Michel van de Korput: 'Ik verveel me hier rot' aan?de wande} SCOREBORD Geldboete voor DHC ARC klopt Roodenburg PAGINA 10 VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1985 ZEIST (ANP) - De amateurclub DHC moet de KNVB een geldboe te van 600 gulden betalen. Dat heeft de tuchtcommissie amateur voetbal donderdag in Zeist beslo ten. De Delftse vereniging wordt als hoofdschuldige aangemerkt voor de ongeregeldheden tijdens de wedstrijd Spakenburg - DHC op 22 juni. Tegenvaller voor Musters RIETI (ANP) - De Limburger Kurstjens heeft op de negende dag van de wereldtitelstrijd zweefvlie gen boven de Italiaanse plaats Rie- ti de beste Nederlandse prestatie geleverd. In de open klasse eindig de de vlieger uit Grubbenvorst, die kort voor het toernooi inviel voor Van 't Rood, als zesde. In de stan daardklasse en de 15 meter-klasse kwamen Selen en Musters, beiden uit Alphen aan den Rijn, niet ver der dan respectievelijk de zeven tiende en de zestiende klassering. In de totaalstanden zijn titelverde diger Musters zesde, Kurstjens ne gende en Selen vijftiende. Biondi verslagen MISSION VIEJO (Rtr, AFP) - Matt Biondi, bij de Amerikaanse zwem- kampioenschappen winnaar op de 100- en de 200 meter, is gisteren op de kortste afstand verslagen door Tom Jager, die na vijftig meter aantikte in 22,63 seconden. Biondi, wereldrecordhouder op de 100 me ter, gebruikte acht-honderdste van een seconde meer en bleef daar door een handje verwijderd van de nog door geen Amerikaan verwe zenlijkte trilogie op de 50, 100 en 200 meter vrije slag. Pablo Morales won de 200 meter wisselslag per soonlijk in 2 minuten 2,98 secon den, de beste tijd van dit seizoen. Michel van de Korput stoppen achter een schild van non chalance. Per slot van rekening heeft niet iedereen te maken met zijn problemen. Vandaar, uit puur Hollandse beleefdheid: „Het gaat goed. Nee, niks te klagen". Als het gesprek zich verdiept blijkt echter dat het helemaal niet goed gaat met de donkerharige in ternational die zich het komende seizoen als enige Nederlander aan het Bundesliga-avontuur waagt. Sterker nog, Van de Korput voelt zich als een kat in een donker pak huis en heeft bovendien geen hoge pet op van het voetbal van zijn Keulse collega's. Van de Korput, al wekenlang te vergeefs op zoek naar een gemeu bileerd huis, mist vrouw en kinde ren. Hij heeft de balen van de ho telkamer: ,,'t Is alsof de muren op me afkomen", erkent hij, „ik ben nu eenmaal een huiselijk type. Thuis voel ik me op mijn gemak. Nee, deze situatie moet lang meer duren. Ik verveel me rot. Ja, van avond kan ik hier bij een Keulse vriend terecht. Maar gewoonlijk ben ik alleen, met een tv-toestel en een boek. Vreselijk". „Ach, op het veld gaat het wel aardig. Ik draai lekker mee en krijg niet het idee meer te moeten kun nen dan de rest. De voorbereiding op het seizoen verschilt nauwelijks met die bij Feyenoord. Ook zwaar, maar dat is bij elke club het geval. Ik beschouw de trainingen en de oefenpartijen nu als een welkome afleiding. Niet goed natuurlijk, want als voetballer moet je je kun nen concentreren op je werk. Dan moet alles er omheen in orde zijn". Slechts heel af en toe reist Van de Korput van Keulen naar zijn vrouw in het Brabantse Wagen berg bij Breda. „Elke dag moeten we trainen. De Westduitsers willen met het oog op de WK in Mexico op 1 mei klaar zijn met de competi tie. Dus veel midweekse wedstrij den. Dat houdt in dat we ook op de vrije maandag aan de slag moeten. En 's zondags idem