Weinig verheffende start Bundeshga Ajax nu al imponerend T Kraay wijst Reker terecht Everton pakt weer Charity Shield' Al 41 arrestaties LDWS verrast tegen Feyenoord 2: 5-3 PAGINA 10 SPORT MAANDAG 12 AUGUSTUS 1985 KREFELD (ANP/SID) - Met ne gentien doelpunten, slechts 207.000 toeschouwers en over het algemeen zeer matig voetbal is het 23e seizoen in de Bundesliga weinig verheffend begonnen. Het was twintig jaar geleden dat de ouverture zo schaars bedeeld werd met doelpunten. Minder reikhalzend naar de nieuwe voet balcapriolen werd alleen twaalf jaar geleden, pal na het Bundesli- gaschandaal, uitgekeken. Indien speltechnisch het seizoen zo wordt besloten, als het zaterdag werd ingezet heeft de Duitse na tionale ploeg van Beckenbauer niets te zoeken op het wereld kampioenschap in Mexico. De eerste lijstaanvoerders wer den Hamburger SV en Fortuna Düsseldorf. De veelvoudige oud kampioen versloeg na een ach terstand 1FC Kaiserslautern met 4-1. Na een moeizaam begin leid de Magath de ploeg van Happel naar forse winst. Jakobs, die een been had in de openingstreffer van Brehme, tekende voor de ge lijkmaker. Kaltz scoorde uit een strafschop 2-1, waarna Magath en Wuttke voor 4-1 zorgden. For tuna Düsseldorf keek tegen Waldhof Mannheim eveneens te gen een achterstand aan. Thiele boog met twee treffers de on voordelige stand om. Bayer Uerdingen - Bayern München was de Westduitse be kerfinale van vorig jaar. Bij de opening van de nieuwe competi- tie was dit duel bedoeld als su percupwedstrijd. Het werd een teleurstelling. De sterren van Bayern, dat een huishouding van 15 miljoen D-Mark heeft, bleven ver onder de maat. Lerby kreeg al na enkele minuten de gele kaart voor een heupzwaai tegen Funkel. Uerdingen won opnieuw verrassend. Pfaff, ver voor het Beierse doel staand, werd na een half uur verrast door een loepzui vere boogbal van zijn eigen ver dediger Winklhofer. Bij het treffen in de sub-top tussen Vfb Stuttgart en Borussia Mönchengladbach waren de ver wachtingen even hoog gespan nen, maar was de uitkomst nog teleurstellender. Stuttgart wa pende zich tegen de counterkwa liteiten van Borussia en kwam aan aanvallen nauwelijks toe, zo dat 0-0 logisch was. Oud-interna tional Hrubesch maakte als spits van Borussia Dortmund een on opvallende rentree in de Bundes liga. Dortmund haalde een 1-1 uit de uitwedstrijd tegen het gepro moveerde 1FC Saarbrücken. Hrubesch was niet eenmaal dicht bij bij een doelpunt. Ku- towski maakte de Dortmundse gelijkmaker na de openingstref fer van Hönnscheidt. De eerste rode kaart viel bij 1FC Nümberg - Vfl Bochum. De uitspelende ploeg moest na 25 minuten al doelman Croonen missen, nadat hij tegen Geye aan de noodrem had getrokken. Meer dan een uur lang met tien man spelend won Bochum toch de wedstrijd dank zij een doel punt van Kree in de 83e minuut. 1FC Köln kwam thuis tegen Ein- tracht Frankfurt niet verder dan 1-1. De doelpunten in dit povere duel vielen uit strafschoppen: Allofs en Theiss. Hannover'96, de derde nieuweling hield moei zaam een punt over uit de thuis wedstrijd tegen Leverkusen: 1-1. Hörster van Leverkusen maakte het doelpunt van de dag. Hij maakte gelijk na een solo over het halve veld. Twee Westduitse internatio nals raakten op de eerste speel dag in de Bundesliga gebles seerd. Förster van Stuttgart ver liet het veld met een spierscheu- ring. Herget van Uerdingen moest met verrekte kniebanden voortijding naar de kleedkamer. LONDEN (Reuter) - Everton heeft zaterdag door een overwinning met 2-0 op Manchester United voor de tweede achtereenvolgende keer het Chari ty Shield