WIEL Winsten in VS in snel tempo omlaag Kabinet sluit steun aan Curasao niet uit Castro test 'geweten' schuldenlanden contactlenzen, das pas fijn. van der Holland Trade Ship eist 7 miljoen van overheid Brussel bereikt akkoord met VS over staalliandel Ahold voert 'oorlogje' met bonden in Amerika PAGINA 6 ECONOMIE DINSDAG 6 AUGUSTUS 1985 AMSTERDAM (ANP) - De organi satoren van de Holland Trade Ship hebben bij premier Lubbèrs een schadeclaim van zeven miljoen gulden ingediend. Dit is gebeurd omdat, "door actieve en vooral boosaardige tegenwerking van de overheid de reis van het Holland Trade Ship ter bevordering van de export door het Nederlandse mid den- en kleinbedrijf niet doorgaat", aldus woordvoerder H. Knoop gis teren. NEW YORK (ANP) - De winsten in het Amerikaanse bedrijfsleven gaan in snel tempo wS0elNlderiandseanmMden-ShOT naar beneden. In de maanden april tot en met juni daalden ze met gemiddeld veertien kleinbedrijven die niet of nauwe- procent in vergelijking met het tweede kwartaal van 1984 met veertien procent ge- "J*5 exporteren via een reis naar daald. Dit resultaat is nog slechter dan de winstdaling van elf procent in het eerste llen^r™®^?/f„c"instaattestel" kwartaal. len contacten te leggen die de han del kunnen bevorderen. Aanvan- meeste banken zagen hun winst in juni in vergelijking met de voor- lelijk hadden zich hiervoor een het tweede kwartaal stijgen. Het gaande maand met twee procent kleine 200 bedrijven ingeschreven, totale resultaat van de banken ging verminderd. De orderontvangst uit voldoende om de reis met het echter toch met veertien procent eigen land groeide met een pro- scbiP "Koningin Juliana" te ma- omlaag als gevolg van het forse cent, maar de bestellingen uit het kern verlies van BankAmerica. buitenland namen met 5,5 procent Door de tegenwerking van de Ook tal van spaarbanken zijn af. De totale orderontvangst in mei overheid, vooral de Economische nog niet uit de problemen. Giste- en juni samen was een procent gro- Voorlichtings Dienst (EVD) en het werd bekend gemaakt dat de in ter dan die in de voorgaande twee Nederlands Centrum tot Handels- Dit blijkt uit een overzicht van de Wall Street Journal, waarin de 5331 grootste ondernemingen zijn opge nomen. In het vierde kwartaal van vorig jaar was er nog een stijging van de winsten met twee procent. In de industriële sector (425 be drijven) waren de resultaten slech ter dan het gemiddelde. De win- oww WÊÊI sten daalden daar in het tweede Texas gevestigde Bell Savings maanden! "T Bank zal worden geliquideerd. Dat betekent het achttiende faillisse- I ment van een spaarbank in de Ver enigde Staten dit jaar. Bell Savings kwam in de problemen door onver antwoorde kredietverlening in het onroerend goed. kwartaal met 21 procent. De Wall Street Journal wijt dit vooral aan de sterke groei van de Amerikaan se import als gevolg van de hoge dollarkoers. De buitenlandse con currentie heeft niet alleen een na delig effect op de omzet, maar be perkt ook de mogelijkheden om de winstmarges te vergroten via prijs verhogingen. In de financiële sector gingen de zaken in het algemeen beter. De bevordering (NCH) is het aantal deelnemende bedrijven nu ge daald tot ongeveer honderd", aldus Knoop. Volgens hem heeft hij kei harde bewijzen in handen dat de EVD en het NCH bedrijven bena derd hebben die aanvankelijk voor het project hadden ingeschreven met het advies van dit project af tc zien omdat het "geen bonafide zaak" zou zijn. De reden van de overheid hier voor is, volgens Knoop, dat men het project als een vorm van con currentie ziet ten aanzien van dc ei gen exportschepen die de wereld rondvaren met het doel de han delsbetrekkingen en exportmoge lijkheden te bevorderen. "Van con currentie is echter'geen sprake. Dit schip zou bemand worden