dito. Maar dat kan ik niet opbrengen. Ik moet naar huis kunnen. Daarom zal ik één dezer dagen trainer Löhr vra gen om dispensatie voor de zon dag". Bepaald geen ideale omstandig heden voor de ex-Feyenoorder, in een klimaat waar de Nederlanders toch al moeilijk lijken te aarden. Van de enkeling die in de afgelo pen jaren meedraaiden in de West- duitse competitie slaagde alleen Kees Bregman bij MSV Duisburg. Martin Jol. Wim Suurbier en, ver daarvoor, Co Prins gingen kopje onder. En niet te vergeten trainer „generaal Rinus Michels", die twee jaar geleden na een spelersopstand onder leiding van Schumacher kon inrukken. Michel van de Korput blijft er onbewogen onder. „Het is een uit daging. Ik doe mijn best en meer kan ik niet. Als de mensen ontevre den zijn, dan is dat jammer voor hen. Ik zit er niet mee". Van de Nederlander, die pas laat aan de groep werd toegevoegd („mijn conditie is nog niet hele maal op peil"), wordt in de Dom stad veel verwacht. Hij moet beant woorden aan de profielschets van de opvolger van Gerd Strack, die na een fikse ruzie met Hannes Löhr naar Zwitserland (Bazel) uit week. „Een speler van internatio nale allure", „een kopspecialist", „een libero met het vermogen om als spelverdeler te fungeren". Manager Karl-Heinz Thielen stroopte Denemarken. Hongarije en Zwitserland af, maar vond het gewenste niet. Pas heel laat slaag de FC Köln erin Van de Korput los te weken van eigenaar Torino. FC Köln kreeg het afgelopen sei zoen 66 doelpunten tegen. Een groot aantal waarop de verdedi ging werd aangezien, ondanks een uitblinkende doelman Schuma cher en een immer betrouwbare voorstopper Steiner. „De denkfout is", meent Van de Korput, „dat men er hier vanuit gaat dat die vele tegengoals ontstaan door het slecht functioneren van de verde diging. Maar al zet je hier een we relddefensie neer, dan nog zouden we gigantisch veel doelpunten te gen krijgen. Het probleem is dat we geen uitgebalanceerd elftal hebben. Kijk, voorin staan wereld- voetballers, Allofs (met 26 doel punten topscorer in de Bundeslia) en Littbarski. Geweldig wat die jongens aan de bal kunnen. Maar in verdedigend opzicht doen ze geen stap. Is niet erg. Maar dan moeten daarachter niet ook nog eens vier middenvelders staan die eveneens alleen aan aanvallen den ken en doelpunten willen maken. dames: 400 m vrije slag vrouwen: 1. Astrid Strauss (OD1) 4.09.22, 2. Anke Möhring (OD1) 4.10,55, 3. Elena Dendeberova (Sov) 4.14,44. 1. Thomas Knuths (ODD 518,46 punten, 2. Albin Killat (WD1) 579,63, 3. Domenico Ri- Michel van de Korput: 'Köln is een uitdaging De 21-voudig international kan zich er boos over maken. „Köln is net als Feyenoord. Véél te aanval lend ingesteld. En het ergerlijke is dat iedereen hier de doelpunten wil maken. Waarom laat men dat niet over aan Allofs of Littbarski. Nee, ieder voor zich. Verdorie, je speelt toch in een team. Het is vreemd dat ik dit in Duitsland moet aantreffen". Het afgelopen seizoen acteerden de Keulenaren even wisselvallig als het Nederlandse weer. Begin dit jaar wonnen de volgelingen van Löhr zes wedstrijden op rij, behaal den vervolgens één punt uit zes duels en via opnieuw een serie van 12 uit zes veroverde Köln ten slotte de derde plaats op de ranglijst. „Velen beschouwen ons als favo riet voor de titel", blikt Van de Korput vooruit op de Westduitse competitie, die morgen begint. „Onzin natuurlijk. Want ook nu zit er totaal geen evenwicht in dit team. Köln heeft brekers nodig. We zullen dit seizoen