Hevige onlusten nu nabij Durban De roep 'Alle Arabieren eruit' wordt luider Bruna leert de rest een flitsend lesje] f A Slecht weer eist veel mensenlevens Winnie Mandela duikt onder Japan wil grotere defensie-inspanning Amerikaanse vredesgroep ontvoerd 19f DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1985 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG - De onlusten in verschillende Zuidafrikaanse zwarte woonwijken gaan door, ondanks de noodtoestand die nu bijna drie weken van kracht is in 36 van de 265 juridische districten. Het centrum van de laatste golf van geweld is verplaatst van de Oost Kaap en de Oost Rand naar de omgeving van de havenstad Durban, hoewel ook uit woonwijken bij Pretoria, Johannesburg, Port Elizabeth en Graaff Reinet incidenten (brandstichting) worden gemeld. Maar vooral de zwarte woonwijk Umlazi bij Durban is de afgelopen 36 uur een haard van geweld en vernielingen geworden. Zeker een kind kwam om het leven, terwijl le ger- en politieeenheden de wijk van de rest van de wereld hebben afgesloten. De problemen in Umlazi begon nen dinsdagochtend, toen studen ten scholieren probeerden over te door Ruud de Wit hoe halen aan een schoolboycot deel te nemen. In de meeste zwarte woon wijken gaan scholieren al bijna een jaar niet meer naar school. De stu denten bekogelden een bus met schoolkinderen, waarbij 17 van hen gewond raakten. Later kwam het tot een aantal incidenten tus sen oproerpolitie en groepjes jon geren, die met stenen gooiden en vernielingen aanrichtten. Ook gisteren bleef het onrustig in Umlazi en de vlakbij gelegen wijken Kwamashu en Inanda. Vol gens ooggetuigen maakte de poli tie gebruik van traangas, rubberen kogels en een 'niespoeder'-kanon. Gemeentegebouwen werden in brand gestoken en het huis van een schoolhoofd werd met stenen en benzinebommen bekogeld. De golf van onrust en protest in het gebied rond Durban wordt in verband ge bracht met de moord op de zwarte advocate Victoria Mxenge, vorige week donderdag. Volgens sommige berichten heb ben de onlusten rond Durban ook de vlucht van een aantal 'Aziati sche' families tot gevolg gehad, na dat een menigte zwarten ruiten in hadden gegooid en winkels en hui zen hadden geplunderd van Aziati sche families. Een kind van 15 maanden zou zijn verbrand, toen het huis waarin het zich bevond, in brand was gestoken. Gezien de omvang van de onlus ten rond Durban wordt het niet uit gesloten, dat de noodtoestand ook naar dit gebied wordt uitgebreid. Tot nu toe zijn er vanwege de noodtoestand 1459 personen gear resteerd, van wie een kleine 600 personen weer op vrije voeten zijn gesteld. Inmiddels is Winnie Mandela, de vrouw van de tot levenslang ver oordeelde ANC-leider Nelson Man dela, met behulp van haar advp- caat Ismael Ayob, ondergedoken. Dinsdag werd haar huis in het 'banningsoord' Brandfort door po- litie-eenheden binnengevallen, na dat eerder op de dag voor het huis een demonstratie had plaatsgevon den tegen het toepassen van lijf straffen op school. De politie ge bruikte traangas en stokken om de jongeren uiteen te drijven, die daarop het huis van Winnie bin nenvluchtten. Negentien jongens en 11 meisjes werden daarbij gear resteerd. Winnie Mandela zelf was in Jo hannesburg voor medisch onder zoek, maar reed, toen ze op de hoogte was gesteld van de po litieactie, met haar advocaat direct terug naar Brandfort, dat 450 kilo meter van Johannesburg ligt. Om dat haar huis volledig vernield is door het politieoptreden, oordeel de haar