Tachtig jaar veldwerk gebundeld Een stap in stilte Uitwisseling Oxford-Leiden aan vooravond van jubileum Tweede deel atlas Nederlandse flora fraai naslagwerk LEIDEN LEIDEN - Voor wie het maar wil weten: er schieten in Nederland steeds meer sneeuwklokjes uit de grond. Het rozenkransje daarentegen kom je nog maar spora disch tegen. In een oogopslag is dit allemaal te zien in het tweede deel van de atlas van de Nederlandse flora, een schitterend naslagwerk over zeldzame en vrij zeld zame planten. Het is een vervolg op deel 1, waarin alles staat over uitgestorven en zeer zeldzame planten. Een verhaal over uurhokken, amateurfloristen en het Rijks herbarium, waar drs. J. Mennema werkzaam is. Het was in 1900 dat men in Ne derland aan een eerste, op grote schaal uitgevoerde, veldinventa- risatie begon. In 1950 werd deze gevolgd door een tweede veldin- ventarisatie, die in 1980 werd af gesloten. "Door de gegevens van beide inventarisaties met elkaar te ver gelijken hebben we de verande ringen die sinds 1950 zijn opge treden goed in kaart kunnen brengen. Dat kun je wel uniek noemen. Vooruitgang, achteruit gang, alles is hierin te vinden", zegt Mennema, met zijn hand slaand op de linnen rug van het kostbare, lindegroene boekwerk. "Maar daar kom ik strak op te rug. Laten we met de historie be ginnen". Mennema legt veel bewonde ring in zijn stem als hij komt te spreken over conservator Goe- thart, die zo'n tachtig jaar gele den met dit werk is begonnen. "Hij is ook de man van de uur- hokken, een geweldige vinding overigens. Hij verdeelde Neder land in 1670 uurhokken. Een uurhok is vijf kilometer lang en vijf kilometer breed oftewel een uur heen en uur terug". Er wordt een kaartje en een lijstje bij gehaald om zijn verhaal te illustreren. "Kijk, je gaat zo'n hok in met dit lijstje waar alle mogelijke plantesoorten op staan. Systematisch loop je dan zo'n gebied door en streep je aan wat je tegenkomt". Vroeger werden al deze gege vens nog met de hand verwerkt. Tegenwoordig ze de computer in. Het herbarium heeft tot april van dit jaar steun gehad in de vorm van extra mankracht van het ministerie van landbouw. Ook het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft hulp bij de ver- door Saskia Stoelinga Amateurs Mennema voert samen met A.J. Quené-Boterenbrood en C.L. Plate de redactie van de at las, die uiteindelijk drie delen zal gaan tellen. Het laatste deel gaat over de algemene soorten en komt, als alles volgens plan ver loopt, over twee jaar in de han del. Het zou voor dit drietal on doenlijk zijn om zelf al die uur hokken te onderzoeken. Het wel of niet slagen van dit gigantische karwei hangt ook af van de me dewerking van de amateur-flo- risten. En daarover mag de laat ste jaren niet worden geklaagd. Volgens de gegevens van Men nema lopen honderden mensen, amateur-floristen, dagelijks in het veld om te inventariseren. "We hebben weieens periodes gekend dat we slecht drie men sen op de been hadden, maar ge lukkig is dat voorbq. Het veld werk is steeds meer in de belang stelling komen te staan. De liefde voor planten neemt toe. Het is ook een aangename bezigheid, zou ik zo zeggen". Aangenaam? "Jazeker, wande len in de natuur en onderwijl nuttig bezig zijn, daar houden wij toch van? Zie het maar als een zinvolle vrijetijdsbesteding. Er zit ook een zekere spanning in dit werk. Je gaat als een detecti ve aan het werk. Stel je voor dat je een zeldzaam exemplaar vindt, dat nog niet in de atlas is opgeno men, stel je voor? Vorige week kreeg ik nog een kaart binnen 3 MAANDAG 12 AUGUSTUS 1985 Redacteur J. Mennegaf