LEIDSCH DAGBLAD Ambassade in prikkeldraad Franse geheime dienst verdacht Forse groei aantal demente bejaarden BBC zendt aangepaste documentaire toch uit Vertrouwelijke gegevens tussen oud papier Permanente bewaking door Zuidafrikaanse politie OvervaUene overmeestert overvaller Sluiten van raffinaderij kost Shell 420 miljoen Arrestant dreigt met aids-beet Compleet lsd-lab in Amsterdam opgerold Achttien doden in Z.-Afrika Wedden dat üw ziektekosten in het buitenland niet voor 100% gedekt zijn? Van Zilveren Kruis VGCN mag je meer verwachten. Bel gratis 06-0444 (ook 's avonds) voor informatie over onze KruisPolis. DSDIREKTSERVICE DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37775 LONDEN (GPD/Rtr./AP) - De BBC gaat de documentaire over extremisme in Noord-Ierland als nog uitzenden. Directeur-generaal Alisdair Milne, die zijn vakantie onderbrak om de 'ernstigste crisis in het bestaan van de BBC' te be zweren kondigde gisteravond aan dat de documentaire 'At the Edge of the Union', binnenkort in enigs zins aangepaste vorm op de buis zal komen. De verrassende aankondiging kwam aan het eind van een 24- uursstaking van Britse radio- en te levisiejournalisten die protesteer den tegen de censuur van de BBC- leiding. Milne had gisteren een langdurig gesprek met minister Leon Brittan van binnenlandse zaken die het verzoek aan de BBC deed om de documentaire niet uit te zenden. Na afloop benadrukte de bewinds man de onafhankelijkheid van de Engelse omroep en verklaarde te gen elk programma te zijn waarin guerrilla-organisaties worden be licht. Ook als zij ongunstig worden afgeschilderd. Overigens werd de omstreden documentaire gisteren al getoond aan journalisten in Londen en Bel fast. Aangenomen wordt dat het aantal aanpassingen gering zal zijn. Desondanks kan het uitzendver- bod vérstrekkende gevolgen heb ben. Enkele omroepchefs hebben al aangekondigd te zullen opstap pen omdat ze de verklaring Brittan geheel onbevredigend den. Minister Brittan. ROERMOND (GPD) - Bij een oud papierhandel in Roermond zijn ge detailleerde inventarissen aange troffen van bij Interpolis verzeker de kostbaarheden compleet met naam en adres van de eigenaar en de verzekerde waarde. Ook lagen er gegevens over huursubsidies en huurschulden van een Roermond- se bouwvereniging. De honderden vertrouwelijke ge gevens zijn nu in handen van de Roermondenaar J. Drohm. Hij zegt de privé-gegevens als computer uitdraai bij de oud-papierhandel te hebben meegekregen, toen hij er een partij tweedehands computer papier kwam halen. „Met die huursubsidiegegevens kan iedereen die een beetje thuis is in deze materie simpel de belastba re inkomens van de genoemde huurders berekenen. En wat Inter polis betreft: het is toch schandalig dat hier met de verzekerde waarde erbij de kostbaarheden te grijp lig gen van verzekerden in Limburg en Brabant", aldus Drohm. Eigenaar Janbroers van de oud papierhandel bestrijdt de lezing van Drohm en heeft inmiddels bij de Roermondse recherche aangifte gedaan van ontvreemding. Zowel de bouwvereniging St. Jo zef als Interpolis toonden zich door de vondst onaangenaam verrast en beloven voor de toekomst zorgvul diger te zullen omspringen met de belangen van cliënten. De bouw vereniging brengt incidenteel pa- pierafval voor vernietiging bij de oud-papierhandel. „En daar blijft altijd iemand van ons bij, maar dat is nu één keer niet gebeurd", aldus een woordvoerder. Hoe de gegevens van Interpolis bij de oud-papierhandel terecht zijn gekomen, is voor de verzeke ringsmaatschappij een raadsel. „Wij hebben met dat bedrijf geen contacten; ons te vernietigen pa pier gaat in grote partijen naar Apeldoorn". (Van een onzer verslagevers) LEIDEN - De 53-jarige D. Spoor, houder van een post agentschap in de Johan de Wittstraat, heeft gistermiddag zelf een overvaller in de kraag gegrepen. Rond half vier kwam de man het postagentschap binnen en eiste geld, terwijl hij met een pistool dreigde. Met een hand vol bankbiljetten ter waarde van een paar duizend gulden ging hij er vervolgens vandoor. Op het moment dat