Meerval: sombere herinnering aan verleden Endegeest Leiden gebaat bij concurrentie op gebied films Bewaar uw vakantieherinnering GRATIS Alles op zijn pootjes in de zaak-Bobby' Kinderen tijdje circusartiest 'Sociaal nuttig werk' buitenlandse jongeren WOENSDAÖ 7 AUGUSTUS 1985 ST LEIDEN LEIDEN - "We hebben altijd ge zegd dat alles weer op zijn pootjes terecht zou komen en u ziet: hij loopt er weer". De Dierenbescher ming stond gisteren met een flinke delegatie op de stoep bij mevrouw Van der Zeeuw om haar en haar hondje Bobby te begroeten. De nieuwe stoep wel te verstaan, want met medewerking van ge meente, woningbouwvereniging is er een ander pand voor haar en haar honden gevonden. Met die verhuizing heeft Bobby alles te ma ken. Bobby was tot ongewenst hondje verklaard, door de vroegere buren van mevrouw Van der Zeeuw. Hij zou teveel .blaffen en moest daarom verdwijnen. De rechtbank kwam er zelfs aan te pas om een dergelijk vonnis te wijzen. Mevrouw Van der Zeeuw, zeer ge hecht aan Bobby en haar andere hondjes, was ten einde raad. Daarop stortte de Leidse afde ling van de Dierenbescherming zich op de 'zaak-Bobby' en een half jaar later kon mevrouw Van der Zeeuw gisteren haar huis aan de Lombokstraat intrekken, nadat Bobby eerst uit zijn ballingsoord in Zoeterwoude was opgehaald. Van de buren worden ditmaal geen pro blemen verwacht, maar voor de ze kerheid deed Bobby er gistermid dag toch maar het zwijgen toe. Bobby en zijn bazin: herenigd. Wierookstokje oorzaak brand LEIDEN - Twee binnenbranden en een uitslaande brand hebben de Leidse brandweer handenvol werk gegeven. Om kwart ovèr twaalf gis termiddag kwam de eerste mel- difig binnen. Bewoners van een woning aan de Hoflaan hadden bij vertrek vergeten een smeulend wierookstokje dat op de tafel stond uit te maken. Het stokje is daarna vermoedelijk op de bank gevallen, waardoor binnen korte tijd de hele inboedel vlam vatte. De schade wordt geschat op vijftigduizend gulden. De familie is niet verze kerd. De tweede brand betrof een flat aan het Jaques Urluspjantsoen. Ook hier waren het de buren die omstreeks acht uur 's avonds een vreemde brandlucht roken. Zij waarschuwden de brandweer. Bij binnenkomst stond er een verkool de schapekop in een pan op het vuur. Het water was droog ge kookt. De bewoners hadden name lijk vergeten het vuur eronder uit te draaien. Er is alleen rookschade. Bij de derde brand was de be woonster van een pand aan de Smaragdlaan in slaap gevallen. Een klomp suiker onder een pan op een elektrisch fornuis had voor rookontwikkeling gezorgd. De bu ren roken tegen tienen iets vreemds en trokken aan de bel van de buurvrouw. Toen ze geen ge hoor kregen, werd ook in dit geval de brandweer gebeld. De schade bleef beperkt. LEIDEN - Circus Krone zal gedu rende de tijd dat zij voorstellingen geeft in Leiden - vanaf 8 augustus tot en met 11 augustus - voor iedere matinee (aanvang drie uur) een speciale actie voor kinderen hou den. Onder het motto 'Circus om mee te maken' kunnen kinderen 45 mi nuten voordat de matinee begint, zich artiest voelen. Zij worden geschminkt door echte clowns, mo gen paardrijden (vastgemaakt aan een longe) en kunnen een snel- cursus jongleren volgen. Bovendien kunnen zij trampoline springen. Circus Krone staat op het terrein van de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan. P.ixoris Extra ^enf,lms Goed test - f«u/(aat P st. slechts Bii slechts 3 Dixons stempels pocketfoto album tw.v. f4,95 (Een Dixons stempel krijgt u al bij aankoop van 2 films en bij het ontwikkelen en afdrukken) maakt uw foto dubbeltjes goedkoper Nog even en het Leidse filmwe reldje wordt beheerst door twee personen: J. van Praag en J. Boer. Twee mannen die elkaar een paar jaar geleden in de haren vlogen over de vraag wie wat mag vertonen met als inzet het pakket van distributeur Movies. Vrienden zullen het nog niet zijn en als de plannen met Luxor doorgaan dan worden het zelfs rechtstreekse concurrenten. Li- do versus Luxor-Kijkhuis. De bioscoop