0 Indonesiërs in Nederland moeten cultuur overbrengen Een wrange passievrucht Reagan als vechtmachine John Rambo 'Porky 3' even flauw als vorige afleveringen Pleidooi voor Verhoeven -1 in 'Jaarboek Film 1985' Gevechten in noorden Oeganda Scheepskanon uit zee van 'Prins te Paard'? VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1985 PAGINA 13 iilTiaaaiiaaaai 'Les fruits de la passion'; regie: Shuyi Terayama; hoofdrollen: Klaus Kinski, Isabelle llliers en Arielle Dombasle; theater: Trianon, Leiden; leeftijd: 16 jaar Al vier jaar geleden werd dit Frans/ Japans vervolg gemaakt op THis- toire d'O'. De spraakmakende me lange van sex, lotsverbondenheid en ondrukking wordt in 'Les fruits de la passion' verplaatst naar het nog feodale en door buitenlanders beheerste China. Daarmee krijgt de film gelijk een semi-politiek sausje. De lijdzame onderwerping van O wordt op moeizame wijze in verband gebracht met Chinees na tionalisme. De rollen van O en haar meester zijn ditmaal voor Isabelle llliers en Klaus Kinski. Hij brengt haar on der in een Chinees bordeel voor enig sex-onderricht. Zo nu en dan werpt hij een stiekeme blik naar binnen en één keer neemt hij haar zelfs mee. Vastgeketend mag de apathische llliers dan aanschou wen hoe Kinski met zijn geparfu meerd ouwe mannenlijfje een an dere vrouw bemint. Maar alles keert zich uiteindelijk tegen hem als een koelie en opstan deling tedere gevoelens voor O krijgt. Na enige aarzeling is dat we derzijds en het is gedaan met de macht van Sir Stephen. De bood schap van de film zal wel zijn dat de passievruchten ook wel eens wrang kunnen smaken, maar on danks de al te nadrukkelijke sym boliek, komt dat niet echt duidelijk over. Erg veel gevoel voor richting hadden de makers niet bij deze film. De mooie plaatjes kunnen dat gemis slechts voor een klein deel compenseren. immmmmmm «S11111111K RÏI88KÜ B.J. 'Geen man, geen wet en een oorlog kan hem stoppen', luidt de tekst op deze poster die door twee Ameri kaanse ontwerpers is gemaakt. Op het buitensporig gespierde lijf van Sylvester Stallone zoals dat op pos ters van de film 'Rambo' te zien is, hebben Todd Whitman en Stu Fei- ler het hoofd van president Reagan 'geplakt'. Ze kwamen op het idee nadat Reagan over de vliegtuigka ping in Beiroet schertsend had op gemerkt dat Rambo er maar een einde aan moest maken. Overigens is de omstreden film 'Rambo' bezig alle bezoekersrecords te breken. Na vier dagen hadden al 175.000 men sen de film in Nederland gezien. (foto AP) Van de eerste twee Porky-afleveringen weet de doorgewinterde kijker al dat het niet zo botert tussen een groepje pubers en Porky, de vadsige eigenaar van een pretpark. Inmiddels heeft Porky een nieuw imperium opgebouwd, een casino ditmaal, en weer leggen de overjarige tieners hem in de luren. Nu is de reden dat hij de coach van het basketbalteam dwars zit. En dat pikken de op sex en sport beluste jongeren niet. Dat de film 'Porky' zijn derde aflevering beleeft, is niet zo vreemd: dit soort films verzekert de makers altijd van publiek. Dé rage van flauwe grappen, toespelingen en onderbroekenlol is derhalve nog steeds niet uitgewoed. Waarom dergelijke films altijd in de jaren vijftig moeten spelen, is niet duidelijk. Waren de 'tieners' in die tijd, vlak