Franse boer spuit wel met hormoon Kleuter kleumt nacht in maïsveld Lekker Dier wil stro in varkensstal Italiaanse justitie wil Turk Asian verhoren SOS-Racismegroep terug naar Frankrijk gestuurd DINSDAG 6 AUGUSTUS 1985 IMffl PAGINA 5 Europese Commissie: geen verbod DEN HAAG (ANP) - De Franse veeboeren mogen het groeihormoon trenbolonacetaat blijven gebruiken in hun kalfsmesterijen. De Europese Commissie vindt het ge bruik van dit hormoon, dat onlangs werd toegestaan in een nieuwe Franse wet, niet strijdig met de door de Commissie voorgestelde richtlijn om meer eenheid te brengen in de wetgeving in de EG-landen over hormoongebruik in de veehouderij. SCHIPHOL (GPD) - De actiegroe- pen in Zwanenburg zijn niet van plan hun acties tegen de luchtha ven Schiphol te stoppen. Een ge sprek tussen vertegenwoordigers van de actiegroepen en de directie van Schiphol heeft niets opgele verd. Een beroep van de president-di recteur Wegstapel van Schiphol op de Zwanenburgers om acties niet tegen de luchthaven te richten maar op de politiek, wezen de ac tievoeders af. Volgens hen is Schiphol verantwoordelijk voor het niet-draaien van de vierde baan. Hun woordvoerder, huisarts Van Ojik zei letterlijk: "Schiphol is de kwade genius achter het niet- draaien van de Zwanenburgbaan". Het verzoek tot een gesprek volgde op de eerste van zeven door de actiegroep aangekondigde pla gen tegen Schiphol. Vorige week maandag lieten actievoerders tien- Zwanenburgers zetten 'zeven plagen' tegen Schiphol voort PvdA-Europarlementariër Van den Heuvel had de Commissie ge vraagd het gebruik van dit synthe tische hormoon te verbieden. De Commissie zegt in haar antwoord 5 zich ervan bewust te zijn dat de re- J gelingen van afzonderlijke EG-lan den over stoffen als hormonen ver schillen vertonen, die kunnen lei den tot concurrentievervalsing en handelsbelemmeringen. Veel Ne derlandse veeboeren zeggen het middel uit economische overwe gingen wel te moeten gebruiken. De Commissie heeft voorgesteld dat bestaande nationale regelingen van kracht blijven tot de ministers de richtlijn hebben goedgekeurd. Aangezien het gebruik van trenbo lonacetaat tot nu toe in Frankrijk was toegestaan, is de onlangs in de nieuwe wetgeving bevestigde machtiging tot gebruik van die stof niet strijdig met de voorgeschre ven huidige stand van zaken, aldus de Commissie. Overigens gelden voor het vlees dat in de restaurants van de gebou wen van de Commissie wordt ge serveerd de gezondheidsvoor schriften van België. Die bepalen dat geen vlees mag worden verhan deld dat hormoonresten bevat. Mest De Nederlandse maatregel om in verband met het mestprobleem nieuwbouw van varkens- en kip- Vrouwen mogen straten vegen in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse stadsreiniging wil meer vrouwen in dienst nemen als veeg- sters en eventueel als vuilophaal- sters. Hoe de vrouwen geworven gaan worden is nog niet bekend. Eerst zullen de douche- en toiletfa ciliteiten op de sectieposten aange past moeten worden, aldus een woordvoerder van de staqdsreini- ging, die het initiatief gisteren be kendmaakte. Behalve enkele 'morgensterren' die tussen het huisvuil voor hen nog bruikbare spullen zoeken, zijn in Amsterdam geen vrouwen actief werkzaam bij het schoonhouden van de stad. Van de 1700 perso neelsleden van de gemeentelijke dienst stadsreiniging werken wel 40 vrouwen op kantoor. Volgens directeur Boersma zou den 'meer vrouwen binnen een mannenwereld als de stadsreini ging weieens een vruchtbare kruis bestuiving kunnen zijn'. Boersma zei dit voor Stad Radio