Benoeming raadslid voor VA L) ondanks bezwaren doorgezet Benoeming vier hoogleraren Kampioen Roem: 'Ik heb zelfverzekerd en constant gereden' Laken volgt Zonnevylle op Suil^erspinnen, poffertjes, enz. toch op feestmarkt 3 oktober Lezers Schrijven DINSDAG 6 AUGUSTUS 1985 LEIDEN LEIDEN - De 23-jarige Leidenaar Rody Roem, woonachtig in de Mi- lanenhorst, werd vorige week dins dag wereldkampioen model-auto racen in het Japanse Tokio. Afgelo pen zondag kwam hij omstreeks zeven uur aan op Schiphol. Ver moeid en gelukkig, "wantje hoopt natuurlijk te winnen, maar als je dan ook nog wereldkampioen wordt..." Enige tijd geleden werd Roem derde bij het Europese kampioen schap dat werd gehouden in Heemstede. Vijftien minuten lang lag hij op kop, toen reed hij de om heining in en werd uiteindelijk derde. "Die fout heb ik in Tokio niet ge- Automobilisten negeren rood LEIDEN - Diverse automobilisten hebben gisteren een bekeuring ge kregen omdat ze de stoplichten op de Stationsweg/Stationsplein voor rechtsafslaand verkeer negeerden. Volgens de politie rijden veel auto mobilisten op deze plek door rood. maakt", zegt Roem. "Ik heb daar zeer constant gereden. Trouwens, je kon het je niet eens permitteren om de omheining in te gaan; die was namelijk van hout en dat bete kent: één botsing en je modelauto is uitgeschakeld". Er deden iets meer dan honderd renners mee aan het wereldkam pioenschap, vervolgt Roem. "Van veel deelnemers wist ik natuurlijk niet hoe goed ze waren. Het was dus afwachten hoe de jongens uit Singapore en Hong Kong uit de bocht zouden komen". "Voordeel was weer dat die baan in Tokio speciaal voor deze wed strijd was aangelegd; niemand kende die baan eigenlijk goed". Van meet af aan lag de modelauto van Roem op kop. "Af en toe reed er iemand anders voor me, maar ik ben er telkens in geslaagd om. de kop weer over te nemen". "Ik heb volgens mij ook gewon nen omdat ik tamelijk zelfverze kerd heb gereden. Constant en zelfverzekerd. Ik had overigens veel zelfvertrouwen omdat ik de snelste kwalificatietij d had gere den". Wereldkampioen mode-autoracen eerdere aangelegenheid. LEIDEN - De heer M.A. La ken is benoemd tot lid van de Leidse gemeenteraad voor de VVD. Het nieuwe raadslid volgt Michiel Zon nevylle op die onlangs werd geïnstalleerd als burge meester van Ameland. Tinus Laken is 55 jaar oud en Lei denaar van geboorte. Hij is exploi tant van een recreatiepark voor zo- merbungalows aan de Vlietweg in Leiden. Over de benoeming van het nieuwe raadslid ontstond vori ge maand beroering binnen de WD-gelederen omdat Laken zich in het verleden heeft gekeerd tegen de bijna acht jaar oude samenwer- Advies commissie beroep- en bezwaarschriften: LEIDEN - Suikerspinnen, poffertjes, nougat en olie bollen mogen 3 oktober mogelijk toch op de feest markt langs de Oude Singel worden verkocht. De commissie voor beroep- en bezwaarschriften is al thans in een advies aan het college van B en W die mening toegedaan. De gemeente had de verkopers van deze lekkernijen aanvankelijk verwezen naar het kermisterrein. Een aantal gedupeerden was daartegen in beroep gegaan. Namens hen vond de bond van kerruisbedrijfhouders (Bovak) dat er een belachelijk onderscheid was ge maakt waarbij 'kleine etenswaren' als loempia's en ijs jes wel op de markt mochten, maar suikerspinnen en oliebollen alleen op de kermis verkrijgbaar zouden zijn. De gemeentelijke commissie is het daarmee eens en heeft die visie nu voorgelegd aan burgemeester en wethouders die er zich nu nogmaals over moeten bui gen. Willekeurig en discriminerend waren de verwijten die de handelaars de gemeente voor de voeten wier pen. Bovendien rees bij hen het vermoeden dat met deze 'discriminatie' alleen maar werd beoogd de kas van de 3 October-Vereeniging te spekken. Die regelt de kermis en zou met het afgeven van de vergunnin gen wat extra's kunnen verdienen. "Niet het algemeen