Ook Geurtsen geeft het op 'Nationale tennistop moet haalbaar zijn' Amsterdam710: meer kwaliteit Jongejaiis in finale Geen verrassingen op Roomburg Poloteam speelbal van Joegoslaven Herrera moet rusten DINSDAG 6 AUGUSTUS 1985 SPORT PAGINA 9 SOFIA (ANP) - Het Nederlands zevental heeft ook de tweede wedstrijd in het toernooi om de Europese waterpo- lotitel verloren. Kon tegen Spanje nog terug worden ge zien op een redelijke wedstrijd, tegen Joegoslavië fungeer de Oranje slechts als willig oefenpartner: 7-11. De uitslag viel uiteindelijk nog mee dankzij een late opleving, toen de Joegoslavische coach Rudic al geruime tijd dankbaar van de uitgelezen gelegenheid gebruik maakte met bankspe- lers te improviseren, zonder nog tot het uiterste te willen. De Nederlandse oefenmeester George Geurtsen zag het verloop lijdzaam aan en evenzeer het nutte loze van verhitte reacties in. In ver gelijking met een dag eerder, wa ren zijn aanwijzingen haast timide te noemen en bovendien nog aan dovemansoren. Nederland lag in totaal veertien keer met een man SOFIA - Van de twee geblesseer de Nederlandse schoonspringers is er één doorgegaan naar de fi nale van vandaag. De 18-jarige Edwin Jongejans plaatste zich in de voorwedstrijden van gisteren ondanks een half mislukte do densprong als elfde en voorlaat^ ste. De twee jaar oüdere Wessel Zimmermann eindigde in het veld van 24 springers op de drie na onderste plaats en miste daar door niet alleen de finale van de Europese kampioenschappen in Sofia, maar ook de definitieve kwalificatie voor de Universiade eind augustus in het Japanse Ko be. Het Nederlandse duo onder scheidde zich van de rest van het deelnemersveld door de verpak king van hun ledematen. Jonge jans, de getalenteerde jongere broer van de meer bekende Daphne, sprong met een prothe se die de rechterarm van elle boog tot vingertop ondersteun de, Zimmermanns verpakking van de linkerarm was iets min der groot, maar ook nog opzich tig genoeg. Twee typische sprin gersblessures. Zimmerman on derging dit jaar twee operaties aan zijn pols. Zimmermann sprong een vlak programma met twee a drie mis lukkelingen. Jongejans had ook zijn teleurstellingen, maar stelde daar lef tegenover. Wellicht daar om beoordeelde de jury de half mislukte zevende sprong opmer kelijk welwillend. In Europees gezelschap is Jongejans name lijk nog steeds de enige die de zo genaamde dodensprong, waarbij de springer met het achterhoofd langs de plank scheert, bij grote wedstrijden aanduft. Jongejans zelf vatte na dat oordeel moed en kwalificeerde zich bij de eerste twaalf dankzij een sterke finish. meer voor het Joegoslavische doel, maar van de afgesproken en inge studeerde patronen kwam zelden iets terecht. Gebrek aan discipline was de kwalificatie, die Geurtsen eraan hechtte, en tot overmaat van 'ramp ook nog gekoppeld aan te weinig werklust. De tekortkomin gen van de beste Nederlandse wa- terpoloërs, die beschikbaar waren, verklaarden de gemakkelijke mid dag van de Joegoslaven, wier Olympisch kampioenschap op de eerste dag door toedoen van Hon garije in een helder daglicht kwam té staan (4-7). Moe „We moeten constateren, dat we ,aan onze top zitten", zei Geurtsen na afloop. „We hebben uren vante- voren over de numerieke meerder heid gepraat. We hebben afgespro ken dat Noordegraaf, wiens schou derblessure erger is geworden in plaats van béter, zich niet met de afwerking zou bemoeien. En toch gebeurde dat bij herhaling, met lo gisch balverlies als gevolg. Boven dien blijkt weer, dat Nederlanders niet zo graag moe worden. Ik meende in een jaar tijd wel iets te kunnen bereiken, maar het blijkt een idiote gedachte geweest. Toch weiger ik me erbij neer te leggen". Geurtsen vertelde zelfs de groep nog een compliment te hebben ge geven, omdat te elfder ure nog iets aan de beschamende achterstand was gedaan. Die was al snel opge lopen, toen het Joegoslavische