Rijksherbarium): In 2000 moet alles weer andes". van een amateur dat het Linaeus- plantje nu ook in Vlieland is ge vonden. Warschijnlijk van zaad- versreiding via vogelpoten. Staat nog niet in deel 2 van deze atlas. Nieuwe vondsten... prachtig. Het is een uiterst dynamisch proces. Up to date is ons werk nooit. Het blijft een momentopname van tachtig jaar veldwerk". Controle Om contact te onderhouden met deze belangrijke groep 'vrij willigers', organiseren Mennema en zijn companen een paar keer per jaar een excursie. "Wij kun nen dan kijken wat de amateurs waard zijn. Er lopen weieens fan tasten rond die het te gek maken, (foto Holvast) maar er zijn er ook bij die ons ho gelijk verbazen en op eigen houtje een enorm niveau hebben opgebouwd. We hebben bijvoor beeld een voormalige mijnwer ker die zich op de plantenwereld heeft gestort. Fantastisch. Ons bestand telt verder veel school meesters en gepensioneerden". "Alles wat we in de atlas heb ben staan is gecontroleerd. Als we aan vondsten twijfelden staat dat keurig netjes vermeld. Dat wordt niet verdonkeremaand", zegt Mennema quasi streng. De begeleidende tekst bij de kaar tjes bevat informatie over de eer ste vondst in Nederland, de plaats van de plant in het Euro pese bestel, de mogelijke voor uitgang, maar helaas meestal achteruitgang van de soort sinds 1950. Ook bespreken de auteurs uitvoerig de oorzaken die tot de sterke verarming van de Neder landse flora hebben geleid. In het boek zijn 544 verspreidings kaartjes opgenomen. Mennema: "Regulering van de waterhuishouding, nieuwe lan- bouwmethoden en de lucht verontreiniging zijn belangrijke oorzaken van het verdwijnen van standplaatsen van planten. Op alle mogelijke manieren pro beert men daar de laatste jaren wat aan te doen". Een mooi voor beeld vindt de professionele flo rist de spoordijken. "Professor Zonderwijk, die zelf het boek de 'Bonte Berm' heeft geschreven, is met de Nederlandse Spoorwe gen in de slag gegaan. Omdat de NS nu in de bermen geen verdel gingsmiddel meer gebruiken, bloeit en groeit daar alles weer". Wat voor de wegen slecht is, blijkt voor bepaalde planten weer goed te zijn. Het uiterst zeldzame Deense lepelblad is ge signaleerd "langs autowegen. "Kijk, dat plantje houdt van zout. Langs de kustlijn kwam het nog wel voor. Wat zien we nu? Het gedijt ook in het binnenland langs wegen waar in de winter maanden wordt gepekeld. Zie je de link?" Dienstverlening Het herbarium aan de Schel penkade, dat straks verhuist naar de voormalige universiteits bibliotheek aan het Rapenburg. Mennema vindt het een prachtig instituut. Alleen is het jammer dat sommige mensen er over de werkzaamheden weieens een an dere mening op na houden. "We hebben een dienstverlenende functie en dat moeten we zorg vuldig in stand houden, want on ze bron van inkomsten zijn de floristische gegevens. Dat moe ten we aanpakken, anders ko men we geen stap verder. Dit be tekent wel dat je soms dagen in de weer bent voor anderen". "Ja, dat is een keus, waar je veel voor terug krijgt. Van hoger hand kunnen we dan wel te ho ren krijgen dat we meer aan on derzoek moeten doen, maar zo lang er in Nederland geen ander instituut is dat deze taak over neemt, pas ik ervoor om de dienstverlenende kant te ver waarlozen". Wat na deel 3? Mennema is voorzichtig: "Deel 3 moet eerst nog af. En dat is nog een heel karwei. Hij zucht. Voor de ver huizing moet nog veel gebeuren, de subsidies zijn opgehouden en de extra mankracht is er niet meer. Na enkele seconden zit hij toch weer op zijn praatstoel, want Mennema bruist nog van de ideeën. "In 