i Japan nam proeven met krijgsgevangenen Woedende menigte stenigt politieman Mars protestanten lokt onlusten uit Bij begrafenis zwarte advocate Nieuwe leiders in Oeganda laten 1400 gevangenen gaan Franse geheime dienst zou door Britten zijn Verraden' Britse documentaire morgen uitgezonden Partijgiften SPD nu ook ter discussie Drie leden Charta 77 opgepakt PAGINA 6 BUITENLAND MAANDAG 12 AUGUSTUS 1985 KING WILLIAMS TOWN - Tijdens de begrafenis van de vermoorde zwarte advocate Victoria Mxenge is gisteren een zwarte politieman door woedende betogers gestenigd. Het lijk van de man werd later in brand gestoken. In toespraken werd opgeroepen tot gewelddadig omverwerping van het blanke minderheidsregiem. Mxenge werd tien dagen geleden door vier zwarte mannen vlak voor haar huis doodgeschoten. De moord op de voorvechtser van de mensenrechten begin deze maand was het begin van eenbloedige bot sing tussen Indiërs en zwarten. Bij deze rellen in Durban werden 62 mensen gedood en 500 gewond. door Ruud de Wit Mxenge werd onder grote pu blieke en politieke belangstelling begraven op een begraafplaats in Ciskei vlakbij de Zuidafrikaanse enclave King Williams Town. Zij was een van de advocaten van de zestien UDF-leden die op dit mo ment terecht staan in Pieter Ma- ritzburg vlak bij Durban. Vier jaar geleden was reeds haar man ver moord door tegenstanders van het apartheidsbewind. De begrafenis vond plaats in Ciskei omdat dat haar geboortegrond is en ook haar man daar begraven ligt. Bij de zogenaamde grens tussen Zuid-Afrika en Ciskei bij King Wil liams Town was een wegversper ring opgericht dcor de Zuidafri kaanse politie maar na het door zoeken van auto's en bussen mocht iedereen doorrijden. Bussen met begrafenisgangers aan de andere kant van de grens bij Graham- stown werden echter door lege- Woedende zwarten gooien stenen naar een Zuidafrikaanse legerauto. Eén van de inzittenden zou bij een vluchtpoging om het leven komen. (foto AP) KAMPALA (AP/AFP) - De militai-' re leiders van Oeganda hebben za terdag in een feestelijke ceremonie ongeveer 1400 politieke gevange nen vrijgelaten. Onder de gevange nen is een aantal guerrilla-leiders die hebben gevochten tegen de voormalige president Obote, die twee weken geleden werd afgezet, en een aantal voormalige mede werkers van de dictator Idi Amin. Er waren ruim 70.000 mensen sa mengestroomd op het plein in het centrum in Kampala. De gevange nen werden in vrachtauto's van de strengebewaakte Luzira-gevange- nis naar het plein gebracht. Gene raal Okello, de militaire leider van Oeganda, zei in een toespraak tot Buitenland kort de menigte dat de nieuwe regering volgende week in Tanzania zal gaan onderhandelen met de guer rilla's die tegen Obote hebben ge vochten. De Brit Bob Astles, een van de meest vertrouwde adviseurs van Amin, was overigens niet bij de vrijgelaten gevangenen. Er gingen in Kampale vorige week echter ge ruchten dat Astles meteen na de staatsgreep van Okello is vrijgela ten. Vele gevangenen klaagden dat ze in de Luzira-gevangenis slecht te eten hadden gekregen, maar er wa ren slechts weinigen die zeiden dat er gevangenen waren geslagen of gemarteld. Obote had de reputatie dat er onder zijn bewind op grote schaal werd gefolterd. Er zouden volgens sommige ge vangenen nog ongeveer 200 tegen standers van Obote in de gevange nis zitten. Paul Ssemogerere, de nieuwe minister van binnelandse zaken, zei dat er iets meer dan 100 leden van de veiligheidsdienst van Obote gevangen zijn genomen na de coup. CHILI - In Chili zijn vrijdag avond bij botsingen tussen politie en betogers tegen het militaire be wind van