5D T Sparta: Een zorgenkindje met toekomst Jeugdcompetitie: Zin of onzin? 'We willen naar een hoger peil' Profs en anmteurs tui 18 jaar weer gecombineerd op landelijk niveau Zeventig verenigingen Alleen voor Roodenburg verandering MAANDAG 12 AUGUSTUS 1985 SPORT PAGINA 11 LEIDEN (GPD) - Feyenoord- UVS; Ajax-Roodenburg; Sparta- Quick Boys. Het zijn enkele duels, die in het nieuwe seizoen op het programma staan in de landelijke jeugdcompetitie. Ruim achttien jaar na het ter ziele gaan van de be taalde jeugdcompetitie heeft de KNVB opnieuw een landelijke jeugdcompetitie in het leven ge roepen. Volgens het 'model Mi- chels' komen jeugdelftallen (16-18 jaar) van 37 BVO's (Betaald Voet bal Organisaties) en 33 AV's (Ama teur Verenigingen) in vijf klassen in actie. „We willen op deze manier het jeugdvoetbal naar een hoger ni veau brengen", luidt het van KNVB-zijde. Een groot aantal trai ners heeft n^ttemin moeite met de nieuwe opzft,: "Amateurs moeten de basis vormen. Ze moeten zich niet met de top bemoeien en door stroming beletten". De jeugdelftallen van Feyenoord en Go Ahead kwamen op 10 juni 1967 in Deventer tegen elkaar in actie. Een historische wedstrijd (omdat het de laatste was in de be taalde jeugdcompetitie) met de landstitel als inzet. Voor 12.000 toe schouwers won Feyenoord met 4- 0. De sanering van het betaalde voetbal was op dat moment in vol le gang. De tweede divisie was al opgeheven, de jeugd mocht nog een seizoen doorgaan, maar werd daarna het slachtoffer van aanpas singen in de huishoudelijke sfeer. Vijfjaar na geboorte was de betaal de jeugdcompetitie niet meer dan een kleuter, die bij de gratie van opvoeders (lees: clubbesturen) mocht meespelen. De jeugdcompetitie op landelijk niveau verdween en niemand maalde er om. In de jaren erna groeide het Nederlands elftal uit tot een team van wereldklasse en velen staarden zich er blind op. Totdat de recessie ook in voetbal land voelbaar werd. De roep om ta lent klonk als een echo in de steeds leger wordende stadions. Het plan van Rinus Michels, bondsmanager bij de KNVB, is met ingang van dit seizoen het antwoord. "Niet af doende", menen de trainers in het betaalde voetbal. "Want", zo meld de Rob Baan ruim een halfjaar ge leden al, "we moeten*weer echte 'proffies' kweken door ze echte wedstrijden te laten spelen". Dus niet Feyenoord-UVS, maar Feye- noord-Ajax, omdat - zo menen de oefenmeesters - amateurclubs niets te zoeken hebben tussen profs en kandidaat-profs. Het ziet er vooralsnog naar uit, dat vooral de amateurverenigingen gebaat zijn met de nieuwe landelij ke jeugdcompetitie. Een aantal van die clubs moet dit seizoen op zijn tandvlees bijten om tegenstand te bieden aan de jeugdselecties van de betaald voetbalverenigingen. Zowel bij voor- als bij tegenstan ders zijn er dan ook volop vraagte kens. ROTTERDAM - Puur cijferma tig gezien, ziet de toekomst van Sparta er even somber uit als de saneringswijk waarin het Rotter damse voetbalinstituut nog altijd huist. Met een toeschouwersge middelde dat inmiddels tot onder de vijfduizend is gezakt, lijken de overlevingskansen van de tweede club van Rotterdam in het prof voetbal gering. Maar het kansarme zorgenkindje uit Rotterdam West mag dan geen cent te besteden hebben, toch maken zijn trouwe aanhangers zich geen al te grote zorgen om het voortbestaan. Want wat Sparta in ruime mate wel heeft, is talentvolle jeugd en dus toekomst. Uit financiële overwegingen wordt op Spangen al sinds jaar en dag een intensief verkoopbeleid gevoerd. Vacatures in de spelers groep worden bijna uitsluitend op gevuld met produkten van de ei gen voetbalschool of amateurs, die door het scoutingsapparaat zijn aangeleverd. Ajax mag dan alom worden ge roemd om zijn jeugdopleiding, de door Jaap Visser waardering voor die van Sparta