SEP wil van Van antwoord Aardenne Bespaar 23.000,- 'Sail vergroot kans Olympische Spelen' contact lenzen.... Brief over kerncentrales wekt woede Man bekent verkrachting van zwakzinnige vrouw Belastingmensen getuigen toch over Happy Family Ook officier in hoger beroep in Terp-zaak Tamils keren massaal Nederland de rug toe O PvdA: gelijke behandeling van 'weigerende deurdelers' Olympisch Comité onder de indruk van zeilmanifestatie WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1985 BINNENLAND PAGINA 5 BAARN (ANP) - Een Baarn heeft tegenover de politie bekend dat hij vorige maand een 39-jarige, geestelijk en lichamelijk gehandicapte Vrouw uit de Baarn- se inrichting Nieuwenoord heeft ontvoerd en seksueel misbruikt. De 25-jarige man drong in de nacht van 17 op 18 juli door het raam de kamer van de vrouw bin nen en nam haar mee. Hij heeft zijn slachtoffer gedurende een dag en een nacht vastgehouden in een tent in het bos in de buurt van de inrichting. Vervolgens bracht hij ARNHEM (ANP) - De directie van de Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven ringsberklit O?*de°tekvisie°opPde (SEP) wil snel van minister Van Aardenne (economische zaken) opheldering over de avond van 18 juli, terug naar het inhoud van een brief over kernenergie, die in juni werd gestolen uit zijn ministerie. In die inrichtingsterrein. Daar werd de brief legt de bewindsman verscheidene afspraken vast die met de commissarissen der 19 jnl». vervnild en ont- koningin in Brabant en Limburg, Van Agt en Kremers, heeft gemaakt over nieuwe kern- 11en" erzui~' centrales. De brief werd in de publiciteit gebracht door een actiegroep 'De Wraak van Jhr De Braauw'. wees uit dat zij onder het hek rond het terrein door naar binnen ge trokken was. De politie wist toen zeker wat zij direct na de verdwijning al ver moedde, namelijk dat een onbe kende de vrouw, die diep zwakzin nig is en niet lopen en spreken kan, uit de inrichting ontvoerd had. Een dokter stelde vervolgens vast dat zij sexueel misbruikt was. Met behulp van vinger- en hand- palmafdrukken in de kamer van de vrouw en aan de hand van enkele getuigenverklaringen bij een buurtonderzoek kwam de politie de verdachte op het spoor. Hij werd op 27 juli aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. De man, die de politie omschrijft als 'een halve zwerver', verbleef wel vaker in zijn tent in het bos. Hij heeft inmiddels bekend dat hij de vrouw meegenomen en verkracht heeft. Hij kende zijn slachtoffer niet. Directeur Van den Muijsenbergh van de inrichting vermoedt dat de man over het twee meter hoge hek rond het inrichtingsterrein is ge klommen en bij het paviljoen waar het slachtoffer woonde heeft ge wacht tot er geen personeel meer aanwezig was. Volgens hem treft de inrichting geen enkele blaam: "Onze veilig heidsmaatregelen zijn uitstekend en de voorschriften zijn goed nage leefd. Dat heeft de recherche ook bevestigd. Dit is niet te voorkomen geweest". De ramen van de pavil joens in Nieuwenoord zijn, uit het oogpunt van brandbeveiliging, van buitenaf open te krijgen. Strengere beveiliging is volgens Van den Muijsenbergh niet doenlijk: "Je hebt de keuze tussen een leefbare en gastvrije inrichting of een soort concentratiekamp en wij kiezen voor het eerste". SEP-directeur Ketting schrijft dat zich in te zetten voor de vestiging de bewuste brief bevreemding van een of twee kerncentrales op heeft gewekt, zeker omdat het gaat de lokatie Moerdijk. Er staat ver- om zaken van groot