Eenheid scheppen en verdeeldheid zaaien AUTO Met het oog op show-Frankfort Uitdeuken kan vrijwel iedereen Verlies- en winstrekeningen Arabische top in Casablanca I WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1985 PAGINA 11 Samengesteld door Koos Post Autofabrikanten roeren de trom De autotentoonstelling van Frankfort - half volgende maand - kan worden gezien als het begin van het nieuwe seizoen. Met het oog op die show beginnen de fabrikan ten nu al de trom te roeren. Ze willen graag kwijt wat zij voor de komende tijd in petto hebben. Citroën Citroen komt met nog een versie in de CX-serie. In Frankrijk rijdt hij al. Als alle zomervakanties achter de rug zijn kunnen wij hem ook in ons land verwachten. Het is de CX 22 TRS, uitgerust met een motor van 2165 cc, die een vermogen van 115 pk kan opbren gen. Deze komt dus tussen de ver sies met de 2 en 2Vz liter motoren De gehele CX-lijn heeft enkele wijzigingen ondergaan. De 'twee de serie' wordt gekenmerkt door in de carrosserie geïntegreerde schildbumpers voor en achter en door de verbetering van de be scherming van de carrosserie (verstevigde onderkant). Ook het interieur is geheel nieuw inge richt. In totaal bestaat de tweede serie CX'en uit achttien versies. Men kan kiezen uit benzinemotoren van 106, 115, 138 (injectie) en 168 pk (turbo injectie). De diesel kent twee mogelijkheden: 75 of 85 pk (turbo). Als 'extra' is het anti blokkeer remsysteem verkrijgbaar op alle benzine injectie en diesel turbo uitvoeringen. Peugeot Peugeot heeft het een en ander veranderd aan de populaire 505- serie. Geen opvallende wijziging. Bumpers, grille en achterkant zijn opnieuw gemodelleerd-, maar men moet goed kijken om het nieuwe te zien. Ingrijpender is het interieur on der handen genomen. Dashboard, stuurwiel, stoelen en nog wat on derdelen zijn om zo te zeggen ge moderniseerd. In elk geval vol doende veranderd om een indruk van nieuw achter te laten. Ook technisch heeft de wagen de hernieuwde aandacht van de constructeurs gehad. Versterkte motoren, verlaagde vering, vijf versnellingsbakken op alle hand- geschakelde modellen en nog wat. Wat dat voor de prijs gaat be tekenen zal binnenkort bekend worden gemaakt. Voor het overige heeft Peugeot/ Talbot weinig aan het bestaande programma gewijzigd. Nissan Nissans Bluebird is nu ook ver krijgbaar met een 2 liter turbo die selmotor. Maar dan alleen in de luxueuze SGL-uitvoering. Door toepassing van de turbo is de topsnelheid op 160 km/uur ge komen. Dat is 20 km/uur hoger dan van die de gewone Bluebird- diesel. In combinatie met de vijf- versnellingsbak is het volgens de importeur een soepele en snelle diesel, die bovendien nog eens vijf procent minder brandstof ge bruikt. De turbo diesel kost f 33.795.-. Een mogelijkheid om geld te besparen De nieuwste versie van de Citroën CX: de 22 TRS. Volkswagen Als het er om gaat nieuws te ventileren is Volkswagen altijd haantje de voorste. Het leek een traditie te worden dat de eerste berichten elke zomer uit Leusden kwamen. Maar ditmaal waren an deren VW voor. Ze hadden daar ook niet veel te melden. Een verdere besparing op het onderhoud is het belang rijkste punt van het jaarlijkse mo- dellenpraatje. Alle modellen wor den voorzien van onderhouds vrije klepbediening met hydrauli sche klepstoters. De koppeling is zelfstellend en behoeft dus ook geen onderhoud. Alle nieuwe Po lo's, Golfs en Jetta's hebben on derhoudsvrije elektronische ont steking. En ze krijgen 'long life' bougies, die pas na 30.000 km be hoeven te worden vervangen. Dat betekent voor de koper van een nieuwe Volkswagen dat hij nog slechts éénmaal per jaar voor service naar de werkplaats moet. Bovendien is de daarvoor beno digde tijd aanzienlijk korter. Dus alles veel voordeliger. 