Zomer '85 'Zoiets geeft je een afschuwelijk gevoel' Warmond krijgt gondelvaart Mauritssingel op 13 september open Identieke inbraken in Leiderdorp Dierenbescherming geeft open dag in Dierenpark Palingvisser Kaageiland gedupeerd door diefstal PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1985 w Leiderdorps betonbedrijf Van Baarsen failliet (Vervolg van pagina 1) LEIDERDORP - "Je krijgt hier een afschuwelijk gevoel van in je lijf', zegt P. van Emme- nes van de Industriebond FNV over de ontslagen bij het failliete Leiderdorpse bedrijf Van Baarsen wandplaten bv. Alleen doordat de boekhouder was weggeregend in Zuid- Limburg kon de curator, vorige week ingeschakeld door de Haarlemse rechtbank, de adressen van de werknemers bemachtigen. Zo wisten zij zaterdag al via de post dat "de vooruitzichten slecht waren voor het bedrijf'. Anders hadden zij maandag, de eerste werkdag na de vakantie, aan de Achthovenerweg het slechte nieuws moeten horen. "Een kwestie van beleid", zegt de curator droogjes. Hij is blij dat de werknemers in ieder geval nog een beetje konden worden voorbereid op de inschrijving bij het geweste lijk arbeidsbureau, afgelopen maandag. De werknemers zien dat anders. Velen hadden de wolken al zien hangen, de laatste twee jaar. "We zeiden al tegen elkaar: hoe lang kan dit nog doorgaan? De marktprijzen stortten in. En je moest wel mee, anders tippelde je alleen. Maar de kostprijs kon je Leiderdorps afscheidsfeest vanavond op AVRO-radio LEIDERDORP - De AVRO lijkt geen genoeg te kunnen krijgen van het afscheid van de voormalige Leiderdorpse burgemeester M.A. van der Have. Vanavond is maar liefst tweeënhalf uur radiozendtijd uitgetrokken voor een registratie van de festiviteiten die op 16 april in de Muzenhof plaats hadden. Het programma 'Afscheid van een bur gemeester' begint om half negen op Hilversum 1. Voor een deel zal de uitzending bestaan uit eerder uitgezonden op namen van een gesprek tussen Van der Have en samensteller en pre sentator Gerrit den Braber. Nieuw in de uitzending zijn opnamen van de feestavond rond het afscheid van Van der Have. Te beluisteren zijn hierin onder meer Thérèse Steinmetz, Joop Stokkermans en het Leiderdorps Kamerkoor. "We zenden de feestavond volledig uit omdat het een ontzettend aardige gebeurtenis was", aldus woord voerder R. Schwitters van de om roep. niet meer terugverdienen", aldus een werknemer. Samen met vijf collega's handelt hij "in gedrukte stemming" de lopende zaken af. Ook werden volgens hem nogal eens goedkopere gipsplaten verko zen boven de "beter isolerende be tonplaten". Hoelang hij nog werk heeft weet hij niet. Het kan enkele weken zijn, het kan ook gaan om een ruime maand. Het salaris van hem en de andere doorwerkende collega's wordt in ieder geval door de bank betaald. Belasting Het is dezelfde bank die de kre dietkraan dichtdraaide en beslag legde op de spullen op het terrein. Het gaat om verkochte prefabrika- ten die volgens de FNV-bestuurder 1,5 miljoen gulden waard zijn. "Ze worden zoveel mogelijk geleverd om de klanten, aannemers, niét in de problemen te brengen", zegt de vakbondsbons, die verwacht dat de belasting een bodembeslag zal leggen op het bedrijf. Op die ma nier zou ze de achterstallige loon belasting willen Veiligstellen. Vol gens Van Emmenes gaat het waar schijnlijk om een belangrijke ach terstand. Hij heeft, aan de vooravond van nader overleg met directeur en cu rator, echter nog niet alle cijfers binnen. Naar jaarverslagen snakt hij bijvoorbeeld en ook zou hij wel eens willen weten hoe het nu zit met de drie bv-tjes waaruit Van Baarsen is opgebouwd. "Het gaat om de bv wandplaten, de bv mon tage en de bv industrie. Ook be stond er een bv vloerplaten. Maar dat is een zeer onduidelijke bv. De inventaris van de bv wandplaten schijnt daar in te zitten. Maar we weten niet eens wanneer vloerpla ten is opgericht". De bv is dan ook buiten het fail lissement gebleven en de^andacht van de FNV-industriebond is op dit onderdeel gericht. Ze zal Van Baarsen helpen een partner te vin den en het bedrijf tegelijkertijd on der de neus wrijven dat het zodra het activiteiten overneemt van het vroegere bedrijf, ook het personeel (of minstens een deel daarvan) moet overnemen. Bouwwereld Echt hoopvol is hij overigens niet over de voortzetting: "De bouwmarkt