verrassende re sultaten boeken. We kunnen met gigantische cijfers winnen, maar evengoed een flink pak slaag krij gen. Om dat laatste zoveel moge lijk te voorkomen moet ik organi seren. Veel schreeuwen en geen avontuurtjes in aanvallend op zicht. Die types hebben we hier al te veel. Hoekman toch naar West Ham NIJMEGEN (ANP) - Na een lange periode van touwtrekken heeft de Nijmeegse eredivisieclub NEC gis teren Danny Hoekman eindelijk toestemming gegeven voor de overgang naar West Ham United. De Engelse vereniging had al ge ruime tijd belangstelling voor de linkerspits. De vraagprijs was ech ter het grootste bezwaar. NEC vroeg achthonderduizend gulden, de Engelsen wilden vooralsnog niet verder gaan dan vijf ton. Giste ren is daarvoor een voor de Nij meegse vereniging voordelige op lossing gevonden. (Fra) 50.20, 2. Jorge Woithe Stefan Volry (Zwi) 50,70. 100 m vrije slag (B-finale): 7 Edsard Schlingemann (Ned) 52,26, 8. Patrick Dy- biona (Ned) 52.54 200 m rugslag mannen: 1 Igor Poljanski (Sov) 1.58,50. 2. Sergei Zabolotnov (Sov) 2.01,88, 3. Frank Baltrusch (ODD 2.02,57. (ANP) De Nederlandse 4 x 100 meter vrije slag ploeg dames veroverde de bronzen medaille achter de Oost-Duitsland en West- Duitsland. c 100 meter vrije slag vrouwen: 1 OD1 3.N. ALPHEN AAN DEN RIJN - ARC versloeg gisteravond in een oefenduel Roodenburg met 2-1 door een doelpunt in de laatste minuut. Ed Graper, een van Nieuwerkerk afkomstige nieuwkomer in de Alphense ploeg, rondde beheerst voorbereidend werk van Ardy Oosterlee af. De thuis ploeg had in de eerste helft een voorsprong genomen door dezelfde Ardy Oosterlee. Na rust kwam Roodenburg door een schot van afstand van Richard Klein tot de gelijkmaker. Uitslagen overige oefenwedstrijden: De Jagers-UVS 1-12, Randstad Sport-Leiden 1-4, Archipel-LDWS 2-1. Het oefenprogramma voor komend weekeinde: zaterdag Quick Boys-Stormvogels. Aalsmeer-Rijnsburgse Boys, RCL-Leiden, Noordwijk-AFC, FC Lisse-Odin'59, Katwijk-Oegstgeest, GWS-Sleutels, Valken-Devjo, LDWS-Feyenoord C, SIZO-Hoofddorp, Haz.Boys-Roo- denburg, ARC-Bolnes. zondag Voorburg-UVS, toernooi Oud-Beyerland met Lugdunum en Alphense Boys, Foreholte-WSB, Randst.Sport-Stompw.Boys, FC Lisse-JOS, toer nooi Oosterhout met Unitas, Altior-SJC, GDL-LFC, Van Nispen-UDO. Nieuw-Vennép-ASC, Docos-Meerburg, BEC-VTL, Alphen-MMO. 3.44,48,2. WD13.47,38,3. Nederland 3.48,59. Uitslagen Roomburg: MEA: Michjel Zeg- Bruin 6-0, 7-6; Rob Comersbach-Otto Pan man 6-3, 6-3; Robert Jan Bierens-Jan Wil lem Lodder 7-5, 6-4; Christiaan Feenstra- Joost v.d. Marei 6-3, 3-6, 6-2; Rob Simon- Frank Laprc 6-1. 6-3. VEA: Ellen Dricber- Jos Koemans-Michael v.d. Berg 6-4, 6-1; Freek v.d. Capellen-Richard Kasten 6-2, 6- 0; Marco Winter-Robert Veldt 7-6, 6-4; Rob Gomersbach-Freek Tanis 7-5,6-3; Jack Lie- wes-Gerben Zuydam 6-7, 6-2, 6-3; Jan Wil lem Lugthart-Haiko Fiekert 6-4, 6-3. VEB: Annemarie Radstake-Pauline v. Domme len 6-0, 6-4; Eveline Buermann- Xandra Weller 5-7, 6-4, 6-3; Annelies Simons-Mir- jam de Groot 6-4, 3-6, 6-4; Babette Pluim- Jacqueline v. W(jk 6-7, 7-5, 6-2. MDB: Lug- thart/Noordermeer - v.d. Knoop/v.d. Reis 6- 3, 6-Ij Buysmans/Kalkman - De Jonge/Fok v.d. Bemd/Holderbusch 6-2, 6-3. MEC: Ta co Janzen - Noël de Sévaux 7-6, 2-6, 6-3; Jasper v. Gelder-Hans v. Bysterveldt 7-5, 6-3; Gjalt Lucassen-Raymond Nieuwen- burg 4-6, 6-4, 7-5; Bart Krans-Rolf Schreu- der 6-2, 6-2; Rogier Liefbroer-Patrick Ching A Foeng 1-6, 6-4, 6-1; Marcel v. Pari don-Jan Hogervorst 6-2, 6-1. VEC: Pascal