'De bespa ring kan oplopen tot veertig pro cent afhankelijk van de jaarlijks gereden kilometers', laat impor teur Pon bijna juichend weten. In de VAG-garages zal men waar schijnlijk niet zo enthousiast zijn. Weer minder werk voor de werk plaatsen... De gezinsauto slokt een niet onbe langrijk stukje uit de huishoud portemonnee op. Voor velen een reden om het eenvoudige onder houd zelf uit te voeren. Althans voor zover het de carrosserie be treft. Aan het technische gedeelte wagen maar weinigen zich, omdat daarvoor nu eenmaal inzicht in de constructie en werking van mo tor, transmissie, enz. nodig is. Maar haast iedere autobezitter kan beschadigingen in de carros serie herstellen. Uitdeuken dus. Voor dit soort klusjes zijn uitste- Renaults ruimtewonder heet Es pace. Maanden na de introductie trekt het nog steeds veel bekijks. Geen wonder. Markant gelijnd, curieus ingericht en rijk aange kleed is het een buitenbeentje op de weg. De wordingsgeschiedenis is ook merkwaardig. De wagen werd namelijk ontworpen door Matra in de tijd, dat deze fabriek nog samenwerkte met Peugeot/ Talbot. Toen de recessie hard op de Franse auto-industrie inbeukte trok Matra zich terug uit de PSA- groep en ging op zoek naar een nieuwe partner om het Espace- project toch te kunnen realiseren. Natuurlijk werd het Renault, die het model volledig adopteerde. Hoewel Matra de auto voor Re nault produceert is de naam van dit bedrijf nergens op de wagen te vinden. De constructie is eveneens op vallend. Een dragend deel van thermisch gegalvaniseerd staal en een carrosserie van kunststof. Dat dus evenmin kan roesten. Ge bouwd voor een lang leven der halve. De grootte van de wagen is be- driegelijk. Hij lijkt groter dan hij is. Met zijn 4.25 meter lengte is hij kleiner dan de Renault 18 en maar net even groter dan de Renault 9. Maar hij is wel breed (1.77 m) en hoog (1.66 m). Door zijn indeling, uitrusting en aankleding heeft hij meer moge- In de eerste helft van dit jaar zijn er in Nederland niet zo veel auto's méér verkocht dan in de eerste zes maanden van vorig jaar. Slechts een kleine achtduizend. Maar de verlies- en winstrekening van de verschillende mer ken loopt sterk uiteen. Terwijl General Motors (Opel) zijn marktaandeel met meer dan 2Vé procent vergroot zag moest Fiat een teruggang van anderhalf procent noteren. De complete lijst ziet er zo uit: 1985 1984 1. GM (Opel) 57.252 47.501 2. Ford 36.742 37.325 3. VW/Audi 28.424 27.237 4. Renault 19.266 16.749 5. Fiat 17.941 21.972 6. Volvo 16.470 15.585 7. Peugeot/Talbot 15.201 16.893 8. Citroën 15.053 15.030 9. Toyota 14.314 11.726 10. Nissan 14.072 13.931 11. Mazda 9.576 10.881 12. Mitsubishi 8.653 7.806 13. BMW 8.449 8.797 14. Honda 7.321 8.062 15. Mercedes 7.059 5.605 16. Suzuki 6.469 6.001 17. Lada 4.510 4.390 18. Seat 4.156 3.924 19. Austin Rover 3.327 4.004 20. Daihatsu 2.610 2.680 21. Alfa Romeo 2.339 2.852 22. Subaru 1.801 1.713 23. Skoda 1.654 2.149 24. Saab 1.535 2.051 25. Hyurtdai 929 1.678 26. Lancia 756 1.345 27. Zastava 452 723 28. Jaguar 213 203 29. FSO 145 68 30. Porsche 141 122 31. Dacia 65 16 Totaal 306.960 299.072 kende materialen verkrijgbaar, die in het algemeen redelijk mak kelijk verwerkbaar z(jn. Vooraf echter een waarschu wing: gaten in 'dragende' delen van de autocarrosserie (portier- dorpels, bodemplaatwerk onder pedalen, en dergelijke) kunnen weliswaar worden gedicht, maar de constructieve sterkte wordt daardoor niet hersteld. Daar moe ten vervangingsdelen worden aangebracht. Een karwei waaraan vrijwel altijd het garagebedrijf te pas zal moeten komen. Deuken en gaten in portieren, zijcompartimenten, dak, enz. kan men het best direct na het ont staan aanpakken. Meestal is im mers de lak zodanig beschadigd dat het plaatwerk door roest wordt belaagd. Een gat is meestal het gevolg van doorroesten van een deuk. Maak om te beginnen langs de rand het metaal schoon en schuur