Leiden probeerde ooit om de Friese bullen ongeldig te verklaren Het water is de boeren tot de lippen gestegen Wereldraad van Kerken in 1989 naar Moskou Reportage Friese Hogeschool vierhonderd jaar geleden opgericht Achtergrond PAGINA 12 WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1985 In het jaar dat de Friese subfaculteit der welzijns wetenschappen in Leeu warden definitief de poor ten sluit, herdenkt Frane- ker de stichting van de enige echte universiteit die Friesland heeft ge kend. Vierhonderd jaar geleden, op 29 juli 1585, werd Franeker academie stad met de oprichting van de Friese Hogeschool. De tweede universiteit van de Nederlanden kwam naar Friesland. Dat waren nog eens tijden. Met weemoed denkt me nigeen nu nog terug aan de Franeker Academia. In de vele gedenkschriften heeft de Hogeschool my thische vormen aangeno men. De universiteit waar de filosoof Descartes stu deerde, waar geleerden van wereldfaam hun ken nis overbrachten op stu denten uit de hele toen be kende wereld. De geschiedenis van de Franeker Hogeschool vangt aan omstreeks 1580. In die tijd kwam Friesland, zoals eerder Holland, in opstand tegen het Spaanse gezag. De cal vinisten kwamen in het onafhan kelijk geworden Friesland aan de macht en begonnen hun niet aflatend streven de Friese bevol king te doordringen van de calvi nistische ideeênpracht. Onder wijs in de hogere ideeën was, zo dachten de nieuwe machtheb bers. hèt middel tot bestendiging van de omwenteling. Een eigen predikantenopleiding, gekop peld aan een juridische faculteit voor de opleiding van eigen be- stuurderen waren het uitgangs punt voor de stichting van een ei gen universiteit. door Nico Hylkema Omstreeks 1581 namen de plannen vaste vorm aan. De kloostergebouwen in Franeker werden geconfisceerd. De feite lijke oprichting vond plaats op 29 juli 1585. Studenten waren er toen nog niet, die kwamen pas een jaar later. Het eerste jaar was een jaar van voorbereiding, waarin onder andere de universi taire grondwet tot stand kwam. De Hogeschool kreeg vier facul teiten: theologie, rechten, medi cijnen en een voorbereidende fa culteitder letteren en de wijsbe geerte. De Hogeschool was provincia le universiteit. Anders dan bij voorbeeld de Leidse, was de Fra neker academie geen stadsuni- versiteit. Men was slechts verant woording verschuldigd aah de Friese Staten (bestuurszaken) en aan het Hof van Friesland (crimi nele rechtspraak). De Hoge school kende een eigen recht spraak. De academische bevol king kreeg tal van privileges, zo als het belastingvrije bier. Er kwam een Burse, een voorloper van de mensa en de beurzen of alumniaten deden hun intrede. Dat laatste vooral ten bate van de arme theologiestudenten, 's Lands voedsterlingen'. Bloei Na een voorzichtige start kwam de Hogeschóol in het begin van de zeventiende eeuw tot bloei. Studenten uit heel Europa reis den naar Franeker, om daar on derwezen te worden door be roemde hoogleraren. Een derde van de studenten kwam uit het buitenland. Sommigen, zoals Descartes, konden het -bolwer ken, anderen, zoals Pieter Stuy- vesant, die later op andere wijze bekend zou worden, niet. Frane ker was vooral een letterenuni- versiteit, waarin de academie niet zoveel verschilde van andere Europese universiteiten. Het Studinte Waerdshus de Bogtfen Guné, een van de overblijfselen van de hogeschool. De voertaal was Latijn en dat gold voor alle universiteiten. Een groot voordeel, want daardoor konden hoogleraren zonder pro blemen van de ene naar de ande re universiteit overstappen. Om studenten te trekken, poogde men de beroemdste hoogleraren in huis te krijgen. Zo ontstond