LEIDSCH DAGBLAD Spoedreis van Botha Nieuwe auto Kopen! 20. /c~ vrt/ Drugs maken Rijnreis ANWB krijgt naheffing van miljoen Naar Bonn na overleg met VS in Wenen Kostbaar schilderij terug na kunstroof Air-Holland voorlopig nog jaar via Schiphol Herenploeg in finale met record vraag eerst naar onze inruilprijzen GKl€> Het Motorhuis 'Gat in hek' Opvarende onder brug doodgedrukt 1 n 1 Naam VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37776 DEN HAAG (ANP) - De ANWB krijgt binnenkort een naheffing van ongeveer een miljoen gulden de fiscus. Dat is het resultaat van een ruim vijf jaar durende dis cussie tussen belastingdienst en ANWB of men voor bepaalde acti viteiten vennootschapsbelasting is verschuldigd. Over de te betalen naheffing is nog geen overeenstemming be reikt. Volgens financieel-directeur drs. D. J. Engelen van de ANWB zal het bedrag worden betaald uit de algemene reserve, die ruim 97 mil joen gulden bedraagt. De ANWB-Alarmcentrale, waar- Fiscus ziet Alarmcentrale als 'bedrijf mee destijds werd begonnen als teiten vennootschapsbelasting Een andere activiteit waarover service aan de leden, is volgens de worden betaald. Er zijn in ons land de ANWB met terugwerkende fiscus een bedrijfsmatig gevoerde ongeveer tien alarmcentrales ac- kracht vennootschapsbelasting activiteit die bedreven wordt in tief. De S.O.S.-centrale, waarin e concurrentie met derden. Volgens aantal verzekeringsbedrijven de wet moet over dergelijke activi- menwerkt, is er een van. kracht moet betalen is de uitgave Waterkampioen. Overigens is het betalen van vennootschapsbelas ting voor de ANWB geen nieuw fe nomeen. Over een aantal activitei ten werd die al betaald. Het zal nog enige tijd vergen voordat de omvang van de nahef fing is berekend. Bij de bereking speelt, dat de ANWB alsnog recht kan doen gelden op gelden volgens de Wet op de Investeringsrekening nu is vast komen te staan dat zij over de activiteiten van de Alarm centrale en andere vennootschaps belasting is verschuldigd. De ANWB is met ruim 2,5 mil joen leden de grootste vereniging van het land. 18 PAGINA'S WENEN (AP/Rtr./ANP) - De Zuidafrikaanse minis ter van buitenlandse za ken, Roelof Botha, is van ochtend voor overleg naar Bonn gereisd. Botha voer de gisteren en vanochtend Wenen besprekingen jmet Amerikaanse topfunc tionarissen over de noodtoestand in zijn land. Botha, die onverwacht naar Euro pa reisde, verklaarde tevreden te >ver het gesprek op de Ameri kaanse ambassade in Wenen. Bo tha had gisteren een ontmoeting met de nationale veiligheidsadvi seur van president Reagan, Robert VïcFarlane en met Chester Crook- de Amerikaanse staatsecretaris )or Afrikaanse zaken. Een Westduitse diplomaat zei dat Botha vandaag op het vliegveld Frankfort werd verwacht voor gesprek met een 'hoge functio naris' die niet met name genoemd werd. Botha had gisteren ook een ge- prek met Ewen Fergusson, een loge Britse ambtenaar belast met Afrikaanse zaken. Volgens een woordvoerder van de Britse am- »assade in Wenen werd tijdens het. inderhoud met Botha 'het stand- >unt van de Britse regering duide- ijk gemaakt en aangedrongen op en vreedzame oplossing van de troblemen in het land.' De Zuidafrikaanse minister omt niet naar Nederland. Dit heeft het ministerie van buiten- landse zaken in Den Haag ver- riaard. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gaat op een ___jog niet vastgesteld tijdstip als lid fan de EG-ministerraad naar Zuid- \frika. Hij gaat in gezelschap van ïe Luxemburger Poos en de Ita- iaan Andreotti. W De Zuidafrikaanse politie en het Pleger zijn vanochtendweer opge- /^reden tegen plunderende zwarten n zwarte woonwijken buiten Dur- Het officieuze aantal doden de onlusten van de afgelopen Irie dagen in Durban is gestegen ot 38. Volgens de politie ligt het antal op negen. Ruim 300 perso- zijn in ziekenhuizen behan- leld vanwege verwondingen. In de wijk Indanda, maar ook in ndere wijken, vielen grote groe- zwarten winkels van Indiërs ian. Volgens de politie zijn 15 ilunderaars gearresteerd. Indiërs lie probeerden de plunderaars met ren en pistolen te verdrijven, berden bijgestaan door zwaarbe wapende militairen in pantserwa- [ens en politieagenten. Zeker tveeduizend Indiërs zijn de woon- teden buiten Durban ontvlucht lanwege de plunderingen. (zie verder pagina 7) LEIDEN - Dexe weinig alle daagse stoet van kolossen trok gistermiddag over het fiets pad van de Leidse Turfmarkt- brug. Met de trein aangeko men op het terrein van Van Gend en Loos aan de Haagweg trokken de tien olifanten van het circus Krone dwars door de binnenstad naar het terrein van de Groenoordhalien waar het circus tot en met rondag zijn tenten heeft opgeslagen. De zwaargewichten werden op hun tocht begeleid door cir- euspersoneel en een aantal motoragenten dat ervoor zorg de dat de dieren vrije door gang werd verleend. (foto Holvast) (foto GPD) De kopzorgen van regis seur Franz Marijnen lijken voorbij met de première van de rockmusical 'Ik Jan Cremer' morgenavond in Groningen. PAGINA 17 Handelaren in Zuidafri kaanse wijnen doelwit van anti-apartheidsactie. PAGINA 5 Holland Trade Ship gaat naar de rechter voor scha devergoeding. PAGINA 6 Secretaresse van West duitse minister verdacht van spionage. PAGINA 7 Voyeurs ontmoeten elkaar op contactavonden van de NVSH. PAGINA 11 AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft in een woning aan de Marnixstraat in de hoofd stad een schilderij van Jan van Goyen met een waarde van 1 mil joen gulden teruggevonden. Het werk werd op 10 april dit jaar in Dover in Engeland gestolen bij een grote antiek- en kunstroof. In verband met de kunstroof werden in Amsterdam twee Engel sen aangehouden. Volgens de poli tie wordt een van hen in Engeland al jaren gezocht in verband met handel in verdovende middelen. De ander staat in Engeland bekend als een grote kunst- en antiekdief. De naam van de eigenaar van het schilderij, waarop vissersboten in een riviermonding staan, is wel be kend, maar de politie wil deze nog niet vrijgeven. Op het Singel in de hoofdstad trof de politie een auto aan waar van men wist dat deze op naam stond van een in Nederland beken de crimineel, die ook contacten zou onderhouden met de twee En gelsen. Tot verbazing van de poli tie echter kwam niet de Nederlan der, maar een van de Engelsen naar de auto. Hij werd aangehou den en zal vermoedelijk worden uitgeleverd. De politie vond het verpakte schilderij, dat klaarstond om te worden verzonden in het toilet van de woning. Drie stafleden 'Kokerjuffer' voor rechter ENSCHEDE (GPD) - Drie stafle den van het voormalige jongeren centrum Kokerjuffer (nu Attack geheten) in Enschede moeten zich eind deze maand voor de recht bank verantwoorden voor het bezit en het verhandelen van hasjiesj in het centrum. Meer dan anderhalf jaar na de groots opgezette politie- inval in de Kokeijuffer in decem ber 1983 heeft de Almelose officier van justitie mr. Arps alsnog een dagvaarding tegen het drietal uit gebracht. Lange tijd heeft het ernaar uitge zien dat het openbaar ministerie zou besluiten de zaak te seponeren. EDEPLICHTIG - Een 22-jarige iolitieagent uit de Westduitse >laats Michelbach wordt verdacht 'an medeplichtigheid aan drie noorden. Een woordvoerder van Ie politie in Stuttgart verklaarde lat de man vanochtend is gearres- eerd. Hij wordt