het blank, om een goede hechting van het reparatiemiddel en de lak te bereiken. Dit kan nog worden bevorderd door het plaatwerk langs de randen van het gat voor zichtig iets naar binnen te buigen of te tikken. Twee-componentenplamuur (goed mengen) dicht kleine gaten af zonder verdere hulpmiddelen. Deze kunstharsmassa hardt snel uit en is daarna staalhard. Voor grotere gaten is een 'drager' no dig, een stukje glasvezelmat. Knip dit op maat en kwast het royaal in met polyesterhars (ook twee com ponenten). Trek wegwerp-werk- handschoenen aan. Waar dit mogelijk is kan het met hars verzadigde matje het best aan de binnenkant worden aange bracht. Maar die is niet altijd be reikbaar, dan dus maar op de zichtkant. Als de boel droog (hard) is: met plamuur afwerken, weer laten drogen en ten slotte een toplaagje spuitplamuur of fijne plamuur met een spatel aanbrengen. Schu ren (heel handig daarvoor is een zogenaamde handpalm-vlak- schuurmachine) en lakken. Uitdeuken Een forse deuk in bijvoorbeeld een portier kan op twee manieren worden verwijderd: door uitklop pen of'trekken'. Voor het uitklop pen is een speciale uitdeukhamer nodig (met een vlakke en een bol le kant), plus een aantal 'tassen', een soort aambeeldjes die voor het vereiste 'tegenwerk' zorgen. Begin niet in het diepste deel van de deuk, die is het eerst ont staan en moet er dus het laatst uit. Vanaf de uiteinden van de deuk naar het hart toe werken is de bes te methode. Om een deuk er uit te 'trekken' wordt in het carrosSeriebedrijf ge woonlijk gebruik gemaakt van opgelaste nagels, waaraan een trekstang wordt bevestigd. Om dat na te doen, moet je kunnen lassen. Maar met een parker (zelf- tappende schroef), in het centrale deel van de deuk ingedraaid, gaat het ook. De trekmethode is de op lossing voor deuken waar je niet aan de achterkant bij kunt ko men, en kloppend uitdeuken dus onmogelijk is. In autoshops en speciaalzaken zijn trekstangen verkrijgbaar. Volstrekt gaaf en glad springt een deuk er vrijwel nooit uit. Pla- muurwerk zal er dus altijd nog wel aan te pas moeten komen. Dicht lijmen Om kleine gaatjes en open ge roeste scheurtjes af te dichten is overigens nog een ander produkt erg geschikt: de 'staande' twee componentenlijm van Perfecta (Bison Kombi-Super) in dubbel- spuit. Heet wel lijm, maar is tege lijkertijd een vulmiddel, ofwel 'vloeibaar staal'. lijkheden dan de concurrentie, zo als de Nissan Prairie, de Mitsubis hi Spacewagon en de (kleinere) Honda Shuttle. Men kan in de Es pace desgewenst zeven (goede) stoelen zetten, maar dan moeten er wel twee extra worden bij ge kocht. Als al die plaatsen bezet zijn is de wagen mudvol. Met een beetje zon kan de ventilatie nau welijks voor voldoende frisse lich te zorgen. En er is amper plaats voor een stukje bagage. Als men die twee extra stoelen achterin weglaat heeft men na tuurlijk heel wat meer laadmoge- lijkheid. Maar nergens een af te dekken ruimte, alles blijft zicht baar voor de buitenwereld. Overigens: die stoelen zijn met enkele simpele handgrepen te plaatsen en te verwijderen. En als men de leuning neerklapt heeft men bovendien een prettig tafel tje. Daar in de door mij gereden extra luxueuze TSE-versie ook de voorstoelen nog eens 180 graden konden worden gedraaid was het aantal variaties legio. Zelfs een ge zellig, lekker lui zitje voor vier personen rondom een tafeltje be hoort tot de mogelijkheden. Er zijn van de Espace twee ben zineversies. Het verschil zit in de uitrusting en dus ook in de prijs: bijna 40 mille voor de GTS en 44 Vz mille voor de TSE. (De diesels kosten 44V2 en dik 48 mille). De beide benzine-edities zijn uitgerust met de twee-litermotor, die men ook in enkele versies van de Renault 25 kan terugvinden. Deze krachtbron (met bovenlig gende nokkenas en dubbele car burateur) kan 110 pk vermogen produceren. En