een levendige professorenhan- del, waarbij men inspeelde op de internationale gebeurtenissen. Toen in 1685 de Hugenoten in Frankrijk in het gedrang kwa men, verschenen al snel twee Franse hoogleraren in Franeker, om de stroom leergierige Huge noten op te vangen. Een massaal instituut is de Friese Hogeschool nooit ge weest. In de 226 jaar van zijn be staan heeft de Franeker Hoge school 15.000 studenten afgele verd. Dat is niet zoveel meer, dan een gemiddelde universiteit nu in minder dan tien jaar doet. Hongarije, bijvoorbeeld, leverde in die jaren Franeker 1200 stu denten, dat is al een kwdtt van het aantal buitenlandse studen ten, van wie de meesten in de hoogtijdagen van de universiteit naar Franeker kwamen. De Hogeschool was voor de stad Franeker een belangrijke in komstenbron, maar het studen tenvolkje veroorzaakte nogal wat last. Het stadsbestuur kon moei lijk greep krijgen op de gebeurte nissen aan de universiteit. Als studenten het het plaatselijk ge zag moeilijk maakten, kon men alleen via het gezag in Leeuwar den daar wat aan doen. En het was niet alleen Franeker, dat daar mee te maken had. Gratie Universiteiten bestonden in die tijd bij de gratie van de inter nationale gemeenschap van ge leerden. Buitenlanders hielden het onderwijs op peil. Vooral in de zestiende en het begin van de, zeventiende eeuw slaagde Frane ker voortreffelijk in die opzet, door zijn aantrekkingskracht op buitenlandse hoogleraren. In de achttiende eeuw kwam de klad erin. De natuurwetenschappen in de moderne zin van het woord kwamen opzetten en universitei ten als die in Göttingen en Halle speelden snel in op die nieuwe ontwikkelingen. Franeker bleef een papieren' universiteit. Men hield zich voornamelijk bezig met onderwijs. Van onderzoek was nauwelijks sprake. Het aan tal buitenlandse studenten nam af. Was tot en met de zeventiende eeuw Latijn de taal van interna tionaal gerichte geleerden, in de achttiende eeuw kwam de volks taal als universitaire voertaal op zetten. Daarmee begon de lust tot reizen af te nemen. De Frane ker Hogeschool, die in 1661 nog 178 nieuwe studenten kon in schrijven, kon na 1710 jaarlijks slechts dertig tot veertig nieuwe lingen inboeken. Franeker ging die lijdensweg niet alleen, ook de universiteiten van Groningen, Utrecht, Leiden en Harderwijk hadden met teruglopende stu dentenaantallen te kampen. In Friesland ging het verval alleen wel veel sneller. Eigenlijk was de betekenis van de Franeker Hogeschool aan het eind van de achttiende eeuw nog maar zo gering, dat opheffing toen al voor de hand lag. Maar in de achttiende-eeuwse maat schappij ging het allemaal niet zo snel. Er kwam een vreemde be zetter aan te pas om de knoop door te hakken. In 1811 velden de Franse bezetters het eindoor deel. Franeker hield nog een Athenaeum, maar ook dat sneef de in 1843. En daarmee was voor Friesland het wetenschappelijk onderwijs verleden tijd. Het heeft tot 1978 geduurd, tot er weer iets van wetenschappelijk onderwijs kwam, maar ook dat behoort nu weer tot het verleden. Wat overblijft, zijn eerstejaars studies en twee nieuwe institu ten, die ook de naam hogeschool dragen. Maar nog altijd leeft de wens naar een echte universiteit en liefst een echte Frièse univer siteit. Misschien dat daarom de Fra neker Hogeschool in de gedach ten van Frieszinnige weten schappers bijna mythische vor men heeft aangenomen. Er be staat bijvoorbeeld de theorie, dat de Franeker academie om zeep is geholpen door vuige Hollandse imperialisten, belichaamd in de Leidse universiteit. Die universi teit zou, uit concurrentie-over- wegingen, Franeker afgeknepen hebben. En