vóór de seksuele revolutie, werkelijk zo hitsig en door sex geobsedeerd? Aannemelijk lijkt het niet. En dat schoolhoofden toen oude stiekemerds waren gaat er evenmin in. Het fcal allemaal wel bedoeld zijn om de draak te steken met een bepaald fenomeen. Maar als dat zo bezijden de waarheid is wordt de komedie er niet leuker op. Strenge leraressen, die in hun vrije tijd masochistische leraren bevredigen of met hun wanstaltige lichaam dartel proberen te doen zijn misschien voor één keer grappig, maar niet drie films lang. En pubers die ondanks verwoede pogingen maar niet slagen in het 'plegen van de daad' met het object van hun affectie, worden ook vervelend. Dat 'Porky's wraak' een vervolg krijgt, zit er overigens dik in. Porky heeft op zijn manier weliswaar wraak genomen op zijn vijanden, maar hun tegenactie is voorlopig fataal. Dat roept opnieuw om actie van Porky. ANNEMIEK RUYGROK 'Jaarboek Film 1985'; eindredactie: Ro bert Eekhof en Jan Heijs; uitgeverij: Het Wereldvenster Het Jaarboek Film dat nu al voor de vijfde achtereenvolgende maal verschijnt, geeft, onbedoeld, een aardige kijk op hoe er in Nederland over film wordt geschreven. Eind redacteuren Heijs en Eekhof heb ben zeer uiteenlopende filmjourna- TELEVISIE Met de Italiaanse film gaat het de laatste jaren niet zo goed, maar 'Tre Fratelli' uit 1980 is een ma jestueuze film. Franceses Rosi projecteert in drie broers zijn vi sie op de Italiaanse maatschap pij. Alle drie vertegenwoordigen ze een sociale klasse. De oudste is een pragmatisch rechter, de middelste is een gedesillusio neerd welzijnswerker en de jong ste vertegenwoordigt de arbei dersklasse. Een verscheurd ge zin dus, maar Rosi geeft ook blijk van optimisme door grootvader en kleinkind bij elkaar te bren gen. De film werd gemaakt in een tijd dat de Rode Brigades nog heel actief waren en dat speelt ewen belangrijke rol op de achtergrond (zaterdag, 22.40 uur, Nederland 2). Diezelfde dag biedt Duitsland 2 weer een keuze uit drie films en dat zijn ditmaal niet de minste. 'Froen med Masken' is een Deense verfilming van Edgar Wallace, 'Take the money and run' is één van de oudste kome dies van Woody Allen, 'Les cho- ses de la vie' van Claude Sautet is een psychologisch drama met Michel Piccoli en Romy Schnei der. Om 20.15 uur is te zien waar-' op de keuze is gevallen. Wie de afgelopen maanden er gens in den lande 'Kaos' zag, kan aanstaande donderdag kennis maken met het voorlaatste werk van de gebroeders Taviani, 'La Notte di San Lorenzo'. Een dra matisch sterk aangezette film over de bewoners van een Tos- caans dorpje die in 1944 de Ame rikanen tegemoet gaan. Donder dag, België Frans, aanvang 20.00 Twee films komende week in de cyclus rond Fons Radema kers. Woensdag 'Mijn Vriend', zijn matig geslaagde verfilming van de Belgische zaak-Jespers. Het langste proces in de geschie denis van België met de onder zoeksrechter Guy Jespers in de beklaagdenbank. In de omstre den visie van Rademakers en schrijver Gerard Soeteman is niet Jespers, maar zijn gladde vriend Jules Depraeter de grote boosdoener. André van den Heu vel en vooral Peter Faber spelen de hoofdrollen met verve ((20.33 uur, Nederland 1). Interessanter is 'Het Mes', Ra demakers derde film uit 1961 en gebaseerd op een verhaal van