Jongmans-Marquerite Patiwael 6-4, 6-2; Suzan Vissers-Karin Berg 6-2, 6-4; Fleur Meyer-Annemarie v. Gemund 7-5, 6-0. Rijnkanters: MED: C. Buys-J. v. Beelen-J. v. Beelen 6-1» 6-4; J. de Mooy-P. Schouten 6-2, 6-4; A. Wesseling- W. Siemerink 6-1.6- U«É Dui- Campora (Arg) 0-1, Brenninkmeuer-Ny. boer 0-1, Martinovic (Joe)-De Boer Vè-'/ï, Borm-Riemcrsma Stand aan kop na 8 ronden: 1. Runye-Neto 7, 2/3. Campora en Berg 6'/L, 4/7. Ivkov, Marinovic, De Boer en Nijboer Betaald Voetbal DEN HAAG (ANP) - De slagen van de gisteravond gespeelde vriendschappelijke voetbalwedstrijden, (2), Van der Pol (1), Frans Janssen (1). Toe- schouwers: 800. Maasdijk (vierde klasse, zaterdag) - Feye noord 0-5 (0-3). Doelpuntenmakers: Taha- mata (3). Eriksen (1) en Sörensen (1).toe schouwers: 4000. SC Heracles - Inter Bratislava (Tsj) 3-0 (2- 0). Doelpuntenmakers: Kruzen (2) en Oude Wesselink. Toeschouwers: 1800. AGOW (2e klasse zondagamateurs) - Go Ahead Eagles 0-6 (0-4). Doelpuntenma kers: Brouwer (2), Witbaard, Voskamp, Back en Smit Toeschouwers: 1750. FC Den Bosch - Israel 1-3 (0-2). Doelpui Toeschouwers: 450. Wielrennen Maass (VSt), 5. Ute Enzenauer (WDI), 6. Ines Varenkamp (WDI). 7. Valerie Simon- net (Fra), 8. Gonnie van Koert (Ned) en ver volgens het peloton in dezelfde tijd als DIEREN - Het schaaktoernooi om de open Nederlandse schaaktitel zal vrijwel zeker gewonnen wor den door een buitenlander. Dat is de conclusie na het uitspelen van de afgebroken partijen uit de acht ste en voorlaatste ronde. De Braziliaanse meester Sunye- Neto heeft daarbij na zijn winst op de jeugdige Jeroen Piket ongetwij feld de beste papieren. Hij staat een half punt voor op de Deen Berg en op de Argentijn Campora, die Cuijpers in tweede zitting ver sloeg. Frisco Nijboer en Gert-Jan de Boer zijn de beste Nederlanders. Zij bezetten samen met de groot meesters Ivkov en Martinovic een gedeelde vierde plaats met een vol punt achterstand. Marcel Piket uit Leiderdorp ze gevierde in zijn afgebroken partij tegen de Delftenaar Nakad. Hier door staat Marcel op 5 punten op een gedeelde 17e plaats. Christ-Jan Mannien uit Leiden kon het in zijn hangparty tegen Van Dam uit Maassluis niet bolwerken. Dit is de achtste aflevering van 'Aan de wandel', een wandelrubriek die gedurende de zomermaanden wekelijks in deze krant terugkeert. De wandelingen zijn uitgezet door Leidenaar Herman Amptmeijer en voeren de liefhebbers naar de mooiste plekjes in de Leidse regio. Vandaag gaan we door de duinen naar Noordwijkerhout. Op niet te grote reisafstand van Leiden liggen vijf wandelgebieden in de dui nen, elk met een heel eigen karakter. In deze aflevering wordt een route be schreven die begint op het station Heemstede en die via het landgoed Ley- duin en de Amsterdamse Waterleiding duinen naar Noordwijkerhout gaat. De naam Amsterdamse duinen is mislei dend, het gebied loopt ver door in Noordwijk en Noordwijkerhout. Ge voelsmatig is het gebied ten zuiden van Heemstede niet meer het Leidse deel van de Duin- en Bollenstreek; deze roomskatholieke gebieden zijn op Haarlem geörienteerd. Maar het gevoel is in dit geval bedriegelijk. Met het openbaar vervoer is Heemstede even ver weg als Alphen: minder dan een kwartier. De Pan van Persijn in Katwijk is met de bus moeilijker te bereiken dan Leyduin met de trein. Behalve de goede bereikbaarheid vanuit Leiden, bieden de~Waterleidingduinen veel van wat de smalle Noord- en Katwijkse duinen- niet meer kunnen geven. Ik kom er dan ook verrassend