Krakers voormalig pand Brill mogen er voorlopig blijven Extra chloor in drinkwater van deel Zuid-West Wild West en veel angstzweet Tentoonstelling geeft beeld van Leidse bruggen in heden en verleden DUBBELDEMAN glas Door besluit officier van justitie VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1985 LEIDEN fungeren. Vergelijk dat eens met parkeergarages! Parkeergarages zijn altijd achtergrond van een ake lig en sinister gebeuren; bij brug gen daarentegen komt de schurk aan zijn eind, ziet de held alsnog af van zelfmoord, vinden geliefden el kaar of wordt de vrijheid herwon nen". JAN RIJSDAM De tentoonstelling 'De Leidse Brug gen' is te zien in De Waag van 9 tot en met 29 augustus, dagelijks (behalve op zondag) van 11.00 tot 17.00 uur. De toe gang is gratis. LEIDEN - De echte Leidenaar kan praten als Brugman als-ie maar op één of andere brug staat of als het over een Leidse brug gaat. De Gro te Havenbrug, de Visbrug en de Koornbrug, het zijn de belangrijk ste oriëntatiepunten in de stad. Daar kan geen Brooklyn Bridge te gen op. Vooral het herstel van oude bruggen en de aanleg van nieuwe bruggen wordt met graagte be sproken: de restauratie van de Vis brug, wat kost dat niet? De Rem- brandtbrug en een nieuwe Waag- brug, moet da^ wel? Over de bouw van de Churchillbrug is zelfs vijftig jaar gediscussieerd. Toch is er nim mer een studie gemaakt van de Leidse bruggen. Zelfs een over zicht ontbrak tot voor kort. De laatste tijd wordt die schade ingehaald en mogen de Leidse bruggen zich op de belangstelling van een heuse werkgroep verheu gen. Na een bruggenboek, een bruggenregister en een meer dan honderddelige geschiedenis over Leidse bruggen, die binnenkort in boekvorm verschijnt, is er vanaf vandaag een tentoonstelling over bruggen in De Waag aan de Aal markt. Deze tentoonstelling is door P.J.M. de Baar, van het Leidse ge meente-archief, samengesteld met behulp van door de werkgroep 'de Leidse bruggen' verzameld mate riaal. Er wordt een beeld gegeven van zowel bestaande als verdwe nen bruggen, hun bouw, hun rol in het straatbeeld, als hinderpaal voor öf de scheepvaart öf het wegver keer. Het foto-materiaal uit de 'schoe nendoos' aan de Boisotkade biedt als altijd verrassend nieuwe kijkjes op de stad: een geillumineerde to ren op de Koornbrug, een fraai ge construeerde Karnemelksebrug in het verlengde van het nog niet overkluisde Gangetje, en wat te zeggen van het standbeeld van Van der Werf, gesitueerd op een plateau aan de Hoogstraat, tussen de Vis brug en de St. Jansbrug? Eigen ruimte De tentoonstelling is ondanks de aardige selectie van fotomateriaal en tekeningen een wat pover ge heel (kon er niet één maquette af?). Ook de voorzieningen in De Waag voor tentoonstellingen als deze la ten te wensen over. Niet voor niets prees gemeente-archivaris T.N. Schelhaas zich, gistermiddag tij dens de opening van de tentoon stelling, gelukkig dat het gemeen te-archief binnenkort zelf over een tentoonstellingsruimte, aan De Vliet, zal beschikken. De tentoonstelling mag dan te wensen over laten, over de brug gen niets dan goed. De voormalige wethouder van ruimtelijke orde ning en verkeer, Waal, schreef het al in een voorwoord van het brug genboek: "Het valt op dat in films, uitzonderingen daargelaten, brug gen als achtergrond van positieve of zeer spectaculaire handelingen LEIDEN - De krakers die sinds vrijdag 2 augustus in het voormalige pand van drukkerij Brill aan de Oude Rijn zitten, mogen daar voorlopig in blijven. De officier van