gewicht en de der in dat Van Aardenne in Moer- SEP niet op de hoogte is gebracht, dijk en Borssele drie nieuwe een- Ketting wil een verzekering dat trales verwacht. Bovendien krijgen Van Aardenne dat niet nog eens de provincies een bonus in de doet. Hij vraagt ook de bewinds- vorm van lagere stroomprijzen, man of deze nog meer afspraken omdat atoomstroom goedkoper heeft gemaakt waarvan de SEP zou zijn dan andere vormen van nog niets weet. energieopwekking. In zijn brief aan Van Agt en Kre- Van Aardenne bevestigt tenslot- mers bevestigt Van Aardenne dat te de afspraak met Van Agt en Kre- beide commissarissen bereid zijn mers, dat dezen zullen ptreven naar AMSTERDAM (ANP) - De drie Amsterdamse belastingambtena ren die worden beschuldigd van een poging om de hasjdealer van het jeugdcentrum Happy Family om te kopen, zullen toch getuigen voor de rechter. Het ministerie van financiën heeft dat gisteren beslo ten. Daarmee is het beroep van de baan dat het ministerie zou aante kenen tegen de beslissing van rechter-commissaris Beukenhorst om de belastingmensen te horen. Aanvankelijk weigerde het minis terie de belastingambtenaren te la ten getuigen in verband met hun geheimhoudingsplicht. "Gezien de DAMHERTEN - Het safaripark Beekse Bergen wil begin van de winter honderd van de 300 af te schieten koninlijke damherten. Binnenkort praten het safaripark en de Koninlijke Houtvesterij Het Loo over het overbrengen van een paar herten naar het park bij wijze van proef. De damherten worden volgens de paleisplannen de ko mende vijf jaar afgeschoten omdat het bijvoederen te duur is. een stroombedrijf voor Brabant, Limburg en Zeeland, waardoor een krachtig produktiebedrijf ont staat met voldoende vermogen om te functioneren. "Dat is bovendien bevorderlijk voor een goedkope se riematige bouw van het aantal kerncentrales op Moerdijk en in Borssele, waartoe uiteindelijk be sloten wordt", aldus Van Aarden- De SEP wil opheldering over en nadere toelichting op vrijwel alle zaken, die minister Van Aardenne in zijn brief aanroert. De SEP wijst er de bewindsman op dat wat hij schrijft niet klopt met eerdere uit latingen en antwoorden van hem op kamervragen. Ook wil de SEP weten of de stroomproducenten in het overleg over de plannen een volwaardige gesprekspartner. De SEP-directie wil 'ruim voor 22 augustus' antwoord. De raad van commissarissen vergadert op die datum over de brief van Van Aardenne en over zijn antwoorden op vragen van de SEP. Jongen verdacht verklaring van Van Erven (de be wuste dealer, red.) tijdens het eer ste voorlopig getuigenverhoor ech ter vinden wij het nu beter dat de opvatting en de motivatie van de belastingdienst om te handelen zo als wij gehandeld hebben naar bui ten komt", aldus het ministerie. Hoe de belastingdienst dan gehan deld heeft, wilde hij niet zeggen. De hasjdealer van het jongeren centrum verklaarde tijdens dat VQn rvnti7*~v£vi-»i»-fcrr verhoor onder ede dat hem door de Vd.ll UIll V UC1 o Amsterdamse inspecteur Versteeg, met medeweten van de ambtena ren Blansjaar en Zuidervliet, een belastingvermindering van 30.000 gulden was aangeboden in ruil voor een belastende verklaring over de Happy Family. Hoewel de drie belastingmensen ook opgeroe pen waren voor verhoor, beriepen zij zich op het verschoningsrecht en kwamen niet opdagen. De rech ter-commissaris verwierp vorige week dat beroep, dat in het alge meen wel geldt voor belastingamb tenaren. In dit geval echter, zo be sloot Beukenhorst, 'brengen de