Mm Volleybalteams stellen teleur Alleen De Bruin op topniveau Eén plaatsje 'winst' vrouwen Westduitsers beheersen EK dressuur titel kwijt Ajax ondanks nederlaag toch veilig Verbetering discusrecord in EC-ftnale Geen verrassingen bij Oostduitse titelstrijd Experiment Bataven geslaagd Recordsprong Bulgaar Marköv Musters is Skelton wint CHIO Dublin Volkert Post vijfde met jongens acht PAGINA 14 SPORT MAANDAG 12 AUGUSTUS 1985 KOPENHAGEN (ANP/SID) - De Westduitse dressuurploeg is za terdag in Kopenhagen voor de elfde achtereenvolgende maal Europees kampioen geworden. De equipe bestond uit Olym pisch kampioen Reiner Klimke met Ahlerich, Uwe Sauer met Montevideo, Uwe Schulten-Bau- mer met Madras en Tilman Meyer zu Erpen met Tristan. De Bondsrepubliek kreeg 4886 pun ten, 151 punten meer dan Dene marken. Het brons was voor de Sowjet-Unie (4735), dat voor het eerst in vier jaar weer meedeed. Nederland, dat zonder de pas moeder geworden Annemarie Sanders-Keyzer aantrad, kwam niet verder dan de zesde plaats met 4499 punten. In de individuele rangschik king reikte de Deense Anne Gre- Zwitser Otto Hofer werd met Li mandus verrassend tweede met 1399 punten. Hofer kocht Liman dus enkele jaren geleden van de Limburger Jo Rutten. Hij bleef de Deense ex-Europese kam pioene Anne-Grethe Jensen voor, die met Marzog wat teleur stelde en 1397 punten kreeg. Gezien de resultaten in de Grand Prix van vrijdag en zater dag, die telde voor de landen- wedstrijd, werd er in Kopenha gen een spannende strijd om het goud verwacht tussen Klimke en Jensen. De Deense leverde zelfs de beste proef in de Grand Prix en bleef toen Klimke zeven pun ten voor. „Mijn Ali is nog nooit beter gegaan", zei Klimke direct na zijn optreden. „Ik geloof, dat deze proef zelfs nog die van Los Angeles overtrof'. punten, Helene Pen-Aubert werd 30e mét Blaufuchs (1445). Olympisch kampioen Reiner Klimke won gisteren voor de derde maal de persoonlijke Eu ropese dressuurtitel. Met het paard Ahlerich was de jurist uit Munster in de Grand Prix Spé cial oppermachtig. Hij kreeg voor zijn proef 1477 punten. De the Jensen met Marzog net iets hoger dan Reiner Klimke (1732 tegen 1725 punten). De beste twaalf ruiters en amazones plaat sten zich voor de Grand Prix Special van gisteren, waarin werd gestreden om de persoon lijke medailles. Bij hen zijn geen Nederlanders. Alexander Pompe was met Argos vrij verrassend de beste Nederlander. Hij eindigde met een totaal van 1513 als acht tiende en kwam juist een plaats hoger uit dan de meer ervaren Ti neke Bartels-De.Vries met Olym pic Duco (1508). De punten van de Brabantse werden echter on getwijfeld gedrukt door het feit, dat zij vrijdag als eerste van de 39 combinaties moest aantreden. Patricia Callaghan werd met Phi lip 25e met een totaal van 1478 RIETI (ANP) - Kees Musters is er niet in geslaagd zijn wereldtitel zweefvliegen in de 15-meterklasse te prolongeren. De Alphenaar ein digde in Rieti in het algemeen klas sement als vierde. Die klassering dankte hij aan de derde plaats in de twaalfde en laatste vlucht gisteren. Door dat resultaat schoof hij op van de zevende naar de vierde plaats. Daan Paré uit Bilthoven be landde in deze klasse op de 23e plaats, Bert Kuijper uit Eindhoven op de 30e. Wereldkampioen werd de Amerikaan Jacobs. In de open klasse werd de Au straliër Ingo Renner voor de derde keer wereldkampioen. Debutant Gerrit Kurstjens uit Grubbevorst werd tiende. In de standaard-klas se