Actie voor behoud Meeslouwerpolder Hevige regen belemmert opgravingen Valkenburg Alkemade: 'Samenwerken met Leiden en omgeving' Als provincie zandgravers toelaat in Vlietlands natuurgebied PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 8 AUGUSTUS 198! LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES ma,-vrij. (071)144941 SLEUTELTJES i -vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE a abonnementen, wijzigingen, beta- NABEZORGING -vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE a.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw j. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, van Brussel i: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen ABONNEMENTEN per jaar. aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per half jaar, aan huis bezorgd 131,40 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post f 30.00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van dé abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Witte Singel 1, Leiden REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. DONDERDAG Leiden Terrein Groenoordhallen - Circus Kro- ne, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Sop. hie's Choice' van Alan J. Pakula, 22.15 Café Napoleon - Steenstraat, optreden de soft furik-groep Grand Hotel, 21 uur. VRIJDAG Leiden 't Breehuys - Breestraat, slotavond met optreden de band Slim, 20-24 uur. LVC - Breestraat, laatste swingavond van het seizoen, 22 uur. Terrein Groenoordhallen - Circus Kro ne, 15 en 20 uur. Leiderdorp Wijkcentrum Zijlkwartier - Van de Marckstraat 19, vakantie Bijbelschool 10-11.30 uur. Oegstgeester werkgroep in actie tegen apartheid OEGSTGEEST - In Oegstgeest is momenteel een kleine groep bezig anti-apartheidsacties voor te berei den. De Wereldwinkel en vertegen woordigers van de kerken hebben tot dusver twee bijeenkomsten achter de rug waarin is gepraat over de mogelijkheden om een bre de groep van de samenleving aan de actie te laten meedoen. De naam waaronder wordt geopereerd, is 'Oegstgeest tegen apartheid'. De hoop van de eerste initiatief nemers is gevestigd op politieke partijen, kerkelijke, culturele, edu catieve, jeugd- en vakbondsorgani saties, minderheidsgroepen, vrou wenorganisaties, schrijvers en kunstenaars uit Oegstgeest. In te genstelling tot gemeenten als Zoe- terwoude en Leiderdorp waar voor een dergelijke actie tegen apart heid vrij veel animo bestond, heb ben ze in Oegstgeest nog niet veel bijval gehad. "De reacties van de meeste groe pen die we hebben benaderd, is nog erg afwachtend. Ze willen eerst de kat uit de boom kijken. Je moet ook niet vergeten dat Oegst geest best erg conservatief is, ook de jongeren krijg je niet zo snel in actie", aldus Rita Langedijk, één van de mensen van het eerste uur die in Oegstgeest een week tegen apartheid wil houden. De Leidse Boycot Outspan Actie (BOA) heeft enkele mensen in Oegstgeest benaderd met het ver zoek of ze ook voelen voor een 'ste- denactie' zoals die al op zeer veel plaatsen in Nederland is gehou den. Daar bleek in beginsel interes se voor te zijn. Volgens de BOA zouden bindende elementen in de stedenactie moeten zijn: het ver schaffen van informatie over de apartheid en het oproepen tot steun aan de onderdrukte groepen in Zuid-Afrika, vanuit een anti-ra cistisch standpunt. "Voorts stre ven we ernaar een koppeling te maken tussen het racisme in Zuid- Afrika en in Oegstgeest omdat die strijd naar onze stellige overtui ging ondeelbaar is", aldus de BOA. In Oegstgeest moet nog heel wat gebeuren voordat er daadwerkelijk tot actie kan worden overgegaan. Rita Langedijk: "We hebben nu twee vergaderingen gehad. Daar zit de zomer nog tussen, dus zullen we in september eigenlijk opnieuw moeten beginnen. De planning is dat we volgend voorjaar een actie week willen houden. Maar dat hangt uiteraard af van andere ac ties die in die tijd worden gehou den. Je kan de mensen niet over voeren met acties". "Het is nog te vroeg om over con crete zaken te praten", meent Lan gedijk, "voorlopig moet er vol doende belangstelling blijken bij maatschappelijke organisaties. Ook het onderwijs is een belangrij ke schakel in het geheel". Op 10 september is de volgende bijeen komst van de werkgroep 'Oegst geest tegen apartheid' in Taberna, het gebouw van de stichting jeugd- en jongerenwerk Oegstgeest (SJJO). De bijeenkomst begint om acht uur en iedereen die wil mee denken of -werken is