Trade Ship stapt naar de rechtbank Invoer stijgt nu meer dan export Winst Amro stijgt fors Oostenrijk: strenge normen voor wijn Sluiting van Unimetal legt tweespalt socialisten bloot Ziek zijn en wonen duur in Nederland, eten goedkoop Kruidenier kan stevig besparen op energie PAGINA 6 ECONOMIE VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1985 Mede dankzij investeringen DEN HAAG (GPD) - Holland Trade Ship gaat de rechter commissaris in Den Haag vragen om een voorlopig ge tuigenverhoor naar het dwarsbomen van haar plannen voor een exportreis naar de Verenigde Staten door het ministerie van Economische Zaken. BONN - Boze Westduitse boeren hebben gisteren in Bonn geprotesteerd tegen de lage opbrengst vi produkten. Behalve woorden waren er ook daden: het leegkieperen van een vrachtwagen vol graan op c van het ministerie van landbouw. De particuliere organisatie heeft daartoe vanmorgen besloten in reactie op de weigering van het mi nisterie in te gaan op de eis een schadevergoeding van zeven mil joen gulden op tafel te leggen. Van de aanvankelijke 200 bedrij ven met belangstelling voor de ex- port-promotiereis zouden er zich daardoor 100 hebben teruggetrok ken door 'actieve en boosaardige tegenwerking' door Economische Zaken, die het project 'niet bonafi de' zou hebben genoemd. Voor de organisatoren wordt het project pas interessant wanneer minstens 200 bedrijven deelnemen aan de reis. De schadeclaim vloeit voort uit gemaakte kosten als havengelden voor het Trade Ship, dat al geruime tijd ligt afgemeerd in Amsterdam nabij de Coentunnel. Over de iden titeit van de bedrijven die voor HTS zouden willen getuigen, wilde Knoop niets loslaten. In een voorlopig getuigenver hoor voor de rechtbank kan de te genwerking van de ambtenaren vastgelegd kunnen worden, aldus de zegsman voor HTS, de public relations-adviseur Hans Knoop. Holland Trade Ship (HTS) be schuldigt met name de Export- bevorderings- en Voorlichtings dienst (EVD) van het ministerie en het grotendeels door het ministerie gesubsidieerde Nederlandse Cen trum voor Handelsbevordering (NCH) ervan, de bedrijven die inte resse hadden voor een promotie- reis met de 'Koningin Juliana' naar de VS, bewerkt te hebben om af te zien van het project. Verbaasd Bij de EVD in Den Haag is men nog steeds'verbaasd over de be schuldigingen van HTS. NCH en EVD stonden begin dit jaar niet onwelwillend ten opzichte van een verzoek van de organisatoren van de particuliere promotiereis om bij de organisatie hiervan te helpen. De EVD heeft toen ook gezegd bij voldoende deelneming (minimaal 200 bedrijven) eventueel bereid te zijn een stukje van het schip te hu- De organisatie heeft echter nooit aan kunnen tonen dat er zoveel in schrijvingen waren. Meer dan over wat ingehuurde werkstudenten voor op het schip heb ik nooit ge hoord, aldus directeur De Jong. Volgens Knoop is er echter wel sprake van 200 voorlopige contrac ten, die inmiddels dus voor de helft zijn geannuleerd. Of dat ook geldt voor enkele grote bedrijven waar van Holland Trade Ship aanvanke lijk wel had gedacht dat ze deel zouden nemen - onder meer ABN, KLM, NedLloyd, V D - is niet duidelijk. De KLM zegt door HTS bena derd te zijn voor deelname, maar Kort Zakelijk China-Taiwan De indirecte handel tussen Chi na en Taiwan zal in de loop van dit jaar waarschijnlijk verdubbelen in waarde tot meer dan een miljard dollar. Dit heeft de officiële Chine se krant „International Business" gisteren geschreven. De goedere nuitwisseling vindt meestal plaats, zo zegt het blad, met behulp van derden (via Hongkong). Taiwan wil officieel geen handel met de volks republiek drijven. China betrekt onder meer textielgoederen, televi sies, fietsen, motorfietsen