omstandigheden met zich mee dal de waarheid over mogelijke omko ping aan het licht moet komen'. kleuter Linda DIDAM (ANP) - De driejarige Lin da Tomlynson uit Didam, die een dag werd vermist en maandag na een zoekactie van tien uur totaal verkleumd teruggevonden in een maisveld, is volgens de rijkspolitie in Didam niet zomaar verdwaald. DEN HAAG (GPD) - Het aantal in ons land verblijvende Tamils is drastisch teruggelopen sinds de Nederlandse regering heeft beslo- ten dat zij in beginsel terugmoeten AngSl naar hun eigen land. Van de circa 3000 Srilankese vluchtelingen die hier enkele maanden geleden asiel zochten, zijn er volgens schattin gen van het ministerie van WVC en de gemeenten Amsterdam en Den Haag zo'n 900 verdwenen. men bij de sociale diensten een vermindering van het aantal uitke ringen. De politie zoekt een jongen tussen de twaalf en vijftien jaar oud, die bij haar vermissing betrokken moet zijn geweest. De politie kwam daar achter na een intensief sporenonderzoek door de technische recherche. Het meisje en andere getuigen beves tigden later dit vermoeden. Vol gens de politie zijn met het meisje onzedige handelingen uitgevoerd, die haar geen lichamelijk letsel be zorgden. De jongen heeft, volgens getui gen, Linda zondagavond tussen acht en negen uur op het zadel van zijn fiets gezet. Daarna is hij, lo pend naast de fiets, met haar in de richting van het maisveld gegaan. Daar werd ze de volgende dag te ruggevonden, sterk onderkoeld door kou, stormachtige wind en re gen. De Vereniging Vluchtelingen werk Nederland, die zich om het lot van de Tamils bekommert, ziet 'het op drift raken van de Tamils als gevolg van het afschrikkingsbe- leid van de regering' met zorg aan. Volgens een woordvoerder van de WN zwerven er momenteel tus sen 1000 en 1500 ergens rond. Op dit ogenblik heeft het minis terie verspreid over het land tien opvangcentra ingericht, waarin plaats is voor 851 Tamils. Voor 1 au gustus verbleven er daar maximaal 751. Bij de laatste uitbetaling van het zakgeld (f 20,- per week) meld den er zich nog 508. Als de aantallen Tamils die el ders verblijven even sterk zijn te ruggelopen, dan moeten er nu nog een dikke tweeduizend in ons land verblijven, zo rekent een woord voerder van WVC voor. De mees ten hebben zich voorlopig geves tigd in Amsterdam en Den Haag. Ook in die gemeenten constateert ADVERTENTIE Rij voor minder geld topklasse tot Audi 30 GLE - 80 Quattro Coupé 100 CC - CS - CD Avant CC Overigens ziet WVC in de huidi ge ontwikkeling geen reden wijzi ging te brengen in de plannen om in totaal veertig pensions in het land in te richten als opvangcen trum voor 80 tot 100 Tamils. Dat kan altijd nog, aldus het ministerie. Het aantal breidt zich in een ge staag, maar traag tempo uit. •Het is onduidelijk waar de Ta mils heenreizen. Van een deel wordt aangenomen dat zij terugke ren naar West-Duitsland, omdat zij ook daar een verzoek om asiel heb- AMSTERDAM - Met Sail '85 heeft ben ingediend. Anderen zouden Amsterdam een heel goede indruk naar Parijs zijn gegaan om zich te achtergelaten. Dat is de mening voegen bij de omvangrijke groep van de man die komend jaar in landgenoten die zich daar op- Amerika een zelfde evenement houdt. gaat organiseren, captain Harry Al- De VVN wijst erop dat het louter lendorfer uit New York. Diezelfde angst is dat de Tamils aan het zwer-positieve woorden had hij overi- ven brengt. "Angst om door Neder- gens niet over voor de weersvoor- land te worden teruggestuurd