Groeneveld net op tijd wakker 5 0 T eoor zelf. Inde toto. Hinault maakt stampij Zon schijnt voor Carola Geerlings Verrassing op NK-jeugd Koemans stort in elkaar in B-finale Toernooi Rijnkanters Geldrecord Chris Evert Geen trek in stof en vuil Titels Witvoet en Koevermans Nacht van Nieuwegein voor Leidenaar Ippel Deze week start de toto MAANDAG 12 AUGUSTUS 1985 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - Op het moment dat Rob Simon in de beslissende derde set langszij dreigde te komen, was Wim Groeneveld opeens klaarwakker. Dankbaar blikte de linkshandige Reeuwijker omhoog toen Simon zich bij een 0-40 voorsprong grandioos versloeg. De ruw ontwaakte Groeneveld behield zijn opslag en forceerde een beslissende 4-2 voorsprong, die hem uiteindelijk de Open Leidse tennistitel opleverde. Al in de openingsfase van de A-fi- nale op Roomburg klaagde de irri tant spraakzame Groeneveld ("Tij dens een \yedstrijd loop ik voort durend tegen mezelf te zeiken, dat is mijn manier van concentreren") over vermoeidheid. Met opmerkin gen als "gooi eens een emmer wa ter over je hoofd Wim, misschien word je dan wakker' en "loop eens een paar meter" spoorde hij zich zelf tot wat meer inzet aan. Het re sultaat was dat de afwachtend spe lende Simon er in de eerste set geen moment meer aan te pas kwam. Na 1-1 liep de 24-jarige Groeneveld in één keer door naar setwinst. Maar zijn vijf jaar jongere tegen stander, die er al een pittige halve finalepartij tegen Christiaan Feen- stra op had zitten, vocht zich in de volgende spellenreeks knap terug. Bij een 5-3 voorsprong verspeelde Groeneveld twee kansen op de eindzege, waarna Simon alle schroom van zich afwierp, risico's durfde te nemen en tot groot en thousiasme van het publiek met setwinst werd beloond: 7-5. In het besef dat de aanval tegen een vermoeide (of in slaap gesus te?) Groeneveld de beste verdedi ging is, opende Simon ook in de beslissende set offensief. Maar Groeneveld verdedigde secuur en kwam slechts bij een 3-2 voor sprong nog even in problemen. Na dat hij met het nodige geluk verlies van zijn opslagbeurt had weten te voorkomen, trok Groeneveld het initiatief naar zich toe en besliste hij de slechts bij vlagen aantrekke lijke finalepartij in zijn voordeel: 6- 3. Hoewel hij zich vooral aan het eind van de tweede en in het begin van de derde set sterk aan het net had getoond, meende Simon dat hij de juiste tactiek had gevoerd: Carola Geerlings legde beslag op de eerste plaats van het C-toernooi van de Rijnkanters. (foto Holvast». "Als ik tegen Willem meteen ga aanvallen, slaat hij ze aan alle kan ten langs me heen en win ik nooit. Daarom ben ik behoudend begon nen en pas aan het net verschenen toen ik daar echt de kansen voor kreeg". Dat hij in de beslissende set uit eindelijk moest afhaken, was vol gens Simon het gevolg van de in spanningen die hij zich in de och tenduren had moeten getroosten. "Toen ging ik voelen dat ik al een partij in de benen had zitten. Ik speelde in die derde set niet slecht, maar miste net dat beetje extra om te kunnen winnen. Toch ben ik te vreden, want ik heb vanmiddag in elk geval bewezen dat ik goed ten nissen en mogelijkheden heb om verder te komen". Aan het begin van dit seizoen twijfelde de 19-jarige door de ten- nisbond 'geadopteerde' Rijenaar daar nog aan. "Ik was al twee jaar full-time met tennis bezig en had nauwelijks vooruitgang geboekt. Ik heb toen een tijdje met mezelf in de knoop gelegen en ben er uitein delijk achter gekomen dat het wei nig zin had om op dezelfde manier door te gaan. De tennisbond heeft me weliswaar opgevangen, maar ik ben slechts incidenteel begeleid. Het komend