'Nu kunt u zelf voor insekt gaan spelen' Wassenaarse duinen mogen weer stuiven (74) Natuur gerichte recreatie in drukbezocht duingebied Meijendel PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 12 AUGUSTUS 1985 DEN HAAG/WASSENAAR - De duinen mogen weer stui ven. Het is niet langer noodza kelijk dat overal helmgras wordt geplant om het zand bij elkaar te houden. Sinds 1983 wordt in het Wassenaarse dag- recreatiegebied Meijendel on derzoek gedaan naar de nood zaak van het 'vastleggen' van zandduinen. "Het grappige is, dat over het ver stuiven van duinen wel vaak be paalde gedachten zijn, terwijl nie mand precies weet hoe het om en toe gaat. Wij doen nu natuurweten schappelijk onderzoek met als doel praktische vragen op te lossen die bij duinbeheer voorkomen. Door het onderzoek hopen we te leren hoe je tegen stuivend zand moet Onderzoek in Meijendel: helmgras niet langer heilig aankijken". F. van der Meulen van de Afde ling Terreinbeheer van de Haagse Duinwaterleiding (DWL) vertelt over het onderzoek dat de DWL in samenwerking met prof. P.D. Jun- gerius van het fysisch, geografisch en bodemkundig labaratorium van de Universiteit van Amsterdam doet in een veertig hectare groot gebied in het noord-westelijke deel van het Wassenaarse dagrecreatie- gebied Meijendel. Het gat om het rond de Noorderpan gelegen ge bied. Enkele voorlopige conclusies van het onderzoek zijn te vinden in het onlangs verschenen rapport 'De ontwikkeling van stuifkuilen in het duinterrein Meyendel'. Tot voor kort ging men er van uit dat je verstuiving van duinzand zo veel mogelijk door middel van be planting moet tegengaan. Het on derzoek beoogt een idee te geven van de ontwikkeling van een duin gebied waar een tijdlang niets meer 'vastgelegd' wordt. Hoe is het onderzoek opgezet? Eind '83 is in het onderzoekgebied het aantal stuifkuilen geteld. Stuif kuilen zijn uitdiepingen in een duingebied die zijn ontstaan door uitblazing van de wind. Alle stuif kuilen van het gebied zijn toen ge markeerd met erosiepinnen, waar door je kunt nagaan of na verloop van tijd de oppervlakte van de kui len verandert en of er bij de pinnen zand bijkomt of zand verdwijnt. In juni en november vorig jaar zijn die metingen verricht. Kunnen er al conclusies worden getrok ken? Van der Meulen: "Je kunt na zo'n korte tijd jaar nog niet zo erg veel zeggen, maar al wel dat de hoeveelheid zand die wegwaait kleiner is dan wat we hadden ver wacht. De erosie in het onderzoek- jaar is zes procent geweest. Dat lijkt meer dan het is. In een jaar is het erosie-oppervlak met zeshon derd vierkante meter toegenomen. Ook dat lijkt heel wat, maar je moet niet vergeten dat de stuifdui- nen maar tweeënhalf procent van het gebied bestrijken. Het is mij daarom meegevallen dat maar een klein deel van het zand wegwaait". Het doel van het onderzoek is te bekijken of je het beheer van be paalde gedeelten van de duinen an ders kunt aanpakken. Daarbij moet je wel in de gaten houden of andere functies van het gebied, zo als zeewering, recreatie en water winning, daar geen schade van on dervinden. Van der Meulen: "We proberen er achter te komen of de ontwikke lingen met betrekking tot die ande re functies zorgelijk zijn, of niet. Als je delen van de duinen kunt la ten stuiven, dan doet dat meer recht aan het duin als natuurland schap en je zou er ook nog finan- cieel voordeel van kunnen heb ben". De resultaten tot nu toe zijn ech ter onvoldoende om over dat be heer iets te kunnen zeggen. Van der Meulen: "We moeten het on derzoek zeker vijf jaar laten lopen en daarna kijken of we misschien conclusies met betrekking tot het beheer kunnen trekken". Het onderzoek is niet het eerste of enige in Meijendel. In de gebie den Prinsenberg, Waalsdorp en een klein deel van het huidige on derzoekgebied, de Noorderpan, wordt