Wijnhandelaren doelwit anti- apartheidsacties Massale vechtpartij Juristen richten vereniging op om vrede te bevorderen Arts wil particuliere poliklinieken opzetten Handelaar beschuldigt zakenman van diefstal Meeuwen terroriseren Schiermonnikoog H VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1985 AMSTERDAM/TEUGE/UTRECH- T (ANP/GFD) - Actievoerders le gen de apartheid in Zuid-Afrika hebben gisteren beslag weten te leggen qp de administratie van de Kaapkelder in Teuge (een impor teur van Zuidafrikaanse wijnen). De leden van de actiegroep, opere rend onder de naam Crash en Car ry, deden zich voor als recher cheurs en ambtenaren van de Fis cale Inlichtingen- en Opsporings dienst (FIOD). In een wijnhandel in Amsterdam richtte de actie groep een grote ravage aan, omdat daar Zuidafrikaanse wijnen wor den verkocht. Volgens de groep en de politie werd een groot deel van de voor raad met ijzeren staven stukgesla gen, waarbij ook het interieur van de winkel goed onderhanden werd genomen. Ook werden teer- en verfbommen gegooid. „Wij vinden het onvoorstelbaar dat Nederlandse bedrijven nog steeds koelbloedig blijven door gaan met het verkopen van Zuid afrikaanse produkten en daarmee het Zuidafrikaanse apartheidsregi me ondersteunen", aldus Crash en Carry in een verklaring. Hopelijk beseffen deze bedrijven nu wat de consequenties zijn van hun aan deel in de onderdrukking van de zwarte bevolking in Zuid-Afrika, stelt de groep. Een onbekende actiegroep heeft in de nacht van woensdag op don derdag ruiten ingegooid en verfzakjes naar binnen gesmeten bij de Steenkolen Handelsvereni ging (SHV) in Utrecht uit protest tegen de commerciële activiteiten van de SHV in Zuid-Afrika. In een persverklaring eisen de actievoer ders terugtrekking uit dit land. Eerder werden soortgelijke ac ties elders in Nederland onderno men bij reisbureaus van Holland International, de verzekerings maatschappij Nationale Nederlan den en reisbureau Muller en Co. De actievoerders willen de SHV dwingen zich uit Zuid-Afrika terug te trekken. Een woordvoerder NIJMEGEN (ANP) - De Nijmeegse arts dr. J. Boerema is van plan bin nen nu en twee jaar een keten van zes particuliere poliklinieken op te zetten, centra van gezondheidszorg die helemaal los staan van een zie kenhuisorganisatie. De eerste po likliniek opent op 1 oktober haar deuren in Nijmegen. De komende jaren volgen centra in Groningen, Den Haag, Leiden, Maastricht en Utrecht. Het instituut in Nijmegen zal be ginnen met zestien bedden en zes tien specialisten. In de polikliniek kan de patiënt terecht bij een inter nist, een oogarts, een psychiater, een keel-, neus- en oorarts en een sportarts. Boerema denkt er bo vendien over een acupuncturist en een homeopathisch arts aan te trekken. De polikliniek zal ook een fysiotherapeut, een logopedist en een contactlenzencentrum herber gen. Het initiatief van dr. Boerema is palen hoe het bedrijfsbeleid moet worden gevoerd. De SHV is eigenaar van de Ma- kro-keten met vestigingen in Pre toria, Johannesburg, Kaapstad en andere Zuid-Afrikaanse steden. Daar werken voornamelijk zwarte werknemers. Volgens de actie groep krijgen zij aanzienlijk min der betaald (275 Rand) dan de blan ke werknemers (700 Rand) voor hetzelfde werk. Zwarte arbeiders mogen ook geen gebruik maken van de voorzieningen (kantine, wc's enz.) van hun blanke colle ga's. De actiegroep verwijt de SHV daarmee de EG-gedragscode voor Westeuropese bedrijven in Zuid- Afrika na te