Fries melkschaap om hoge produktie in de eer hersteld Computerhobby leidt tot nieuw opsporingssysteem Paus ontmoette priesters van het heilig Belangstelling voor schapekaas geeft ras weer toekomst MAANDAG 12 AUGUSTUS 1985 PAGINA 7 ■mémm ■BiHM Het Friese melkschapenras kent opnieuw een tijd van bloei. Er zijn weer liefhebbers die dit typische ras in de wei laten grazen en er voor zorgen dat een oud schapen ras levend wordt gehouden. De toenemende belang stelling voor schapekaas heeft in dit verband zijn posi tieve uitwerking niet gemist. Het Friese melkschaap werd vooral om deze reden weer gewild. Het is immers typisch een ras dat in de richting van de melkproduktie is gefokt. Maar kan schapekaas het Friese melkschaap blijvend een nieuwe toekomst bieden? Lange tijd vreesden velen dat het met het Friese melkschaap een aflopende zaak was. Na een piek in de Tweede Wereldoorlog ging het langzamerhand bergaf waarts. Zo rond 1960 bereikte het al in 1908 opgerichte „Friesche Melkschapen Stamboek" een absoluut diep tepunt. Men registreerde nog zo'n twintig leden, maar minder dan de helft hield ook werkelijk schapen. Het einde van het Friese melkschaap werd van verschillen de zijden voorspeld, maar als door een wonder begon rond 1970 de belangstelling toe te nemen. Het ledental is al tot 140 gegroeid en de totale populatie in Neder land wordt geschat op zo'n 1500. Het Friese melkschapenras kent opnieuw een tijd van bloei. Er zijn weer liefhebbers die dit typi sche ras in de wei laten grazen en er voor zorgen dat een oud scha penras levend wordt gehouden. De toenemende belangstelling voor schapekaas heeft in dit ver band zijn positieve uitwerking niet gemist. Het Friese melk schaap werd vooral om deze re den weer gewild. Het is immers typisch een ras dat in de richting van de melkproduktie is gefokt. Maar kan schapekaas het Friese melkschaap blijvend toekomst bieden? men het Friese melkschaap ook die richting uit laten koersen. Het fokken naar een zoge naamd vleesschaap begon al zo rond 1850. In de beginjaren van de negentiende eeuw was de wol nog een van de belangrijkste pro- dukten. Ron^d 1830 begon men echter al met het kruisen van het Friese melkschaap met Engelse rassen als de Leicester en de Lin coln. Enerzijds probeerde men daardoor een hogere wolop- Het Friese melkschapenras kent opnieuw een tijd van bloei. door Bert de Jong Lange tijd vreesden velen dat het met het Friese melkschaap een aflopende zaak was. Na een piek in de Tweede Wereldoorlog ging het langzamerhand bergaf waarts. Zo rond 1960 bereikte het al in 1908 opgerichte „Friesche Melkschapen Stamboek" een ab soluut dieptepunt. Meji regi streerde nog zo'n twintig leden, maar minder dan de helft hield ook werkelijk schapen. Het ein de van het Friese melkschaap werd van verschillende zijden voorspeld, maar als door een wonder begon rond 1970 de be langstelling toe te nemen. Het le dental is al tot 140 gegroeid en de totale populatie in Nederland wordt geschat op zo'n 1500. Aan de nieuwe toekomst van het Friese melkschaap gaat een rijke, maar zeker niet altijd dui delijke historie vooraf. Het is slechts met moeite te bewijzen dat in de zestiende eeuw dit schaperas voorkomt. Men ba seert die stelling op vermeldin gen van uiterlijke kenmerken als grootte en vruchtbaarheid van het dier in geschriften uit die tijd. Duidelijker wordt het in de zeventiende eeuw, als men aan de hand van tekeningen en schil derijen het Friese melkschaap inderdaad kan herkennen. Een duidelijk voorbeeld is het schil derij „De Jonge Stier" van Pau- lus Potter uit 1647. Feitelijk begint