herstelt zich nog steeds niet zo en de financiële si tuatie van Van Baarsen maakt het noodzakelijk dat de nieuwe part ner alles financiert". De eventuele haalbaarheid moet in zijn ogen bin nen twee weken duidelijk worden: "De crediteuren kunnen niet lan ger op uitsluitsel wachten". Omdat hij geen duidelijk beeld heeft van de gang van zaken bij het bedrijf, kan hij nog geen eendui- dende oorzaak van het faillisse ment geven. Natuurlijk, de malaise in de bouwwereld, die nog steeds niet zo optrekt, speelt mee. Maar hij weet niet of mensen als Van Baarsen, die aan het hoofd stond LEIDERDORP - Op identieke wij ze is gisteren in twee huizen in Lei derdorp ingebroken. De inbreker verschafte zichzelf toegang door via de brievenbus met een ijzer draadje de deuren te ontsluiten. Uit één pand verdween een aantal cheques met bijbehorende pasjes, in het andere huis bleef de schade beperkt tot vermissing van 25 gul den. Omdat de inbraken plaats hadden in huizen die niet ver van elkaar verwijderd waren, vermoedt de politie dat één en dezelfde per soon er verantwoordelijk voor was. Agenda De failliete betonfabriek rectie goed of fout is? En trou wens: iedereen maakt fouten. Re den voor actie ziet hij vooralsnog De werknemer uit zich in soort- niet: "Er is toch niks te halen", gelijke bewoordingen: "Hoe kan merkt hij op. Het lijkt wat moede- het personeel nou weten of de di- loos, maar zelf ziet hij dat niet zo. Holvast) "Het is niet de eerste keer dat ik in zoiets terechtkom. Ik heb in deze branche al vier faillissementen en zes sluitingen meegemaakt. Als je ziet wat hier allemaal is dichtge gaan haven Visch, na zessen telefonisch schryving voor het ringsteken ein- bereikbaar op (01711) 10301. De in- digt op 31 augustus. WARMOND - Nu Warmond zich zelf officieel tot recreatiegemeente heeft gedoopt, willen de plaatselij ke middenstanders meer aan de watersport gaan doen. Om deze wens meteen in praktijk te bren gen, organiseert de ondernemings vereniging voor Warmond bij vol doende belangstelling twee activi teiten op het water waaraan ieder een kan meedoen. Op 17 augustus wordt 's avonds een gondelvaart gehouden voor al le soorten boten. Kano's, rubber boten, waterfietsen, klippers, noem maar op, zijn welkom bij wat een feestelijk spektakel moet wor den. Jong en oud kunnen om ne gen uur 's avonds starten bij Park Groot Leerust. De deelnemers moeten hun eigen vaartuig versie ren. Ook niet-Warmonders kunnen aan de gondeltocht meedoen. Op 7 september organiseren de middenstanders bij de gemeente haven een 'ringstekerij te boot'. Deelnemende schepen mogen niet langer zijn dan 2.40 meter. Er mo gen meerdere mensen in een boot, zodat de stuurman niet naar de ring hoeft te steken. Ook hier maakt het niet uit welke gezindte, leeftijd, geslacht en woonplaats men heeft. Inschrijving is mogelijk bij jacht- WASSENAAR - De dierenbe scherming afdeling Leiden en om streken organiseert op zaterdag 7 september een open dag in het Die renpark Wassenaar ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van de nieuwe b.v. Op die dag zal de die renbescherming een bedrag van 1500 gulden aan het in financiële nood verkerende dierenpark schenken. Waarschijnlijk zal met dit geld een gorilla worden geadop teerd. Vorig jaar hield de dierenbe scherming in samenwerking met het Dierenpark een familiedag. Toen kwamen zevenduizend be zoekers apies kijken. In vergelij king met dit jaar bezit het park een wandelsafari dat volgens een pers bericht van de dierenbescherming "uniek - fantastisch" is. Behalve veel uitheemse diersoorten, zijn op 7 september ook de clowns Appie en Flappie te zien. DONDERDAG Leiden Terrein Groenoordhallen - Circus Kro- Café Napoleon - Steenstraat, optreden de soft funk-groep Grand Hotel, 21 Leiderdorp Wijkcentrum Zglkwartier - Van dei Belg blijft rolstoelers aanvoeren ZEELST - Het wordt eentonig: de Belg Luc van Landeghem heeft ook gisteren weer toegeslagen in j de rolstoelmarathon. De Oostvla ming toonde zich in de etappe Weert-Zeelst opnieuw de sterkste i van het gehele veld. Hij klopte de Duitser Errol Marklein, Kees van Breukelen, die buiten mededin ging meedoet omdat hij niet ge handicapt is, Huub Nelisse en Ed die Pieterse. In het algemeen klassement blijft Van Landeghem uiteraard aan de leiding voor Van Breukelen, Marklein