Cremer-show: spektakel van jewelste 'Los Vast' in uitpuilende Kuip: daverend succes Regen, afzeggingen en opzwepende ritmen in Delft Rockopera ondanks magere inhoud de moeite waard Simon Le Bon maar net van verdrinking gered wm? RADIO-TV-KUNST MAANDAG 12 AUGUSTUS 1985 ing^, Manu Dibango PAGINA 17 Muziek redt slecht georganiseerd African Music Festival African Music Festival met optredens' van Kanda Bongo Man, Thoko Mdlalo- se, Surinam Music Ensemble, Manu Di bango, Osibisa, Randy Weston, Segun Adewale en Bembeya Jazz. Op 10 au gustus gehouden in het DHC-stadion in Delft. DELFT - Gasten: 0, vermeldde het scorebord van het stadion van de Delftse voetbalclub DHC. Zo erg was het niet. Naar schatting van de Delftse politie is het African Music Festival, dat daar zaterdag voor de derde maal werd gehouden, door hoogstens drieduizend mensen be zocht. De hoosbuien 's middags hebben waarschijnlijk veel poten tiële bezoekers afgeschrikt. Het re- genzeil boven de uitloop van het podium gaf er al snel de brui aan. Het weer is door niemand in de hand te houden. Erger is dat de or ganisatie een zeer gebrekkige in druk heeft gemaakt. Van de twaalf aangekondigde groepen hebben er uiteindelijk slechts acht een optre den gegeven. Afmeldingen waren er van Fode Youla, de dansgroep Bugarabu en de publiekstrekkers Salif Keita en Mory Kante, waar mee een paar van de meest authen tiek Afrikaanse acts afvielen. Des ondanks liep het programma bijna drie uur uit. De rol van presentator werd door een irritante lichtkrant vervuld, die geen informatie gaf over de afzeggingen en hun oor zaak. Een vreemd staaltje minach ting voor het publiek. Wel werd er van minuut tot minuut de tijd op vermeld. Heel storend als het gaat om een sóórt muziek waarbij de tijd geen rol speelt. Het African Music Festival wordt georganiseerd door slechts twee mensen: de uit Gambia af komstige Oko Drammeh en de Ne derlander Walter Meyer. Die laat ste kwam 's middags in onzachte aanraking met een stalen deur en moest naar het ziekenhuis worden afgevoerd. Buiten Drammeh wist nu niemand meer wat wanneer moest gebeuren, zodat achter het podium chaotische toestanden ontstonden. Zo moest de pianist Randy Weston zes uur wachten voor hij tegen elf uur het podium op kon. Het falen van de organisatie op de dag zelf was des te jammer, om dat men er wel in geslaagd was een zeer aantrekkelijk programma sa men te stellen. De drieduizend ge trouwen die kou en regen trotseer den, waren dan ook standvastig en lieten zich door de lange wachttij den tussen de acts door niet veija- gen. Toen Bembeya Jazz om half twee 's nachts het slotoptreden in zette, waren er nog vele honderden doorzetters, die konden dansen on der de sterren. Avonturen Wat personele bezetting betreft zat er een stijgende lijn in de pro grammering. Op het eind van de dag stonden er tot zeventien man tegelijk op het podium. Kanda Bongo Man opende om ongeveer een uur 's middags het festival met een band van zeven personen. Hij zette meteen de trend voor de dag: lange nummers, veel nadruk op het ritme en een sterke voorliefde voor de gitaar. Kanda Bongo Man had twee met van veel galm voor ziene gitaristen. De Zuidafrikaanse zangeres Tho ko Mdlalose, uitgedost in een kleu rig gewaad, speelde voor een zee van paraplu's. Ze heeft een harde, zuivere stem, waarmee ze ook het klakkende zingen van de Bosjes mannen beheerst. Na haar speelde het Surinam Music Ensemble, een noviteit op het festival. Een groep in jazzrock-opstelling, aangevuld met traditionele percussie. De mu ziek deed denken aan Weather Re port, maar bood ook ruimte aan een percussienummer. Twee dan seressen zorgden voor het show element. Na anderhalf uur wachten maak te Manu Dibango zijn opwachting, een jaarlijks terugkerende gast op het festival. Hij is voor de Afri kaanse muziek wat Desmond Dek ker en Jimmy Cliff voor de reggae zijn geweest. Al in 1973 had hij met 'Soul Makossa' een wereldhit. De eerste tonen maakten meteen dui delijk dat hier een zeer