Shell houdt vast aan sluitingsplan Nederlandse boer vooruit met de geit WD wil uitleg over Trade Ship Ook als Caracas olieprijs verlaagt J\ust door staalakkoord slechts van korte duur kundigen naar Caracas te sturen, is Energievoorraad Russen wekt zorg bij Amerikanen Vliegvakantie nam dit jaar grote vlucht VN waarschuwt voor snelle vergrijzing industrielanden Schadelijke dosis gif in Duitse wijn 'Armeluiskoe' krijgt waardering als kaasproducent In Engeland knalt de champagne TE HUUR ■iiatiilÉlfaUiÉl ROTTERDAM (ANP) - De geleidelijke sluiting van de Shell-raffinaderij op Curacao, die begin deze maand is begonnen en ongeveer acht weken in beslag zal nemen, gaat door. Voor goedkopere olie uit Venezuela heeft Shell nu geen belangstelling meer. Dat heeft een woordvoerder van verlies lijdt. Dit zou moeten leiden De Koning slechts dat een "inte- Shell in Rotterdam woensdag mee- tot tijdwinst om te bezien welke ressante mededeling" te vinden, gedeeld. Na het sluitingsproces, mogelijkheden Nederland, Vene- De regering heeft haar ambassa- dat begin oktober zal zijn afgerond, zuela en de Nederlandse Antillen deur in Caracas, Ch.Th.F. Thur- wordt begonnen aan de ontmante- hebben om de raffinaderij weer kow, maandag instructie gegeven ling van de raffinaderij. Volgens de rendabel te maken. met de Venezolaanse regering te woordvoerder betekent dit dat tot overleggen over olieleveranties, in oktober gelegenheid bestaat een Minister de Koning (Antilliaanse Nederland stuurt begin volgende oplossing te vinden het bedrijf als- zaken), die dinsdag begon aan een week een groep deskundigen naar nog te redden. Tot de ontmanteling tiendaags werkbezoek aan de An- Caracas om met Venezuela te pra- kan de raffinaderij eventueel weer tillen, wilde niet zeggen of het Ne- ten over mogelijkheden om de in werking worden gezet. Zodra derlandse verzoek aan Venezuela Shell-raffinaderij op Curacao open daarmee is begonnen, is opstarten met Shell was doorgesproken, te houden. echter niet meer mogelijk en is het "Niet ter zake doende. Het is een Volgens De Koning heeft Neder- einde van het bedrijf definitief. regeringsverantwoordelijkheid", land via de gebruikelijke diploma- De Nederlandse regering heeft aldus De Koning in Willemstad, tieke kanalen voldoende aanwij- aan Venezuela verzocht de raffma- Gevraagd om een reactie op de uit- zingen gekregen dat er een basis is derij tot 31 oktober 1985 ruwe olie spraak van een Shell-woordvoer- voor verdere besprekingen. "Wat' te leveren tegen zodanige voor- der dat deze maatschappij geen be- ons betreft zijn alle opties nog waarden dat Shell-Curacao geen hoefte heeft aan goedkope olie, zei open", aldus de Nederlandse be- windsman. Wel herhaalde hij dat de Nederlandse regering terughou- U - "I ■111 1 dend staat ten opzichte van directe stoppen in een verliesgevende gistermorgen genomen, aldus de BRUSSEL (ANP) - Het akkoord cent (1979 ton) aan Nederland zal ^deN^er^dtedlleiaü^ rijn over de beperking van de export toevallen. Staatssecretaris Bolke- ogenomenDesgevraagd ^r van elf staalsoorten door de EG stein had deze reserve dinsdag op- klaarde Dp knninu Hat hot "niet naar de VS. zal waarschijnlijk geëist omdat Nederland er als ge- Se bedoelinE hÈt®om eln Neder slechts voor korte duur rust bren- volg van het akkoord als enige EG- landse bewindsman of vrouw in gen. Hoewel een staaloorlog voor- hdstaat op achteruit zou gaan ver- de delegatie op te nemen. Wel zul- lopig is afgewend, wordt er in EG- geleken met vorig jaar, en wel met ien Antilliaanse deskundigen de veertig procent. besprekingen bijwonen. WASHINGTON (DPA/Rtr) - De Sowjet-Unie heeft de grootste energievoorraad ter wereld. Dat signaleert een bezorgde CIA in een woensdag gepubliceerde "Energie- atlas van de USSR". De Ameri kaanse inlichtingendienst komt daarmee terug op eerdere voor spellingen dat de Sowjet-Unie, sa men met de andere Oosteuropese landen, al in 1985 bijvoorbeeld meer ruwe