Toch nog brons Verstappen Eric Wilborts: 'Ik zal terugvechten' Liverpool blijft uit gratie Kunstzwem- ploeg op derde plaats Eeuwig talent uitgeschakeld op Roomburg Meer zat er voor deze ploeg niet in Jörg Woithe ook in Sofia weer tweede Toernooien echte test Ajax en PSV VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1985 SPORT PAGINA 9 SOFIA (ANP) - De verplichte figu ren bij het kunstzwemmen hebben gisteren al uitgewezen, dat de Ne derlandse glorietijd bij de Europe se kampioenschappen voorlopig voorbij is. Alleen de ploeg heeft een redelijke kans met een medail le terug te komen. Toen Marijke Engelen, die vierde werd bij de laatste Olympische Spelen en daarmee de beste Euro pese soliste was, en haar partner in het duet Katrien Eyken na Los An geles besloten de actieve sport- loopbaan te beëindigen, stond er aan de nationale top wel talent te dringen, maar dat was nog onvol doende ontplooid om ook interna tionaal al op de voorgrond te kun nen treden. Temeer daar het kunst- zwemmen, mede door de grote Olympische belangstelling, ook el ders vaker voor vol wordt aange zien. Die belangstelling geldt dan voornamelijk de vrije oefening. De verplichte, technische proeven van bekwaamheid, gesierd met exoti sche namen, die soms verband houden met water, maar vaak wei nig uit te staan hebben met zwem men, trekken slechts de aandacht van echte kenners of voyeurs. Als de onderlinge verschillen na de zes verplichte kunstjes al erg groot zijn, is zelfs de eindstand al LEIDEN - De centre-courts worden door Eric Wilborts niet meer betreden. Tegenwoordig slaat de nu 21-jarige tennisser zijn balletje ook op baan 3 van Roomburg. Zijn uitschakeling gisteren door Frank Lapré in met mannen enkel A is tekenend voor de carrière van Wilborts, die eens een groot talent werd genoemd. Eric Wilborts: "Ik scharrel nog wat hier ZURICH (AFP/Reuter) - De com- ■ran beroep van de Europese goeddeels vastgesteld. Zo moet re- Voetbal Unie (UEFA) heeft giste- gerend kampioene Carolyn Wilson ren in Zürich het beroep van Liver- zich al verslapen of verdrinken 2 de gouden medaille nog te missen. De 26-jarige Britse bouwde giste- r ren al een voorsprong op van bijna J vijf punten op het Franse fotomo del Muriel Hermine. Marjolein Phi- ]"i lipsen, het Nederlandse lachebekje J op het individuele onderdeel en de aangewezen opvolgster van Enge len, kwam als zevende bovendrij- ven. Omdat er maar één deelneem- J ster per land mag soleren en er bij de eersten twee Oostenrijkse vrou- pool en Juventus tegen de straffen, die de clubs op 20 juni waren opge legd, verworpen. Het betekent dat Liverpool ten minste voor drie seizoenen zal zijn uitgesloten van Europees beker voetbal. Voor de club geldt daar naast ook nog de straf, die aan alle Engelse ploegen is opgelegd, na melijk uitsluiting voor nog onbe paalde tijd van internationaal voet bal. Juventus zal zijn eerste twee thuiswedstrijden voor een van EC- begint Philipsen als toernooien zonder publiek moeten de voorronde, die de spelen. De straffen waren de clubs opge legd naar aanleiding van de onge regeldheden, die eind mei bij de fi nale van het toernooi om de Euro zesde schifting moet aanbrengen voor de finale. Dertien landen hebben in geschreven en acht zijn er van avond bij in de eindstrijd. Ook het duet, dat Philipsen met Marielle van der Heijde vorm geeft, kan op internationaal niveau het succesvolle tweetal Engelen/Ey- ken, dat zesde werd in Los Angeles en derde bij de strijd om het Euro pees kampioenschap in Rome, nog niet