justitie in Den Haag, mevrouw van Eldijk, is de mening toegedaan "dat het feitelijk in gebruik zijn van het pand door de eigenaar niet kan worden aangetoond". Dit houdt in dat het pand dat toe behoort aan de universiteit direct na het vertrek van Brill een be stemming had moeten hebben. Volgens politiewoordvoerder Gra- veland is hiermee afgeweken van de gebruikelijke regels die in Lei den worden gehanteerd. In de in 1980 uitgekomen gemeentelijke kraaknota wordt nog toegestaan dat een woon- of bedrijfspand zes maanden zonder bestemming leeg staat. Graveland: "De officier volgt deze lijn dus niet. Deze uitspraak betekent in feite dat eigenaars in de toekomst direct na het leegko men moeten gaan verbouwen dan- wel verkopen of verhuren". Een woordvoerder van de uni versiteit vertelde gisteren dat er wel plannen zijn, maar nog niets concreet vast ligt. Woordvoerder Luijendijk meldde vanmorgen dat verdere gerechtelijke stappen te gen het besluit van de officier van justitie nog niet zijn ondernomen. "De universiteit moet zich eerst be raden. De bestemming? Ja, ver koop dat zit er wel in". Boekhandel en Drukkerij Brill die bijna een eeuw in het monu mentale pand aan de Oude Rijn heeft gezeten, is begin juni ver huisd naar de Plantij nstraat, al waar ook de handelsdrukkerij is gevestigd. Al die tijd werd het ge bouw, dat voor een groot deel on der monumentenzorg valt, ge huurd van de universiteit. Slechte staat Volgens een woordvoerster van dit bedrijf was de verhuizing nood zakelijk geworden, omdat het ge bouw aan de Oude Rijn in een hele slechte staat verkeert. "We hebben hier aan de Plantij nstraat het een en ander verbouwd en bijge bouwd. De officiële opening zal half september plaatshebben. Voordeel: we hebben nu één be drijf in één gebouw". Woordvoerder Luyendijk wil geen antwoord geven op de vraag waarom de universiteit het ge bouw als eigenaar niet heeft onder houden. Hij wordt zelfs heel kwaad als de vraag wordt gesteld of het juist is dat Brill het gebwouw voor het lage bedrag van 20.000 gulden per jaar zou hebben gehuurd met de voorwaarde dat het ook zou worden onderhouden. "Wat heeft dat allemaal met deze zaak te ma ken", roept hij woedend. "Ik zeg daarover niets". Ook de krakers was dit bedrag ter ore gekomen. Een van de kra kers meldt dat zij de universiteit gistermiddag hebben voorgesteld het gebouw te huren tegen de prijs van Brill. "Meer zou heel onrede lijk zijn, want het ziet er inderdaad verschrikkelijk verwaarloosd uit. Wij willen met zo'n twintig mensen hier wonen en zijn bereid daarvoor die 20.000 gulden per jaar op tafel te leggen. Dan zijn er ook nog eens 20 kunstenaars die een atelier of oefenruimte zoeken. Ideaal hier", aldus de woordvoerder van de kra kers. Ontruimen Een ander vertelt, lopend over de grote zolder van de voormalige drukkerij, dat er deze maand heel veel panden waarin krakers zitten worden ontruimd. "Varkënsmarkt, Lokhorststraat, Noordeinde en Langebrug. Zo'n 60 jonge mensen die daar wat hadden opgebouwd komen weer op straat te staan. Via een subsidie van de werkverrui- mende maatregel zouden wij het hier een beetje kunnen opknap pen. Veeleisend zijn wij niet. We zullen ook niets weghakken, want iedereen is doordrongen van het feit dat het onder monumenten zorg valt. Welke koper heeft nu in teresse in dit gebouw? Voor appar tementen is het toch veel te duur?". ADVERTENTIE 24 uur service voor bedrijven Bel 071-220907-149556 De Grote Havenbrug (draaibrug) op een foto van juni 1884 Werkzaamheden