Amster dam, die een prijsvraag had geor ganiseerd rond het schoonhouden van de hoofdstad. Boersma had be loofd dat de winnende tip uitge voerd zou worden. Winnares Marij ke Basten uit Amsterdam leverde het idee om vrouwen in te zetten bij het straatvegen, met de aante kening dat zij hun werk zouden moeten doen met vrolijk gekleurde wagentjes en in vrolijke overalls. Om die suggestie kracht bij te zet ten solliciteerde zij zelf inmiddels bij de stadsreiniging. Nog niet be kend is of zij inderdaad werd aan genomen. ADVERTENTIE Onze ervaring berust op honderden Poggenpohl- keukens. Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, perfekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog. [poggenpohll keukens! I Al 21 jaar de betrouwbare keukenspecialisL Industrieweg 14 De Grote Polder I Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 tallen witte muizen los in het sta tionsgebouw op de luchthaven. Door middel van acties willen de Zwanenburgers de luchthaven en de regering alsnog bewegen de vierde baan te draaien. Schiphol en de Zwanenburgse vertegenwoordigers konden slechts op een punt overeenstem ming bereiken. Op beider verzoek zal de stichting Geluidshinder Schiphol (SGS) nog eens onder zoeken hoe groot de toekomstige geluidsbelasting in Zwanenburg is bij een volledige benutting van de capaciteit van Schiphol (250.000 vliegtuigbewegingen per jaar). Vol gens Schiphol komt de overlast slechts iets boven het wettelijk toe gestane maximum. De Zwanen burgers daarentegen zijn van me ning dat de overlast de limiet ver zal overschrijden. "Zwanenburg is tot in lengte van jaren veroordeeld tot een onaan vaardbare geluidsoverlast. De si tuatie in het dorp blijft onleef baar", aldus Van Ojik. De enige mogelijkheid om tot een leefbare gemeenschap te komen, is volgens hem draaiing van de vierde baan. De huisarts haalde resultaten van onderzoeken naar voren om aan te tonen dat de geluidshinder van grote invloed is op de gezond heid van de inwoners van Zwanen burg. Het aantal mensen met hart en vaatziekten is 50 procent hoger dan in vergelijkbare plaatsen, veel mensen lijden aan slapeloosheid en ook is het aantal mensen dat aan kanker sterft hoger dan elders. Volgens van Ojik heeft Schiphol de plicht om als bedrijf ervoor te zorgen dat mensen in de omgeving in een goed milieu kunnen leven. "Het mag de mensen niet veroor delen tot levenslange problemen. Schiphol moet geld uitgeven voor draaiing van de vierde baan". Ge beurt dat niet en beslist het parle ment in het nadeel van Zwanen burg, dan zal worden geprobeerd de luchthaven met acties te over tuigen, ook al brengen die Schip hol grote schade toe. Schiphol gaat zich overigens wel bezinnen op maatregelen tegen eventuele nieuwe acties. Die zijn volgens Wegstapel niet bij voor baat af te keuren, maai- ze moeten niet aan andere schade toebren gen. Pleidooi voor zwarte doos in autoverkeer DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Europarlementariër Visser heeft een pleidooi gehouden voor een 'zwarte doos' voor de auto. Die .hoeft niet groter te zijn dan een si garettendoosje en kan de politie van de nu vaak bij ongelukken ont brekende exacte gegevens voor zien. De Europese Commissie wil echter eerst onderzoek naar econo mische, sociale en wettelijke gevol gen van zo'n registratie-apparaat. De Commissie wijst erop dat veel rechtbanken bijvoorbeeld de al langer bestaande tachograafschij- ven niet als absoluut betrouwbaar bewijsmateriaal beschouwen. penhouderijen te verbieden in een aantal gebieden, vindt geen navol ging bij de