hechte band aan het werk was. De instru menten worden over de hele linie consequent helder worden gehou den. Dat geldt ook voor de opbouw van de nummers: muzikale the ma's worden opgezet, maken aller lei avonturen mee, die hen bijna onherkenbaar veranderen, maar duiken dan toch weer op. De mu ziek als geheel en de bijdrage van iedere muzikant zijn steeds in be weging. De percussionist gaf met zijn talking drum een mooi staaltje van Afrikaanse vertelkunst. Ook Osibisa is een wegbereider van de Afrikaanse muziek geweest, en heeft deze door rock- en Caraï- bische invloeden te verwerken zeer toegankelijk gemaakt voor Westerse oren. Het is een band met glamour, kleurrijke kostuums en confetti. Ze zongen als enigen in het Engels en maakten van hun op treden een community-gebeuren, waarbij het het publiek meezong, -floot en -klapte. Hun vakman schap neigt naar middle of the road, maar had bij het publiek groot succes. Yopop Na hen werd een half uurtje inge ruimd voor de zwarte Amerikaanse pianist Randy Weston. Een verras sende en goede keus van de organi satie. Met een jas om de schouders voor de kou liet hij met verfijnd en sterk ritmisch spel op de vleugel horen waar de bronnen van de jazz liggen: in Afrika. De meest authentiek klinkende bijdrage werd geleverd door Segun Adewale en zijn twaalf Superstars International, voor het eerst in ons land. 'Yopop', noemt hij zijn mu ziek, pop van de Yorubastam in Ni geria. Het is een samengaan van akoestische percussie en Westerse elektrische snaarinstrumenten: drie gitaren, een steelgitaar, bas en versterkt inlands snaarinstrument. Dat levert een verbazend geheel op, waarbij ons aanvankelijk vals in de oren klinkende toonsoorten worden gebruikt. De door elkaar krioelende snaarinstrumenten worden uiteindelijk toch onderge schikt gemaakt aan het ritme en de fraaie zang van Adewale. Het uit zeventien personen be staande Bembeya Jazz uit Guinee had de klap op de vuurpijl moeten worden. Omdat na twee uur 's nachts absolute stilte was veror donneerd, restte hen slechts een halfuur speeltijd. Dat was lang ge noeg om enthousiast te worden over het soepele vakmanschap van de band en vooral over het spel van de bassist en de gitaarsolo's van bandleider Sehzou Bembeya. De groepen die wel kwamen bo den zoveel kwaliteit en variatie dat het publiek zich ondanks de afmel dingen niet bekocht hoefde te voe len. Of het African Music Festival volgend jaar zijn vierde aflevering zal beleven is nu, mede door het uitblijven van subsidie, zeer onze ker. Het verdwijnen ervan zou jam mer zijn, temeer omdat Afrikaanse muziek steeds vastere voet aan de grond begint te krijgen in ons land. De VARA-radio heeft opnamen gemaakt, die in de komende maan den zullen worden uitgezonden. ARIEJAN KORTEWEG Jan Creraer (rechts) en zijn vriendin Babette worden In de Groningse schouwburg welkom geheten door thea terproducer René Soüeveld. <foto ANP> Ik, Jan Creraer, rockopera. Plaats: Stadsschouwburg, Groningen. Tekst: Lennaert Nijgh. Muziek: Gerard Stel- laard. Regie: Franz Marijnen. Chore- grafie: Rick Atwell. Decor: Paul Sta pels. Lichtontwerp: Steve Kemp. Kos tuum: Mechthild Schwienhorst. GRONINGEN (GPD) - Een razende collage van beel den, geluid, beweging en licht. Een flitsende qgeks scènes, ingebed in muziek. Een spektakel van jewelste, een spetter van een voor stelling. Mag dat musical heten? Nee dus. Mag het iets méér zijn als je de bena ming rockopera bedenkt, omdat we nog op zoek zijn naar de allesomvattende be gripsaanduiding? Opera of eigenlijk geen opera... Filo sofieën die het publiek worst zullen wezen. Ik, Jan Cremer is een show gewor den. Een pure show. Absoluut on Nederlands van formaat en allure. Een fraaie en opzienbarende pro- duktie, een gigantische videoclip, gedrenkt in vakmanschap en kwa liteit. Een schitterende avond thea ter. op basis echter van een gege ROTTERDAM (GPD) - 'Als je 2 podium oploopt en 50.000 i schreeuwen: Jantje, Jantje, dan moet je wel van ijzer zijn als je dat niet voelt", zei