welkom. VALKENBURG - De opgravin gen in het Romeinse grafveld in Valkenburg worden door het slechte weer van de afgelopen tijd ernstig belemmerd. "We heb ben door de enorme hoeveelheid regen die is gevallen behoorlijk wat problemen", zo merkt drs. Epko Bult, coördinator van de opgravingen somber op. "En in het voorjaar was het ook al bar slecht weer". De wetenschappers en hun medewerkers die op een terrein bij de Achterweg in het Rijndorp sinds mei naar sporen uit het verleden zoeken, dreigen be hoorlijk achter te raken op het schema. "Vanwege het slechte weer in het vooijaar, toen we ook al niet konden werken, zijn de vakanties van de medewerkers zoveel mogelijk opgeschort. Maar nu kan er helaas ook niet op het grafveld worden ge werkt", aldus Bult. Hij merkt wat zuur op dat ze inmiddels hebben ontdekt dat er in de tweede eeuw ook al over stromingen waren in Valken burg. "En in 1985 is dat weer het geval". Bult: "Alle putten die we hebben gegraven staan onder water. Sporen regenen weg en moeten opnieuw worden bloot gelegd. Dat geeft dubbel werk. Daarbij lopen wt het risico dat we sporen in de blubber vertrap pen". Volgens Bult is de grond zo nat dat je kunt spreken van een tien centimeter dikke laag erwten soep. "Het moet minstens twee dagen droog, zonnig en warm weer worden met veel wind eer we buiten weer aan de slag kun- Administratie De archeologen houden zich op dit moment bezig met de ad ministratie en het schoonmaken van de vondsten. "Dat is mis- door Thijs Jansen schien het enige positieve van het huidige weer. We lopen in ie der geval niet achter met het be schrijven van de vondsten". En daar zitten volgens Bult leuke dingen bij. Eén van de meest interessante is de funde ring van een u-vormig gebouw. "We hebben het kunnen dateren in de tweede helft van de eerste eeuw. Dit betekent dat we heel dicht in de buurt zijn van de eer ste Romeinse nederzetting in Valkenburg". Het gebouw werd waarschijn lijk in de tijd van keizer Claudius in Valkenburg gebouwd. De, ne derzetting kreeg de naam van de vrouw van de keizer Pretorium Agrippina. Ondanks deze mee valler bij het onderzoek hebben de wetenschappers nog steeds niet gevonden wat ze eigenlijk zoeken: informatie van na het vertrek van de Romeinen uit dit gebied. Het is nog steeds een raadsel wat er daarna in de vierde tot on geveer zevende eeuw hier is ge beurd. "Een gat in de geschiede nis", noemt Bult die periode. We hebben wel wat scherven uit de middeleeuwen gevonden (onge veer 12de eeuw) en wat ver dwaalde scherven uit de achtste tot negende eeuw, maar de tijd direct na het vertrek van de Ro- blijft duister". Epko Bult hoopt dat als de op gravingen dichter in de buurt van het Castellum, dat in het cen trum van Valkenburg heeft ge staan, worden verricht, er wel licht meer informatie over dat tijdperk boven water zal komen. Maar echt veel verwacht hij niet. "Er is een theorie dat de men sen zich in de vierde eeuw en la ter hebben gevestigd op strand- wallen langs de kust", zegt hij. Met bakken viel het water uit de l "En de kust bevond zich in die tijd ruim anderhalve kilometer verder in zee dan nu het geval is. Het is dus niet ondenkbaar dat veel materiaal is weggespoeld. Ook kunnen nederzettingen en met bakken werd het tevergeefs door jong duinzand zijn onderge- stoven". Een voorbeeld van dat laatste kwam aan het licht bij werk zaamheden aan de nieuwe sluis in Katwijk. Daar werden resten uit de putten geschept. van een Romeinse nederzetting gevonden. "Maar het waren spul len van ver buiten het centrum van de nederzetting. De neder zetting zelf is waarschijnlijk door de zee weggespoeld". VOORSCHOTEN/ZOE- TERWOUDE - Als de pro vincie morgen weigert het zandwincontract voor de Meeslouwerpolder te wijzi gen, willen natuurbescher mers een actie op poten zet ten. Het unieke natuurge bied ten zuiden van recrea tiegebied Vlietland mag niet worden weggezogen, vinden zij. Hoe deze actie eruit moet gaan zien, kunnen de vogelwerkgroep 'Vlietland' en werkgroep Milieube heer Leiden niet aangeven. Enkele leden zijn nog op vakantie en thuisblijvers/komers zijn flink aan- WeergalOOS geslagen door de huidige toestand van het gebied tussen Vliet en rijksweg 4. Zo zijn de rietkragen bijna verdwenen door het op boe- zempeil brengen van het water. Een vogelvlucht heeft nog niet plaatsgehad, maar lijkt onvermij delijk bij het binnenvaren van de cutterzuiger. Deze zal namelijk on herstelbare