Politiek proces begint in stilte Hirosjima massaal herdacht Bouwfonds biedt u nu n hypotheekrente 30 jaar vast: 8,4% Leiders UDF in de beldaagdenbank Nieuw-Zeeland maakt veiligheidsplan regio Ontvoerde Chileense vrij na mishandeling Bobbeltje op Reagans neus was huidkanker JINSDAG 6 AUGUSTUS 1985 PAGINA 7 PIETERMARITZBURG - Strenge veiligheidsmaatregelen zijn gisteren genomen tijdens het langverwachte proces in Pietermaritzburg tegen 16 leiders van de anti-apartheidsbe weging Verenigd Democratisch Front (UDF), die worden beschuldigd van hoogverraad. De openingsdag van dit proces werd overschaduwd door de moordaanslag op een van de advocaten, Victoria MXenge, vorige week donderdag. De vier zwarte daders van deze maanden in Zuid-Afrika zijn ver- de 16, dat algemeen als het grootste moord zijn nog niet opgespoord, moord. De één minuut stilte van de politieke proces wordt beschouwd t tegenstanders van het apart- 16 kreeg navolging van de volge- na dat tegen Nelson Mandela en 9 rvan overtuigd pakte tribune, de verdedigers en andere ANG-leden in 1964. Tot de 2ten worden in de openbare aanklager. Rechter aangeklaagden nu behoort ook Al- samenwerken John Milne herdacht advocate bertina Sisulu, de vrouw van Wal- Mxenge met een kort woord: „Het ter Sisulu, die 21 jaar geleden werd doet mij onnoemelijk veel pijn, dat veroordeeld tot levenslange gevan- een van de meest recente slachtof- genisstraf. fers van het tragische en hoogst be treurenswaardige geweld dat ons land treft, mevrouw Victoria LONDEN (UPI) - Premier Mar garet Thatcher heeft gisteren grond gekocht om er een neo- Georgian huis op te laten bou wen met zicht op een golfter rein in het zuiden van Londen. De grond ligt op het zwaar be veiligde landgoed Barratt in het exclusieve stadsdeel Dul- wich. De Thatchers hebben de op tie genomen om aan het maxi- 'maal 6 slaapkamers en 4 salons tellende huis van tussen de 380.000 en 475.000 pond ster ling dat eind 1986 klaar zal zijn, een sauna en sportzaal toe te voegen. De woning maakt deel uit van een complex van 23 huizen waarvan popster Elton John er Thatcher koopt luxe landhuis nabij golfbaan een zou willen reserveren voor zijn moeder. Volgens een Londense krant hebben de Thatchers hun huis in Chelsea, dat zij in 1969 koch ten voor 28.000 pond sterling, begin dit jaar verkocht voor 350.000 pond sterling. Jacquie Cunningham, die woont in een van de twee al ge bouwde huizen, zei dat ze blij was met haar aanstaande nieu we buren. Ze hoopte alleen dat de veiligheidsmaatregelen niet te streng zouden worden -- vol gens de pers is het nu al een "Fort Knox", het bunkercom plex in Arizona waar de Ameri kaanse goudvoorraad wordt bewaard - en Margaret That cher een doelwit. Vanuit Margaret Thatchers ambtswoning Downing Street 10 kwam „om veiligheidsrede nen" geen commentaar. De BBC dacht dat de That chers een welgevallig oog op Barratt hadden laten vallen vanwege de onmiddellijke na bijheid van het golfterrein, waar de sport een van Denis Thatchers favoriete tijdpasse ringen is. heidsbewind zijn i dat zij gezocht moeten worden i kringen die nau1 met de regering. door Ruud de Wit vijftien mannen en een stonden bij de aanvang van proces op en bogen hun hoofd minuut lang ter nagedachtenis de honderden mensen in zwarte de aangeklaagden zou hebben verdedigd'1. Iedereen die het gerechtsge bouw inging, werd uitgebreid ge fouilleerd. In de buurt van het ge rechtshof verzamelden zich ook duizenden sympathisanten, waar- s velen een UDF-shirt droegen. 