doen vergeten. Van der Heijde werd gisteren zestiende op de figu ren en haalde met haar puntento taal dat van Philipsen zo naar be neden, dat het tweetal als zesde aan het leukere werk begint. Een goede vrije oefening kan hen nog wel een plaatsje doen opschuiven, maar een medaille komt pas bij „ongelukjes" van beteren binnen bereik. Het landenteam daarentegen moet als in voorgaande jaren wel in staat worden geacht in de prijzen te vallen, omdat de acht Neder landse meisjes, van wie er slechts twee de vorige Europese kam pioenschappen meemaakten, bij de voorgeschreven stof niet veel onderdeden voor de concurreren de teams. Het jeugdige Nederland se achttal nestelde zich voorlopig op de derde plaats, op niet hopelo ze achterstand van Frankrijk en Groot-Brittannië. De nieuwe trainster Diane La- chapelle, die bij de KNZB de op een zijspoor gezette Wil Roos op volgde. ziet in de huidige ploeg zelfs de toekomstige wereldkam pioen. Volgens de Canadese heeft de selectie veel talent en een abso- pese beker voor landskampioenen in Brussel 38 mensen het leven kostte. De commissie van beroep was van mening, dat de vertegen woordigers van de clubs geen nieu we punten voor strafvermindering hadden aangedragen. De behandeling van het beroep nam ruim zes en een half uur in be slag. Liverpool presenteerde een rapport van 130 pagina's, waarin vooral de nadruk werd gelegd op het feit dat de waarschuwing, dat valse kaarten in omloop waren en dat officiële toegangsbewijzen op de zwarte markt werden verhan deld, door de UEFA en de Belgi sche autoriteiten in de wind is ge slagen. Ook zegt de club gehandeld te hebben in overeenstemming met alle instructies. De UEFA en de de organisatoren van de wed strijd hebben deze regels in niet ge ringe mate overtreden." Volgens Liverpool waren de straffen ook veel te snel uitgespro ken. De club zegt zich niet te heb ben kunnen verdedigen. De straf fen zijn opgelegd voordat de Belgi sche regering het eigen onderzoek had afgerond en de politie nog maar nauwelijks was begonnen met het opsporen van de schuldi gen". In Zürich stelden Liverpool en Juventus, voor een elftal bestaan de uit spelers van de twee clubs een benefietwedstrijd te laten spe len tegen een Europese selectie. De baten van de wedstrijd, die door de UEFA in december mogelijk in Zwitserland georganiseerd zou moeten worden, dienen ten goede te komen aan de nabestaanden van de merendeels Italiaanse slachtof fers van de ramp. De feiten. Eric Wilborts kon op jon ge leeftijd wedijveren met Mats Wi- lander. Hij stond ooit in een finale van de Europese jeugdkampioen schappen. Zelfs op Flushing Mea dow haalde Wilborts de jeugdfina le. De aansprekende resultaten ga ven uitzicht op voor een uiterst zonnige en zorgeloze toekomst. door Rob Onderwater Hoe anders verliep het allemaal. Aanvankelijk kon Wilborts het in ternationaal nog redelijk bijbenen. Dat was voor hem reden om, nadat het rijbewijs was gehaald, zich on middellijk een Porsche aan te schaffen en hij kocht daarnaast een leuk, maar vooral duur chaletje in Zwitserland. Gaandeweg raakte Wilborts sportief echter in het slop. Wie of wat daar precies schuldig aan is, is tot op de dag van vandaag niet bekend. "Dat is een enorm lang verhaal", houdt Wilborts de boot af. Een pu bliek geheim is dat hij is afgeknapt op diverse bondsbestuurders. Feit was dat de ster van Wilborts snel verbleekte. De door iedereen ver wachtte internationale doorbraak kwam niet. Wilborts, door zijn om geving de hemel in geprezen, raak te