al wat langer geëxperimen teerd. In het duingebied De Blink in Noordwijkerhout is door Junge- rius ook gedurende een aantal ja ren onderzoek gedaan. Het huidige onderzoek is echter, in ieder geval voor Meijendel, het meest precieze. Een kleine zeshonderd. Poolse kinderen zijn vanmorgen met hun -pleeggezinnen aangekomen in het Wassenaar se attractiepark Duinrell voor een dagje gratis vermaak. De jeugdige kinderen verblijven momenteel drie weken in ons land op uitnodiging van de Nijmeegse organisatie 'Een hart voor Polen'. Deze groep begon in 1981 met de vakanties voor Pollse kinderen. De kinderen variëren in leeftijd van acht tot vijftien jaar. (foto Holvast) Oegstgeestse ten val ii marathon bij Agenda OEGSTGEEST - Een 74-jarige in woonster van Oegstgeest is zater dagmiddag tijdens de finish van de Bloemenmarathon ongelukkig ten val gekomen. Op de hoek van de De Kempenaerstraat en Gevers straat struikelde zij en moest ten gevolge daarvan met een heupfrac tuur naar het Academisch Zieken huis in Leiden worden overge bracht Gewond door geen voorrang te verlenen OEGSTGEEST - Door geen voor rang te verlenen is een 81-jarige au tomobiliste in botsing zaterdag morgen gekomen met de auto van een 24-jarige vrouw uit Yerseke. Zij reed, komende uit de Hof- brouckerlaan, zomaar de Lange Voort in en kon vervolgens een aanrijding niet voorkomen. Zij zelf werd slechts licht gewond aan de enkel, de moeder van de vrouw uit Yerseke moest met een uit de kom geschoten arm naar het zieken huis. MAANDAG Leiden Café Napeleon - Steenstraat, ter ope ning El Cid-week optreden Amazing Stroopwafels, 23 uur. Koets-o-theek -• Kruisstraat, optreden zanger Hans de Booy en Les Deux. DINSDAG Leiden Groot Auditorium van het Academiege bouw - Rapenburg 73, debat 'het univer sitair onderwijs moet zich richten op de vraag van het bedrijfsleven, 20 uur. Oud-Katholieke Kerk - oecumenisch avondgebed, 19-19.30 uur. Stationsplein busperron N - bustocht en Heineken, 13.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 9 augustus tot vr 16 augustus door: Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085. Apotheek Hofland, Thobeckeweg 3, Voorschoten, tel 762877. MOTORDIEFSTAL - Drie Am sterdammers zijn afgelopen zater dag in De Zilk in de kraag gevat, nadat zij eerder hadden gepoogd een motor in Noord wijk te stelen. De diefstal mislukte omdat de ei genaar van de motor, een Duitse toerist, in de directe nabijheid ver bleef. Wassenaarse kermis dag extra open WASSENAAR - Is het slechte weer van het afgelopen weekeinde toch nog ergens goed voor ge weest: De Wassenaarse kermis blyft langer staan dan de bedoeling was. De kermis die eigenlijk zater dagnacht om één uur zou sluiten, draait als gevolg van het slechte weer en de navenante bezoekers aantallen nog door tot vannacht twaalf uur. Nieuw pistool afgenomen OEGSTGEEST - De poütie van Oegstgeest heeft gistermiddag rond half één een 16-jarige jongen uit die plaats met een luchtdrukpi stool aangehouden. Hij liep ter hoogte van de vijver aan de Aert van Neslaan met het pistool rond. Volgens de politie liep hij nergens gericht op te schieten, maar omdat een ander persoon er zich toch niet zo gelukkig bij voelde, werd inge grepen. De jongen die het lucht drukpistool een dag eerder had ge kocht, moest het wapen inleveren. Bovendien kreeg hij een proces verbaal aan zijn broek. OEGSTGEEST - In de stromende regen (speaker W. van Duivenbo- de: "Welkom in een zonovergoten Oegstgeest") eindigde zaterdag na bij het Oegstgeester winkelcen trum Lange Voort de vierde editie van de Internationale Bloemenma rathon, een wedstrijd voor rolstoe latleten. De wedstrijd over vijf ron den om het winkelcentrum werd gewonnen door de allerbeste: de Belg Luc van Landeghem. Hij rol de in Oegstgeest met een gemid delde snelheid van 31,8 