de beschreven geschiedenis van het Friese melkschaap in 1908. In dat .jaar wordt in Leeuwarden het „Friesch Melkschapen Stam boek" opgericht. „Vooral in het belang van den arbeidersstand" wil men met dit stamboek het oude echte type melkschaap zui ver fokken en beschermen. Het was de voorzitter van de Frie sche Maatschappij van Land bouw, dr. Johan Edzart van Wei deren baron Rengers, die op 28 augustus 1908 een vergadering belegde „van belangstellenden in de instandhouding van het Friesche schaap". Een van de eerste schapenstamboeken van Nederland werd toen opgericht. Voor de oprichting van het „Friesch Melkschapen Stam boek" was nog een reden. Eigen lijk wilde men proberen om door gebruikmaking van ooien van het Friese melkschapenras en rammen van het Engelse Lin- colnras een melkrijk, vruchtbaar en snel groeiend ras te fokken. De tendens ging in de fokkerij duidelijk in de richting van een vleesschaap. Met beleid wilde brengst te verkrijgen, anderzijds was dit al een voorzichtige stap op weg naar het fokken van een vleesschaap. Het kruisen van het Friese melkschaap met de Engel se rassen zorgde er echter wel voor dat het oorspronkelijke Friese melkrijke ras zeldzaam werd. Zwakker De positie van het Friese melk schaap als zuiver ras werd aan het eind van de vorige eeuw steeds zwakker. De roep om iets te doen met de fokkerij werd dan ook allerwegen sterker. Het was uiteindelijk K. N. Kuperus van Marssum die ten aanzien van een zuiver Fries melkschapenras een belangrijke stap nam. Hij was het die - naar later zou blijken - de aanzet gaf tot de instandhou ding van het Friese melkschaap. Kuperus begon namelijk in 1885 met een particulier stamboek, dat hij tot 1905 bij zou houden. Dat werk kreeg in 1908 een ver volg met de oprichting van het „Friesch Melkschapen Stam boek". Kuperus raakte bij dat werk nauw betrokken door zijn benoeming tot inspecteur. Aanvankelijk kon het „Friesch Melkschapen Stamboek" zich nog wel verheugen in een snel groeiend ledental, maar tot ver betering van het Friese melk schapenras leidde dat niet direct. Na 1920 merkte men bovendien dat allerwegen de populariteit van de Texelaar toenam en het Friese melkschaap immer meer in de verdrukking kwam. De vraag naar het Friese melk schaap nam pas tijdens de Twee de Wereldoorlog weer toe. Be grijpelijk, want het'toonde zich een goede producent van melk. Bovendien waren in het stam boek geregistreerde dieren bui ten de officilele kanalen om ver handelbaar. Na de oorlogsjaren bleek echter al gauw dat deze op leving slechts van zeer tijdelijke aard was. Het houden van het Friese melkschaap werd steeds minder een zaak van de boeren. Tot on geveer 1960 hielden de Friese veehouders 'voor de aardigheid' wat schapen, maar met de voort schrijdende rationalisatie op de veehouderijbedrijven was er daar steeds minder plaats voor de woldieren. Slechts enkele fer vente fokkers bleven het Friese melkschaap trouw. De tijd dat 'de jongeren' bjj iedere boer wel het schapemelken kon leren, was echter voorbij. Liefhebbers Nu zijn het meestal liefhebbers die om verschillende redenen en kele exemplaren van het Friese melkschapenras in de wei heb ben lopen. Sommigen willen wel eens wat anders dan bijvoor beeld de Texelaar, die zich heeft ontwikkeld tot het nationale ras van Nederland. Anderen is het vooral begonnen om de goede melkeigenschappen van dit ras. Zij bereiden van de gewonnen melk kaas, kwark of yoghurt. „Het Friese melkschaap moet het van de melk hebben", is de stellige mening van het bestuur van het „Friesch Melkschapen Stamboek". Voorzitter Jacob van