seizoen ga ik naar de tennisschool van Fred Hemmes in Goirle. In hem heb ik vertrouwen. Ik wil de komende jaren gaan vlammen en ik voel dat een plaats bij de eerste honderd op de wereld ranglijst haalbaar is". Keilen Een klassering waar Wim Groe neveld eveneens op mikt. "Maar of dat er nu nog inzit, weet ik eigen lijk niet. Misschien ben ik wel te laat serieus gaan tennissen. Vroe ger was ik aan één stuk door aan het 'keilen', maar dat is nu anders. Ik heb geloof al negen maanden lang geen discotheek meer van binnen gezien en ik ben meteen heel constant gaan presteren. Ik heb deze zomer al in acht finales gestaan, waarvan ik er drie heb ge wonnen", aldus de winnaar van het dertigste A-toernooi van Room burg, die op de vandaag in Scheve- ningen begonnen nationale kam pioenschappen waarschijnlijk in de derde ronde op favoriet Michiel Schapers stuit. "Daar baal ik na tuurlijk goed van. Maar aan de an dere kant, tegen Schapers heb ik niets te verliezen en kan ik lekker ontspannen gaan spelen". Ontspannen spelen was er voor Jos Koemans in de B-finale niet bij. Nadat de 20-jarige Voorschote naar in de halve finale tegen de als eerste geplaatste Groninger Jack Lieuwes had verrast (7-6, 6-1), stortte hij in de eindstrijd volledig in elkaar. Met zijn voormalige teamgenoot Marco Winter, die eer der had afgerekend met Cor Kwast (6-2, 7-6), maakte hij van de eerste ADVERTENTIE *Met een uiterste krachtsinspanning 'schept' Wim Groeneveld de bal van het gravel i Roomburg-toernooi. De Reeuwijker won in drie sets van het Brabantse talent Rob Simon. de A-finale v set een slijtageslag. In een tech nisch hoogstaand baseline-duel sleepte de regelmatig in ademnood verkerende Koemans weliswaar de eerste set in de wacht, maar een re genbui van een half uur werd hem naar eigen zeggen noodlotig. "Mijn geblesseerde knie was na dat op onthoud zo stijf geworden dat ik nauwelijks meer kon lopen. Bo vendien voelde ik bij elke stap pijn". Saai Koemans kwam er dan ook in het vervolg van het saaie duel, waar van het publiek zich inmiddels had afgewend, geen moment meer aan te pas: 0-6, 2-6. Konden de finales in het enkel spel bij de mannen volledig wor den afgewerkt (Erik Snellenberg zegevierde in het C-toernooi door een 6-1, 6-2 overwinning op Philip Nagtegeller), bij de vrouwen wer den alleen winnaars in de A- en de C-klasse bekend. In het hoofdtoernooi voldeed Manon Bollegraf volledig aan de verwachtingen van de plaatsings commissie door bij afwezigheid van de als eerste geplaatste titel- houdster Nanette Schutte de finale Bollegraf had weinig te duchten van Ellen Driebergen, die eerder op de dag veel moeite had gekend met Jacqueline van Wijk (6-1, 4-6, 6-3). Teveel zoals in de eindstrijd bleek, want de zege van de als tweede geplaatste Bollegraf kwam geen moment in gevaar: 6-0, 6-2. In het C-toernooi versloeg Irma v.d. Ouderijn in de finale Tiny van Velzen (6-3, 6-0). De finalisten in het B-toernooi, Annemarie Radsta- ke, die in de halve finale Annelies Simons had verslagen en Evelyn Buermann, die in de andere halve eindstrijd met succes een aanval van Babette Pluim had afgeslagen, moesten tot twee keer toe voor een regenbui op de vlucht. Een derde poging de partij te beeindigen bleek door de aanhoudende regen zinloos zodat de finalisten de hoofdprijs deelden. Viel de schade wat de enkelspe len betreft uiteindelijk nog mee, het dubbelprogramma liep door de ongekende wateroverlast op zater dag onherstelbare averij op. Slechts de finale in de categorie mannen A liep op een finale uit, maar ook het duel tussen de duo's Christiaan Feenstra/Maarten Koopman en Robert Jan Bierens Wim Groeneveld eindigde