zie, de geschiedenis herhaalt zich, want wat gebeurde er met de nieuwste loot aan de Friese wetenschapsstam? Juist, die ging ook ten gronde aan naij verige Hollandse wetenschap pers. Maar hier lijkt de wens de va der der gedachte. Natuurlijk was er concurrentie tussen Leiden en Franeker. De verhouding ging op en neer. Leiden heeft zelfs ooit geprobeerd, de Friese bullen voor Holland ongeldig te verkla ren, maar Leiden heeft nooit echt te duchten gehad van Franeker. Leiden is altyd veel groter ge weest. Friesland heeft het verlies van zijn universiteit ook aan zichzelf te danken. Einde Op het moment, dat de Fran sen een grootscheepse schoonmaakactie hielden onder de universiteiten, was er een overschot aan wetenschappelij ke onderwijsinstellingen. De Franse reorganisatie kostte niet alleen Franeker de kop, maar ook meer dan twintig Duitse uni versiteiten. De Fransen gingen niet willekeurig te werk. Men hield rekening met de voedings bodem. Neem de Groninger uni versiteit, gesticht in 1614. Gro ningen was een veel grotere, rij kere stad, dan Franeker. Het cul turele leven was er, zij het niet echt florissant, breder van aard dan het Friese. Na het sluiten van de Hoge school daalde het aspiratieni veau in Friesland. Wetenschap pelijk onderzoek, ook al niet het sterkste punt van de Franeker Academie, vond nauwelijks meer plaats. Zeker niet in na tuurwetenschappelijk zin. In Friesland deed een romantische stroming haar entree, die zich meer op het Frysk-eigene richtte. Aandacht voor eigen cultuur en taal kreeg de overhand. Een klei ne honderd jaar later resulteerde dat in de oprichting van de Frys- ke Akademy. De Friezen, die wilden stude ren moesten hun vleugels uit slaan. Friesland werd van pro vincie met academie tot expor teur van onderwijzers en politie agenten. De schoolmeesters en dominees kregen het te vertel len. De Provinciale Bibliotheek en de Leidse universiteit behe ren de boeken uit de nalaten schap van de Franeker Acade mie, de Fryske Akademy be schouwt zich als de wetenschap pelijke erfgenaam en zorgt dan nu ook voor de uitgave van het gedenkboek. Een verdienste van de Hoge school zou kunnen zijn, dat men van haar geschiedenis nog wat kan leren. Na het te laat inspelen op de welzijnsgolf aan het eind van de» jaren zeventig met een studie welzijnsvraagstukken, lijkt Friesland de boot nu eens niet te missen, bij de ontwikke ling en vooral de toepassing van moderne technologie. De nieuw ste loot aan de Friese weten schappelijke stam stoelt voorna melijk op onderzoek. De propae- deuses rechten, economie en technische wetenschappen stel len misschien niet zoveel voor, maar het hoger agrarisch onder wijs beet wel het spits af in Ne derland met wetenschappelijk onderzoek, als eerste instelling voor hoger beroepsonderwijs, die zich op dit terrein begeeft. Vooral in de noordelijke provin cies hebben de boeren last van het uitzonderlijke natte weer. Sinds vorige week hebben zij veel perso neel met behoud van loon naar huis gestuurd. Daarbij is gebruik gemaakt van de afspraak" in de cao dat bij uitzonderlijk slechte weers omstandigheden personeel met t verlof gezonden kan worden waar- i bij het loon wordt doorbetaald door de bedrijfsvereniging. De maatregel geldt voor de provincies Groningen en Drenthe. Het is de tweede maal dit jaar dat een beroep op deze regeling is ge daan. De eerste keer gebeurde dat in maart en april in de drie noorde lijke provincies. De land- en tuinbouworganisa ties en de regionale consulenten maken zich nog niet al te veel zor gen over de gevolgen voor de ge wassen. „We zijn nog een maand van de oogsttijd af. De gewassen