olie zou moeten invoe ren dan de landen zelf uitvoerden. In het eind van de jaar zeventig en ook nog in het begin van de jaren tachtig voorzag de CIA dat het Oostblok rond 1985 een importeur van energie zou zijn geworden. In het jongste CIA-rapport wordt de aardgasvoorraad in de Sowjet- Unie de grootste ter wereld ge noemd, terwijl het land tweede op de ranglijst staat wat betreft de hoeveelheid beschikbare aardolie, vlak achter de landen aan de Perzi sche Golf. De kolenvoorraden zijn eveneens "geweldig", zo blijkt uit het onderzoek, maar de kolenvel den liggen meestal zo afgelegen dat de winning en het vervoer naar de afnemers uiterst moeilijk zullen zijn. Volgens de inlichtingendienst zal de Sowjet-Unie zich in de toe komst vooral concentreren op de winning van olie en gas in West- Siberië, terwijl in het Europese deel van de USSR de bouw van nieuwe kerncentrales voorrang zal krijgen. Het rapport voegt toe dat het land, na de Verenigde Staten, nu de grootste producent en ge bruiker van energie is en dat de ex port van energie voor de Russen een van de belangrijkste bronnen van inkomsten is. Terroristen De toenemende afhankelijkheid heid van de Verenigde Staten op oliegebied wekt ook de zorg van Amerikaanse politici. Een groep van 43 Amerikaanse senatoren, uit zowel de Republiekeinse als De mocratische partij, heeft de rege ring gisteren gevraagd te onderzoe ken of de toenemende import van benzine en andere raffinagepro- dukten de nationale veiligheid in gevaar brengt. In een brief aan de Amerikaanse minister van handel Malcolm Bal- dridge spreken zij de vrees uit dat de Verenigde Staten te afhankelijk zullen worden van buitenlandse raffinaderijen "die bijzonder vat baar zijn voor aanvallen van terro risten". Initiatiefnemer voor het verzoek is de Democratische senator Ben nett Johnston, die samen met an- DONDERDAG 8 AUGUSTUS 19J dere senatoren in 1981 ook al o een dergelijk onderzoek heeft g vraagd. Sinds dat jaar zijn er 1 Amerikaanse olieraffinaderijen g sloten, waardoor de raffinage-cap citeit in de VS is verminderd. In afgelopen jaren is de invoer benzine gestaag toegenome waardoor verschillende oliemas schappijen zich gedwongen voi den steun te vragen aan de Ame kaanse overheid. Afhankelijkheid Johnston en de 42 andere s ren menen dat deze ontwikkelin naast de bestaande afhankely heid van de invoer van ruwe ol: de nationale veiligheid in geva brengt. Minister Baldridge hee toegegeven dat uit eerdere onde zoeken over deze kwestie al na voren is gekomen dat dit gevaar ii derdaad bestaat. President Reaga heeft tot nu toe echter geen sta] pen willen ondernemen om de voer van benzine en andere oli produkten te beperken. kringen rekening mee gehouden dat de Amerikanen dit najaar op nieuw forse eisen op tafel zullen leggen. Zy willen dan onderhande len over de verlenging van het in 1982 gesloten akkoord dat de ex port van Europees koolstofstaal naar de VS beperkt. Hoewel Willy de Clercq, het lid van de Europese Commissie die de overeenkomst met de Amerikanen heeft opgesteld, dinsdag tegenover de ministerraad onderstreepte dat het akkoord over de elf zogeheten consultatieprodukten (waarvan de export naar de VS sterk is geste gen) op geen enkele wijze een pre cedent mag vormen, denkt men in Brussel dat de Amerikanen deze produkten niet buiten schot willen laten by de onderhandelingen over koolstofstaal. Volgens De Clercq zijn de besprekingen over de con sultatieprodukten nog maar een "prelude" geweest op de onder handelingen later dit jaar. Volgens het onlangs gesloten staalakkoord mag de uitvoer van elf produkten in de laatste vijf maanden van dit jaar niet boven de 197.917 ton uitkomen. Uit voorlopi ge cijfers van de Commissie blijkt dat de totale export dit jaar daar door nog met byna dertien procent zal toenemen tot 712.000 ton. Gisteren werd bekend dat Ne derland van deze hoeveelheid 7.922 ton krijgt toebedeeld. Een woord voerder van de Commissie