dat blijkt in deze Espace nog altijd goed te zijn voor een topsnelheid van tegen de 180 km/uur. En dat vind ik nogal wat voor zo'n auto, waarover men lang kan bakkeleien. Is het nu een per sonenauto met veel ruimte, een busje met flink wat laadvermogen of een bestelwagen met personen- accommodatie? Maar wat het ook is, ik heb het in elk geval met veel plezier gere den. Door de hoge zit is het zicht op het verkeer natuurlijk riant, maar ondanks de grote schuine voorruit valt het zicht op de weg nogal tegen. Er is namelijk geen sprake van frontbesturing. De stoelen staan ter hoogte van de portieren. Men zit derhalve een stevig eind in de wagen. Geen kans om even de binnenkant van de voorruit af te vegen. Het grote plateau boven de mo tor voor het stuur lijkt ideaal om kleine dingetjes op te leggen. Weer een tegenvaller, ze schuiven gemakkelijk en de ruit weerspie gelt ze hinderlijk. Een vrij loze ruimte derhalve. Goed om de grandioze Renault-radio in weg te werken, dat wel, maar daar moet fiks extra voor worden betaald. De wielen van de wagen staan ver naar de hoeken, wat een aan gename bijdrage blijkt aan de goede wegligging. De voorwielop hanging bevat componenten uit de Fuego van Renault. De achter- wielophanging is speciaal voor de Espace ontworpen en daar heeft men niet de meest geslaagde op lossing voor gevonden. Als men met z'n zevenen op stap gaat krijgen de achterin zit- tenden het wel flink te verduren bij een niet al te glad wegdek. Maar gelukkig helt de carrosserie nauwelijks over, wat ook wel no dig is gezien de hoge zitpositie. De wagen is ondanks zijn afwij kende opbouw goed hanteerbaar, al vraagt manoeuvreren wat ge wenning. Alleen het achteruit ste ken is beslist lastiger dan bij een gewone personenauto. Hoewel de constructeurs door de geraffineerde wijze, waarop neus, voorruit en dakstijl in elkaar overlopen de weerstandscoëffi ciënt op cw 0.32 hebben kunnen houden ligt het voor de hand dat met zo'n brede en hoge opbouw toch meer brandstof wordt ver langd dan bij de gewone perso nenauto. Dat klopt ook wel, want aan de pomp noteerde ik een ver bruik van tussen de 1 op 8V2 en 1 op 10. Nu kan men wel zeggen dat dat voor een dergelijk soort auto best aanvaardbaar is, maar het blijft aan de hoge kant. Maar ja, door wie en waarvoor wordt zo'n auto gebruikt? Men kan zich allerlei gebruiksmogelijkheden voorstel len, maar die zullen toch veelal in de zakelijke sfeer liggen. Ik kan mij nauwelijks voorstellen, dat velen deze Espace - hoe lëuk, hoe ruim en hoe goed ook - prefereren voor particulier gebruik. Maar uit het feit, dat er steeds meer van deze type auto's op de weg verschijnen, mag men toch concluderen dat er markt voor be staat. Het is echter een schoen, die men zorgvuldig moet passen voor men hem aantrekt. Gegevens Renault Espace 2000 TSE - Carburateurmotor van 1995 cc. Ver mogen 110 pk. Vijf-versnellingsbak. Lengte 4,25 m, breedte 1,77 m, hoogte 1,66 m. Gewicht 1240 kg. Maximum snelheid 175 km/uur. Acceleratie van 0 tot 100 km/uur 11,9 sec. Superbenzi- ne. Tandheugelbesturing met be krachtiging. Brandstoftank 65 1. Aan hanger geremd 1100 kg. Prijs 44.450,- Aan retorische lippendienst aan het concept van eenheid onder de Arabieren heeft het de staatslieden in het Midden-Oos ten nooit onderbroken. Het in vergulde woorden opgehemelde doel van „één Arabische natie" werd keer op keer van de balkon- nen op de martiale pleinen in de hoofdsteden naar de roerige massa's geworpen. Met name in de jaren '50 en '60 werden er „eenheidsakkoorden" door Aernout van Lynden ondertekend tussen sommige landen. Het is echter altijd schijn geweest, een facade waarachter de eigen nationale ambities schuilgingen. De onenigheid die eerder de Arabische wereld ge karakteriseerd heeft, wordt zelfs door sommige waarnemers in het Midden-Oosten als