hij zijn vlucht op de fiets wilde voort zetten, werd hij door Spoor in de nek gesprongen. De winke lier had ontdekt dat het pistool nep was en besloot daarom zelf tot actie over te gaan. Hij trok zijn belager van zijn fiets, pakte het geld af en ging bovenop de man zitten. In die positie trof de politie de beide mannen even later aan. De overvaller bleek een 29-jarige Voorschote naar te zijn, verslaafd aan drugs en een bekende van de politie. Het postagentschap was in het verleden al vaker het doel wit van overvallers. DEN HAAG (GPD) - De Zuidafrikaanse politie heeft de zijkant van het gebouw waarin de Nederlandse ambassa de in Pretoria is gevestigd, gisteren afgesloten met een afrastering van twee meter hoog prikkeldraad. Boven dien wordt het gebouw permanent bewaakt door vijftien politieagenten. Volgens de Zuidafrikaanse veilig heidspolitie werd daartoe besloten omdat Klaas de Jonge heeft aange kondigd te zullen ontsnappen. Aan de zijkant van het gebouw bevindt zich het raam van de kamer waar De Jonge verblijft. De Jonge voert 's nachts regel matig gesprekken vanuit zijn raam met de agenten die hem beneden bewaken, aldus de politie. Tijdens die gesprekken schijnt hij gezegd te hebben „te oud te zijn om nog lang in de gevangenis door te bren gen". Ondanks deze grimmige tafere len rekent het Nederlandse minis terie van buitenlandse zaken er nog steeds op dat de Zuidafrikaan se regering zal meewerken aan de verhuizing van Klaas de Jonge Epidemische vormen DEN HAAG (ANP) - Shell heeft honderd miljoen pond (ongeveer 420 miljoen gulden) opzij gelegd voor de sluiting van de raffinaderij op Curacao. Dat blijkt uit de van daag gepubliceerde kwartaalcij fers. Volgens de Nederlandse multi national daalt de nettowinst in het afgelopen kwartaal als gevolg daar van en door het opleggen van twee mammoettankers met ruim 130 miljoen tot 646 miljoen pond. Gere kend over de eerste zes maanden van dit jaar daalde de winst vol gens de Shellberekeningen van 1,76 tot 1,73 miljard pond sterling. stoornissen en leidt tot volledige geestelijke aftakeling. Over de oorzaken van seniele de mentie en een juiste behandeling van de mensen bij wie de geestelij ke vermogens achteruitgaan is nog weinig bekend. Volgens dr. Van AMSTERDAM (ANP) - Het dement worden van bejaar den neemt epidemische vormen aan. Volgens neuro loog H. van Crevel van het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam komt het bij 5 tot 15 procent van de 65-plussers voor. Door de vergrijzing van de bevolking neemt het aantal hebben, is moeilijk te behandelen. dementen noe extra toe Met behulP van geneesmiddelen dementen nog extra toe. en een verbeterde leefomgeving slagen artsen er in ongeveer 10 pro- De neuroloog is een van de spre- cent van de gevallen te genezen, kers op een internationale bijeen- Dr. J. Jolles van de psychiatrische FRANKFORT (AFP/DPA)/Rtr.) Bij een bomaanslag op de Ameri kaanse luchtmachtbasis bij het vliegveld van Frankfort zijn van morgen twee personen om het le ven gekomen. Elf anderen liepen verwondin gen op, zo heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder meege deeld. Vier personen zijn er ern stig aan toe. De krachtige bom was verstopt in een auto, die 's morgens kort na zeven uur explodeerde. De schade aan gebouwen en auto's is aan zienlijk. De bom, die een krater noemd, d.e begint met geheugen- *L«*5 T,an,twe« meter, doorsnee, stoornissen en leidt tot vnllediee ontplofte tUSSen ee° vleuSel, van het hoofdgebouw en een slaap zaal. Niemand heeft zich nog verant woordelijk gesteld voor de aan slag. De politie is echter op zoek vaii naar een dikke man in een zwart Crevel heeft dementie een „vernie- 'eren 3?ck. die de basis kort na de tigende" uitwerking op de patiënt explosie verliet in een taxi met en de mensen in zijn directe omge- £es*olen kentekenplaten. STOCKHOLM (AP) - Een 28- jarige Zweed die door de politie dronken achter het stuur van daan was gehaald is er in ge slaagd aan de bloedproef te ontkomen. De man zei dat hij aids had. Zwaaiend met de me dische verklaring, dreigde hij