beves tigde dat een belangrijk deel van een te vormen reserve van een pro- Kort Zakelijk British Steel Het Britse staatsstaalconcern British Steel Corporation wil een een fabriek voor koudgewalste sta len band in Gartcosh in Schotland sluiten en anderzijds een fabriek voor warmgewalste stalen band in Wales overnemen van het particu liere concern Alphasteel. British Steel wil op die manier „vraag en aanbod in de twee produktiesecto- ren meer met elkaar in evenwicht te brengen", aldus topman Sir Ro bert Haslam. In de Schotse fabriek werken 800 mensen. Graan-cao Vakbonden en werkgevers heb ben een principe-akkoord bereikt over een nieuwe cao voor de 13.000 werknemers in de graanverwer- kende industrie (bij voorbeeld vee voederbedrijven). Volgens be stuurder H. Hoogesteger van de vakbond Unie BLHP zat een 36- urige werkweek er (nog) niet in. Wel komt er een studie naar de mo gelijkheden. Verder voorziet het eenjarige contract in een loonsver hoging van 1,5 procent op 1 juli en een eenmalige uitkering van 1,5 procent. Daarnaast blijft het sys teem van de prijscompensatie overeind. Polyethyleen Saoedi-Arabië heeft kritiek uit geoefend op het door de Europese Gemeenschap ingestelde heffing (13,4 procent) op polyethyleen, een grondstof voor plastic. De staats onderneming Saudi Basic Indus tries Corporation (Sabic) heeft on geveer tien miljard dollar in petro chemische complexen heeft geïn vesteerd. De EG neemt is bang dat de toenemende export de Europe se industrie in de problemen brengt, maar volgens Sabic neemt Saoedi-Arabië slechts één procent van de totale Europese behoefte aan deze soort plastic voor zyn re kening. TILBURG - De stichting 'Lekker Dier' heeft gisteren het pand van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) in Tilburg ingepakt met honderd balen stro. Zij vragen daarmee aandacht voor het welzijn van varkens, die in de zuidelijke provincie is groten getale worden gekweekt voor de slacht. (foto anpi BAARN (GPD/ANP) - Arke-Rei- zen, de tweede grote touropera tor in Nederland, heeft deze zo mer al 65 procent meer vliegrei zen verkocht dan vorig jaar. Ar- ke-directeur Fransen, die dit gis teren bekend heeft gemaakt, sprak van een opmerkelijk resul taat. Zyn organisatie heeft gecon stateerd dat niet alleen meer Ne derlanders met vakantie gaan, maar dat ook de gemiddelde reis- som per persoon is gestegen. Ook voor de winter verwacht hij dat deze stijgende lijn zich voort zet. „Dit jaar zou wel eens het beste in de 51-jarige historie van Arke kunnen worden". Niet alleen namen dit jaar meer mensen een vliegtuig naar de zon maar ook het aantal bus reizen (plus tien procent) nam toe. Reizen per auto hebben zich gestabiliseerd op het niveau van 1984. Vorige winter, dat deel uit maakt van het boekjaar '85, no teerde Arke al een staging in het totaal-pakket reizen van zestien procent. Evenals zyn collega R. Klawer van Neckermann Reizen, die dinsdag waarschuwde voor kar telvorming bij de drie grote Ne derlandse luchtvaartmaatschap pijen, wees Fransen er op dat vrije comcurrentie tussen de luchtvaartmaatschappijen in het belang is van de consument. „In 1983, toen duidelijk sprake was van kartelvorming, waren de chartertarieven die werden bere kend onaanvaardbaar hoog", al dus Fransen. De consument accepteerde de prys van de vliegreizen niet of nauwelijks en 1983 werd dan ook prompt een jaar met met een for se daling van het aantal vlieg vakanties op de Nederlandse markt, aldus Fransen. De drei ging en de komst van de nieuwe luchtvaartmaatschappij Air Hol land en het feit dat enkele tour operators buitenlandse lucht vaartmaatschappijen hebben in geschakeld, heeft daarna geleid tot vriendelijke vliegprijzen, zo zei hij. Hij noemde het daaarom van het grootste belang dat minister Smit-Kroes van Verkeer en Wa terstaat een voor het voortbe staan van Air Holland positief besluit neemt en het mogelijk maakt dat ook deze luchtvaart maatschappij