en horlo ges uit Taiwan, dat op zijn beurt medicinale kruiden en vis uit Chi na zou kopen. Tong en schol Met onmiddellijke ingang is het binnen de twaalf mijlszone voor de Nederlandse kust verboden op tong en schol te vissen met bepaal de categorieën vaartuigen. Het mi nisterie van landbouw en visserij heeft dit bekendgemaakt. Alleen vissers met een boot van minder dan driehonderd pk mogen nog op jacht naar deze beide vissoorten. De maatregel is genomen omdat steeds meer vaartuigen in gebruik worden genomen die voldoen aan de voorwaarden voor kustvisserij. Hierdoor wordt de kuststrook als het ware leeggevist. Okto Het grootste deel van de voorma lige kartonfabriek OKTO in Win schoten is verkocht. Hiertoe is woensdag een contract getekend tussen de staat (de eigenaar) en de kopers Roermond Papier, de Ko ninklijke Nederlandsche Papierfa brieken en Bührmann-Tetterode. Met de drie kopers is één contract gesloten, zij het op verschillende voorwaarden. Welk bedrag met de verkoop is gemoeid wil het minis terie niet bekendmaken. De staat pompte in de loop der jaren onge veer tweehonderd miljoen gulden in het bedrijf. heeft hierop, om eigen verkooppo- litieke redenen, negatief gerea geerd. Dat de KLM wel heeft deel genomen aan een eerdere, soortge lijke reis van een exportschip naar het Midden- en Verre Oosten dat wel door EVD en NCH was georga niseerd, wordt verklaard door het feit dat daar juist een aantal vesti gingen moesten worden geopend, aldus een woordvoerder. Ontoelaatbaar De WD-fractie wil tot op de bo dem uitgezocht zien wat er precies aan de hand is. „Mochten de be schuldigingen van de organisato ren op waarheid berusten, dan is hier sprake van een ontoelaatbare belangenverstrengeling tussen het ministerie van economische zaken en het NCH. Dat is voor een over heidsorgaan ontoelaatbaar", aldus Van kamerlid Erp, één van de vra genstellers. Directeur Hanrath van het Ne derlands Centrum voor Handels- bevordering zegt, evenals EVD-di- recteur De Jong, niet over een adressenbestand te beschikken. „Wij hebben niet gebeld met partij en die aan deze reis zouden deelne men. Er zijn uiteraard bedrijven waarmee wij dagelijks samenwer ken die ons benaderen en ons vra gen: doet u mee of niet", aldus Hanrath. PARIJS - De sluiting van de Noordfranse stalenbalkenfabriek Unimetal in Trith-Saint-Léger ligt niet alleen de betrokken arbeiders zwaar op de maag, maar de socia listen evengoed. Voor de inwoners van Trith betekent de sluiting van de fabriek het einde van de staalin dustrie in hun streek. Voor de so cialisten is Trith een symbool van verkeerde inschattingen en niet nagekomen beloften. door Rudolph Bakker Trith kan daarom zwaar wegen brj de parlementsverkiezingen van '86. Trith is symbolisch voor de kloof tussen het socialisme van enerzijds oud-premier Mauroy en anderzijds zijn opvolger, de prag maticus Fabius. Zij zullen straks bij de verkiezingen tegenover el kaar staan. Unimetal behoorde tot de bedrij ven die de regering in '81 nationali seerde en voor het bedrijf leek een goede toekomst weggelegd, Wat na '81 volgde stelde de arbeiders in Trith echter niet gerust. Unimetal werd in '82 weliswaar gemoderni seerd, maar al het jaar daarop in zijn bestaan bedreigd en in '84 te elfder ure met de belofte van nieu we investeringen voorlopig gered. Op 26 juli van dit jaar maakte premier Fabius bekend dat Unime tal zou sluiten. Daarmee komen de WENEN (Rtr/AP) - Om een herha ling van het wijnschandaal, waar bij een giftige chemische stof aan wijnen is toegevoegd, te voorko men, heeft Oostenrijk plannen ont wikkeld om een strengere controle op de wijnen te gaan uitoefenen. De etiketten zullen in het vervolg aan een