president Augusta Pino chet twee menen gedood en onge veer 25 gewond geraakt. Het ge weld brak uit tijdens een stroom storing nadat de politie in het cen trum van Santiago met traangas en waterkanonnen een einde aan een mars van ongeveer duizende men sen die protesteerden tegen de rol die de politie bij de moord op drie communisten in maart. In Santia go en andere steden in Chili wer den volgens de politie in totaal on geveer 190 mensen gearresteerd. reenheden van Ciskei tegen gehou den. De begrafenis was een openlijke demonstratie van het UDF waarin de apartheidspolitiek in Zuid-Afri ka fel veroordeeld werd. De rege ring te Pretoria werd verantwoor delijk gesteld voor de moord op Victoria Mxenge. Aanwezig talrijke vakbondsbestuurders, ver tegenwoordigers van actiegroepen en geestelijke leiders terwijl Allan Boesak en bisschop Tutu die wa ren uitgenodigd een bericht van verhindering hebben gestuurd. Aanwezig was ook de Ameri kaanse rechter Jones. Deze is in Zuid-Afrika om als waarnemer het internationale comité van juris ten op te treden bij het proces te gen de 16 UDF'ers te Pieter Maritz- burg. Jones werd overigens zater dag samen met enige andere gast- gevers, onder meer Mody Black burn en Di Bishop te Beaufort West door de Zuidafrikaanse vei ligheidspolitie gearresteerd omdat zij zich zonder toestemming wil den begeven in zwarte woonwij ken. Hoewel rechter Jones zich be kendmaakte als een Amerikaanse rechter werd er toch een aanklacht tegen hem ingebracht en werden er vingerafdrukken van hem ge maakt. Na zijn vrijlating werden ook de vier banden van zijn auto door onbekenden lekgestoken. Opvallend bij de begrafenis van Victoria Mxenge was opnieuw de nadrukkelijke aanwezigheid van ANC-steunbetuigingen hoewel het African National Congres in heel Zuid-Afrika verboden is. De zwart groen-gele vlag van het ANC was overal zichtbaar terwijl vele van de aanwezigen een UDF-shirt aan hadden of een T-shirt met het op schrift 'Free Nelson Mandela'. De begrafenis zelf waarbij vele duizen den afkomstig uit heel Zuid-Afrika aanwezig waren, verliep aanvanke lijk vreedzaam mede omdat de po litie zich niet liet zien. Toen echter een aantal politiewa gens van de politie van Ciskei met onder meer drie agenten erin op het toneel verschenen kwam het tot een openlijke confrontatie. Een agent sprong uit de wagen en toen hij vluchtte werd hij met stenen bekogeld en gedood en vervolgens in brand gestoken. De onlusten en de strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika ging trou wens de afgelopen week gewoon door, waarbij het dodental in en om Durban opliep tot 62. Zaterdag werd dominee Allen Boesak tegen het middaguur in de buurt van Kaapstad samen met nog achttien andere personen gearresteerd. Boesak was met een gezelschap op weg naar de begrafenis van een slachtoffer van onlusten in de na bijgelegen zwarte woonwijk Gugu- letu. Later op de middag werd het gezelschap weer vrijgelaten tegen een borgsom van 100 Rand. PARIJS (GPD) - Rond de aanslag op de Rainbow Warrior van Green peace in de Nieuwzeelandse haven Auckland op 10 juli nemen de ge ruchten toe dat de Britse geheime dienst er in geslaagd is de Franse geheime dienst beentje te lichten. door Rudolph Bakker Een onderdeel van de Britse "vergeldingsactie" zou in deze theorie de arrestatie zijn geweest van het Franse pseudo-echtpaar Sophie en Alain Turenge, die op valse Zwitserse paspoorten reis den en waarvan nu vast staat dat ze beiden Franse officieren zijn. Hun opdracht de Rainbow Warrior in de gaten te houden zou niet van de Franse geheime dienst de DGSE zijn uitgegaan, maar van een ande re