vaak stadgenoten te gen. De complete hier beschreven wan deling is bijna 20 kilometer, ruim vier uur lopen, maar bekorting is op tal van manieren mogelijk. Aan het slot wordt hiervoor een mogelijkheid genoemd. De toegang tot Leyduin is gratis, die voor de Waterleidingduinen f2,- p.p. Een plattegrond, te koop bij de ingang of het Leidse VVV is wenselijk (f 1,50). Er zijn verschillende koffietenten; honden zijn niet toegestaan. Degene die in plaats van de strand- vierdaagse de afstand Hoek van Hol land-Den Helder door de duinen wil lopen, komt van een koude kermis thuis. Niet alleen is er een extra rug zakje nodig om alle toegangsbewijzen mee te dragen vanwege een gruwelijke versnippering van eigendom, er zijn ook hele stukken waar je niet in mag of waar je alleen maar over het doorgaan de fietspad mag lopen. Dat fietspad is helaas voor fietsers, zoals het circuit van Zandvoort voor auto's is. Aan de landzijde van de duinen ligt (voor zover de bollenkwekers niet hun slag hebben geslagen) een reeks mooie, be boste landgoederen, met een toegangs regeling die nog ingewikkelder is dan die van de duinterreinen. Gelukkig zijn met wat uitzoekwerk op redelijke reisafstand van Leiden verschillende goede wandelgebieden te vinden. De Kennemerduinen tussen Zandvoort en IJmuiden, zijn voor deze regio misschien te ver weg gelegen, maar ik wil ze toch in uw aandacht aan bevelen. Van noord naar zuid zijn er vanuit Leiden de volgende mogelijkhe den: de brede Waterleidingduinen van Amsterdam; drie smalle gebieden; de Boswachterij Noordwijk, de Vrije Rijksduinen, de Katwijkse Zuidduinen met de Pan van Persijn. Voorbij Wasse- naarse slag worden de duinen weer breed, maar toegangskaarten voor Kijf hoek en Bierlap zijn moeilijk te krij gen. Bij Den Haag liggen Meyendel en de Waalsdorper vlakte. Leyduin De Amsterdamse Waterleidingdui nen zijn met verschillende bussen van uit Leiden te bereiken: lijn 50/51 via Vogelenzang of het Manpad; of lijn 60 en dan overstappen op 90 of 94. De snelste en gemakkelijkste manier is met de trein; een reis van een klein kwartier naar Heemstede en dan via het mooie landgoed Leyduin naar de waterleidingduinen. De trein gaat twee keer per uur (.18, .48) en de rit gaat door een mooi landschap van weilanden, bollenvelden en bossen. Vlak na Voor hout is eerst links en daarna rechts de Haarlemmer Trekvaart. Loop na het verlaten van het station 20 minuten richting Leiden langs het water. Onderweg ziet u de gebouwen van de Amsterdamsche en provinciale waterbedrijven, mooie voorbeelden van oude industriële bebouwing. Na huisnummer 53 rechtsaf via de onbe waakte spoorwegovergang het land goed Leyduin in. Het is een groot ge bied, ruim zeven keer de Leidse Hout. Nadat het lang in drieën gedeeld is ge weest (Woestduin in het zuiden, Ley duin in het noorden en Vinkenduin daar tussenin) is het nu weer in één hand. Leyduin bestaat uit majestueus bos met een beekje en een als ruïne ge bouwde koepel. Vinkenduin is een bin- nenduinrandbos met dennen en eiken hakhout. En Woestduin is in Engelse stijl aangelegd met bomengroepen, weilanden en water. Door het landgoed lopen een fiets route en verschillende wandelpaden (er is ook een gemarkeerde wandeling). Dit gebied alleen al is de moeite van de reis meer dan waard. Het is er erg rus tig, waarschijnlijk omdat het nog niet zo bekend is en de ontsluiting voor au to's niet goed is. Er zitten veel vogels en als u niet te veel lawaai maakt komt u ook nog wel een eekhoorn