'Twee parachutisten die eikaars hand vasthouden' Jan Cremer: 'Enige bezwaar is die snor' Vocalisten concours met negentig kandidaten 'Grease' in Carré Exposities Concerten Prijs voor Kees Stip VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1985 RADIO-TV-KUNST Regisseur Franz Marijnen en •acteur Peter Tuinman over "Ik Jan Cremer': Hij volgde het aanmaak-proces van zijn rock opera op de voet. Jan Cremer heeft de reputatie op gebouwd niet makkelijk te zijn en dat hebben ze geweten. Er is echter meer met hem aan de hand dan de bekende uiterlijke ver schijnselen van een rumoerig le ven. Misschien dat tekenen van bewogenheid, van een gevecht te gen burgerlijkheid en onrecht ook duidelijk worden in de show. Jan Cremer: "Natuurlijk doet het me iets. De confrontatie is best moeilijk. Ik ben er steeds bij betrokken geweest, vanaf de au dities. Anderen hebben kijk op de kwaliteiten van zingen en dan sen, maar ik heb gezegd of het ty pe past. En wat hoofdrolspeler Peter Tuinman betreft is mijn enige bezwaar dat hij een snor heeft. Ik heb nooit een snor ge wild. Maar natuurlijk moet hij geen kopie afleveren van mezelf. Hij moet er zijn eigen creatie van maken. Daarom hebben we er ook van afgezien om Danny de Munk te vragen voor de jonge Cremer. nvg afgezien van de pro blemen die dat geeft met kinder arbeid enzo". Internationaal spreekt hij van een Broadway-produktie. In die termen denkt hij. Het gevoel van Nederlandse benauwdheid wordt in de show weergegeven. Hij is bij de kunstacademie en de marine weggestuurd, moest het luchthuis in, maar nam zich voor de maatschappij later keihard voor de kop te knallen. Zijn zwerftocht door de wereld bood daartoe alle kans en de rock ope ra toont dit in beelden, tekst en muziek. Jan Cremer is optimistisch over de mogelijkheden om deze rock opera internationaal uit te brengen, al was hel alleen om het feit dat de wereld belangstelling voor hem heeft. De verkoop van zijn boeken bewijst het. Met enige trots noemt hij het getal van der tien miljoen. Het komt er toch van. Een merkwaardige tegenstelling eigenlijk. Ambtenaren, di recteuren, producenten en wethouders ruziën op uit eenlopende niveaus. Dorps roddels rond de Martini. Ontkenningen, gedram over toezeggingen. Gedoe over subsidies en zwevende sponsorbeloftes. Groningen heeft alles gedaan om de theaterproduktie 'Ik Jan Cremer' voortijdig om het leven te helpen. Dat is niet gelukt. Morgenavond is het première. Franz Marijnen en Peter Tuinman staan aan de basis van de rock opera. De eerste als regisseur, de ander als hoofdrolspeler. Ze zijn op elkaar ingespeeld, hebben al jaren samengewerkt, vertrouwen elkaar door en door. Een gesprek over hun ervaringen, de opzet, het idee en hun motivatie. Franz Marijnen (42) zag aanko men dat het een intensief karwei zou worden en zegde tijdig regie- opdrachten in Keulen en Neuren berg af voor de Cremer-opera. Daarnaast maakt hij alleen nog een voorstelling in Gent. „Geen al te slechte beslissing", concludeert hij. DEN BOSCH (ANP) - Negentig kandidaten uit 21 landen hebben zich aangemeld voor het Interna tionaal Vocalistenconcours dat dit jaar voor de 32ste keer in het Casi no in Den Bosch wordt gehouden. Het concours begint op 31 augus tus en de finale is 7 september. Het slotconcert wordt 11 september ge geven. Naar stemsoort verdeeld zijn de kandidaten: 46 sopranen, achttien alten en