van Schiphol kan vertrekken. Ook de ANVR, de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus, heeft de minister al laten weten dat con currentie op deze markt drin gend noodzakelijk is, aldus Fran sen. Air Holland wil overigens vol gend jaar starten met vrachtchar- tervervoer vanaf het Limburgse vliegveld Beek en de Rotterdam se luchthaven Zestienhoven. Door ook in de regionale lucht vaart actief te worden, hoopt Air Hólland-directeur John Block dat minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) zyn maatschappij zo weinig mogelijk beperkingen zal opleggen in het vervoer van vakantiegangers vanaf Schiphol. Eerder dit jaar liet de minister weten dat zij van plan was om de vergunning van Air Holland voor vakantievervoer vanaf Schiphol te beperken: In de afgelopen tijd heeft Block daarover met de mi nister gesproken en haar laten weten dat het onmogelijk is om vanaf de regionale vliegvelden rendabel met Boeing 727's te vliegen. Uit het gesprek is ook duide lijk geworden dat de minister graag steun van Air Holland zou krijgen om de regionale lucht vaart te versterken. „Hoewel het natuurlijk geen garantie geeft dat Air Holland nu de volledige vergunning vanaf Schiphol houdt, rekenen we toch op een positieve beslissing van de mi nister", aldus Block. Air Holland verzorgt sinds 1 april van dit jaar vluchten naar vakantiebestemmingen in het zonnige zuiden van Europa. Dit jaar denkt Block 50.000 vakantie gangers te vervoeren. De vergun ning aan Air Holland is steeds aangevochten door de drie be staande maatschappijen (KLM, Martinair en Transavia). DEN HAAG (ANP) - De WD wil tekst en uitleg van de staatssecre tarissen Bolkestein en Van Zeil (economische zaken) naar aanlei ding van de beschuldiging dat door tegenwerking van de over heid de reis van het Holland Trade Ship ter bevordering van de export door het Nederlandse midden- en kleinbedrijf is afgelast. De Kamerleden Van Erp en Van Rey verwijzen in schriftelijke vra gen naar de uitlatingen van de or ganisatoren van Holland Trade Ship dat door actieve en boosaardi ge tegenwerking van de overheid de reis naar de Verenigde Staten niet door kan gaan. De organisatie heeft bij premier Lubbers een schadeclaim van zeven miljoen gulden gedeponeerd. Het Holland Trade Ship beoogde midden- en kleinbedrijven die niet of nauwelijks exporteren, via een reis naar Amerika in staat te stellen contacten te leggen om de handel te bevorderen. Aanvankelijk had den ongeveer 200 bedrijven inge schreven. Daar zijn een kleine hon derd van overgebleven nadat vol gens een woordvoerder van Hol land Trade Ship de economische voorlichtingsdienst (EVD) en het Nederlands centrum voor handels bevordering (NCH) bedrijven be naderde met het advies van de in vestering af te zien omdat het geen bonafide zaak zou zijn. MAINZ/TOKIO (UPI-Rtr) - Het gi d tige di-ethyleenglycol is aangetro R fen in nog vyf Westduitse wyi) n soorten. Dit heeft het minister! van gezondheid van de deelstaa Rynland-Paltz gisteren bekendgi maakt. In totaal zijn nu 17 vergi tigde Duitse wijnmerken aang< troffen. In een van de wijnen - een Don bliek, Rheinpfalz, Huxelrebe Bec renauslese - bevatte 3,6 gram d ethyleenglycol, de grootste ho< veelheid die tot nog toe in Duits wijn is gevonden. Een hoeveelhei van 1,4 gram per liter wordt als err stig schadelijk voor de gezondhei beschouwd. Het chemische midde is toegevoegd om de wijnen zoete te maken. Het Westduitse federale ministe k rie van gezondheid heeft dinsdag G een waarschuwing doen uitgaaij b tegen het drinken van Oostenrijks} si wijn en druivensap uit Oostenrijk b In enkele soorten druivensap ij v ook di-ethyleenglycol aangetrofl r' fen. De aanwezigheid van chemica b liën in druivensap wordt ernstij a genomen, omdat dit ook door kin) v deren wordt gedronken. In Tokio zijn vier soorten Ita b liaanse rode wijn ontdekt waarin d zich geringe hoeveelheden di-ethy s leenglycol bevinden. Dit is be- d kendgemaakt