der Velde, secretaris Bokko Span en bestuurslid Beeke Beeksma waarschuwen echter voor een al te rooskleurige voor stelling van zaken. De'verkoop van schapekaas gaat bijvoor beeld nog niet zo gemakkelijk en vlot als menig schapenhouder wel zou wensen. „Je moet eigen lijk wat maken, waar heel Neder land op zit te wachten", verklaart Span veelbetekenend. „De kanalen ontbreken", ver duidelijkt Span de situatie op de markt voor schapenkaas. Met na me voor de zachte verse schape kaas ligt de afzet enorm gevoelig. „Die moet in twee of drie dagen verkocht zijn", aldus Span. Voor de zogenaamde harde kaas is die hindernis op de markt er niet. Voor beide soorten geldt echter dat de belangstelling van de con sument afneemt. Was schape kaas enkele jaren geleden nog „in" en lag de prijs per kilo zeker een gulden hoger, nu moet me nig schapenhouder zijn uiterste best doen om de kaas kwijt te ra ken. De veranderingen in de markt hebben Klaas en Joke Zandstra uit Luinjeberd met hun schapen houderij aan den lijve ondervon den. Zes jaar geleden begonnen ze hun hobby professioneler aan te pakken. Twee keer daags zo'n dertig schapen melken en daarna in de 'kaaskelder' om kaas te be reiden voor een in het begin wil lige markt. Joke vertelt dat toen tertijd voor de zachte verse kaas een gemakkelijke afzet werd ge vonden tegen hogere prijzen. De Zandstra's hebben de indruk dat de consument kritischer is ge worden en nu minder snel geld besteedt aan de wat duurdere schapekaas. Joke wijst in dit ver band ook op de snel gedaalde af zet van Franse kaassoorten. „Er zijn weer meer mensen die een goedkope Edammer nemen, in plaats van duurdere soorten", merkt Klaas Zandstra op. Schapekaas De markt voor schapekaas wordt bovendien nog bemoei lijkt door het feit dat voor alle ge produceerde schapekaas niet ge makkelijk een afzet kan worden gevonden. Klaas Zandstra heeft de indruk dat de markt de laatste jaren te veel schapekaas te ver werken heeft gekregen. „Het schapenhouden als hobby wordt bekeken als' een romantische zaak. Er zijn al heel wat mensen enthousiast begonnen, maar ve len verkijken zich op de situatie. De gemaakte kaas gaat echter wel de markt op en dat gaat dan ook nog vaak tegen lagere prij- Vooralsnog blijft bij de kaas handel schapekaas zeker in de schappen staan. De „zachte ver se" wordt aangeprezen als een oude Friese lekkernij, die be strooid met peper en zout op rog gebrood wordt gegeten. Voor het maken van deze soort wordt van de kaasmaker het minste werk gevraagd. Als na het stremmen van de melk de wrongel is be reid, wordt deze slechts enkele uren in de kaasvormen geperst. Daarna kan de „zachte verse" naar de consument. De bereiding van de „harde kaas" neemt meer tijd in beslag. Voordat het aan het persen toe is, heeft de Wron- gelbereiding heel wat tijd en energie gevraagd. Daarna volgt vanzelfsprekend nog het pekelen en later het veelvuldig keren. Voor de „zachte verse" geldt een prijs van ongeveer f 3,50 per drie-onsje en voor een kilogram belegen „harde" zo'n 15 tot 20 gulden. Van zeven liter schape- melk kan een kilo „harde" kaas worden gemaakt en van vijf liter een kilo „zachte verse". De wei is het restant, maar daarmee kan de schapenhouder gemakkelijk wat rundvee mesten. Jaarlijks komt er zo'n duizend kilogram schape kaas op de Nederlandse markt. Voor de slacht zijn de Friese melkschapen minder geliefd. De veehandel oordeelt in het alge meen wat misprijzend over de slachtkwaliteit van dit ras. De opbrengst van zo'n 175 tot 200 gulden per slachtdier is altijd een paar tientjes lager dan bijvoorbeeld een