A- team met scherpschutter Bebic aan het hoofd op en neer zwom. Maar ook tegen de reserves viel voor de gemiddelde Nederlandse verdediger, die wel probeerde een doelpoging te verijdelen door op de dreigende arm te gaan hangen, maar bijkans mee uit het water werd getild, weinig uit te richten. Een lichtpuntje was opnieuw het spel van Ronald Hermsen. De Rob- ben-speler toonde andermaal ini tiatief en diende zich, toen Piel- stroom en Landeweerd niet thuis- gaven, bij een numerieke meerder heid aan als de linkshandige afma ker uit de moeilijke rechterhoek. Hij scoorde drie keer. Nico Landeweerd, die verklaar de zijn terugkeer in de nationale poloselectie niet té berouwen, kon ook in de tweede wedstrijd Ton Buunk niet doen vergeten. Hoewel hij in clubverband een vergelijkba re functie vervult, is het internatio nale niveau daarmee niet te verge lijken. „Ik heb geen fouten ge maakt, maar ook niets extra's ge daan. Geen reden dus voor trots", aldus Landeweerd, die denkt dat LEIDEN - "Er lopen hier genoeg jongens rond die niet zo'n goed voorbeeld voor mij zijn", merkt Jos Koemans halverwege het gesprek in de Roomburg-kantine op en knikt in de richting van de regionale tennistoppers Herman van der Capellen en Bub van der Zee, die zich in de omgeving van de bar ophouden. "Gezellige jongens en leuke tennis sers, maar de top hebben zij niet gehaald omdat ze de juiste mentaliteit missen". De juiste mentaliteit. Jos Koemans hoopt die wel te kunnen tonen. "In elk geval ben ik bloedfanatiek en bereid iets voor mijn sport te laten. Zo zal ik bijvoorbeeld niet ergens blijven hangen als ik de volgende dag een belangrijke wedstrijd moet spelen. Al is het nog zo gezel lig". door Jaap Visser In tegenstelling tot de meeste 'grootheden' in de Leidse regio slaat Koemans dus niet puur voor de gezelligheid tegen een tennis bal. De kans is dan ook vrij groot dat Leiden er in de 20-jarige Voor schotenaar binnenkort eindelijk weer eens een A-speler bij krijgt. De fanatieke Koemans loopt deze zomer zoveefe mogelijk A-toernooi- en af en op grond van zijn aanspre kende'resultaten hoopt hij straks door de tennisbond uit de B-klasse te worden geplukt. Nauwelijks hersteld van een fik se knieblessure (opgelopen tijdens een partijtje zaalvoetbal), schreef de aanstaande dienstplichtige zo'n vijf weken geleden het A-toernooi van Bilthoven op zijn naam. "Dat was voor iedereen een daverende verrassing, ook voor mijzelf. Het was mijn eerste overwinning in een A-toernooi en ik hoop dat het een doorbraak betekent. Na Bilt hoven heb ik laten zien dat die overwinning geen incident was, want ik heb daarna nog een paar goede resultaten geboekt. In elk geval heb ik aangetoond dat ik het tegen A-spelers, kan opnemen". De in het sterk bezette B-toer- nooi van Roomburg als derde ge plaatste Koemans hoopt zich te kwalificeren voor het hoofdtoer nooi want hij wil elke kans aangrij pen om zich in de kijker van de bondsbonzen te spelen. "Als ik eenmaal op die A-lijst sta, kan ik straks in dienst bepaalde facilitei ten krijgen", beseft Koemans, "tenminste, als ik het een beetje slim aanpak". Vastbesloten als hij is om van* tennis zijn broodwinning te ma ken, staat Koemans voorlopig geen maatschapelijke carrière voor ogen. Zodra hij de wapenrok weer mag inwisselen voor zijn trainings pak, wil de derde man van De Met selaars zijn inkomen met het ten nisracket bij elkaar gaan slaan. "Ik ben in het bezit van een Ha vo-diploma, maar ik héb weinig zin in een of andere vervolgstudie. Zo lang ik bemerk dat er progressie in mijn spel zit, zal ik me volledig op het tennis concentreren", is Koe mans vastbesloten. "Ik denk dat ik een heel eind kan komen. Ik ben realistisch genoeg om niet te gaan dagdromen over een internationale doorbraak. Maar de nationale top moet zeker haalbaar zijn. Iedereen denkt dat er voor een Nederlandse tennisser niets te verdienen valt. Maar neem van