2000 moet alles weer anders. Uit zo'n uurhok kun je niet halen om hoeveel planten het gaat, je weet alleen dat ze in dat gebied voorkomen. Voor een bestemmingsplan of voor milieuorganisaties zou het heel aardig zijn om wel over die gegevens te beschikken. Ja, ja, je zou dan met kwartierhokken kunnen gaan werken. Dat is nog resiezer". De atlas van de Nederlandse flo ra, deel 2. Uitgeverij: Bohn, Schelte- ma Holkema b.v. Deventer. foto: Hans van der Meer Vandaag de laatste aflevering van een serie foto's die Hans van der Meer lopend door Leiden maakte. De foto's zijn een keuze uit de tentoonstelling 'Een stap in stilte' die hij begint dit jaar in het Prentenkabinet had. Deze fo to zou in dat verband 'Een stap in sneeuw' kunnen heten. Hij werd niet in de laatst winter ge maakt, maar dateert van janua ri '84. Toen trof Van der Meer de ze drie mannen aan op de Bostel- brug. Hans van der Meer is dertig jaar oud, woont in Warmond en studeert aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Am sterdam. Bezoek Britten deze week 39ste ontmoeting Houten kantine in brand aan Sumatrastraat LEIDEN - Een houten kantinege bouw van een staalconstructiebe drijf aan de Sumatrastraat is gister ochtend door onbekende oorzaak in brand geraakt. De Leidse brand weer moest er aan te pas komen om het vuur te blussen. De politie sluit niet uit dat er sprake is van brandstichting. Gewonden bij steekpartij op Maresingel LEIDEN - Twee Leidse jongens zijn in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt bij een steekpartij op de Maresingel. Het tweetal werd aangevallen door een groepje jongeren op een bromfiets. Beide jongens liepen steekwonden op. Eén van hen moest met ernstige verwondingen in het academisch ziekenhuis wor den opgenomen. Over de toedracht van de steekpartij kon de Leidse politie vandaag nog niets melden. LEIDEN - Een 83-jarige Leidse vrouw is gisteravond lelijk ten val gekomen toen zij op de Zijlsingel uit de bus stapte. De bejaarde vrouw brak bij haar val beide pol sen. Zij is overgebracht naar het academisch ziekenhuis. LEIDEN - Ruim honderd gasten uit Oxford arriveerden zaterdag- avond met enige vertraging (ruw zeetje) bij de kantine van de voet- balvereniging Leiden aan de Sma ragdlaan. Voor de 39ste maal heeft I er een uitwisseling plaats met zus- terstad Leiden. De beide universiteitssteden hebben daarmee een band die maar door weinig andere steden- combinaties wordt overtroffen. "Leiden en Oxford waren inder daad één van de eersten", ver moedt Cor Elzenga, WD-raadslid en namens Leiden bij de uitwisse ling betrokken. John Parsons, die dat namens Oxford is, weet alleen van een nog landuriger band tus sen Bath en Alkmaar. "Die steden zijn in '42 allebei hevig gebombar deerd en op één of andere manier heeft de burgemeester van Bath toen telefonisch contact gekregen met Alkmaar en zijn daar afspra ken over gemaakt". Hoe dan ook: Leiden en Oxford i staan aan de vooravond van het veertigjarig jubileum en daar is vanochtend door de beide partijen al over gesproken. In elk geval zal er volgend jaar tweemaal op feeste- Dierenasiel (4) Gaarne een laatste weerwoord naar aanleiding van het conflict diere nasiel Besjeslaan. De heer Van Emmerik vindt dat ik me niet moet bemoeien met de ze zaak. Hij vergeet dat het hoofd bestuur van de Dierenbescher ming hier helemaal niet van ge diend is, ze zitten er ook maar mee. Daar wij ook aan het hoofdbestuur hangen is het ons goed recht er mee te bemoeien, zo iets kost lan delijk altijd leden. Ik ben het roe rend eens met de uitspraak van de adviescommissie, lees