door be drijven die nog niet exporteren, terwijl de bedrijven op de schepen van de overheid (5 procent van het Nederlandse bedrijfsleven, vol gens Knoop) al lang exporteren". De schade van zeven miljoen gulden is, volgens Knoop, ontstaan door onder meer de niet gehono reerde contracten met de pro- duktmanagers en de betaling van havengelden gedurende de acht maanden dat de "Koningin Julia na" door "toedoen van de over heid" aan wal lag in Amsterdam. Hoewel de mogelijkheid zich di verse keren voordeed het schip te verhuren, gebeurde dit niet omdat het schip klaargemaakt moest wor- Volgens hem kwam de EVD door een truc in het bezit van de lijst met inschrijvers voor de reis. "Aanvankelijk had de EVD toege zegd té bezien of de individuele deelnemers gesubsidieerd konden worden voor het Holland Trade Ship-project. Toen wij de deelne merslijst hadden opgestuurd, heeft men de namen doorgespeeld aan het NCH, die vervolgens de deelne mers ging bellen met de medede ling dat het om een "slecht pro ject" zou gaan", aldus Knoop. Van daag zou een eerste gesprek met de EVD gevoerd over de Holland Tra- de Ship-affaire. De algemeen direc teur van de Economische Voor lichtingsdienst (EVD), K. de Jong, deelde gisteren in een reactie mee dat van tegenwerking geen sprake is geweest. "Het verzoek om subsi die is niet ingewilligd omdat de deelnemers aan Trade Ship zich primair zouden richten op de han del ter plekke en niet op pure ex portbevordering", aldus De Jong. West-Duitsland BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap zijn het na maandenlange onderhandelingen toch nog eens geworden over een beperking van de export van Europees staal naar de VS. De permanente vertegenwoordigers van de tien EG-landen in Brussel hebben gisteren hun goedkeuring gehecht aan de overeenkomst. Vol gens het principe-akkoord mogen de EG-landen in de laatste vijf maan den van dit jaar van elf belangrijke staalprodukten nog een kleine 200.000 ton aan de VS leveren. Dat is 5/12 deel van 475.000 ton. Dit laatste cijfer komt overeen met driekwart van de EG-export van deze produkten in 1984, maar volgens de woordvoerder van de commis sie wordt over percentages niet meer gesproken. Naar hij opmerkte, stelt het akkoord de EG in staat dit jaar in totaal meer dan een half miljoen ton van de elf staalsoorten te leveren. Voor Nederland is van belang dat de onder meer door Hoogovens geëxporteerde halffabrikaten buiten het ak koord zijn gebleven. De EG voerde vorig jaar nog 800.000 ton van deze produkten uit naar de VS. Het staalconflict tussen de EG en de VS liep de afgelopen maanden af en toe. hoog op. De Amerikanen hadden gedreigd de Europese uitvoer zeer drastisch te beperken als het niet tot een akkoord zou komen. Van haar kant had de EG vergeldingsmaatregelen voorbereid voor het geval dat de Amerikanen hun dreigementen ten uitvoer zouden leggen. De VS hielden van begin af aan yast aan een exportbeperking van 25 procent ten opzichte van vorig jaar. De EG heeft zich daar wekenlang tegen verzet, maar heeft nu toch wat water bij de wijn gedaan. De schuiving van de ingangsdatum naar 1 augustus mag als se concessie gelden. HOOGLAND - Twee Utrechtse biologiestudenten hebben gisteren in een dertig meter hoge beuk in de bossen bij Hoogland, nabij Amersfoort, enige oerwoudervaring trachten op te doen. Het tweetal. Jan Klomp (boven) en Am an- yy^e, vertrekt eind deze maand voor een jaar naar Columbia om studie te verrichten naar de vegetatie in de kruinen va,n oerwoudbomen. (foto anp> DEN HAAG (GPD) - De Diensten bond FNV probeert te bemiddelen in een „soort van oorlog" tussen de Amerikaanse grootwinkel-keten van het Zaandamse Ahold-con- cern. Giant Food Stores, en de Amerikaanse bond van winkelper soneel. Een bestuurder van deze Ameri kaanse