ronmb 'Erkenning voor ons werk' u 'Schandalig als Torre had verloren' Poloteam telt niet meer mee 'Ik ben misschien wat gemakzuchtig' Tennistalent Jack Lieuwes Van der Wiel redt het niet Kegels zijn regels in Rijnsburg Siemerink op NK tweede Frank Drost na bronzen plak estafette-ploeg Turkse club verliest kort geding Jongejans slechts elfde Westduitsers oppermachtig Karpov en Kasparov hervatten tweekamp DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1985 SPORT PAGINA 9 LEIDEN - Een typisch Nederlands tennisprodukt: talent vol, technisch vaardig, maar gemakzuchtig, dus niet in staat om een internationale doorbraak te forceren. Jack Lieuwes kan aan de gesprekstafel slechts de indruk beves tigen, die hij op baan wekt. De 18-jarige Groninger kan heel aardig tennissen, wil dolgraag de Nederlandse top be reiken en best internationaal doorbreken, maar hecht net zo veel waarde aan een maand vakantie vieren in Spanje. door dig", beseft de voor hoofdklasser Creamcrackers uitkomende Lieu wes. Trainingsschema Of misschien wel meer, want de fa voriet voor de eindzege in het B- toernooi van Roomburg liet een kans om door te dringen tot het J33p VlSSGI hoofdtoernooi van de Open Leidse lelijk liggen. "Nee, ik speel hier geen kwalificatie A, want dan had ik maandag m'n eerste partij moe ten spelen en toen zat ik nog in Spanje", merkte Lieuwes gisteren na zijn eerste optreden in Leiden nuchter op. Roomburg moet het voor hem Een overtuigend optreden trou- tot nu toe teleurstellend verlopen wens, want ondanks een gebrek seizoen enigszins goédmaken, aan wedstrijdritme ("Ik heb in "Door ziekte en een polsblessure Spanje dus echt vakantie gevierd heb ik nog lang niet aan de eisen en nauwelijks op de baan gestaan") voldaan om A-speler te kunnen rekende de spectaculair spelende worden. Maar als ik niet al te veel Groninger in een mum van tijd af pech meer krijg, moet ik toch nog met de Nieuw Venneper Frank een paar goede resultaten kunnen Liefbroer: 6-1, 6-2. boeken", is Lieuwes van zichzelf Ondanks zijn tamelijk laconieke overtuigd, houding op en rond de baan is "Maar", zo voegt de door de wed- Lieuwes er toch op gebrand om in strijdleiding van Roomburg in Lei- Leiden aan de verwachtingen van den ingekwartierde 'tenniszigeu- de plaatsingscommissie te vol- ner' er onmiddellijk aan toe, "als doen. "Want ik hoop dit jaar op de het dit jaar niet lukt om op de A- A-lijst te komen en daar heb ik nog lijst te komen dan proberen we het Jack Lieuwes, favoriet voor de B-titel op Roomburg: 'Ik wil verder komen". steeds dat ik meer moest trainen. Hij had gelijk, dat wist ik toen ook wel, maar het interesseerde me niet zo. Nu wel, ik wil verder ko men. dus moet er worden gewerkt. Daarom heb ik nu al een heel trai ningsschema opgesteld voor de winter. Behalve een privétrainer, heb ik nu ook en conditietrainer, Paul Zweverink. Hij is trainer ge weest van het C-team van FC Gro ningen. Met een dereglijke begelei- reldranglijst. Daar klamp ik mij voorlopig aan vast en mocht het niet lukken dan hoop ik later iets te kunnen gaan doen in het o] van jonge talenten". Uitslagen: zie scorebord. RIJNSBURG - In het toernooi van de Rijnkanters werd gisteren strikt i paar goede resultaten volgend jaar gewoon op- Doorbreken r r wat? Een uitspraak die typerend is voor de mentaliteit van het Gro ningse tennistalent. Lieuwes: "Ik weet het. ik ben misschien wat ge makzuchtig, maar in elk geval veel serieuzer met de tennissport bezig DEN BOSCH - Voor de tweede dan vroeger. Drie jaar geleden riep keer in zijn nog prille tennisloop- mijn