5D T 'Er is meer dan alleen tennis' Van Bentum redt zwemploeg Vakmanschap herken je zo. Geurtsen: 'We horen er niet meer bij' John van der Wiel voor zware opgave Jan Siemerink bij NK in halve finale Levensgeriietster Jacqueline van Wijk Twee medailles spoelen leed om Verstappen weg John McEnroe spaart broer WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1985 SPORT PAGINA 9 Kans op kwalificatie kleiner BIEL (ANP) - Na 37 dagen schaken op'topniveau dreigt John van der Wiel in Biel in de slotfase de kwali ficatie voor het kandidatentoer nooi in Montpellier mis te lopen. te nemen. Remise tegen Torre be tekent dat Van der Wiel gelijk met Short eindigt. In dat geval gaat Short, het voormalige wonderkind in de Britse schaakwereld, die in De Leidse grootmeester staat voor de herkamp assistentie kreeg van John Nunn, naar Montpellier op basis van een betere moyenne in een in de schaakwereld gehanteerd puntensysteem. Short of Van der Wiel wordt in het toernooi in Montpellier, dat op 12 oktober met zestien spelers, on- Sowjets, zal begin- de hachelijke taak vandaag zijn af gebroken partij tegen de Philippijn Torre in winst om te zetten om zijn deelnemersbewijs in de Zuidfran se stad veilig te stellen. In alle an dere gevallen komt het ticket te- ieder geval de zestiende recht in de handen van Nigel grootmeester, die zich plaatst Short. De 20-jarige Brit overmeesterde gisteren in de negende en laatste der wie partij van de verlenging van het in- nen. terzönale schaaktoernooi de Phi lippijn Torre. Na een Pirc-opening veroverde Short een pion zonder dat Torre daarvoor enige compen satie verwierf. De Aziaat haalde nog wel het einde van de eerste zit ting, maar werd in de tweede defi nitief op nul gezet. Na 59 zetten gaf hij de ongelijke strijd op. Door de overwinning kwam Short op 3,5 punt. Van der Wiel staat op drie met de hangpartij te gen Torre, die vandaag wordt uit gespeeld. De stelling in die partij is volkomen gelijkwaardig en remise lijkt het enige logische resultaat. Op mededogen van de uitgescha kelde Torre behoeft Van der Wiel niet te rekenen. Opzettelijk verlie zen in de schaakwereld betekent onherroepelijk een aanzienlijke vermindering aan invitaties voor DEN BOSCH - Bij de nationale LEIDEN - "Mijn levensweg is bezaaid met vele zijpaadjes". De opmerking typeert de wijze waarop Jacqueline van Wijk door het aardse bestaan stapt. Ze is begiftigd met veel talent, maar weigert haar sportieve leven volledig in dienst te stellen van het tennis. L>e aanstaande Amerikaanse sta ge op de universiteit van North-Ca rolina wijst op het tegendeel, maar dat is slechts schijn. Goed, ze ver trekt naar de stad Winston Salem om er goed te leren spelen, ten slot te dient ze haar geoffreerde beurs van 10.000 dollar waar te maken. Jacqueline van Wijk is van plan aan die eis te voldoen, wil de ko mende drie jaar best in de States doorbrengen. Maar als het niet lukt omdat zij niet aan de sportieve ei sen voldoet, is er geen man over boord. "Het klink allemaal een beetje waterig", beseft de 20-jarige tennis ster, deze week actief op de banen van Roomburg, "ik zit nu eenmaal zo in elkaar. Ik wil heus wel een goede speelster worden, maar niet grote toernooien. De enige kans tenniskampioenschappen 1 de voor de Leidenaar ligt wellicht in jeugd tot en met 16 jaar is Jan Sie- de omstandigheid, dat Torre na het merink doorgedrongen tot de eind strijd. Gisteren plaatste de Rijns- loodzware toernboi uiterst Andere resultaten: Mark Nagel- kerken - Patrick Mens 5-7 5-7; Mar- tijn Krans - Roger Warmerhoven 3- slist worden op gravel. 