gewonnen. De traditionele wedstrijd tussen de Engelse kam pioen en de bekerwinnaar werd op Wembley bijgewoond door 82.000 toeschouwers. Vorig jaar zegevierde Everton als bekerwinnaar met 1-0 over kampioen Liverpool. Doelpunten van Trevor Steven en invaller Heath velden Manchester United, dat in mei nog met tien man de Cupfinal van Everton had gewon nen. Voor Everton betekende dit de vijfde trofee in vijftien maanden. De traditionele opening van het nieuwe voetbalseizoen werd overscha duwd door tragische gebeurtenissen in het afgelopen Engelse voetbal jaar. Er waren grote tragedies in Luton, Bradford, Birmingham en Brus sel. Bij de wedstrijd om het Charity Shield was de verkoop van alcoholi sche dranken in de voetbaltempel voor het eerst verboden. Fouten in de verdediging deden Manchester United zaterdag verliezen. De eerste blunder werd gemaakt in de 27e minuut. McGrath verzuimde op te ruimen, waarna Sheedy aan Trevor Steven een niet te missen kans bood. Acht minuten voor tijd zorgde invaller Heath voor 2-0 toen doel man Bailey misgreep op een simpele voorzet. Heath kwam na rust in het veld voor Lineker, voor 3,5 miljoen gulden van Leicester City gekocht. Lineker debuteerde zeer matig. AMSTERDAM (GPD) - Het spel van Ajax geldt sinds het afgelopen week einde als hèt recept tegen het doemdenken in het Nederlandse voetbal. De tweede show in het Amsterdam 710-toernooi werd gisteravond bekroond met een indrukwekkende revanche (4-1) op het Braziliaanse Atletico Mi- neiro waarvan vorig jaar nog in de finale werd verloren. AMSTERDAM (GPD) - Het Amsterdamse 710-toernooi heeft een recordaantal van 67.000 toeschouwers opgele verd. Vrijdag kwamen er 32.000, gisteravond 35.000. De organisatie had minder dan 50.000 kijkers nodig om finan cieel quitte te spelen. Voor het toernooi van volgend jaar zal contact worden opgenomen met de organisaties van het PSV- en Rotterdam-toernooi data en prijzengelden beter op elkaar af te stemmen. Met de derde zege in de elfjarige geschiedenis van deze sportieve 'uitmarkt' ligt Ajax voor op het door Johan Cruijff opgestelde pro- duktieschema. De technisch-direc- teur had de oogsttijd van zijn ploeg veel later gepland omdat de nieu we stijl en de daaraan verbonden automatismen vele weken studie zouden vergen. De manier waarop Ajax vrijdag avond met het Italiaanse Verona stoeide en vervolgens het toch hoog aangeschreven Atletico Mi- neiro bij vlagen vernederde be wees dat het team uit leerlingen bestaat die de oefenstof uiterst snel opnemen. Of zoals Cruijff, zelf ook verrast en geimponeerd door zijn volgelingen, opmerkte: "Ik had niet gedacht dat we al zover zou den zijn. We zyn immers pas iets meer dan een maand bezig. Ik ben dan ook erg tevreden. We hebben toch twee goede tegenstandera ge had met veel technisch vermogen Ik denk dan ook dat de mensen een representatief beeld hebben gekregen". In beide ontmoetingen liet Ajax staaltjes voetbal zien die op de Ne derlandse velden te lang verborgen zijn gebleven. Met hun snelheid, beweeglijkheid, durf en artistici teit riepen de Ajacieden herinne ringen op aan de gouden ploeg uit het begin van de jaren zeventig. W anvert oning van Bilbao en Verona AMSTERDAM (GPD) - Organisa tor Jack van Zanten moest gister avond in de rust van de wedstrijd Verona-Atletico Bilbao de beide coaches op hun contractuele ver plichtingen wijzen. De twee teams lieten het in de strijd om de derde en vierde plaats volledig afweten. Het ging daarbij om een wedstrijd waarin de kijkers een grotere pres tatie leverden dan Atletico Bilbao en Verona. De toeschouwers hiel