mezzosopranen, vier coun tertenors of alti, elf tenoren en elf bassen en baritons. De meesten ko men uit West-Europa, de Verenig de Staten en Japen. Anderen ko men uit Polen, Hongarije en de Sowjet-Unie. Ook zijn er inschrij vingen uit Canada, Trinidad en To bago, Australië en de Volksrepu bliek China. Voor het eerst zullen de voorselecties voor dit opera-, oratorium- en liedconcours ook openbaar zijn. De jury wordt ge vormd door Lorenzo Alvary uit Amerika, de Nederlanders Annette de la Bije, Meinard Kraak en Ruud van der Meer (voorzitter). Lode De- vos (België), Nina Dorliac (Rus land), Horst Günter (West-Duits- land), en de Engelsman Gordon Stewart. Radio Tour de France goed aangeslagen HILVERSUM (ANP) - Het NOS- programma Radio Tour de France is bij de (4,5 miljoen) luisteraars goed aangeslagen. Het merendeel was „uiterst tevreden" over de presentatie vanuit Hilversum door de nieuwe man André van Duin (Toon Doordebankgenomen) en oudgedienden Klaas Samplo- nius en Koos Postema en over de verslaggeving door Gerrie Knete- man, Evert ten Napel en Harrie Jansen. Dit blijkt uit een onder zoek van de afdeling kijk- en luis teronderzoek van de NOS. De enige harde kritiek op de ra dioverslaggeving over de Tour de France betrof het Tour-spel waar bij luisteraars de namen moesten raden van een oud-Tour de Fran- ce-renner met wie Kneteman een gesprek voerde. Ruim 60 procent van de ondervraagden beoordeel de het spelletje negatief. De televisieverslaggeving trok een gemiddelde kijkdichtheid van negen procent, ofwel 1,1 mil joen mensen, vrijwel gelijk aan vorig jaar. De rechtstreekse re portages werden het best beke ken. De hoogste kijkdichtheid (20 procent) gold echter de finale op Wimbledon, gevolgd door de fina le van de Tour de France in Parijs met 16 procent. „De geest van de voorstelling heeft me te pakken. Het gaat over iets. Het is geen opeenstapeling van losse flarden en nummertjes. Binnen het gigantische materiaal dat Jan Cremer aanbiedt ipoet je een lijn kiezen. Het is geen recon structie of interpretatie van de twee boeken. Je moet ervoor zor gen dat de sfeer van die twee boe ken van het toneel rolt, bulldozert. Het davert maar door, er zijn geen rustpunten. In korte tijd moetje de elementen verbinden. Dat hangt in eerste instantie af van Peter, en hoe hij de rebel, de doordouwer, de brutale vlerk neerzet. Maar de voorstelling kent ook iets ontroe rends, zoals het scènetje van Jan op het zolderkamertje met Claudia. Dat heeft de sfeer van Hollandse binnenkamers, iets tutterigs. Het geldt vandaag de dag echter even zeer". Marijnen doelt op de dialoog tus sen Cremer en zijn vrouw Claudia. Cremer is woedend als de baby huilt, terwijl hij rammend op zijn schrijfmachine aan het werk is en Claudia ter sprake brengt dat haar moeder op bezoek komt. Cremer, afgeleid, foetert haar uit. Zij op haar beurt, naief-simpel: „Ik zeg toch niets, ik laat je toch werken...". Marijnen: „Zoiets ge beurt elke dag en overal in elk huisgezin". Peter Tuinman (38) speelt de ti telfiguur. Om het succes? Fel, ontkennend: „Als ik succes wil, ga ik in op twee aanbiedingen van de tv. Het heeft ontzettend veel te maken met mensen die wat te melden hebben. Daarom ben ik met mijn schip naar Groningen ge varen en heb ik gezegd: ik ga dit doen. Ik ben geïnteresseerd als mensen zoals Franz Marijnen er aan gaan staan. Kom me niet aan met