Minder steun bij remigratie Hinault laat zich weer gelden SCOREBORD 1e ELEKTROMONTEURS Wereldrecord Biondi Succes voor familie Jongejans Etappezege in Colorado Prijswinnaars kleurwedstrijd INTERNATIONAL ELECTRIC MACHINE COMPANY WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1985 MISSION VIE JO (SID) - Matt Biondi heeft tijdens de zwemkampioen- schappen van de Verenigde Staten het wereldrecord op de 100 meter vrije slag scherper gesteld. De 19-jarige zwemmer legde in het Californi- sche Mission Viejo de sprintfinale af in 48.95 seconden. In de series al had hij het wereldrecord afgenomen van zijn landgenoot Rowdy Gaines, die op 3 april 1981 in Austin (Texas) 49.36 zwom. Biondi liet in zijn serie 49.24 afdrukken, waarna hij in de finale de 49-secondengrens doorbrak. Tijdens dezelfde wedstrijden realiseerde Dan Jorgensen de beste sei- zoentijd op de 800 meter vrije slag. Hij kwam uit op 7 minuten en 58.71 seconden. De 17-jarige Jorgensen, een leerling van de wereldberoemde zwemtrainer Mark Schubert, was daarmee ruim tien seconden sneller dan de vorige beste tijd die met 8.08.93 al op zijn naam stond. Jorgensen ondervond in zijn race tot op de laatste meters veel tegenstand van de Olympische kampioen op de 1500 meter, Mike O'Brien. Deze kwam uit eindelijk uit op 8.02.94, de derde tijd van het seizoen. DIEREN - De zevende ronde van het OHRA-schaaktoernooi om de open Nederlandse titel werd gekenmerkt door een on gemeen felle strijd om de lei dende posities. Van de zes top- partijen werden er maar liefst vier afgebroken. Slechts de duels Sunye-Neto tegen Har- toch en Cuijpers tegen Jeroen Piket kregen al in eerste zitting een beslissing. De Braziliaan Sunye-Neto versloeg op regelmatige wijze Hartoch en kwam daardoor voorlopig alleen aan de leiding. Marcel Piket uitgeschakeld voor hoofdprijs Het gevecht tussen Cuijpers en Piket was lange tijd onduide lijk. Na een Siciliaanse opening hadden beide spelers aanvals- kansen. Nadat bij een afwikke ling veel stukken van het bord verdwenen, viel er voor de spe lers weinig eer meer te behalen en werd het punt gedeeld. Marcel Piket werd definitief uitgeschakeld voor de hoofd prijs. Tegen de Joegoslavische grootmeester Ivkov moest hij een kleine kwaliteit inboeten, hetgeen het begin van het ein de was. Ook voor Wim Heems kerk uit Rijnsburg en Christ- Jan Mannien uit Leiden bracht de zevende ronde een neder laag. Heemskerk moest buigen voor Vise Visser uit Sneek, ter wijl Mannien sneuvelde tegen Kaag uit Diemen. SOFIA (ANP) - Het Nederlandse schoonspringen kon bij de man nen tot dusverre bogen op een in ternationale prestatie van allure: de achtste plaats van Hans Feis bij de Europese kampioenschappen van 1974 in Wenen. Gisteren is daar in Sofia een zesde plaats van Ed win Jongejans bijgekomen. Samen met de vierde plaats bij de eerste schifting van de vrouwen voor Daphne Jongejans was er zelfs sprake van een familiesuccesje. De kleine schoonspringgemeen- schap vierde het feit alsof het kam pioenschap was behaald. Coördi nator Frits Avis zag er het bewijs in dat de NOC vorig jaar schromelijk heeft gefaald toen het besloot dat de Amstelveense schoonspringer niet voor Los Angeles te selecte ren. Er waren er heel wat, die