aan de Stations weg staat te koop en voornaam ste gegadigde is een stichting die Luxor graag als filmvertoner wil behouden. Boer is bij de nobele plannen van die stichting betrok ken. Welke rol hij precies zal spe len, is niet helemaal duidelijk. Maar dat hij in elk geval één en waarschijnlijk een paar vingers in de pap heeft en krijgt, is zon neklaar. Van het ongeregeld draaien van films in het Ge- sprekscentrum naar een filmhuis met twee zalen en een heuse bio scoop, het is nogal wat. Positief Hoe je verder ook over de fi guur Boer kunt denken, dankzij hem heeft het filmklimaat in Lei den de afgelopen jaren een posi tieve injectie gekregen. De 'artis tieke' films die voor de bioscoop te licht werden bevonden, be reikten via zijn Kijkhuis (en in mindere mate ook het Filmhuis en LAK-Cinema) toch de Leidse projectoren. De filmliefhebber was van heel wat verstoken ge bleven als Boer en de anderen er niet waren geweest. De steeds vager wordende grens tussen filmhuis en bio scoop wordt nu door hem zelf overschreden in de richting van Luxor. Ook daar kan nog zegen rijk werk worden gedaan. Tal van interessante films als Alan Parkers 'Birdy' en 'Places in the heart' hebben hier nimmer ge draaid. Ze maakten deel uit van het pakket dat de Luxor-leiding ter beschikking stond, maar wer den commercieel niet aantrekke lijk genoeg bevonden. Alsof de actiefilms die Luxor dan wel ver koos de kassa's in beweging brachten. "We willen meer kwaliteitfilms draaien", heeft Leo Meijer, voor zitter van de 'Luxor-stichting' al gezegd en dat klinkt dus wel hoopvol. Zoals het initiatief van de stichting om Luxor als bio scoop te redden op zich en los van het te kiezen repertoire al prijzenswaardig is. Het armetie rige bestaan van Trianon en het specifieke repertoire van Rex in ogenschouw genomen, is het van belang dat Luxor als filmverto-' ner behouden blijft. Een stad met de omvang van Leiden en maar één bioscoopei genaar in de vorm van Van Praag, dat zou tóch weinig min der dan een blamage zijn. Zoals het goed is dat Leiden nog twee kranten telt, zö is het ook toe te juichen als er op filmgebied iets van concurrentie blijft bestaan. Ook al' is de verhouding die van David en Goliath. door Bart Jungmann Hoe groot de overlevingskan sen zijn voor Luxor blijft intus sen zeer de vraag. De gémiddel- de bioscoopbezoéker in Leiden kiest eigenlijk automatisch voor het Lido-imperium aan de Steen straat en Luxor heeft dan ook een weinig florissante periode achter de rug. Dankzij het slech te weer en de publiekstrekker 'Police Academy II' kan de kassa nu weer enigszins gevuld wor den, maar het moest daarvoor wel 'Rambo' laten lopen. De poli- tieleerlingen deden het nog zo goed dat zij vorige week, op de landelijk vastgeprikte première datum van 'Rambo', het doek niet hoefden te ruimen voor de spierbundels van Sylvester Stal lone. Dus verhuisde 'Rambo' van Luxor naar Lido en is daar bezig alle records te breken. Doorschuiven In combinatie met het Kijk huis zou in de toekomst de mo gelijkheid bestaan van het door schuiven naar een ander theater, zodat zo'n financiële lekkernij behouden blijft. Maar aan de an dere kant: noch 'Rambo' noch 'Police Academy' passen in hét imago van het Kijkhuis. Trouwens, passen deze films wel in het nieuwe gezicht van Luxor? Meijer denkt van wel, acht ze zelfs onvermijdelijk. "Dat soort financiële klappers heb je nodig". Naast de kwaliteitsfilms dus. Dat lijkt inderdaad de beste strategie en dat niet alleen omdat het filmaanbod in Leiden daar door verrijkt wordt. In de strijd met de videotheken - en die is voor de bioscopen momenteel de belangrijkste - lijkt dat ook de juiste weg. Voor de actiefilms die Luxor de laatste jaren op het program ma had staan, komt de liefheb ber niet meer buiten de deur: daarvoor heeft hij de video. Ar tistieke films en de echte krakers als 'Rambo' en 'Police Academy', dat zijn momenteel de pijlers die een bioscoop bestaansrecht ge ven. Zo bekeken ziet het er dus nog niet zo slecht uit