Hugo Claus. Reitze van der Lin den speelt Thomas, een jongen midden in zijn puberteit die gro te problemen heeft met zijn moe der en haar vriend. De film wordt verteld door de ogen van Tho mas en zijn vriendin Toni en dat werkt heel goed (vrijdag, 23.30 uur, Nederland 2). BART JUNGMANN „De Indonesiërs in Nederland moeten ons blijven voeden met hun cultuur. Alleen op die ma nier kan de doelstelling vamonze vereniging, het behoud van de Indonesische cultuur in de Ne derlandse .samenleving, worden bereikt. Samenwerking met de Indonesiërs is dan ook van we- door Jos Heymans zenlijk belang". Dat zegt mr. Erik Schenkhuizen, voorzitter van de culturele vereniging Ni- nes (Nazaten Indische Nederlan ders en Sympathisanten) die bin nenkort haar eerste lustrum viert. Het is geen eenvoudige klus, dat onbevangen streven naar sa menwerking tussen Indonesiërs en (nazaten van) Indische Neder landers. De twee groepen zijn el- kaars natuurlijke vijand. Tijdens het koloniale regime in het voor malig Nederlands-Indië namen de Indische Nederlanders - kin deren van een Nederlandse va der en een Indonesische moeder - een bevoorrechte positie in. Dat veranderde bij de onafhankelijk heid van Indonesië. Toen moest deze groep mensen min of meer gedwongen naar Nederland uit wijken. Wantrouwen „Ons initiatief om tot samen werking te komen tussen Indo nesiërs en Indische Nederlan ders is destijds met groot wan trouwen ontvangen", vertelt Schenkhuizen, zelf een nazaat van Indische Nederlanders. „On ze ouders, belast met het kolo niaal verleden, vonden het maar niks. Het werd ons kwalijk geno men dat we contact zochten met Indonesiërs.' We kregen te horen dat we een hoop oud zeer boven haalden. Maar ook de Indone siërs keken met argusogen naar onze activiteiten. Men was niet gewend dat Indische Nederlan ders met hen contact zochten". Toch hebben Schenkhuizen en de andere initiatiefnemers met succes doorgezet. „Wij hebben het voordeel dat we geen last hebben van een koloniaal verle den. Wij zijn weliswaar kinderen van Indische Nederlanders, maar de meesten van ons zijn hier geboren. Wij kennen de ge schiedenis alleen uit de verhalen van onze ouders; we hebben het niet zelf aan den lijve ondervon den". Vijf jaar geleden besloot Schenkhuizen tot de oprichting van een vereniging, waarvan In dische Nederlanders en hun na zaten, Indonesiërs en Nederlan ders lid moesten kunnen wor den. Een uniek initiatief, omdat tot dat moment de verschillende groepen eigen clubjes hadden die niet voor buitenstaanders toegankelijk waren. De tweede generatie Indische Nederlanders - Schenkhuizen noemt ze liever de nazaten van de Indische Nederlanders - voel de zich bij die clubjes niet echt thuis. „Wij'zijn van een andere tijd; Nederlanders, in Nederland geboren en in de Nederlandse maatschappij opgegroeid. Af stammelingen van Jan Pietersz. Coen. Maar door onze opvoeding hebben we wel Indische trekjes. We hebben een oosterse cultuur in ons, een Indische achtergrond en die willen we - hoe Hollands we ook zijn - niet verloochenen. Dat 'Indisch zijn' willen we be houden". Nadrukkelijk stelt Schenkhui zen dat de nazaten van de Indi sche Nederlanders geen afge scheiden, geisoleerde groep vor men. „Wij voelen ons geen min derheidsgroepering en we zijn dan ook