leven. ..De SHV profi teert in stilte van het apartheids systeem", aldus de persverklaring. De woordvoerder van de SHV noemt de betaling van werkne mers in de Zuidafrikaanse bedrij ven van het concern 'een lokale aangelegenheid'. ..Wij willen ons daarmee als overkoepelend bedrijf niet mee bemoeien". Nederlanders na 'grapje' in Belgische cel VERVIERS (ANP) - Drie Neder landers. die in een Belgische cel ^„mT belandden na een incident met de DEN HAAG Op het Haagse Ma- rijkswacht tijdens de motorraces Iteveld werd gisteren het traditio- op het circuit van Francorchamps ne'e brandweer- en politiefeest ge- het bedrijf op 8 juli, krijgen volgende week houden. Vooral de^ jeugd toonde donderdag te horen wanneer zij weer naar huis mogen. geboren uit onvrede met de be staande structuur, waarbij de po liklinieken deel uitmaken van gro te en daardoor logge ziekenhuisor ganisaties. „De patiënt voelt zich verloren als hij daar terecht komt. Wij willen een kleine organisatie, die dicht bij de patiënt en zijn huis arts staat", aldus Boerema. Volgens hem kan de gezond heidszorg in ons land niet alleen beter, maar ook veel goedkoper, bij voorbeeld door meer nadruk te leg gen op het voorkomen van ziekte. Boerema's poliklinieken willen dat doen door ook te gaan fungeren als „check-up"-centrum, waar ieder een die dat wil, gezond of ziek, zich helemaal medisch kan laten onder zoeken. De poliklinieken die Boerema voor ogen heeft vormen eigenlijk een verzameling „winkeltjes". Ie dere specialist blijft zelfstandig, maar draagt een deel van zijn in komsten af om de overkoepelende organisatie draaiende te houden. Óm de instituten levensvatbaar te laten zijn is in de eerste plaats een goede samenwerking met de huisartsen nodig, omdat zij de pa tiënten moeten doorsturen. „De huisartsen zitten in feite op dit ïni- titief te wachten. Zij zijn allang niet meer tevreden met de huidige gang van zaken. Dat is gebleken uit een marktonderzoek", aldus Boe- Een woordvoerder van de Ver eniging van Nederlandse Zieken fondsen (VNZ) ontkent dit. Vol gens hem hebben de huisartsen geen behoefte aan privë-poliklinie- ken. „De Nijmeegse huisartsen hebben enkele maanden geleden te kennen gegeven niet geïnteres seerd te zijn in dit initiatief'. De fi nanciering van de poliklinieken is ook nog niet rond. Vijftien maanden geëist voor incest ZWOLLE (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Zwolle heeft gisteren tegen een 43-jarige man uit Wapenveld wegens incest vijftien maanden gevangenisstraf geëist. De man heeft bekend in de tweede helft van vorig jaar meerde re malen incest te hebben gepleegd met zijn 15-jarige dochter. Het meisje raakte zwanger en kreeg een miskraam. Meteen nadat ze uit het ziekenhuis weer thuis was had de man weer omgang met haar. Tegenover de rechtbank ver klaarde de man de incest gepleegd te hebben onder de druk van de ziekte van zijn vrouw en een sterke alcoholverslaving. Berend van G. en Hendrik van de P. uit Ede en hun vriend Willem E. uit Randwijck haalden tijdens de races een grapje uit met een mo- bilifoon in een openstaande wagen van de rijkswacht. Het schijnge- de "onderneming Tt'eïdërdS het sPrfk dat ze voerden viel echter grote belangstelling voor de moto ren. hoewel het sommigen heel wat inspanning kostte om zelfs maar bij het stuur te komen. (foto anf» niet aan een actiegroep is om te be niet in goede aarde bij enkele agen ten. Er ontstond een handgemeen en sindsdien zit het drietal vast. AIDS - Het Academisch Zieken huis in Groningen gaat in de loop van de volgende maand een spreekuur instellen voor aids-pa- ling worden verdacht Maar'de pro- Gisteren verschenen zij voor de rechtbank in Verviers. Daar kre gen de motorliefhebbers te horen dat zij niet langer van mishande- a™ \c tEli cureur vroeg nog altijd mortcor. 