1 Eerder hadden gewapende po- T?t incidenten kwam het evenwel litieagenten met honden de omge- niet- ving van het gerechtsgebouw afge- In het gerechtsgebouw boog woonwijken die de afgelopen sloten vanwege het proces tegen rech.ter Milne zich over het be zwaar van een van de advocaten, Ismael Mohammed, die zei dat de aanklacht van 587 pagina's, welke een periode van 1980 tot 1985 be slaat, een onmogelijkheid was. In gerechtskringen wordt dan ook verwacht, dat rechter Milne binnen een aantal dagen zal beslissen tot het verdagen van het proces, totdat een meer handzame aanklacht is De premier verklaarde tegenover geformuleerd. Het is echter al ze ker dat het proces, waarvoor reeds heeft een regionaal veiligheidsplan ste militair recent een rondreis 167 politiegetuigen zijn opgeroe- voorgesteld voor de landen van het door het gebied had gemaakt zuidelijke deel van de Stille Oce- de militaire vereisten in kaart te pen, enige maanden zal duren. Tot de aanwezigen bij het proces De kust van het Egyptische Alexandrië is dezer dagen het toneel van de grootste militaire manuoevre, die de Amerikanen ooit in het Midden-Oosten hebben uitgevoerd. Onder de naam Bright Star 85 wordt de eerste gezamenlijke Amerikaanse/Egyptische amfibie-oefening gehouden. (foto ap» i. De voorstellen behelzen onder brengen. Hij voegde hieraan toe hoort ook de Amerikaanse rechter Nathanial Jones, die het proces tot eind september zal volgqn namens een maritiem controlecen- dat Nieuwzeelandse troepen trum, de opleiding van militair ka- cent oefeningen hadden gehoude- derpersoneel, de vorming van een nin West-Samoa, maar dat er geen de Internationale Commissie anti-terreur eenheid en de verbete- plannen bestaan om troepen in het Juristen. Jones weigerde vooraf ring van de informatiefaciliteiten zuidelijke deel van de Stille Oce- commentaar te geven op het pro van de dertien landen, die verenigd aan te stationeren. zijn in het zogenaamde South Paci- Lange noemde het 'tamelijk fic Forum. dwaas' dat er geen centrum voor Lange legde zijn voorstellen gis- het houden van toezicht op het i onge- teren bijeenkomst s, omdat dit 'prematuur c voon' zou zijn. Maandag heeft de minister van wet en orde, Louis le Grange, ook afgevaardigden van de betrok- voorstellen niet beschouwd ken naties op het eiland Raroton- ten worden in het licht het gebied is. Hij zei dat zijn het arrest van alle gearresteerden de i vanwege de noodtoestand met twee weken verlengd. Volgens de Buitenland kort Paniek Leden van twee gewapende ben des zijn elkaar zondag in een park in Oakland in de Amerikaanse staat New Jersey te lijf gegaan. Op dat moment genoten vele honder den mensen van hun vrije dag. Als gevolg van het hevige vuurgevecht werden twee onschuldigen gedood en raakten 20 personen gewond. De politie heeft zes arrestaties verricht. Er zijn in totaal 35 wapens in beslag genomen, waaronder twee machinepistolen, halfauto- matische geweren, kapmessen, messen en Ijspriemen. Busongeluk Negen mensen zijn gisteren om het leven gekomen en 32 gewond cente problemen die zijn gerezen laatste politiecijfers gaat het ten aanzien van het ANZUS-ver- 1319 arrestanten. Vanwege de drag tussen Australië, de Verenig- noodtoestandwetgeving mag ie- de Staten en Nieuw-Zeeland. Het mand twee weken worden vastge- plan is zeker geen vervanging van houden. Daarna is het aan de mi- het ANZUS-verdrag, aldus Lange, nister om te beslissen of dit arrest Sinds Nieuw-Zeeland afgelopen opnieuw met twee weken wordt mei Amerikaanse schepen die door verlengd. Door de beslissing van kernenergie worden aangedreven Le Grange is dit nu gebeurd, en oorlogsbodems met kernwa- Slechts 109 personen, die de afge- pens de toegang tot zijn havens lopen twee weken waren aange- ontzegde, weigert de Verenigde houden, zijn tot nu toe vrijgelaten. Staten zijn militaire verplichtingen - in het kader van het ANZUS- drag na te komen. Hakenkruizen geschilderd: 9 maanden cel BELGRADO (AP) - Een Joego slaaf is tot negen maanden ge vangenisstraf veroordeeld om dat hij op openbare plekken een hakenkruis had getekend. Dat heeft de krant Novosti gis teren bericht. De districtsrechtbank in Du- brovnik achtte de 27-jarige au tomonteur schuldig aan vijan delijke propaganda. Hij had het embleem van de nazi's geschil derd op een muur van een lage re school in Dubrovnik en op een reclamebord van een reis bureau. Lange ontkende dat er sprake is van een breuk in het ANZUS- bondgenootschap en verklaarde dat het verdrag nog steeds bestaat en nodig is in het geval van eer. confrontatie tussen de supermo- gendheden. Iran verijdelt vliegtuigkaping geraakttoen'b'ij''het pia^sfe Vm'a" NICOSIA (AP) - Een 1,-aans bin. dio