blij niet te worden ge noemd in de Minderhedennota van de overheid. We zijn behoor lijk geintegreerd in de Neder landse samenleving. Waar zich nog integratiemoeilijkheden voordoen - bij huwelijken tussen nazaten en Nederlanders komt dat nog weieens voor - proberen we te helpen". Enthousiasme Volgens Schenkhuizen zijn tal van aanknopingspunten, waarom 'witte' Nederlanders (landgenoten zonder Indische achtergrond) lid worden van zijn vereniging. „Het gaat voor een groot deel om Nederlanders, die met nazaten van Indische Neder landers zijn getrouwd of die be langstelling hebben voor de Indi sche cultuur. Hun enthousiasme is groot. We organiseren bijvopr- beeld kookcursussen; van de cursisten is 98 procent Nederlan der. Een bijkomend voordeel daarvan is, dat het aantal klach ten over de stank van ons eten afneemt. De Nederlanders weten nu waarom dat eten zo sterk ruikt, dat die stank juist nodig i voor de smaak". ■iiiia iiiiisiRSSsia syyys s i mmmmnmmm mm mmMkm BIOSCOPEN listen en -recensenten kunnen be wegen tot een bijdrage. In de por tretten van regisseurs die aan het gebruikelijke register vooraf gaan, komt hun zo verschillende kijk op film sterk tot uitdrukking. Freelance journalist Oscar van der Kroon schreef een vrij opper vlakkig verhaaltje over Pim Wim, waarin te veel feiten en te weinig analyse. Skrien- en Versus- journalist Jan Simons trekt de ba lans een hoofdstuk verder al weer recht. Je moetje even een weg ba nen door een taalkundige jungle, maar bereikt dan toch oorspronke lijke opvattingen over het werk van Francis Coppola en zijn ver wantschap met Orson Welles. Fred van Doorn, Haagse Post-medewer- ker, vindt de gulden middenweg in een bijdrage betreffende John Cas savetes: een helder stuk over de middle class-dramatiek van casset tes gelardeerd met een aardig, per soonlijk tintje. Coppola en Cassavetes daargela ten, ligt de nadruk in dit vijfde jaar boek meer op de Nederlandse cine ma. Het heeft behalve èen enthou siast portret van Renée Soutendijk een verrassend pleidooi van Alex de Ronde voor Paul Verhoeven op geleverd, de man wiens werk maar bij zo weinig recensenten genade kan vinden. Juist dit soort tegen draadse opvattingen geven zo'n jaarboek glans en het is jammer dat het er niet wat meer telt. (OP)NIEUW do, Leiden. 'Les Fruits de la passion' - Trianon, Leiden. 'Falling in love' - Zwijmelen met met Meryl Streep en Robert de Ni- ro, City, Katwijk. 'Vier vuisten in 't kwadraat' - Spen cer en Hill weer niet leuk, City, Kat- Si en Maude' - Komedie, City, Katwijk. BLIJVERS 'Rambo' - Simpele vechtfilosofie, Lido, Leiden, Euro, Alphen. 'Police Academy 2' - Vervolg dat be ter niet gemaakt had kunnen wor den, Luxor, Leiden, Euro, Alphen. 'A view to a kill' - James Bond pret tig voorspelbaar, Lido, Leiden, Eu ro, Alphen. 'Amadeus' - Spektakel zonder weer ga, City, Katwijk. 'Beverly Hills Cop' - Eddie Murphy als het grote fuifnummer in lach- fdm, Lido, Leiden. SEXFILMS 'De alles-is-sex-show' - Rex, Leiden NACHTFILMS 'Schoolmeisjes met intieme wen sen' - Rex, Leiden. •Rambo' - Euro, Alphen. 'Verlangens van een tiener' - Euro, Alphen. 'Sex-theater' - Euro, Alphen. 'Police Academy' - Euro, Alphen. DEN HAAG 'A view to a kill' - Asta (463500), 12 jr. •Madonna' - Asta, al. 