bond, United Food and Commercial Workers International Union, heeft de afgelopen drie da gen besprekingen gevoerd met de Nederlandse zusterorganisatie. Een woordvoerder van de Dien stenbond zegt overtuigd te zijn van de slechte betaling en sociale voor zieningen van met name de deel tijdwerkers bij Giant Food. Volgens de Dienstenbond da teert het conflict tussen de winkel keten en de bond in de Verenigde Staten eigenlijk al van voor de overname in 1981 door het Neder landse Ahold-concern (Albert Heyn, Miro etc.). De organisatie graad van het winkelpersoneel in de staten waar Giant Food geves tigd is - Pennsylvania, Maryland en Virginia - is over het algemeen vrij hoog, terwijl er van de inmid dels 38 vestigingen van Giant Food slechts 2 georganiseerd zijn. Volgens de Dienstenbond is dat vooral te verklaren uit het feit dat de Giant Food-winkels in de kleine stadjes en op het platteland geves tigd zijn. Anders dan in Nederland MOSKOU (AFP) - Minder dan vijf maanden nadat Michael Gor- batsjov partijleider werd heeft de Russische leiding een eerste se rie maatregelen bekendgemaakt om de doelmatigheid van de eco nomie en de kwaliteit van de in dustriële prodiikten te vergro ten. In een zondag gepubliceerde resolutie van het centrale comité van de communistische partij wordt het eigen initiatief van be drijven aangemoedigd door het verlenen van een zekere mate van financiële autonomie. De omvang van de verdiensten van de bedrijven wordt afhankelijk gemaakt van de kwaliteit van de produkten. De maatregelen zijn de uit komst van het experiment dat door Joeri Andropov bij vijf mi nisteries in de industriesector is begonnen. Op dit moment zijn Russen gaan kwaliteit beter belonen de hervormingen van toepassing op nog twintig andere departe menten. Het experiment berust op het functioneren van produk- tie-eenheden als verantwoorde lijke elementen in de economie, waarbij het bedrijf een meer ac tieve rol in het planningsproces dient te spelen. De bedrijfsleiding zal voortaan premies kunnen verdienen op basis van het aantal verkochte artikelen en niet, zoals vroeger, op basis van het aantal geprodu ceerde goederen. Andere maatre gelen moeten er voor zorgen dat de kwaliteit van de industriële produkten verbetert. De organi saties voor warencontrole gaan daarbij een grotere rol spelen. Zij kunnen voortaan het predi kaat „superieure kwaliteit" uit delen aan bepaalde bedrijven. De bedrijven mogen de betref fende artikelen dan dertig pro cent duurder verkopen. Produk ten met een slechte beoordeling door de organisatie voor waren- controle moeten vijf tot vijftien procent in prijs worden verlaagd, met een ondergrens ter waarde van de produktiekosten. Ook mogen de gelden voor de bedrijfsontwikkeling op een meer autonome wijze worden be steed. Investeringen zullen on der het huidige economische be leid vooral gedaan worden ten behoeve van de modernisering van bestaande bedrijven. Kans op deelname in Shell minimaal DEN HAAG (ANP) - Nederland is in beginsel bereid mee te werken i het openhouden van de Shell- overleg met Venezuela en de Ne derlandse Antillen te bespreken welke mogelijkheden er zijn c raffinaderij op Curasao. Of Neder- werkgelegenheid die de raffïnade- land zal deelnemen in het bedrijf, rij_biedt te behouden. Ecu bij reiswereld aangeprezen DEN HAAG (ANP) - De Europese Commissie zal proberen Europese TiAtouroperators te doordringen van Haven Amsterdam het nut van gebruik van de Ecu. In het eerste halfjaar van 1985 Pez? geldeenheid - die in Neder- werden 13,3 miljoen ton goederen [and op ruim 2,50 gulden staat-zou in de Amsterdamse haven behan- kunnen worden toegepast bij de deld, ongeveer evenveel als in de aankoop van hotelruimte en ver- eerste helft van vorig jaar. Dit heeft Vüe[ of blJ de verkoop daarvan