mentaal in de war en overwoog met tennissen te stoppen. "De carrière van Eric Wilborts is maatgevend voor het Nederlandse tennis", oordeelt Frank Lapré (26) over zijn verslagen tegenstander van gisteren. "Je kunt de schuld nu wel aan de tennisbond geven, maar dat is grote onzin. Natuurlijk zullen er daar verkeerde mensen tussen zitten. Er zullen heus wel fouten gemaakt zijn. Maar de voor naamste oorzaak is de mentaliteit. In Nederland is alles gesociali seerd. De prikkel om te presteren ontbreekt. Dat is het geval in de maatschappij en in de sport". Lapré, tennisleraar in West- Duitsland, liep zelf een tijdje in het profcircus mee, ooit op een 280ste plaats op de ATP-lijst. Twee jaar geleden schafte hij zelf de status 'profspeler' af. "Ik weet dus hoe moeilijk het is om internationaal door te breken. In Nederland is de luut fantastische nieuwe oefening tezwemster Elles Voskes met een SOFIA (ANP) - Nog wat bleekjes en enkele kilo's lichter is Annemarie Verstappen gisteren in het plotseling herfstige Sofia het willige slachtoffer geworden van zoenende land genoten. Na alle kramptoestanden toch nog een medaille: brons op de 4 x 100 meter vrije slag. De Brabantse fungeer de als ankervrouw en hield de door Conny van Bentum (56.52), Illse Oegema (58.54) en Karin Brienesse (56.83) op gebouwde derde positie achter de DDR en de Bondsrepu bliek Duitsland vast. Vooral op het laatste stuk. Anne marie had al angstvisioenen dat de Russische nog langszij zou komen, maar de finish was er eerder: 3.48,59 als totaal en 56.63 voor Ver stappen persoonlijk. „Meer zat er voor deze ploeg niet in", was het oordeel van bondscoach Ruud Beele, die het de afgelopen dagen heeft betreurd dat hij vaste estafet- op aansprekende muziek, waarvan het wereldje van het kunstzwem men op zijn kop zal staan. Zaterdag 10 augustus L.D.W.S. 1- FEYENOORDC Aanvang 14.30 uur Sportpark "De Vliet" Voorschoterweg Lel den. Toegang 2,50. Advertentie aangeboden door Bar Bodega M,t Uilennest" Aaltje Noorderwierln. 52 Leiden. geblesseerde enkel in Nederland heeft moeten achter laten. Was zij er geweest, dan zou Illse Oegema hoogstwaarschijnlijk niet hebben gezwommen. De Dedemsvaartse zwemster had 's morgens in de series van de 400 meter vrije slag een alarme rend gebrek aan ritmegevoel gede monstreerd en knokte in teamver band meer op basis van wilskracht dan op souplesse. Daartegenover stond dat de eveneens debuteren de Friezin Brienesse na een uiterst secure overname meer snelheid ontwikkelde dan ooit tevoren. In normale doen zou Verstappen de Westduitse Karin Seick nog wel hebben achterhaald, maar nu was er geen denken aan. Brons dus als" het magere vervangingsmiddel van goud. Want Verstappen is er van overtuigd dat zij de 100 meter SOFIA (ANP) - Jörg Woithe, Olympisch kampioen van 1980 en met 49.58 nog steeds Euro pees recordhouder, werd voor de derde achtereenvolgende maal bij de Europese kampioenschap pen naar een tweede plaats ver wezen. In 1981 in Split en in 1983 in Rome door Per Johansson en nu door Caron, terwijl Johans son als achtste en laatste eindig de. „Onder andere omstandighe den zou ik teleurgesteld zijn ge weest. Nu niet. Caron is een fan tastisch winnaar. Het zilver zie ik als een beloning voor mijn door zetten. Want na mijn ziekte (de bof) heb ik het enige tijd niet zien zitten", aldus de Oostduitser. Ne derland had voor de 100 meter Edsard Schlingemann en Pa trick Dybiona ingeschreven. Geen van tweeën sprinters van formaat en dat bleek dan ook wel uit de laatste en