kilometer per uur. Ondanks het slechte weer waren er heel wat belangstellenden aan de meet. Ook de media waren ruimschoots aanwezig. De NCRV maakte radio-opnamen en de AVRO filmde voor de televisie. Vanavond zijn bij deze omroep beelden van de marathon te zien. Van de 34 deelnemers die vorige week zaterdag in Rijnsburg start ten, hebben 28 rijders Oegstgeest gehaald. Voldaan rustten ze uit na voor de laatste keer de finishlijn te hebben overschreden. De doorzet ters werden, zols het hoort bij een Bloemenmarathon, na afloop flink in de bloemetjes gezet. Eén voor één kwamen ze op het ere-podium om medailles, ruikertjes en een handdruk van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. S. Patijn, in ontvangst te nemen. Winnaar van het algemeen klas sement is de Belg Luc van Landeg hem geworden. Tweede werd de Duitser Errol Marklein, derde de Nederlander Huub Nelisse. In de B-groep, waarin rijders met een zwaardere handicap om de hoogste titel strijden, raakte de Westduitse Margrit Quell in Oegstgeest haar eerste plaats kwijt omdat ze ten val kwam. Zij werd derde in het eind klassement van de B-groep. Eerste werd hier Adrie Valkenburg, twee de Gerard de Sterke. Het ploegenklassement werd ge wonnen door de ploeg met als sponsor de Leidse autohandel LIAM. Tweede werd Dobbelman- duin Verzekeringen uit Noordwijk, derde de ploeg met shirtreclame voor de Nederlandse Invaliden- sportbond. Extra vreugde aan de eindstreep Na een week ruim 260 kilometer te hebben afgelegd, ging de oersterke Belg Luc v Oegstgeest triomfantelijk als eerste over de meet. was er over de verblijfsvergunning die de Libanees Fawaz Khalaf (26) voor een jaar heeft gekregen. Het goede nieuws werd woensdag tij dens de etappe naar Waalwijk be kend gemaakt. Khalaf was taxi chauffeur in Libanon en werd het slachtoffer van een aanslag, ver moedelijk vanwege zijn lidmaat schap van de vrijmetselarij. Bij de aanslag verloor hij zijn linkerbeen. In 1983 vluchtte hij naar Neder land. Tot woensdag heeft hij in spanning gezeten of hij hier kon blijven. De in Waddinxveen woonachtige Khalaf studeert inmiddels compu- terkunde en spreekt goed Neder lands. "Ik ben enorm blij dat die verblijfsvergunning is afgegeven. Een terugkeer naar Libanon zou voor mij rampzalig zijn. Als gehan dicapte tel je daar niet mee, je kan geen werk krijgen en ze zien je als een derderangs burger. Bovendien is het levensgevaarlijk. Stel dat ik ergens in een bar zit en er wordt een aanslag gepleegd, dan kan ik nooit snel genoeg dekking zoeken. In Nederland voel ik me gelukkig". De organisatoren van de Bloe menmarathon waren ondanks het slechte weer dat de sportieve tocht begeleidde tevreden met het ver loop. Lex van Vliet: "Wat het weer betreft was het de allerslechtste marathon die we hebben gehad. Gewoon knap waardeloos. Maar verder was het sportief een ge slaagde week en we hebben erg veel lol gehad. Volgend jaar zullen we dan ook zeker het eerste lus trum vieren". LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) n n 8.30-17.00 uur -vrij. (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen n NABEZORGING ma -vrij. van 18 00-19 30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per half jaar, aan huis bezorgd 131,40 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post f 30.00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 tn v Damiate Holding BV te Haarlem. Witte Singel 1Leiden (i REGIOKANTOREN Juhanastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldnuizen Bin./Buitenl /Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. WASSENAAR/DEN HAAG - "Nu kunt u zelf voor in sekt gaan spelen. U plukt een stevig grassprietje en raakt daarmee de binnen door Siebe Jan Postma kant van de meeldraden der bloemen aan; op hetzelfde moment dat u zo'n meel draad aanraakt, klapt