zijn nog sterk en daardoor nog niet plat geslagen". door Cees Keizer Wel maken de consulenten en de organisaties zich zorgen over het voorkomen van ziekten als het nat te weer aanhoudt. Tot nog toe valt het dit jaar met gewasziekten erg mee. Maar vooral de peulvruchten kunnen het binnenkort moeilijk krijgen. Voor ziekten in de aardap pelen is men nog niet zo bang. „Wel zijn er hier en daar wat pro blemen met het rooien van vroege aardappelen, maar over het alge meen kan worden gezegd, dat de oogsttijd nog enkele weken weg ligt". Hier en daar hebben de veeboe ren last van het vele water dat op het land blijft staan. „Je kunt vee wel even met de poten in het water laten staan, maar als het water niet snel wegzakt zul de je koeien toch binnen moeten halen en gaan bij voeren". Glastuinders Wie wel weer garen spinnen bij het donkere weer zijn de glastuin ders. De aanvoer van bloemen en tomaten bijvoorbeeld is de afgelo pen maanden zeer gelijkmatig ge weest en dat heeft een goede in vloed gehad op de prijsvorming. Die is vrij stabiel gebleven en op een behoorlijk niveau. Alleen in de maand juli met de paar warme weken zijn de prijzen flink gezakt maar daarna weer op gelopen. „Veel vakantiegangers breken op en gaan naar huis. Als ze thuis zijn kopen ze een bloemetje, wat anders niet zou gebeuren. En zo iets is nu eenmaal goed voor de prijs, vooral als de aanvoer niet ex tra groot is", aldus een kweker. In de Friese Bouwhoek (het noorden) dreigen met name de te lers van pootaardappelen stroppen te krijgen door het natte weer. Het lof van de hoogwaardige rassen had vorige week al vernietigd moe ten worden, maar er was bijna geen boer die met een trekker de akker op kon. Degenen die eerder lof gespoten dan wel getrokken hebben, zijn in het voordeel. Wie tot de laatste dag heeft gewacht, zit in de moeilijkhe den. Dat houdt in dat dergelijke poters in een lagere klasse terecht komen en dat heeft weer tot gevolg dat er minder voor dit pootgoed betaald wordt. Lofvernietiging is hoodzakelijk om de invloed van de luizen te keren. De luizen waren - ook al door het weer - laat dit jaar. Vorige week echter zijn ze wel ge komen en ze laten zich niet door de regen wegspoelen. Akkerbouwdeskundige Mein- dert van der Galien van het Leeu warder Landbouwcentrum voegde eraan toe dat de aardappelziekte om zich heen gaat grijpen. Er zat nogal wat ziekte in het lof, maar door de regen gaan de ziektespo ren nu ook naar de knollen. Behal ve dat de knollen door ziekte wor den aangetast, dreigen ze ook te verrotten door de regen en de vast- geslempte grond. Als de knollen 24 uur onder water staan worden ze week en kan men het wel vergeten. Oorspronkelijk waren de ver wachtingen hoog wat de opbrengst betreft. Die verwachtingen moeten nu bijgesteld worden. In het on gunstigste geval worden de poters afgekeurd. Dan worden het con sumptie-aardappelen en is de geld- opbrengst daarvan twee tot drie keer zo laag. Ook voor de andere gewassen lijkt het slecht. De granen hebben nog even tijd, maar het graszaad - in Friesland ongeveer achthonderd hectare - had al geoogst moeten worden. Dat kon niet gebeuren. Het ligt nu plat op het land en dreigt aan kiemkracht te verliezen. Het de vraag of het nog voor gras zaad verkocht kan worden. Ge beurt dat niet, dan is de oogst vrij wel totaal mislukt. Ook bij het koolzaad dreigen grote verliezen. Mede door de harde wind waait het zaad eruit. Zorgelijk „Dit kan niet goed meer aflo pen", zegt een woordvoerder van de Veenkoloniale Boerenbond in Veendam. Bij de Groninger Maat schappij van Landbouw wordt de situatie „uiterst zorgelijk" ge noemd. Het