dient misschien nog wel groter te zijn. Hulptrainer Jan Nijman, die met het tweede elftal steevast een toonaangevende rol in de reserve- eredivisie speelt, wijst terecht op het gigantische verschil in finan ciële mogelijkheden. Nijman: „Bo vendien heeft Ajax de naam. Wij moeten er echt van alles voor doen om iemand binnen te krijgen, maar als de naam Ajax valt dan happen de meeste talenten meteen. Toch is de kans om door te breken bij een club als Ajax natuurlijk veel klei ner dan bij Sparta". Bewijzen genoeg. Nijman noemt talenten als Adrie van Tiggelen, Wouter Holverda, Ron van den Berg, John de Wolf, Arie Andries- sen, Leen van Oosten, Edwin Olde Riekerink, Danny Blind en Robin Schmidt, die zijn doorgebroken sinds de oud-voetballer van Excel sior in 1980 op Het Kasteel de ver antwoordelijkheid kreeg over het tweede elftal. Jan Nijman en Hans Sonneveld: gaan van de resultaten op school". Speurneuzen Sinds 1963 bedient Sparta zich al van speurneuzen naar voetbalta lent. Het even eenvoudige als doel treffende scoutingssysteem dat op Spangen wordt gehanteerd, is in dertijd opgezet door Hans Sonne veld. De 62-jarige oud-speler van het eerste voetbal- en cricketelftal van Sparta heet op Het Kasteel nog altijd chief-scout en sirids hij ver vroegd uit het bedrijfsleven is ge treden, steekt Sonneveld alle mo gelijke tijd in zijn grote liefde. Na als voetballer te zijn afge zwaaid, rolde Sonneveld in het be stuur van Sparta en in de commis sie betaald voetbal pleitte hij met succes voor het opzetten van een 'rapportagegroep'. Sonneveld: „Ik verzamelde zo'n zes of zeven voet balmaatjes om me heen en met z'n allen trokken we tegen een kleine onkostenvergoeding het land in om op zoek te gaan naar jong ta lent. Als we iemand op de korrel hadden dan liet ik zo'n speler door verschillende scouts bekijken en hun rapporten werden dan naast elkaar gelegd. Omdat ik zelf met hen had gevoetbald, wist ik dan ook precies waar ze het meest op hadden gelet en daar kon ik dan bij mijn eindbeoordeling gebruik van maken". Uit de archieven blijkt dat Willy Dullens (rapport Al) het eerste voetbaltalent was dat op het inmid dels meterslange verlanglijstje van Sonneveld verscheen. Illustere na men als Jan Klijnjan (rapport A2), Henk Bosveld, Jan Mulder, Theo Pahlplatz, Rob Rensenbrink, Willy van der Kuylen en de gebroeders Wil en Jan van Beveren volgden. Sonneveld: „Dullens ben ik na een tip zelf gaan bekijken bij zijn club Sittardia. Ik haalde hem er al bij de warming-up uit en heb gelijk mijn zwager gebeld die toen penning meester was. Ik riep dat ik een kan jer had ontdekt die we onmiddel lijk moesten vastleggen, maar toch is er van een transfer niets geko men omdat Dullens toen al 130.000 gulden moest kosten". Jan Mulder was aanzienlijk goedkoper, maar verhuisde even min naar Rotterdam omdat de En gelse hoofdtrainer Thompson wei nig in de Groningse spits zag. Son neveld: „Thompson zag meer in Jan Klijnjan, een speler waar Spar ta natuurlijk enorm veel plezier van heeft gehad, maar Jan Mul der... 'He'll only play once', was de reactie van Thompson toen ik hem vertelde dat Anderlecht Mulder had gecontracteerd. Ik hoor het hem nog zeggen". Ten opzichte van de jaren zestig is er technisch nauwelijks iets ver anderd aan de werkwijze van de Sparta-scouts. Sonneveld: „We hebben alleen ons werkterrein wat moeten verleggen. Vroeger kon er nog wel eens worden gepraat over het aantrekken van een wat duur dere speler. Nu is daar geen sprake meer van om de simpele reden dat er geen geld is. Daarom stropen we voornamelijk de amateurvelden af'. Om niet louter afhankelijk te zijn van de overigens vrij hoge score- inbreng van het scoutingsteam, be sloot het Sparta-bestuur halverwe ge de jaren zeventig een voetbal- school op te zetten naar