den het 90 minuten uit bij deze an- ti-voetbaldemonstratie. De hoge startgelden (bijna 150.000 gulden gemiddeld per ploeg) ten spijt maakten de spelers er een lang- zaam-aan-actie van zodat opnieuw de vraag actueel werd of het niet beter is om premies uit te loven en de teams niet bij voorbaat in een goudmijn te zetten. Wellicht dat er dan ook in de 'kleine finale' wat te beleven is. Vorige week liet Van Zanten nog weten niets te voelen voor een nieuwe opzet van het toernooi. Na dat de Italianen en de Spanjaarden gisteravond de consumenten met een wegwerpartikel hadden be donderd zei Van Zanten wel dege lijk te voelen voor een reglements wijziging: "Mijn voorstel zal zeker zijn om lagere startgelden te geven en te gaan werken met premies". De wanvertoning was zelfs zo slaapverwekkend dat de speaker de Baskische ploeg tot tweemaal toe aanduidde als Barcelona. Het paste in de grote verwarring waar in veel reputaties (inclusief die van de vallende ster Briegel van Vero na) waardeloos bleken en alleen Sarabia zich even uit het moeras verhief. Koppend hielp hij Atletico Bilbao in de 83ste minuut aan de zege (1-0) en de derde plaats. AMSTERDAM (GPD) - Na het succes in het Amsterdam 710-toer nooi heeft het bestuur van Ajax gisteravond besloten om de com petitiewedstrijd tegen PSV die voor 28 augustus staat gepland niet in het eigen stadion De Meer af te wikkelen maar in het Olympisch stadion. "Die elementen zitten er inderdaad ook in", aldus Cruijff die overigens reëel genoeg was om in het 'totaal voetbal' de nodige tekortkomingen te ontdekken: het tegendoelpunt van Everton in de 28e minuut volg de vanuit een 'dode' situatie en werd gevolgd door een tijdelijke terugval. Cruijff had er nog aan toe kunnen voegen dat Vanenburg en Van 't Schip veel zwakker acteer den dan vrijdagavond. Bovendien had Cruijff uiteraard nog kunnen wijzen op het feit dat het om vriendschappelijk voetbal ging en dat Ajax in het afgelopen seizoen naaast de nodige pieken ook volop dalen kende. In de euforie van het succes wil de Cruijff echter niet al te veel van de glans van de overwinning van Ajax wegnemen: "We zijn de sterk- sten en zullen daarom zo blijven voetballen als in dit toernooi". Dat betekent dat Ajax het zich voorlopig kan permitteren om de kwaliteit en routine van Meeuws in reserve te houden. De Belg zal al leen opdraven als de équipe in pro blemen komt. Tegen Atletico Mi- neiro was daar echter nauwelijks sprake van. Afgezien van de inzin king kort voor rust toonde Ajax zich superieur. De Brazilianen moesten met drie gele kaarten te recht worden geroepen maar kon den het ook met die agressie dit maal niet redden. Een jaar geleden raakten de Amsterdammers aange slagen door de fysieke kracht van de Zuidamerikanen. Gisteravond liet Ajax zich evenwel niet van de wijs brengen. Ook daaruit bleek de groei van dit gezelschap dat aan staande zondag in de competitie te gen Excelsior moet aantonen dat het geen overtrokken beeld van zichzelf heeft gegeven. De nieuwe aanpak waarbij de tot voetballer van het toernooi uitge roepen libero Koeman constant voor zijn verdediging speelde en achterhoedespelers en aanvallers steeds van plaats verwisselden le verde tegen de Brazilianen voor rust slechts een treffer van de al evenzeer uitblinkende aanvoerder Rijkaard op. In de tweede helft profiteerde Ajax beter van de ruimte die het aanvallend ingestel de Atletico Mineiro bood. Koeman, Van 't Schip en Van Basten (lob over keeper Pereira) zorgden toen voor de doelpunten waarmee het krachtsverschil terecht in de score tot uitdrukking werd gebracht. In