Texelaar. „Door de veehandel wordt wat neergekeken op het melkschaap, omdat het een slechter slachtre- sultaat zou hebben", verklaart Klaas Zandstra. „Maar het slach- tresultaat is prima, het is een vooroordeel". Ook de bestuurde- ren van het „Friesch Melkscha pen Stamboek" veroordelen de houding van de veehandel. „De handel probeert er misbruik van te maken", aldus secretaris Span. Vacht Wol biedt slechts een kleine aanvulling op de besommingen. Per vacht houdt de schapenhou der ongeveer 15 gulden over. De wol van het Friese melkschaap is overigens bijzonder geliefd van wege de fijne structuur en men betaalt er daarom vaak iets meer voor dan voor wol van andere rassen. De wolopbrengst van het Friese melkschaap is in het alge meen lager. Dit komt mede door dat de buikwol ontbreekt. Om de bijzondere eigenschap pen als melkschaap verder te ontwikkelen heeft het „Friesch Melkschapen Stamboek" in 1983 de instelling van melkcontrole gesteund. Het vervolg daarop is het op zetten van een fokprogramma. Het doel daarvan is het fokken van een Fries melkschaap dat een hoge melkproduktie, hoge vet- en eiwitgehaltes, een hoge vruchtbaarheid en een goed ex terieur heeft. Begin dit jaar is men daarmee begonnen. Het stamboek richt zich binnen dit programma enerzijds op de fok kerij op melkproduktie en gehal ten, anderzijds op de fokkerij op lammerenproduktie en groei- snelheid. Het Friese melkschaap heeft om die reden - analoog aan de rundveefokkerij - al de naam „Amerikaan ondér de melkscha pen" toebedacht gekregen. Ge poogd wordt dat het Frysk Molkskieppe Stamboek met de verkregen gegevens de leden van dienst kan zijn bij.de rasverbete ring. Maar tevens zijn er meer kansen voor bijvoorbeeld ex port. Voor de houders van het Friese melkschaap zou dat een extfa mogelijkheid zijn om een goed bestaan te vinden in deze landbouwsector. CUYK - Liefhebberij in het experi menteren met de home-computer heeft er toe geleid dat er voor de recreatievaart een centraal gere geld landelijk signalerings- en op sporingssysteem komt. Hiermee kan de rijkspolitie te water het snel stijgende aantal diefstallen bij de watersport-vloot aanzienlijk terug dringen. Dat is hard nodig, want het aan tal diefstallen van plezierjachten, buitenboordmotoren, kostbare na- vigatieapparatuur en andere scheepsbenodigdheden rijst de laatste jaren de pan uit. Uitdenker van het systeem is wachtmeester le klasse C. P. (Tom) van Halewijn (35) uit het Brabantse Cuyk, groepsrechercheur bij de rijkspolitie te water in Nijmegen. Sinds kort is hij gedetacheerd in Den Haag om daar de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI), de Nederlandse afdeling van Interpol, bèhulpzaam te zijn bij het opzetten en vervolmaken van het systeem dat uit zijn hobby is voortgeko- door Dick Horst Tom van Halewijn: "Wij kregen bij de groep Nijmegen regelmatig verzoeken van andere politiekorp sen om uit te kijken naar gestolen boten en motoren. Dat betekende in de praktijk dat de politie-telex- berichten in de map gingen eri er verder weinig gebeurde. Kon ook niet anders, want de gegevens wa ren te summier". "We wisten vaak geen merk of type van speedboot, motor of jacht. En wat doe je nu met verzoeken om uit te kijken naar een gestolen blauwe motorboot of een wit zeil jacht met rode kgjuit? Vaak was het materiaal waarvan zo'n scheep je is gebouwd niet eens bekend. Zoek het maar uit". "Ik vroeg me af hoe het mogelijk zou zijn om alle gegevens beter te rangschikken, een beter 'plaatje' van zo'n schip te krijgen. Daarvoor is een formulier nodig met alle noodzakelijke gegevens. Stop die