kreten over een doorbraak. Ik heb geen talenknobbel, maar als Franz naar Duitsland gaat, ben ik bijna bereid een cursus Duits te be stellen bij de Leidse Onderwijs In stellingen om in zijn voorstelling te spelen. Het draait om zijn impul sen. Ik heb van 1976 tot '83 met hem gewerkt in Rotterdam en dan steekt het ontzettend als ik in een krantje moet lezen dat ze daar na zijn vertrek eindelijk eens theater zullen maken. Waar haal je het lef vandaan!". Spruitjes "Deze produktie moet het heb ben van brutaliteit, het in het plu che splitten. Je kunt er niet om heen, in Nederland niet en daar buiten niet. Wat er uiteindelijk uit komt is van een impact zoals wij die niet kennen, in het verlengde van de Jules Verne-produktie van het vorig jaar. Maar je weet hoe het is. Als je hier bezig gaat, begint het bij mensen zweterig in de broek te worden. Voor een groot gedeelte komt dat voort uit jaloezie. Mensen die dit soort risico's niet aan willen in het theater, moeten bij de PTT gaan werken of een goeie fietsen stalling beheren. Ik kan daarover oordelen, want ik heb vroeger bij de bank gewerkt... Er gebeurt waanzinnig veel als het gaat lopen. Het is als de DAF-diesel in mijn schip. Als hij stationair loopt, hoor je de kracht van de motor en bij 2000 toeren heb je geen kans om in slaap te vallen." door Jacques d'Ancona Vervolgens komt de plat-Neder- landse, bangelijke kruideniers- geest ter sprake. Beide heren heb ben elkaar mede gevonden op het gevoel dat ze gelijk denken over za ken. „In het Nederlandse thea terklimaat is men bang voor het ge middelde, voor de sfeer van dubbel gekookte spruitjes". Tuinman staat op, roept drie keer 'Wat nou!', gaat zitten, legt zijn bril op tafel en betoogt, opeens ingehouden: „Het is waanzinnig opvallend dat het enige toneelblad (Toneel Theatraal - d'A) vol staat met marginale kippenneukerij. Men is bezig met bovenzaal-drama en zwijgt over wat Franz heeft ge daan. Het is bijna een afspiegeling van hoe men in theatraal Neder land over dit soort produkties denkt. Iedereen moet zich aanpas sen aan de middenmoot. Rob de Nijs zou het tapijt opvreten als hij dit mocht zingen". Franz Marijnen heeft met deze rock opera anders gewerkt dan hij gewend was. Het principiële verschil: „In de meeste gevallen behandel ik een stuk dat zijn kwaliteit al bewezen heeft. Dit is een lego-bouwdoos die geleidelijk tot stand komt. Zeer moeilijk. Binnen het team en in de tekst zijn belangrijke veranderin gen aangebracht. De componist moest tegen het tempo van de club werken om alles rond te schrijven. Twee weken voor de première zijn er nog nieuwe songs gekomen. De choreograaf Rick Atwell kreeg toen pas de muziek voor de derde acte". De teksten zijn van Lennaert Nijgh, maar aanvankelijk was toch aan iemand anders gedacht? Marijnen: „Louis Ferron was be naderd om ons op weg te zetten. Hij is een ander soort literator dan Lennaert Nijgh die het heeft over genomen. Hij is snel, kan heel goed luisteren, schaamt zich niet voor veranderingen. Binnen vijf minu ten krijg je het, twee dagen later staat het op papier. Met Loek Dik ker zijn we gestart voor de compo sities. Daar is niks uit gekomen. Hij heeft gezegd dat hij afhaakte, omdat de teksten niet kwamen. Dat is voor 95 procent flauwekul. Wat klaar was kon gecomponeerd worden, maar hij heeft ons aan het lijntje gehouden en we hebben hem gevraagd uit te stappen. God