tot vernieuwing van de Grote Havenbrug. De draaibrug wordt door een nieuwe Grote Havenbrug. gezien van de Havenkade naar de Oude Singel Links dubbele ijzeren klapbrug vervangen (juni 1894). politiehuisje (foto juni 1895). o.riyei. i^inus Om bacterie te bestrijden LEIDEN - Bewoners van een groot deel van Leiden Zuid-West moeten er rekening mee houden dat het drinkwater met ingang van maandag naar chloor zal smaken en ruiken. De Leidsche Duinwater Maatschappij gaat dan extra chloor toevoegen aan het drinkwater in het gebied dat wordt begrensd door de Churchilllaan, de Haag- weg, de Voorschoterweg en de Korte Vliet. De LDM is nog altijd bezig met de bestrijding van de bacterie Aer- monas hydrofila, waarvan de aan wezigheid vorig jaar zomer bij een controle in Voorschoten werd vast gesteld. Deze bacterie "kan mis schien darmklachten veroorza ken", meent de LDM. Ter bestrij ding van de bacterie werd vorig jaar aan het drinkwater in Leiden en omgeving tijdelijk extra chloor toegevoegd. Helemaal verdwenen is de bacte rie toen niet. Het probleem met de Aermonas hydrofila is dat hij in schoon water kan groeien en zich vermeerderen. Dit in tegenstelling tot van oudsher bekende ziektever wekkende bacteriën die in de inge wanden van mens en dier voorko men. Aangenomen wordt overi gens dat de Aermonas hydrofila ook al èerder in het drinkwater van de LDM voorkwam, omdat de aan wezigheid ervan vorig jaar werd vastgesteld na toepassing van nieuwe onderzoeksmethoden. Om de meest effectieve bestrij- dingsmethode té onderzoeken is de LDM onlangs al overgegaan tot een lichte chlorering van het drink water in het genoemde deel van Leiden Zuid-West. Volgens een verklaring van het waterbedrijf heeft dat niet volledig het gewen ste effect gehad. Daarom wordt bij wijze van proef met ingang van 12 augustus de chloordosering tijde lijk verhoogd, "hetgeen smaak- en reukklachten kan veroorzaken", aldus de LDM. Directeur De Jong verwacht dat deze proef "één, hooguit twee weken" zal duren. Bezitters van een aquarium wordt aangeraden om, gezien het hogere chloorgehalte, bij verver sing water te gebruiken dat al een nacht in een emmer heeft gestaan of dat via een koolfilter is gefil treerd. Koster gaat van Hooglandse naar Marekerk LEIDEN- De kerkvoogdij van de Leidse hervormde gemeente heeft de heer F. van der Mark, koster van de Hooglandse kerk, met ingang van 1 september benoemd tot kos ter van de Marekerk. Daarnaast blijft hij beheerder van het Hoog landse Huis aan de Moriaansteeg. Van der Mark kwam op 1 januari 1971 in de Hooglandse kerk na eerst drie maanden koster van de Pieterskerk (de laatste) te 'zijn ge weest. In de Marekerk volgt hij koster Koolhaas op, die met pen sioen is gegaan. Of er in de Hooglandse kerk een nieuwe koster komt, is nog de vraag. De kerkvoogdij onderzoekt, of er een andere regeling mogelijk Alternatieve straf voor man die broer stak LEIDEN - Een 30-jarige man die eind vorig jaar zijn broer neerstak, is door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twaalf maan den en een alternatieve straf van vierhonderd uur dienstverlening. Het 'familiedrama', zoals de advo caat het noemde, speelde zich af in de Obrechtstraat in het ouderlijk huis. Een al lang slepende ruzie tussen de broers resulteerde in di verse messteken waarbij het slachtoffer een wond in de linker long en een doorgesneden rib op liep. De dader is inmiddels ver huisd van Leiden naar Drachten. De officier had achttien maan den onvoorwaardelijk geëist. Zwaaien