advocaat, dat het beter voor haar was om onder te duiken, hoewel dat wettelijk niet is toege staan, omdat Winnie Mandela zon der toestemming van de autoritei ten haar huis niet mag verlaten. De kleine kliniek bij haar huis, die wordt gebruikt voor de inwoners van de zwarte woonwijk, was na het optreden volledig vernield. Kasten waren opengebroken en de muur was besmeurd met bloed. Winnie's zuster, Princess, zou aan het hoofd zijn gewond en tot de ar- resatanten behoren. De politie zou later op de middag zijn terugge keerd en enige dozen met boeken, aantekeningen en andere spullen hebben meegenomen. De advocaat van de nabestaan den van de beruchte schietpartij van 21 maart j.l. bij Uitenhage, in de Oost Kaap. heeft gisteren een schadeclaim uitgebracht bij de mi nister van wet en orde, Louis le Grange, en de politieagenten, die verantwoordelijk waren voor de dood van zeker 20 mensen. De claim bedraagt 1,25 miljoen gul den. Ook namens 36 personen, die gewond raakten bij deze schietpar tij is een schadeclaim van bijna 3 miljoen gulden ingediend. Het on derzoek naar de omstandigheden rond de schietpartij door rechter Kannemeyer wees wel in de rich ting van schuld door de politie, maar weigerde verantwoordelijken aan te wijzen. Het is op de bevin dingen van de commissie-Kanne- meyer dat de schadeclaim nu is in gediend. INNSBRUCK (DPA) - Eerst giste ren, toen de opruimwerkzaamhe- den begonnen, werd de omvang van de schade duidelijk, die de re genval in Tirol heeft aangericht. Vijfhonderd kubieke meter modder waren in de vertrekken van een machinefabriek in Zeil am Ziller in het toeristische Tiroler Zillertal binnengedrongen. Een groot deel van de machines werd onherstel baar beschadigd. De schade wordt geschat op meer dan drie miljoen gulden. (foto dpa> TOKIO - De Japanse regering heeft de bevolking opgeroepen meer steun te geven aan de nationale defensie-inspanning. Dit staat in het jaarrap port van het ministerie van defensie, dat gisteren door het kabinet werd goedgekeurd. Maar het 393 pagina's tellende witboek gaat met een grote boog heen om de controversiële kwestie van de een-procents-limiet, de sinds 1976 bestaande richtlijn dat de Japanse militaire uitgaven beneden één pro cent van het Bruto Nationaal Produkt moeten blijven. door Ruud Kreutzer Premier Nakasone liet vorige maand weten dat hij de tijd rijp acht om deze limiet te vervangen door een andere grens, maar hij stuitte daarbij op onverwacht sterke tegenstand binnen de regerende Liberaal Demo cratische Partij (LDP). Drie voormalige premiers, waaronder Nakasone's voorganger Suzuki, hebben zich de afgelopen dagen uitgesproken tegen het voornemen van de regering. Dit begrotingsjaar, dat loopt tot april 1986, is 3,14 triljoen yen (rond 44 miljard gulden) gereserveerd voor defensie. Dat staat gelijk aan 0,997 procent van het geraamde BNP. Aangezien Japan alleen beroepsmilitai ren kent, gaat een groot deel van de begroting op aan lonen, die gelijke tred houden met die van andere ambtenaren. Er blijft volgens het ministerie van defensie niet voldoende geld over om aan de eisen te voldoen van de regeringsrichtlijn voor de defensieop- bouw die dateert uit het jaar 1976. Inmiddels wordt hard gewerkt aan het opstellen van een nieuw vijfjarenplan voor de periode van 1986 tot 1990. Het Witboek gaat niet in op de inhoud van dit plan, maar benadrukt wel het belang van een militaire afweer tegen een mogelijke invasie vanuit zee, en de bescherming van de zeeroutes rondom de Japanse archipel. WENEN - (Rtr/DPA/AFP) - Als ge volg van noodweer in het midden en zuiden van Europa zijn de afge lopen dagen meer dan twintig mensen om het leven gekomen. In Oostenrijk, dat het zwaarst is getroffen, kwamen tien mensen om na twee dagen zware regenval. Rivieren traden buiten hun oevers, terwijl wegen, telefoon- en elektri citeitsverbindingen werden afge sneden. De Donau werd voor alle scheep vaart gesloten, nadat het peil in e e n nacht twee maal zo hoog was ge worden en wegen en velden waren overstroomd. In de Alpen viel bo ven 1800 meter sneeuw, waar meer dan 100.000 stuks vee graasden. Volgens landbouwautoriteiten in Tirol was er geen direct gevaar voor de dieren, maar is de schade aan de oogst groot. In heel Oostenrijk zijn 10.000 brandweerlieden ingezet om stra ten begaanbaar te maken en onder gelopen huizen leeg te pompen. Woensdagavond namen de regens af en kon de schade worden opge nomen. Ook in Tsjechoslowakije werd melding gemaakt van over stromingen. In Beieren zorgden zware regen en stormen voor een miljoenenschade. Door regenstormen en branden in Italië zijn gisteren weer zes men sen om het leven gekomen, waar door het totaal aantal doden in dat land door het slechte weer op acht is gekomen. Bij een brand op Elba is een groep jonge vakantiegangers door het vuur ingesloten. Drie mensen kwamen hierbij om het le ven en twee liepen ernstige brand wonden op. Bij een reeks harde winden en hevige regenstormen in Zuid-Italië kwamen twee mensen om en in de kustplaats Pesaro ver dronk iemand nadat zijn boot op zee was omgeslagen. In het Mont-Blancmassief (Fran se Alpen) kwamen een Italiaan en een Engelsman om van koude en uitputting, nadat zij twee dagen in het berggebied hadden moeten doorbrengen, aldus de politie in Chamonix. Twee Nederlandse alpinisten, die dinsdagavond werden vermist nabij de Pic de la Meije in de Fran se Alpen, zijn gisteren aan het be gin van de middag door een heli kopter gered. De twee mannen, Franciscus Koks en Evert Sursum, konden in veiligheid worden ge bracht. Verkeersdoden De traditionele vakantie-uittocht in Italië van 13 juli tot 6 augustus heeft dit jaar op de snelwegen het leven gekost aan 597 mensen, zo heeft het ministerie van binnen landse zaken gisteren bekendge maakt. Er raakten 15.209 mensen gewond. Vorig jaar kwamen in dezelfde periode 631 mensen om en raakten er 14.173 gewond. Tijdens de vakantiepiekperiode van 25 dagen dit jaar waren er ongeveer 159 mil joen voertuigen op de weg, 10,7 procent meer dan vorig jaar. MANAGUA (AP) - Door de Ver enigde Staten gesteunde Nicara guaanse opstandelingen, de con tra's, hebben gisteren 29 Ameri kaanse vredesactivisten en 18 Ni caraguaanse en buitenlandse jour nalisten ontvoerd, toen ze zich op de San Juan-rivier tussen Nicara gua en Costa Rica bevonden. Woordvoerders van de vredes groep, de 'Getuigen voor de Vre de,' en van de Nicaraguaanse rege ring hebben dit meegedeeld. De woordvoerder, die radiocon tact had gehad met de opstandelin gen, verklaarde dat de Amerikanen ongedeerd waren. De rebellen dwongen de opvarenden onder be dreiging met geweervuur naar de kant te varen en zich over te geven. De contra's hebben niet gezegd waar de ontvoerden zich precies bevinden, maar volgens Nicaragua zijn ze naar Costaricaans grondge bied gebracht. De Nicaraguaanse staatsradio heeft de VS de schuld gegeven van de ontvoering, en verklaard dat ze de Amerikaanse regering verant woordelijk stelt voor het welzijn van de gevangenen. Volgens de radio hadden de