aantal verplichte eisen moeten voldoen, zo verklaarde de Oostenrijkse minister van land bouw, Günther Haiden gisteren. Een woordvoerder van de oppo sitionele Volkspartij zei dat zijn partij de plannen zal steunen. In dien de wet op 29 augustus door het parlement wordt goedgekeurd, zullen de nieuwe maatregelen op 1 oktober van kracht worden. De wijnbouwgebieden zullen in BRUSSEL (ANP) - De Nederlan der is naar verhouding meer geld kwijt aan wonen en gezond heidszorg dan de meeste andere inwoners van de EG. Daar staat tegenover dat voedsel relatief goedkoop is. Dat blijkt uit cijfers van Euros- tat, het Europese bureau voor statistiek. Eurostat heeft beke ken hoe zwaar verschillende ca tegorieën van uitgaven wegen in de samenstelling van de index, waarmee de kosten van levens onderhoud in de verschillende EG-landen worden bijgehouden. Uit die vergelijking blijkt dat huisvesting in Nederland 21,6 procent van het huishoudbudget opslokt. Alleen Denemarkten (27,3 procent) komt hier boven uit. Andere EG-inwoners geven relatief veel minder uit. Zo hoe ven de Fransen maar 13,7 pro cent van hun geld te „verwonen" Fabius: salonsocialist (foto: api 770 arbeiders op straat te staan. Van de 20.000 staalarbeiders in 1970 zullen er in dit gebied rond Valenciennes dan nog een kleine 200 over zijn. Daarmee ging negen tig procent van de arbeidsplaatsen verloren. Oostenrijk opnieuw worden inge deeld. Daarbij komt ook dat de wij nen alleen nog maar een plaatsaan duiding mogen krijgen als ze werkelijk in die plaats gemaakt zijn. Ook zal het oogstjaar en het soort druif op het etiket moeten worden vermeld. De inhoud van een fles wordt be perkt tot 0,75 liter en het toevoegen van suiker wordt absoluut verbo den, evenals het mengen van ver schillende soorten wijnen. Op het etiket moeten verder het alcohol gehalte, zuurgraad en restsuikerge- halte vermeld worden. Het botte len mag alleen maar in het gebied gebeuren waar de wijn is gemaakt. Tot nu toe is het chemische mid del, di-ethyleenglycol, aangetrof- en de Italianen niet meer dan 7,6 procent. Ook de kosten die men in Ne derland moet maken voor dok tersbezoek, medicijnen en derge lijke steken ongunstig af bij die in de rest van de EG. De Neder lander moet 11,9 procent van zijn budget uittrekken voor zijn ge zondheid. In alle andere EG-lan- den ligt dit percentage onder 7. Het Verenigd Koninkrijk is wat dit betreft nog steeds het goed- A1 in maart 1984 had Fabius, toen nog minister voor de industrie, bij de presëntatie van een plan voor de redding van de Franse staalindus trie al gezegd dat Unimetal geslo ten moest worden. Fabius legde uit dat de fabriek te ver verwijderd lag van de basisfabrieken in Duinker ken. Het bedrijf verloor toen al vier miljard francs per jaar. De sluiting ging toen niet door dank zij pre mier Mauroy. burgemeester van Lille en de sterke man van de so cialisten in het industriële Noor den. Klap in gezicht Het besluit van premier Fabius kwam voor oud-premier Mauroy deze zomer dan ook als een klap in het gezicht. Hij reageerde buiten gewoon heftig en premier Fabius beloofde daarop plechtig dat Uni metal niet dicht zal gaan zolang er voor de 770 bedreigde arbeids krachten niet ander werk gevon den zal zijn. Toch was er toen al veel onheil aangericht. De vier so cialistische gemeenteraadsleden fen in 350 Oostenrijkse wijnen. Het middel kan schadelijk zijn voor de hersenen en de lever. In verband met de zaak zijn volgens de politie nog eens twee wijnhandelaars aan gehouden. Inmiddels zijn er 38 ar restaties verricht. Er zijn nog geen formele aanklachten ingediend. Intussen is in Oostenrijk de 38ste arrestatie verricht in verband met het wijnschandaal. Het is een 48- jarige