voor de Lu xor-stichting en haar plannen. Maar eerst moet de bank nog het groene licht geven. LEIDEN - Met vereende krachten wordt het Wegloophuis aan de Langebrug opgeknapt. Zestien buitenlandse jongeren uit onder meer Portugal, Nigeria, Algerije en Sierra Leone hebben het pand eerst grondig schoongemaakt en zijn nu bezig het houtwerk een verfje te geven. Het worden vrolij ke deuren en kozijnen: felblauw, roze en geel. De jongeren zijn hier in het ka der van de Stichting Internationale Werkkampen. Deze stichting orga niseert zeven tot acht projecten per jaar met als doel jongeren 'sociaal Ernstig gewond LEIDEN - Een 22-jarige Leidenaar is gistermiddag met ernstige ver wondingen aan gelaat en long naar het AZL gebracht. De jongen reed, via de eenrichtingsweg langs het bezinepomp, op zijn fiets in verbo den richting de rotonde van het Lammenschansplein op. Hij werd geschept door een 22-jarige auto mobiliste voor wie het verkeers licht juist op groen was gespron gen. De jongen sloeg over de mo torkap heen. nuttig werk' te laten doen en tege lijkertijd deze jonge mensen te vor men en iets aan internationale con tacten tot stand te brengen. Subisidie voor de opknapbeurt werd verleend dopr het ministerie van wvc. De Burchtgroep, die de gelden van vroegere weeshuizen beheert, gaf een aanvullende subsi die waardoor de grote zaal geïso leerd kon worden. Ook de gemeen te Leiden deed een duit in het zak je en zo konden verf en kwasten voor het schilderwerk worden aan geschaft. De Leidse Klussenbank geeft technische' adviezen. Henri Riet dijk over het werk van de jonge ren: "Ze zijn ontzettend gemoti veerd: We hebben hun verteld over de achtergronden van het Weg loophuis en ze hebben een excur sie naar een Haags wegloophuis gemaakt. Ze zullen hiermee onge twijfeld in hun eigen land na af loop van deze periode ook bezig zijn. Het is voor hen niet alleen een werkvakantie, maar ze maken te vens kenfiis met de achtergrond van de jongerenproblematiek. Het Internationale Jongerenjaar is niet voor niets uitgeroepen". Buitenlandse jongeren zijn met vereende krachten aan de slag gegaan in het Wegloophuis. LEIDEN/OEGSTGEEST - 'De Meerval', een paviljoen van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, is niet een van de fleurigste gebouwen op het terrein. De buitenkant toont, zeker op een mistroostige dag, bepaald niet opwekkend. En wie door smalle gangen en langs duistere trappen op de eerste verdieping komt, treft daar naargeestige kamertjes aan. Deze 'chambrettes' bevatten een bed en een hangkast. Er is beperkt plaats voor persoonlijke bezittingen van de patiënten, maar iets fleurigs is er nauwelijks van te maken. Privacy hebben de bewoners niet veel, want plafonds ontbreken. In de Meerval worden twintig mensen behan deld, chronische patiënten. Het is de bedoeling dat deze mensen op den duur kunnen worden ondergebracht in zogenaamde sociowoningen of in beschut wonen-huizen. Medisch direrteur van Endegeest, dr. A.J. Lameijn, geeft toe dat 'De Meerval' niet alleen een doorn in het oog is van sommige bewoners, maar ook van de directie: "De si tuatie is zeker niet ideaal. Maat dat is een gevolg van het beleid van de provincie. In 1978 is een aanvraag voor totale nieuwbouw of renova tie van Endegeest ingediend. Die zaak is doorkruist door de plan ning van de provincie, waarbij En degeest van 420 naar 300 plaatsen terug moest. Dat betekende ook een terugloop van het aantal plaat sen voor chronische patiënten. Een nieuwbouwpaviljoen van 48 plaat sen moest worden geschrapt. Met als gevolg dat vijftig mensen in een oud gebouw moesten blijven". Overigens gold de situatie van de Meerval enkele jaren geleden voor heel Endegeest. Patiënten hadden totaal geen privacy, sliepen op gro te slaapzalen in sombere gebou wen. Inmiddels is daar met de grootscheepse nieuwbouw een ein de aan gekomen. Lameijn: "Ook de Meerval had van die slaapzalen. Dat was een onaanvaardbare toe stand. De enige oplossing was om die kamertjes te bouwen. Dat