tegen. De kortste route door het landgoed naar de waterleidingduinen is de vol gende. Volg het pad vanaf de Trekvaart tot het fietspad bij een zwarte houten schuur. Aan de overkant van het fiets pad ligt een klein heuveltje met prik keldraad, ik vermoed dat het een ijs kelder is. Een ingegraven en daardoor goed geïsoleerde kelder waarin 's win ters ijsblokken werden opgslagen; door de isolatie bleef het tot ver in de zomer koud genoeg. De bomen rond om gaven beschutting tegen de bran dende zon. Ga op het fietspad enige tientallen meters naar rechts en daarna naar links, een langzaam stijgend pad naar een kunstmatige ruïne van een koepel. Helaas was het nodig er prikkeldraad omheen te zetten. Daal na de ruïne naar rechts af, steek de beek over en loop langs de beek (het water aan uw linkerhand) tot u bij een breed pad komt. Op de hoek rechts staat, verstopt onder brandnetels, een grenssteen die de eigendommen van twee families af bakende. Volg het pad naar rechts, op de T-kruising linksaf en zo naar de uit gang van Leyduin op de Vogelenzang- se weg. Schuin rechts aan de overkant ligt ingang De Oase van de Waterlei dingduinen. Waterleidingduinen In 1853 werd het eerste duinwater in Amsterdam geleverd, ruim een kwart eeuw voordat de LDM hetzelfde in Lei den deed. Het centrale deel van het duingebied is doorsneden met kana len, vaak met snelstromend water. Hoewel duidelijk is dat het allemaal kunstmatige waterlopen zijn, oogt alles toch heel plezierig door het bochtige verloop, hoogte- en breedteverschillen. Ook het feit dat aan de begroeiing te zien is dat de kanalen er al lang liggen, komt de aantrekkelijkheid ten goede. Bijna het gehele gebied is toegankelijk, niet alleen op maar ook buiten de pa den. Stukken terrein met een hek er omheen of met een bordje verboden toegang zijn dat uiteraard niet. Overal lopen de paden, van breed en verhard tot zeer smalle voetsporen die doodlopen in akelige velden met doornstruiken of moerasjes. Als je er 's ochtends vroeg komt zie je genoeg konijnen om de hele stad Leiden van een kerstdiner te voorzien en als je veel geluk hebt kun je een vos zien. Er zijn ook paars aangelopen trimmers. Er zijn roofvogels (buizerd, sperwer), veel wa tervogels en uiteraard eekhoorns. De aanwezigheid van al die paden maakt dat het ondoenlijk is om een gedetail leerde routebeschrijving te geven. Het resultaat zou onleesbaar zijn, en tien te gen een dat u al binnen het kwartier verdwaald zou zijn doordat u het ver keerde konijnepad zou inslaan. Het beste kunt u bij de Leidse VVV of bij de ingang voor anderhalve gulden een plattegrond kopen en de ruwe aanwij zingen volgen die ik hieronder geef. De plattegrond Is helaas te groot om hier te reproduceren. U kunt ook een ge markeerde rondwandeling maken, bij de belangrijkste ingang is keuze uit een twee uur (paaltjes met blauwe kop) of één uur (gele kop) durende wande ling. Op de Vogelenzangse weg kunt u dan bus 90 nemen met overstap in Noordwijkerhout op bus 60 naar Lei den. Als u tijdens de wandeling het spoor bijster bent; het terrein staat vol met ANWB-paddestoelen, elk met bovenop een eigen nummer. De laatste vier cij Leyduin: een beekje stroomt door prachtig bos. fers van dat nummer staan in een rechthoekje op de kaart. Tonneblink/Schrama De gesuggereerde wandeling is als volgt: passeer bij ingang De Oase de koffietent en het bezoekerscentrum (denk om het toegangsbewijs tot de duinen) en houd rechts aan. In de diep te aan uw linkerhand ligt