vader, die zelf tennisleraar is, Lieuwes: "In elk geval naar de Nederlandse top, en misschien zelfs verder, want in de tenniswe reld weet je het natuurlijk maar nooit. Er zijn genoeg voorbeelden van jongens die op latere leeftijd nog zijn doorgedrongen tot de we- Erik de Graaf kwam een half uur te laat opdagen voor zijn wedstrijd, waardoor aan tegenstander Maar ten Lugthart een walk over werd toegekend. Aan de ene kant nogal zuur voor Erik de Graaf, maar aan de andere kant goed dat er weer eens nadruk wordt gelegd op het meeleven van de regels, waar de laatste tijd vaak de hand mee werd gelicht. Ben de la Bretoniere w^rd baan is Jan Siemerink gestruikeld in de finale van een nationaal ten niskampioenschap. In Den Bosch moest het 15-jarige Rijnsburgse tennistalent in de eindstrijd van het NK tot en met 16 jaar zijn meer dere erkennen in de één jaar jonge re Paul Dogger. De zeer goed en geconcentreerd spelende Siemerink, die in de hal ve finale de Eindhovenaar Jacco Eltingh met duidelijke cijfers (6-2 en 6-1) opzij had geschoven, trok weliswaar de eerste set naar zich i toe, maar kwam uiteindelijk toch I tekort tegen de B-kampioen van EerderUhacf Siemennk die van- SOFIA(ANP) - Edsard Schlingemann, Hans Kroes, Patrick Dibiona en Frank Drost ston- daag in het toernooi tot en met 18- den gisteren glunderend op het erepodium van Sofia om de bronzen medaille in ont- jaar start, al eens de finale van het vangst te nemen. Het kwartet op de 4 x 200 meter vrije slag, dat bij de selectiewedstrijden op gewone wijze uit het toernooi geelimineerd. Hij verloor met 6-1, 6-0 van nummer vier op de lijst Pe ter Bauw. In C2 had Hans Snik een lastige tegenstander aan Mark Nankman: 1-6, 6-3, 6-4. Ook Roger Dielen moest zijn verstand er bij houden tegen Eisses; 6-4, 6-4. Overige uitslagen: MED: Jan v Beelen - Piet vd Haak 6-1, 6-4. VDC. Heiligers/v Zuuren - de Gunst/Spierenburg 6-4, 3-6, 6-1; Guyt/Ravensbergen - Eimaal/ Meerman 6-4, 6-4. J.W. HILVERSUM (GPD) - Niet John van der Wiel maar de Engelsman Nigel Short mag samen met de Sowjets Sokolov en Vaganjan en de Amerikaan Seirawan vanuit Biel afreizen naar Montpellier waar in oktober het kandidatentoernooi wordt gespeeld. Van der Wiel kwam gisteren in zijn hangpartij tegen Eugenio Torre niet verder dan de vrijwel vaststaande remise en miste daardoor de volgende ronde van de WK-cyclus op een half puntje. De driekamp tussen Torre, Short en Van der Wiel met als inzet de belangrijke vierde plaats in het in- terzone-toernooi van Biel heeft Van der Wiel niet het succes ge bracht dat lange tijd zo dichtbij leek. Gert Ligterink behalve secon dant ook functionerend als een buffer tussen Van der Wiel en de pers, vertelde: „John is zowel in het eigenlijke toernooi als in de driekamp goed gestart. Dat was na tuurlijk hoopgevend maar we zijn 'steeds realistisch gebleven. Toen Short dinsdag van Torre won wis ten we dat het afgelopen was. John had net zo goed kunnen proberen water uit een steen te wringen. Ge lukkig is het geen lullig afscheid geworden. Hij heeft niet in de laat ste ronde geblunderd of zo. Dan was het pas tragisch geweest". Gistermiddag ging Van der Wiel er voor de derde keer nog eens goed voor zitten om het onmogelij ke te trachten tegen Torre. De Fi lippijnse schaker was al uitgescha keld maar had de remisetouwtjes dermate stevig in handen dat er voor Van der Wiel geen beginnen meer aan was. „We hadden nog een NK tot en met 14 jaar verloren. in Amersfoort niet eens kon voldoen aan de richttijd, zwom zomaar in de prijzen zonder het zelf bemerkt te