wijnhandelaar en transport ondernemer uit Podensdorf in het Burgenland. Een in de affaire ver zeild geraakte firma met 100 werk nemers heeft het personeel ontslag aangezegd en uitstel van betaling aangevraagd. In de Bondsrepubliek zijn weer vijf wijnen gevonden waarin het koopst. Daar maakt de gezond heidszorg maar een half procent uit van de kosten van levenson derhoud. Voor het dagelijks brood springt Nederland er wat beter uit. De Nederlander besteedt 16,4 procent van zijn geld aan voedsel en is daarmee met uit zondering van de Westduitser verreweg het minste geld kwijt in Europa. In een land als Lu xemburg gaat al 32,4 procent van de huishoudportemonnee op aan voedsel. In, de toekomstige EG- landen Spanje en Portugal ligt dit percentage nog hoger, in Spanje op 36,1 en in Portugal op 40,7. Volgens Eurostat geldt in het algemeen dat het aandeel van voedsel in de kosten van levens onderhoud kleiner wordt naar mate het inkomen per hoofd van de bevolking stijgt. Mauroy: klap in gezicht (foto: api van Trith waren afgetreden. Terwijl het er toen al naar uitzag dat bij de komende parlementsver kiezingen de socialisten uit het Noorden niet langer meer 13, maar nog maar 6 afgevaardigden in het Parijse parlement zullen hebben, is middel diëthyleenglycol zit. Het to taal komt, daarmee op 21 wijnen. Het ministerie van gezondheid in Noordrijn-Westfalen zei dat het gaat om wijnen uit de jaren '79 en '80 van het merk Albiger Peters- berg Auslese; Gau-Köngernheimer Vogelsang Optima 1980; Framers- heimer Kreuzweg, Huxelrebe, Spatlese 1980 en Dalsheimer Burg Rodenstein Muller-Thurgau Ausle se 1983. Het wijnschandaal wordt, als het aan de oppositionele SPD ligt, nu ook in de Bondsdag uitgevochten. De plaatsvervangende fractievoor zitter van de sociaal-democraten. Wolfgang Roth, heeft aan de rege ring gevraagd om de zaak 'zonder pardon op te lossen en de verant- DEN HAAG (GPD/ANP) - De be drijvigheid in Nederland blijft zich gunstig ontwikkelen. In de eerste helft van dit jaap- zijn de in- en uit voer met flinke sprongen gestegen. Geïmporteerd werd er voor 112,4 miljard gulden, wat 14 procent meer is dan het eerste halfjaar van 1984. De export nam in dezelfde periode met ruim 10 procent toe tot 118,1 miljard gulden. Het handelsoverschot (het ver schil tussen in- en uitvoer) daalde. Voor de eerste helft van dit jaar be droeg het 5,7 miljard. Over de eer ste zes maanden van '84 was het nog 8,6 miljard gulden. Deze cijfers zijn gisteren door het Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubli ceerd. Olie speelt een belangrijke rol in in- en uitvoer. Ruwe olie uit de Noordzee, vooral uit het Engelse deel daarvan, joeg de importcijfers op. In de eerste zes maanden van 1985 werd anderhalf maal zoveel olie in Rotterdam aangevoerd als een jaar eerder. Tot de stijging van de exportcijfers droeg de uitvoer van raffinaderijprodukten weer flink bij. Aangezien ook de aanvoer van machines uit het buitenland een sterke groei te zien gaf, mag niette min geconcludeerd worden dat het nog steeds de goede kant opgaat met de economische bedrijvigheid. Machines zijn investeringsgoede ren en meer investeringen zijn no dig voor behoud en mogelijke groei van de werkgelegenheid. Er kwam voor 2,5 miljard gulden of 30 procent méér aan machines ons land binnen. Een andere groeier de kans groot dat deze vertegen woordiging nog zal krimpen. De discussie waarom het gaat was al eerder opgevlamd in een controverse tussen premier Fabius en de socialistische partijleider Lionel Jospin. De vraag is name lijk of de socialisten in de komende verkiezingsstrijd moeten vasthou den aan de oude principes, waar mee ze in '81 wonnen, maar waar mee ze nu waarschijnlijk