6 4-6. had iedereen het naar zijn zin. Ho pelijk kan de rest van de week be moeid is en hij wellicht niet bij burger zich voor de halve finales Rlinkantore: dankzij _winst op respectievelijk machte zal zijn de correcte voort zettting op het bord te brengen. Aan die schamele schaakdraad Dennis Ploeg, Ralph van Hulzen Armanda Rodriguez. Ook Tho- Omdat een vriendelijk zonnetje zich gisteren regelmatig liet zien, zal Van der Wiel zich vastklampen, mas Koemans won een rondje. Na liet de wedstrijdleiding al gaf hij te kennen alle mogelijk- zware strijd toonde hij zich de toernooi van de Rijnkanters de hal, heden op een winnende variant meerdere van Erwin Aarts; 6-2 6-7 die maandag als noodoplossing nog eens uitgebreid met zijn secon- 7-5. Later kon hij niet op tegen het werd aangeroepen, voor wat hij dant en vriend Gert Ligterink door geweld van Paul Dogger. was. Eindelijk lekker buiten in het squash-gebeuren, conditio neel een streepje voor heeft op de rest ondervond Inge van Zuuren. Zij dolf het onderspit met 6-3 6-2. Er deden zich in de schema's In D troefde Els Westdijk Ria van weinig verrassingen voor. Lijstaan- Delft af met 6-2 6-3. Bij de mannen voerder in Cl, Louk Verhees, riep had Rob Krause drie sets nodig om van Dijk een halt toe; 6-1 6-4. Ook Arris Parlevliet tot staan te bren- Hetty Bosch, geplande winnares gen. bij de vrouwen, plaatste zich voor de volgende ronde ten koste van Thea de Gunst; 6-2 6-0. Nummer twee, Nolly Bennink, kwam ook in actie. Dat zij, vooral inspanningen SOFIA (ANP) - Als het om records gaat, moet men bij Annemarie Verstappen zijn. Ook als het niet met zwemtij- den te maken heeft. De Brabantse slaagde er gisteren op de openingsdag van het zwemmen bij de Europese kam pioenschappen in Sofia in binnen enkele seconden een volledige verrassing tot stand te brengen: van een op goud beluste titelkandidate tot een zielig galspuwend hoopje mens. De reconstructie achteraf leidt tot de voorlopige conclusie dat de me tamorfose zich moet hebben vol trokken tijdens de series van de 100 meter vrije slag in de luttele se conden, die verliepen tussen de eerste valse start en de tweede door haar zelf veroorzaakte mis lukte tewaterlating. „Zelfs tijdens het inzwemmen heb ik niets aan haar gemerkt", moest bondscoach „Fijn voor Annemarie", klonk al- lerwege toen de gelegenheidsfor matie 's avonds zowaar zilver ver overde achter de ongenaakbare DDR. En wie was de zwemster die dat voornamelijk op haar naam bracht? Conny van Bentum, de Barneveldse die twee jaar geleden Ruud Beele toegeven. Hij bracht bij de vorige Europese kampioen- later het verhaal naar buiten dat schappen in Home, toen Verstap- Verstappen op een ongewenst tijd- Pei\evfTn jen,s in ^et ongerede raak- stip ongesteld was geworden. De de Nederlandse zaak redde met heftige reactie op haar teleurstel- zes medailles. Het was de tweede lend zwemmen zou daar het gevolg voor de Ult Amerika overge- van zijn geweest. Die redenering bleek in volledi ge tegenspraak met hetgeen team arts Simon Ouwerkerk na zijn te rugkeer uit het hotel te melden komen studente medicijnen. An derhalf uur eerder had ze achter het Oostduitse duo Heike Frie- drich/Manuela Stellmach in 56.33, de op één na snelste tijd uit haar carrière, beslag gelegd op de derde Zilver voor de Nederlandse estafetteploeg. V.l.n.r. Jolanda i van Bentum, die gisteren eerder ook al brons behaalde. had. „Annemarie is het slachtoffer plaats op het individuele nummer, geworden van een acute slijmvlies- Dat deed Van Benthum letterlijk ontsteking van de maag aldus de met ££n 00g open uit het andere arts. „Zeker niet van menstruatie- verloor zij bij de allereerste valse problemen. Bij het uitzwemmen start van ^et toernooi de contact- moest zy al overgeven en by de jens (je twijfelt of je de tweede derde keer spuwde ze gal. Het is keer vooruit moet duiken of naar iets dat ineens uit de lucht is ko- beneden om te zoeken", grapte ze. men vallen, of het komt door de 2e deed het eerste, kwalificeerde spanning. Daar zou ik mijn hand zich als derde voor de finale en niet voor in het vuur durven ste- hield enkele uren later die positie ken". Feit was dat Verstappen, nadat die op zichzelf nog lang niet fatale serietijd van 57.30 .waarmee ze als vijfde naar de finale was overge gaan, met de chef