mij aan dat iemand als Loek Sanders met tennis meer geld heeft verdiend dan hij als eco noom had kunnen verdienen". Het kan dus de moeite lonen om, zoals Koemans wil, op de tennis sport te gokken. Maar als geen an der is de geboren en getogen Voor schotenaar ("Ik ben met het tennis- Jos Koemans: „Mijn toekomst ligt in de tennissport". LEIDEN - Behalve Jos Koemans trotseerde gisteren op Room burg - zij het pas vanaf de namid dag - nog een aantal B-spelers de harde wind in een poging zich te kwalificeren voor de volgende ronde van het Leidse Open. Ech te verrassingen deden zich nog niet voor, of het moest de vroege uitschakeling van Herman van der Capellen zijn. "Te moe", liet hij al na een paar klappen weten en hoewel hij te gen de veel jongere Jasper Yts- ma manmoedig zin meters afleg de deed hij dat uiteindelijk tever geefs: 7-5, 6-4. Zijn broertje Freek, enigzins gehinderd door een een onwillige buikspier, bleef wel overeind, maar Baarde- wijk gaf zich dan ook wel erg ge makkelijk over. Twee games wa ren zijn deel. Gomersbach en Winter, ge plaatst in B en op jacht naar kwa lificatie voor het A-toernooi dat morgen st,art, kwamen niet in problemen. Bobjvan Overbeeke deed nog een serieuze poging om Gomersbach te bedreigen, maar een 5-4 voorsprong in de tweede set hield hij niet vast. Bij de vrouwen mepte Anne- marie Radstake zonder pardon Evelien Crul van de baan en maakte Jacqueline van Wijk kor te metten met Brigitte van der Maarel. moet verzetten om de nationale top te halen. "Vroeger was ik een heel lastig mannetje. Smijten met rac kets en zo. Mijn mentaliteit is ver beterd, maar er ik heb nog een he leboel tekortkomingen. Alleen door keihard te trainen kan ik mijn spel verbeteren". Sinds hij drie jaar geleden de overstap van Forescate naar De Metselaars maakte, staat Koemans regelmatig met de Nederlandse topspelers op de Metz-banen in Scheveningen. "Van die oefen potjes leer ik veel en ik gebruik ze om op mijn zwakke punten te trai nen: de baqkhand en de volley. Vooral mijn backhand is al een stuk beter geworden, maar ik weet dat ik er nog lang niet ben. Daarom zal ik ontzettend veel trainingsu ren blijven maken, want mijn toe komst ligt in de tennissport". Het eeuwige Nederlandse ten nistalent Eric Wilborts dient daar bij als voorbeeld van hoe het niet moet. Koemans: "Wilborts en Wi- lander waren indertijd de Europe se jeugdtoppers. Zij stonden zo'n beetje op gelijk niveau. Wilborts werd in Nederland de hemel inge schreven en de tennisbond be schouwde hem als paradepaardje. Terwijl Wilander iij eigen land net zo lang en hard trainde totdat hij de sterke Zweede spelers de baas was, werd Wilborts van toernooi naar toernooi gestuurd, maakte te weinig trainingsuren en kwam uit eindelijk geen steek verder. Ik ben natuurlijk niet met Wilborts te ver gelijken, maar ik wil mijzelf straks niets hoeven te verwijten. Daarom wil ik kei- en keihard trainen. Al is het alleen maar om een goede A- speler in Nederland te kunnen worden". Mocht Koemans in dat streven falen dan zal hij niet teleurgesteld zijn tennisracket aan de wilgen hangen. "Als ik het geld niet op toernooien bij elkaar kan slaan dan word ik desnoods tennisleraar. Maar niet hier in Nederland, want in dit klimaat zie ik het echt niet zitten om dag en nacht op de baan té staan. Dan ga ik liever de zon opzoeken en net als mijn broer Pim les geven aan hotelgasten. In Spanje zijn daar bijvoorbeeld ge noeg mogelijkheden voor". Van der Wiel: 'Nog een dagje duimen' BIEL (ANP) - De achtste partij in de verlenging van het internationa le schaaktoernooi in Biel tussen Torre en Van der Wiel is gister avond na twee zittingen afgebro ken. Volgens de Nederlandse scha ker was de afgebroken stelling bij ide 56e zet remise-achtig. „In de eerste afgebroken stelling had Tor- re voordeel. Ik geloof dat ik daarna verdedigend goed gespeeld heb". De achtste partij wordt morgen