zwaar zullen verliezen, dan wel of ze een sociaal-democratische, dat wil zeg gen meer pragmatische koers zul len volgen, waarmee ze wellicht kiezers aan de rechterzijde zullen meekrijgen. Houden ze de pure tra ditie aan, dan menen ze steun te zullen krijgen van in hun partijlei ding teleurgestelde communisten. Salonsocialist Premier Fabius wordt steeds meer door de oude getrouwen in de partij als een salonsocialist afge schilderd. Dat neemt niet weg dat hij in het land over een zekere po pulariteit beschikt, terwijl premier Mauroy na zijn aftreden nauwe lijks enige herinnering heeft ach tergelaten. De kwestie Trith zit zo diep dat Mauroy alleen geloofwaar dig over het voetlicht komen als hij in een principekwestie als die van Trith-Saint-Léger gewonnen heeft, wil hij bij de presidentsverkiezin gen van '86 Fabius weer opzij zet ten. Niemand twijfelt er aan dat hij verliest. woordelijken bekend te maken.' Roth bestreed de opvatting dat het het probleem eigenlijk alleen maar een Oostenrijks aangelegenheid is, zoals gezinsminister Heiner Geiss- ler het voorstelde. Roth beschuldigde opnieuw de regering en in het bijzonder minis ter Geissler dat hij de commissie voor landbouw en gezondheid in de Bondsdag tot nog toe verkeerd heeft ingelicht over het verloop van het wijnschandaal. Zo zou Oostenrijk al eind april het Duitse ministerie van landbouw bijzon derheden over het schandaal heb ben gegeven. Ook zouden de Oos tenrijkers Duitsland op 29 mei heb ben laten met welke wijnen precies geknoeid zou zijn. Geissler heeft dat bestreden. was de post elektrische apparaten, die 1,1 miljard of 23 procent toc- Ook bij de uitvoer droegen naast de in de Rotterdamse olieraffina derijen geproduceerde minerale brandstoffen machines 1.3 mil jard of 18 procent) en elektrische apparaten 0,8 miljard of 17 pro cent) stevig bij. Europa Het tekort op de handelsbalans van de Europese Gemeenschap is in de eerste vier maanden van dit jaar opgelopen tot 16,4 miljard ecu (45 miljard gulden). Dit blijkt uit voorlopige cijfers van Eurostat, het Europese bureau voor statistiek. Eurostat raamt de groei van het te kort op 4,1 miljard ecu per maand tegen een maandelijkse groei van 3,2 miljard in de eerste vier maan den van vorig jaar. Aan de importzijde werd in het eerste kwartaal een groei van 16 procent geregistreerd. Vooral de groei met 26 procent van de import van machines en transportmate riaal deed zich gelden. In de eerste vier maanden van het jaar zag de EG de import uit de VS met 23 pro cent toenemen en die uit de ACP- landen (ontwikkelingslanden waarmee de EG een speciale over eenkomst heeft) met 28 procent. De export naar derde landen was in het eerste kwartaal van dit jaar 14 procent groter dan in dezelfde periode vorig jaar, aldus Eurostat. De Bondsrepubliek, Frankrijk, Ita lië en Denemarken bleven dicht bij dit percentage, maar in de eerste drie maanden groeide de export van Groot-Brittannië slechts met negen procent. In april ging het wat beter, dankzij een hervatting van dë kolenexport na de mijnsta king. De Europese exportgroei was minder dan de Amerikaanse (22 procent) en de Japanse (19 pro cent), maar ook in de VS stegen de importen (met 25 procent) sneller dan de export met als gevolkg een stijgend handelstekort. In Japan steeg de export met 13 procent en nam het overschot op de balans toe. DEN HAAG (ANP) - De levens middelenhandel kan bijna 25 mil joen gulden of twintig procent op de jaarlijkse energiekosten bespa ren. In deze branche wordt per jaar zeker 122 miljoen gulden uitgege ven aan energie. Op het gasver bruik kan ruim tien miljoen gulden worden bespaard en op het elektri citeitsverbruik zon veertien mil joen gulden. Dit is