERWERKING Inschrijving voor de nieuwe cursussen dagelijks van 10-21 uur Haarlem Santpoorterstraat 42 Tel. (023) 264979 Het Leidsch Dagblad/ Alphens Dagblad helpt! Bel 071-144941 en vraag naar Harry Mos.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 8