10 a(jequate" straf wegens het ple- den, is bedoeld voor mensen die zijn doorverwezen door hun huis- of vertrouwensarts. Het AZG be gint hiermee, omdat het klaar wil zijn voor het geval de aids-gevallen zich in aantal zullen uitbreiden. gen 1 verzet. De drie Nederlanders erkenden dat zij met een glaasje op wat hef tig hadden gereageerd, maar ont kenden dat zij klappen hadden uit gedeeld. Hun advocaten wezen op het eerzame huisvaderschap van het drietal. Zij vroegen vrijspraak of in ieder geval een minimum straf. De rechtbank doet volgende week donderdag uitspraak. Zes en vier jaar geëist voor onder meer overval Leiden Ontslag voor verdachte hoofdverpleger DEN HAAG (ANP) - Het verzor gingstehuis De Terp in Den Haag mag de 32-jarige hoofdverpleger ontslaan die mogelijk betrokken is geweest bij een aantal sterfgeval len in het tehuis. In verband met< deze sterfgevallen is een huisarts ARNHEM (ANP) - Het gerechtshof uit Den Haag door de rechtbank jn Arnhem heeft gisteren drie man wegens moord veroordeeld tot 1 nen veroordeeld tot gevangenis jaar gevangenisstraf. De kanton- straffen van zes en vier jaar voor rechter in Den Haag heeft bepaald een groot aantal bankovervallen, dat het ontslag van de hoofdverple- Een 32-jarige man uit Rotterdam °P september ingaat. Tot die kreeg zes jaar. Hij werd bij verstek tijd blijft hij op non-actiefgesteld, veroordeeld, omdat hij in maart t jp van dit jaar uit het Huis van Bewa ring in Assen is ontsnapt. Een 23- jarige Rotterdammer en een 28-ja- rige man uit Capelle aan den IJssel werden veroordeeld tot gevange nisstraffen van ieder vier jaar. Samen met de ontsnapte man vormden zij een bende die in het hele land bankovervallen had ge- het be- pleegd. Er werden overvallen uit- De advocaat van de hoofdverple ger. mr. Van Kessel, heeft beves tigd dat De Terp zijn cliënt mag ontslaan. De hoofdverpleger kan niet in beroep gaan tegen deze be slissing. Over de reden stuur van De Terp ontslag heeft gevoerd in Enschede, Wageningen, aangevraagd wilde Smits niets zeg- Zutphen, Harderwijk, Drachten en gen „om de maatschappelijke be- Leiden, langen van de betrokkene niet ver der te schaden" De hoofdverpleger moet in okto ber terechtstaan wegens mede- vonnissen plichtigheid aan de sterfgevallen, melo. van het gerechts hof waren conform de eisen van de procureur-generaal en de eerdere de rechtbank in Al- Sowjet-Uiiie antwoordt op brief vredes- platform uit Oegstgeest DEN HAAG (ANP) - De leider van de Sowjetdelegatie naar het Geneefse wapenbeheer- singsoverleg, Viktor Karpov, heeft het „Vredesplatform Oegstgeest" geschreven dat de Sowjet-Unie het als haar plicht beschouwt „de militairisering van de ruimte te voorkomen en tot een aanzienlijke verminde ring en strikte beperking van de atoombewapening te ko men". Zij wil op die manier voortgang op de weg naar de „door allen gewenste algehele ontwapening" mogelijk ma ken. Karpov reageerde op een vol gens de secretaris van het plat form, H.A. Komen, door 674 in woners van Oegstgeest gete kende verzoekschrift aan Kar pov en zijn Amerikaanse colle ga Max Kampeiman. Kampei man heeft laten weten de peti tie niet te hebben