behield de Italiaan Brigliadori zijn wereldtitel. Baer Selen uit Al phen aan den Rijn en Dick Teuling uit Eindhoven werden respectieve lijk 13e en 21e. LEIDEN - Het eerste cricketteam van yVjax bevindt zich, drie wed strijden voor het einde van de com petitie en ondanks een nederlaag tegen VOC 2, in rustig vaarwater. Door nederlagen van de staartploe- gen behoort degradatie voor de Oegstgeestenaren niet tot de reëele mogelijkheden. Nadat het duel zaterdag tegen Quick was verregend kwam VOC gisteren in Leiden op bezoek om dat het eigen veld blank stond. Met nog redelijk weer in de ochtendu ren kwam VOC uit op een totaal van 209 voor 9 na 60 overs. De bow- lingcijfers van Ajax: Hans Reijer de Wit 1 voor 61, Frits de Jong 2 voor 38, Paul Mahon 2 voor 49, Ton Eldering 1 voor 43 en Danny Elde ring 1 voor 38. Ajax slaagde er daarna niet in dat totaal te overtreffen. De regen beinvloedde het batten met als ge volg dat de thuisploeg op 127 na 40 overs all out ging. Frits de Jongh kwam tot 43, Paul Mahon tot 21 en Danny Eldering tot 18 runs. SCHWECHAT (ANP) - Een magische klank heeft het be grip Europa Cup in de atletiek nooit gehad. Aan kam pioenschappen en het goed gesponsorde wedstrijdencir cuit wordt meer waarde gehecht. De Nederlandse man- nenploeg heeft dit weekeinde de kans gemist het aanzien van de bekerstrijd voor het thuisfront wat te verhogen. In Schwechat doorkruiste de tegenvallende sub-top de pro motieplannen van de KNAU-afvaardiging. Door op het Oostenrijkse platteland met vlakke prestaties voor de dag te komen, moet Nederland het over twee jaar opnieuw in de Europese C-groep proberen. Eén imponerende uitschieter was onvoldoende om het niveau van de andere atletiekdreumesen te ont stijgen. De surprise kwam op naam van Erik de Bruin, die mondiaal A- De favorieten verrichtten in het sfeerloze stadionnetje bij Wenen niveau bereikte door de discus naar behoren, de intemationalal naar een nieuw record van 66,38 onervaren rest van de ploeg liet af meter te werpen. De verrichting i goed voor de twaalfde plaats op de ten toe een behoorlijke steek val- Rob Druppers, die zonder wereldranglijst met slechts vier blessures deze maand in de reste- Europeanen (de Noren Hjeltnes en rende wedstrijden van het Grand- Valvik, de Tsjechoslowaak Valent Prix-circuit zijn marktwaarde weer en de Roemeen Zamfirache) voor op.peil kan brengen, demonstreer- zich. de hoe het moet: driehonderd me- De dubbele zege van De Bruin, ter voor het einde van de 1500 me- ook de beste kogelstoter, was ge- ter maakte hij met een demarrage heel overeenkomstig de verwach- de zwakke oppositie kansloos. Een tingen. Zelfs als er voor zijn magni- dag later toonde Han Kulker zich fieke discusserie bonuspunten op de 800 meter een vlotte leerling, zouden zijn uitgeloofd, had Neder- Verder waren er overwinningen land Oostenrijk de promotie niet kunnen ontfutselen. Het gastland man zegevierde met een verschil van ze ven punten. Ook de lopersploeg van Portugal eindigde nog voor Nederland. Slechts Cyprus en Tur- de steeple-loper Hans Koele- de 4x400-meterploeg. Dat laatste gebeurde met twee slechte wissels, die evenwel door de individuele kwaliteit van het kwartet niet fataal waren. Daags te voren was dat bij de sprint-estafet te wel het geval geweest. Als ge volg van een blessure van Emiel Mellaard moest de samenstelling van het viertal op het laatste mo ment een wijziging ondergaan. Bij het kwartet Dijkstra - Van der Heij- De