d'equipe en de ploegarts naar het hotel afreisde, en niet te bewegen was weer onder de dekens vandaan te komen. In middels had Beele haastig zijn es tafette-formatie voor de 4 x 200 me ter vrije slag gewijzigd en Jolande de negen deelnemende landen er één af te laten vallen. Dat bleek overigens niet het zwakke Spanje, maar het sterke Bulgarije, dat voor eigen publiek bij het wisselen in de fout ging. Het definitieve nee vanaf het ziekbed van Annemarie Verstap pen, verzwaarde de taak van Con- Bentum aanzienlijk. Het vast. Dat ze daarna pas te water- was duidelijk dat Jolande van de mocht gaan voor de estafette was Meer en het Dedemsvaartse duo een gelukje. De door het plotseling vertrek van Verstappen nogal ge schokte Illse Oegema nam van in valster Jolande van der Meer zo snel over dat zij slechts tweehon- derste seconde van diskwalificatie afbleef. Een objectieve reden voor die haast was er in het geheel niet. De series hadden alleen tot taak van Illse Oegema en Mildred Muis, danks alle goede bedoelingen en inspanningen, Van Bentum als volgzwemster zouden opknappen met een fikse achterstand. Hetgeen dan ook gebeurde. Van Bentum was er echter volledig tegen be stand. Bij de start lag zij in zesde positie, vier banen later tikte ze als tweede aan, ook al hield de televi siecommentator vol dat ze derde was geworden. Door het optreden van Conny van Bentum en de drie nationale records, waarvan er twee op naam kwamen van Frank Drost en een van schoolslagzwemmer Ron Dek ker, kon de zwemleiding, ondanks de affaire-Verstappen, terugzien op een redelijk geslaagde eerste dag. Dekker, de getalenteerde nauwelijks trainende zwemmer van De IJssel, verbeterde in de se ries zijn van de selectiewedstrijden in Amersfoort daterende toptijd met een honderdste seconde tot 1.04.69. Gebrek aan conditie speelde hem parten bij de tweede start: in de finale. Verder dan een achtste plaats kwam hij niet. De basis van Frank Drost bleek beter. De trai- ningsgekke Amersfoortse rechten student heeft weliswaar zijn aan dacht voornamelijk gericht op de vlinderslag, maar bleek op de 200 meter vrije slag genoeg inhoud te hebben voor twee recordverrich tingen: 1.50,98 in de series en 1.50,92 in de finale. Dat hij daarbij de derde plaats van de series niet vast kon houden was ingecalcu leerd. „Ik vind dat Fahrner en Wer ner harder konden dan zij lieten zien". Drost zwom beide malen in het vuile water van Michael Gross. De martiale Westduitser had in de eindstrijd zijn zinnen gezet op een wereldrecord. Na 100 meter voelde Gross de vloedgolven over zich heengaan. Gross zat op dat mo ment bijna een seconde onder zijn streeftijd. Maar uiteindelijk kwam hij toch een halve seconde te kort. SOFIA (ANP) - De Nederlandse waterpolo- selectie kan de vier resterende wedstrijden voor het Europees kampioenschap alleen nog gebruiken als leerproces. Voorlopig dus zaaien, want aan oogsten is de ploeg nog lang niet toe. Dat werd ook weer duide lijk, zij het niet in de uitslag, in het duel tegen Italië: 5-6.(1-1,1-2,2-2,1-1). Nederland speelde weliswaar beter dan de voorgaande, kansloos verloren wedstrij den maar kon nog steeds niet bogen op de strijdbare en vindingrijke eenheid, die naar een overwinning kan leiden. Of het zou te gen het eveneens puntloze Griekenland moeten zijn. En ook dat kan geenszins als een simpele klus worden opgevat, want het Griekse zevental is er onder het bewind van de in Nederland zeer bekende Ivo Trumbic niet slechter op geworden. De derde nederlaag in successie kwam bij oefenmeester Georg Geurtsen het hardst aan. Hij durfde zich daags tevoren als enige te presenteren met een positieve kijk op de de confrontatie tegen Italië. Zijn positieve voorspelling was voornamelijk gebaseerd op de trainingsstage van Oranje in Rome en bleek een week later in Sofia onhoudbaar. Zo'n profetie valt alleen bij de goklustigen in de smaak. En dat zal Geurt sen ook wel hebben voorvoeld, want hij