EG-partners, antwoordt de Europese Commissie op vragen van de Duitse Europarlementariër Rother. Nederland heeft sinds3 november dat verbod in gesteld om verdere verontreiniging van bodem en grondwater door nitraat en zware metalen als fcoper te voor komen. In Nederland bestaat onge veer 32 procent van de in bodem en grondwater voorkomende zuur- houdende stoffen uit ammoniak, dat voor 90 procent afkomstig is van grote veehouderijen. De Com missie zegt dat de nieuwe Neder landse regeling haar niet officieel is meegedeeld. Zij kent wel Neder landse rapporten over de belangrij ke rol die ammoniak zou spelen in de vorming van zure regen. Protest tegen overplaatsing Amsterdamse prostitutie AMSTERDAM (ANP) - In Amster dam is gisteravond laat gedemon streerd tegen het beleid van de ge meente inzake de straat- en heroï- neprostitutie. Naar schatting van de politie demonstreerden enige tientallen mensen in de Utrechtse- straat nabij de Herengracht, waar tippelen vanaf vannacht door de politie niet langer zal worden ge doogd. De demonstranten, meest vrou wen, waren sympatisanten van or ganisaties van prostituees. De or ganisatie van Vrouwen in de Pros titutie (VIP), een belangenorgani satie van heroïnehoertjes, had tot het protest opgeroepen. De demonstratie was met name gericht tegen het besluit van de ge meente het tippelen in de Utrecht se buurt en (vooral) op een stuk van de Herengracht na vandaag niet langer toe te staan. Vanaf woensdagnacht is een deel van de De Ruyterkade als gedoogzone aangewezen, waar hoertjes mogen tippelen. De bewoners van de De Ruyter kade en aldaar gevestigde bedrij ven, maar ook de hulporganisatie van de prostituees hebben fel te gen deze verplaatsing geprotes teerd. Overleg met de gemeente heeft niets opgeleverd. In een verklaring veroordeelt VIP het gemeentelijk beleid scherp. "In Van Thijn's heilige oor log voor een schone olympische stad, wordt alles wat niet in dat cleane plaatje past de stad uitge bonjourd. De moraal is midde leeuws: h oeren, zwervers, bede laars de stadspoorten uit!", aldus VIP. UTRECHT (ANP) - De stichting Lekker Dier is vandaag een inza melingsactie voor de aanschaf van stro begonnen om bij te dragen aan de welzijnsverbetering van var kens. De actie is een onderdeel van de mestvarkenscampagne 'Stro voor varkens'. Lekker Dier wil daarmee aan consumenten, boeren en overheid duidelijk maken dat met eepvoudige en goedkope mid delen varkens 'meer leven voor hun dood geboden kan worden'. Uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken dat varkens het in een stal met stro op de vloer meer naar hun zin hebben, beter groeien en minder snel ziek zijn dan in de gangbare stal met een half of volle dig roostervloer, aldus de stich ting. Volgens Lekker Dier sterft in Nederland nu elke anderhalve mi nuut een varken voortijdig in een kaal betonnen hok. Daar is een le ven van ten hoogste zes maanden aan voorafgegaan met pijnlijke po ten door de roostervloer, longaan doeningen door stof in de stal en een totaal gestoord gedrag. EIGEN HUIS (ANP) - In vergelij king met andere Westeuropeanen wonen relatief weinig Nederlan ders in een 'eigen huis'. Volgens de Europese Commissie zijn vier van de tien huizen in Nederland be woond door de eigenaar. In Ierland en Griekenland is dat bij drie van de vier woningen zo, in Luxem burg en België zijn dat er drie van de vijf. Alleen in West-Duitsland is het percentage 'eigen huizen' een fractie lager dan in Nederland. Voor informatie 'pausproces' WIERDEN (GPD) - De vertegenwoordigers van de Franse jonge rengroep