voortij dig en dus onbeslist. JAAP VISSER TORONTO (Reuter) - Chris Evert Lloyd heeft nu reeds haar persoon lijke record aan prijzengeld in één jaar verbeterd. Met de overwinning in het tennistoernooi van Toronto won de dertig-jarige speelster de hoofdprijs van ongeveer 130.000 gulden. Haar totaal van 1985 kwam daarmee in de buurt van de 2,7 mil joen gulden. Evertt-Lloyd versloeg in de eind strijd Claudia Kohde, die Martina Navratilova had uitgeschakeld. De geestelijk vermoeide Westduitse was nauwelijks partij voor de Ame rikaanse nummer twee van de we reld. De setstanden waren 6-2, 6-4. Het was de 139e toernooizege van Evert-Lloyd. ASPEN (AFP/Reuter) - Bernard Hinault heeft pas nog eens herhaald dat de toekomst van het wielrennen in Amerika ligt. Of hij daar na de eerste helft van de 'open' Ronde van Colorado nog steeds zo over denkt, liet de vijfvoudige Tourwinnaar niet merken. 6-2. HDC: De Graaf/Taat-Bauw/ Lugthart 4-6, 6-0, 6-2; DDD: Van der Steen/Wempe-Van der Heiden- RIJNSBURG - Op de laatste dag van het toernooi voor C- en D-ten- nissers van de Rijnsburgse tennis vereniging De Rijnkanters, keken Van der Wiel 6-2, 6-7, 6-3. de organisatoren hun ogen uit. Waar zij eerder tijdens het toernooi diverse keren naar een hal hadden moeten uitwijken, verscheen nu de zon boven de tennisbaan. Voor Carola Geerlings scheen de zon in dubbel opzicht, want zij bracht het C-toernooi op haar naam. De tennister van De Boek horst kende in de finale van het evenement alleen in de eerste set problemen met haar opponente Bennink (7-6). Hierna bleek het verzet van de vrouw aan de andere kant van het net gebroken (6-2). Bij de mannen die om de titel in de C-klasse streden, had Verhees (KLTV) in de eindstrijd drie sets nodig om zijn tegenstander Johan van der Lippe terug te wijzen. In de eerste set leek het erop alsof Van der Lippe (3-6) de partij in zijn voordeel zou beslissen, maar Ver hees herstelde zich hierna. In de tweede set 'veegde' hij Van der Lippe van de baan (6-1), maar in de beslissende set moest de KLTV'er alle zeilen bijzetten (7-6). Unicummer Snik legde in de C Il-klasse bij de mannen beslag op de eerste plaats door in de finale zijn rivaal Vlekke met 6-1 en 7-5 te verslaan. Bij de vrouwen die om de hoogste eer in de D-klasse streden, won Huis ter Duin-tennister Guyt van T. Timmer. Hij kreeg eerst zo veel kritiek te slikken over zijn passieve houding in de eerste etappes, dat hij zijn 'vakantie' moest onderbreken met het winnen van de vijfde etappe. In het weekeinde behoorde Hinault tot de saboteurs van de achtste etappe. Hij liet ploegleider Paul Koechli het mes op de keel van de organisatoren ?etten. Zij moesten het parkoers van de achtste rit ver anderen, anders zou er niet meer gestart worden. In een soort berg- criterium zat in elk ronde een slecht stukje weg. Het stukje 'Hel van het Noorden', kasseien, stof en vuil, was onbestaanbaar in de ogen van de meeste renners. De wil van Hinault bleek ook in het Ameri kaanse wintersportoord, waar de zon voor temperaturen tegen de veertig graden zorgde, wet. Het Overige uitslagen. GDCl:Hollander/Taat-Sieme- rink/Verhees 6-3, 6-4; GDC2: Wem- pe/Wempe-Geerlings van Iersel 6- 3, 6-3; DDC: Van der Plas/Van der Kolk - Bennink/Roerink 7-6, 6-2; HED: N. Dofferhof-J. van Duiven- bode 6-3, 6-2; GDD Timmer/Langs- traat-Overwijk/Westra 6-4, 6-1; HDD: J. van Duivenbode/N- Dof- ferhof-Hillebrant/Van der Niet 6-3, DEN BOSCH (ANP) - Hester Witvoet en Mark Koevermans veroverden gisteren in Den Bosch de nationale tennistitels bij de jeugd (tot en met 18 jaar). Beide kampioenen verrasten de als eerste geplaatsten bij de titel strijd. waarvan de