aan wethouder Heerma (economische reisbureaus in andere landen. zaken) meegedeeld. Het aantal be handelde zeeschepen bedroeg diezelfde periode 2.340, dat waren er 170 meer dan in de eerste zes maanden van 1984. Diamanten In de eerste helft van dit jaar is er over de hele wereld voor 837 mil joen dollar aan diamanten ver kocht, zo blijkt uit cijfers van het Zuidafrikaanse concern De Beers. Het bedrag is 25 procent hoger dan de omzet in de tweede helft van 1984, maar elf procent lager dan die in de eerste helft van vorig jaar. Dit heeft het „dagelijks bestuur" ran de Gemeenschap meegedeeld n antwoord op vragen vanuit het Europees Parlement. Gebruik van de Ecu als transactiemiddel, in de plaats van niet-Europese valuta's en in het bijzonder de dollar, zou kunnen bijdragen tot een betrek kelijke stabilisering van de in com munautaire geldeenheden uitge drukte prijzen, aldus de Commis sie. De Ecu is een monetaire een heid die wordt berekend aan de hand van bepaalde hoeveelheden van de valuta's van de EG-landen, vooral op grond van sche betekenis van élk land.1 i welke vorm dat zou kunnen, is momenteel nog onduidelijk. Ne derland moet eerst beschikken over veel meer-gegevens over de raffinaderij. Bovendien zijn tal van onderde len van het recente Venezolaanse voorstel voor het in stand houden de raffinaderij nog onduide- Elke financiële betrokkenheid van Nederland zal volgens De Ko ning echter gevonden moeten wor den binnen de ontwikkelingshulp die Nederland aan de Antillen ver strekt. Per jaar gaat het daarbij om een bedrag van 250 miljoen gulden voor de zes eilanden. De Koning sloot i i toelich- lijk. Het gaat daarbij ondere andere ting tegenover journalisten na af- het cruciale punt van de prijs van de olie die Venezuela aan de raffinaderij levert. minister De Koning (An- loop van het overleg niet uit dat Nederland zou kunnen gaan parti ciperen in het aandelenkapitaal de raffinaderij. De regering tilliaanse zaken) gisteren na afloop heeft geen voorkeur overleg met de vaste Ka- gaan participeren in het bedrqfsle- dan nu al het geval is, maar de- i zienswijze zal niet al te dogma- Antilliaanse zaken. Nu de Shell-directie beslo- I ten heeft de raffinaderij in de loop tisch gehanteerd worden, aldus De i deze en de volgende maand ge- Koning. leidelijk te sluiten, is Nederland, aldus De Koning, bereid om in WD-woordvoerster Terpstra liet De Koning weten dat de WD in ieder geval tegen Nederlandse deelname in het aandelenkapitaal is. Alleen onder zeer uitzonderlijke omstandigheden zou de WD een ander standpunt kunnen innemen, aldus mevrouw Terpstra. Ook de grootste oppositiepartij, de PvdA, voelt niet veel voor rechtstreekse deelname, aldus PvdA-Kamerlid Vermeend. De Koning, die vandaag naar de West vertrok,- keert 17 augustus weer in Nederland terug. Hij zal tij dens zijn bezoek eerst in overleg met Venezuela en de Shell-directie trachten te bereiken dat de raffina derij tot 31 oktober open blijft. De Koning meent dat die tijd in ieder geval nodig is voor de besprekin gen tussen Venezuela, de Neder landse Antillen en Nederland. De situatie waarin de raffinaderij mo menteel verkeert is de Nederland se regering nog volstrekt onduide lijk en daarom is er tijd nodig om de vereiste gegevens te verzame len, aldus De Koning. is het Amerikaanse personeel ook per vestiging georganiseerd. Daar voor is een meerderheid van het personeel noodzakelijk: wanneer eenmaal 51 procent de vakbonds- kaart heeft aangevraagd is meteen het hele bedrijf georganiseerd. Door de lage organisatiegraad van het personeel kan Giant Food behoorlijk op salarissen en andere arbeidsvoorwaarden besparen en daardoor oneerlijke concurrentie leveren met de andere detailhande laren, zo meent de Amerikaanse bondsbestuurder Peter Huegel, die de