organisatie die tot taak heeft de Franse atomaire oefencentra in de Pacific te beschermen. Deze lezing van de aanslag in de haven van Auckland is die van het Franse radiostation France Inter, die algemeen als de geloofwaardig ste wordt aanvaard. Ze wordt on- dersteund door de berichtgeving in het Franse zondagsblad Le Jour nal de Dimanche, die gisteren een artikel publiceerde van de journa list Roger Faligot, die kortgeleden een boek over de Franse geheime dienst publiceerde (Pa Piscine, uitg. Seuil, Parijs), dat na de aan slag op de Rainbow Warrior plotse ling een best-seller geworden is. Faligot onderschrijft de theorie dat de aanslag op het schip, waar bij een Nederlandse fotograaf om het leven kwam. wel degelijk door de Franse DGSE is beraamd en hij vergelijkt de aanslag met de be ruchte kidnap van de toenmalige Marokkaanse oppositieleider Ben Barka, die in '65 tijdens het presi dentschap van generaal de Gaulle opzien baarde. Barka werd nooit teruggevonden. Faligot herinnert eraan dat dezelfde Bernard Tricot, die nu van president Mitterrand opdracht gekregen heeft de Green peace-affaire uit te zoeken, inder tijd door president de Gaulle was Falkland-oorlog De stelling dat de Britse geheime dienst, wellicht in samenwerking met die van Zuid-Afrika en Nieuw- Zeeland, de Franse collega's een hak heeft willen zetten, is geba seerd op de omstandigheid dat de Britten nog steeds razend zijn dat een van hun oorlogsbodems in de Falkland-oorlog naar de bodem van de zee verdween na de voltref fer van een Franse Exocet-raket. Britse geheime agenten zouden het "echtpaar" Turenge al geruime tijd hebben gevolgd en de Nieuwzee landse collega's hebben gevraagd het tweetal te arresteren om daar mee de Fransen belachelijk te ma ken. Auteur Faligot van La Piscine onthult in Le Journal de Dimanche dat tijdens het bewind van presi dent Mitterrand al meerdere malen zou zijn gepoogd acties tegen Greenpeace in de nucleaire oefen- gebieden in de Pacific te onderne men. De DGSE zou over dikke dossiers beschikken waaruit zou blijken dat Greenpeace door de Sowjets wordt gemanipuleerd. In de tot en met gisteren ontwik kelde theorieën is het niet zeker dat het „echtpaar" Turenge ook werkelijk bij de aanslag op de Rainbow Warrior betrokken zou zijn geweest. Het wordt mogelijk geacht dat de DGSE voor de aan slag gebruik heeft gemaakt - zoals ze veelal doet - van huurlingen. Vast is komen te staan dat het ge heimzinnige jacht de Ouvéa - hoe wel ongetwijfeld bij de operatie be trokken - en de tiende juli van de aanslag onmogelijk in de haven van Auckland kan zijn geweest. Ook staat nu vast dat de rubber boot die bij de aanslag werd ge bruikt, geen vingerafdrukken ver toont van Sophie Turenge. Ze is ook niet afkomstig van de Franse marine, maar gekocht in Londen. De politie in Nieuw-Zeeland had de vingerafdrukkentheorie gelan ceerd. Dit zou - achteraf gezien - deel kunnen uitmaken van de po ging de Franse geheime agenten in moeilijkheden te brengen. Roofmoord op werkloze door politiemannen DÜSSELDORF (AP) - In de Westduitse stad Düsseldorf zijn zaterdag twee politiemensen aangehouden die ervan ver dacht worden een week gele den een 56-jarige werkloze man te hebben beroofd en ver moord. Volgens een woord voerder van het Openbaar Mi nisterie in Düsseldorf heeft één van de twee agenten een be kentenis afgelegd. Volgens onderzoekingen van de recherche hadden de twee agenten, 24 en 25 jaar oud, hun latere slachtoffer op de avond van 5 augustus in een café in Düsseldorf ontmoet. De man pochte zeer veel contant geld bij zich te hebben en werd door de twee agenten onder een