in het noordwesten van Italië nmlands hjnvhegtu'B een bus met bedevaartgangers Teheran naar Bandar Abbas aan de Perzi- bTrgwèg^rMktë!Vólgens 'dé ?.chf Golfis maandag veilig op zijn bestemming aangekomen nadat veiligheidsagenten aan boord een man hadden doodgeschoten en een tweede gevangen hadden ge nomen om een poging tot kaping te voorkomen. Het officiële Iraanse nieuws agentschap IRNA, dat dit bekend maakte, gaf geen bijzonderheden. Gezegd werd alleen dat er geen ka pingspogingen meer zijn gelukt sinds vorige zomer na enkele ge slaagde kapingen gewapende vei- vanucmenu ien nunsie een per- licrUpjHcocrpntPn hipp aan hnnrri soon om het leven gekomen. De b°°rd golf spoelde talrijke tenten politie heeft de chauffeur bij poging een tegemoet komende au to te ontwijken waarschijnlijk de macht over het stuur verloren door het natte wegdek. De bus was op weg naar de Santa Anna kapel, een pelgrimsoord op 2000 meter hoog te in de Alpen. Vloedgolf Door een grote vloedgolf aan de Franse Middellandse zeekust is vanochtend ten minste een per- werden gestuurd. strandcamping en ook kwam een weg geheel onder water te staan, aldus de politie. De vloedgolf, waarschijnlijk veroor zaakt door de harde wind, trof een afgelegen stuk strand in de buurt van de plaats Les Saintes Maries de La Mer, ongeveer 80 kilometer ten westen van Marseille, dat door vakantiegangers als kampeerter rein werd gebruikt. Oproer De Thaise politie heeft gisteren geprobeerd een opstand neer te 12% slaan in een gevangenis bij Bang kok. Bij het oproer zijn zeker zeven 0 gevangenen om het leven geko men, aldus de politie. Het oproer in de Bang Kwang gevangenis begon 10 0 zondag toen ongeveer 100 gevange nen een algemene amnestie en 9°° strafvermindering eisten van de autoriteiten. Zij stichtten brand in 8% de meubelwerkplaats van de ge vangenis. De meesten van de meer dan 2400 gevangenen die bij het oproer betrokken waren, waren gisteren weer naar hun cellen ge dreven. WASHINGTON (AP) - President Ronald Reagan heeft gisteren ver klaard dat het geïrriteerde bobbel tje, dat vorige week door een der matoloog van zijn neus werd ver wijderd, een milde vorm van huid kanker was. De naam van deze veel in zonnige gebieden voorkomende ziekte is 'basaal cel-carcinoom'. Reagan, die voor het eerst vragen van verslaggevers beantwoordde sinds hij op 13 juli een operatie on derging waarbij een door kanker aangetast stuk van zijn dikke darm werd verwijderd, verklaarde dat de huidkanker het- gevolg is van in tensieve blootstelling aan zonne straling. Hij zei dat de aandoening geen verdere behandeling of on derzoek behoefde. Zijn algehele gezondheidstoestand omschreef hij als "zeer goed". Reagan zei dat het plekje op zijn mee een sonde in zijn neus een begon als een wratje vestigd nadat hij aan zijn buik was waaraan hij van tijd tot tijd pulkte, geopereerd. De sonde diende om Het raakte geïrriteerd toen het be- gassen en maagsappen af te voe- dekt werd door plakband, waar- ren. SANTIAGO (AP) - De zondag ont voerde dochter van de Chileense christen-democratische politicus en dissident Alejandro Hales is gis teren in het centrum van Santiago weer vrijgelaten. De 27-jarige psychologe Carmen Andrea Hales was volgens haar fa milie zwaar mishandeld. Twee van haar broers zijn bekende ijveraars voor de mensenrechten. De familie zegt de afgelopen weken meerma len te zijn bedreigd. Carmen was in april eveneens door onbekenden ontvoerd. Het miiitair bewind van Chili heeft voorbereidingen getroffen om enkele onlangs gearresteerde linkse activisten naar afgelegen provincieplaatsen te verbannen, al dus eeri bericht van het semi-offi- ciële persbureau Orbe. Regeringswoordvoerder Fran cisco Cuadra zei dat 11 leden van de communistische partij zijn op gepakt, maar volgens advocaten en activisten voor de mensenrechten zijn sinds zondagochtend 16 men sen door de veiligheidspolitie gear resteerd. Niet allen zouden com munist zijn. De Chileense Mensenrechten commissie deed intussen een be roep op politieke, sociale, intellec tuele en vakbondsbewegingen om zich tegen de regering