afgelopen drie dagen op bezoek was bij de Dienstenbond in Woer den. Zowel de Union als Giant Food proberen nu de werknemers thuis te bewerken over al dan geen lidmaatschap van de bopd. Dit heeft geleid tot een söort van oor log, aldus de woordvoerder van de Dienstenbond, waarbij inmiddels twee ontslagen zijn gevallen en de bond probeert de klanten tot een boycot van Giant Food te bewe gen. Bij het Ahold-concern in Zaan dam wil men niets over de proble men met de Amerikaanse bond (met 1,3 miljoen leden) kwijt en verwijst men naar de directie van Giant Food in Carlisle, Pennsylva nia. De Dienstenbond FNV is ech ter redelijk optimistisch over een willig oor bij de directie in Zaan dam. „Het zou de eerste holding ter wereld zijn die niets heeft te vertel len over de gang van zaken bij dochter-ondernemingen", aldus de woordvoerder van de Diensten bond. „Bovendien hebben wij vrij goede ervaringen met Ahold, waar in Nederland een redelijk sociaal beleid wordt gevoerd". Ruim de helft van het bedrijfsre sultaat van Ahold werd vorig jaar in- de Verenigde Staten gereali seerd. Naast Giant Food met een omzet in 1984 van 429 miljoen dol lar bezit Ahold ook de grootwin kelketen Bi-Lo in de staten Noord en Zuid-Carolina, Georgia en Ten nessee (omzet in de 152 vestigin gen van ruim een miljard dollar in 1984). In het jaarverslag schrijft de Ahold-directie met name een uit breiding van het aantal filialen van Giant Food te willen realiseren, terwijl ook rekening wordt gehou den met de overname van een der de winkelketen. MEXICO-STAD - Als een man de tijnsamerikaans blok ten opzichte se president Leon Febres Cordero. de schuldenlast toch nog de kans „medeve- krijgen om economisch te groeien, de Latijn- Men beroept zich daarbij op de in WM jo—j-- - stelde dat "niet Mexico uitgedachte stelling dat het nog eens 12860 jaar extra als hij aanslag gepleegd op het geweten betalen", zoals Castro wil, daarom onmogelijk is om te betalen als de "oneerlijk" zou zijn. nationale economie wordt ver lamd. Latijnsamerikaanse schuld dollar zou moeten tellen zc daar 11574 jaar mee bezig zijn ook de rentes op die manier moetqn tellen. Maar dan zou hij zich wel 24 uur per dag aan die taak moeten wijden en een dollar per Onbetaalbaar seconde moeten tellen, Volkswagen Het Westduitse automobielcon cern Volkswagen heeft in de eerste helft van dit jaar een winst geboekt van 281 miljoen mark tegen een verlies van 162 miljoen mark in de zelfde periode van 1984. De omzet steeg met 19,9 procent tot 26,69 miljard mark en de investeringen namen met 32 procent toe tot 3,02 miljard mark. Olieproduktie Saoedi-Arabië zal zijn oliepro- De Cubaanse leider Fidel Castro duktie in augustus niet vergroten, gebruikte tijdens de afsluiting van zo heeft minister van olie Jamani de schuldenconferentie in Havan- gisteren gezegd. Eerdere uitspra- na dit soort vergelijkingen om aan ken van Jamani. als zou Saoedi- te tonen dat de Latijnsamerikaanse vèrtê^nwoordi'gers de Westerse schuldeisers, zoals Emmanuel had het c hij Castro eigenlijk had gehoopt. Maar rantwoordelijkheid 1 toch heeft de Cubaanse leider samerikanen" i Tijdbommen door Rob Sprenkels Arabië deze maand de olieproduk- schuldenlast onbetaalbaar is. Vol- HP tie wel tot boven het door de OPEC gens Castro zou met de bijna 400 ringen - blijkbaar allemaal bang De conferentie werd bijgewoond door meer dan 1200 deelnemers. In totaal kregen 234 afgevaardigden het woord, onder wie oud-p: denten, oud-vice-presidenten I nobelprijswinn'aars als de schrijver Gabriel Garcia Marquez en de Ar gentijnse mensenrechtenstrijder Adolfo Perez Esquivel. Bijna alle sprekers waren het in principe met Castro eens dat de schuld onbe taalbaar is. Maar ondanks de linkse overheersing en het gebrek aan rs van de belang rijkste