hebben. Alleen aan het lang uitblijven van de bekendmaking van de officiële uitslag mocht worden afgeleid dat er iets aan de hand was met de drie ploegen die seconden eerder hadden aangetikt. Men dacht dat bij de winnende een jaar geleden bij de Olympische Bondsrepubliek Duitsland Mi- Spelen van Los Angeles in vrijwel chael Gross te vroeg had overgeno- dezelfde samenstelling zes secon- men. De finishfoto maakte uit dat den sneller. Alleen Frank Drost de Duitse adelaar zijn gouden plak handhaafde zich op hetzelfde ni- wel degelijk correct had binnenge- veau. Terwijl het voor hem de haald. De uitsluiting betrof Sven tweede start van de avond was. Lodziewski, de laatste man van de Heftig sprintend werkte hij zich op DDR. Hij was aantoonbaar te het laatste stukje langs Kotchanov. vroeg weggegaan. Dank dus aan de ..Stel dat ik de Bulgaar had laten foto-apparatuur en ook een beetje gaan, dan hadden zij r" aan de Bulgaarse organisatoren, plaats van wij", j die de kosten in Sofia zo opdreven dat de Sowjet-Unie en Engeland hun afvaardigingen dermate in krompen dat er geen estafette ploeg meer vanaf kon. Het Nederlandse kwartet zwom Frank Drost koesterde deze ZUTPHEN (ANP) - De Deventer voetbalclub Turkse Kracht heeft het kort geding tegen de KNVB af deling Gelderland verloren. Turk se Kracht wilde dat de KNVB de strafmaatregel tegen de club, een vermindering van twee punten op het puntentotaal ongedaan maak te. Deze straf en een boete van hon derd gulden werden opgelegd om dat er tijdens de wedstrijd die op 6 april dit jaar in Borculo werd ge speeld tussen de eerste elftallen van DEO en Turkse Kracht, na een overtreding van een DEO-speler een massale vechtpartij uitbrak tussen de spelers van beide teams. Scheidsrechter H.J. Schmoller SOFIA (ANP) - Schoonspnngster staakte daarop de wedstrijd twin- Daphne Jongejans heeft gisteren tig minuten voor het einde. de hoge verwachtingen, die wer- Volgens Turkse Kracht is er ech- den gekoesterd op grond van de ter helemaal geen vechtpartij ge- voorronde, niet waar kunnen ma- weest. Zij vochten de beslissing ken. Ze ging als vierde de finale in, van de tuchtcommissie al eerder maar kwam er als elfde uit. aan maar kregen van de commissie Zelf noemde ze concentratiever- van beroep geen gelijk. Mede door lies als belangrijkste oorzaak van de puntenvermindering degra- de zwakke vertoning, maar ze kon deerde Turkse Kracht van de twee- evenmin aangeven hoe dat op een de naar de derde klasse amateur- Europees kampioenschap zo in- voetbal. De rechtbankpresident in eens mogelijk is. Zutphen, mr. J.F. Bellaart oordeel- Het goud ging naar de Russin de dat de tuchtcommissie en de Janna Tsoeroelnikova, haar land- commissie van beroep in redelijk- genote Sidirova werd tweede. Ti- heid hebben kunnen vaststellen telverdedigster Baldus (OD1) dacht y dat er in strijd is gehandeld met het brons te hebben veroverd, maar merkwaardige manier op een zij- wedstrijdreglement en dat in rede- werd na een protest van de Tsjechi- spoor geschoven. Toen zij te bekennen. Desondanks gaf het scorebord een verschil van slechts zeshonderdste seconde. „Volgens mijn gevoel had ik onder in de 2.03 gezwommen, maar op het bord stond een tijd van 2.04,79", aldus Van Bentum. Er was echter nie mand die had meegeklokt en der halve ging de organisatie na enige aarzeling over tot ratificatie van de tijden. In de B-finale liet Van Ben de turn zien dat het allemaal een ver gissing was geweest. Met haar tijd van 2.02,76 zou ze in de A-finale ste medaille bij het mannen zwem- achter de Europese