zijdank zijn we bij Gerard Stel- laard terecht gekomen. Met een pa nische blik in de ogen vernam hij de tijd waarin hij alles moest schrijven. Zijn enige eis was: als ik het doe, doe ik het alléén. We heb ben hem gelokt met de mededeling dat het om twintig songs ging. Het zijn een dikke dertig geworden. Tot morgenavond vijf minuten voor acht wordt er geschreven...". De rock opera zal wegen open breken. Daar zijn ze zeker van. En als het lukt, is het een produkt van samenwerking. Franz Marijnen: „Samenwerken is moeilijk, vooral als je je hele le ven gewend bent je eigen kaarten te schudden. Het is een geven en nemen, maar niet in competitie sfeer. Er zijn momenten geweest dat Atwell en ik tegen elkaar op ramden. Dat kan niet. De cast zal dan altijd proberen van verdeeld heid te profiteren. Als de voorstel ling kracht krijgt, is het de kracht van het geheel en niet van de losse nummers. Vandaar dat we geen klassieke sterren uit de Nederland se kleinkunstwereld inschakelen. Die zijn trouwens per definitie niet de beste. De Showbizkwis en Bab- belonië tonen regelmatig de opge fokte onmacht van onze sterren. Het groepsbeeld is voor ons het enig juiste. Toch zal het gebeuren dat toevallig in deze voorstelling een aantal mensen en stemmen ontdekt wordt. We zijn trots op deze bezetting. En als er ego's ronddwalen en in de knel komen, moet je in de buurt staan en even iets zeggen. Het is een aaneenschakeling van praten". Zat de acteur Peter Tuinman niet met problemen? „De meeste mensen in de cast hebben zo'n groot volume. De kans is dan groot datje een beetje gaat dwalen. Als je dat niet gewend bent, raak je in pa niek. Verbaal is het moeilijk te ver talen, maar naarmate we langer be Peter Tuinman (links) en Franz Marijnen: Wat zig zijn, merk je dat we er meer grip op krijgen. De mensen hebben in de gaten dat je weet waar het over gaat. Na zoveel jaren met Franz heb ik van nature een voor sprong. Hij is de reden dat ik ja ge zegd heb. Niet de inhoud, niet het concept. Halverwege heb ik wel eens gedacht: hoe kom ik van het een in het ander?". Franz Marijnen licht toe. „Het gaat om de manier van werken, het zoeken. Van Peter Tuinman zeg ik: hij kan het niet en hij is het niet, maar hij zal het wórden. Door te knokken bereik je kwalitatief en vormelijk iets veel interessanters dan met iemand die alles mee heeft. Dan hadden we Herman Brood of Albert West moeten ne men. Bij een acteur als hij die nooit in deze mate heeft gezongen of ge danst, gaan de neusvleugels trillen en dan stort hij zich er in. Als men sen in het diepe springen, spring ik mee. Twee parachutisten in zweef vlucht die eikaars handen vastne- De zangervaring van Tuinman strekte tot voor kort niet verder dan liederen rond Sinterklaas en de Kerstdagen. In Amsterdam leg de hij een stemtest af en toen koos hij voor het tweede couplet van 'De klok van Arnemuiden'. De Utrechtse zangpedagoge Elly de Jong heeft hem over de drempel geholpen door hem gewoon te la ten zingen zonder gewichtigdoene rij van ademsteun enzo. Via een walk-man heeft hij de demo-mu- ziek van Stellaard daarna in zijn lijf gepompt. Donder „Als het in je donder zit, gaat 't bij me bewegen. De songs zijn aan gepast aan de mensen. Voor mij hebben ze de notenbalken een beetje kleiner moeten maken. Bij deze produktie heb ik wel veel lan ger met een blaadje in mijn handen gelopen dan