ontvangen. Karpov zegt het geheel eens te zijn met de ondertekenaars dat er een eind moet komen aan de bewapeningswedloop. De Sowjet-Unie „heeft steeds gepleit voor een volledig ver bod van atoomwapens en ande re wapens voor massa-vernieti ging. Wij hebben een serie ini tiatieven genomen op ontwape- ningsgebied die overal ter we reld met veel instemming zijn ontvangen". In de petitie wordt zorg uitge sproken over de voortgaaande kernwapenwedloop. De voor zitters van de onderhandelings delegaties wordt gevraagd de politieke wil te tonen en „al hun inventiviteit en verbeel dingskracht aan te wenden" om resultaten te bereiken. In het Vredesplatform Oegstgeest werken het IKV. Vrouwen voor Vrede, PvdA, PSP, PPR en een aantal particulieren samen. ROERMOND (ANP) - De oud-pa pierhandelaar Jambroers uit Roer mond heeft gisteren aangifte ge daan van de diefstal van compute ruitdraaien door de 42-jarige J. Drohm, directeur van een sociaal- financieel adviesbureau. Drohm maakte deze week bekend dat hij bij de handelaar computervellen had gevonden met vertrouwelijke gegevens van de verzekenngs- maatschapij Interpolis en een Roermondse woningbouwvereni ging. De directeur van het adviesbu reau ontkent de computeruitdraai en gestolen te hebben. Hij zegt ze gekocht te hebben toen hij bij Jam broers een partij enveloppen kocht en dozen zag staan met zelfcopië- rend papier. In die dozen ontdekte hij de computeruitdraaien en daar om kocht hij die ook. Jambroers houdt vol ook tegenover de politie dat de directeur van het adviesbu reau de uitdraaien gestolen heeft. Het gaat om computeruitdraaien van Interpolis Schadeverzekerin gen en van de Roermondse wo ningbouwvereniging „St. Jozef'. De paieren bevatten gegevens over bezittingen van verzekerden en over de huursubsidies en achter stallige huren van huurders van St. Jozef. Volgens Interpolis zijn het geen lijsten maar slechts twee partijen van elk 175 formulieren. Buiten staanders, aldus een woordvoerder van Interpolis, hebben er weinig aan. Met uitzondering van negen tig gegevens. „Daar zouden kwaad willigen wel iets mee kunnen doen". Interpolis vertrouwt er evenwel op dat de directeur van het adviesbureau de stukken niet aan derden zal geven. Het is voor de directie van Inter polis een groot raadsel hoe de com puteruitdraaien bij Jambroers zijn terechtgekomen. Interpolis laat al le bescheiden vernietigen door een ander bedrijf. Voor de woning bouwvereniging is Jambroers wel het normale afvoercircuit. Zij stond steeds op onmiddellijke ver nietiging maar heeft dat bij afleve ring van een partij uitdraaien enke le weken geleden verzuimd te con troleren, aldus een woordvoerder Het brandweer- en politiefeest eindigde met een schuimgevecht tussen brandweerlieden onderling. De winnaar is niet bekend. (foto anp> BEVERWIJK (GPD/ANP) - Poli tiemannen uit drie gemeenten heb ben gisteravond een einde moeten maken aan een massale knokpartij op de kermis in het Noordholland se Beverwijk. Bij het gevecht, waaraan enkele tientallen mensen deelnamen, werd geschoten en ge stoken. Zeven mensen moesten wegens messteken naar het zieken huis. Er werd een pistool in beslag genomen. Het knokken begon, toen twee groepen woonwagenbewoners el kaar ontmoetten en een oude vete oplaaide. Aanvankelijk was het een ruzie in een café. De vechtende mannen trokken elkaar de kermis op. Daar kregen zij massale belang stelling van het publiek dat zich ook met de knokpartij bemoeide. De politie deelde