voorlaatste plaats die zij in de B-finale inna- De Sowjet-Unie meldde zich gisteren ten langen leste ook op het erepodium. Tegen het rug- slaggeweld van de 17-jarige Igor Poljanski was zelfs bij benade ring niemand opgewassen. De in heupen en schouders uiterst lenige Rus maakte er een solo gang van, miste half en half een keerpunt, keek bij twee gelegen heden op en bleef desondanks slechts 0,4 seconde van het we reldrecord verwijderd. Michael Gross mag gelijk heb ben met zijn klachten dat de wa tertemperatuur en de stugge Bulgaarse ontvangst optimale prestaties bemoeilijken. Als het echte supertalent opgaat, zijn die restricties nauwelijks meer van betekenis. Het probleem van So fia is echter, dat er zo weinig ech te toppers aan de start verschij- persoonlijk gewonnen zou hebben, ware het niet dat zij lichamelijk in het ongerede raakte. „Ik had al dui zend keer gedroomd dat ik op het erepodium stond en de Nederland se vlag omhoog ging", aldus de Brabantse. „Ik denk dat het was gebeurd ook. Hoe langer je zwemt des te beter je de spanning aan kunt, ook al blijft zo'n eerste start bij een groot toernooi toch iets bij zonders". Met die bronzen plak is de Ne derlandse oogst aan medailles hal verwege het toernooi op eenmaal zilver en driemaal brons gekomen. Daarmee eet Oranje de restjes van de ruif, waaruit de DDR steeds de grote brokken neemt. Althans bij de vrouwen. Astrid Strauss/Anke Möhring, Birte Weigang/Kathrin Zimmermann en tenslotte weer het onvermijdelijke duo Heike Friedrich/Manuela Spellmach dit maal als onderdeel van de vrije slag estafette, wisselden elkaar op het erepodium af. „Harde training en aardigheid in de zaak", vatte Weigang de oorza ken van de Oostduitse successen samen. Ze won de 100 meter rug slag en is van plan hetzelfde te doen op de 100 meter vlinderslag. Enige humor kan haar niet worden ontzegd. Hoe zwem je een wereld record was de vraag. Het ant woord: „Door in 29,5 seconden af te gaan en in 30 seconden terug te komen Weigang bleef op de rug slag anderhalve seconde van het wereldrecord van haar inmiddels gestopte landgenote Ina Kleber verwijderd. De vraag is of ze har der had gekund als de concurren tie haar daartoe had gedwongen. Jolanda de Rover was tot het ge ven van die extra impuls niet in staat. De bronzen medaillewinna res van Los Angeles kwam als vijf de in de finale en speelde daarin geen rol van betekenis. „Het ging slecht", bekende zij. „Na de super tijden bij de training had ik dit niet verwacht, maar dit koude weer is niets voor mij. Hopelijk schijnt zondag als ik opga voor de 200 me ter de zon weer". Het vrij zwakke zwemmen van De Rover vormde bij de vrouwen geen uitzondering. Rugslagcollega Brigitte van der Lans liet zich af zakken naar de laatste plaats van de B-finale en Jolanda van der Meer stelde voor het eerst in het grote toernooi teleur. De finaliste van Los Angeles liet zich ook naar de B-finale verwijzen, waarin ze als vierde finishte in een uiterst mage re tijd. Inmiddels is na drie dagen zwemmen in Sofia het wachten nog steeds op het eerste wereld- en Europese record. Nu er in enkele uren tijd een temperatuursval van 35 naar 15 a 16 graden heeft plaats gevonden, zal dat wel zo blijven ook. De Fransman Stephan Caron van Matt Biondi's nieuwe wereld record van 48,95. Het scorebord vermeldde zelfs een andere win naar: de Zwitser Stephan Valery. De 24-jarige solist realiseerde zich maar al te goed dat de Zwitserse elektronische tijdmeting i bleef op de 100 meter vrije slag met gerede was geraakt. Hij