jeugdkampioe- men sinds Bob Schouten bij de Eu- ne Vania Argirova vierde zijn ge- kleinood. „Ik vind het een erken- later op nog overtuigender wijze ning voor het werk dat de laatste dat geld, zwemwater en een juiste jaren bij ons is verzet". Onder de trainingsaanpak bij het zwemmen uitgelaten ploeggenoten bevond op korte termijn tot grote resulta- zich ook Annemarie Verstappen. Nog wat bleekjes, maar in elk geval weer op de been. Haar afwezigheid ten kunnen leiden. De vrolijke Ta- Bogomilova - met haar 22 jaar zwembegrippen stokoud i het water beïnvloedde in sterke versloeg op de 200 meter de geza- mate het verloop van de finale i de 200 meter vrije slag. Het Oost- duitse duo Heike Friedrich/Manue- la Stellbach had nooit zo langzaam kunnen vertrekken als nu het ge val was. „Wij konden ons dat per mitteren toen Conny van Bentum was afgevallen", verklaarde de 15- kon jarige Friedrich met de bariton- stem die sinds jaren typerend is voor de Oostduitse zwemmeisjes. „Bij de estafette van dinsdag de den we het andersom en dat beviel helemaal niet". Van Bentum was op wat de menlijke Oostduitse/Russische schoolslagmacht. De Nederlandse vertegenwoordigster Petra Hele- nius bewoog zich in de series zes tien seconden langzamer door het water dan de tegen het wereld- en Europees record aanzwemmende Bulgaarse, die daarmee het bewijs leverde dat de nieuwe Oostduitse zwemgeneratie wel degelijk ver- slaanbaar is. De Sowjet-Unie is als zwemnatie al weggevallen. Voor vele Russi sche meisjes is het al een hele pres tatie als ze tot de B-finale doordrin gen en de eertijds gevreesde man- Michael Gross blijft met afstand Europa's beste zwemmer. Hij vergaar- Ie inmiddels drie gouden plakken in Sofia. Na eerder op de 200 m vrije- slag en op de 4x200 m vrij te hebben gewonnen, zegevierde de Westduitser ook op de 100 m vlinderslag. Links de nummer twee op dat onderdeel, de Brit Andrew Jameson. (foto AP) sprankje hoop dat Torre zich om dat hij niets meer op het spel had staan, niet zo goed zou concentre ren. Maar hij deed precies wat hij moest doen. Na een uurtje had John het ook wel bekeken. Nee in zo'n toernooi wordt niks weggege ven. Het zou echter een schandaal zijn geweest als Torre toch nog had verloren". Voor John van der Wiel breekt nu een broodnodige rustperiode aan. De Leidenaar speelde in de laatste helft van juni het NK, reisde vervolgens naar Zwitserland waar hij na het interzone-toernooi ook nog de driekamp voor zijn kiezen kreeg. „We zijn wel moe", gaf Lig terink toe. „Het zijn slopende we ken geweest. Ik ben onder de in druk gekomen van de mentale veerkracht van John. Hij heeft de ze maand vier keer verloren, maar hij slaagde er elke keer weer in de volgende partij te winnen. Dat wijst op een enorme wilskracht. Want het is bekend dat in schaak toernooien de nullen elkaar meest al snel opvolgen". Ligterink is dan ook van mening dat Van der Wiel optimaal heeft ge presteerd. De uitgeschakelde Lei denaar hoeft zich niet te schamen want ook de hoger aangeschreven Ljubojevic, Andersson en Poluga- jevski slaagden niet in Biel. Van der Wiel is door zijn resultaten in Zwitserland zelfs behoorlijk ge klommen op de internationale ranglijst waarop hij nu ongeveer rond de zestigste plaats hangt. „Ik denk zelfs dat hij Sonsonko is ge passeerd", aldus Ligterink. Nigel Short, het zo vroeg de he mel ingeprezen schaaktalent, lijkt nu eindelijk zijn belofte te gaan in lossen. De Engelsman kwalificeer de zich op grond van het Sonnen- borg-Berger-systeem. Short boek te tijdens het interzone-toernooi de beste resultaten