voorwendsel naar een bos mee- gënomen. Nu staking bij Ierse radio en tv Indesit De aandeelhouders van Indesit, na Zanussi de grootste fabrikant van koelkasten en wasmachines in Italië, hebben ingestemd met het aanvragen van surséance van beta ling wegens het steeds verder oplo pen van de verliezen en het misluk ken van de pogingen een buiten landse koper te vinden, zo heeft de onderneming zaterdag meege deeld. Indesit leed vorig jaar al een verlies van 106 miljard lire (bijna 180 miljoen gulden) als gevolg van de overcapaciteit voor de produk- tie van* koelkasten en wasmachines in West-Europa. Sri Lanka In Sri Lanka zijn zaterdag in twee vluchtelingenkampen in het noordoosten elf Tamils doodge schoten door onbekenden, terwijl in de noordelijke plaats Vavuniya veertien mensen omkwamen als gevolg van een gevecht tussen de politie en Tamil guerrillastrijders. Onder deze veertien doden bevon den zich vijf politiemannen. Vol gens een woordvoerder zou de den hebben volgens een Britse te- moord mogelijkerwijze een vergel- levisiedocumentaire tijdens de ding vormt voor die op drie Singa- Tweede Wereldoorlog honderden lese vrouwen en een kind twee da-k J^merikaanse, Australische en Brit gen tevoren in hetzelfde district, krijgsgevangenen gebruikt voor groeven met bacteriologische wa- pens. Zij zouden echter aan vervol- Algnanistan ging door de Amerikaanse autori- De Afghaanse communistische J^iten zijn ontkomen in ruil voor president Babrak Karmal heeft za- ^et verstrekken van hun bacteno- terdag verkiezingen aangekondigd logische kennis, voor nieuwe lokale bestuursraden, De experimenten vonden vol- die de problemen van het land gens ooggetuigen plaats in een ge moeten helpen oplossen. In een heim Japans krijgsgevangenkamp toespraak, die in Islamabad werd in Mukden in Noordoost-China, al- ontvangen, zei Karmal tevens dat dus TVS, een regionale tak van de het land de oorlog tegen de islami- Britse commerciële televisie-om- tische guerrillabewegingen moe roep ITV. Britse kranten besteed- begint te worden. Het stemmen den gisteren aandacht aan de docu- zou zondag beginnen, nadat de re- mentaire, die morgen zal worden gerende Revolutionaire Raad za- uitgezonden, terdagochtend met het plan voor Amerikaanse en Britse soldaten, de verkiezingen had ingestemd. die zeggen de experimenten van de LONDONDERRY (AP/AFP/Rtr) - De politie in Londonderry heeft za terdag rubberkogels gebruikt om katholieke jongeren te verspreiden in het katholieke Bogside district, die gooiden met stenen en benzine bommen. Acht agenten raakten ge wond. Oorzaak van de ongeregeldhe den was de jaarlijkse mars van de extremistische protestantse orga nisatie Apprentice Boys, die daar mee het feit herdachten dat een ka tholiek leger dat de stad belegerde, nu 296 jaar geleden werd verslagen door de protestanten. De mars verliep aanvankelijk vreedzaam, maar aan het eind bra ken toch ongeregeldheden uit toen de politie een bezoekende drum band uit Schotland belette om de katholieken te provoceren door op de stadswallen te spelen. Het leger ging 's middags Bogside binnen nadat ongeveer 100 jongeren weg versperringen hadden opgewor pen en met stenen en flessen benzi ne naar de politie gooiden. De sol daten vuurden plastic kogels af om de jongeren te verspreiden. Daar bij raakte niemand gewond. Staking YAOUNDE - Paus Johannes Paulus reikt in Yaounde, Kameroen, een groep nonnen de hand. Hij blijft vier dagen in Kameroen; in totaal be zoekt de paus in Afrika zeven landen. hebbèn dit weekeinde gestaakt uit protest tegen een besluit van de di rectie geen enkel vraaggesprek toe te staan met Martin