drentelde voor aanvang opvallend nerveus langs het bad. Hij had er reden toe. De Nederlandse po- loërs hadden goed onthouden, dat Italië vooral sterk is in het razendsnel overscha kelen van verdediging naar aanval. Daar werd terecht veel aandacht aan geschon ken, maar het trok een grote wissel op de eigen, toch al niet bijster grote rijkdom aan ideeën in aanvallend opzicht. Nederland verloor dan ook, omdat teveel werd uitge gaan van de mogelijkheden van Italië en te zelden uit eigen inspiratiebron werd geput. Wat de vraag oproept of die niet al enige tijd verontreinigd is of zelfs droog staat. Dat kwam de Italianen goed uit. Zij ble ven voorlopig nog even zonder puntverlies bovenaan, zonder dat daarvoor gisteren in hun spel rechtvaardiging te vinden was. De Nederlandse ploeg kreeg zelfs heel behoor lijke kansen de lijstaanvoerder onderuit te halen, maar toonde zich nog te onvolgroeid die ook te benutten. Een voorzichtige beschuldigende vinger ging daarbij uit naar Ronald Hermsen, die andermaal opviel als laatste en ook zelfbe wust aanspeelpunt in de man-meer-situa- tie. Hij was opnieuw goed voor twee doel punten, maar mikte op een uiterst belang rijk moment, met de hoek voor het uitzoe ken, tegen de binnenkant van de paal. De 22-jarige Hilversummer luchtte zijn ge moed over die misser na afloop in krachtige bewoordingen. „Ik dacht dat ik snel moest schieten, maar ik had verdorie alle tijd. En er was helemaal niemand in de buurt", zei hij nog duidelijk kwaad op zichzelf. In plaats van gelijk kwam Nederland ver volgens in het begin van de vierde periode met 4-6 achter, omdat Italië wel baat had bij een extra aanvaller. De vechtlust van Nico Landeweerd en Anton Heiden, die als mid- voor keer op keer hevig in botsing kwam met zijn bewakers en na afloop geen woord meer kon uitbrengen, ten spijt kon Neder land in de laatste minuten niet meer de kracht en de lust opbrengen te beletten, dat de Italianen op hun gemak de tijd doodden met rondspelen. „De conclusie is nu gerechtvaardigd, dat we er niet meer bijhoren. Sommigen speel den af en toe als aspiranten", zei Geurtsen. ten koste van alles. Er zijn nog zo veel andere leuke dingen in het le ven. Sociale contacten, lekker klet sen, beetje stappen, dat vind ik net van Jacqueline van Wijk. Ze hoop- Onzekerheid Onzekerheid bepaalt het bestaan zo leuk". Twee jaar geleden, toen het eind examen op het Leidse gymnasium in zicht kwam en de speelster van Unicum voor zichzelf had uitge maakt dat een studie voor haar niet was weggelegd, leek het haar "wel leuk" om op een Amerikaanse uni versiteit terecht te komen. "Een beetje sporten en zo links en rechts wat opsteken", was een levenspa troon op het lijf van Jacqueline van Wijk geschreven. "Ik wilde lekker weg", weidt ze uit, "niet omdat ik echt zo goed wilde tennissen. Als dat zou luk ken, zou dat meegenomen zijn. Omdat ik doodgewoon niet wist wat ik in Nederland na het gymna sium zou moeten doen, was de re den van het vertrek. Ik had wel een studie rechten kunnen beginnen, te er in Amerika achter de komen, maar nog steeds weet ze niet hoe ze straks de maatschappelijke ladder moet beklimmen. "Aan de over kant zijn m'n ogen nog veel verder opengegaan. Op die universiteit heb ik werkelijk van alles gedaan, zelfs een tekencursus. Ik weet nog steeds niet wat straks moet doen". door Rob Onderwater Een feit staat wel vast: ze wordt geen tennislerares. "Dat zie ik to taal niet zitten. Dat is mij een te eenzijdig bestaan. Ik wil zoveel mogelijk dingen doen in m'n leven. Het is een slechte zomer roept ie- ik"wilde mëzëif mët bëiazë: dere?n. 