tegen spelers die hoger scoorden dan vijftig procent, terwijl Van der Wiel vooral punten verzamelde tegen de lager geklas- seerden. Short is tegen de ver wachtingen in de enige Engelsman die nog in de WK-strijd is. Miles werd uitgeschakeld in Tunis en Nunn trok zich terug nog voor het toernooi in Mexico dat door Jan Timman werd gewonnen. De eindstand van de driekamp is: 1. Short 3,5 punt; 2. Van der Wiel 3,5 punt en 3. Torre 2 punten. Jeroen Piket de achtste ronde van het OHRA-schaaktoernooi om de open Nederlandse titel heeft geen duidelijke favoriet voor de eindze ge opgeleverd. Het duel tussen de Leider Sunye-Neto en de jeugdige Jeroen Piket werd in een remise achtig eindspel afgebroken, terwijl ook de partijen Cuijpers-Campora en Martinovic-De Boer nog een vervolg zullen krijgen. Bij Cuijpers-Campora lijkt de strijd in evenwicht, doch Martino- vic heeft tegen De Boer duidelijk de betere papieren. Martinovic had zich de moeite overigens kunnen besparen indien hij in de spectacu laire tijdnoodfase enkele onnauw keurigheden van zijn opponent niet onbestraft had gelaten. Voor lopig is het de Deense meester Berg, die na een vlotte zege op Peek aan de leiding gaat. Marcel Piket uit Leiderdorp, kwam evenals broer Jeroen nog niet tot een beslissing. Tegen Na- kad uit Delft zal hij nog voor een tweede zitting moeten aantreden. Bij winst zal Marcel op een totaal van vijf punten staan, hetgeen goed is voor een plaa.ts in de sub top. Wim Heemskerk uit Rijnsburg bracht zijn score op 4Vz punt. Hij deed dat door Landtman uit Koog aan de Zaan op een nul te tracte- ren. Bij Christ-Jan Mannien uit Leiden kon de vlag echter nog niet in top. Mannien, die met een be scheiden klassering genoegen moet nemen, brak zijn partij tegen Van Dam uit Maassluis af. „Je zou bijna zeggen dat er spra ke is van een actie omdat ze vorig nenequipe doet zich timide voor, jaar Los Angeles hebben moeten lijkheid niet gezegd kan worden sche Grecka naar de achtste plaats ggrste serie aantikte, was de num- dat de straf onbillijk is. verwezen. Grecka werd nu derde. mer twee in geen velden of wegen te verschuiven, Salnikov besloten heeft zijn co me-back voorlopig naar oneindig SOFIA (ANP) - Ook de laatste opponent, waartegen waterpolo- coach George Geurtsen op een succesje had gehoopt, weigerde hem alle medewerking. De Bondsrepubliek Duitsland was oppermachtig en Nederland kon weinig anders doen dan mee- zwemmen, zware overtredingen beantwoorden met dezelfde en tegen de steeds groter wordende achterstand opboksen: 7-12. In tegenstelling tot eerdere wedstrijden in het Europese ti- teltoemooi viel de nederlaag nu te hoog uit. De Nederlanders, met opnieuw Heiden en Lande- weerd als voorbeeld, werkten, misschien door de minder zo merse omstandigheden in Sofia tot actie gewekt, harder dan ooit. De regelmaat was er echter ver bij te zoeken en het spel was bij vlagen zo chaotisch, dat het er aan mankeerde dat op eigen doel werd geschoten. Voor een deel kwam dat op rekening van Geurtsen, die in de beginfase en kele spelers de huid zo vol- schold, dat de betrokkenen, toch wel veel gewend, alleen daardoor, al het spoor volledig bijster raak ten en aan faalangst tenonder gingen. Oranje had bovendien de pech dat de Westduitsers het puntver lies tegen Joegoslavië (6-7) nog enorm dwars zat.. De gelijkmaker van Frank Otto viel gelijk met het eindsignaal en omdat er bij het waterpolo niet in honderd sten van seconden wordt geme ten, vond de treffer geen genade in de ogen van scheidsrechters en jury. Dezelfde Otto nam gisteravond wraak voor