een duidelijk geë motioneerde Jan Rietman zater dagmiddag na afloop van het Los Vast Kuip Spektakel. Rietman had de dag van zijn leven. De door slag regens en koude wind geteisterde Kuip had vier en een half uur bol gestaan van popmuziek en meezin gende en polonaise-lopende jonge ren. En het middelpunt van dit al les was hjj geweest: "Zeg hééé!" Het publiek reageert met "hééé!". De enige echte popster in het stadion is niet tevreden: "Ik zeg: zeg hééé!" De Kuip schudt nu op zijn grondvesten: "Hééé!". Op het Rotterdamse Centraal Station is het een immense drukte. Voornamelijk pubers lopen zin gend de met aanplakbiljetten aan gegeven route naar één van de elf door de NS ingezette extra treinen naar stadion Feyenoord. Voor het stadion is het niet anders. Eén ge moedelijke sfeer en lachende sup poosten. "Dat zal volgende week wel anders zijn als Ajax hier op be zoek komt bij Excelsior", zegt één van hen. Rondom het stadion staan stands opgesteld met te koop aan geboden waar: T-shirts van Nor maal tot abonnementen op Voetbal International. Op het bijveld speelt een ploeg van Feyenoord en op het veld ernaast landt een helikopter, die later tv-beelden vanuit de lucht zal verzorgen. In het stadion is een voorpro gramma bezig. Playbackers (vooral Bette Midler maakt indruk) en de Amsterdamse groep Drukwerk vermaken de langzaam volstro mende Kuip. Achter het grote po dium, dat tijdens het Live-Aidfesti- val in Londen stond opgesteld, be vindt zich de kantine waarin zich de artiesten hebben verzameld. Ze roken, drinken en praten. Naast de kantine zijn vijf mensen druk bezig met het opblazen van 7.000 roze ballonnen waarop de tekst ge schreven staat: 'De nieuwe Opel Kadett'. Een kwartier voor het begin stoppen de playbackers en wordt het Hilversum 3-programma van de NCRV ook in de Kuip hoorbaar. Boven het stadion pakken zich in middels donkere wolken samen en als om tien voor twaalf Jan Riet man op de radiö geinterviewd wordt en verklaart, dat het weer fantastisch is, begint het te rege nen. Op de tribunes klappen dui zenden paraplu's open. De hoofd sponsor (Opel) heeft zelfs aan re gen gedacht. Terwijl de ballon netjes tydens de finale opstijgen, lopen vele officials en andere leden van de organisatie met geel-witte paraplu's op. Het nieuws van twaalf uur loopt. Het grote tv-scherm, ook al 'ge leend' van het Londense Live Aid, dat op de tribune achter het po dium staat opgesteld, floept aan. Ome Joop, de levende mascotte van Rietman, rent van de kantine naar het podium. Als de eerste re clameboodschap al de ether in ge stuurd wordt, volgt Jan Rietman. De laatste toontjes van de STER, een korte stilte en dan schuift lang zaam het blauwe gordijn open. De Kuip juicht. Op het podium wordt de Los-Vast-band zichtbaar die met een elektrisch Wilhelmus het spektakel opent. Een luid 'olé, olé' breekt los als Rietman het podium oprent. "Laten we de mensen thuis eens horen hoe een vol stadion klinkt". Het klinkt indrukwek kend. Een radioprogramma is be gonnen. In het stadion hangen spandoe ken met uiteenlopende teksten:' 'Te gek. Jan', 'Zeg Rietkamp, nok- ke hè', 'Anje en Joyce houden van Frank B. Hè Frankie', 'Normaal', 'Zet 'm op, de Kuip moet op z'n kop' en 'We benne d'r ok weer, Yvon, Nathas en Roeline'. Er wordt met vlaggen gezwaaid - er is ook een Friese bij - en luid meege zongen. "Het lijkt wel een droom", schreeuwt Jan Rietman door de microfoon. "Ooit zijn we met dit programma begonnen voor 500 mensen in een zaaltje ergens in Spakenburg. Vandaag staan we in de Kuip met 50.000 mensen op de tribune. Bedankt jongens". De tri bune reageert met het zoveelste 'Olé, olé'. Achter het podium staat Rob de Nijs met de handen in zijn nek en de ogen dicht. Hij moet zo op. "Ik heb nog nooit in mijn carrière voor zo'n groot publiek opgetreden", zegt hij. "Ik vind het heel leuk, maar ik was liever wat langer opge gaan. Ik zing maar één liedje, ik zou er twee zingen, maar heb er één laten vallen, omdat het alle maal wat uitloopt. Jongen, ik