iedereen van het ziekenhuis personeel die in zijn buurt kwam om hem bloed af te ne men te bijten. Niemand durfde het uit vrees voor besmetting aan de man te benaderen. Ook te hulp geroe pen politie en personeel van an dere ziekenhuizen en een kli niek voor verslaafden waar heen de man werd gebracht na men liever het zekere voor het onzekere, en lieten hem zonder bloedproef naar huis gaan. Hij zal overigens wel terecht moe ten staan omdat hij bij een eer dere politiecontrole al in ken nelijke staat achter het stuur werd aangetroffen. Toen liet hij wel: een bloedproef nemen. naar het nieuwe ambassadege bouw in Pretoria. De woordvoer der van minister Van den Broek deelde mee dat „Den Haag ervan uitgaat dat Zuid-Afrika de zaak De Jonge niet opnieuw op de spits wil drijven". De woordvoerder noemde het aanvragen van een vrijgeleide voor De Jonge op de dag van de verhui zing, die nu is vastgesteld op 20 au gustus, een van de mogelijkheden. De vrijgeleide is noodzakelijk om De Jonge openlijk en zonder ge vaar voor arrestatie, over te kun nen brengen. Zodra Klaas de Jonge zich bui ten de ambassade begeeft, kan hij door de Zuidafrikaanse politie worden gearresteerd. Binnen de ambassade kan hij zijn gang gaan, omdat hij valt onder de diplomatie ke onschendbaarheid van de am bassade. Ondertussen heeft het Zuidafri kaanse regeringsgezinde dagblad Beeld, waarin de zaak De Jonge al geruime tijd zeer prominent op de voorpagina's figureert, gemeld dat Klaas de Jonge is opgepakt na een anonieme tip uit Nederland aan de Zuidafrikaanse veiligheidspolitie. De zeer gedetailleerde informatie zou door een onbekende, vele maanden geleden, zijn overhan digd aan de Zuidafrikaanse ambas sade in Den Haag. k\k} 16 PAGINA'S Gerda Havertong: 'Neder land gelooft niet in zwarte actrices en acteurs'. PAGINA 15 Ontslag dreigt ook voor di recteur Haags bejaar dentehuis De Terp. PAGINA 5 Nederlandse boer ontdekt de geit. PAGINA 6 De roep 'Alle Arabieren er uit' klinkt steeds luider in Israël. PAGINA 7 Nederlands waterpolo- team telt helemaal niet meer mee. PAGINA 9 komst van hersendeskundigen kliniek van de Rijksuniversiteit i Amsterdam, waarop de nieuwste Utrecht heeft geconstateerd dat onderzoeksresultaten over verou- mensen met een geringe achteruit- dering van de hersenen en seniele gang van de geestelijke vermogens n„rKon dementie besproken. Dit laatste baat hebben bij een behandeling "r ouderdomsverschijnsel wordt ook mèt bepaalde eiwitrijke medica- wel de ziekte van Alzheimer ge- menten. ONTSLAG GOUDDIEVEN - Drie KLM'ers die vorige maand een goudstaaf wegnamen uit een goudtransport, zijn door de lucht vaartmaatschappij ontslagen. Het drietal kwam bij toeval vier koffers tegen waarin voor drie en een half miljoen gulden goud zat. Volgens de papieren zouden de koffers ou de kleren bevatten. Toen een van de koffers open viel, zag het trio goud blinken tussen de lompen. De drie konden de verleiding niet weerstaan: één goudstaaf van een kilo verdween uit de koffer. Af en toe zon Mogelijk een bui, maar ook af en toe zon. Middagtemperatuur rond 20 gra den. Matige wind uit zuidwest tot west. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: af en toe zon, maar ook nu en dan regen. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden. 9 augustus 1985 Zon op: 06.15 uur, zon onder: 21.15 uur. Maan op: uur, maan onder: 15.52 Waterstanden Katwijk: hoogwater 09.41 en 22.02 uur, laagwater 05.18 en 17.43 uur. ZilverenKruisVGCN verzekeringen DURBAN (Rtr.) - Bij ongeregeld heden in de Zuidafrikaanse haven de afgelopen nacht achttien doden gevallen, zo heeft een woordvoerder van een ziekenhuis in Durban vanochtend meegedeeld. Het aantal gewonden bedraagt volgens de woordvoerder 102. Vo rige week werd in Durban de advo cate Victoria Mxenge vermoord, één van de verdedigsters van de UDF-leiders die thans in Pieterma- ritzburg terecht staan op beschul diging van hoogverraad. In Dur ban hebben de afgelopen dagen felle betogingen plaatsgehad tegen de moord op mevrouw Mxenge. (zie verder pag.7) AANSLAG - De Israëlische