ervan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij het •ermoorden van drie automobilis- en. Met hun auto's werd vervol lens een bankoverval gepleegd. SCHIPHOL (ANP) - Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) heeft besloten de aangekondigde wijzi ging van de vergunning van de Air Holland nog een jaar uit te stellen. Dat betekent dat de chartermaat schappij yan John Block nog tot oktober 1986 op Schiphol mag vliegen. Een woordvoerder van het mi nisterie van verkeer en waterstaat deelde vanmorgen mee dat Smit- Kroes Air Holland meer tijd wil gunnen om een deel van de vluch ten te verleggen naar de regionale vliegvelden. Het verlengen van de overgangsperiode met een jaar is volgens de minister mogelijk door de huidige gunstige ontwikkeling van het luchtvervoer. „Het betekent niet dat de minis ter op termijn afziet van haar uit gangspunt waarop de vergunning Hogelijk een bui toe zon, maar ook kans op een egen- of onweersbui. Minimumtempe- atuur ongeveer 14 graden, middag- emperatuur omstreeks 20 graden. Ma- Ige zuidwesten wind. De vooruitzichten voor zondag tot n met woensdag: Perioden met zon, (gewisseld door een enkele bui. Mid- agtemperatuur ongeveer 20 graden. 10 augustus 1985 Zon op: 06.16 uur, zon onder: 21.14 ur. Maan op: 00.16 uur, maan onder: Ï.05 uur. Waterstanden Katwijk: oogwater 10.39 en 23.03 uur, laagwa- )r 06.08 en 18.38 uur. SOFIA (ANP) - De Nederlandse herenploeg heeft op de Europese zwemkampioenschappen vanoch tend een nieuw nationaal record geboekt op de 4 x 100 meter vrije slag. Hans Kroese, Patrick Dybio- na. Frank Drost en Edward Schlin- gemann kwamen in de series tot een tijd van 3.26,59 sec, een verbe tering met 15 honderdste van het oude record. Het viertal kwam als zevende ploeg in de finale. Zowel Conny van Bentum als Petra van Staveren plaatsen zich vanochtend voor de finales. Van Staveren won de serie 100 meter schoolslag in 1.11,40 sec en Van Bentum de 100 meter vlin derslag in 1.02,47. Annemarie Ver stappen faalde op dit nummer en werd 21ste met een tijd van 1.04,58 Op de 200 meter schoolslag ein digden Ron Dekker en Jim Cor- beau in de achterhoede. aan Air Holland is verleend: de ontwikkeling van het verkeer op de regionale luchthavens*', aldus de woordvoerder. Block heeft dat uitgangspunt omzeild door met vliegtuigen te opereren die niet op een regionale luchthaven kunnen landen of opstijgen. Om de belan gen van de reizigers niet te scha den besloot Smit-Kroes dat voor een zomer (nu dus voor twee zo mers) door de vingers te zien. Zoals bekend is er op Schiphol veel oppositie tegen Air Holland. Met name de concurrerende char termaatschappijen Martinair en Transavia, maar ook de KLM, zien de komst van Block als een bedrei ging. De reisbureaus Neckermann en Arke beschuldigen dit drietal van kartelvorming Herdenking Nagasaki NAGASAKI Rtr./AFP/DPA/UPI) - Ongeveer 25.000 mensen, onder wie veel buitenlandse gasten, heb ben vandaag in de Japanse stad Nagasaki de ongeveer 70.000 do den herdacht die daar op 9 augus tus 1945 vielen door een Ameri kaanse atoombom. Om precies 11.02 uur, het tijdstip dat een B-29 bommenwerper een plutoniumbom bijgenaamd „fat man" (dikzak) liet vallen, waren scheepsfluiten, kerkklokken en si renes te horen. Ongeveer 70.000 mensen kwamen onmiddellijk om en nog eens 70.000 werden gewond op een totale bevolking van 270.000. Oofc voor gebruikte auto's. vondellaan 80, Lelden. Tel.: 071-769313. Westduitse politie vermoedt smokkel via cruiseschepen ALDERMASTON (AP) - Drie vrouwen zijn er vanochtend in geslaagd door te dringen tot het onderzoekscentrum voor kern wapens in het Engelse Alder- maston. De vrouwen konden twee uur lang ongemerkt over het terrein lopen, voordat zij werden gearresteerd door de politie. Een vrouw belde vanaf het terrein een Brits persbureau en zei dat de actie werd gevoerd in verband met 'Nagasaki Dag'. Ze zei dat zij door een gat in het hek was binnengekomen. 