het met hem eens waren. Ook van bui ten Nederland, want de inmiddels naar Miami uitgeweken 18-jarige springer staat al geruime tijd be kend als een groot en met lef geze gend talent. Zelfs een fikse pols- blessure, noch een halve misluk king in de series, konden hem er toe brengen de befaamde drie en een halve contrasalto, de zoge naamde dodensprong van zijn pro gramma af te voeren. Zoals dat wel gebeurde met de Sowjetrussische springer Nicolai Drosjin, die aan zijn vereenvoudigde solide pro gramma de zege dankte over de re gerende Europese kampioen Peter Guieorgiev. Tot grote woede van het publiek had de jury het lef en kele slechte cijfers te geven aan de plaatselijke favoriet, waarbij de waardering voor één sprong va rieerde tussen de vier en zeven. De 20-jarige Drosjin had tot de voor laatste sprong te maken met hefti ge concurrentie van Albin Killat, maar de Westduitser schakelde zichzelf uit door bij de tiende sprong na de draai met zijn tenen de plank aan te tikken. Daphne Jongejans bereikte met deze duik een vierde plaats in de voi ronde van het Europees kampioenschap schoonspringen. Succes was er Sofia ook voor haar broer Edwin. 'Spelen van goede wil' MOSKOU (AFP) - De Russen en Amerikanen gaan eens in de vier jaar op sportieve wijze met elkaar in de slag in de zogenoemde Good Will-Games, de spelen van de goe de wil. Dat hebben de organisato ren dinsdag in Moskou op een persconferentie bekend gemaakt. TRUCKEE (AFP/Reuter) - Ber nard Hinault heeft de vierde etap pe van de Ronde van Colorado ge wonnen. Na de 164 kilometer van Sacramento naar Truckee, de lang ste rit in de ronde, was hij in de eindsprint net iets sneller dan de Amerikaan Davis Phinney. Het duo had in de laatste kilometer een voorsprong opgebouwd van zes se conden op Phinneys landgenoot Steve Speaks. Het drietal was dertig kilometer voor de eindstreep in Truckee ont snapt uit het peloton. In de reste rende kilometers, waarin een klim zat opgenomen van bijna twee en een halve kilometer, liep de grote groep een achterstand op van een minuut en twintig seconden. De De primeur is voorbehouden aan de Sowjet-Unie in juli 1986. In Moskou en Tallinn (Estland) zul len beide landen elkaar in veer tien of vijftien takken van sport bestrijden. Vier jaar later is het de beurt aan de Verenigde Staten de spelen te organiseren. Keizer pikt uitlatingen Reynierse niet VOLENDAM (ANP) - Scheids rechter Jan Keizer heeft een schriftelijke klacht ingediend bij de tuchtcommissie van de KNVB. De arbiter uit Volen- dam is nogal gebelgd over de laatdunkende uitlatingen van WV-speler Remy Reynierse in een interview met het voetbal weekblad Voetbal Internatio nal. „Reynierse heeft duidelijk on der de gordel geslagen. Dat schijnt bij spelers tegenwoordig mode te zijn", aldus Keizer. „Ik voel me door de uitlatingen van die jongen in mijn goede naam reputatie aangetast. Daar- i heb ik de tuchtcommissie ge vraagd de zaak in behandeling te willen nemen. Ik wil er wel aan toevoegen, dat dit de eerste keer is in de bijna dertig jaar dat ik fluit, dat ik een schrifte lijke klacht indien over uitspra ken van een speler". Uitslag lotto nr. 31 le prijs: geen winnaar; 2e prijs: 1 die bruto 300.000.» ontvangt; 3e prijs: 90 