lucht macht heeft vanochtend een Pale stijns kantoor in de Libanese Be- kaa-vallei gebombardeerd. Het drie verdiepingen hoge gebouw dat volgens de Israëliërs dient deed als hoofdkwartier van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina werd volledig verwoest. Onder de puinhopen zouden vier slachtoffers liggen. Het wordt be schouwd als vergelding voor het doodschieten van twee Israëliërs AMSTERDAM (ANP) - De narcoticabrigade van de Amsterdamse politie heeft in een woning aan de Haar lemmermeerstraat in de hoofdstad een compleet lsd- laboratorium opgerold en daarbij 40.000 porties van de harddrug lsd in beslag genomen. Bij de politie-actie werden vier mannen, onder wie de 34-jarige hoofddader en een vrouw aange houden. Het is volgens de politie de eerste keer dat in Nederland een lsd-laboratorium is ontdekt. De zaak kwam in april aan het rollen nadat een hoofdinspecteur Je kunt zien dat 't vakmensen zijn HOGE RIJNDIJK 5. LEIDEN. TEL. 071-120248. (Direkt naast Het Motoi van de Amsterdamse politie tij dens een congres over verdovende middelen in Parijs van zijn colle ga's hoorde dat zij diverse keren lsd, die uit Amsterdam afkomstig was, in beslag hadden genomen. Toen de politie een onderzoek in stelde bleek dat een Amsterdam mer bij een chemisch bedrijf in Antwerpen stof had besteld die als basis voor lsd dient. Bij verder onderzoek kwam aan het licht dat een belangrijke hoe veelheid lsd afgeleverd moest wor den in een woning aan de Haarlem merweg. De hoofddader en nog een man gingen afgelopen zondag naar dat adres. Zij werden daarbij achtervolgd door mensen van de narcoticabrigade. Later werd een inval gedaan in de woning aan van de hoofdver dachte aan de Haarlemmermeer- straat. Daar troffen de agenten op zolder het laboratorium aan. Er la gen ook dertig vellen met elk 1300 porties lsd te drogen. Verder lagen in het gehele huis alle mogelijke la boratoriumspullen als kolven, rub beren slangen, kranen en flessen. De verdachten vertelden dat de lsd werd verkocht voor één gulden per portie. Zij konden niet zeggen aan wie. De politie vermoedt dat de lsd voor het buitenland bestemd was. In Nederland wordt tegen woordig weinig lsd aangetroffen. Mitterrand gelast onderzoek aanslag op Greenpeace PARIJS (GPD) - De Fran se president Mitterrand heeft in het holst van de nacht zijn eerste minister Fabius opdracht gegeven „onverwijld en met alle middelen" een onderzoek in te stellen naar de moge lijke betrokkenheid van de Franse geheime dienst bij de aanslag op het Greenpeace-schip de Rainbow Warrior. op 10 juli, kwam een Ne derlandse fotograaf om het leven. Uit de nachtelijke briefwisse ling tussen de president en de premier valt af te leiden dat president Mit terrand er ernstig reke ning mee houdt dat de Franse geheime dienst bij de aanslag betrokken was. De weekbladen VSD en l'Evénement brengen deze week het verhaal dat de Franse geheime dienst verantwoordelijk is voor de aanslag. Een politie team uit Nieuw-Zeeland, dat de laatste weken in Parijs de zaak bestudeerd heeft, komt tot dezelfde conclusie. Daarbij ziet het ernaar uit dat de bij de aanslag betrokken Fran sen niet al te veel moeite hadden gedaan hun iden titeit te verbergen. Na de aanslag op het schip vond de politie bij de boot een Franse Zo- diac-kano en eeh fles met het opschrift „Made in France", terwijl kort voor de aanslag in de haven van Noumea in Nieuw-Ca- ledonië de boot van Greenpeace dicht gena derd was door een Franse zeilboot, die een Franse diepzeeduiker aan boord had, waarvan bekend is dat hij sinds 1978 in rela tie tot de Franse geheime diensten staat. In de Frankrijk doet de theorie de ronde dat de aanslag in Nieuw-Zeeland niet alleen bedoeld was om een nieuwe actie van Greenpeace tegen Franse atoomproeven in de Paci fic tegen te gaan, maar ook om de Franse presi dent en zijn regering aan het begin van de verkie zingscampagne in diskre diet te brengen. Premier Fabius heeft vanochtend staatsraad Bernard Tri cot aangewezen om het onderzoek te leiden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1