'We liepen langs de wacht bij de poort en hoewel hij onze kant op keek, leek hij ons niet te zien,' zei de vrouw. De politie ontdek te pas dat er mensen op het ter rein waren toen leuzen op de muren werden aangetroffen. I voordeel voor groi I grijs leder nullijner de schoen 'natuurlijk loopkomlort' - met gepolsterde Ienkelranden. Oersolide rubber Malen 32 45 Wlnkelpr alléén vandaag en morgen I I mm mW£i/ M Leiden - Lange Gracht 5 I M (naast Oigros) tel. 071 - 142864 - I IBJ M W WM J donderdag koopavond NIJMEGEN (GPD) - De Westduitse politie beschikt over sterke aanwijzingen dat de afgelopen jaren van uit Nederland grote partijen harddrugs via passagiers- Bij De Vink (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De 67-jarige C. Twigt uit Krimpen aan de IJssel is gister avond bij een aanvaring met de spoorbrug bij De Vink bekneld ge raakt en later aan zijn verwondin gen overleden. Het zeiljacht 'Betelgeuze' waar op het slachtoffer voer zou om streeks negen uur de brug passe ren. De roerganger, een 39-jarige man uit Rotterdam, had de mast gestreken, maar bij het naderen van de brug bleek het schip alsnog te hoog te zijn om er onderdoor te kunnen. Hij zette de motor in zijn achteruit, maar de boot had nog vaart. Daarop liep de heer Twigt naar het voorschip om de boot af te houden. Dat lukte niet, omdat er nog te veel snelheid in de boot zat. De man kwam tussen de mast en de brug bekneld te zitten. De schipper snelde naar het wa tersportcentrum bij De Vink om alarm te slaan. Het slachtoffer werd met spoed per ambulance naar het AZL vervoerd, waar hij ongeveer een half uur later over leed. schepen de grens zijn over gebracht. Het zou gaan om een professioneel opgezette miljoenensmokkel van met name heroïne en cocaïne op cruiseschepen die een Rijnreis ma ken. De recherche in Duisburg is op het spoor gekomen van deze om vangrijke drugssmokkel na tips van verslaafden. Zij werkten aan boord van de cruiseschepen met als thuishaven Amsterdam en Rot terdam en zouden tevens als koe rier zijn opgetreden. De drugs wer den volgens hen voor de afvaart aan boord verstopt. Onderweg zorgde de verslaafde voor de afle vering. Steekproef De rijkspolitie in Nijmegen kan de aanwijzingen van haar West duitse collega's in Duisburg beves tigen noch ontkennen. In de afge lopen vijf jaar heeft zij geen drugs aan boord van cruiseschepen aan getroffen. „Maar wij controleren slechts steekproefsgewijs. Als we alle schepen grondig zouden in specteren zou er nauwelijks nog worden gevaren", aldus een woordvoerder. Een Rotterdamse rederij sluit drugssmokkel aan boord van pas sagiersschepen zeker niet uit. „Er is gelegenheid genoeg drugs aan boord te verstoppen. Het opsporen ervan is op dergelijke grote sche pen vrijwel onmogelijk. Temeer daar er onderweg slechts summier wordt gecontroleerd". De rijkspoli tie vreest dat harde bewijzen op korte termijn niet meer zijn te leve ren, ook al omdat het einde van het zomerseizoen nadert. TOT DE KERN DOORDRINGEN? NEEM NU EEN ABONNEMENT! per maand 22.10 perhalfjaar/ 131.40 (alléén mogelijk met automatische betaling) Q per jaar 250.90 per kwartaal 65,70 (uw voorkeur aankruisen) 1 Straat Postcode Plaats Te'e'oon (i.v m controle bezorging) I U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, p/a Antwoordnummer 1 10050, 2300 VB Leiden. I.p.v. opsturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1