uitte des- 50,20 seconden ruim verwijderd ondanks een Indianen kreet. Enige tijd later deed de fabrikant van de falende apparatuur een verklaring uitgaan. De door Valery veroor zaakte vloedgolf zou de klok heb ben doen stilstaan. Dat was overi gens dezelfde baan waarop Conny van Bentum de dag tevoren op nogal raadselachtige wijze de fina le van de 200 meter vrije slag miste. AMSTERDAM (ANP) - Toer nooien voor het begin van het voetbalseizoen geven vaak een vertekend beeld. Het zal van avond op de eerste dag van Amsterdam-710 niet anders zijn. Atletico Mineiro heeft re centelijk zijn Braziliaanse sei zoen voltooid, Ajax staat een week voor zijn competitiestart en tegenstander Hellas Verona nog bijna een volle maand. Hans Peter Briegel, de West duitse ster van de Italiaanse kampioensploeg, stelde don derdagavond, voor de ploeg zijn training begon, dat zijn elf tal vermoedelijk nog niet klaar is voor een krachtmeting op het hoogste niveau. „Wij komen vrijwel rechtstreeks uit ons trainingskamp. Ajax wordt on ze tweede wedstrijd voor het nieuwe seizoen. De eerste in Kaiserslautern is niet echt een succes geweest. Preben Larsen vloog er meteen uit met een ernstige blessure en daarna werd de stand van 1-1 veran derd in 1-4". Larsen zal er bij het Amsterdam-toernooi niet bij zijn. Frank Rijkaard, de nieuwe aanvoerder van Ajax, ziet de eerste wedstrijd van de Neder landse titelhouder in de hoofd stad ook nog als een onderdeel van de voorbereidingsperiode. „Na de wedstrijd tegen Uerdin- gen, wordt dit onze tweede ech te test. Oefenwedstrijden tegen kleinere clubs zijn leuk en nut tig, maar nu kunnen wij pas zien hoe ver wij werkelijk zijn. Ieder weet natuurlijk in grote lijnen hoe er gespeeld zal moe ten worden, maar ik geloof niet dat iemand mag verwachten dat alles al perfect zal zijn. Dat gaat niet van de ene dag op de andere". PSV Ook PSV staat voor zijn eer ste echte test. Vanavond en zondag maakt de formatie van Jan Reker en Hans Kraay met Anderlecht, Austria Wien en AS Roma uit wie winnaar wordt van het vijfde PSV-toer- nooi. Er zijn in Eindhoven 30.000 betalende bezoekers no dig om uit de kosten te komen. Het hoogste aantal in de reeks van vier toernooien werd vorig jaar bereikt toen 27.000 bezoe kers de loketten passeerden. Supporters van verschillende verenigingen moeten in het PSV-stadion op de lange tribu nezijde worden gescheiden door een leeg tribunevak. In verband met deze veiligheids maatregel is de capaciteit van het Eindhovense stadion terug gelopen van 27.000 naar 25.700 plaatsen. Op de persdag van PSV werd gisteren de verwachting uitge sproken dat 10.000 seizoenkaar ten worden verkocht. RIJNSBURG - In het toernooi van de Rijnkanters in Rijns- burg werd gisteren de enige op schudding veroorzaakt in het dubbelspel. Thomas de Mooy en Arnoud van Dam wipten het als tweede getipte duo Louk Verhees en Jaap Kuyt met 6-3, 6-3. Johan van der Lippe heeft succes in Cl. Hij elimineerde de Unicum-speler Hans La- court. Door een goed lopende servi ce van Willem Taat moest Peter Bauw de eerste set met 6-4 af staan, maar daarna was hij on verbiddelijk: 6-1, 6-1. Bij de vrouwen in C kende de talent volle Carola Geerlings weinig problemen met Pat Heiligers, die al heel wat jaren meedraait. Hetty Bosch lijkt regelrecht op de eindzege af te gaan. Gisteren was Marienne v.d. Plas het slachtoffer: 6-3, 6-2. situatie momenteel nog niet zo slecht. Kijk eens naar West-Duits- land, een land met veel meer ten nissers dan hier. Hoe lang hebben ze daar