donderdag avond mee dat de oorzaak van de vechtpartij gezocht moet worden UTRECHT (GPD) - Steun bieden aan weigeraars van het bewaken van atoomwapens in kazernes is een van de actiepunten van de nieuwe Vereniging van juristen voor de vrede. „We zullen proberen de argumentatie voor hun weige ring juridisch te versterken", aldus de voorzitter van de vereniging, oud-luchtmachtkapitein mr. M. Stelling. De uit Alphen aan de Rijn afkomstige Stelling verwierf lan delijke bekendheid omdat hij er openlijk voor uitkwam dat hij zich als officier niet kon verenigen met atoomtaken van het Nederlandse leger. De vereniging houdt zaterdag 17 augustus haar oprichtingsvergade ring in Utrecht. Ze heeft haar se cretariaat in Utrecht. Doel is het bevorderen van „een rechtsorde die de vrede naderbij brengt". Pu blicaties om de publieke opinie en daarmee het Nederlandse over heidsbeleid te beinvloeden, vor men het middel waarmee de ver eniging dat wil bereiken. Stelling vertelt dat de bewuste artikelen een toetsing aan interna tionaal en nationaal recht zullen bevatten van het buitenlandse en defensiebeleid van de Nederlandse overheid. Vaak stroken die niet met elkaar", zegt hij. „vooral niet als het om kernwapens gaat". De voorzitter wijst erop dat het volkerenrecht het gebruik van overdreven zware wapens ver biedt. Bovendien is daarin een ver bod opgenomen burgers doelwit te maken van een militaire operatie. Stelling somt verder verdragen en afspraken tussen landen op. op grond waarvan de Nederlandse overheid zou moeten weigeren kerntaken op zich te nemen. „Ze doet uitsluitend aan machtspoli tiek, denkt te veel in militaire even wichten. Nederland hangt zich ge heel op aan de NAVO, predikt met de mond de wapenbeheersing maar wil intussen sterker zijn dan het Oostblok". Als eerste voorbeeld van verdra gen die Nederland ontkent, noemt hij het Landoorlogreglement uit 1907. Dat houdt een verbod in op vergiftigde wapens, op het gebruik van wapens die 'onnodig leed' ver oorzaken, en op het aanvallen of bombarderen van onverdedigde steden. Andere zijn het Gasprotocol 1925 en het Handvest van het internatio naal militair tribunaal van Neuren berg uit 1945. Het eerste verbiedt het gebruik van verstikkende en vergiftigde gassen en van bacterio logische en analoge middelen. „Zo als kernwapens", aldus Stelling. Het tweede keert zich tegen het voorbereiden van agressie-oorlo gen en oorlogen die in strijd zijn met internationale wetten en ge bruiken. in een familievete die al jaren duurt. Twee mannen die nu nog gewond in het ziekenhuis liggen, zouden de aanstichters zijn, zo ver moedt de politie. Beide mannen zijn bekenden van de politie in Be verwijk en Heemskerk. Directeur na afvalstort aangehouden ARNHEM (GPD) - Justitie heeft de 42-jarige directeur van de in Arnhem gevestigde Hollandse Me tallurgische Industrie Billiton (HMIB) en een 41-jarige werkne mer van dit bedrijf in voorlopige hechtenis genomen. Het tweetal heeft volgens de Arnhemse officier van justitie mr. P. Tideman op dracht gegeven tot het illegaal stor ten van chemisch afval op de vuil stortplaats in Westervoort. Deze grote hoeveelheid sterk verontrei nigde grond was afkomstig van het HMIB-bedrijfsterrein in Arnhem. Op grond van een door Billiton zelf gemaakt analyserapport zou het om „gewoon" bedrijfsafval zijn gegaan. Nader onderzoek door de provincie Gelderland wees echter uit dat in dit geval sprake was van verontreinigde grond. Wat de aard van die vervuiling