de conclusie uit een onder zoek, verricht in opdracht van het Centraal Bureau Levensmiddelen handel (CBL) en de Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland (SVEN). Het onderzoek is uitgevoerd bij elf levensmidde lenwinkels. SVEN heeft de resulta ten samengevat in een brochure „Besparing op energiekosten in de levensmiddelenhandel". Met de publikatie in de hand kunnen on dernemers in hun zaak bekijken waar besparing mogelijk is en hun verbruik vergelijken met dat van andere bedrijven. Koeling blijkt de grootste post op de elektriciteitsnota: bijna zes tig procent van de gebruikte ener gie gaat hieraan op. Aanbevolen maatregelen zijn het afdekken van koel- en vriesmeubelen en een effi ciënter gebruik van deze meube len. Ook zal meer aandacht besteed moeten worden aan de afstelling van temperaturen in koel- en vries meubelen. Op verlichtingsgebied moeten de mogelijkheden gezocht worden in het aanbrengen van energiezui nige lampen en het verlagen van het verlichtingsniveau. Uit het on derzoek kwam ook naar voren dat 57 procent op het gasverbruik kan worden bespaard. De besparings maatregelen moeten vooral op warmtechnisch gebied worden ge zocht. Vrijwel alle regelingen ble ken niet juist te zijn afgesteld. Weekprogrammas van automati sche schakelklokken liepen soms uren achter. In een aantal bedrij ven werd een ketel met een te groot vermogen aangetroffen. Splitsing van de verwarmingsin stallatie voor woning en winkel le vert in sommige gevallen ook een aardige besparing op. Eerder werden onder meer slijte rijen, recreatie- en horecabedrij ven. garages, assurantiekantoren, textielwinkels, slagerijen en een overdekt winkelcentrum doorge licht. De gevonden besparingsper centages liggen in de orde van vijf tien tot dertig. AMSTERDAM (ANP) - De nettowinst van de Amro- bank is in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1984 toegenomen met 41 mil joen, ruim 40 procent, tot 142 miljoen. Vergeleken met de helft van de winst over heel 1984 is de stijging 12,2 procent. Rekening houdend met het feit, dat de nettowinst over het tweede halfjaar 1984 aanzienlijk hoger was dan die van de eerste helft van dat jaar, is de bank optimistisch over de resultaten dit jaar. John DeLorean is weer serieus bezig met plann i nieuwesport- Het balanstotaal afgesloten periode wagen. De tekeningen zijn inmiddels klaar. Ook heeft de Amerikaanse jard, 9,4 procent, tot 133,5 miljard gulden. In dezelfde playboy, die een fabriek in Ierland over de kop zag gaan en vervolgens de publiciteit haalde met een drugsschandaal, al een prijs in gedachten: ruim 30.000 dollar, ongeveer een ton dus. (foto: api periode namen de toevertrouwde middelen met 4,7 miljard (8,2 procent) toe tot 61.7 miljard. De krediet portefeuille steeg, onder gelijktijdige verbetering 1 de kwaliteit, met 4,3 miljard (6,7 procent) tot 68,5 mil jard. Dit leverde ondanks een wat gedaalde rentemarge 73 miljoen gulden meer op aan rente-inkomsten, die daardoor op bijna 1,2 miljard gulden terecht kwamen. De provisie-inkomsten stegen weer met 8,8 procent of 37 miljoen gulden tot 452 miljoen. De totale baten gin gen met 8 procent of 132 miljoen omhoog naar 1,77 miljard. De totale kosten namen minder toe, namelijk met 64 miljoen of 6,2 procent tot 1,1 miljard. Ondanks de betere 'kwaliteit' van de kredietopne- mers heeft Amro' voorzichtigheidshalve nog wel een fiks bedrag opzij gelegd voor calamiteiten. De toevoe ging aan de stroppenpot (VAR) is voor de eerste helft van dit jaar bepaald op de helft van het bedrag dat in heel 1984 werd uitgetrokken: 462,5 miljoen. Dat is wel 12,5 miljoen minder dan in de eerste helft van 1984.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6