vre- des-activisten zich in het gebied begeven, ondanks waarschuwin gen van rebellenleider Eden Pasto- ra, dat hij op ze zou schieten. Ministerie wil verbod contact j oden-Ar abieren JERUZALEM (UPI/AFP) - Het Is raëlische ministerie van onderwijs wil contacten tussen religieuze joodse en arabische leerlingen ver bieden uit vrees voor vermenging en gemengde huwelijken. Dit heeft de Israëlische pers 'gisteren ge meld. Het verbod was vervat in een me morandum aan alle scholen van Ja- cov Hadani, de voorzitter van de autonome religieuze afdeling van het ministerie. De onderwijsinstel lingen wordt gevraagd „ieder con tact en elke ontmoeting van joodse en arabische leerlingen te vermij den uit vrees voor gelijkstelling en gemengde huwelijken tussen jo den en arabieren". "Wij werken naar coëxistentie (samen leven) door onze leerlingen te leren mensen te eerbiedigen en ze hun volledige rechten te verle nen", verklaarde Hadani tegenover een verslaggever. „Maar het is een feit dat 80 procent van de gemeng de huwelijken voorkomen in ge mengde steden, zoals Haifa". Buitenland kort Sikhs In de Indiase hoofdstad New Delhi zijn gisteren 56 sikhs in staat van beschuldiging gesteld voor de serie bomaanslagen in mei, waar door in New Delhi alleen al 49 mensen omkwamen. De officiële aanklacht beschuldigt de sikhs er van de bommen geplaatst te heb ben uit wraak voor de tegen de sikhs gerichte onlusten na de moord 31 oktober door twee lijf wachten, sikhs, op premier Indira Gandhi. Meer dan 2.100 sikhs kwa men bij deze onlusten om. Autobom Een autobom heeft gistermorgen in de Noordierse grensplaats New- townhamilton een melkwinkel ver woest en aanzienlijke schade toe gebracht aan omringende huizen en winkels, zo heeft de politie ver klaard. Bij een landmijn-explosie bij Carrickmore raakte een Britse soldaat van het plaatselijk gerecru- teerde voornamelijk protestantse Ulster Defense Regiment gewond. Tot nu toe heeft de IRA nog niet de verantwoordelijkheid voor de aan slagen opgeëist. Bomaanslag Bij een bomaanslag in eenhotel bar in Glyfada, een zuidelijke voor stad van de Griekse hoofdstad Athene, zijn vannacht twaalf per sonen gewond geraakt. Een van hen, een Griekse vrouw, is er nogal ernstig aan toe, zo werd vernomen uit politiebronnen. De gewonden, vijf mannen en zeven vrouwen, zijn in een ziekenhuis opgenomen. Naast drie Grieken betreft het ne gen buitenlanders. Gastarbeiders Libië gaat alle 100.000 Egypti sche en andere gastarbeiders te rugsturen naar hun eigen land. Dat heeft de Libische leider Moammar Gaddafi gisteren verklaard in een krante-interview. Met deze maatre gel wil Gaddafi het wegvloeien van buitenlandse valuta tegengaan. De maatregel geldt niet alleen voor de 100.000 Egyptenaren in Libië, maar voor alle buitenlandse arbeiders in dat land. Atoombom De Indiase regering houdt de be slissing over de fabricage van een atoombom open tegen de achter grond van berichten dat Pakistan zich inspant om zo'n bom te ont wikkelen. Dit heeft een hoge func tionaris van het ministerie van bui tenlandse zaken gisteren verklaard in het Hogerhuis. Maar hij wees er daarbij op dat de Indiase regering hoopt dat het verstand zal zegevie ren in Pakistan TEL AVIV - Wie nog niet zo lang geleden in Israël het voor de joodse bevolking uiterst delicate onder werp racisme ter sprake bracht, kreeg zonder aarzeling een rotsvast antwoord: Dat is hier uitgesloten. Hoe anders echter liggen de feiten Door twee gebeurtenissen van de afgelopen maand zijn de al eer der