'Once upon a time in the West' - As ta, 12 jr. 'Police academy II' - Babylon 1 (471656), al. 'Amadeus' - Babylon 2, al. 'Witness' - Babylon 3,12 jr. 'Police academy II' - Cineac 1 (630637), al. •Runaway' - Cineac 2,12 jr. 'Romancing the stone' - Cineac 3,12 jr. 'Amadeus' - Euro (667066), al. The sound of music' - Euro, al. 'A view to a kill' - Metropole 1 (456756), 12 jr. 'Carmen' - Metropole 2, 12 jr. 'Beverly Hills Cop' - Metropole 3, al. 'A passage to India' - Metropole 4, al. 'Filmzomer '85' - Metropole 5. 'Rambo' - Odeon 1 (462400), 12 jr. The last dragon' - Odeon 2, al. 'Porky's wraak' - Odeon 3.16 jr. 'Friday the 13th deel V* - Odeon 4,16 jr. 'Hoe ruil ik mijn wipje' - Le Paris 1 (656402), 18 jr. 'Dirty Debbie' - Le Paris 2,18 jr. 'Super boezem' - Le Paris 3, 18 jr. 'Rambo' - Passage (460977), 12 jr. AMSTERDAM 'A passage to India' - Alfa 1 (278806), al. 'Meesterspion' - Alfa 2, al. 'Birdy' - Alfa 3, 12 jr. 'Dune' - Alfa 4,12 jr. •Amadeus' - Alhambra 1 (233192), al. 'Carmen' - Alhambra 2,12 jr. 'Madonna' - Bellevue Cinerama (234876/266227), al. 'Once upon a time in the West' - Ci nerama, 12 jr. 'Police academy II' - Calypso 1 (266227/234876), al. 'Falling in love' - Calypso 2, al. 'Zijden slipjes' - Centraal (248933), 18 jr. 'Stop making sense' - Cineac (243639), al. 'Morons from outer space' - Cine- center (236615), al. 'Amsterdam' - Cinecenter. 'Paris, Texas' - Cinecenter, 16 jr. 'Koyaanisqatsi' - Cinecenter, 16 jr. 'The blues brothers' - Cinecenter, al. 'Repo man' - Cicecenter, 16 jr. 'A view to a kill' - Cinema 1 (151243), 12 jr. 'Police academy II' - Cinema 2, al. 'Rambo' - City 1 (234579), 12 jr. 'Gwendolyn' - City 2,16 jr. 'The great rock roll swindle' - City 3,16 jr. 'Porky's wraak' - City 4,16 jr. 'Beverly Hills Cop' - City 5, al. 'Friday the 13th deel V' - City 6, 16 jr. 'The last dragon' - City 7, al. 'Giulietta degli spiriti' - Kriterion, (231708), 16 jr. 'Wait until dark' - Studio K (231708), 16 jr. 'Het vrolijke sex-pension' - Parisien (248933), 18 jr. 'Rambo' - Rembrandtpleintheater 1 (223542), 12 jr. 'Best defense' - Rembrandtplein theater 2, al. 'Kaos' - The Movies 1 (245790), 16 jr. 'Reporter' - The Movies 2,16 jr. 'Filmzomer '85' - The Movies 3. 'A view to a kill' - Tuschinski 1 (262633), 12 jr. 'Police academy II' - Tuschinski 2, 'Romancing the stone' - Tuschinski 5,12 jr. The cotton club' - Tuschinski 6, 12 jr. •Witness' - De Uitkijk (237460), 12 jr. FILMHUIZEN Meryl Streep speelt de titelrol in 'Sophie's choice' van Alan Paku- la die het filmhuis LVC van avond tot en met zondagavond vertoont. Donderdag wordt het seizoen hier besloten met 'Stranger than Paradise' van de Amerikaan Jim Jarmusch. Twee Hongaarse im migranten en een jonge Ameri kaan houden een speurtocht naar een beter bestaan in de waanzinnige Verenigde Staten. De tocht leidt hen naar de achter buurten van New York, via Cle veland naar de zonnige stranden van Florida en laat een ander Amerika zien dan dat van Dallas en Dynasty. De films beginnen om 22.15 uur. In het Kijkhuis draait tot en met woensdagavond (behalve dinsdagavond) 'Profession Re porter' van Michelangelo Anto- nioni met Jack Nicholson en Ma ria Schneider. Een verslaggever neemt de identiteit aan van een overleden man. Die blijkt een wapenhandelaar te zijn. Dinsdagavond