is en of het om gevaarlijke stoffen-gaat of niet kon mr. Tideman nog niet zeggen. De officier van justitie vermoedt dat de directeur en zijn medewer ker de provincie willens en wetens een rad voor de ogen hebben ge draaid. Ze worden ook verdacht van valsheid in geschrifte en over treding van de wet chemische af valstoffen. De verontreinigde grond is eind mei teruggebracht naar Billiton. SCHIERMONNIKOOG (GPD) Natuurliefhebbers op het ei land Schiermonnikoog maken zich ernstig zorgen over de groei van het aantal zilvermeeuwen, waardoor met name de bergeen denstand achteruit holt. Ook raakt het Waddeneiland langza merhand vervuild doordat de meeuwen vuilniszakken open scheuren, waarvan de inhoud zich in de wind verspreidt. Volgens H. Koning van het overlegorgaan Nationaal Park Schiermonnikoog is het aantal broedparen van de zilvermeeuw van 800 in de jaren '60 op dit mo ment gestegen tot 3500 paren. Hij zegt: „Voor zoveel meeuwen is er niet genoeg voedsel. Daarom loe ren zij in polders en kwelders op bergeendekuikens, dit jaar opnieuw niet één de Wad denzee heeft bereikt. Het aantal broedparen van de bergeend is inmiddels gezakt van 550 tot minder dan 200". Koning noemt twee redenen voor de explosieve groei van het aantal zilvermeeuwen. „In de eerste plaats worden de meeu wen 's winters kunstmatig in le ven gehouden op de grote VAM- vuilnisstortplaats in Wijster (Drenthe). Zelfs zieke exempla ren die daar 's winters naar toe trekken, komen in het voorjaar kerngezond weer terug. Wat wil je met zulke hoeveelheden voed sel. De meeuw heeft in ons land geen natuurlijke vijand. Alleen een strenge winter kan regule rend optreden, maar door het be staan van die enorme stortplaat sen gebeurt dat niet meer". „In de tweede plaats neemt de Dienst der Domeinen, die zich laat adviseren door de Natuur wetenschappelijke Commissie, het probleem niet serieus ge noeg. Zij is niet akkoord gegaan met ons voorstel om een aantal zilvermeeuwen af te schieten en evenmin met het plan om in be paalde gebieden eieren van de zilvermeeuw te rapen en de nes ten te vernielen". Koning geeft toe dat dit soort maatregelen onsympathiek klinkt. „Maar een deel van de zil vermeeuwen gedraagt zich nu eenmaal als roofvogels. Ze eten jonge sterns, waarvan er op het eiland ook niet veel meer voor komen, bergeendekuikens, jon ge weidevogels, haasjes en ko nijntjes. Zij zijn bedreigend voor de vogels in het dorp. Of het i een kip met kuikens of een paar musjes betreft. Op de boot pik ken ze de boterham uitje hand". Lang voor het overlegorgaan bestond, is de meeuwenproble- matiek al aangekaart. Koning: „Wij hadden toen tegen dat net de film The Birds van Hitchcock in première was gegaan. Als wij begonnen over de onrustbarende toename van het aantal zilver meeuwen, werd al gauw gezegd: „Jullie zijn zeker naar de bio scoop geweest". Maar intussen is het toch een plaag geworden. Als die meeuwen straks echt een ba by aanvallen, krijg je een hetze. Ik zou die liever voorkomen". AMSTERDAM - Een kijkje in het Isd-laboratorium dat afgelopen zondag door de politie in de hoofdstad werd ontdekt. In verband hiermee zijn vier mannen en vrouw gearresteerd. Op de foto de attributen die werden gebruikt voor de aanmaak van de hard drug: karton werd doordrenkt met de Isd. Vervolgens werd over het opgedroogde karton een stickervel geplakt om het in stukjes te delen. Elk stukje werd voor 1 gulden verkocht. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5