gesignaleerde racistische nei gingen in de Israëlische samenle ving vanuit de sterke onderstroom komen bovendrijven. Vijf door Pa- lestijnen uit de bezette westelijke Jordaanoever gepleegde moorden op joodse burgers leidden in de door Taco Slagter steden van de slachtoffers tot ge weld en racistische agitatie tegen onschuldige Arabieren. En na de lokale verkiezingen in Kyriat Arba, het religieus- nationa listisch bolwerk van de kolonisten nabij de op de Jordaanoever gele gen Arabische stad Hebron, sloot de ultra-rechtse fractie van Sjalom Wach een pact met de racistische Kach-Beweging van rabbijn Meir Kahane om op grond van een apartheidsclausule eensgezind de Arbieren te verdrijven. Te begin nen in Kyriat Arba. Na de moord op het onderwij zers-duo in Afula (bij Nazareth) schreeuwden honderden hysteri sche betogers: „Arabieren, eruit!. Tot dat moment was deze op het nazisme gebaseerde slogan juden raus") voorbehouden aan enkele duizenden aanhangers van Kaha ne. De rabbijn propageert de de portatie van alle Arabieren (inclu sief degenen met de Israëlische na tionaliteit) na een periode van dwangarbeid voor de genoten wel vaart onder Israëlisch bestuur. Maar de rechtgeaarden die ble ven geloven in de alles overwin nende kracht van de humanisti sche en spirituele waarden van het jodendom, werden misleid. Wat Kach-racisten ten minste hardop durfden te zeggen, broeide al lange tijd in de gedachten van een niet te onderschatten deel van de joodse bevolking. Het schaamtegevoel om zich publiekelijk met het Kahanis- me te identificeren had velen ervan weerhouden de ware gevoelens on verbloemd prijs te geven. De re cente moorden waren slechts een „goede" aanleiding om het slot van de mond te halen. Gespuis En niet alleen in de stad van de slachtoffers. De emoties in heel Is raël laaiden hoog op. Racisme, ver sluierd in eufemistische bewoor dingen, werd ineens „bespreek baar'. Arabieren? Onbetrouwbaar en moordend gespuis voor wie geen plaats meer is in „Eretz Is raël". Het historisch land voor de joden dat volgens fanatieke reli gieuzen en nationalisten zich ten minste uitstrekt tot aan de Jor- Kyriat Arba. Het uit geestverwan- daanrivier of zelfs tot aan de in Irak ten van Kahane en de Wach-lijst ingegrepen. Hij verklaarde de „Arabieren-paragraaf onwettig en een flagrante schending van het in de Onafhankelijkheidsverklaring neergelegde beginsel van rechtsge lijkheid. Zamir bestempelde de ra cistische bepalingen in Kyriat Ar ba van het soort dat voor de vijan den van het joodse volk generaties lang als wapen tot vervolgingen hebben gediend. Religie gelegen Eufraat en Tigris. Premier Peres zat er niet zo ver naast toen hij naar aanleiding van de mede door rabbijn Kahane uit gelokte racistische rellen opmerk te dat onder het vorige Likoed-be- wind „de geest uit de fles" is geko men. Met welke kracht die geest rondwaart, bleek deze week in de hoofdzakelijk door religieuze na tionalisten bewoonde nederzetting gevormde nieuwe gemeentebe stuur bepaalde dat alle Arabische employees in overheidsdienst zou den worden ontslagen. Op onder nemers zou dwang worden uit geoefend alleen joodse werkne mers in dienst te nemen en het za kendoen met Arabieren te staken. Kyriat Arba moest voor eens en voor altijd 'Arabieren-rein' worden gehouden. En naar het model van het Zuidafrikaanse systeem van apartheid zouden dë stad en haar openbare gelegenheden alleen nog maar in uiterste noodzaak voor Arabieren toegankelijk zijn. De zo gehate bordjes met „verbo den