Drents Landbouwge- nootschap vat de regenellende in landbouw en veehouderij samen in „uitzonderlijk slecht". Niemand durft te voorspellen hoe groot straks de pijn in de portemonnee van de noordelijke boer zal zijn, maar zeker tien procent van zijn jaarinkomén is al met het water weggespoeld. En als het snel en langdurig droog wordt, dreigt een veelvoud van dat percentage. Drie maanden natheid is voor een complete boerengeneratie iets unieks. Normaal gesproken is op dit moment het meeste graan al van het land. Nu is het oogsten daarvan nog maar amper begon nen. Over hoe het straks met de aardappelen en de bieten zal gaan, wordt zeer pessimistisch gespro ken. Goed, het weer kan nog heel wat redden, maar de voortekenen wijzen daar niet op. Graan is door zware slagregens en harde wind tegen de grond ge drukt, in veel aardappelvelden is de meest voorkomende aardappel ziekte phytophtera nauwelijks meer te bestrijden. In de veehouderij is de toestand al even beroerd, zo niet nog slech ter. De koeien geven minder melk - soms wel tot 30 procent - en vre ten „met vijf bekken", zoals dat heet. Daarmee wordt bedoeld dat de koe met zijn vier poten de gras zode kapot trapt. Gras maaien en naar het veen in de stal brengen, is geen al te beste oplossing. Tracto ren laten diepe sporen achter in de doornatte weilanden. Heel wat boeren hebben nu, har tje zomer, hun vee al binnen staan. Een ongekende situatie. Om de dieren aan het vreten te houden, betekent dat een veel te vroege aanslag op de wintervoorraden kuilvoer, en voor de rest is het bij voeren met duur krachtvoer. Blank staande landerijen en slootjes tussen het gewas hebben menige boer weerziek gemaakt. Het Centraal Comité (algemeen bestuur) van de Wereldraad van Kerken hoopt in 1989 zijn jaar lijkse vergadering in Moskou te houden. Dat werd gisteren in Buenos Aires, hoofdstad van Ar gentinië, waar het bestuur van de Wereldraad op het ogenblik bij een is, bekendgemaakt. Het zal dan de eerste keer zijn dat het be stuur van deze oecumenische be weging in de Sowjet-Unie verga dert. (De Russisch-Orthodoxe Kerk is sinds 1961 lid van de We reldraad). De volgende assemblee (alge mene vergadering) van de We reldraad is gepland voor 1991. In een brief aan de bijzondere bisschoppensynode van de Rooms-Katholieke Kerk, die ko mende herfst in Rome bijeen komt, vraagt de Wereldraad, of er ook een gezamenlijk standpunt mogelijk is in vraagstukken zo als de atoomdreiging, de wapen wedloop in de ruimte en de noodzaak van ontwapening. De brief- ondertekend door secreta ris-generaal dr. Emilio Castro van de Wereldraad en voorzitter ds. Heinz Held van het Centraal Comité (algemeen bestuur) - gaat in op de wens van de We reldraad dat de kerken zich sa men sterk maken 'voor het bewa ren van Gods schepping'. "Wij moeten samen naar ant woorden zoeken. Wij hopen, dat de bisschoppensynode blijk zal geven van dezelfde oecumeni sche openheid als indertijd het Tweede Vaticaans Concilie heeft getoond". Op aandrang van de oosters-or- thodoxe eri lutherse kerken werd de toon van de brief aan de Rooms-Katholieke Kerk milder gesteld. In het eerste ontwerp vroeg Öe Wereldraad de synode in Rome, niet toe te geven aan de tendens van 'wettische starheid' in de kerk. Deze passage, die ook inging op de neiging van kerken om terug te vallen in zelfverdedi ging en binnenvetterij, werd he lemaal geschrapt. Een van de leden van het Cen traal Comité die zich beijverden om de brief naar Rome wat vriendelijker te maken was dr. R. Mooi, secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij zei onze verslaggever in Buenos Aires: "Ik geef toe, dat