Engels voorbeeld. Sonneveld: „Ik werd naar Burnley gestuurd om me te oriënteren. Ik was dolblij want na tien jaar was het bestuur eindelijk tot inzicht gekomen dat je met ta lentvolle jeugd de toekomst in huis haalt. In 1965 had ik Leen den En gelsman al aangesteld als jeugds- cout, maar toen ik zijn onkostenno- ta aan het bestuur voorlegde werd ik op mijn vingers getikt. Jeugds- couting vonden ze hetzelfde als zoeken naar een speld in een hooi berg". Universiteit Net als het scoutingsapparaat steunt de door Koos Verbeek gelei de voetbalschool op oud-Sparta nen, die zijn aangetrokken als jeugdtrainer of vrijwilligerswerk- zaamheden verrichten. De school jeugd (A- en B-jeugd) traint bjna dagelijks bij Sparta en als dat pro blemen met school oplevert, kan er een beroep worden gedaan op een studiebegeleider. Sonneveld: „Bo vendien worden de trainingen zo veel mogelijk afgestemd op school opleidingen en studies. Het voet bal staat centraal, maar het maat schappelijk slagen van de voetbal lers voorop. Bij Sparta huldigen wij het standpunt dat het voetbal nooit ten koste mag gaan van de resultaten op school". Typerend in dit verband is dan ook de overeenkomst met de van het Leidse UVS aangetrokken jeugdintemational Richard van Polanen. In de hoop dat hij zijn problemen op school weet te over winnen, is de 17-jarige vleugelspits een premie beloofd voor het beha len van zijn Mavo-diploma. Van Polanen, volgens hoofdtrai ner Theo Vonk een geweldig talent („Type Olsen"), zal zich moeten waarmaken in wat Sonneveld de HTS noemt. „De twee selectie teams op de voetbalschool be schouw ik als de LTS en MTS. Het tweede elftal als de HTS, terwijl Theo Vonk de universiteit be heert". Een typering waar Jan Nijman hartelijk om moet lachten: „HTS, universiteit, wat voor namen je er ook aan geeft, feit is dat de onder bouw bij Sparta goed in elkaar steekt en prima aansluit op het eer ste elftal. Bovendien kun je hier bij Sparta goed werken. Ik heb geen ambitie om hoofdtrainer te worden omdat ik me het meest prettig voel in de opleidingssfeer. Bovendien denk ik niet dat ik bestand ben te gen de spanning waar je als eerste verantwoordelijke man mee te ma ken hebt. Akkoord, je staat als hoofdtrainer wat meer in de be langstelling, maar dat is eigenlijk zeer betrekkelijk. Mijn vorige hoofdtrainer Bert Jacobs zei een keer: 'Jan, het verschil tussen jou en mij is dat jij in alle vakbladen staat en ik in alle schandaalbla den'. Zo'n opmerking is het mooi ste compliment dat je als hulptrai ner kan krijgen". Jan Schaalje, leider van de nieu we jeugdcompetitie: "De tijd moet uitwijzen wie er gelijk krijgt. Wij (de KNVB) of de trainers onder lei ding van Bert Jacobs. We kunnen straks best grote uitslagen krijgen iedere week, maar de zwakke broe ders vallen na een jaar af als ze de graderen. Wie zegt mij dat dat geen club uit het betaalde voetbal is? Ik denk dat een aantal eredivisieclubs straks een vooraanstaande rol speelt, maar het is ook de vraag of een club als Eindhoven kan mee komen. Het is niet ondenkbaar dat betaalde clubs straks degraderen". Schaalje, een man uit de ama teursectie, is van mening dat ama teurclubs terecht aanspraak ma- ken op een plaats in de landelijke jeugdcompetitie. "De betaalde jeugdcompetitie was indertijd een doodgeboren kindje en is daarom ook afgeschaft. Wij vonden daarom dit keer een gemengde competitie een goede oplossing. Dat wil niet zeggen dat we koste wat kost vast houden aan deze opzet. Het is best mogelijk dat we twee seizoenen Volgens dit systeem spelen en het daarna uitbouwen met twee hoofd klassen boven de andere klassen, mits de clubs daar zelf voorstan ders van zijn". Die onzekere factoren hebben ook twijfels losgemaakt bij de KNVB, die zich aan de hand van Rinus Michels op glas ijs begeeft. Er