leidt tot aanrijding LEIDEN - Een vriendelijke groet naar een buurman aan de overkant is een 37-jarige Leidse vrachtwa genchauffeur gisteren duur komen te staan. Toen hij vanaf de Lorentz- kade de Lammenschansweg wilde oversteken om de Leliestraat in te rijden, merkte hij zijn buurman op. Hij zwaaide, maar lette niet op een 28-jarige Leiderdorper die in een personenauto van rechts over de Lammenschansweg kwam aanrij den. De vrachtwagen raakte de personenauto midden in de flank, waardoor de linkerkant volledig werd vernield. De voorzijde van de vrachtauto liep ook een flinke deuk op. Circus Krone geeft vier dagen voorstellingen in Leiden LEIDEN - Waarom is een op tocht van olifanten zo leuk? Om dat die grote sterke beesten - één krachtige beweging met de poot in uw autootje kan naar de sloop zo onvoorstelbaar gediscipli neerd door de stad lopen. Ze hebben iets weg van kolossale kleuters zoals ze in optocht langskomen, kleuters tegen wie s gezegd dat ze elkaar goed moe ten vasthouden omdat er anders ongelukken gebeuren. Gistermiddag om drie uur kwamen de olifanten (en trou- ns ook de paarden en andere dieren) van Circus Krone per trein in Leiden aan. Veel publiek had zich al verzameld toen er nog geen olifant was te zien op het terrein van Van Gend Loos. "Zet uw fiets nou vooral daar neer", zei een werknemer van het bedrijf, wijzend naar een uit hoek van het terrein. In zijn fan tasie zag hij misschien al bloed stollende taferelen gebeuren. Maar niets van dat. Keurig en oplettend sukkelden de tien Afri kaanse en Indische olifanten door de stad, begeleid door twee mannen die zich in een soort ge heimtaal met de dieren onder hielden. Elke auto werd keurig omzeild, geen boom werd ont bladerd, hoogstens plukte een olifant zo nu en dan schalks een tak van een boom. 's Avonds - tijdens de eerste voorstelling van Circus Krone die om acht uur begon - waren de olifanten vrolijk uitgedost, maar toen ging het dus ook om een praaloptocht. Ze hadden vrou wen op hun rug zitten en verhie ven zich af en toe zoals honden dat doen wanneer ze een koekje willen. Natuurlijk was er één bij die het fout deed, dus: niet de voorpoten omhoog, maar de ach terpoten. Een prachtig gezicht, maar je verbaast je ook over dit kunstje, zoals je je ook zou verba zen als je opa opeens in de huis kamer op zijn handen zou staan. Voor de pauze waren er veel nummers met paarden. Zeg maar: Wild West-nummers. Eén onderdeel sprong eruit: die waar in, een paard zich gedraagt zoals een paard zich alleen in stripver halen gedraagt. Hij trok zadels van z'n rug, viel z'n berijder las tig en toen ze uiteindelijk samen onder één deken lagen, eiste hij de hele deken op. Tijgers Wat betreft de andere paarden- Ik bewonder de elasti citeit van de rijders - zo zitten ze op het paard, zo hangen ze eron der - maar de suggestie van hals brekende toeren wordt in mijn geval pas opgeroepen zodra er ie mand kunsten hoog in de lucht gaat vertonen. En dat was voor de pauze al het geval: een jonge vrouw vertoonde haar vakman schap aan de Washington-trape- Geheel nieuw in de reld is het nummer van het Ne derlandse duo Marco Philip. In een dubbel rad zwaaien ze door de piste, soms belicht met discospots, een duidelijk teken dat het circus in dit video-tijd perk niet wil achterblijven. De sensatie die dit nummer oproept, is vooral het gevolg van de nieu wigheid. Want deze jongens mo gen dan halsbrekende toeren uit halen, in tegenstelling tot de an dere acrobaten en trapeze werkers maken ze niet altijd