Galvin, de lei der van de Amerikaanse organisa tie Noraid, die het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) helpt financieren. Galvin dook in Noord- Ierland op in weerwil van een ver bod door de Noordierse autoritei ten en woonde er niet alleen een begrafenis van een IR A-lid bij, maar gaf ook, tot woede van de protestanten, nog een persconfe rentie in Londonderry. Een woordvoerder van de ver eniging van journalisten NUJ bij de Ierse omroep sprak van een „uitbreiding" van de reeds be staande censuur bij RTE. Hij wees er daarbij op dat niet alleen IRA- leden, maar ook die van de legale politieke vleugel Sinn Fein van de IRA reeds uit de Ierse ether zijn ge weerd op grond van de wet. Vorige week woensdag staakten bijna alle Britse radio- en tvjourna- listen uit protest tegen een besluit tegen het uitzenden van een docu mentaire van de BBC over Noord- Ierland, waarin ook een vraagge sprek was opgenomen met Martin McGuiness, de Sinn Fein afgevaar digde voor Londonderry, van wie wordt aangenomen dat hij de mili taire leider van de IRA is. LONDEN (AP) - Japanse geleer- fgeheime Eenheid 731 van het Ja panse Keizerlijke Leger te hebben overleefd, vertellen in de reportage hoe gevangenen dodelijke bacte riën als tyfus en builenpest kregen ingespoten en hoe het ziektebeeld voor zij stierven geregistreerd werd. Mosterdgas Andere gevangenen, onder wie mogelijk 3.000 Japanse misdadi gers en dissidenten, werden levend ontleed, ingevroren of aan staken vastgebonden in velden waar mos terdgasbommen tot ontploffing werden gebracht. Volgens één van de geïnterviewden hadden de ex perimenten tot te te bestuderen of Anglosaksische personen op de zelfde manier reageerden als Azia ten. leerden die van vervolging ontsla gen zouden zijn volgens een gehei me afspraak met de Amerikaanse militaire leiders in de maanden na dat Japan op 2 september 1945 for meel capituleerde. Volgens het programma stemden de geleerden er in toe uit hun schuilplaatsen te komen en de Amerikanen over de resultaten van hun experimenten in te lichten in ruil voor hun vrij heid. Vooraanstaand Sommige van de geleerden heb ben later vooraanstaande functies weerde experimenten op De man die de eenheid leidde, de enkele jaren geleden aan kanker overleden bacterioloog Shiro Ishii, begon in de jaren '30 voor onder zoek naar bacteriologische oorlog voering te ijveren, zegt TVS. Twee decreten van keizer Hirohito leid den tot de oprichting van een hoofdkwartier voor bacteriologi sche oorlogvoering in Pingfan, on geveer 560 kilometer ten noordoos ten van Mukden in Mantsjoerije. s het on vervuld bij Japanse medische stellingen, aldus TVS. De Ameri kaanse autoriteiten zouden alle in formatie over Eenheid 731 hebben achtergehouden op de processen tegen Japanse oorlogsmisdadigers die tot april 1948 in Tokio werden gevoerd. tijdens de oorlog op de hoogte was. Dodenmarsen Meer dan 1.000 Amerikanen die de beruchte dodenmarsen over leefden nadat Japan in 1942 de Fi lippijnen onder de voet liepen, be hoorden met ongeveer 100 Britse en Australische krijgsgevangenen tot degenen die naar Mukden wer den gestuurd. In de winter van 1942 stierven in Mukden 430 van de 1.450 gevangenen, voornamelijk als gevolg van dysenterie en para- tyfus, aldus de documentaire. Een voormalig medewerker van Eenheid 731, Tsuneji Shimada, vertelde TVS dat hij in Pingfan tot een groep behoorde die met dysen terie werkte als bacteriologisch strijdmiddel. Hij vertelde hoe le den van de groep naar Mukden gingen en gevangenen 'infectueuze stoffen te drinken gaven en autop sies verrichtten om symptomen vast te stellen. Wij moesten het