prestatie van Povarnitsin was uiteraard het hoogtepunt van het atletiekweekeinde. Bij de Oostduitse kampioen schappen in het matig bezette Zen- tralstadion in Leipzig bleven re cords uit. Na de 10,94 seconden van Marlies Göhr op de 100 meter van vrijdag en de 54,26 seconden van Sabine Busch op de 400 meter horden van de verregende zaterdag werden er niettemin op de laatste dag toch enkele opvallende presta ties geleverd. Marita Koch kwam op de 200 meter met een tijd van 21,78 seconden slechts een luttele 0,07 seconden tekort op haar eigen wereldrecord. Een tegenwind van 1,3 meter per seconde stond een betere tijd in de weg. Wereldkam pioene Heike Drechsler gaf blijk van haar klasse op het onderdeel verspringen door te winnen met 7,15 meter, twee centimeter meer dan Helga Radtke. Martina Opitz „rook" aan de zeventig meter- grens met de discus (69,48 meter) en wereldrecordhoudster Petra Erik de Bruin: enige Nederlandse atleet op topniveau. Felke liet de speer dalen na 72 ter en 98 centimeter, een beste wereldseizoenprestatie. Bij de mannen verdrong Frank Emmelmann met een tijd van 20,35 seconden de Westduitser Ralf Lüb- ke (20,38) van de eerste plaats van de Europese seizoenranglijst. In druk maakte ook Thomas Schönle- be met een tijd van 44,94 seconden op de 400 meter. Ook de onver woestbare kogelstoter Udo Beyer was weer paraat. Twee dagen na zijn 30e veijaardag liet hij in zijn laatste poging een afstand van 21,50 meter opmeten. Volgend weekeinde komt de DDR in Mos kou in actie in de strijd om de Eu ropese bekers voor de beste atle- tieklanden. LEIDEN - Bij wijze van experi ment zijn gisteren in Leiden atle tiekwedstrijden op de voor vrou wen ongebruikelijke onderdelen hinkstapspringen, polsstokhoog springen en kogelslingeren gehou den. Winnaressen werden: Lies- beth Gijssen van Olympia '48 met 29,40 meter kogelslingeren en In- grid van Lingen (Olympia '48) met 11,94 meter hinstapspringen en 2,70 meter met de polsstok. Het or ganiserende De Bataven wil dit soort wedstrijden vaker houden. Giessendam schrijft de vooruit gang van twee-en-een-halve meter indirect toe aan de blessure die hem al ruim een maand belette krachttraining te doen. „Daardoor heb ik me de laatste tijd meer op discus dan op kogel gericht. Die vergrote aandacht heeft tot gevolg BOEDAPEST (SID) - Op de twee- den"-'ÖoievaarDe*KÓm'g"ing vïij de dag van de Europese B-finales wej ajjes mjSj waardoor drie equi- <=»-*0 in Boedapest heeft Christo Markov pes ^jn nationale records) voorrang ^at mijn techniek heb kunnen het Europese record hink-stap- kregen. Halverwege de atletiek- veranderen. Ik maak nu een sprong verbeterd. De 20-jarige Bul- ,weedaagse was Nederland mede sprong als ik de discus uit werp. gaar overbrugde gisteren by zijn daardoor al in vrijwel uitzichtloze derde poging de afstand van 17 me- positie gemanoeuvreerd, ter en 77 centimeter. Dat was acht centimeter verder dan de Rus Oleg De Bruin maakte veel goed. De Protsenko, die vorige week zater- atleet van Sparta had met genoe- dag in Leningrad tot 17,69 meter gen gevoeld, dat de wind in zijn kwam. Het wereldrecord op dit voordeel draaide Nog niet geheel 1 J optimaal, maar hij boekte het best nummer is in handen van de Ame rikaan Willy Banks met 17.97. De Brit Steve Jones heeft giste ren in Birmingham een halve ma rathon om het nationale kampioen schap gewonnen in de officieuze wereldrecordtijd van een uur en veertien seconden. De vorige beste