de kerken moeten oppassen voor wetticisme, maar dat geldt voor protestanten en orthodoxen net zo goed als voor rooms-katholie- ken". Mooi vindt de brief overi gens wel 'zwak'. "Hij gaat niet verder dan een oproep tot de bis schoppen om het in de oecume ne niet bij woorden te laten maar ook tot daden te komen". Monseigneur Basil Meeking, die werkt bij het secretariaat voor de eenheid in Rome, bleek op een persconferentie tevreden te zijn over de uiteindelijke tekst van de brief. Naar zijn mening heeft zijn kerk zich na het Twee de Vaticaans Concilie steeds beijverd om niet in starheid te vervallen. reldraad toe. Daarmee is het aan tal lid-kerken op 309 gekomen. Zuid-Afrika De kerkeraad van de Neder- duits-gereformeerde kerk van Pietersburg-Noord in noordelijk Transvaal is onder druk van het synodebestuur door de knieën gegaan: zwarten die een dienst van deze blanke kerk bijwonen zullen niet meer onder politiebe geleiding worden verwijderd. De zaak was aan het rollen ge komen toen een paar zwarte stu denten een dienst bezochten zonder dat iemand hun een stro breed in de weg legde. De predi kant verklaarde toen op de kan sel, dat, als zwarten zijn kerk nog eens zouden binnenkomen, hij de dienst direct zou onderbreken en de politie zou roepen als ze niet uit zichzelf weggingen. Weliswaar had de synode van deze kerk bepaald, dat kerkdien sten toegankelijk behoren te zijn voor alle rassen, maar tegelijk liet zij het aan de plaatselijke ker keraden over, dat besluit in prak tijk te brengen. Met toezichthou der professor Johan Heyns aan het hoofd heeft een delegatie van de synode de betrokken kerke raad nu onder druk gezet. Met positief resultaat. De kerkeraad heeft nog wel in de notulen laten opnemen, graag vantevoren te worden ingelicht als zwarten de zondagse kerk dienst willen bijwonen. Maar verder zijn er geen voorwaarden gesteld. - Blanke leden van de Angli caanse Kerk van Zuid-Afrika hebben uit verontrusting over de politieke radicaliteit van talrijke bisschoppen' een vereniging ge vormd onder de naam 'Anglica nen voor waarheid en spirituali teit'. Zij eisen een 'terugkeer van de kerk tot geestelijke taken'. Deze anglicanen zijn verbol gen over de benoeming van Des- mond Tutu (Nobelprijs voor de vrede) tot bisschop van Johan nesburg en over de kritiek van hun synode op de status van geestelijke verzorgers in de krijgsmacht. De synode wil deze geestelijken weer in dienst van de kerk laten werken, onder ver antwoordelijkheid van een bis schop. De nieuwe vereniging rekent op veel steun uit het hele land. Ze verwacht een sterke oppositie tegen de bisschoppelijke koers in de Anglicaanse Kerk. (Van de 2 miljoen leden van de ze kerk is nog geen 20 procent blank, maar uit die sector komt wel meer dan 80 procent van de kerkelijke bijdragen). - Het Werelddiakonaat van de Gereformeerde Kerken in Ne derland zal een extra bijdrage van f50.000 schenken aan het noodfonds van de Zuidafrikaan- se Raad van Kerken. Uit dit fonds wordt humanitaire hulp verleend aan slachtoffers van de apartheid. Als gevolg van de ar restaties van de afgelopen weken moeten steeds meer achtergeble ven familieleden worden gehol pen. Dr. C. F. Beijers Naudé, secre taris-generaal van de Zuidafri- kaanse Raad van kerken, deed onlangs een beroep op de Neder landse kerken, het noodfonds extra te steunen. Daarop zegde ook het hervormde Werelddiako naat f 50.000 toe. De 'Wilde Gan zen' (IKON) lieten afgelopen zon dag een 'noodgans' voor dit doel vliegen. Hervormde Kerk: aangeno men naar Mijdrecht M. van Ma nen Breskens-Hoofdplaat.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 12