winnaars, die elk bruto 2.465,20 ontvan gen; 4e prijs: 3.655 winnaars, die elk 60,70 ontvangen; 5e prijs: 55.570 winnaars, die elk 5,-- ontvangen. Uitslag cijferspel nr. 31 6 cijfers goed: geen winnaar; 5 cijfers goed: 1 winnaar; 4 cijfers goed: 21 winnr" cijfers goed: 172 1.641 Uitslagen Roomburg: kwalificatie A: Rob Gomersbach - Cor Kwast 6-3 6-3; Edwir Westrate - Freek vd Capellen w.o.; Joost t Leeuwen - H Burger 6-1 6-4; Marco Winter Peter v Dommelen 6-2 6-3; Cor Kwast Frans Grimbergen 6-7 6-4 7-5: Jos Koe- Zwemmen ding in het algemeen klassement maar zag Phinney tot op 57 secon den naderen. Van de Nederlandse amateurs was Rene Beuker ander maal de beste. Hij werd 40e op 11 minuten en 48 seconden. Hinault ondervond in de eerste dagen van de Ronde van Colorado, waarvoor de vijfvoudige winnaar van de Tour de France voor het eerst naar de Verenigde Staten is gekomen als actief wielrenner, veel kritiek. Hem werd verweten niet te rijden naar zijn mogelijkheden. De Fransman reageerde met die op merkingen door kritiek te uiten op de te nauwe straten en gevaarlijke bochten in de tot nu toe afgelegde kilometers. „Maar ik heb besloten om nu pas echt te gaan rijden", al dus Hinault na zijn etappe zege. „Ik wil mijn best doen, maar alleen als het parkoers mij ligt. In de cri teriums zien ze mij niet". Algemeen klassement: 1. Steve Bauer (Can) 9.59.49; 2. Phinney op 57 seconden; 3. Speaks op 1.43; 4. Lemond op 1.44; 5. Hinault op 1.53; 6. Shapiro op 2.28; 7. Kiefel op 2.54; 8. Andy Hampsten (VSt) op 2.59; 9. Süeda op 3.02; lOAlan McCormack (Ier) op 3.05. Remco Boere naar Den Haag DEN HAAG (GPD) - Voorzitter De Stoop van FC Den Haag is toch door de knieèn gegaan voor de smeekbede van trainer Rob Baan om nog een spitsspeler aan te trek ken. De eerste-divisieclub bereikte deze week overeenstemming met Remco Boere (23) over een drieja rig contract. Het is nog niet zeker of Boere, tot nu toe in dienst van Roda JC, gehuurd of gekocht zal worden. Gisteravond speelde Boere al mee met FC Den Haag, dat mo menteel in Noorwegen op trai ningskamp is. Hij nam tegen Rogaland de enige treffer voor zijn rekening: 1-1 Koemans - Edwin Westrate 6-1 6-3. Vrouwen: Jacqueline van Wijk - Irma Da- 2 cijfers goed: vidson 6-0 6-0; Xandra Weller - Brigite Par- doel 3-6 6-3 6-4; Eveline Buermann - Anne- lies Simons 6-3 7-6; MEB: Peter v Domme len - Marcel Vink 6-1 6-3; Michael vd Berg Maarten Mes 6-2 6-3; Robert Veldt - Hennie Koemans 7-6 6-0; Rene vd Wilk - Marcel I Gerritsen6-3 5-7 6-0; Jan Pieter Noorder- meer - Waldo Jansen 5-7 6-4 7-6; Gerben Zuydam - Marcel v Rijn 6-1 6-3; Joost v Leeuwen - Mare Kalkman 6-3 6-2;Jan Wil lem Lugthart - Marcel de Bakker 6-1 6-0; Michael vd Knoop - Bart Krans 6-2 6-1 ;F- reek Tanis - Evert Arbman 6-0 6-3; Danny vd Reis - Rogier Liefbroer 6-0 6-1; Frank Liefbroer - Andre Weening 6-0 6-1; Rene vd Loos - Aris Harmsen 6-0 6-0. VEB: Annelies Simons - Margo vd Ouden- rijn 6-4 6-0; Veronique Pardoel - Carla Quak 6-1 6-0; Mitjam de Groot - Marquerite Patiwael 6-3 6-0; Babette Pluim - Monique Reynierse 6-0 6-0; Annemarie Radstake - Marceline Spaan 6-1 6-2; Pauline v Dom melen - Annette Hins 6-0 6-2; Brigitte Par doel - Liesbeth Bakker 6-0 6-2; Xandra Wel- auonaai recora». ier - Yvonne Croese 6-0 6-0; Jacqueline v V2®®Vor^oS'aK.ma"I^n: Wijk - Madeion Verdegaal 6-0 6-0; Hester DDR 8.03.82 (Astnd Strauss. Karen Kó- Ubbink - Marlou Pardoel 6-2 6-0; Eveline 100 meter vrije slag 1. Heike Friedrich (DDR) 55.71, 2. Manuela Stellmach (DDR) 55.77, 3. Conny van Ben- 1.03.59, 8. Ron Dekker (Ned) 1.05.22. (Zwe) 1.50.04, 5. Frank Drost (Ned) 1.50.92 Manuela Stellmach, Heike Friedrich), 2. Nederland 8.15.14 (Illse Oegema. Mildred Muis, Jolande v.d. Meer, Conny van Ben- turn), 3. Zweden 8.15.15. De eindstand van het schoonspringen 1. Nikolai Drosjin (Sov) 635,52 punten. 2. Petar Georgiev (Bul) 604,98, 3. Dieter Dörr (Brd) 592,89, 4. Holger Winskowski (DDR) 592,02,5. Niki Stajkovic (Oos) 582,21,6. Ed win Jongejans (Ned) 578,94. De stand van het schoonspringen voor vrouwen na de voorronde is: 1. Janna Tsoeroelnikova (Sov) 509,79 pun ten, 2. Heidemarie Grecka (Tsj) 469,08, 3. Brita Baldus (DDR) 466,33,4. Daphne Jon gejans (Ned) 464,25, 5. Irina Sidorova (Sov) 454.38. Buermann - Petra Velzel 6-4 6-1. MDB: Wouter Fok/Hendrik Jan de Jong Peter en Roland Vloeüberghs 6-4 6-3. ME_. John v Overloop Harold v Offeren 6-4 6-3; Nagtegeller - Arthur Staal 6-2 6-3; Bartl Krans - Ken Rommy 6-0 6-0. VEC: Leontine Poots - Marijke Kramer 6-2 6-2; Pascal Jongmans - Mandy Oostlander 6-0 6-1; Irma vd Oudenrijn - Patricia Lafay Bijgewerkte stand Masters: MEB. 1. Jan Willem Lugthart 23, 2. Ste- phan Faas 21, 3. Ban de Jel, 4. Hans Tön- jann, 5. Freek Tanis en Jan Siemerink 10.8. Betaald Voetbal Uitslagen vriendschappelijke wedstrij den Vogelwaarde (derde klasse) - Feyenoord 2- 9 (1-6). Doelpuntenmakers: De Schepper en De Jonge (beiden Vogelwaarde), Erik- sen (4), Wijnstekers (2) Tahamata, Sören- sen, Hoekstra. Bijzonderheden: Feyenoord zonder Been, Rep, Ling en Duut. De Zwervers (tweede klasse) - Sparta 0-5 (0-3). Doelpuntenmakers: Olde Riekerink (2), Tiktak, Van Gaal, Lengkeek. Toeschou wers: 800. Grim en Van der Pol (NEC). Toeschou wers: 1000. HSC'21 (eerste klasse) - Heracles 0-3 (0-2). Doelpuntenmakers: Ter Mors, Schepers, Wigger. Toeschouwers: 1000. 6500. Bijzonderheid: Bij Ajax stond VEB: 1. Tine Langeveld 14, 2. Margo van Overloop en Xandra Weller 13. 4. Henny I Fehling en Christel Verwoert 12,6. Brigitte van der Maarel 9, 7. Sandy Wenderhold en Jacqueline van Wijk 6, 9. Heieen van den Berg, Imre Morsink, Irma van Seeters en Martina Steinberg 4 Thoresen ,4, McDo foewd (Den) 1-0, Stegeman-J. Kuif 0-1. nald (4), Valke (2). Bijzonderheden: Debuut van McDonald in de tweede helft. Rossum (vierde klasse) FC Den Bosch 0- 13 (0-3). Doelpuntenmakers: Schouwenaar (4). Gillhaus (2), Scholten (2), Steinmann (2) Kaiser, Van Herpen en Van de Hoorn. Midlandia (vierde klasse) - FC Utrecht 3-3 i Rietveld (beiden FC Utrecht). (Den)-Martinovic (Joe) afg., Cuijpers-J. Pi ket Vt-Vi, Campora (Arg>-J. Kuüf afg., Nij- j boer-Borm afg.. De boer-Borm afg., M. Pi- ket-Ivkov (Joe) 0-1, Kudrin (VS)-R:emers- ma 0-1, Carlier-Storms afg., Timmerman- Blaauw 0-1. Stand aan kop na 7 ronden: 1. Sunye Neto 6. 