naar spellingen in ons land. Met name het zuiden van hun land, dat zij als de sombere prognoses voor de uit- volstrekt onveilig beschouwen", gaande zeilparade van gisteren Tot nu toe heeft Justitie honderd noemde hij een misser. Gekleed verzoeken om asiel van Tamils af- om de ergste tornado te kunnen gewezen. Dat wordt deze groep in weerstaan voer de Amerikaanse een tempo van 5 tot 10 per week ex-marineman de zeilparade van per beschikking meegedeeld. De de windjammers mee aan boord WN probeert vervolgens de uit- van de Deense driemaster Georg voering op te schorten en te berei- Stage. "Ik ben er zeker van dat er ken dat de feitelijke uitwijzing in anders heel wat meer mensen op afwachting van hoger beroep met de been geweest zouden zijn dan zo'n acht tot tien maanden wordt nu", aldus Allendorfer. Het Sail- opgeschoven. evenement heeft in totaal tussen - de 4,5 en de 5 miljoen bezoekers getrokken. Vijf jaar geleden, bij de vorige editie van Sail Amsterdam waren dat er nog slechts 2 miljoen. door Huub Klompenhouwer Captain Allendorfer had ogen schijnlijk gelijk met zijn conclusie over het KNMI. De voorspellingen waren slecht, maar behoudens de sterke westenwind, scheen het zonnetje veelvuldig. Toch waren er meer redenen aan te wijzen waar om de belangstelling voor de para de op de dag van vertrek niet zo groot was. De schepen konden bij voorbeeld gezien de windrichting niet onder zeil op IJmuiden aan. En het konvooi begeleidende sche pen was sterk uitgedund. Veel schippers hadden er de brui aan gegeven nadat de verzorging de af gelopen week wat onder de maat was geweest. Lang wachten op vers water, bijvoorbeeld. AMSTERDAM (ANP) - Gezeten op een bankje kijken deze mensen op hun gemak naar de 'paddestoel die een atoomwolk na de ontploffing van een kernbom symboliseert. Ter gelegenheid van de nu veertig jaar geleden gegooid kernbom op Hiroshima werd dit twintig meter hoge kunstwerk van de Amerikaan Lee Waisler gisteren op het Amsterdamse Museum plein onthuld. Of liever: opgeblazen. De paddestoel is gebouwd door de Nederlandse ballonvaarders Hoogstede en Van Amerongen. (foto anpi DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van sociale zaken moet richtlijnen opstellen voor een gelijke behandeling van mensen met een bijstandsuit kering die weigeren om de formuleren voor de voordeurdelersregeling in te vullen, vindt PvdA-kamerlid en vice-voorzitter van de kamercommis sie voor sociale zaken Buurmeijer. De gemeenten houden er nu voor deze weigeraars eigen strafbepalin gen op na, die grote rechtsongelijkheid tot gevolg hebben. Wie de Sociale Dienst niet wil vertellen of men voordeurdeler is, kan in de ene gemeente rekenen op volledige stopzetting van de bijstandsuitkering, in de andere gemeente op een strafkorting van 25 procent. Buurmeijer vindt dat er snel een einde moet komen aan deze chaos. Het ministerie moet volgens het kamerlid aangeven hoe weigeraars behan deld moeten worden. Na het zomerreces, dat eind deze maand afloopt, zal de PvdA er in de Tweede Kamer op aandringen dat het kabinet informatie over de straf kortingen gaat verzamelen. "Als blijkt dat er dan inderdaad dit soort verschillen zijn, moet er een discussie komen tussen kabinet en Kamer om te bezien hoe daar een grotere mate van gelijkheid in kan worden gebracht", aldus Buurmeijer. DEN HAAG (ANP) - Behalve de Haagse huiarts zelf gaat ook het Openbaar Ministerie in hoger be roep tegen de uitspraak van de Haagse rechter over de Terp-zaak. De