anders. Ik verloor een aantal zekerheden door het zingen en greep dan naar de tekst, omdat ik naar de noten moest luisteren". Wat is zijn binding met de figuur Jan Cremer? Peter Tuinman: „Wat me aan spreekt is de man die door de boe renkool gaat. Als je een onbstakel tegenkomt zal alles wijken behalve jij. Dat geldt ook voor mij op het toneel. Ik probeer 25.000 dingen en maak mijn Cremer, mijn eigen fi guur die ik naar mijn hand zet. Dat sluit perfect aan bij hoe de man zélf is. Intuïtie en spontaniteit zijn bij mij belangrijk in het werken". Als ik informeer of de voorstel ling interessant wordt, mitrailleert Tuinman acuut: „Qua opzet, mu ziek, decor en prestatie wordt het iets wat de mensen nog nooit ge zien hebben. Als ze zitten te kijken, zal het kwijl er uit lopen". AMSTERDAM - In theater Carré in Amsterdam worden van 13 tot en met 18 augustus door het Cambridge Independent Theatre voorstellingen gegeven van de musical 'Grease'. Op deze musi cal werd de glijknamige succes film gebaseerd, waarin John Tra volta en Olivia Newton-John de hoofdrollen speelden. 'Grease' werd geschreven door de Amerikanen Jim Jacobs en Warren Casey en in 1971 voor het eerst in Chicago opgevoerd. De musical is gesitueerd op een Amerikaanse high school in de jaren vijftig, en staat stijf van de brillantine, de Chevrolets Con vertibles, kauwgom en suiker- spinkapsels. Bekende nummers eruit zijn 'Grease Lightnin' en 'Summer Nights'. Cambridge Independent Thea tre is een jong Engels gezel schap, dat met deze voorstelling voor het eerst het vasteland aan doet. Roek-opera operette en ballet in Circustheater SCHEVENINGEN - Het Circus theater in Scheveningen heeft twee produkties overgenomen van het zomerfestival in het Duitse Xanten. In dat plaatsje is een Romeins Amphitheater dat plaats biedt aan 12.000 personen. Vandaar dat het gaat om op een breed publiek gerichte produk ties. Iwan Rebroff is speciale gast in de uitvoering van de operette Leden van het Cambridge Independent Theatre, die de musical 'Grease' op de planken van Carré zullen zetten. (foto pki 'Der Zigeunerbaron' van Johann Strauss, die het Pools Radio Symphonietta Orkest en een groot koor o.l.v. Tibor Pusztai op 12 en 13 augustus in het Circus theater in Scheveningen geven. Stersolisten van het American Ballet Theatre, New York City Ballet, de Bayerische Staatsoper en het Praags Nationaal theater dansen 16 en 17 augustus in het Circustheater hun favoriete rol len uit het klassiek-romantische repertoire. Op het programma staan o.a. pas de deux uit 'Le Corsaire', 'Don Quixote', 'Gisel le' en 'Sleeping Beauty'. Daar naast werk van Georges Balan- chine. Ook Wim Broeckx van het Nationale Ballet is van de partij. - Niet uit Xanten afkomstig, maar wel in het Circustheater te zien, is de op het leven van Jezus gebaseerde roek-opera 'Jesus Christ 'Superstar', geschreven door Tim Rice en Andrew Lloyd Webber. Die komt op 23 en 24 au gustus in de Broadway-versie naar Scheveningen, met een or kest o.l.v. Edward G. Robinson. Literaire avond LEIDEN - In de ontmoetings ruimte van de studentenflat De Pelikaanhof in Leiden wordt woensdag 14 augustus een lite raire avond gehouden. Op het programma staan de dichters Pierre Kortooms en Joseph Nan tes, de Leidse poëet Rik van Boeckel, Géraldine Dam met een plat-Haagse act, de action pain ters The Soekha en Fulco Loren zo en nog vele