de voorspoedige ontwikkeling is het voor Ajax extra meegeno men dat de plaats van de gebles seerde Ophof in de verdediging met veel bravour werd overgeno men door Rijnink die van huisuit aanvaller is. Het typeert het nieu we Ajax dat veel zelfvertrouwen uitstraalt waarbij het niet langer Ujkt uit te maken op welke plek ie mand wordt neergezet. Een van de weinige onzekere fac toren is nog de bezetting van de keepersplaats. In het tweegevecht met Galjé bracht Menzo gister avond de stand in evenwicht door na een aarzelend begin als een soort 'vliegende keep' af en toe in de buurt van de middenlijn op te duiken. Van het oefenduel tegen Sneek dat morgen wordt gespeeld zal het nu afhangen voor welke sluitpost zal worden gekozen. Bij die gelegenheid start Ajax met Gal jé. Boeve, Vanenburg en Rijkaard: blij met de beker. EINDHOVEN (GPD) - Trainer- coach Jan Reker heeft het bij PSV op de bank iets meer dan twee uur voor het zeggen gehad. Technisch- manager Hans Kraay liet bij zijn ei gen 'inauguratie' nog weten dat 'el ke wissel van Reker ook de zijne was', maar tijdens de finale van het PSV-toernooi tegen Anderlecht daalde Kraay na ruim een half uur af van de eretribune om Reker de opdracht te geven Rob McDonald in het veld te brengen voor de fa lende René van der Gijp. Daarmee kwam in ieder geval duidelijkheid over de positie van de trainer-coach bij PSV, dat uit eindelijk met 1-0 won. Kraay had Reker tot dusver in zijn waarde ge laten („hij is en blijft de trainer- coach"), maar de interventie van de technisch-manager tijdens het duel met Anderlecht liet geen twij fel meer. Het ingrijpen van Kraay had bovendien iets weg van een schoolmeester die een spiekende leerling terecht wijst. Behalve enkele ontevreden spe lers („dat heb je altijd als er concur rentie is in een spelersgroep") zou Kraay ook wel eens met een be hoorlijk gefrustreerde trainer- coach kunnen komen te zitten. En kele maanden geleden ging Reker tegenstribbelend akkoord met de nieuwe structuur, waarin voor hem niet meer dan een bijrol was weg gelegd.'Gisteravond werd de posi tie van de trainer-coach voor de tweede maal een pijnlijke wijze on- dermijnd. Kraay: „Er was geen en kele andere mogelijkheid. De wis sel Van der Gijp is moeilijk voor Reker gezien wat er tussen de twee in het verleden is gebeurd. Daar mee is alles gezegd". René van der Gijp, Ton Lokhoff en vooral Huub Stevens kunnen al evenmin tevreden zijn met hun huidige positie. Stevens kwam de afgelopen dagen helemaal niet in actie, omdat Kraay de voorkeur gaf aan Hysen. René van der Gijp mocht het ruim een half uur probe ren en Ton Lokhoff dik een uur. Van der Gijp kwam in het hele ver haal verder niet voor (Kraay: „Hij heeft zo hard getraind dat hij niet meer vooruit te branden is") en Lokhoff werd door de komst van Gullit naar de linkerkant verwe zen, waar hij als rechtsbenige niet uit de verf kwam. Kraay zal zeer waarschijnlijk de competitie ingaan met een forma tie, die zaterdagavond het fliere- fluitende Austria Wien met 5-1 in pakte. Daarbij staan McDonald (nog niet helemaal fit na diens en kelblessure) en Thoresen in het centrum van de aanval en speelt zowel Gullit als Van Rooy als han gende vleugelspits. Valke krijgt een vrije rol op het middenveld met Van de Kerkhof in de ver trouwde rol van puinruimer. De ploeg speelt dan afwisselend met vier of met drie verdedigers in het geval dat Jan Heintze opschuift naar het middenveld. Tegen Anderlecht, dat zich via een 2-0-zege op AS Roma plaatste voor de eindstrijd kende PSV (met Van der Gyp en Lokhoff in eerste instantie in de