rechter veroordeelde gisteren de Haagse huisarts tot een jaar cel met aftrek van voorarrest wegens moord op drie bejaarden. Het Openbaar Ministerie vindt het ver schil tussen de eis (acht jaar cel) en het vonnis te groot, aldus persoffi cier Vermeulen gisteren. De 32-arige arts tekent beroep aan omdat hij zich niet schuldig acht aan moord. De rechter heeft hem voor moord veroordeeld om dat hij niet bewezen achtte dat de patiënten 'nadrukkelijk verlang den naar de dood'. Artsen zullen zich gaan afvragen of zij achteraf wel kunnen bewijzen dat de pa- Turkije wil uitlevering van Asian ROERMOND (ANP) - De Roer- mondse rechtbank heeft vanmor gen het verzoek van Turkije behan deld om uitlevering van Samet As ian, die daar wordt verdacht van moord en poging tot moord. Hij zit momenteel nog een straf in Neder land uit voor illegaal wapenbezit en vervalsing van reisdocumenten en wordt deze week door de Ita liaanse justitie verhoord in ver band met het pausproces. Advocaat Martens betoogde van morgen dat Asian onschuldig is aan de aanklacht omdat hij toen el ders stage liep. Volgens Martens wil het huidge straffe regime in Turkijke 'kennelijk schoon schip maken, en Asian moet voor de bijl'. Bovendien achtte de advocaat het onjuist Aslan\iit te leveren voordat over diens verzoek om politiek asiel een besluit is genomen. De officier van justitie deed evenals Martens een beroep op de rechtbank om aan eventuele uitle vering de eis te verbinden dat de doodstraf, die Asian kan krijgen, in elk geval niet wordt voltrokken. Asian zelf zei dat de Turkse do cumenten vol onzin staan en dat Turkije alleen om politieke rede nen om zijn uitlevering heeft ge vraagd. Op 20 augustus doet de rechtbank uitspraak. tiënt echt wilde sterven en daar mee wordt de bewijslast voor art sen te zwaar, aldus advocaat Wladi- miroff, die gisteren optrad voor de arts. De dokter gaat verder in hoger beroep omdat hij veroordeeld is wegens valsheid in geschrifte om dat hij een natuurlijke doodsoor zaak opgaf nadat hij een insuline- injectie had gegeven. Volgens hem zijn de patiënten voor 95 procent overleden aan een natuurlijke doodsoorzaak. De arts, die vindt dat hij in een noodtoestand handel de, vindt zijn daden achteraf ten hoogste 'laakbaar' en niet straf baar. Tragisch Voorzitter Terborgh-Dupuis van de Nederlandse vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE) vindt niet dat euthanasie door deze zaak in een slecht daglicht is ge steld. "De rechtbank heeft in haar vonnis in feite gesteld: euthanasie kan wel, maar op deze manier is het niet toelaatbaar", aldus Ter- borgh in een reacie op het vonnis. Ze noemt het een raadsel dat de arts zich niets heeft aangetrokken van de in de praktijk gegroeide en door de rechtspraak bevestigde re gel om bijvoorbeeld een collega te raadplegen. "Het is terecht dat de ze man vervolgd is omdat hij bui tengewoon slordig te werk is ge gaan, maar het is heel tragisch dat hij, terwijl hij de beste bedoelingen had, als een echte misdadiger is be handeld. Justitie heeft daarmee een erg slechte beurt gemaakt", al dus de NWE-voorzitster. Ze noemt het opmerkelijk dat de rechter onder meer bepaalde dat euthanasie bij de betrokken pa tiënten niet verantwoord was om dat zij in coma waren en dus van 'ondraaglijk lijden' geen sprake kon zijn. "Het kan natuurlijk best in het belang van een stervende pa tiënt in coma zijn dat het leven niet oneindig voortduurt". STEEKPARTIJ - Bij een steekpar tij op de hoek van de Houtmanka