door het gemeente) h bestuur van de Japanse hoofdstad z De autoriteiten hebben de verkoop s van die wijnen niet verboden om] n dat de aangetroffen hoeveelheiq h chemicaliën zo gering is dat zij b geen gevaar voor de volksgezond] heid oplevert. i t De keuringsdiensten van waren in Nederland hebben ook onder] zoek verricht naar de eventuelë m aanwezigheid van di-ethyleengly] col in Italiaanse rode wijnen. In de] 9 ze wijnen is evenwel niets aange-l 9 troffen. Dit heeft een woordvoer] 9 ster van het ministerie van wvc be- vestigd. De Italiaanse rode wijnen wor-| - den in Nederland verkocht en zijn 2 volgens Nederlandse wijnhandela-i ren zeer populair by de consuj ment. GENÈVE (AP) De vergrijzing v de landen neemt zeer snel toe, 2 n de bevolking in de geindustrialiseer- blijkt uit een door de VN uitgevoerd In de studie wordt ervoor gewaarschuwd dat de overheidsuitgaven ten behoeve van bejaarden na het jaar 2010 'dramatisch zullen stijgen'. Rond het jaar 2025 zullen in Europa, de VS en Canada 300 miljoen bejaarden zijn, heeft de VN becijferd. Dat is vier keer zoveel als de 88 miljoen in 1950. De totale bevolkingsgroei in die gebieden zal van 1950 tot 2025 daarentegen slechts met 75 procent zijn gestegen. Aangezien de stijging van de beroepsbevolking door de mondiale eco nomische neergang stagneert zal de zorg voor de bejaarden dubbel zwaar gaan drukken. Volgens de studie kan dit in veel landen een 'rampzalig effect hebben op de economische groei en ontwikkeling'. Vooruit met de geit. Een gezegde Penetrant dat nu letterlijk genomen moet worden. Er komen steeds meer gei tenhouders en daarmee geitenmel kers in ons land. Op twee plaatsen in ons land wordt de geitemelk al centraal aangevoerd. De wrongel wordt naar Frankrijk gestuurd en daar omgezet in geitekaas. door Kees Keizer „Onze kaasmakers zijn niet ge wend om met schimmels te werken. De Fransen wel. Die heb ben daarin een hele cultuur. Die schimmels maken de geitekaas zo overheerlijk en apart", verklaart een geitenhouder. Vorig jaar is het geitenbestand met 10 procent toegenomen tot bij na 12.000 dieren. Heeft dat iets te maken met de invoering van de su perheffing op te veel geproduceer de koeiemelk? Of met de maatre gelen die zijn genomen om te veel geproduceerde mest terug te drin gen tot normale proporties? In veel gevallen wel. Boeren vooral in het noorden van ons land en in Noord Brabant zien een toekomst in de ontwikkeling van het melkgeiten- bestand' De melkgeit is altijd onderge waardeerd geweest in ons land. De armeluiskoe wordt het dier wel ge noemd. Geitenmelk maar ook het vlees van dit dier is niet zo geliefd. Wie herinnert zich niet de pene trante smaak? „Dat was vroeger zo", zegt men bij de Nederlandse Organisatie voor de Geitenfokke rij. „Ook koeiemelk kon vies smar ken als de boer zijn beesten bij voorbeeld uien te vreten had gege ven. Als geitemelk sterk smaakte lag dat aan het voer. Als dit dier goed wordt gevoerd en met de no dige zorg wordt omringd, is de melk en zeker ook het vlees heer lijk". Als het aan de afnemers ligt kun nen de geitenhouders in ons land genoeg buitenlandse contracten krijgen voor leverantie van melk en vlees. „Er bestaat al een grote belangstelling niet alleen vanuit Frankrijk, maar ook vanuit het Midden-Oosten. Griekenland heeft belangstelling voor het vlees van de jonge bokjes, die na zes maan den worden geslacht. Dit vlees is heerlijk en van een zeer goede kwaliteit" Bij Almere is het bedrijf „Het Aalmeerderhout" van de heer A. J. C. Ekelmans onlangs van de grond getild. Hier worden 400 geiten ge houden en wordt de melk van 20 geitenhouders verwerkt tot de wrongel die naar Frankrijk wordt gestuurd om daarvan de kaas te maken. Twee keer per week wordt de melk in Almere aangevoerd en ver werkt. Een ander deel gaat naar een fabriek in Dalfsen. In Brabant zyn er plannen voor een centrale opvang van de melk. „Kan dat alle maal wel in het kader van de