een even geconcentreerde indruk. Na de pauze waren de tijgers aan de beurt. Dat iedereen niet in de ahs en ohs bleef steken, kwam ongetwijfeld doordat er al een paar dieren in de piste waren ge weest die je doorgaans niet aan treft in een circus, te weten een nijlpaard en een giraffe. Met die giraffe viel niet veel te beginnen; zo had die lange slun gel niet eens door dat er een paard onder hem door liep, maar een giraffe in de piste blijft na tuurlijk een sensatie. Het nijl paard stal aller hart door de ma nier waarop hij als een uit de kluiten gewassen mopshond achter z'n begeleider aanliep. Clowns Ook na de pauze was er een tra peze-nummer. Mooie salto's hoog in de lucht, met andere woorden: angstzweet in de han den. Het absolute hoogtepunt kwam een tijdje hierna: de sprinkplankartiesten. Vooral één jongen trok de aandacht. Staan de op slechts één lange stelt maakte hjj een dubbele salto die een gewoon mens al niet kan ma ken zonder z'n nek te breken. De mensen die vroeger tijdens de gymnastiekles sidderend in het .klimhek hingen en niet meer durfen af te dalen, moeten tij dens dit nummer hun ogen maar dichtdoen. De pauzes tijdens de nummers werden volgemaakt door 'Pieri- no', een man die van veel mark- *Paarden in de rook. Dit is het nut directrice van Europa's grootste rei ten thuis blijkt te zijn, maar na verloop van tijd op m'n zenuwen ging werken met z'n gehuppel. En als clown is hij helemaal niet overtuigend. Dit in tegenstelling tot het Zwitserse duo dat optrad na de trapeze-sterren. Dat zijn clowns zoals je ze wenst. Wat deden ze nou hele maal? Klungelen met een ballon, een nummer dat absoluut niet oorspronkelijk is, maar daar gaat het ook niet om. er van Christel Sembach-Krone, de de circus. (foto pr) Door een perfecte timing kre gen ze het publiek op hun hand, jong en oud, waarbij aangete kend dient te worden dat sommi ge kinderen zo enthousiast wa ren dat ze de clowns waarschijn lijk het liefst mee naar huis had den genomen. Ze maakten overi gens één onvergetelijke grap. "Are you finished?" "No, Swedish". WIM BRANDS *De voorkant van het vroegere pand van Brill aan de Oude Rijn. Doordat- de universiteit er nog geen bestemming voor heeft, kunnen de krakers er blijven. (toio Holvast) Hij krijgt bijval van twee vrien den. "Wij mogen niet in de binnen stad wonen. Ze willen ons weg drukken in de Merenwijk. Zo is het beleid schijnbaar in Leiden. Be stemmingen zijn er niet. Neem nu het pand aan het Rapenburg. Ook daar moesten we uit. En wat zie je nu: van opknappen en van de o zo noodzakelijke, veelvuldig bespro ken, verbouwingen is geen sprake. Er zijn hoogstens wat vloeren ge sloopt en er hangt een bord dat er verdiepingen te huur zyn". De woordvoerder van de krakers verklaart strijdlustig: "Dit pand zullen we niet verlaten. De advo caat staat achter ons. Nogmaals, we zijn bereid een normaal huur contract te tekenen". Treinstoring LEIDEN - Een trein is gistermid dag bij De Vink tot stilstand geko men, omdat er door nog onopge helderde oorzaak geen spanning in de bovenleiding was. Na veertig minuten was het euvel verholpen. De politie verleende assistentie om het verkeer te regelen, aangezien de bomen ook dichtbleven. VECHTPARTIJ - Een 'stoeipartij' op studentensociëteit Minerva liep vannacht zodanig uit de hand, dat de politie erbij te pas moest ko men. Een van de 'brassende' lieden kwam zo ongelukkig ten val, dat hij zijn voet brak en naar het AZL moest worden vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3