een van de belangrijkste redenen be schouwd dat Israël haar onaf hankelijkheid heeft weten te consolideren na de eerste oorlog van 1948. Een van de slachtoffers van het idealistische eenheidsconcept werd echter de Arabische Liga, de organisatie van de Arabische landen die in maart 1945 werd opgericht met het doel de betrek kingen tussen en de politiek van de lidstaten te consolideren. Een van de grondregels van de Liga is altijd geweest dat er slechts op basis van unanimiteit een politiek uitgestippeld kon worden over de grote vraagstuk ken waarmee de Arabische we reld zich geconfronteerd zag. met name de Palestijnse kwestie. Deze grondregel heeft er vaak toe geleid dat er geen duidende politiek gevoerd werd en geen initiatieven konden worden ge nomen die tot oplossingen zou den kunnen leiden, omdat een deel van de Liga zich verzette te gen de voorstellen van de meer derheid. Toen Egypte deze patstelling om president Sadat omzeilde door de ondertekening van een bilateraal vredesakkoord met Is raël, werd het prompt uit de Liga verdreven. Het probleem was daarmee echter niet uit de we reld geholpen, het vormt de ach tergrond van de huidige con troverse rond de spoed-topbij- eenkomst van de Liga, die van daag in de Marokkaanse stad Ca sablanca is begonnen. De onenigheid binnen de Ara bische wereld is nimmer zo dui delijk geweest als sinds de on verwachte aankondiging van de top door koning Hassan van Ma rokko tien dagen geleden. Ener zijds is er de groep van radicale landen, onder leiding van het machtige Syrië, die onmiddellijk de conferentie afwees en waar schuwde dat het zou kunnen lei den tot een „onherroepelijke breuk" binnen de Arabische we reld. Aan de andere kant zat een groep van meer gematigde lan den als Marokko en Jordanië, die kennelijk gelooft dat het mo ment gekomen is om de meer derheid binnen de Liga zijn wil te laten opdringen en harde be slissingen te nemen die tot oplos singen leiden, met name van de Palestijnse kwestie. Zoals in het verleden ook vrij wel altijd het geval is geweest staat een derde groep tussen de ze twee polen in; de voorname lijk conservatieve koninkrijken en emiraten van de Perzische Golf. Het is niemand ontgaan dat deze landen besloten wèl naar Casablanca af te reizen. Een van de belangrijkste vra gen die in de Marokkaanse stad de komende dagen beantwoord zou moeten worden, is of deze landen bereid zullen zijn de ge matigden voluit tè steunen of toch een koers zullen uitzetten in de richting van het compromis. De agenda van de top werd bij de aankondiging door koning Hassan uiterst vaag omschreven. Ten eerste, al die kwesties die de Arabische wereld op dit ogen blik verdelen. Dat zijn er veel - de al bijna vijf jaar oude oorlog tussen Irak en Iran, de verdeling van de olierijkdom en de vraag of Egypte wel of niet weer tot de Li ga moet worden toegelaten. Daarnaast het Palestijnse vraag stuk in „al zijn aspecten". Syrië is de belangrijkste en meest felle tegenstander van het houden van een top van de Liga op dit moment. Damascus heeft met openlijke vijandigheid- de ontwikkeling waargenomen van een nieuw gematigd bondge nootschap tussen Jordanië, Irak, Egypte en het deel van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO dat nog onder controle staat van Yasser Arafat. Het nieuwe bondgenootschap vormt een bedreiging voor Da mascus. De leidinggevende rol die de Syrische president Assad in de Arabische wereld heeft we ten op te bouwen door in de afge lopen drie jaar zijn invloed in Li banon te heroveren en als de eni ge frontlijnstaat die Israël nog militair confronteert, zal onder mijnd worden als Egypte - tradi tioneel de belangrijkste tegen stander op het niveau van het lei derschap in de Arabische wereld - weer in de Liga zou worden op genomen en de Liga het akkoord van februari van dit jaar