2/3. Cuijpers en J. Piket 5V4, 4/5. Berg en Martinovic 5 1 afg. ENSCHEDE (GPD) - Buitenland se werknemers die willen terugke ren naar hun land van herkomst, kunnen niet meer bij voorbaat re kenen op de financiële steun van de Nederlandse regering. Dat blijkt antwoorden van staatssecre taris Kappeyne van de Coppello (sociale zaken) op vragen uit de Tweede Kamer. Het PvdA-kamerlid Buurmeijer, lid van de commissie minderhe denbeleid, heeft zich steeds inge zet voor aantrekkelijke remigratie mogelijkheden en is ontstemd over de houding van het kabinet. Hij zal in de Kamer opnieuw de discussie aanzwengelen, met name over de financiële motieven van de staats secretaris. "De overheid belooft iets, maar maakt het niet waar", al dus Buurmeijer. De staatssecretaris maakte be kend, dat het kabinet er niets voor voelt de 522 nog lopende aanvra gen van buitenlandse werknemers voor het opzetten van bedrijven in het geboorteland in behandeling te nemen. Voortzetting van het Te rugkeer Projecten Programma (TPP) acht de regering in verband met de kosten en gezien eerdere er varingen niet verantwoord. Ook worden de experimentele regelingen, waarbij werkloze bui tenlanders van 55 jaar en ouder met behoud van uitkering kunnen terugkeren naar hun eigen land niet voortgezet. Verlenging van de experimentele regeling met een jaar kost volgens de staatssecreta ris voor 1986 tien miljoen gulden en 22 miljoen voor 1987. En daar is geen potje voor, zo liet zij weten. Buurmeijer erkent dat niet alle met Nederlandse steun opgezette bedrijven een succes zijn gewor den. Dat heeft hij eind vorig jaar tijdens bezoeken van de commis sieleden aan Turkije en Marokko zelf geconstateerd. "Maar dat het kabinet de aanvragen niet eens wil behandelen, lijkt nergens op". Remigratieprojecten lijken zo langzamerhand een tweederangs bestaan te leiden op de rijksbegro ting. In de Tweede Kamer is sinds 1983 menig robbertje gevochten tussen de staatssecretaris enerzijds en de PvdA en in zekere zin het CDA anderzijds, waarbij hel in be handeling nemen van de aanvra gen een steeds terugkerende inzet van de discussie ontvankelijk werd verklaard. De Kamer eiste echter in juni, dat de regering de aanvragen toch zou be kijken. Met het nu bekend gewor den negatieve resultaat. De remigratieprojecten die een aantal bedrijven, waaronder Hoog ovens, Philips en Thomassen en Drijver, zelf hebben gecreëerd, zijn voor Buurmeijer en Rabbae niet werkelijk een alternatief. Buur meijer: "Bedrijven kunnen remi granten geen echte zekerheid bie den. Overigens hebben die bedrij ven juist eigen initiatieven ontwik keld in afwachting van het rege ringsstandpunt. Het is nog maar de vraag of een bedrijf wel garanties kan bieden". Rabbae: "Wij staan zeer wan trouwig tegenover een remigratie- project van een bedrijf. We vragen ons af of dat niet een eenvoudige manier is om buitenlanders te lo zen en of zo'n project voor een be drijf aantrekkelijk is, omdat het misschien veel goedkoper is dan een collectieve ontslag- of afvloei ingsregeling". Schade Directeur Rabbae van het Neder lands Centrum voor Buitenlanders in Utrecht: "Sinds september 1983 hebben we al te maken met het feit dat de regering aanvragen niet af werkt. Sommige mensen hebben de projecten al kant en klaar lig gen, anderen hebben al uitgaven gedaan. Het ministerie van sociale zaken heeft veel aanvragers finan ciële en immateriële schade berok kend". Via de