en Nelisse. In de strijd om de groene trui, het puntenklas- sement, gaat Marklein aan de kop. In de B-groep ging de zege naar; Gerard de Sterke uit Rotterdam. Margrit Quell uit Mammandorf in Duitsland voert het klassement De atleten troffen het gisteren niet met het weer. Regen en wind teisterden de deelnemers. Dank zij de wind in de rug bereikten de rol stoelers hoge snelheden en waren ze flink voor op het schema. Daar door waren in een aantal door komstplaatsen de kruispunten enj andere gevaarlijke plaatsen nog niet door politiemensen bezet. On- danks dat bereikten alle rolstoelers veilig Zeelst. De doortocht van de rolstoelatle ten trok gisteren in Brabant veel belangstelling. Naar schatting van de organisatoren werd de finish in Zeelst door ongeveer 4.000 mensen bekeken. n Stadsmensen hebben te weinig respect voor natuur "Op een drukke dag liggen ze hier in de Does naast elkaar zo in het riet met hun boten. Alles trekken ze los. Ze blijven zolang mogelijk liggen en varen dan zo hard mogelijk naar huis. Dan trekken ze alle grond onder de rietkragen weg. En dat riet gaat dan drijven". J.H. Kraan, bewoner van het kleine huisje naast de zo beken de Doesmolen in de Hoogmade- se Doespolder, is boos. Boos op de waterrecreanten, die zoveel vernielingen aanrichten in het fraaie polderlandschap. Vooral het vernielen van de oevers door met de boten het riet in te varen of gewoon de toegestane snel heid te overschrijven, waardoor de rietkragen verdwijnen, steekt Kraan. "Toen ik hier kwam wonen, kon ik m'n hengel er niet over heen gooien. Zo dik en zo hoog was het riet. Nu is er alleen nog een rietkraagje op de hoek", ver telt Kraan. Hij haalt een foto er bij die zo'n dertig jaar geleden te rug is genomen. "Deze foto zat op een Amerikaanse kalender. Via via heb ik die gekregen", toont hij het bewijs. Ook een schilderij van Piet de Vries ('Die zat hier altijd met koningin Wil- helmina te schilderen') laat forse bossen riet zien. "Gisteren", gaat Kraan verder, "zagen we er een die ging netjes langs het riet liggen en sloeg twee stokken om zijn boot af te meren. Dat was de eerste keer dat we dat zagen deze zomer". Futen Niet alleen het riet loopt door deze handelwijze forse schade, ook de fauna lijdt er onder. "Vo rig jaar zaten hier drie futenpa ren. Daar is zegge en schrijven één jong uitgekomen. Dit jaar heb ik al twee futenjonkies ge zien. Dat komt door het slechte weer. Hebben die dieren ook eens mazzel". "En wat die mensen allemaal overboord gooien. Plastic fles sen, melkpakken, luiers, echt al les gaat het water in. En dan nog Molenaar Kraan op het pontje met op de achtergrond de Doesmolen "Zo gauw stadsmensen de poorten achter zich hebben geslotendenken watje niet ziet. Veel mensen heb ben nu een chemisch toilet en dat gaat zo overboord. Dan kun nen ze hun behoefte beter gelijk in het water doen. Dat is hele maal niet erg". "Ik erger me hier verschrikke lijk aan", zegt molenaar Kraan. De oplossing ligt volgens hem voor de hand. "Veel strengere controles en boetes. Boetes moe ten ze geven. Ik denk dat er hier boten liggen van honderddui zend of tweehonderdduizend gulden. Geef de eigenaren maar eens een forse boete of leg hun boot eens een zomer aan de ket ting". Nu schort er nogal wat aan die controles, meent de Hoogmade- naar. "Je ziet de rijkspolitie te water alleen maar als het heel mooi weer is. Dan zie je ze in hun speedbootje met hun petje af heel langzaam langsvaren. Op hun gemakkie. En dan kunnen er hier tien boten in het riet lig gen, ze varen gewoon dcor. Ze controleren niet eens of die men sen een vaarvergunning hebben, want die is hier verplicht". In een mentaliteitsverandering ziet hij niets. "De een doet het. dus wij doen het ook, denken de mensen. De mens is nu eenmaal een kuddedier", redeneert hij. "Zo gauw stadsmensen de poor ten achter zich hebben gesloten, denken ze dat alles geoorloofd is. Je kunt het gewoon niet aan hun verstand brengen. Ik tenminste niet. De mensen weten gewoon niet meer wat natuur is". Gezellig Ondanks de forse kritiek op de 'stadsmens' beseft Kraan dat hij in een hele mooie omgeving woont, waarvan ook anderen wil len genieten. De molenaar vindt dat niet erg, integendeel: "Ik vind drukte wel gezellig". Maar dan moeten die bezoekjes wel met respect voor de natuur wor den