wereldprestatie was met achttien seconden meer in handen van de Amerikaan Paul Cummings, die deze prestatie twee jaar geleden le verde. Jones, afkomstig uit Wales, liep vorig jaar oktober in Chicago een officieus wereldrecord op de mogelijke resultaat door de schijf in het linker gedeelte van de sector te deponeren. De inwoner van Hardinxveld- Daar moet je natuurlijk wel sterke benen voor hebben." De Bruin be schikt over die kracht en bleek bo vendien na een record in de tweede poging (64,84 meter) bij zijn laatste beurt alle risico's te nemen. „Ik had trouwens niet het idee dat die laatste zo ver was, maar ik begreep het toen ik een paar mensen in de verte zag juichen". BOEDAPEST (ANP) - De Neder landse vrouwenatletiekploeg is in Boedapest één plaatsje opgescho ven op de Europese atletiekladder. In het Nep-stadion in de Hongaar se hoofdstad veroverde de ploeg de vijfde plaats in de b-finale van de tweejaarlijkse strijd om de Europe se atletiekbekers. Twee jaar gele den in Sittard werden de vrouwen nog zesde. De winst van een plaats heeft openstond. In 1981 hanteerde de Roemeens Pogacean halverwege Europese Atletiek Associatie (EAA) echter nog wel het systeem van de voorwedstrijden. Van die formule werd in 1983, het jaar van het eerste toernooi om de wereldti tels in Helsinki afgestapt, omdat het internationale programma te overladen dreigde te worden. Over het algemeen vielen de Ne- de wedstrijd ten val kwam en in de baan van de Nederlandse record houdster terecht kwam. Elly van Hulst maakte een tactische fout door op de 1.500 meter achter Doi- na Melinte aan te gaan. Ze kwam volledig vast te zitten en werd op het laatste rechte stuk ingelopen. Een wanhopige sprint leek haar echter nauwelijks betekenis. Teke- trouwde krachten als Marjan Olij- derlandse prestaties in de warme toch nog een tweede plaats op te Hongaarse hoofdstad tegen. Ver- nend is veel meer het verlies, dat Nederland leed ten opzichte van vier jaar geleden, toen in Edin- slager en Elly van Hulst bleven be- 4.12,45. neden hun kunnen. Op de 100 r Nederland boekte maar één burgh de deur ter horden raakte Maijan Olijslager overwinning op de 16 onderdelen. de a-finale volledig uit haar ritme, doordat de Carla Beurskens, die in Boedapest het „werkpaard" was, zegevierde op de 10.000 meter, het nummmer dat voor de eerst keer op het pro- grarpma stond. De Limburgse had zaterdag de 3.000 meter met een zesde plaats en één van de betere tijden (9.12,63) uit haar loopbaan afgewerkt. Een dag later bepaalde Beurskens het gebeuren op de tien kilometer. Na 5.000 meter in een langzame 17.07,80, nam zij de kop en stond die niet meer af. Met nog drie ronden te lopen schudde Beurskens de Finse Toivonen als laatste concurrente af. Met een slotronde van 74 seconden, finishte zij in 33.49,77. dam, die de Portugees Carlos Lo pez in april won in 2.07,11. DUBLIN (AFP) - De Britse prof- ruiter Nick Skelton heeft zaterdag tijdens het CHIO van Dublin het springconcours om de Grote Prijs gewonnen. Met het paard Apollo bleef hij in de barrage foutloos in 51,93 seconden. Skelton behoort de komende week tot de deelne mers bij het CHIO in Rotterdam. ELSTEIN (ANP) - Na de opwekkende resultaten in Londen heeft het Nederlands vrou wen volleybalteam in het drielandentoernooi in de Bondsrepubliek Duitsland zwaar te leurgesteld. De ploeg van coach Murphy eindigde met twee nederlagen en een overwin ning door een slechter setgemiddelde op de vierde en