ver loop registreren en de potentie van bepaalde virussen bepalen'. BONN (GPD) - De penningmees ter van de liberale FDP, Irmgard Adam-Schwaetzer, heeft geëist dat er een parlementair onderzoek wordt ingesteld naar het feit of de sociaal-democratische SPD partij giften heeft gekregen die ten on rechte niet aan de belasting zijn op gegeven. Dit naar aanleiding van een artikel in het maandag ver- door Hans Amesz schenen nummer van het West duitse weekblad Der Spiegel, waarin staat dat de officier van jus titie onderzoekt of de vroegere di recteur van de Bank für Gemein- wirtschaft (in handen van de vak beweging), Walter Hesselbach (70), op illegale wijze de SPD aan giften ter grootte van 6 miljoen mark heeft geholpen. De SPD heeft dit inmiddels via woordvoerder Wolf gang Clement ontkend. Der Spiegel schrijft dat het er nu voor het eerst alle schijn van heeft dat niet alleen CDU/CSU en FDP maar ook de SPD ernstig bij het beruchte partijgiftenschandaal („Flick-affaire") in de Bondsrepu bliek Duitsland betrokken is. Via het wetenschappelijk bureau van de SPD, de Friedrich Ebert Stich ting, zouden verstrekkers van gif ten een „bewijs" hebben gekregen dat zij dit geld van de belasting mochten aftrekken. Dat is inder daad geoorloofd als het om giften voor een instelling tot nut van het algemeen, zoals de Ebert-stichting er een is, gaat. Maar niet als dit geld via een omweg uiteindelijk in de kas van een politieke partij vloeit. En juist daarbij zou de ex-ban kier Hesselbach, die in het curato rium van de Friedrich Ebert Stich ting zit, hebben geholpen. Hij zou geld, dat zogenaamd voor de Stich ting bestemd was, hebben overge maakt op een rekening van de Is raëlische Maftalin-stichting bij een Zwitserse bank. Daarna zou dit te recht zijn gekomen bij de SPD in Bonn. Walter Hesselbach heeft beves tigd dat de justitie hierna een on derzoek doet. Hij ontkent de be schuldigingen. Weliswaar heeft de Friedrich Ebert Stichting inder daad miljoenen geschonken aan de Israëlische Stichting (die is ge lieerd aan de arbeiderspartij in Is raël), maar daarvan is alles ten goe de gekomen aan projecten in Israël en niets aan de SPD in Bonn. WENEN (AP) - De Tsjechoslo- waakse politie heeft drie vooraan staande dissidenten gearresteerd en een ontwerp-verklaring van de mensenrechtenbeweging Char- ta'77 in beslag genomen waarin de inval van het Warschaupact van 17 jaar geleden werd gehekeld. Dat is gisteren in Tsjechische emigrantenkringen in Wenen ver nomen. De drie aangehouden ac tievoerders zijn Vaclav Havel, La- dislav Lis en Jiri Dienstbier. Deze laatste werd gistermiddag weer in vrijheid gesteld. Charta, een van de bekendste en duurzaamste mensenrechtenorga nisaties in het Oostblok, werd in 1977 opgericht om de naleving van internationale verdragen en bin nenlandse wetten inzake de men senrechten door het Tsjechoslo- waakse regime te controleren. De groep speelt sinds enkele jaren een groeiende rol in de Europese vre desbeweging en levert regelmatig kritiek op de wapenwedloop. De 48-jarige Havel is een inter nationaal vermaarde toneelschrij ver. Hij was een van de oorspron kelijke woordvoerders van Charta en is tevens actief in andere onder grondse mensenrechtenorganisa ties. Lis (58), een voormalig lid van de communistische partij en aan hanger van de Praagse Lente, werd in 1969 uit de partij gezet. De 48- jarige Dienstbier is een voormalig journalist die in januari werd be noemd als een van de drie woord voerders van Charta. Alle drie heb ben jaren in de gevangenis doorge bracht wegens illegale activiteiten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6