gegevens in de computer en met een simpele druk op de knop heb je dan weer alle gegevens op een uitdraai voor je. Zwart op wit.". "Spelend met mijn computer zag ik het ineens helemaal zitten. In de groep-Nijmegen gingen we er mee aan de gang. We ontwierpen for mulieren voor de diefstal-aangiften en al gauw bleek dat het werkte". „De signalering van gestolen scheepjes verliep vlotter en we haalden al gauw een aantal gesto len boten en motoren boven water. Vervolgens breidde de proef zich uit tot ons hele district en ook bij de landgroepen van de rijkspolitie deelden we de standaard-formulie ren voor de noodzakelijke gege vens uit. In het winterseizoen 1983- '84 leerden we dat de ervaringen met de proef gunstig waren". "Bij ons zoeksysteem - jachtha vens afzetten en controleren - ont dekten we, dank zij het signale ringssysteem, al gauw een flink aantal gestolen buitenboordmoto ren. Uitsluitend en alleen doordat we nu zeer systematisch te werk gingen". Het succes bleef niet onopge merkt in Den Haag, waar de Cen trale Recherche Informatiedienst (CRI) al lang met de gedachte speelde om tot een landelijk sys teem te komen. Het duurde niet lang of Halewijn kreeg het verzoek naar Den Haag te komen om daar behulpzaam te zijn bij het landelijk invoeren van zijn systeem. Men is nu al zo ver, dat alle in ons land gestolen watersportspulletjes in de computer van de CRI worden geregistreerd. Alle gegevens be treffende merk, type, nummers, aantal pk's, kleur en andere bijzon dere kentekens, worden in het sys teem opgeslagen. Op die manier heeft men desgewenst onmiddel lijk een compleet overzicht van het gestolene. De rijkspolitie te water verwacht bij de signalering en opsporing van gestolen plezierboten (en surfplan ken) en buitenboordmotoren meer resultaten dan tot dusver. Jaarlijks worden er in ons land op schepen van groot tot klein zo'n 4000 inbraken gepleegd en zo'n 1800 boten en surfplanken gesto len. Van kleine polyester jolletjes tot kapitale stalen jachten. Het is de bedoeling, dat de ont worpen formulieren worden ver strekt aan de bezitters van plezier vaartuigen en surfplanken. Die ge gevens berusten dus bij de eige naar, die ze ook kan doorspelen aan zijn verzekering. Wordt er wat gestolen, dan vraagt de politie, bij de aangifte, de gegevens op. In feite liggen die ge gevens al vast, nog vóór er iets is gestolen. Het systeem kan ook^ frauderen met de verzekering* voorkomen. Tot dusver kon je een boot verzekeren, zonder datje echt een schip had. Je kon dus iets wat je niet hebt, zogenaamd laten ste len en de verzekeringspenningen innen. Als je bij de politie maar aangifte van diefstal had gedaan. Dat is nu voorbij. Want in feite gaat het hier om een drieledig pro ject doordat zowel de eigenaar, als de verzekering en de politie over het signalement van het schip of surfplank beschikken. Tom van Halewijn: gegevens van schepen beter rangschikken' (foto gpd) De paus had op zijn bezoek aan de Westafrikaanse staat Togo een ontmoeting met 'priesters van het heilig bos', twee mannen en een vrouw. Er waren geen ver slaggevers bij, maar na afloop zeiden functionarissen van het Vaticaan wel, dat de ontmoeting in een 'zeer vriendelijke sfeer' was verlopen. Het bezoek was geheel in de lijn van het Vati caan, dat geen bezwaar heeft te gen contact met 'priesters die een hogere macht aanbidden'. In een korte toespraak tot de bos-priesters moedigde paus hen aan, ook tot Maria te bidden. Vlak bij dit bos staat een Maria- heiligdom, gesticht door missio- In de hoofdstad van Ivoorkust, Abidjan, wijdde de paus zater dag de pas