anderen. Dichter/ cabaretier Peter Oole presenteert de avond, die wordt georgani seerd door Stichting Lift, een or ganisatie die aankomende schrij vers en dichters wil stimuleren. De toegang is gratis. WASSENAAR - De in Parijs woonachtige Nederlandse kunst schilder Frits Klein exposeert van 11 augustus tot 22 september in De Pauwhof. De tentoonstelling omvat ongeveer vijftig werkstukken, waar van ongeveer tweederde in pastel en eenderde in olieverf is uitgevoerd Frits Klein (87) heeft, na jeugdjaren in Bandoeng en Apeldoorn, het grootste deel van zijn leven in Frankrijk ge woond, aanvankelijk aan de Rivièra, later in Parijs. Kleins onderwerpen, parken, landschappen, stranden, bloemenwinkels en vooral paarden. Het werk van Klein is te bezichtigen op zaterdagen (10 -17 uur) en op zon dagen (14 -17 uur) en verder na telefo nische afspraak met De Pauwhof. LEIDEN - 'De maximale acceptatie van 'n lijn'. Zo heet de tentoonstelling van Roger van Steenbergen, die tot 31 augustus bij Stichting Burcht is te zien. De expositie, dagelijks van 23.00 - 01.00 uur te bezichtigen, zal gedu rende deze maand enkele malen van beeld veranderen. Ze moet volgens de organisatoren vanuit de tuin van de Stichting Burcht worden bekeken. Deze tuin is via de sociëteitsruimte te bereiken. i Neder landse tekenkunst 1945-1985, tot 12/8; 'Verzameld en getoond', over oude sleutels en sloten, t/m 2/9; di t/m za van 10-17 uur, zo 13-17 uur. Galerie van der Vlïst - Joop van Ul- den. keramiek. Beatrice de Metz, wandkleden, Ronnie Meerts, grafief, tot 15/9; di t/m za 10-17 uur. Leidse Beleg - Hooigracht, foto's Fred Rohde onder de titel 'Zwart-wit in blauw', t/m 31/8; ma t/m za van 9-18 Holiday Inn - aquarellen van Arien van Steenderen, t/m 28/8. Pijpenkabinet - 'Een ander gezicht', met zeldzame Franse figurale pijpen, t/m 11/8; zo van 13-17 uur. Piggelmee - Janvossensteeg, foto graaf G. van der Meer exposeert Frie se Stadslandschappen, tot 30/8; ma tl m za van 9-18 uur, do tot 21 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - 'Poolstreken, over leven en overle ven' en 'Groenland, tastbaar verle den', t/m 2/9; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 uur Museum van Oudheden - 'Op goede gronden' over de eerste boeren in NW Europa, t/m 1/9; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 uur. Museum Boerhaave - 'Balans van een eeuw', t/m 31/12; di t/m za 10-17 uur, zo 13-17 uur. Rijksmuseum voor Geologie en Mine ralogie - 'Mineralen uit vakantielan den'. t/m 1/9; ma t/m vr van 10-17 uur, zo 14-17 uur Galerie Oude Rijn - Stille Mare. teke ningen. aquarellen en houtsnedes/ collage van Tjade Witmaar, t/m 31/8; dag. 11-18 uur. do tot 21 uur. Pourquoi Pas - Nieuwe Beesten markt, Lilian Groeneveld, Jossy Gus- sen, aquarellen, tot 31/8; di t/m za 9-22 uur. zo van 11-22 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - expositie gemeente lijke kunstaankopen, t/m 10/9; ma t/m do 8-17 uur. vr 8-15 uur Oegstgeest Kapsalon Jacques van Bellen - litho's van Louis de Vries, tot 13/9; di, woe, do. van 9-18 uur, vr 9-21 uur, za 9-17 Warmond Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, schilderijen van jan Tinholt, t/m 29/8; woe, do, zo 14-16 uur, di 19-21 uur, za Wassenaar Auberge De Kieviet - Stoeplaan, schilderijen en tekeningen van Mar- gemmy Geraedts, t/m 5/9; di t/m zo van 9-12 en 15-19 uur. Beeldentuin De Narwal - Oud