uitgespeeld. Van der Wiels kwalifi catie voor het kandidatentoernooi in Montpellier wordt nu afhanke lijk van de uitslag van de negende en laatste partij tussen de Brit Ni- gel Short en Torre, die vandaag ge peeld wordt. „Ik mag nu een dagje duimen op de goede afloop", zei Van der Wiel gisteravond laat hoopvol. In de zesde ronde van het ohra- schaaktoernooi om het open ne- derlands kampioenschap hebben de twee koplopers Sunye-Neto en Cuijpers gezelschap gekregen. Doordat in hun onderlinge gevecht de balans in evenwicht bleef zagen voorlopig drie spelers de kans om op gelijke hoogte te komen: Har- toch, Berg en Jeroen Piket. Hartoch boekte een zege op een scherp spelende Timmerman, ter wijl Berg vrij eenvoudig Peek uit rangeerde. De jeugdige Jeroen Pi ket bleef in de titelrace door zijn broer Marcel na pionwinst uit te tellen. Het duel tussen Jeroen en Mar cel Piket werd met spanning tege moet gezien. Immers, zouden ze er voor spelen of zou het een snelle remise worden? Het werd het eer ste. Met wit spelend veroverde Je roen het initiatief, het geen resul teerde in een vrije A-pion. Toch had Marcel met een afrusilactie nog een remise eindspel kunnen bereiken, maar in vliegende tijd nood moest hij erkennen dat Je roen hem de baas was. Voor Wim Heemskerk uit Rijns burg bracht de zesde ronde een puntendeling tegen veelvoudig na tionaal dameskampioene Katy van der Mije uit Haarlem, terwijl Christ-Jan Mannien uit Leiden sneuvelde tegen de Zaandammer Van den Bergh. Ling terug voor start competitie ROTTERDAM (GPD) - Tscheu la Ling zal het „een dag of veer tien" rustig aan moeten doen, maar kan vermoedelijk wel het begin van de nieuwe voetbal competitie meemaken. Door een charge van Honved-verde- diger Cseh liep de rechterspits van Feyenoord tijdens het Rot terdam-toernooi een scheurtje op in de enkelbanden van zijn linkervoet, „maar die blessure valt inderdaad mee", aldus zijn trainer Ab Fafié. „De clubarts heeft hem onderzocht en vol gens hem kan Ling nog voor de start van de competitie terug zijn". Geen tv bij voetbaltoernooi BADHOEVEDORP (GPD) - Met het leergeld dat zij vorig hebben moe ten betalen denken de organisatoren van het Amsterdam 710-tgernooi het komende weekeinde een behoorlijke winst te zullen boeken. Een jaar geleden trok het voetbalevenement in het Olympisch Stadion niet meer dan 43.000 toeschouwers, maar liefst 20.000 minder dan in 1983. Het te kort van 45.000 gulden werd weliswaar door drie sponsors aangevuld maar dat nam niet weg dat het stichtingsbestuur zich gedwongen zag tot enkele ingrepen. De belangrijkste conclusie die werd getrokken was dat de kwaliteit van het deelnemersveld te wensen overliet. Met het aantrekken van het natio nale Roemeense elftal werd vorig jaar gekozen voor een goedkope ploeg die de kijkers echter met een defensieve en sobere speelwijze bepaalt niet aan zich verplichtte. Jack van Zanten, secretaris van het organisatiecomi té, moest gisteren tijdens een persconferentie in Badhoevedorp dan ook toegeven dat „we ons op de Roemenen hebben verkeken. We hebben ze gecontracteerd toen zij wereldkampioen Italië hadden uitgeschakeld voor het Europees kampioenschap maar zowel in de eindronde van dat EK als in ons toernooi lieten ze het afweten". Met het Braziliaanse Atletico Mineiros, winnaar van vorig jaar, Ajax, Atletico Bilbao, in 1984 bekerwinnaar en landskampioen van Spanje en de Italiaanse titelhouder Hellas Verona, verwacht de organisatie ditmaal de grens van 50.000 (het vereiste aantal toeschouwers om financieel „quit te" te spelen) royaal te passeren. Van Zanten en consorten hadden overigens voor het derde achtereen volgende jaar ook Feyenoord (inplaats van Atletico Bilbao) willen uitno digen maar zij zagen hun plannen gedwarsboomd door een onderlinge afspraak van de Rotterdamse club met Ajax. „Zij hebben", aldus Van Zanten, „besloten om buiten het seizoen niet tegen