de en de Zoutkeetsgracht in Am sterdam zijn gisteren een dode en een gewonde gevallen. Beide man nen werden op straat aangetroffen, maar volgens de politie is de ruzie begonnen op de derde étage van het pand hoek Houtmankade- Zoutkeetsgracht. In die woning komen geregeld verslaafden bijeen om drugs te gebruiken. andere leden hadden wel eens meer een flinke bui meegemaakt. De tweede dag, toen we een rond vlucht hebben gemaakt boven de toekomstige locaties voor de Olympische Spelen In en rond Am sterdam, was het heel goed zicht. Nee, mijn optimisme dat we de spelen .van 1992 toegewezen krij gen, is weer een fractie sterker ge worden". En Sail-organisator John van Doorn, die bijna vier jaar met de voorbereiding bezig is geweest? Op een zeer geanimeerde af- scheidsparty met barbecue, maan dag in het Maritiem Museum, was hij nog eenmaal een stralend mid delpunt. "Die intocht met die zei lende schepen, dat was mooier dan ik ooit had durven dromen. Dat was voor my het allermooiste van deze aflevering van Sail. Het diep tepunt daarentegen vond ik de dood van een van de schippers die overboord geraakt is. Ook van zo'n gebeurtenis schrik je echt wel". Zijn plannen: "Ik ga nu eerst een paar dagen met een paar vrienden varen op het IJsselmeer. Heerlijk rustig en niet te veel mensen om me heen. En vooral veel slaap inha len. Want bij het hotel waar ik een kamer had gehuurd, vroegen ze zich al angstig af of er iets mis was. Die kamer heb ik een paar dagen niet gezien". Met een groot vuurwerk werd Sail '85 it 4,5 en 5 miljoen mensen heeft getrokken t Olympische Spelen krijgt, heeft vergroot. Amsterdam afgesloten. Een manifestatie die naar schatting tussen de n volgens burgemeester Van Thijn de kans dat Amsterdam in 1992 de (foto ANP) kers, ondanks, of misschien ook nationaal Olympisch Comité heeft wel dank zij het zo instabiele weer. overgehouden. Twee dagen achtereen moest het parachutespringen worden afge- Van Thijn: "De leden van de commissie waren hier op uitnodi- ADVERTENTIE storm het maakte kopers in de grote bierhal al even veel problemen maakten over de decibellen van Hans Dulfer's groep Reflud. VOORSCHOTEN kamsteeg occasionselect 1 Olympisch Wij hebben regelmatig aanbiedingen in o.a. Saab, Volvo, Ford Granada, Opel Commodore/Senator Mercedes Benz, BMW 3-, 5-, en 7 serie. Sail is om meer dan één reden Sail Amsterdam 85 over een succes. Zowel verantwoorde lijk wethouder Walraven als burge meester Van Thijn bevestigden dat Toch de hele linie genomen een door slaand succes geworden. Er r journalisten op de been dan de manifestatie en de sfeer veel bijvoorbeeld bij de kroning van ko- hebben bijgedragen tot een meer spelen onmogelijk Een informeel bezoek, want pas in later op de dag de ver- maart k°mt de delegatie officieel en dan zal men ook veel langer blij ven om alle technische en financië le zaken grondig te kunnen bestu deren. Maar ik kan u zeggen dat Sail zeer tot de verbeelding gespro ken heeft bij de heren". - Was het slechte weer, of liever het noodweer geen spelbreker bij die beeldvorming? Van Thijn: "Wat dat betreft had den we een beetje geluk. De eerste dag van het bezoek, bij de rond vaart door de IJhaven, regende het flink, maar dan zitten ze droog. Nu Katwijk - Voorstraat 80; Heemstede - Binnenweg 114; Leiden - Haarlemmerstraat 58; Sassenheim - Hoofdstraat 253; Vlaardingen - Hoogstraat 209; Wassenaar - Langstraat 7; Voorschoten - Schoolstraat 115.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5