Clin- gendaal, beeldenexpositie, t/m 29/9; LEIDEN - De organist Haite van der Schaaf geeft vanavond in de Pieters kerk het laatste concert uit de reeks zomerorgelconcerten van K&O. Op het programma staan werken van Bach, Scarlatti en Handel, componis- Henk Kooiker verzorgt zaterdagmid dag het wekelijkse wandelconcert in de Hartebrugkerk. Aan deze orgelbe speling wordt medewerking verleend door de sopraan Caroline Koek - Van Oyen. Wie belangstelling heeft kan van drie uur tot half vier de kerk bin nenlopen. Het lunchconcert op woensdagmid dag in de Hooglandse kerk wordt dit maal verzorgd door Vincent van Laar. Deze orgelbespeling duurt van half AMSTERDAM (ANP) - Tekst schrijver en dichter Kees Stip (71) uit het Oostgroninger Sellingen, ook bekend door de dierengedicht- jes die hij jarenlang als Trijntje Fop voor dagbladen maakte, is als eer ste de prijs voor het lichte vers toe gekend. De onderscheiding is inge steld door het literaire tijdschrift De Tweede Ronde bij gelegenheid van zijn vijfjarig bestaan. De prijs werd Stip gisteravond bij de viering van het eerste lus trum uitgereikt, nadat drs. P. een lofdicht op hem had voorgelezen. Het is een beker met de inscriptie, waarmee vijftig jaar dichterschap wordt bekroond. De prijs zal, her doopt tot Kees Stip Prijs, jaarlijks worden uitgereikt. Dit heeft een woordvoerder van het tijdschrift meegedeeld. Cornells Jan Stip. in 1913 in het Gelderse Veenendaal geboren, stu deerde in Utrecht klassieke talen, ging in militaire dienst en publi ceerde in 1943 illegaal .Dieuwertje Diekema. Gedicht in dertig verzen waar geen woord Spaans bij is'. Na de Tweede Wereldoorlog werkte hij als dienstplichtig militair bij de Legervoorlichtingsdienst, werd aansluitend scenarioschrijver bij de Rijksvoorlichtingsdienst en vestigde zich vervolgens als onge bonden tekstschrijver. Dieuwertje Diekema' beleefde vele herdruk ken; de jongste was in 1983. Intussen had Stip zich met recla meteksten voor onder andere drop, rijwielen en verzekeringen naam gemaakt. Bij de zegening van bromfietsen door de paus, waarvan beelden in het bioscoopjournaal voorkwamen, merkte Stip op .So lex Dei Gloria'. Dit was voor hoofd redacteur Joop Lücker van de Volkskrant aanleiding hem aan te trekken. Daarmee begon zijn leven als Trijntje Fop. Na vele jaren ver schenen zijn dierengedichtjes, ook wel Trijntjes Fop genoemd, ook in andere landelijke en regionale bla den. 'Flesh and Blood' naar Venetië UTRECHT (GPD) - De door Paul Verhoeven geregisseerde film 'Flesh and Blood' zal terechtko men in een van de officiële pro gramma's van het Festival van Ve netië, dat eind augustus plaats vindt. De film krijgt een speciale voorstelling 'Hors Concours'. Eerder was al Orlow Seunkes film 'Pervola' voor een competitie plaats in Venetië geselecteerd en Eric de Kuypers 'A strange Love Affair' was gevraagd voor de Week van de Kritiek, die overigens bui ten het officiële festival staat. Verhoevens eerste met hoofdza kelijk Amerikaans geld (Orion) ge maakte film wordt 30 augustus in officiële Amerikaanse première ge bracht. Op 7 september vindt de Italiaanse uitbreng plaats. Vanaf 12 september draait de film ook in Nederland. Eind september volgt de première in Spanje, waar het middeleeuwse spektakelstuk werd opgenomen. Begin oktober volgen Duitsland, Frankrijk en Engeland.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17