basis) veel meer pro blemen. De Belgische kampioen, bij wie Scifo onzichtbaar bleef en Lozano slechts enkele minuten mocht meedoen) verweerde zich een stuk serieuzer en PSV, met Gullit die verloren rondliep in de spits, kreeg geen poot aan de grond in de Belgische defensie. Het officiële debuut van Ruud Gullit bij PSV, was overigens nau welijks opzienbarend. De oud- Feyenoorder kon als teamspeler niet imponeren, maar moest het van enkele individuele acties heb ben die nauwelijks effect sorteer den. De beslissende actie, die de 22.500 toeschouwers (totaal: 38.650) op de banken bracht, kwam op naam Ernie Brandts. Hij kopte raak uit een corner van Van Rooy, die eerder scoorde tegen Austria en met zijn tweede assist ander maal zijn waarde bewees. De toer nooizege ging daarmee naar de ploeg, die daarvoor geprogram meerd was. Hans Kraay: „We heb ben vandaag beter gespeeld dan gisteren. Anderlecht is een abso luut topteam waardoor je snel in slaap wordt gesust. Je kunt nu wel voorspellen hoe we zaterdag de competitie ingaan". De derde plaats ging uiteindelijk naar AS Roma, de ploeg die dat het minst verdiende. De nieuwe werk gever van de Pool Boniek, vorig jaar nog verliezend Europa Cup-1- finalist en het afgelopen seizoen af- gezalrt tot een middenmoter in de Italiaanse competitie, gooide er in Eindhoven met de pet naar en Au stria Wien deed het al niet veel be ter. Zowel Roma (Cerezo, Boniek) als de Oostenrijkse kampioen Austria (Nyilasi, Polster) hield de vedetten aan de kant. Na anderhalf uur schaak voetbal, was de stelling nog altijd uitzichtloos. Austria verloor daarna de strafschoppenserie (4-2). Jack Charlton dient nu ontslag al in Newcastle (DPA) - Een week voor het begin van de Engelse competi tie heeft Jack Charlton zaterdag avond zijn ontslag ingediend als trainer/coach van Newcastle Uni ted. De voormalige international, die deel uitmaakte van het Engelse elftal dat in 1966 in eigen land de wereldtitel veroverde, gaf als reden voor zijn plotselinge vertrek de vij andige houding van de supporters club op. Voor aanvang van de oefenwed strijd op zaterdag tegen Sheffield United (1-1) werd de 50-jarige Charlton door de eigen aanhang uitgejoeld. De supporters nemen het de trainer, die veertien maan den in dienst was bij Newcastle United, vooral kwalijk, dat hij de 2,5 miljoen gulden uit de transfer van Chris Waddie naar Tottenham Hotspur niet investeerde in de aan koop van nieuwe publiekstrek kers. Groningen wint eigen toernooi (ANP) - FC Groningen heeft het ei gen toernooi gewonnen. In de fina le viel de beslissing tegen de Brazi liaanse club Botafoga pas in de tweede reeks strafschoppen. Na negentig minuten was de stand 1-1, na de verlenging van 2x10 minuten was de score nog altyd gelyk (2-2). De Braziliaan Alemao, de enige in ternational van de ploeg, werd in de verlenging uit het veld gestuurd omdat hij Roossien had geslagen. Het was een matige wedstrijd met een chaotische slotfase. Zo kwam in de verlenging met aanvankelijk goedvinden van arbiter Mulder Kooistra als derde wisselspeler in het veld voor de licht geblesseerd geraakte Houtman. Pas na Brazi liaanse protesten en op aandringen van een grensrechter gaf Mulder te kennen, dat Groningen toch een wissel te veel had toegepast. Iets dergelijks overkwam Mulder afge lopen vrijdag ook al tijdens het Amsterdam-toernooi. In de laatste minuten speelde de thuisclub met tien man. Uitblinkers bij Fc Gro ningen waren nieuwelingen Storm (doel). De Wolf en Houtman, by Botafogo viel rechtsbuiten Balta- zarop. Op het toernooi kwamen in to taal 15.400 toeschouwers, iets