elkaar te spelen om te voorkomen dat het grote publiek op die wedstrijden uitgekeken raakt. Ze komen elkaar immers al minstens tweemaal in het seizoen tegen. Treffen ze elkaar in het bekertoernooi dan wordt dat vier keer en zouden ze dan ook nog eens vriendschappelijke wedstrijden spelen dan zou de lol er voor de toeschouwers weieens af kunnen gaan, zo redeneren ze. Het is een standpunt dat 'wij volledig respecteren. Toch willen wij met Feye noord en Ajax gaan praten om te-zien of het niet mogelijk is ze het ene jaar samen aan het Rotterdam-toernooi .te laten deelnemen en het andere jaar bij ons te laten spelen". Om een nieuw deficit te voorkomen is niet alleen gewerkt aan verbete ring van de kwaliteit, maar is ook besloten om niet langer toestemming te verlenen voor een televisie-uitzending op vrijdag. „De vergoeding van 12 a 13.000 gulden staat in geen enkele verhouding tot de reputatie van de clubs. Men moet niet vergeten dat veel mensen door de beelden die ze in de huiskamer krijgen voorgeschoteld wegblijven". Mocht de organisatie ondanks de hooggespannen verwachtingen weer verlies lijden dan zal toch net als in 1984 een ton worden uitgetrokken voor „goede doelen". Van Zanten: „We hebben in de loop der jaren de nodige reserves opgebouwd. We kunnen dus nog een stootje hebben al zullen de sponsors die garant staan op een gegeven moment wel duidelijk maken dat we die reserves allereerst moeten aanwenden om de tekorten te dekken en dan pas uit te geven aan die goede doelen. Ik denk echter dat het niet zo'n vaart zal lopen". De organisatie heeft in ieder geval het voordeel dat, nu de ploegen in dollars worden betaald, de waarde van die munt behoorlijk is gedaald. In de begroting is uitgegaan van f3,50. On langs werd een grote hoeveelheid dollars opgenomen tegen een koers van f 3,15. Ter bevordering van de veiligheid in het Olympisch Stadion zijn extra hekken geplaatst, zodat supporters van de verschillende clubs nog verder van elkaar verwijderd zijn. Programma: vrijdag 19.00 uur: Atletico Bilbao-Atletico Mineiros, 21.00 uur Ajax-Verona; zondag: 18.00 uur verliezersronde en 20.00 uur finale. Jos Koemans wil naar A-lijst Ronald Hermsen, Oranje's enige speler die zijn i slaven Krivocapic en Retrovid. de zevende plaats door een zege op Griekenland en verder niet al te grote afstraffingen het hoogst be reikbare is in Sofia. Geurtsen is wat voorspellingen aangaat optimistischer van aard. „Misschien hebben we wel te hoog gegrepen, maar je moet ook niet te benauwd zijn een doel te stellen. Ik durf zelfs, afgezien van Grieken land, nog aan een resultaat te den- i wél haalde, waagt een schot. Tegenover hem de Joego- ken tegen Italië en de Bondsrepu- wel vooruit wilde zetten, kwamen bliek Duitsland. Mede daarom heb er toch nog enkele goede aanvallen ik de ploeg posifief benaderd. Op uit. Dat getuigt toch van enig ka- het moment, dat iedereen de klok rakter". BOGOTA (SID) - Het winnen van het bergklassement en twee etap pes in de Ronde van Frankrijk is Luis Herrera duur komen te staan. Bij een medisch onderzoek bij te rugkeer in Bogota werden ernstige slijtagevftschijnselen bij. de Co lombiaan geconstateerd. De medi ci gelastten de wielrenner met on middellijke ingang twee maanden absolute rust te nemen. Over twee maanden wordt Herrera opnieuw gekeurd. De Canadees Steve Bauer heeft gisteren de eerste etappe van de ronde van Colorado genomenen. In Sacramento kwam de ploegge noot van Tourwinnaar Bernard Hi- nault alleen aan. Hij had een voor sprong van ruim twee minuten op de Amerikanen Greg Lemond en Doug Shapiro. Bauer nam de lei ding in het algemeen klassement over van de Amerikadh Ron Kiefel. Joop Zoetemelk won gister avond in Roosendaal de 'Draai van Kaai', een profcriterium over 100 km. Jacques van Meer eindigde voor 10.000 kijkers op drie secon den als tweede.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9