'k heb in die t«d dat nu thuis ben onwijs naar m n zin gehad. Serveerster gespeeld in Scheveningen, als begeleidster ge ren. Amerika leek mij wel leuk, dus ik ging aan de slag". MEC2: Jaap v Delft - Wout de Mooy 7-6 6-3" VEC2: Arienne de Vos - Mirjam Siemerir 7-6 7-6; MED: Jan de Mooy - Bob de Jong 6-4 6-2; VED: Sieta vd Plas - J Sip 6-3 2-6 Met het schrijven van brieven fungeerd in een tenniskamp t naar een "vriendinnetje" in Flori- kinderen. Prachtig, op een gege- da, op de Universiteit van Fort ven moment was ik net zo gek als Pierce. Er was plaats, dus nadat zij die kinderen. Heb bij Unicum de vorig jaar haar gymnasium-diplo- wedstrijdleiding gedaan voor het ma had opgehaald, nam Jacqueli- district-toernooi. Een week regen ne de wijk naar de States. "Ik had gehad, iedereen werd gek, ik ook al snel in de gaten dat het niveau bijna. Ontzettend veel van geleerd, van het tennis tegenviel", oordeelt Zo leef ik nu eenmaal", zij, "ik kreeg les van een vrouw die zelf nog nooit een racket in handen had gehad. Ze had vroeger aan gymnastiek gedaan, of zo. Ik elk geval kon ik niet met haar opschie ten. Ik maak niet zo snel ruzie met ne van Wijk er niet van op Room- Zeges iemand, maar met haar kon ik to taal niet overweg". Geld "Ik was ook pertinent niet naar die Universiteit teruggegaan", ver volgt ze, "in de eerste plaats om haar, in de tweede plaats om het geld. Het was er verschrikkelijk duur, ook al omdat ik een gedeelte lijk scholarship had. M'n moeder moest achter elkaar grote sommen geld overmaken. In de laatste maanden was het vanwege die du re dollar haast niet meer te doen". De tenniscoach van de North-Ca- rolina University, bracht uitkomst. Nadat hij Jacqueline van Wijk in een groot 'national' toernooi had zien spelen, bood hij haar een vol ledig scholarship aan. "Dat bete kent vergoeding voor kost, inwo ning, boeken en wat tennisspullen. Over die aanbieding (ze kreeg er in totaal vijf) behoefde ik niet zo lang na te denken. Niet alleen wordt bij na voor me betaald, ook het tennis- niveau is stukken hoger", is zij te vreden met de nieuwe situatie, "maar ik moet natuurlijk wel goed tennissen". "Mischien", kijkt zij vooruit, "krijg ik het wel in m'n kop om echt een goede speelster te wor den. Wat dat betreft zit ik vreemd in elkaar. Zoals het nu op tennisge bied gaat, vind ik het best. In de top van de B-klasse meedraaien, veel partijtjes winnen, dat zie ik best zitten. Wat niet wegneemt dat ik heus wel naar de A-lijst zou wil len. Als ik daar nu zou opstaan, dan zou ik ontzettend veel moeten trai nen om partijtjes te winnen. En dan moet ik weer dingen laten schieten, die mij veel te dierbaar zijn. Wellicht is het volgend jaar al lemaal anders, ik ben gek genoeg om ineens de geest te krijgen". burg, dat zij vorig jaar nog won, twee duidelijke zeges te boeken. Madeion Verdegaal werd zelfs geen game gegund. In de kwalifi catieronden voor VEA snelde zij met ogenschijnlijk speels gemak langs Irma Davidsson: 6-0, 6-2. "Maar die overwinningen zeggen mij helemaal niets. Ik mis het rit me door gebrek aan wedstrijden. Ik weet niet hoe ik mij straks hou onder druk. Maar ik heb wel zin om ze allemaal van de baan af te rammen". Frans Grimbergen was ook in zo'n bui in de kwalificatiewedstijd voor het A-toernooi. Hij was bij 4-3 in de derde set dichtbij de zege op Zaandammer Cor Kwast dichtbij de zege, maar in de beslissende fa se beschikte de Katwijker niet over de noodzakelijke koelbloedigheid. Uitslagen: zie scorebord. STRATTON MOUNTAIN (Reuter) - John McEnroe heeft in de eerste ronde van het Grand Prix tennis toernooi in Stratton Mountain zijn zes jaar jongere broer Patrick ge spaard. Maakt de nummer een van de wereld er nooit een probleem van tegenstanders zo snel mogelijk weer naar de kleedkamers terug te sturen, voor familie ligt dat toch anders. De oudere McEnroe bleef vrij veel op de achterlijn en gaf zijn broer daardoor gelegenheid nog enigzins weerstand te bieden. Veel mocht het niet baten want in het eerste officiële duel tussen de twee McEnroes slaagde de rechtshandi- ge Patrick er niet in meer dan drie games te veroveren: 6-1, 6-2. ADVERTENTIE Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proefje. Vakmanschap is Meesterschap1

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9