voor joden" ten tijde van het Derde Rijk, en die met „alleen voor blanken" in de periode van de „kleine apartheid' in Zuid-Afrika, zouden met wijziging van de aan duiding van het „ras" in Kyriat Ar ba zijn opgehangen als de bijna al machtige adviseur van de Israëli sche regering, prof. Zamir, niet had Het gemeentebestuur van Kyriat Arba bond in en schrapte de om streden clausule. Niettemin gaven de Kahanisten Jeruzalem te ver staan hun politiek „langs andere wegen" te zullen doorvoeren. Een vulkaan van teleurstelling, angst en haat is in Israël tot uitbarsting gekomen. Daar zijn vele verklarin gen voor te geven. Het nog steeds niet opgeloste Israëlisch-Arabi- sche (Palestijns) conflict is echter de hoofdoorzaak van het verval. Het wezen van de staat Israël heeft daardoor in de loop van de tiju sterke verandering ondergaan. De op de zionistische revolutie ge stoelde wereldlijke joodse staat naar westers model blijkt niet te zijn opgewassen tegen anti-demo cratische en nationaal-religieuze krachten in het Israël van nu. De nationale en met terreur gepaard gaande aspiraties van de Palestij- nen heeft dat proces aangemoe digd en de laatste tien jaar ver sneld. Oorlogen en terrorisme hebben het Israëlische volk moe gebeukt. De mensen onzeker gemaakt. Veel zionisten zagen hun op de Franse revolutie geïnspireerd ideaal van „vrijheid, gelijkheid en broeder schap" soms letterlijk in rook op gaan. Zij die de twijfel van het be- ADVERTENTIE ==55 I De nieuwe Bruna-schoollijn. Ringband, memoblok, schriften, ringbandblok, pennenzak, kaftpapier, agenda, r\ Parkerpen en alle andere artikelen die je nodig hebt voor school. R^ncn nrTTi^u K Elke week iets nieuws. l^UHiULAJSJl staan met meer aan konden, voor wie het humanisme geen antwoord meer was op de bedreiging van het joods nationaal tehuis, waarvoor Theodor Herzl begin deze eeuw de basis legde, werden teruggewor pen op hun laatste hoop: de beker ing tot God. Voor de orthodoxie braken „messiaanse" tijden aan. Kahane profiteerde er van. Maar niet alleen de met overdre ven godsdienstijver gecamoufleer de geestelijke ontreddering is de oorzaak van het opkomende racis me en fascisme in Israël. De diep ste economische crisis in het be staan van de relatief jonge staat heeft daartoe zeker ook bijgedra gen. Velen kunnen de stap terug in het op drijfzand verrezen wel vaartsniveau niet verkroppen. Die „materiële" teleurstelling wordt, evenals dat in Europa het geval is, afgewenteld op de makke lijkst te pakken groep in de samen leving. Zijn dat in Europa de bui tenlandse werknemers en etnische minderheden, in Israël is het al niet anders. Het „zwarte schaap' in de joodse staat is .gevonden bij de Ara bieren. Maar zij hebben part nog deel aan de malaise gehad; het waren met name de onderbetaalde Ara bieren uit de bezette gebieden over wier bezwete ruggen een belang rijk deel van de welvaart werd op gebouwd. Discriminatie en drei gende ontslagen in het gehele land van Israël is de ondank die hen nu toekomt. Racisme is niet voorbehouden aan een bepaald land. Het is van alle volken en alle tijden. Angst om het voortbestaan is vaak het mo tief. Ook in Israël. De vraag is ech ter of er in Israël nog voldoende uithoudingsvermogen en politieke wil is om de humanistische waar den veilig te stellen. De interne verdeeldheid van het land, de eco nomische problemen en het onze kere zicht op successen in het vre desproces geven weinig aanleiding tot optimisme.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7