tussen Jordanië en PLO-leider Arafat zou steunen om via onderhande lingen met de Verenigde Staten en Israël een regeling te treffen voor de bezette gebieden. De indruk dat in Casablanca door een deel van de gematigde landen, met name Irak en Jorda nië, een poging zou worden on dernomen om Egypte weer in de schoot van de Arabische wereld op te nemen, wordt door veel Arabische politieke waarnemers in Beiroet gedeeld. De terugkeer van het zo grote, en vroeger zo invloedrijke Egyp te zou de positie van de gematig den versterken en daarnaast de mogelijkheid scheppen voor het treffen van een minder dan alle somvattende regeling van het conflict met Israël dan de Liga tot nu toe altijd heeft voorge staan. De terugkeer van Egypte zou dus de aanleiding kunnen vor men tot een formele ondersteu ning van de meerderheid van de Liga van het akkoord tussen ko ning Hoessein van Jordanië en Arafat. Voor Syrië zou dit een onaan vaardbare ontwikkeling zijn. Da mascus is de afgelopen drie jaar verwikkeld in een bittere strijd met Arafat om de controle over de PLO. President Assad steun de (volgens sommigen bracht hij het zelf op gang) de opstand bin nen Arafats eigen Fatah-groep. Maar alhoewel de PLO-leider voor een groot deel zijn militaire macht verloren heft, heeft hij po litiek stand kunnen houden. Wat voor vele waarnemers de belangrijkste vraag is geworden, is waarom Saoedi-Arabië, dat de afgelopen tien jaar altijd voor zichtig is geweest, door zich niet tegen de Syrische politiek op te stellen, nu wel zijn akkoord ge geven heeft voor het houden van de top in Casablanca. Slechts drie weken geleden keerde de Syrische vice-presi dent Khaddam terug van bespre kingen met de Saoedische ko ning Fahd. Met de mededeling, volgens bronnen in Damascus, dat de conferentie uitgesteld zou worden tot „een beter moment" gevonden kon worden. „Wat er precies in Saoedi-Ara bië gebeurd is, is nog niet duide lijk. Dat zal de conferentie zelf moeten uitwijzen. Maar ik krijg de indruk dat de Saoedi's voor het eerst in tien jaar weer voor Egypte gekozen hebben. Dat zou op zich de belangrijkste ontwik keling van de hele top vormen, want ik denk dat de tijd nog niet rijp is voor een algehele fiat van de Liga voor het initiatief van Hoessein en Arafat", verklaarde dit weekeinde een welingelichte Libanese hoogleraar in politieke wetenschappen. Deze mening werd door ande re waarnemers in Beiroet ge deeld. De indruk hier bestaat dat de meerderheid van de in Casa blanca aanwezige landen niet be reid zullen zijn zich de woede van het toch nog altijd machtige Syrië op de hals te halen door al te openlijk het initiatief van ko ning Hoessein te steunen. De meesten zullen echter wel over tuigd zijn dat de tijd rijp is om Egypte weer tot de Liga toe te la ten. Behalve Syrië zullen Libië, Zuid-Jemen, Algerije en Liba non niet aan de conferentie deel nemen. De beslissing van de Li banese regering (die overigens al vier maanden niet meer bijeen is gekomen) is vooral het gevolg van de invloed die Syrië nu in Beiroet uitoefent. De andere drie landen zijn, evenals Syrië, leden van het zo genaamde Afwijzingsfront - de groep Arabische landen die zich hevig verzet hebben tegen het Egyptisch-Israëlisch vredesver drag. Libië, dat niet zo lang gele den een nieuw „Eenheidsak koord" met Marokko sloot, liet weten alleen van de partij te zul len zijn als de Jordaanse en Iraakse leiders „openlijk veroor deeld" werden voor het herstel len van de betrekkingen met aartsvijand Egypte - een oproep die typerend is voor de Libische leider Khadaffi. De positie van Algerije heeft waarschijnlijk meer te maken met de gespannen onderlinge verhouding met gastland Marok ko. Algerije steunt al jaren het Polisario-front in de oorlog om de Westelijke Sahara tegen Ma rokko.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11