Latijnsamerikaanse rege- Fidel Castro haalde wat dat be treft het meest recente en tevens meest radicale voorbeeld aan: Pe ru. De nieuwe Peruaanse president Alan Garcia heeft zich de woede van de bankierswereld en de Ver enigde Staten op de hals gehaald door aan te kondigen dat hij voor lopig niet meer dan 10 procent van de exportopbrengsten voor het af betalen van de schuld zal aanwen- de sterkste landen, zoals de"'Maaj ook, dat volBens Ca" Het grote dillemma is en blijft echter hoe er moet worden betaald. Emmanuel zelf merkte op dat „het j - sociale evenwicht en de democra- f tie" niet in gevaar mag worden ge bracht. De herstructureringprogra- ma's van het Internationale mone taire Fonds worden in heel Latijns- Amerika gezien als "sociale tijd bommen". dus dan* de totale schuld nu be draagt. "De schuld is precies kanker", zo besloot de Cubaanse leider, „en de enige manier om ermee af te reke nen is chirurgische verwijdering". Castro merkte op dat als er ook maar een klein beetje zou overblij ven, dat dan "het kwaad" zou her leven. Met andere woorden: La- tijns-Amerika moet gezamelijk be slissen om niet meer te betalen. Personeel wil niet inleveren voor redding machinefabriek WINSCHOTEN (ANP) - Het personeel van de machinefa briek Noordned is niet van plan om 7,5 procent loon in te leve ren voor het behoud van het be drijf. Het inleveren van loon door het personeel was een voorwaarde die werd gesteld door het ministerie van econo mische zaken voor het verlenen van financiële steun. Alleen on der die voorwaarde wilde het ministerie een achtergestelde lening verstrekken aan het be drijf. Tijdens een personeelsverga dering gistermiddag in Win schoten bleek dat het personeel twijfelde aan het nut van het in leveren van het salaris. „De mensen balen ervan dat ze ja ren lang hebben ingeleverd zonder dat dat iets opleverde", zo verklaarde districtsbestuur der J. Wolthers van de FNV. Volgens hem moet het ministe rie van economische zaken eerst de garantie geven dat er financiële steun komt. „Als dat zeker is, dan willen we verder praten",aldus Wolthers. Bij Noordned werken momenteel 128 ADVERTENTIE toegestane contingent vergroten, miljard dollar alle Latijnsameri- hebben de afgelopen week tot een kaanse kinderen 17 jaar lang dage- internationale bankierswereld - prijsverlaging op de vrije markt ge- lijks een protemerijk dieet kunnen leid, en daarmee tot een koersda- worden voorgezet, ling van het Britse pond. Jamani heeft in het verleden gedreigd de De continentale dialoog, die vori- hele markt te overspoelen met ge week in Havanna is gehouden, r eventuele repressailles ationale bankierswer<___ fer toch ook mensen die stel den dat de schuld wel degelijk moet worden betaald. Een Zelfs Mexico, hebben de IMF-recepten de koopkracht sterk doen dalen, terwijl de omvang van de Mexi caanse schuld toch blijft stijgen. Volgens Fidel Castro is de schuld wiskundig gezien onbetaalbaar. En stro niet de oplossing. Kanker Als iedereen het Peruaanse voor beeld zou volgen, zo berekende Ca stro, dan betekent dat - indien r goedkope olie en zo de wereld- heeft nu niet meteen een stap gezet nuel, de speciale afgevaardigde hen was Carlos Emma- schuld blijven groeien. niemand heeft die stelling weten te geen nieuwe leningen aangaat - weerleggen. Ondanks alle offers dat Latijns-Amerika over twintig die de schuldeisers van de Latijn- jaar meer dan tweeduizend miljard samerikaanse volkeren eisen zal de dollar bij het Westen in het krijt zal staan, ondanks het feit dat markt te ontwrichten. op weg naar een gezamenlijk La- Alle Latijnsamerikaanse regerin- dan al bijna 600 miljard dollar 2 de conservatieve Equatoriaan- gen streven ernaar dat zij ondanks hebben betaald, aanzienlijk m< maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6