is dan ook niemand, die de be langrijkste vragen kan beantwoor den: Werkt de nieuwe landelijke jeugdcompetitie binnen een aantal jaren niveau-verhogend? Zijn jeugdteams van profclubs gebaat bij ontmoetingen met de jeugd van amateurverenigingen, waarvan het hoogste seniorenelftal in sommige gevallen uitkomt in de derde of vierde klas? "Nee", zeggen de trai ners in het betaald voetbal, die morrend akkoord zijn gegaan met de huidige opzet, maar hun eigen stellingen wel blijven onderschrij ven. De nieuwe jeugdcompetitie is voor veel clubs ook een sprong in het diepe. Tweeëntwintig van de zevenendertig profclubs (inclusief Emmen) hebben de structuur van een stichting en mochten tot voor kort niet beschikken over een jeugdafdeling. Op het moment dat zij uit de boot dreigden te vallen trokken de stichtingen bij de KNVB aan de bel. Ook zij wilden een plaats in de jeugdcompetitie. De voetbalbond deed vervolgens water bij de wijn en wijzigde de reglementen zodanig dat ook clubs met een stichtingsvorm in staat werden gesteld jeugd aan te trek ken voor de nieuw te vormen com petitie. Door ook amateurs toe te laten in de nationale jeugdklassen vrezen de oefenmeesters in het betaalde voetbal dat talentvolle jongeren in de toekomst minder snel voor een profclub zullen kiezen, omdat hun eigen vereniging nu ook iets te bie den heeft in de vorm van een lan delijke competitie. Jan Schaalje: "Als zij gelijk krijgen en er minder amateurspelers doorstromen naar het betaalde voetbal, dan denk ik dat de BVO's het verkeerd doen. Je kunt iemand een contract aanbie den of hem laten dobberen. Dat hangt van de BVO's zelf af. Het echte talent stroomt, in deze opzet, toch wel door. De trainers moeten zich bovendien realiseren, dat zij er niet zijn om het beleid te maken. Hun ideeën zijn waardevol, maar in feite zijn ze slechts in dienst bij een werkgever". Henk Krauwel doceert, de jeugd i niets", aldus de jeugdtrainer. i Quick Boys luistert aandachtig. "Volgend seizoen verandert e Zeventig clubs doen mee aan de nieuwe landelijke jeugd competitie, die eind augustus, begin september van start gaat. De deelnemende verenigingen zijn ingedeeld in vijf min of meer regionaal getinte klassen. De-wedstrijden worden op za terdag en zondag gespeeld. De competitie voor C-teams (twee de elftallen) is verhuisd naar de dinsdagavond. Jan Schaalje, leider van de landelijke jeugd competitie: „Een aantal clubs kan dus ook jeugdspelers op dinsdag inzetten, waardoor ze meer dan één keer in de week in actie kunnen komen". Aan het einde van het seizoen plaatsen de nummers één, twee en drie van de vijf poules zich voor de play-offs. Van de ploe gen, die in de verschillende poules op de vierde plaats ein digen wordt er door loting één team aangewezen voor de play offs, waarin uiteindelijk zestien teams uitkomen. Die zestien strijden om de landstitel. We gens het gebrek aan voldoende speeldagen is gekozen voor het 'snelle' knock-out-systeem. Het is nog niet bekend of daarbij uitgegaan wordt van een uit- en een thuiswedstrijd of van één enkele wedstrijd. Dat hangt af van het tijdstip waarop de ei genlijke competitie beëindigd LEIDEN - Voor de elftallen van Quick Boys en UVS brengt de in stelling van de landelijke jeugd competitie weinig veranderingen met zich mee. Beide ploegen zijn ingedeeld in de 'Rotterdamse' klas se, waarin zij, op enkele nieuwko mers na, 'goede bekenden' ont moeten. Roodenburg daarentegen komt uit in de 'Amsterdamse' afdeling en moet de strijd aanbinden tegen clubs als Ajax, Volendam, FC Utrecht, AZ'67, Telstar en Volen dam, volslagen onbekende tegen standers. Maar, het avontuur lokt in Leiden Noord. "De kracht van Ajax is bekend en er zijn natuurlijk meerdere clubs waarvan je weet dat ze een goede jeugdopleiding hebben", al dus