staat 'The Hit' op het programma van het Kijk huis. John Hurt en Terence Stamp spelen de hoofdrollen in deze opmerkelijke thriller. Aanvangstijden: 20.00 en 22.15 KAMPALA (DPA/AFP) - In het noorden van Oeganda zijn gevech ten uitgebroken tussen het leger en militairen die weigeren het nieuwe bewind in Kampala te erkennen, zo blijkt uit een bericht van de Oe- gandese radio. Er wordt strijd geleverd in de buurt van de stad Lira, de geboor teplaats van de vroegere leider Mil ton Obote. Volgens radio-Kampala hebben de gevechten ertoe geleid dat een onbekend aantal burgers hun woonplaats is ontvlucht. Het radiobericht maakte geen melding van slachtoffers. In Kampala zijn gisteren twee nieuwe ministers benoemd. De voormalige ambassadeur bij de Verenigde Naties, Olara Otoeno, wordt minister van buitenlandse zaken. Tot minister van volksge zondheid is benoemd Henry Obo- nyo, lid van de Democratische Par tij die onder Obote de grootste op positiegroepering was. Het militaire bewind in Oeganda zal morgen in een openbare cere monie óp het hoofdplein in Kam pala sommige van de politieke ge vangenen van de verdreven rege ringsleider Milton Obote vrijlaten. De pas benoemde minister van binnenlandse zaken Paul Ssemo- gerere heeft eerder deze week ge zegd dat er in de zwaar bewaakte Luzira-gevangenis buiten Kampa la nog 1.000 door Obote doorgaans zonder proces opgesloten politieke gevangenen verblijven. Onder deze gevangenen bevindt zich Yoweri Kyesimira, een minis ter in een van de overgangsregerin gen tussen de dictator Amin en president Obote, die vrijgesprokén werd van steun aan guerrillagroe pen, maar desalniettemin gevan gen bleef. Ook de voormalige mi nister Balaki Kirya, leider van de rebellengroep, de Oegandese Vrij heidsbeweging zit nog steeds ge vangen, terwijl alle beschuldigin gen officieel ingetrokken zijn. Gisteren heeft de leider van de kleine Conservatieve Partij, J.S. Mayanja-Nkangi, het nieuwe be wind gevraagd om een amnestie voor alle guerrillastrijders en poli tieke gevangenen als een verzoe- ningsgebaar voor onderhandelin gen met guerrillagroepen en poli tieke leiders. Ook vroeg hij het be wind te stoppen met het benoemen van ministers tot de onderhande lingen met de politieke partijen en de rebellengroepen achter de rug zijn. India is bezig de terugkeer te re gelen van de 270 na de coup. naar Kenya gevluchte Indiërs van de to taal ongeveer 1.000 Indieërs in Oe ganda. Geen van de Indiërs in Oe ganda is bij de coup omgekomen, maar velen zijn bij plunderingen hun bezittingen kwijt geraakt. Het nieuwe Oegandese bewind heeft India verzekerd dat het alles zal doen om het leven en de bezittin gen van de Indiërs in Oeganda te beschermen SCHERMERHORN (GPD) - Het bronzen kanon dat de duikploeg 'Phileas Fogg' onlangs bij Texel boven water haalde, kan afkomstig zijn van het 17e eeuwse oorlogs schip 'De Prins te Paard'. Dit schip, waarvan de kapitein en een deel van de bemanning uit Scher- merhorn kwamen, verging rond 1663 voor de rede van Texel, samen met nog zeven andere oorlogssche pen. Een model van 'De Prins te Paard', eveneens uit de 17e eeuw, hangt in de Hervormde Kerk te Schermerhorn. Johan Voorn, conservator van het schaats- en wintërmuseum 'Hans Brinker' kwam tot deze ont dekking toen