Arob-rechter werd de staatssecretaris zelfs tot tweemaal toe gesommeerd om de aanvragen op z'n minst te behandelen. De 522 ménsen, die een aanvraag voor een remigratieproject hebben inge diend, namen eveneens een advo caat in de arm. Deze verzuimde echter de griffiekosten tijdig te be talen, waarop de aanklacht niet ZAANDAM - Hel sluizencomplex in Zaandam, dat door de gemeente in een brochure die in september verschijnt als kernpunt is gekozen van een denkbeeldige atoomaanval. De brochure zegt dat tegen een atoombom geen bescherming mogelijk is, ondanks pogingen daartoe in bijvoorbeeld een schuilkelder. (foto ANP) TEL AVIV, (AP) - De Israëli sche regering heeft gisteren beslo ten af te zien van het plan om krachtens de noodmaatregelen zes procent van het ambtenarenappa raat te ontslaan in het kader van de bezuinigingen. Volgens de Israëlische radio en tv heeft premier Shimon Peres in een onderhoud met de voorzitter van de 1,5 miljoen leden tellende vakbondsfederatie Histadroet, Yis- rael Kessar, toegezegd om de in krimping van het ambtenarenap paraat te bewerkstelligen middels de bestaande arbeidsafspraken en niet met de noodmaatregelen. Het is een belangrijke concessie van de regering, die op 1 juli een drastisch bezuinigingsprogramma bekendmaakte, zoals de bevriezing van alle lonen en prijzen, de deva- Israël ziet af van massaal ontslag van ambtenaren luatie van de shekel met 18,8 pro cent en gedwongen ontslag voor een deel van de 300.000 ambtena- Tot de bezuinigingsmaatregelen werd besloten na een kabinetsbe raad dat tot diep in de nacht duur de. Het was een bijna wanhopige poging om de gierende inflatie, die vorig jaar 445 procent bedroeg, een halt toe te roepen en terug te bren gen tot een maandelijks peil van 1 tot 3 procent. De regering was aanvankelijk van plan om drie procent van de ambtenaren te ontslaan en het loon van de overige ambtenaren reëel met drie procent meer te verlagen dan de salarissen in het bedrijfsle ven. Later werd besloten om de ambtenaren net als andere werkne mers in juli een loonsverhoging van 14 procent toe te kennen, en zes procent te ontslaan. De versoepeling van het rege ringsstandpunt betekent dat de in krimping van het ambtenarenap paraat veel langer zal gaan duren dan oorspronkelijk werd gehoopt, en gepaard zal gaan met lange on derhandelingen. LEIDEN - Uit de grote stapel in zending van de kleurplaat uit de puzzelbijlage van juni heeft de jury de vijf prijswinnaars gekozen. In de loop van de week zullen de prij zen worden toegezonden. De prijs winnaars zijn: Kim Zierkzee, Eduard van Beinumsingel 3, Lei derdorp; Tessa Oostermeijer, Bin nenkant 4, Noordwijk; Ester van Swieten, Van Swietenstraat 2, Zoe- terwoude; Natasja de Romijn, Van der Werfstraat 24, Leiden en Collin van der Lubbe, Prins Bernhard- straat 15, Voorhout. WIJ VRAGEN OP KORTE TERMIJN: voor langlopende projecten op diverse loka- ties. Vereist zijn: 1e de wil om te werken 2e goed tegen vroeg opstaan kunnen 3e sportief zijn voor onze club 4e als u daarnaast ook nog diploma's heeft bent u onze man. Werktijden: ma.-do. van 7.30-16.30 vrijdag van 7.30-13.30. TEL. 071-890700 Energieweg 2 - Zoeterwoude-Rijndijk

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10