het artikel in deze krant van 1 augustus. Ver der wil ik nog den heer Van Emme rik aanraden het maandblad Dier goed te lezen, daar staat wel dege lijk in dat dieren uitgewisseld wor den aan asiels, waar de kans be staat op plaatsing in gezinnen. Ver der wil ik nog opmerken dat ik vier weken geleden een hondje van ne gen jaar oud uit het dierenasiel van de Besjeslaan heb gehaald om dat deze dieren ook een kans moeten hebben, niet via de dierenbescher ming maar wel via het stichtings bestuur van het asiel. En ik ben er gelukkig mee. Verder hoop ik op een bevredigende oplossing tussen bestuur en beheerder, ik zou zeg gen nogmaals om de tafel en geen bemoeienissen van anderen. G. Langezaal. Mozartlaan 8. Nieuwkoop. Dierenasiel (5) Met verbazing heb ik gelezen dat er een procedure is aangespannen te gen de heer W. Tiele door de stich ting dierenasiel Leiden voor zijn ontslag. Alleen omdat de heer Tiele zijn boekje te buiten gaat en te veel zelfstandig handelt. Ik vind het ge woon een schande dat iemand in zijn schoenen te schuiven, daar de fam. Tiele met hart en ziel aan de beesten hangt en verzorgt en al de liefde geeft lijke wijze uitgewisseld worden. Parsons en Elzenga wijzen er bei den met nadruk op dat de contac ten na al die jaren nog heel inten sief zijn. "Er zijn ook zoveel privé- contacten door ontstaan. Zoals de Rotary waarvan een aantal Oxford- leden rond april in Leiden was en ook de tennissers hebben veel con tact. Daar is nu ook een privé-uit- wisseling van gaande". Tot de Oxford-delegatie behoort trouwens ook Mollie Bateson. De voormalige penningmeester van het Oxford-comité is er al sinds '46 bij. Parsons: "Maar verder is zo'n zeventig procent hier voor het eerst". Het contact tussen Oxford en Leiden is veel sterker dan tussen Leiden en Krefeld, de andere zus terstad. Hoe komt dat? Elzenga: "We hebben toen die zaak met dat beroepsverbod gehad. Dat ging om een leraar, een communist die de eed op de grondwet niet wilde af leggen. Daar is toen vanuit Leiden veel kritiek op gekomen en dat is in Krefeld slecht gevallen. Daar door heeft het een tijdje op een laag pitje festaan. Maar we gaan er binnenkort weer eens over praten. Waar is de tijd gebleven dat je voor een kleine vergoeding een hond of kat zo mee kon krijgen als het maar een goed tehuis had en hoe is het nu? Nu moeten ze grote bedragen betalen en ze worden nooit je eigendom. Als de heer Tie le dan eens een oogje dichtknijpt als de mensen het niet kunnen be talen dan is hij fout. Dan moet-ie maar met ontslag. Dus wat is het voor de stichting: centen in het laatje, maar geen dierenliefde. Groot respect heb ik voor de Die renbescherming Leiden die zich zo inzet voor de fam. Tiele, net als voor mijn zuster, mevrouw Van der Zeeuw. Als ze zich niet zo over haar hondje Bobby hadden ont fermd, had mijn zuster het niet overleefd, met al het leed dat boos aardige buren haar hebben aange daan. Bobby heeft bij de heer en mevrouw Pauw niet alleen de ver zorging gehad, maar ook alle liefde die hij van mijn zuster moest mis sen. Dat zijn nog eens prachtmen- sen. We konden Bobby altijd be zoeken en toen wij Bobby dinsdag middag hebben thuis gehaald, heeft de Dierenbescherming voor een verrassing gezorgd. Mijn zus ter heeft een prachtige plantenbak gekregen. De heer Schouten en al de anderen van de Dierenbescher ming waren er bij, en verslagge vers en Holvast en andere fotogra fen zoals u in de krant kon lezen. Al die goedheid van de Dieren bescherming heeft al dat leed wat ze twee jaar geleden in haar 'gevan genis' bij de buren heeft gehad, weer