had den wij wat degelijker willen doen. Maar dat mocht niet van de brand weer. Daarom is met houten tus- senschotten gewerkt. En dat is ze ker niet optimaal". Modernisering Overigens is het aantal plaatsen li dit niet gerenoveerde deel al te- door Annemiek Ruygrok De Meerval, een paviljoen van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Het gebouw i directie krijgt geen toestemming voor renovatie. nogal naargeestig, maai (foto Hol\ Er is wel een 'truc' om de situatie ruggebracht van veertig naar twin- - op te lossen: het uitbreiden van het tig. Bovendien wordt met stukjes en beetjes het nodige gedaan om de Meerval wat appetijtelijker te maken: de gemeenschappelijke I ruimten zijn gemoderniseerd. Ton Brinks en Nico van der Keur van de bewonersraad: "De directie moet roeien met de riemen die zij heeft. De Meerval heeft nog dat stempel van de vroegere Heren E- afdeling. Veel bewoners van de Meerval hebben die toestandèn al- kaar. Dat geeft een zekere gezellig- aantal sociowoningen, zodat de be woners daarnaar kunnen verhui zen. Lameijn: "We hebben inmid dels dertig plaatsen aangevraagd, maar formeel nog geen toestem ming gekregen". Er zijn nu twee sociowoningen in gebruik, een in Rijnsburg en een in Warmond. Vol gens de bewonersraad wil niet ie dereen in een sociowoning. "Je zit hier met veel meer mensen bij el- lemaal meegemaakt". heid. In een sociowoning moet jè het met drie anderên zien te rooien. Voor sommigen is dat niet zo aan trekkelijk". De directie van Endegeest over weegt eveneens een aanvraag voor een externe resocialisatie-eenheid, een vorm van beschut wonen, die ongeveer het 'volume' van de Meerval zou kunnen bevatten. La meijn is niet echt pessimistisch over een dergelijke oplossing, maar ziet het nog niet binnen twee jaar gebeuren. "Je kunt niet zom; overhevelen. Dat vergt een bruggingsperiode en dat kost weer veel geld. De afbouw van Voor geest heeft indertijd twaalf miljoen gekost". Overigens is de situatie binnen Endegeest in enkele jaren tijd ver anderd van "heel deplorabel" naar acceptabel. "Ik denk dat we op veel fronten aardig bijgetrokken zijn", aldus Lameijn. Dat het in de Meerval nog niet zo ver is, vindt volgens hem vroeg of laat zijn weerslag op bewoners en personeel. "Op zeker moment voe len die zich tekort gedaan en dat komt de sfeer niet ten goede". Het personeel van de Meerval bestaat uit elf gediplomeerde verpleeg kundigen, acht leerlingen en drie inrichtingswerkers. Sommige pa tiënten klagen over de steeds wis selende gezichten. Een echte ver trouwenspersoon zou ontbreken. De arbeids-duur-verkorting speelt ook hier een rol. "En dan heb je op het ogenblik nog die vakanties, waardoor we anderen moeten in zetten. Dat is voor de patiënten na- I tuurlijk heel vervelend". Sfeer De directie van Endegeest zit in een moeilijke positie. Van over heidswege is zij met handen en voeten gebonden aan een maxi mum aantal van 300 patiënten. 'Van twee kwaden moeten we de minst kwade kiezen". De bewo nersraad is met de directie over eengekomen dat het volume van de Meerval van 20 naar 16 wordt teruggebracht. Geleidelijk aan pro beert men de 'dooie' kamertjes, waarin zelfs geen raam zit, te ont ruimen. Overigens is de bewoners raad zeer te spreken over het huidi ge reilen en zeilen in dit psychia trisch ziekenhuis: "De bewoners raad wordt door de directie zeer se- de rieus genomen. Overleg met de di- »st) rectie gebeurt niet overal. Dat blijkt uit het overleg dat we met ler andere bewonersraden hebben. Bovendien is. een bestuurslid van Endegeest op voordracht van de bewonersraad gekozen. Dat ge beurt in geen enkele inrichting". De bewonersraad heeft een aantal taken van een 'ombudsman' op zich genomen. Hij bewaakt de pa tiëntenbelangen en houdt in zeke re zin ook toezicht op de kwaliteit van de zorg in Endegeest. Overi gens is het de bedoeling dat het zie kenhuis te zijner tijd zo'n ombuds man rijker wordt. Maar dat is nog toekomstmuziek.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3