niet moeten wachten op een echte topper. Als Schapers wint van Sundström op het Melk- huisje, doen we het in Nederland niet slecht. Michiel staat nu 80ste op de lijst, dat is voor onze begrip pen zelfs uitstekend. De massa denkt er anders over. Die verwacht direct een top tien-ner. Waanzin". Een topper werd Eric Wilborts dus niet. Volledig afgeknapt op de 'prestatiesport', ondernam hij po gingen om terug te keren in de maatschappij. Dat bleek niet een voudig, omdat hij zich niet kon be roepen om schooldiploma's. Op 21- jarige leeftijd besloot Wilborts daarom terug te keren naar de schoolbanken. "Ik volg nu een op leiding aan een middelbare school", zet hij. "Daarnaast schar rel ik nog wat hier en daar". Het tennissen heeft hij echter niet opgegeven. Hij is vastbesloten zijn geschonden imago weer wat op te poetsen. Gisteren slaagde hij daar niet in, maar in Breda leverde Wilborts vorige week "een puike partij afIn elk geval heeft hij ver trouwen voor de nationale, volgen de week op de Mets-banen in Sche- veningen. "Ik zal terugvechten", besluit hij strijdvaardig. Vechten deden de Leidse regio- spelers gisteren ook op de zonover goten banen van Roomburg. Freek van der Capellen schoof opponent Richard Kasten in het mannen en kelspel B probleemloos terzijde: 6- 2. 6-0. Ook Jos Koemans had met de gedeelde winnaar van Zee en Duin, Michael van der Berg, geen moeite: 6-4, 6-1. Katwijker Frank Grimbergen wandelde zonder zich werkelijk in te spannen over de kansloze Peter van Dommelen heen: 6-0, 6-1. Tegen Jos Koemans trok Grimbergen de lijn vervol gens door. De eerste set werd met 6-1 gewonnen. Gelukkig voor Koe mans viel de duisternis in. De par tij wordt vandaag uitgespeeld. Jan Willem Lugthart kwam via Haiko Fiekert (6-4, 6-3) een ronde verder. "Maar die overwinning zegt me niets", aldus de 20-jarige Katwijker, nummer één in het Masters-circuit. "Ik kijk gewoon per ronde wat er gebeurt. Room burg heeft dit jaar in B een enorm sterke inschrijving. Ik mag dan wel geplaatst zijn, maar ik maak mij geen enkele illusie. Daarvoor heb ik momenteel te weinig kwaliteit". Jacqueline van Wijk heeft in het VEB (waarin Miriam de Groot werd uitgeschakeld) een reputatie opgebouwd, maar tegen Babette Pluim reikte zij niet tot haar ge bruikelijke niveau. In de eerste set zag het er voor haar nog rooskleu rig uit: 7-6. In de beslissende fase kwam het gebrek aan wedstrijdrit me evenwel bovendrijven. "Ik heb toch lekker gespeeld", bleef Van Wijk nuchter na haar verlies. Van daag kan de speelster van Unicum zich revancheren in het A-toernooi op Roomburg. Uitslagen: zie scorebord. Boris Becker geblameerd KITZBÜHEL (SID) - Boris Becker blijft de tenniswereld verrassen. Na overwinningen op Anders Jarryd op Kevin Curren tijdens Wimbledon en zeges op Eliot Teltscher en Aar on Krickstein bij het Davisbe- kerduel tegen de Verenigde Staten, lag de naam van de Westduitser op de lippen van elke tenniskenner. De 17-jarige Wimbledonwinnaar zorgde gis teren in de eerste ronde van het toernooi in Kitzbuhl andermaal voor groot nieuws. Dit keer was het echter niet door een knappe overwinning maar door een blamerende ne derlaag. In Kitzbuhl, waar hij door de organisatie als eerste was geplaatst, verloor hij kans loos van de onbekende Diego Perez uit Uruguay. Nadat de re gen woensdag de. nederlaag van Becker bij de stand van 3-6, 0-1 nog een dag had uitgesteld, veroverde de Wes^duitser giste ren nog slechts één game: 3-6, 1-6.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9