wat vergoed. Ze is gelukkig nu rustiger en blij met haar prach tige, nieuwe huis en haar drie hon den. Proberen de banden weer wat aan te halen". Sleutels Het meest opmerkelijke onder deel van deze uitwisseling is een collectie sleutels en sloten van de Engelsman Peter Forbes. Ze wor den in De Lakenhal tentoongesteld (openingstijden van tien tot vijf uur). Parsons: "Hij heeft de meest uiteenlopende sleutels en sloten verzameld. Het is iemand die ge woon alles wil hebben. Ik heb zelf vorig jaar in een hotel in Dallas ge zeten. Daar kreeg je een bepaald nummer dat met het slot van je ma ker correspondeerde. Dat was dus eigenlijk niet eens een sleutel. Ik vertelde Peter Forbes dat. Nou, dat moet ik dus de eerstvolgende keer ook voor hem meenemen". De uitwisseling bestaat verder uit vertegenwoordigers van wiel rennen (met zaterdag een voorwed strijd bij de Ronde door Leiden), squash, ambtenaren, raadsleden, fotografen en gehandicaptensport. Elzenga: "We zullen de Engelsen kennis laten maken met goalball. Dat is hier al behoorlijk populair, maar in Oxford kennen ze dat hele maal niet". Dus ik begrijp niet dat die stich ting die mensen dat leed aan moet doen. Ik hoop van ganser harte dat de heer Tiele en de Dierenbescher ming het proces winnen. Ik hoop dat het niet zo gaat als met mijn zuster die het proces verloor wat helemaal fout was. Daarom is ze ook in hoger beroep gegaan. En ik hoop dat de familie Tiele nog lang bij zijn honden en katten in het asiel aan de Besjeslaan zal blijven. Ik wens ze heel veel sterkte toe in de komende tijd en verder nog een gelukkig leven. U moet maar zo denken, het spreekwoord zegt nog altijd: zo je doet, zo je ontmoet. Niemand ontloopt zijn straf en een ieder krijgt loon naar werk. Nogmaals veel sterkte, ook na mens mijn zuster mevrouw Van der Zeeuw. Wij zijn allebei lid van de Dierenbescherming. Wij heb ben de heer en mevrouw Tiele wel eens ontmoet en het zijn heel aardi ge mensen. Mevr. H.C. Guldemond-Van der Zeeuw Corantijnstraat 68 Leiden Centrum '45 (2) Op 22 juli j.l. stond in deze rubriek een brief van E.G.S. te Doorn over Centrum '45. Het is niet mijn bedoeling com mentaar te geven op de totale strekking van deze brief. Maar al thans twee van de door E.G.S. ge noemde zaken vragen om correc tie: Centrum '45 is - zoals in de Ne derlandse gezondheidszorg gebrui kelijk - erkend als psychiatrisch ziekenhuis (dat zegt primair iets over de beschikbare voorzienin gen); en voldoet aan de daarbij ge stelde erkenningsvoorwaarden. Drs. J. Peters, directeur, Rijnzichtweg 35, Oegstgeest. Het eerste onderdeel van de uit wisseling had gistermorgen vroeg plaats. Wielrenners uit Oxford en Leiden bestreden elkaar op de splinternieuwe baan in Roomburg (foto Holvast) Gehuwd: H. Duijverman en E. Lotte; J Schreuder en W.J. Schel lingerhout; M.C. Planjer en H.C. Moo- nen; P. te Lintel Hekkert en G.M. Stir- oe; E F. McWilham en B S L. Blom- maert; P. van Hooven en L.M. Mosley; J.H. Huttinga en J.M. van Schie. LEIDEN - Een 24-jarige Leidenaar is in de nacht van vrijdag op zater dag tijdens een ruzie in een woning in de Genestetstraat in het been ge schoten door een 47-jarige Leide naar. Het tweetal maakte ruzie nadat ze beide door de politie waren ge hoord over over een diefstal. Het slachtoffer dacht dat de andere man hem verraden had. De 47-jari- ge voelde zich op een gegeven mo ment zo bedreigd dat hij de 24-jan- ge met een revolver in het been schoot. De schutter heeft zich later aan het bureau gemeld en is door de politie ingesloten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3