schade aanrichten aan het gebied, dat dienst moet gaan doen als rust- en stiltegebied, maar binnen het bereik komt van water sporters. Tenminste, zo ziet milieubioloog Ter Keurs het. Hij is lid van de Werkgroep Milieubeheer en meldt over de mogelijke actie dat het een efficiënt initiatief moet zijn; een begrijpelijk signaal voor het grootst mogelijke aantal mensen. Van de tot nu toe gevoerde for meel-juridische acties kan dat niet altijd worden gezegd. Het zijn er ook flink wat. Aller eerst het Kroonberoep tegen de zandwinning in de 65 hectare grote polder, waar vogels broeden die in Noordwest-Europa zeldzaam zijn en in Nederland zelden nestjes ma ken. In deze zaak is nog geen uit spraak gedaan. En omdat de twee groepen niet willen dat het gebied al is teloorgegaan vóórdat de Raad van State haar oordeel heeft ge veld, hebben zij gevraagd alles stil te zetten totdat dit oordeel daar is. De werkgroepen kregen steun uit het hele land, maar de Raad van State oordeelde dat de groepen niet in hun belang worden ge schaad door de zandwinning en vreesde bij stilzetting een oneven redig nadeel voor de zanwinner Recreatie Centrum Rijnland (RCR). Hierop verzochten de natuurbe schermers Gedeputeerde Staten de oude zandwinvergunning te nerzien voor het "weergaloos mooie natuurgebied, bestaande uit een ondiepe plas met slikkige en moerassige overs, rietvelden en bosjes, waar het wemelt van de vo gels". Ze hebben geëist dat dit ant woord morgen komt. Anders zou het wel eens te laat zou kunnen zijn voor het gebied, waar al flink wordt gewerkt. Buizen leiden wa ter binnen. En dijken worden op dusdanige hoogte gebracht dat zij na de doorbraak tussen de Vliet- landplas en Meeslouwerpolder het water kunnen opvangen. Een woordvoerder zegt dat de provincie haar best doet om bin nen de gestelde termijn een ant woord klaar te hebben. Persoonlijk verwacht hij dat het weinig nieuwe gezichtspunten zal opleveren. En de oude zijn weinig bemoedigend, aldus de natuurbeschermer. Vol gens hem is meer dan eens duide lijk geworden dat de provincie "een stuurloos verlengstuk is van zandwinbedrijf RCR". Dicteren Dat idee beving hem al in 1976. Door het inzakken van de vraag staat zandgraver RCR dan op de rand van het faillissement. De pro vincie schrikt. Ze had voor 7,5 mil joen gulden zand besteld én be taald en daar slechts een klein deel van ontvangen. Een schadeloostel ling zit er bij een faillissement niet in, omdat ze nooit zakelijke zeker heden had bedongen. Daarnaast zal ze haar rechten op Vlietland verliezen bij een ondergang van het zandwinbedrijf. Dagrecreatie is dan niet meer mogelijk in het ge bied. Tijdens de onderhandelingen, die ,in 1976 van start gaan, weet RCR haar sterke positie goed uit te buiten. De provincie koopt Vliet land voor ruim 10,6 milioen gulden en geeft RCR het recht om tot 1987 ongestoord zand te winnen. Of, zo als Ter Keurs het zegt: "De provin cie staat toe dat RCR dicteert wat er in Vlietland gebéurt". Oók in de Meeslouwerpolder. Volgens de letter van de wet moet de provincie nog een onpartijdig oordeel vellen over de eventuele zandwinning, waarbij ze de alge mene belangen moet beschermen tegen het onmiddelijk financieel belang. Maar in dit geval is daarvan "niet bepaald sprake". Ter Keurs: "de provincie is grondeigenaar en bovendien een belangrijke afne mer van het zand". Het afkopen van de zandwinrechten kost bo vendien miljoenen. Discusssies in de Provinciale Staten over het spa ren van de Meeslouwerpolder stommen direct zodra het woord 'schadeclaim' valt. Geen behoefte Het enige tastbare resultaat is dat de zandwinning in de Meeslou werpolder wordt uitgesteld tot 1985. Zo zou tijd worden gewon nen voor het inrichten van een ver vangend natuurgebied, zuidelijk van de Meeslouwerpolder. Het pakt anders uit: het vervangende gebied met moeras, bosjes en wa ter is nog lang niet klaar. Terwijl de zandzuigers al klaar liggen en de toezegging hebben dat zij drie jaar langer te mogen werken (tot 1990) Tér Keurs: "Het is duidelijk dat er iets moois kapot gaat, maar het blijft de vraag: waarom? In de dit jaar verleende ontgrondingsver gunning, wringt de provincie zich in alle bochten om aan te tonen dat er vóór 1990, het jaar waarin het zandwincontract afloopt, veel be hoefte is aan zand. Spreekt ze op de ene bladzijde van de ontgron dingsvergunning nog over de 're delijke verwachting' dat het zand een bestemming krijgt, iets