afgelegd. Wie de Doesmolen, een water molen uit 1624, wil bekijken, is ook van harte welkom. "Ik vind het allemaal best, maar alleen op afspraak. De mensen moeten wel eerst even bellen (01712-8114). Of als de molen maalt, dan ben ik altijd thuis en kunnen ze langs komen. Ik vind dat nog leuk ook. Ik heb, geloof ik, nog formulie ren liggen van de Rijnlandse Mo lenstichting, de eigenaar. Kun nen ze geljjk donateur worden". Kraan woont al dertig jaar in een huisje bij de Doesmolen die vroeger eigendom was van de boeren in de polder. Hij is gebo ren op de Nieuwe Groenedijkse- molen in Hazerswoude. "En heb m'n hele leven op molens ge woond". Zijn huis en de molen zijn alleen te bereiken via een pontje en na een korte wande ling. Bezoekers vinden de toe gang langs de weg van Leider dorp naar Hoogmade. Komende uit de richting Hoogmade is vlak voor de oprit naar de rijksweg A4 links een soort parkeerplaats. Via de Boskade kan dan naar het pontje worden gewandeld. Ove rigens is deze route en het pontje eigendom van Kraan en de boe ren in de Doespolder. Gebruik van beide is dan ook alleen geoorloofd na verkregen toe stemming van Kraan, die toe zicht houdt op het pontje. De Doesmolen functioneert nu niet meer, zijn werk is overgeno men door een gemaal. Kraan maalde vroeger naast zijn dage lijkse werk, maar sinds hij is af gekeurd draaien de wieken ook overdag. Veel zin heeft dat overi gens niet. "Alles is compleet, de molen werd in 1965 gerestau reerd, maar er is geen water meer. Het waterpeil in de Does polder wordt te laag gehouden. Ik maal dan ook alleen voor de show". WARMOND/KAAG - Een be roepsvisser van het Kaageiland is sinds gisteren ernstig gedu peerd. Maar liefst 26 aalfuiken van deze palingvisser zijn uit het water gestolen, zo maakte de rijkspolitie te water vanmorgen bekend. De 'broodvisser', die ook de vergunningen aan andere vissers uitgeeft, heeft door de brutale diefstal een strop van on geveer vijfduizend gulden. De man is niet verzekerd en moet met de palingvangst zijn gestolen fuiken terugverdienen. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie te water is de ge dupeerde man laaiend, radeloos en moedeloos. De politiewoord voerder heeft nog nooit zo'n gro te diefstal van fuiken meege maakt. Het feit dat met de gesto len fuiken ook het brood (lees: de paling) uit 's mans mond wordt gestoten, noemde de politie "des te erger". Twee jaar geleden werden ook fuiken van de beroepsvisser van Kaageiland gestolen. Na een op roep tot tips kwamen toen reac ties uit Leiden die teruggave van de fuiken tot gevolg hadden. De rijkspolitie verzoekt ook nu een ieder die meer weet over de fui- kenroof, zich in verbinding te stellen met de politie in de eigen woonplaats of te bellen met de politie in Sassenheim (02522) 19029. LEIDERDORP - De doorgetrokken Mauritssingel in Leiderdorp wordt op vrijdag 13 september officieel geopend. Wie deze handeling gaat ver richten is nog niet bekend. De datum van openstelling is deze week door burgemeester en wethouders van Leiderdorp bepaald. Met de openstelling van de verlengde Mauritssingel is één van de groot ste wegenbouwkundige werken van de laatste jaren achter de rug. Aan het project is ruim een jaar gewerkt. De totale kosten bedragen ruim vier miljoen gulden. Iets meer dan zeven ton van dit bedrag werd besteed aan de brug over de Does. De aanleg van de doorgetrokken Mauritssingel maakt een einde aan de verkeersoverlast op de Hoofdstraat. Ook de smalle, oude brug over de Does wordt door de komst van de weg ontzien. Bovendien worden de bedrijven die aan de noordzijde van de Oude Ryn zijn gevestigd beter bereikbaar door de nieuwe tweebaansweg. De nieuwe singel komt via de Ruigekade uit op de Achthovenerweg. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) r n 8.30-17.00 uur -vrij. (071)144941 ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd SLEUTELTJES ma.-vrij. vari 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, bpta- lingen ma.-vrij. i NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. 250,90 345.20 131,40 65,70 89,30 22,10 f 30.00 alleen mogelijk met 1,00 Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Witte Singel 1Leiden REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington. Rome. Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2