SOS-Racisme, die vandaag in Wierden zouden worden ontvangen, zijn afgereisd naar Frankrijk. De jongeren hebben zich de afgelopen dagen in Amsterdam misdragen door niet of veel te laat op bijeenkomsten te verschijnen. De groep, die van Wierden zou doorreizen naar Denemarken, is teruggestuurd naar Parijs. De Franse groep, bedenker van de succesvolle button met de slogan 'Touche pas a mon pote' (Kom niet aan mijn makker), waar van er al twee miljoen zijn verkocht, zou vandaag in het Molukse centrum van Wierden worden getrakteerd op Molukse versnape ringen en dansen. Ook zouden woordvoerders van het Wierdense gemeentebestuur en van de Molukse gemeenschap de Franse jon geren toespreken. De groep uit Parijs was bezig aan een rondreis door Europa. De jongeren die vorige week door burgemeester Van Thijn in Amster dam werden ontvangen zouden vandaag doorreizen naar Dene marken. "Zij hebben zich niet al te netjes gedragen. Als de jonge ren werden verwacht op een bijeenkomst, gingen ze liever zwem men. Ze kwamen veel te laat op afgesproken plaatsen. Daarom zijn ze teruggestuurd naar Frankrijk", aldus woordvoerder van het Wierdense comité Beunk. Volgende week wordt een vertegenwoordiger van het comité SOS-Racisme uit Frankrijk in Utrecht verwacht om de zaak in het reine te brengen. AMSTERDAM (ANP) - Sail '85 heeft alle verwachtingen ver over troffen. Toen de schepen vandaag ons land verlieten en Sail '85 werd afgesloten, waren tussen 4,5 en 5 miljoen bezoekers geteld, twee mil joen meer dan was verwacht. Gisteren was het vrij rustig vol gens de organisatoren. Maar on danks het slechte weer waren er toch ongeveer 300.000 bezoekers naar de Amsterdamse haven geko men om de zeilschepen te bezichti gen. Het grote slotvuurwerk behoef de niet te worden afgelast vanwege de slechte weersomstandigheden. Die leidden zondagavond al tot het aflosten van de luchtshow, en ook gisteren kwam die show door het slechte weer de te vervallen. Hoewel de weersberichten voor vanmorgen opnieuw harde wind in het vooruitzicht stelden, ging de 'Parade of Sail' door. Tussen negen en tien uur formeerden de schepen zich in het havenfront. Ongeveer 2.000 schepen deden aan die para de mee. De rijkspolitie te water was giste ren wel zeer origineel op het water vertegenwoordigd. Handige jon gens van de technische dienst kwa men met een heuse 'zelfbouwer' op de proppen, die compleet met zwaailicht en sirene de orde op het drukke IJ handhaafde. (foto ANP) ROERMOND/ROME (ANP/AP) - De openbare aanklager in het 'pausproces', Marini, komt deze week naar Nederland om de Turk Samet Asian te verhoren in ver band met de aanslag op de paus in 1981. Hij wil proberen Asian over te halen naar Rome te komen om in het proces te getuigen. De Turk Ahmet Agca schoot Johannes Pau- lus II neer op het St. Pietersplein, waarbij de paus ernstig gewond raakte. Hij is tot levenslang veroor deeld en is nu kroongetuige in een proces waarin de Italiaanse justitie wil bewijzen dat de Bulgaarse ge heime dienst de eigenlijke op drachtgever voor de aanslag is ge weest. 