zijn korte treuzeling een dag eerder. Tegen Nederland schoot hij vijf keer hard raak en legde daarmee de basis voor de forse zege, die overigens met iets meer fortuin aan Nederlandse zijde een draaglijker aanzien had kunnen krijgen. Voor de vierde keer werd echter duidelijk, dat de omschrijvingen van het Ne derlands waterpoloteam als een tegenstander die angst inboe zemt, zoals de Westduitsers die nog steeds gebruiken, een cliché is geworden. Het leerproces, waar Geurtsen dinsdag over sprak, werd in ie der geval ingezet en kan tegen landen als Hongarije en de Sowvjet-Unie worden versneld, omdat van hoop op succes dan helemaal geen sprake kan zijn. Van belang is nog slechts de con frontatie met Griekenland, dat ook puntloos bleef. Zaterdag wordt beslist over het lot van Ne derland. De zevende plaats in So fia geeft voor het volgende EK- toernooi het recht tegen de num mer twee van de B-poule her nieuwde deelneming tussen de sterkste landen af te dwingen. missen", aldus Frank Drost. Op de 100 meter vlinderslag zwom de Eu ropese kampioen Markovski in de B-finale en had Michael Gross al leen concurrentie te duchten van de naar Amerika uitgeweken Brit Andrew Jamson. „Als de finish wat verder weg had gelegen zou ik hem misschien zelfs hebben inge haald. Maar je'weet het natuurlijk nooit", aldus Jamson. „Gross is zo'n fenomenaal zwemmer". Het meest opmerkelijke was wel dat het de vrijwel onbekende Hon gaar Tamas Darnyi was gegund de 400 meter wisselslag winnend af te sluiten. De Italiaanse aas Giovanni Franceschi reikte niet verder dan de zevende plaats. De achttienjari ge Tamas Darnyi heeft een heel jaar niet kunnen trainen. Hij lijdt aan een oogziekte waarvoor hij in de loop van 1982 en 1983 viermaal in het Academisch Ziekenhuis van Keulen werd geopereerd. Pas in de zomer van 1984 deed hij voor het eerst weer aan wedstrijden mee. Een voorbereiding van nog geen jaar was voldoende om zich in So fia te ontpoppen als de opvolger van zijn coach Hargitay, die des tijds niet alleen Europees kam pioen was, maar ook het wereldre cord op zijn naam had. MOSKOU (AFP) - De tweekamp om de wereldtitel schaken tussen de Sowjets Aantoli Karpov en uitdager Gari Kasparov, wordt op 2 septem ber in Moskou hervat. Dat werd gisteren door het sportcomité van de Sowjet-Unie in de Russische hoofdstad bekend gemaakt. Het eerste deel van de tweekamp werd op 15 februari van dit jaar door de voorzitter van de Internationale Schaakfederatie (FIDE), de Filippijn Camponanes, af gebroken. De stand was toen 5-3 in het voordeel van titelverdediger Kar pov. Er zal worden gespeeld op dinsdag, donderdag en zaterdag. Op woens dag, vrijdag en zondag kunnen eventueel afgebroken partijen worden uitgespeeld. Plaats van handeling zal elke dag om 15.00 uur zijn de grote zaal van het concertgebouw Tsjaikovski. In de zaal, met 1563 zitplaatsen, is eerder strijd op hoog niveau geleverd door schakers. Mikhail Botwin- nink en David Bronstein streden er al in 1951 om de wereldtitel. Bij het bekend maken van het speelplan werd met geen woord gerept over de positie van de hoofdscheidsrechter. In het eerste deel van de tweekamp was dat de Joegoslaaf Svetozar Gligoric. Hij was door de FIDE ook voor het op 2 september beginnende deel aangewezen. Uitdager Kas parov liet echter in een vroeg stadium weten absoluut niet weer onder de leiding van de Joegoslaaf te willen spelen. Gligoric, de favoriete arbiter van Karpov, heeft bekend gemaakt niet opnieuw als hoofdscheidsrechter te willen optreden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9