hij naar binnen. Was de oor zaak niet een grassprietje, maar de tong van een insekt dan zou de naar binnen klappende meeldraad tege lijkertijd het insektenli- chaam mat stuifmeel heb ben bepoederd. Op die ma nier dwingt de plant bezoe kende insekten het stuif meel voor hem mee te ne men en voor de bestuiving te zorgen". Dit alles en nog veel meer kan de bezoeker van dagrecreatiegebied Meijendel doen om kennis te ma ken met het groeiende en bloeien de. Zo blijkt althans uit zogeheten seizoensboekjes, die een wervend licht werpen op het voor publiek opengestelde deel van Meijendel, de 180 hectare grote duinvallei aan de zuid-westkant van Wassenaar. Het gebied trekt meer dan een miijoen bezoekers per jaar, voor waar geen kleinigheid. Volgens de beheerder van het bezoekerscen trum Meijendel, Henk van Emme rik, is het daarmee het drukst be zochte duingebied van Nederland- Al vindt hij de cijfers "in zekere zin misleidend: men gaat namelijk uit van de verhouding tussen het aan tal bezoekers en de grootte van het gebied. Als een gebied vrij klein is, zoals Meijendel, dan wordt de druk op dat gebied sneller groot". Wandelen Het beheer van het gebied is in handen van de Haagse Duinwater leiding (DWL). In haar beleid staat de 'natuurgerichte recreatie' voor op. Dat wil zeggen dat de activitei ten niet schadelijk mogen zijn voor de natuur, maar dat ze juist by voorkeur gericht zijn op het genie ten daarvan. Een goed voorbeeld van die vorm van recreatie is het wande len. De grootste groep recreanten in Meijendel wordt dan ook ge vormd door de wandelaars. Voor hen worden per jaar vijf verschil lende wandelpaden uitgestippeld: voor de winterperiode twee en voor de andere seizoenen één. De seizoenpaden worden uitgebreid beschreven in voorlichtende boek jes. Van Emmerik: "We hebben hier veel wandelaars die echt op de na tuur gericht zijn en de boekjes daarvoor gebruiken, andere wan delaars gebruiken de uitgestippel de paden vooral om niet te verdwa len". Overigens zijn er veel meer paden dan de boekjes doen ver moeden. Dat zyn voor een groot deel de voormalige seizoenpaden. Ook niet-wandelaars kunnen actief recreëren. Zo zijn er op het terrein fietspaden en routes voor ruiters. Voor minder actief ingestelde lieden zijn er ligweides en banken, her en der geplaatst. En: binnen de paden blijven, hoeft niet. Want, Meijendel is liberaal, aldus Van Emmerik vanuit, het Bezoekers centrum, dat hij samen met Rob Kramer beheert. Het ligt het cen trum van Meijendel, vlakbij de theeschenkerij, de oude boerderij en de stallen. Het met de auto bereikbare ge bouwtje doet dienst als informatie centrum, bibliotheek, tentoonstel lingsruimte en leslokaal. De tentoonstelling laat zien wat Meijendel op dat moment aan na tuurschoon te bieden heeft. De Wassenaarder: "We proberen bin nen te laten zien wat er op dat mo ment buiten te beleven is. De ver- j andering die zich in de natuur vol- I trekt, proberen we binnen ook bij te houden. We hopen dat de men sen in ons centrum gestimuleerd worden om buiten zelf dingen te gaan ontdekken, het doel is eigen lijk om hen daartoe een oppepper te geven. Een andere voorlichtende activi teit van het bezoekerscentrum is i handen van collega-beheerder Rob Kramer. Scholen uit de gemeente Den Haag kunnen intekenen op lessen voor hele óf halve dagen. Bioloog Kramer vertelt voor zo'n schoolklas in het bezoekerscen trum een inleidend verhaal, waar na hij met de kinderen naar buiten gaat. Daar wacht dan de praktijk. Enkele stuifkuilen in het onderzoeksgebied bij de Noorderpan in het duingebied Meijendel bij Wassenaar. De Haagse Duinwaterleiding onderzoekt wat de gevolgen zijn van het 'laten stuiven' van dat deel van de duinen. Rolstoelrace afgesloten in 'zonovergoten Oegstgeest'

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2