'Nepagenten' overvallen bank Rosmalen ROSMALEN (ANP) - Twee als po litieman verklede mannen hebben gisteren de Rabo-bank aan de Ou de Baan in Rosmalen overvallen. Hoeveel geld er is weggehaald wil de de politie van Den Bosch niet vertellen. Nadat de eerste bankbe diende het gebouw was binnenge gaan, gebaarden twee politie-agen- ten aan de voordeur dat ze binnen wilden. De vrouw liet beide man nen binnen, waar ze zich ontpop ten als overvallers. Ze eisten onder bedreiging met een pistool dat de vrouw de kluis zou openen. Dat was niet mogelijk, omdat de vrouw geen sleutel bij zich had. Van de twee vrouwelijke werk nemers die later binnenkwamen had er een wel de sleutel bij zich, waarmee de kluis werd geopend. Nadat al het geld uit de kluis was gehaald bonden beide overvallers de drie vrouwen op stoelen vast en vertrokken weer via de voordeur. Sindsdien ontbreekt elk spoor. Hoe beide mannen aan de unifor men zijn gekomen is de politie niet bekend. Vijftien politiemensen zyn inmiddels begonnen aan een uitgebreid buurtonderzoek. Bij de aanslag werd een soortge lijk pistool gebruikt als het op scherp staande vuurwapen dat bij Asian in zijn bagage werd aange troffen toen hij per trein afgelopen 12 mei vanuit West-Duitsland op het station van Venlo arriveerde. Asian bleek op op de laatste dag van het pausbezoek op weg te zijn naar Den Haag. Hij bezat een ver valst paspoort en andere vervalste documenten. Wegens het bezit van een verboden wapen en valse reis- papieren werd hij door de Roer- mondse rechtbank op 12 juni ver oordeeld tot drie maanden gevan genisstraf met aftrek van voorar rest. Asian heeft inmiddels politiek asiel in Nederland aangevraagd. Medio deze maand is zijn straftijd voorbij en zal Nederland een be slissing moeten nemen over het al dan niet uitwijzen van Asian naar Turkije of naar West-Duitsland, waar hij de trein nam naar Neder land. Na zijn bezoek aan Nederland gaat Marini, die wordt vefgezeld door andere leden van de Romein se rechtbank, naar West-Duitsland om daar de Turk Yalcin Ozbey te •verhoren. Hij zou een van Agca's naaste vrienden zijn. In een verkla ring aan de Italiaanse justitie heeft Ozbey gezegd dat hij alles over de samenzwering tegen de paus wist en dat er op het tijdstip van de aan slag vier Turken op het St. Pieters plein waren. Marini wil zowel Ozbey als Asian overhalen naar Rome te komen om te getuigen in het proces tegen vier Turken en drie Bulgaren, die door Agca als medesamenzweerders zijn genoemd. UITLEVERING (ANP) - De PSP wil dat Nederland alles in het werk stelt om de door Spanje aan West- Duitsland uitgeleverde Nederlan der Dost naar ons land te krijgen. Eerste-kamerlid Vogt wijst in schriftelijke vragen aan de minis ters Van den Broek (buitenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie) erop dat Dost wordt vastgehouden wegens verkoop van hasj aan West duitsers in Nederland. De PSP'er vraagt bovendien om een scherp protest daar Dosts vermeende ver grijpen in ons land gering worden geacht maar in West-Duitsland ja ren gevangenis kunnen opleveren. Plotselinge verdwijning driejarige Linda mogelijk misdrijf DIDAM (GPD) - De sinds zon dagavond vermiste, driejarige Linda Tomlynson is gistermor gen vroeg geheel verkleumd ge vonden door een groep ter assis tentie opgeroepen ME'ers in een maisveld in de buurt van haar lo geeradres in Didam. Het meisje van Brits-Vietnamese afkomst is sterk onderkoeld, maar onge deerd na een nacht in de open lucht onmiddellijk naar het zie kenhuis in Zevenaar gebracht. Het kind verdween zondag avond rond acht uur 's avonds toen het met andere kinderen buiten speelde. Volgens groeps commandant Kloppenburg van de rijkspolitie in Didam is niet duidelijk hoe het kind in het maisveld terecht is gekomen. Een misdrijf wordt niet uitgeslo ten. Nhut-tan Le, waar de Tomlyn- sons en hun kinderen in Didam logeren, zit tegenover zijn schoonzus Lien Tomlynson en haar man David, de ouders van Linda, op de kinderafdeling van het Zevenaarse streekzieken huis. Linda babbelt weer hon derduit en kan zelfs weer lachen. Het