min der dan begroot was. Lierse SK werd derde door een 2-1 zege op Olympiakos Piraes uit Grieken land. Dynamo Kiev blijft leiden MOSKOU (RTR) - Dynamo Kiev heeft door een overwinning van 2-0 bij Dynamo Minsk de leiding be houden in de eerste divisie van de Sowjetrussische voetbalcompeti tie. De tegenstander van FC Utrecht in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars heeft 32 pun ten uit 22 wedstrijden. Spartak Moskou, dat thuis met 3-0 won van Dnjepr Dnjepropetrovsk, is twee de met twee punten minder, maar een duel minder gespeeld. GELSENKIRCHEN/LONDEN (SID/Reuter) - De Westduitse en Engelse politie hebben bij elkaar 41 arrestaties verricht bij voet balwedstrijden. In Gelsenkir- chen, na afloop van de eerste Bundesligawedstrijd tussen Schalke'04 en Werder Bremen (0- 1), werden in de nacht van vrij dag op zaterdag 24 voetbalsup porters opgesloten. De politie greep hard in toen een vrouw werd beroofd en een politieman in elkaar werd geslagen. De 24, de meesten uit Bremen, werden zaterdagmiddag op vrye voeten gesteld. Voor de opening van het En gelse voetbalseizoen met de wed strijd tussen kampioen Everton en bekerwinnaar Manchester United op Wembley werden 17 'rowdies' gearresteerd. Zij had den in de trein op weg naar Wem bley flessen gegooid naar mede passagiers en hen bestolen. De meesten werden na de wedstrijd weer vrijgelaten. Feyenoord-speler i LEIDEN - LDWS zorgde zaterdag voor een verrassing door het twee de elftal van Feyenoord in een oe fenduel met 5-3 te kloppen. Eric van der Weyden zette de Vlietbe- woners al snel op voorsprong, waarna zijn broer Bart het tweede en derde doelpunt liet aantekenen. Na de pauze kwam Feyenoord wel goed terug, maar Gerrie Nagtegel- ler loodste zijn ploeg via twee tref fers in veilige haven. De oefencam pagne van Rijnsburgse Boys ver loopt niet helemaal naar wens. Za terdag leed het elftal van trainer Arie Lagendijk een 3-0 nederlaag tegen Aalsmeer. Ook Quick Boys kreeg een nederlaag te verwerken. De Katwykers verloren, na een 2-1 voorsprong by rust, met 2-3 van hoofdklasser Stormvogels. Kees van Rooyen en Mart van der Plas scoorden. RCL kende geen enkel probleem met afdelingsclub Lei den (5-1). Doelpuntenmakers: Pe ter Siera (2x), Pierre van Gemer- den, Cees Ruis en Marcel Brasker. De Alphense zaterdag tweedeklas ser ARC zette de oefencampagne voort met een 2-0 overwinning op Bolnes. Ed Schraper en Riny Oos- terlee namen de treffers voor hun rekening. Alphense Boys ontfermde zich gisteren over de eerste Oud-Beyer- land Cup, hoofdprijs van het drie daagse toernooi van de gelijknami ge voetbalvereniging. Nadat de kruisfinale tegen Fortuna Vlaar- dingen (0-0) via strafschoppen in Alphens voordeel was beslist, ein digde de finale tegen De Musschen in 1-1. Nico Verwoerd zorgde voor het Boys-doelpunt. Er volgde een serie van 28 strafschoppen, waaruit Alphense Boys als win naar tevoorschijn kwam. De Musschen had Lugdunum eerder de weg naar de eindstrijd versperd: 1-2 verlies voor de Leid- se club in de kruisfinale. Het duel om de derde en vierde plaats met Fortuna Vlaardingen liep uit op 1- 1, waarna Lugdunum met straf schoppen werd geklopt. Overige uitslagen: Zaterdag GWS-Sleutels 2-0, KMD-Katwyk 1-0, Valken-Devjo 4-2, FC Lisse- Odin'59 1-0, Haz.Boys-Roodenburg 0-2, SIZO-Hoofddorp 0-0, Voor- schoten-Semper Altius 1-1. Zondag Randstad Sport-Stompw.Boys, F oreholte-WSB 2-0, FC Lisse-JOS 2-2, Altior-SJC 4-2, GDS-LFC 2-1, Van Nispen-UDO 1-2, Docos-Meer- burg 1-3, Nieuwkoop-NEA 5-3, ROAC'79-Warmunda 1-0.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10