laatste plaats. pioenschap, kon de afwezigheid van Pim Raterink (familie-omstan digheden) en Marco Brouwers (ge blesseerd) niet opvangen. Met Avi- tal Selinger^n Bert Mulder lukten de combinaties totaal niet. Frank rijk met de uitblinkende Alain Fa- biani speelde Nederland totaal zoek. Het publiek, dat op een top wedstrijd afkwam en die niet te zien kreeg, gaf Nederland in de derde set. toen de ploeg de set stand van 0-14 op 1-14 bracht, een satanisch applausje. POTSDAM (AFP) - Nederland heeft aan de wereldkampioen schappen roeien voor de jeugd in Potsdam twee vijfde plaatsen over gehouden. Anita Meiland finishte op de skiff 27 seconden achter de Roemeense wereldkampioene Ver onica Necula. De jongens acht, be staande uit Paul Bakker, Ralph Schwarz, Ludwijn Jaeger, Leide- naar Volkert Post, Marius Voogt, Bas van Vliet, Herman Vos, Enno Smit en stuurman Laurens Loch- tenberg moest Sowjet-Unie, Oost- Duitsland, Verenigde Staten en West-Duitsland voor laten gaan. In-'disco-outfit' danst Hector Camacho rond de door hem tegen het canvas geslagen Jose Luis Ramirez. Die stond, in het Riviera Hotel in Las Vegasnog wel op, bokste de partij in het lichtgewicht ook nog wel uit maar moest tenslotte zijn wereldtitel aan 'Macho' Camacho laten. (foto afp» Gisteren werd het toernooi in Staf- felstein afgesloten met verlies'(1-3) tegen aartsrivaal Bondsrepubliek Duitsland. De Westduitse ploeg wenst4 zich te revancheren voor de nederlaag van vorige week in Lon den en slaagde volledig in die op zet. In 83 minuten, onderbroken door talloze dweilpauzes, werd het nationale team van de vloer ge speeld. Alleen in de eerste set speelde de basis Keulen, De Vries, Van Eijke- ren. Piersma, Van de Linde en Brunninkhuis gemotiveerd en ge concentreerd. Na een boeiende slotfase werd de setwinst met 16-14 binnengehaald. Het betekende het enige hoogtepunt van de Neder landse ploeg in het duel tegen de Westduitsen. In de volgende drie sets leken de vrouwen van Peter Murphy, die in de Bondsrepubliek geassisteerd werd door Hans van Wijnen, het uitstapje naar de disco zaterdag avond in Rödental nog in de benen te hebben. Met 10-15, 3-15 en 5-15 werd de lusteloos, zonder concen tratie spelende ploeg in hoog tem po afgeschminkt. Wissels (Hagen voor Keulen en Hooymans voor Piersma) haalden niets uit. Zaterdag had de nationale ploeg de nederlaag op de eerste dag te gen de Cubaanse juniorenploeg ge compenseerd met een overwin ning opTsjechoslowakije(3-l). Uit blinkster in dat duel was de lange aanvalster Agnes Brunninkhuis, die een vaste plaats in de basis lijkt te veroveren ten koste van de felle, maar te kleine Irene Klunder. De Nederlandse ploeg reist van daag uit de Bondsrepubliek direct door naar Varna. In dit Bulgaarse oord wordt Nederland geconfron teerd met vrijwel alle sterke Oost- europese landen. Afgang De Nederlandse mannen hebben zaterdagavond het internationale toernooi in Montpellier besloten met een afgang tegen Frankrijk. De slotwedstrijd ging met 0-3 ver loren. De setstanden 7-15, 4-15 en 2-15 logen er niet om. Nederland werd in het toernooi derde achter Frankrijk en Italië en won alleen van de Franse jeugdploeg, Italië won op de laatste dag van de Fran se jeugd met 3-0 (15-2,15-5 en 15-2). Kort geleden werd bij een toer nooi in I(talië nog ruim van Frank rijk gewonnen. De Nederlandse ploeg, al vijf maanden in voorbe reiding op het Europees kam-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14