angstige avontuur is goed af gelopen. Vandaag mag Linda misschien al weer uit het zieken huis. Moeder Lient: "We zaten gezel lig te praten. Onze kinderen had den met wat buurkinderen bui ten gespeeld en kwamen rond achten binnen. Opeens misten we Linda. Ze was er niet bij. Di rect gingen we op straat kijken. In de stromende regen met een zaklantaarn erop uit. Maar niets. Toen de politie gebeld. Die kwam met een man of tien en een speurhond. Nog vijftig buren kwamen helpen zoeken. Ook mensen die we helemaal niet kennen. Iedereen liep rond en Vader Tomlynson herenigd met zijn dochter Linda in het ziekenhuis van Zevenaar, waar het kind gistermor gen in zwaar onderkoelde toestand werd binnengebracht. Zondagavond was het plotseling spoorloos verdwe nen. (foto ANP» riep 'Linda, Linda'. Tot twee uur 's nachts hebben buren gezocht. Vergeefs". Juist vrijdag was het Engelse gezin aangekomen in Didam. Va der David Tomlynson is tech nisch ingenieur in het Midden- Oosten. Moede'* Lien is in 1978 als vluchtelinge uit Vietnam ge komen en trouwde David op Sri Lanka. Ook vorig jaar was de fa milie Tomlynson al in Didam op vakantie. Nu zou men er tot vrij dag blijven om na de thuisreis naar Engeland mogelijk weer Slaap "In Didam wonen goede men sen", zegt moeder Lien in het En gels. "Iedereen hielp meteen mee, hoewel ze ons niet kennen. Zelfs kinderen. Huis-aan-huis vroeg de politie in de buurt of ie mand het kind had gezien. Na acht uur bleek niemand haar meer gezien te hebben". Bij het zoeken werd rond drie uur in de nacht ver geschreeuw gehoord, maar voordat men goed en wel de plek kon bepalen waar dit vandaan kwam, hield het alweer op. Linda moet toen in slaap zijn gevallen, ondanks de regen en harde wind die het kind totaal verkleumden. Toen Linda van huis wegging, was het nog aardig weer. Het meisje droeg dan ook geen jas, alleen een t-shirt, een wit lang broekje en sportschoen- tjes. Na aankomst van twintig ME'ers gistermorgen ze'er vroeg werden de maisvelden in de buurt meter na meter uitge kamd. En jawel, daar lag naakt en geheel verkleumd, vuil en doornat en met schrammen Het vermiste kind roerloos tussen de dikke stengels. Mevrouw Tom lynson: "De politie belde ons om half negen op dat het kind te recht was. We waren geweldig blij, maar we mochten er niet naar tóe. In het ziekenhuis, waar het in een deken gerold was bin nengebracht, bleek dat de li chaamstemperatuur tot 30 gra den gedaald was. Om tien uur kregen mijn man en ik bericht dat we konden komen. Er is een bloedproef genomen en het kind heeft nu al weer soep gegeten en vruchtensap gedronken". Jongen Het eerste wat Linda tegen haar moeder zei, was: "De jon gen trok mij de kleren uit. Ik zei doe dat niet". Het net driejarige kind spreekt al goed Engels. In het ziekenhuis is het kind intensief onderzocht. De politie wilde gisteren nog niet meedelen wat van het medisch onderzoek en de verdere zoekacties op de vindplaats de resultaten zijn. Het kind had het over twee grotere jongens, maar het weet natuur lijk niet hoe oud die ongeveer waren. Gastheer Le: "Ik vind het natuurlijk wel erg vervelend en naar dat dit gebeurd is. Maar je weet niet of het wel»het werk van Didammers is geweest". Le is blq dat de hele buurt zo spontaan heeft geholpen bij het zoeken. Ook Didammers die juist op bezoek waren en twee broers van Le hebben meege- zocht. In het ziekenhuis in Zeve naar is Linda inmiddels het troe telkind van het gehele personeel. Elke zuster, broeder en dokter weet wie Linda is.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5