finales met één dag vertraging werden afge werkt. De 18-jarige Hester Wit voet, als tweede geplaatst, won met 6-4, 6-1 van Digna Ketelaar, de kampioene van 1983. De 17- jarige Koevermans, de nummer drie van de plaatsingslijst, bleek in twee sets (6-3,6-1) te sterk voor zijn leeftijdgenoot Mare van Eec- keren. Nanette Schutte won giste ren het internationale tennistoer nooi in Kitzbuhel. De oud-natio nale kampioene versloeg in de eindstrijd van het evenement de Westduitse Sabine Hack eenvou dig in twee sets: 6-4 6-1. In de hal ve eindstrijd won de Amster damse zaterdag van de Oosten rijkse Judith Polzl. Voor Schutte was het toernooi in Kitzbuhel een voorbereiding voor de strijd om de nationale titels die deze week in Scheveningen wordt ge houden Bij afwezigheid van Marcella Mesker en titelverde digster Judith Warringa is Schut te als eerste geplaatst. Bij de heren toonde de Tsjech Pavel Slozil zich de sterkste. In de eindstrijd had hij alleen in de eerste set wat moeite met zijn Westduitse opponent Michael Westphal: 7-5. Daarna sloeg Slo zil zich binnen een mum van tijd naar de overwinning. i De dertig jaar jonge Chris Evert bracht de open Canadese tennistitel op haar naam. In To ronto versloeg de Amerikaanse echtgenote van de Brit John Lloyd de Westduitse Claudia Kohde (21) in de finale met 6-2, 6-4. Evert verdiende met haar ze ge een bedrag van ruim 220.000 gulden. Evert zette in de eindstrijd Claudia Kohde, die Martina Na vratilova één van haar zeldzame nederlagen toebracht, weer met 'beide benen op de Canadese bo dem. Marcella Mesker slaagde er niet om met haar partner Pascale Paradis het dubbel te winnen. De Nederlands/Franse combina tie verloor van het duo Navratilo- va/Fernandez. McEnroe Korte tijd voor het US Open, één van de vier grote tennis toernooien in de wereld, is John McEnroe in oude doen. De 26-jarige Amerikaan won voor het eerst sinds april een toernooi, dat van Stratton Mountain. McEnroe versloeg in de eindstrijd Ivan Lendl in twee sets: 7-6 (7-4), 6-2. In de on derlinge confrontaties met de Tsjechoslowaakse rivaal leidt McEnroe nu met 12-11. De nukkige nummer één van de wereld, die de hoofdprijs verdiende van ongeveer 130.000 gulden plus een auto, maakte na afloop een voldane indruk. „Het serveren en de volley waren uitstekend, maar ook vanaf de base-line liep het spel, zoals ik wenste", zei hij. In de door de regen vertraagde en onderbroken partij kon Lendl alleen in de eerste set volwaar dige tegenstand bieden. De uitslag zijn: Enkelspel: John McEnroe (VSt) - Ivan Lendl (Tsj) 7-6 (7-4), 6-2. Dubbelspel: Davis/Pate (VSt) - Flach/Seguso (VSt) 3-6, 7-6 (7- 5), 7-6 (7-0). parkoers werd ingekort, Thurlow Rogers via een solo de achtste etappe won. Hinault, Koechli en de Ameri kaanse gelegenheidskopman Greg Lemond, met flinke voorsprong in het algemeen klassement op weg naar de tweede overwinning in de 'Coors Classic' waren een etmaal eerder al in woede uitgebarsten. Lemond raakte namelijk de over winning in de zevende etappe kwijt aan de Oostduitser Olaf Jentzsch. De Amerikaan was in eerste instantie tot winnaar van de rit uitgeroepen, nadat van Jentzsch onregelmatig sprinten was vastge steld. Jentzsch, die in 1983 de rit in Grand Junction ook al had gewon nen, won op zijn beurt weer een protest tegen de deklassering. Wat was het geval? In Grand Junction ontsnapten Lemond, de Amerikaanse klimmer Andrew Hampstean en Jentzsch uit het pe loton. Zij sprintten met zijn drieën om de dagprijs. Jentzsch en Hamp stean bakkeleiden met elkaar. Jentzsch won toch de sprint voor Lemond en Hampstean. Na protest van Hampstean werd Jentzsch ge- deklasseerd, maar later