hij zich verdiepte in de geschiedenis van scheepsmo dellen in Nederlandse kerken. Het museum heeft sinds 1982 onder dak gevonden in de kerk. Daar zag Voorn voor het eerst de modellen van 'De Prins te Paard' en 'Het Vliegend Hert'. Kerk „Die modellen worden dank- of votiefschepen genoemd en werden vroeger samen met een buidel geld aan de kerk geschonken om een gebeurtenis te vereeuwigen. Bij voorbeeld wanneer men na een ja renlange reis behouden thuis kwam, of als herdenking van een zeeslag", vertelt hij. Het dankschip 'De Prins te Paard' is bijna net zo oud als het schip da,t ervoor model heeft ge staan. Jarenlang heeft het onopge merkt in de pastorie gelegen. Tus sen 1970 en 1978 werd het gerestau reerd door de bekende restaura teurs van het Rijksmuseum in Am sterdam, Kramer, Ketting en Kist. Het geld hiervoor werd geschon ken door in de Verenigde Staten wonende Nederlanders met de achternaam Schermerhorn. Zij ko men eens in de 15 jaar voor een grote reünie naar de plaats waar hun voorouders hebben gewoond. In boeken en encyclopedieën zocht Voorn naar gegevens over 'De Prins te Paard'. Hij stuitte op een origineel exemplaar van het boek „Bijvoegsels en aanmerkin gen bestaande in nodige nalezin gen voor de vaderlandsche historie van Jan Wagenaar", geschreven door mr. H. van Wyn en uitgegeven in 1801. „Wagenaar was een 17e eeuwse geschiedschrijver, die 30 jaar lang werkelijk alles opschreef >wat hij tegenkwam", legt Voorn uit. Het boek geeft informatie over acht oorlogsschepen die ten tijde van de eerste drie Engels-Neder landse zee-oorlogen (1653-1674) voor de rede van Texel in een vliegende storm vergingen. De schade bedroeg vele miljoenen en 1200 man kwamen in die ene stormnacht om het leven. De schepen lagen op goede wind te wachten om te kunnen uitvaren. Voorn: „Texel was in die tijd een belangrijke uitvalshaven voor oor logsschepen, maar ook voor koop vaardijschepen op weg naar Oost- Indië". Het duikersteam van Texel is op één van deze schepen gestuit en volgens Voorn zou dat best wel eens 'De Prins te Paard' kunnen zijn. Maar mogelijk ook 'De Woer den', 'Het Tydverdryf'De Leeu wen', 'De Goude', 'De Hollandia', een niet bij naam bekend Enkhui- zer schip en een schip dat voer voor het Noorderkwartier. Geschiedschrijver Jan Wagenaar schrijft over 'De Prins te Paard' dat het 54 stukken (kanonnen) en 250 koppen (bemanningsleden) aan boord had. Aanvankelijk werd ge meld dat kaptein Jan Minne en 15 bemanningsleden gered waren. Later bleek het schip met man en muis te zijn vergaan. Hans Eelman van duikteam 'Phi leas Fogg', heeft dan ook gelijk als hij „gelooft", dat er .nog wel meer bronzen kanonnen onder het zand van de zeebodem verborgen zijn. Voorn heeft het boven water ge haalde kanon bekeken, maar kon er geen aanwijzingen op vinden die zijn vermoedens bevestigen. André van den Heuvel speelt rechter Jespers in 'Mijn Vriend'. (foto ANP) *MIAMI - Hoewel hij volkomen gezond is, verblijft de tweejarige Herbie St. Cear al sinds zijn geboorte in het ziekenhuis. Omdat zijn moeder over leed aan aids, is er niemand te vinden die Herbie wil adopteren. De angst voor besmetting met de gevreesde ziekte is, hoewel onterecht, daarvoor te groot. (foto AP)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13