ben zo gemakkelijk in die dingen". Als De Nijs klaar is met 'Zeg maar niets', vraag Rietman hem nog één keer dat liedje te zingen waar hij zo beroemd mee geworden is en dat nu zo op z'n plaats is. Kort klinkt het 'Zachtjes tikt de regen tegen mijn zolderraam'. Het publiek galmt nu ook weer mee. Er is weer even zon. Albert West vraagt een fotograaf een foto van hem te nemen met op de achter grond de volle tribunes. Bezwe rend steekt hij de armen op als de klik klinkt. Even later verschijnt Danny de Munck op het veld. Ook hij moet op de foto. Leeftijdgeno ten springen over dranghekken en vragen hem om een handtekening. Routineus werkt hij dit karweitje af. Een smet op het christelijke feest. Een oververhitte toeschou wer doet zijn broek naar beneden en springt wat rond. The Time Bandits weten niet wat hun over komt als er tijdens hun optreden een oorverdovend gejoel losbreekt. Het gezag zit achter de vluchtende streaker aan. Klimmend over ban ken en hekken. Eenmaal in de kraag gevat wordt hij onder ap plaus weggevoerd. En The Time Bandits kunnen ongestoord verder spelen. FRED VAN GARDEREN Jan Rietman temidden van zijn vele fans in de bomvolle Kuip Het omgeslagen jacht van pop zanger Simon Le Bon voor de En gelse kust, waar gisteren een zware storm woedde. (foioAP) FALMOUTH (UPI) - Simon Le Bon, zanger van de popgroep Duran Duran, is ternauwernood gered van de verdrinkingsdood. De 25-jarige Engelse popzanger zat met vijf anderen opgesloten in een hut, nadat zijn zeiljacht bij Falmouth in zware zee was omgeslagen. De zes dankten hun leven aan een luchtbel in het schip, dat in totaal vieren twintig personen aan boord had. Ze werden uiteindelijk gered door dui kers van de marine. Een aantal opvarenden werd met uitputtingsver schijnselen naar ziekenhuizen vervoerd. Simon Le Bon en zijn bemanning deden mee aan de Fastnet-race. toen het ongeluk gisteren bij windkracht negen toesloeg. Het schip, met een waarde van ruim vier miljoen gulden, ligt nog gekapseisd voor de Engel se kust. Le Bon was van plan om volgende maand met zijn jacht deel te nemen aan de Whitbread-race om de wereld. Zes jaar geleden verloren vijftien mensen het leven in huizenhoge golven tijdens de Fastnet-race. Kindertheater LEIDEN/OEGSTGEEST - Kin dertheater 'Klapsigaar' geeft de ko mende dagen voorstellingen in Leiderdorp, Leiden en Oegstgeest. Dit gezelschap van zes Leidenaren heeft de afgelopen maanden ge speeld op campings en bij buurt huizen in het land. In de voorstelling, die bestemd is voor kinderen tussen de 5 en 11 jaar, wordt met muziek, dans en spel het verhaal verteld van de Pi- rowitzen, een uit het buitenland af komstige familie, die veel moeite doet om zich aan te passen aan de zeden en gebruiken hier. Dat lukt echter niet zonder de hulp van de kinderen. Die worden allemaal ingeschakeld om met kunstjes, zang en dans de familie wegwijs te maken. Aan het eind van de voorstelling zijn alle kinde ren verkleed en geschminkt en ge reed om in optocht over het terrein te paraderen. Klapsigaar is te zien vanmiddag in dé Houtkamp in Leiderdorp, op dinsdag om 10.00 uur 's morgens en in de middaguren bij buurthuis Taberna in Oegstgeest en woens dag om 14.00 uur in het Ankerpark (bij de Meelfabriek) in Leiden. ven dat op z'n best achterhaald is en op z'n slechtst elk schok-effect van de Cremer-boeken volledig kwijt is. De produktie heeft niets toege voegd aan wat je uit de beide boe ken kon weten. Evenmin is ge tracht het gegeven naar deze tijd toe te halen. Misschien is dat niet onverstandig, maar dat had zo'n aardige gimmick kunnen opleve ren. De voorstelling mist in deze vorm inhoudelijk toch de spranke ling en de verrassing die wél in het toneelbeeld en in de meer dan fan tastische vormgeving zitten. In dat opzicht ontbreekt elke verdieping en zijn de makers aan een werkelijke uitwerking van de figuur en het gegeven niet toegeko men. Na de pauze is er zelfs een element van gewenning, het-al-ge- zien-en-nu-weten-we-'t-wel-effect. Dat is