weer tot winnaar uitgeroepen. De jury straf te alle drie renners door de bonifi caties van 30, 20 en 10 seconden niet uit te keren. Daar werden Le mond en de zijnen weer boos over. Na lang beraad van de jury behield Jentzsch de ritzege en kreeg alleen Lemond zijn tijdvergoeding. Waar mee de rust weerkeerde. Niet voor lang echter, want een dag later werd het parkoers voor de achtste rit afgekeurd. Bob Roll, een onbekende wieler- prof met de Amerikaanse nationa liteit, won de negende etappe van de Ronde van Colorado, een crite rium van tachtig kilometer in Vail, gewonnen. De tweedejaars be roepsrenner zegevierde in de eind sprint. Peter Hoondert werd tien de. Greg Lemond bleef leider in het klassement. LEIDEN Na zijn zege in de amateurronde van Pijnacker wist wielrenner Richard Ippel de concurrentie in de "Nacht van Nieuwegein" opnieuw te verrassen. De Leidse student glipte in de finale van de koers over 100 kilometer uit de kopgroep weg, om daarna winnend over de meet te komen. Ippel hield zich gedurende het eerste deel van de koers rustig, maar was op het snelle rondje wel op het juiste moment ter plekke om de aansluiting bij de beslissende ontsnapping van een vijftal renners te vin den. Op het moment dat de samenwerking in de groep stokte rook de Swift-renner zijn kans. Ippel bleek vervolgens voldoende over te hebben om zijn rivalen in de slotkilometers het nakijken te geven. Een dag later was Alex Jansen in Strijen dichtbij de overwinning. De koersende marathonschaatser sukkelde in dit seizoen met zijn gezond heid, maar heeft nu de goede draad toch weer te pakken. In het gezel schap van een drietal renners zocht hij al snel het avontuur op, om door het peloton niet meer te worden teruggezien. Een ultieme demarrage in de voorlaatste ronde zag Jansen echter door zijn rivalen geneutraliseerd, waarna de Leidenaar met een derde plaats genoegen moest nemen. In de eindspurt gingen Axel Hermans (de Du Prie-renner won daags te'voor ook al in Maasland) en Wim Otte hem voor. Bollenstreek-junior Frank van Veenendaal zegevierde zaterdag in Sint Pancras. Hij sloot een demar rage tijdens de slotronden wel succesvol af. Gisteren eindigde Van Vee nendaal als vierde in Beverwijk. Op het nieuwe clubparkoers van Roomburg reden de renners van Swift en Oxford hun eerste wedstrijd in het kader van de Leiden-Oxford uit wisseling. De Engelsen hadden moeite met het zware rondje en kwamen dan ook niet in de uitslag voor. Jan Huigsloot wist het spurtende peloton juist voor te blijven. Arie Ravensbergen won deze spurt, voor Jan-Hen drik Lagerweij, Pieter Evelein en Cock van der Hulst. Dinsdagavond treffen de renners elkaar om zeven uur opnieuw op Roomburg, donder dagavond volgt een tijdrit tussen Zoeterwoude en Benthuizen, terwijl de ontmoeting zaterdag wordt afgesloten met een voorwedstrijd van de "prof-koers op de Leidse Doezastraat. Met de goede opstelling en 'n beetje inzet scoort u zelf. In de toto. Wedden met de rest van sportminnend Neder land voor nog geen knaak. Haal mi 'n totoformulier. En vergeet 't Cijf erspel niet. Inleveradressen vindt u in de Gouden Gids. VOETBAL Bij het bureau van de Rijkspolitie in Aalsmeer is in de nacht van zaterdag op zondag een massale vechtpartij uitgebroken. Volgens een politiewoordvoerder begon de ruzie in een sportkantine, nabij het politiebureau, tussen en kele supporters van twee concurre rende voetbalclubs. Binnen enkele ogenblikken raakten zo'n zestig kantinebezoekers met elkaar slaags. De politie van Aalsmeer kon de vechtende meute scheiden en één groep per bus naar de woon plaats afvoeren.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13