een breed ka naal, steek dat via de tweede boogbrug over en ga verder richting Tonneblink, een hoog duin in de noordpunt van de duinen. Er is bij Tonneblink veel ter rein afgerasterd, maar vanuit het wes ten is de top te bereiken zonder over een hek te klimmen. Bij helder weer is een verrekijker handig, als u kinderen bij u hebt laat u ze maar een wedstrijd kerktoren tellen doen. Ga na Tonneblink een stukje naar het westen (Vlooienhoek) en daarna langs het Van der Vlietkanaal naar het zuiden, langs het vliegermonument, Pietjes Zwarteveld, Schulpendam en Donderhoek tot het eiland van Rol vers. Hier heeft vroeger een boerderij gestaan en sinds kort probeert men er weer rundvee te laten grazen om zo de plantengroei te beïnvloeden. Het ei land is' daarom niet toegankelijk. Steek het Nieuw Kanaal over, volg tweehon derd meter de Pannelanderweg en ga rechtsaf de rechte weg met de blauwe en gele paaltjes in. Hier komen ook de wandelaars erbij die de korte route uit Vogelenzang hebben gekozen (bij de ingang Pannelanderweg is een koffie- en pannekoektent, dit voor het geval dat). Als u hier wilt ophouden: bus 90, in Noordwijkerhout overstappen op 60. Langs het zijpad van de Pannelan derweg ziet u de restanten van oude akkertjes; door de waterwinning is het duin te droog geworden voor land bouw en het zal ook verder wel geen vetpot geweest zijn. Na het rechte be gin van het zijpad gaat het wat slinge rend verder naar het zuiden tot aan de Lindenberghweg. Hier een stukje naar links en daarna over het Palmveld en het Vogelenveld naar Schrama. Dat laatste woord betekent 's -Graven Ma de, de weilanden van de graaf. Inder daad is dit een vlak gebied, met alle kleuren bruin en groen die een mens maar kan bedenken. Even hiervoor, bij het woord grensbaan, bent u de provin ciale grens gepasseerd, misschien hebt u de grenspaal gezien (het getalletje 176 of 178 op de plattegrond bij de grensbaan). Als u de wandeling wel letjes vindt, dan bent u nu vlakbij de uitgang De Zilk (bus 90, café Köhne). Het laatste stuk wandeling duurt an ders nog ruim 60 minuten. Ga na Schrama via Starrenbroek langs het zweefvliegveld naar de uitgang Voge- laardreef. Steek het fietspad over, dan door het hekje en volg het bospad langs de boerderij tot de weg (Lange- velder slag). Een klein stukje naar rechts, daarna linksaf het fietspad in. Na enige tijd komt dit samen met de weg. Neem vervolgens de zijweg naar Noordwijkerhout tot de bushalte bij Sancta Maria. Bij de portiersloge is een wachthuisje. Als u het hele stuk (20 ki lometer!) hebt gelopen, hebt u een pit tige maar mooie wandeling achter de rug. Misschien was het uw eerste keer in deze duinen, ik betwijfel of het de laatste keer zal zijn. Korte route via Vogelenzang: Neem bus 50/51 tot de halte Duinoord vlak voor Bennebroek-dorp. Ga het voetpad aan de overzijde in (let op de hoogte verschillen in dit afgegraven gebied), bij het weiland even naar rechts en weer naar links. De voetbrug over de Trekvaart over en langs het voormalig station Vogelenzang (mooie Jugend- stil-schilderijen aan de perronkant) de Bekslaan af tot de ingang Panneland van de Waterleidingduinen. Volg na het hek de Pannelanderweg vijf minu ten en ga dan naar links (de route wordt gemarkeerd met blauwgele paal tjes, het blauw is in werkelijkheid ta melijk groen). Vanaf dit punt is de rou te dezelfde als boven. HERMAN AMPTMEIJER. De vorige zeven afleveringen van 'Aan de

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10