verder op heet het dat dat een 'vaststaand gegeven' is". LEIDERDORP - Op het eerste gezicht lijkt het een leuke akker, maar sinds gisteren is het levensgevaarlik in het weiland waar de Leiderdorpse wijk Buitenhof midden/west moet komen. Een speciale machine boort om de tien vierkante meter diepe gaten in de zachte klei/zand/veengrond naast de Engelendaal. Door de gaten wordt zand gespoten, dat door de klei heen snelt naar de veel dieper gelegen zandlaag. Omdat de bovengelegen veenlaag als een spons werkt, moet gemeentewerken ervoor zorgen dat het water weg kan. Dus: deze dienst perst het via de gaten omhoog en laat het wegvloeien in de sloten van de weilanden. Uiteinde lijk houdt men een stevige bodem over, te vergelijken met een platte koek. (foto Holvast) WAALWIJK - Het slechte weer heeft zijn tol geëist bij de interna tionale rolstoel Bloemenmarathon. Suzette den Heijer uit Zoetermeer moest gisteren met een schouder- blessure de wedstrijd opgeven. Volgens de artsen als gevolg van onderkoeling door de regen. Kees Keus uit Scheveningen moest als gevolg van een griepaanval de strijd staken. Ook bij enige andere deelnemers en begeleiders heeft de griepbacil toegeslagen. Zij hebben echter het bed nog niet behoeven op te zoeken. Uitvallers in rolstoelrace Ook gisteren toonde de Belg Luc van Landeghem zich weer de sterkste in de etappe over 43 kilo meter van Oirschot naar Waalwijk. De Oostvlaming versloeg Kees van Breukelen, die buiten mededin ging meedoet omdat hij niét ge handicapt is, de Duitser Errol Marklein, Huub Nelisse en Eddie Pieterse. Bij de b-groep won de lei der in het algemeen klassement, Margrit Quell uit Duitsland, de etappe. Goed nieuws was er aan de finish voor de Libanees Fawasz Khalaf uit Utrecht. Hij kreeg toestemming om in Nederland te blijven. Khalaf is bij een aanslag in zijn geboorte land zijn linkerbeen kwijtgeraakt. De Libanees had een aanvraag in gediend om voorgoed in ons land te blijven. ALKEMADE - De gemeen te Alkemade wil in de toe komst vooral samenwerken met andere gemeenten uit de Leidse regio. Daarom moet Alkemade worden in gedeeld in het samenwer kingsgebied 'Leidse regio' en niet in het gebied 'Rijn streek'. Alkemade maakt dan ook bezwaar tegen het Bromfietser (17) raakt vrachtauto en breekt been OEGSTGEEST - Een 17-jarige bromfietser uit Rijnsburg is gister middag na een aanrijding bij de Rijnzichtviaduct in Oegstgeest met een gebroken been naar het AZL gebracht. Zijn duopassagier, een 16-jarige jongen uit Katwijk liep lichte verwondingen op aan zijn el leboog. De Rijnsburger wilde rechtdoor richting Rijnsburg. Een vrachtwa genbestuurder komende uit Rijns- burg wilde linkaf richting Amster dam. Zij kwamen met elkaar in aanraking, omdat één van beiden door het rode licht is gereden. De politie kan nog niet nagaan wie dat is geweest, want de chauffeur van de vrachtwagen is na het ongeval doorgereden. Volgens een politie woordvoerder heeft de man ver moedelijk niets gemerkt van het ongeluk. voornemen van de meerder heid van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland (GS), het dagelijks bestuur van de provincie, die wil dat de ge meente zich aansluit bij de Rijnstreek. In mei van dit jaar lieten GS weten dat Alkemade bij de Rijnstreek moet gaan behoren. De indeling is belangrijk omdat in de toekomst alle gemeenten in één gebied moe ten samenwerken voor bijvoor beeld de vuilverbranding en ener gievoorziening. Ondanks dat Alke made dichter bij Leiden ligt en dus ook veel samenwerkingsverban den met gemeenten in de Leidse regio is aangegaan, vindt een meer derheid van GS dat Alkemade bij de Alphense regio hoort. Het voor naamste argument dat GS hante ren, is de gemeentelijke herinde ling. Als de gemeenten opnieuw worden ingedeeld, ontstaat er een grote Braassemgemeente van Al kemade, Leimuiden, Rijnsater- woude en Woubrugge. Volgens een meerderheid van GS - de twee CDA-gedeputeerden delen het standpunt van hun collega's niet - komt het 'zwaartepunt' van de nieuwe Braassemgemeente dan in de Rijnstreek te liggen. B en W van Alkemade bestrijden dat. Zij wijzen er in een concept bezwaarschrift, dat nog door de ge meenteraad moet worden goedge keurd, op dat de meeste inwoners in het westelijk deel van de Braas semgemeente zijn gehuisvest, dus in de kernen Roelofarendsveen en Oude Wetering. In totaal gaat het. dan om ruim 14.800 mensen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2