voltooide Sint Pau- lus-kathedraal, waarvoor hij in 1980 al de eerste steen legde. Met de eigenlijke bouw is in 1983 be gonnen. De derde etappe van zijn Afri kaanse reis is Cameroun, waar de paus met saluutschoten werd be groet. President Paul Biya en de twintig bisschoppen van het land wachtten hem op het vlieg veld op. (Van de 9,3 miljoen in woners van Cameroun belijden er 2,5 miljoen het rooms-katho- lieke geloof). De paus noemde in een toe spraak Cameroun 'Afrika in ëen notedop' (waar alle in Afrika ge vonden wereldgodsdiensten zijn vertegenwoordigd) en een 'ei land van vrede'. Hij prees dit land, omdat het streeft naar res pect voor de verschillende bevol kingsgroepen, sociale gerechtig heid en harmonie. Tijdens een openluchtmis in de hoofdstad, Yaounde, wijdde de paus vijftien jongemannen tot priester. Tot de priesters in het algemeen zei de paus in een preek, dat hun voorbeeld van grote betekenis kan zijn voor de roepingen van jongeren. De paus gaf gisteren nog een speciale verklaring uit, waarin hij de rassenpolitiek van Zuid- Afrika opnieuw veroordeelt. Hij betreurt het ten diepste, dat een onrechtvaardige toestand bijna dagelijks schuldig is aan bloedi ge botsingen tussen bevolkings groepen. "Scheiding naar ras is ontoelaatbaar". De paus doet in zijn verklaring een beroep op al len om een eind te maken aan el ke vorm van discriminatie, en politieke vrijheid en vrijheid van gedachten en geweten in te voe-, Jehovah's Getpigen. Een kleine 40.000 mensen hebben het vierdaagse internationale con gres van Jehovah's Getuigen in Utrecht bezocht. De meesten kwamen uit Nederland, maar verder uit heel Europa en uit Amerika. In het zwembad 'De Hommel' zijn zaterdag 151 be zoekers door onderdompeling gedoopt. Zij werden daarmee geordineerd tot 'bedienaren van het evangelie'. In totaal zijn er in Nederland ongeveer 28.000 'ver kondigers'. De Jehovah's heb ben 308 plaatselijke gemeenten. J. Tolenaar, topman van het Wachttorengenootschap, schet ste in een toespraak de hopeloze toestand in deze wereld en de hoopvolle verwachtingen van de Getuigen. Tegenover de aange taste moraal en onbijbelse le vensstijl van de meeste mensen moeten de Jehovah's Getuigen rechtschapen zijn. Het gaat fout met de wereld. Op Gods weeg schaal zijn haar politieke, econo mische en religieuze leiders te licht bevonden. Maar voordat de ze wereld verdwijnt en de nieu we aanbreekt, zal Jehovah allen vergaderen die zich aan zijn wil onderwerpen. Internationaal leider C. Barber zag in de tegenwoordige samen leving een ernstig tekort aart rechtschapenheid. Hij riep op tot morele zuiverheid en een onberi spelijke levenswandel. Uitgesteld. De 'plenaire zit ting' van het Landelijk Pastoraal Overleg van de Rooms-Katholie- ke Kerk, die dit npjaar zou wor den gehouden, is tot eind februa ri volgend jaar uitgesteld. Het thema 'Geloofsverdieping in de ze tijd' vraagt meer voorberei ding dan men dacht. Het ge spreksmateriaal wordt nu in sep tember en oktober verspreid. Overleden. In Apeldoorn is, 89 jaar oud, professor W. Kremer overleden. Van 1954 tot 1966 was hij hoogleraar in de nieuwtesta mentische en ambtelijke vakken aan de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeer de Kerken in Apeldoorn. Hervormde Kerk: beroepen Gravenpolder-Baarland- Hoedekenskerke H. P. Swets Vroomshoop; aangenomen naar Naarden (deelwerk) kandidaat F. J. Hirs Nijmegen. Gereformeerde Kerken: aan genomen de benoeming tot le- gerpredikant te Zuidlaren F. van der Veen Balk (Fr.), naar Leeu warden M. A. Jansens Dronrijp.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7