Roodenburg-trainer Hans Tis- seur. "Maar voor de rest is die nieu we afdeling een open boek voor ons. Wij vinden het leuk om weer eens tegen andere ploegen te kun nen spelen. De jongens kunnen veel ervaring op doen, zeker tegen die sterke elftallen". Tisseur: "Je weet niet hoe Tel star, FC Utrecht en AZ'67 zich zul len presenteren. Die verenigingen hebben speciaal voor deze compe titie een nieuw elftal moeten for meren. Tegen die clubs zijn wij in het voordeel, want de meeste jon- gens bij ons spelen al een tijdje sa men. De kans dat we het redden is dus zeker aanwezig. Hoe het na dit seizoen gaat weet ik niet. Er is sprake van dat er twee klassen bo ven deze vijf afdelingen komen. Die moet dan heel sterk zijn. Maar wie zegt mij dat zich geen ama teurs voor die nieuwe klassen plaatsen". Volgens Bert Jansen, jeugdtrai ner van UVS, zou dat een streep door de rekening van de KNVB be tekenen. "Volgens mij is het de be doeling van de bond om na verloop van tijd door te gaan met een klas se, waarin alleen betaalde clubs spelen. Ze komen dus in de proble men als er dit seizoen profclubs de graderen. We hebben het in elk ge val in eigen hand. Als we goed presteren, moeten we doorstro- De kans dat UVS inderdaad ho ge ogen gooit is aanwezig, de ploeg plaatste zich niet voor niets voor deze competitie. "We kennen de meeste tegenstanders en collectief zijn we sterker geworden", aldus Jansen. Henk Krauwel, jeugdtrainer van Quick Boys, is kort in zijn mening over de nieuwe jeugdcompetitie. "Leuk dat profs en amateurs sa men gaan spelen en het is ook niet meer dan terecht, want clubs als Roodenburg, UVS en Quick Boys hebben een veel betere jeugd dan de meeste betaalde verenigingen. Maar eigenlijk verandert er niets", zegt de Noordwijker in Katwijkse dienst. "Wij spelen volgend sei zoen, op een enkele uitzondering na, tegen dezelfde tegenstanders. Ik had veel liever in die afdeling van Roodenburg gezeten. Dan zie je nog eens nieuwe gezichten". LEIDEN - LFC kiest op de eerst volgende ledenvergadering een nieuwe voorzitter. Bert Zonderop kan zijn werkzaamheden niet meer combineren met het voorzitter schap van de Boshuizerkadeclub en legde de hamer om die reden neer. Zijn taken worden voorlopig waargenomen door de nog zittende bestuursleden. Zonderop is twee jaar voorzitter geweest. Van stof ontdaan en glimmend gepoetst prijkt op het programma van de profs - die dit weekeinde beginnen - voor het eerst sinds tijden weer de landelijke jeugdcompetitie. Met de steun van een aantal amateurclubs (uit deze regio nemen ondermeer UVS, Roodenburg en Quick Boys deel) keert de KNVB met de 'herinrichting' van dit fenomeen terug tot de basis, in kwaliteit en kwantiteit alsook op het gebied van de toeschouwersaantallen is het betaalde voetbal de laatste jaren hard achteruit gehold en dit is het antwoord van Neerlands grootste sportbond. Wat het effect zal zijn moet worden afgewacht. Sparta is in elk geval een club die niet wakker zal liggen van de uitkomsten. Al sinds jaar en dag voert deze Rotterdamse vereniging een geheel eigen beleid inzake de opleiding van de jeugd en met succes. Buur Feyenoord, dat betere tijden heeft gekend, heeft de noodzaak daartoe inmiddels ook ingezien en poogt met een ex-prof als Wim Jansen het verloren gegane terrein terug te winnen. Aan het bewind bij Ajax en PSV staan sinds kort ook spelers die hun sporen in de voetballerij hebben verdiend, zij het dat Cruijff en Kraay om heel andere redenen door de vaderlandse topcubs zijn binnengehaald. Over de nieuwe competitie, over de clubs en over die ex-profs aan de top wijdt het LD de komende dagen vijf extra pagina's. Vandaag de 'kleintjes'. Jan Schaaltje: "De tijd moet uitwijzen wie er gelijk krijgt (fotoGPDi

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11