aaneen te sluiten. Volgens de commissie is het 'dringend' noodzakelijk om 'de zeer ernstige situatie op te lossen waarvoor ons land nu staat als ge volg van een totaal gebrek aan vei ligheid'. Martelingen Steeds meer politieke gevange nen worden in Chili gemarteld, maar steeds minder slachtoffers overlijden omdat de autoriteiten het advies inwinnen van artsen, zo heeft een Amerikaanse mensen rechtenorganisatie gisteren ver klaard. Leden van het Amerikaanse Co mité voor de Mensenrechten die vorige week van een 10-daags be zoek terugkeerden, zeiden dat de martelmethoden veel verfijnder sinds geworden sinds generaal Au- gusto Pinochet in 1973 met een staatsgreep aan de macht kwam. Meer dan 30 slachtoffers van martelingen met wie een delegatie van vijf man sprak, vertelden dat zij, hoewel zij geblinddoekt waren, volgens hen tijdens de martelingen werden onderzocht door artsen, zei dr. Jonathan Fine, arts en de voor zitter van het comité. In enkele gevallen, zo vertelden de slachtoffers, adviseerden de art sen of de beulen verder konden gaan met slaan of het toedienen van electrische schokken, of dat de gevangenen moesten bijkomen, al dus Fine. 'De kwestie is dat zij hebben ge leerd de mensen niet te vermoor den. Ze willen de slachtoffers weer laten opduiken, want ze willen de bevolking angst aanjagen,' zei hij. Vijf doden bij vuurgevecht Zuid-Libanon TEL AVIV (GPD/AP) - Twee Is raëlische soldaten zijn gisteren bij een vuurgevecht met sji'itische guerilla's in Zuid-Libanon gesneu veld. Daarbij werden ook drie sji- 'ieten gedood. Sinds het merendeel van de Israëlische bezettingstroe pen zich in juni dit jaar uit Libanon had teruggetrokken, waren er geen Israëlische militairen meer om het leven gekomen. Het gevecht brak maandagmor gen vroeg uit tijdens een patrouille in de centrale sector van de aan het noorden van Israël grenzende vei ligheidszone. Samen met soldaten van het Zuidlibanese legertje van generaal I.ahad (SLA) werden de infiltrerende sji'ieten onderschept. Zij waren volgens een Israëlische legerwoordvoerder bewapend met raketwerpers, handgranaten en handvuurwapens. Het bericht over het vuurgevecht en de slachtoffers was de hele dag stil gehouden. Pas tegen de avond maakte een legerwoordvoerder in Tel Aviv het nieuws bekend. De gesneuvelde militairen waren 19- jarige dienstplichtigen. De gedode sji'ieten woonden nabij Tyrus. Hoewel de Libanonoorlog voor Jeruzalem met de terugtrekking van de „laatste' troepen twee maanden geleden officieel is beëin digd, zijn er nog steeds talrijke mi litairen in de veiligheidszone ope rationeel. Het ministerie van de fensie in Tel Aviv spreekt echter van een handjevol „adviseurs". Het is niet duidelijk wat de be trapte sji'itische guerilla's van plan waren. Zij behoorden tot de poli tieke Amal-beweging. Deze militie heeft tot nog toe alleen de SLA aangevallen. Maar het is geen ge heim dat Amal in ieder geval zal doorvechten tot de laatste Israëli sche militair Libanese bodem heeft verlaten. Amal zegslieden hebben vah- daag bevestigd dat bij een vuurge vecht tussen groepen van de sji'iti sche Amal en de door Israël ge steunde SLA-militie in Zuid-Liba non drie Amal-strijders om het le ven zijn gekomen. de doden zc m Amal zijn. hoge Militair hof in Chili acht zich onbevoegd SANTIAGO (RtrTUPI/AFP) - Een militaire rechter in Santiago heeft beslist dat de veertien Chileense politiemannen, die worden ver dacht van moord op drie commu nisten, voor een civiele rechtbank moeten verschijnen. Volgens de militaire rechter heeft de burger- rechtbank, die de veertien mannen in staat van beschuldiging stelde, niet voldoende duidelijk gemaakt dat de verdachten handelden in opdracht van de para-militaire po litiemacht. Omdat een civiele rech ter zichzelf al eerder onbevoegd verklaarde ziet het.ernaar uit dat de zaak nu aan het hooggerechts hof zal worden voorgelegd. De militaire rechter Samuel Ro- jas oordeelde dat de beschuldiging van de civiele rechter, die leidde tot een politiek schandaal en het Chileense bewind in ernstige pro blemen bracht, niet duidelijk ge noeg was. De