niet goed en jammer. Tijdnood De derde akte is niet écht af ge komen. Kennelijk is de creatieve ploeg in tijdnood geraakt, want als de finale daar is, bevat deze niet de doordacht opgebouwde climax. Die suggestie wordt handig hoog gehouden, maar in feite ploft het lied "The sky is the limit" opeens en onverhoeds de zaal binnen. De Ik, Jan Cremer-opera is in de eerste plaats de schepping van re gisseur Franz Marijnen geworden. Zijn mensen heeft hij vooral ge hanteerd als middel om de show te plaatsen. Ook zijn Cremer is meer een aanleiding dan een doel. Een man die te midden van zijn omge ving vertoeft, van vrouwen en si tuaties. Maar hij is niet degene die het aanricht. Meer de impulsieve, zelfs wat naieve bluffer die het on dergaat. Soms wat onderkoeld en verbaasd naar het schijnt. Zeker niet de volksheld, de voortrekker of de provo. Van een herkenbare bewogenheid of link naar het he den is geen sprake. Het gigantische minderwaardig heidscomplex waaraan de Cremer- van-toen moet hebben geleden, komt er wel uit. Z'n gerommel, z'n orgastische jongensdromen en z'n liefdesbeleving als tijdverdrijf krij gen in alle heftigheid gestalte. Dat het oorlog is tussen hem en de we reld wordt echter al maar niet dui delijk, hoe nadrukkelijk het ook is vermeld. Geen Mythe In alle eenvoud is die Jan geen mythe meer, eerder een beetje in nemend, een schatje, dat met glim mende oogjes put uit leed en romantiek. Deze facetten zijn rijkelijk opge dist in de holle pathetiek waar Len naert Nijgh patent op heeft geno men. De (lied)teksten die men te zeggen en te zingen krijgt, zijn zó mager, vaak nogal slap en zó volge propt met muffe clichés, dat het misschien maar beter is dat niet al les woordelijk te verstaan is. Daar bij is de humor helaas uiterst spaarzaam gedoseerd. Wat drama tische opbouw betreft stelt deze show weinig voor. Er is blijkbaar vooral gedacht aan een jong pu bliek, dat snel en alert kennis wil nemen van feiten en op gepsycho logiseer zit te wachten. Vandaar de kaleidoscoop van scènes die zich in een adembenemend tempo ont rollen, zonder dat er werkelijk aan dacht wordt geschonken aan het uitlichten van het hoe en waarom. Vernieuwend Het baanbrekende en vernieu wende schuilt dus in uiterlijkhe den. Wat dat betreft zit de Cremer- produktie buitengewoon goed en fraai in elkaar. Het werken op vier etages verveelt geen moment, zo dat je je er nauwelijks van bewust bent dat er geen thema is en dat het eigenlijk niet eens ergens over gaat. In de titelrol vertoont Peter Tuinman de buitenkant van Cre mer met een knipoog naar de bra nie. Tamelijk sympathiek eigenlijk en niet eens als een brutale hond. Wat figuur betreft is hij allerminst het ideale type en niet de lekkere jongen die hij moet zijn. Daarnaast komt hij als het op zingen aankomt nogal iets te kort. In de lijn van het totaal is het niet verwonderlijk dat vrouwen de mooiste kansen krijgen. Vooral Alexandra van Marken is een nieuw talent van enorme beteke- De kostumering loopt niet over van fantasierijke ideeën. Daarbij vertoeft alles bijna automatisch in de schaduw van de magnifieke choreografie van Rick Atwell en de fabelachtige manier waarop zijn club van voornamelijk buitenlan ders over het podium gaat. Essentieel is echter, dat het in Nederland hoe dan ook gelukt is te werken aan een opwindende, nieu we vorm van amusementstheater voor de toekomst. Elke vergelij king met het bestaande musical-fe nomeen is niet van toepassing en oneerlijk. Deze Cremer-show is uniek - en in dit machinepark van het decor waanzinnig mooi en vak matig gemaakt - zowel visueel als in tempo, variatie en beweging. Nog nooit is er op een Nederlands podium zo tè gek gedanst en ge zongen als door deze cast van 26. Niet eerder was er een dermate spattend, spannend belichtings schema te zien. Broadway in Holland. Ondanks detailkritiek luidt het advies der halve: er wel even naartoe. JACQUES D'ANCONA Popzanger Simon Le Bon i redding.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17