super heffing? Melk is toch melk", vra gen veel boeren zich af. Melkplas Het mag allemaal, zegt het minis terie van landbouw. „In de veror dening op de superheffing wordt wat de beperking van de melkplas betreft alleen gesproken over koeien en niet over geiten". Ook het ministerie ziet toekomst voor de geitenhouderij in ons land, mits het maar zorgvuldig gebeurt. Een aantal geitenfokkers heeft ontdekt dat het houden van koeien en geiten best samen kan gaan. „Je voert de geiten hetzelfde voer als wat de koeien krijgen. Dat is mooi makkelijk. Bovendien krijg je van die geiten geen mestprobleem. In tegendeel. Ze produceren lang niet zoveel mest als een koe of varken. Als ze binnen zijn moetje de geiten houden op stro. Samen met' de mest levert dit een belangrijke hu- Toch staat de geitenfokkerij ver geleken met de rundveehouderij nog in de jaren dertig, zo meent men bij het Consulentschap voor Melkwinning, Melkhygiëne en Boerenkaasbereiding. Veel boeren realiseren zich niet dat men reke ning moet houden met een moeilij ke beginperiode. Een geit moet wennen voordat een rendabele produktie wordt bereikt. Veel boe ren die met melkgeiten zijn begon nen gaven het daarom vrij snel op. Wat is rendabel? De instituten die zich op verzoek van de boeren hebben bezig gehouden met de geitenfokkerij denken dat een geit 800 liter melk per jaar moet leveren om alleen uit de kosten te komen. Pas als een geit boven die 800 liter komt kan men gaan denken aan geldelijk profijt. Maar voordat dat zo is moet er eerst heel wat geld in gestoken worden. Daarom maant het consulentschap al te enthou siaste mensen tot voorzichtigheid. Vooral export Toch is het consulentschap van mening dat de geitenhouderij in qns land nog kan groeien, vooral door de belangstelling die er van uit het buitenland wordt getoond. „Het Nederlandse agrarisch pro- dukt heeft een grote naam in de wereld. Dat moeten we ook in de geitenhouderij zien te bereiken en zo houden". Eet de Nederlander nu zoveel geitekaas, dat onze geitenhouders hun melkproduktie hier kwijt kun nen? Door vakantie in het buiten land en met name in Frankrijk en Griekenland hebben veel Neder landers de geitekaas leren waarde ren. Zo af en toe koopt men in een speciaalzaak geitekaas. Er wordt echter nog niet voldoende van deze kaas gegeten om de hele melkpro duktie in ons land af te zetten. De export zal vooralsnog dus de belangrijkste pyler zijn waarop de uitbreiding van de geitenhouderij zich moet baseren. Tot nu toe heeft het buitenland weinig belangstel ling gehad voor de produkten van de Nederlandse geit, omdat de houders niet konden voldoen aan grote orders. „Als de geitenhoude rij zich ontwikkelt zoals de afgelo pen tijd, dan zijn er goede moge lijkheden, maar dan zullen de boe ren moeten voldoen aan kwaliteits eisen. En daar ziet het nu naar uit". PARIJS (AP) - In het eerste half jaar van 198S hebben de Britten hun champagnecon sumptie met bijna 50 procent opgevoerd en daarmee de VS als grootste exportmarkt voor champagne ingehaald, zo blijkt uit gisteren gepubliceerde cij fers van de Franse champagne producenten. In het afgelopen half jaar dronken de Britten 7 miljoen flessen champagne en de Ame rikanen 5,3 miljoen flessen (een toename van 14 procent). Een deskundige suggereerde dat de champagneconsumptie in En geland omgekeerd evenredig lijkt aan de toestand van het land. De Fransen zelf dronken dit eerste half jaar 49,6 miljoen flessen, dit is 1,2 miljoen fles sen minder dan vorig jaar. Vol gens woordvoerder Jean-Luc Barbier van de champagnepro ducenten is met een gebruik van 2 flessen champagne per hoofd van de bevolking in Frankrijk in 1984 de markt ver zadigd aan het raken. ADVERTENTIE VW Polo per dag, 37.50 Golf 42.50 Passat 55,- Kleinbus 9 pers. 75,- excl. b.t.w. Kamsteeg Auto Rent Oegstgeest 071-173414 Leiderdorp 071-899212 Voorschoten 071-769307 Katwijk 0171815141

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6