veertien leden van de carabinieri werden vorige week door president Pinochet uit de po litiemacht gezet. ADVERTENTIE zowel voor nieuwbouw als voor bestaande panden Overstromingen In de Oostindiase deelstaat Bihar zijn ongeveer een half miljoen mensen geëvacueerd in verband met zware overstromingen die tientallen dorpen hebben vernield. De overstromingen teisteren het gebied al twee weken. In veel dis tricten is de communicatie verbro ken en spoorwegen en wegen zijn onbegaanbaar geworden. Tot nu toe zijn minstens 340 mensen door overstromingen om het leven ge komen en is voor anderhalf miljard gulden schade aangericht. Stuurt u mij alle informatie over de 30 Jaar RenteVast Hypotheek. i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i Naam. Adres: llllll I I J_L I I -Li- Postcode: LiJJ-lJJJ Plaats-I II I Tplpfnnn-1 I I I I IIll Ik heb wel/geen hypotheek. Opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar Bouwfonds, Antwoordnummer 1479,2500 XK Den Haag. r> Of afgeven bij het Bouwfonds-infocentrum Den Haag. Nassauplein 13. Bescherm uzelf met de 30 Jaar RenteVast Hypotheek van het Bouwfonds. TOKIO - Een recordaantal van 55.000 demonstranten was vanoch tend bijeen in het Vredespark in Hirosjima om het feit te herdenken dat vandaag veertig jaar geleden de eerste atoombom in de geschiede nis de stad vernietigde. In verschil lende vèrklaringen werden de atoom-mogendheden opgeroepen een einde te maken aan de nucleai re wapenrace. door Ruud Kreutzer Vanochtend om kwart over acht Japanse tijd werd een minuut stilte in acht genomen voor de tiendui zenden slachtoffers die door de bom werden gedood of verwond. De namen van 25.419 slachtoffers van de atoombom werden vandaag toegevoegd aan de lijst van 113.271 die wordt bewaard in het monu ment in het Vredespark. Daarna las burgemeester Araki van Hirosjima een vredesverkla- ring voor, waarin de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie met klem worden gevraagd om alle kernproeven onmiddellijk stop te zetten en hun kernwapenarsenalen te vernietigend De Japanse premier Nakasone bezocht de vredesmanifestatie in Hirosjima voor de tweede maal. In een speech sprak hij van de nood zaak om de extreme vernietigings kracht van atoomwapens diep in de gedachten te houden. Verder zei hij te hopen dat de onderhandelin gen tussen de supermachten die deze week in Genève worden her vat tot echte ontwapening zullen leiden. De buitenlandse pers is dit jaar zeer ruim vertegenwoordigd, en ook de Japanse media besteden aanzienlijk meer aandacht aan de Hirosjima-herdenking dan andere jaren. Hirosjima, veertig jaar geleden. De Japanse vredesbewegingen waren ook dit jaar niet in staat om hun onderlinge geschillen opzij te zetten, en organiseerden de afgelo pen dagen afzonderlijke bijeen komsten. De twee grootste organi saties, de Gensuikin (Congres te gen nucleaire wapens) en Gensui- kyo (Raad tegen nucleaire wa pens), zijn respectievelijk gelieerd aan de socialistische en de commu nistische partij. Voor het eerst werd dit jaar een grote internationale conferentie georganiseerd van vertegenwoor digers van steden uit 23 landen, waaronder Amsterdam. Na twee dagen in Hirosjima bijeen te zijn geweest vertrekt de hele conferen tie morgen naar Nagasaki, de twee de Japanse stad die drie dagen na Hirosjima werd getroffen door een Amerikaanse atoombom. Het progressieve dagblad Asahi Shimbun is een interessante serie artikelen begonnen waarin kritiek wordt geleverd op de discriminatie die slachtoffers van de bommen en hun nakomelingen nog altijd on dervinden in Japan. Voor een deel wordt dit toegeschreven aan over dreven verhalen over de gevolgen van de atoomexplosie, met name op de invloed onerfelijke afwijkin gen. "Als gevolg van deze mythen zijn de inwoners van Hirosjima lange tijd slachtoffer van discriminatie op het gebied van huwelijk en werk", aldus de Asahi gisteren. Te gelijk benadrukt de schrijver dat het een goede zaak is voor de we reldvrede wanneer de verschrik kingen van Hirosjima uitgebreid worden beschreven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7