belang, maar dat van de 3 October-Vereeniging wordt daarmee gediend". De Bovak trad voor de commissie namens elf han delaars in het geweer, maar alleen het beroep van drie handelaars werd in behandeling genomen. Naar de anderen was geen negatief antwoord op hun verzoek om een standplaats gezonden. De commissie concludeert dat geen enkele regel in de marktverordening een dergelijke beslissing rechtvaardigt. Dat de gemeente niets heeft te maken met het financiële belang van de 3 October-Vereeni ging en dat het belang van de consument door een dergelijk beleid wordt geschaad: liefhebbers van sui kerspinnen of oliebollen worden nu gedwongen zich in het kermisgewoel te storten, alleen maar om aan hun lekkernij te komen. Duivensport Uitslagen wedvluchten uit Soissons met jonge duiven en uit Bergerac met oude duiven. LPC. Soissons: 1, 2, 6 P. de Haas; 3, 5 J. v.d. Horst; 4, 8, 9 F. Gijsman; 7 J.H. Pen en zn.; 10 A. Siera. Bergerac: 1,3, 8 J. Staffe- leu; 2 J. v.d. Meijden; 4, 6 P. de Haas; 5 A. Siera; 7,9,10 W.L. On- stenk. De Reisduif. Bergerac: 1 G. v.d. Tang; 2 S. van Hoven; 3 W. Kop; 4, 8 N. de Groot en zn.; 5 G. van Stein; 6 K. v.d. Berg; 7 A. Noor- dermeer; 9 H. van Wezel; 10 W. v.d. Hoogt. Soissons: 1,8 J. Harte- velt; 2, 9 S. van Hoven3, 4 W. Kop; 5, 7 N. de Groot en zn.; 6 K. v.d. Berg; 10 W. Hartevelt. De Blauwkras. Soissons: 1, 8 comb. De Mooy2, 5 J. Rozier; 3 comb. Blom; 4 P. Brandt; 6 R. Verhoogt; 7 B. Diersman; 9,10 H. Koome. Bergerac: 1 B. Diersman; 2, 8 J. Rozier; 3 R. Verhoogt; 4, 5 C. v.d. Nieuwendijk; 6 comb. De Mooy; 7 A. v.d. Holst; 9 F. v.d. We tering; 10 H. Koome. Het Oosten. Bergerac: 1, 8 G. Hendrikse; 2, 5, 10 R. v.d. Nieu wendijk; 3 P. Duyl; 4,9 T. van As en zn.; 6, 7 B. van Putten. Sois sons: 1, 5, 6, 7,9 A. Pracht; 2 B. van Putten; 3 G. Hendrikse; 4 T. de Groot; 8 J. Smit; 10 P. van Duyl. PV Leiderdorp. Bergerac: 1 J. Knijnenburg; 2 comb. Reijka; 3 P. Sloos; 4-5 D. van Seggelen; 6 Th. Habbraken7 W. Jacobi; 8 D. Zwaan; 9 H. Flippo; 10 L. Klein. Soissons: 1-10 P. Sloos; 2-4-9 comb. Reijka; 3 F. Hogervorst; 5 H. Flippo; 6 D. Zwaan; 7 J. Knij nenburg; 8 D. van Seggelen. De Rijnklievers. Bergerac: 1 H.v.d. Star; 2 J. Kok; 3 A. de Vries; 4 Koster-Akerboom; 5 H. Sladek; 6 P. v.d. Wal; 7 J v. Ley- den; 8 K. v. Dokkum en zn.; 9 J. Zevenhoven; 10 K. v. Dókum en zn.; Soissons: 1 J. Kok; 2 K. v. Ley den; 3 H. v. Mil; 4 J. Kok; 5 A. de Vries; 6 J. Kok; 7 A. de Vries; 8 A. de Vries; 9 J. v.d. Wal; 10 K. van Dokkum en zn. De Vriendenclub; Bergerac: 1 P.J. Schlagwein; 2 com. Kooij- Werkhoven; 3 Th. Dongelmans; 4 W. Siera jr.; 5 C.P. Gijsman6 J. Beekman; 7 gebr. v.d. Voorn; 8 L. Kopman; 9 J.J. Degen; 10 A. v. Diggelen; Soissons: 1-2-6 com. Kooij-Werkhoven; 3-7 H. Gijs man; 4 gebr. v.d. Voorn; 5 A. Houeling; 8 W. Siera jr.; 9 L. Po- lane; 10 J. Doornik. Ontwerpen De Leidse werkgroep van Am nesty International zoekt ontwer pen voor haar groetkaarten, die in het kader van de jaarlijkse ac tiviteiten rond 10 december (de dag van de rechten van de mens) worden verzonden. Het belang van het behoud en de naleving van de mensenrechten dienen op de tekeningen en andere ontwer pen tot uitdrukking te worden gebracht. Wie interesse heeft kan voor verdere informatie terecht bij Anneke Rebergen, tel. 071- 765066. Tot 1 september kunnen ontwerpen worden gestuurd naar het adres Berylstraat 10, 2332 JT Leiden. Amnesty kan geen financiële vergoeding in het vooruitzicht stellen. Grand Hotel De soft funk-groep Grand Hotel treedt donderdagavond op in ca fé Napoleon aan de Steenstraat. Aanvang negen uur. Slim Jongerencentrum Het Bree- huys aan de Br eestraat heeft voor vrijdag een slotavond geor ganiseerd, waarop de band Slim zal spelen. De band brengt o.a. covers van Herman Brood, Roger Chapman en Graham Parker, maar ook eigen nummers. Het Breehuys is van acht tot twaalf uur geopend. Cursussen In het Leids Vrijetijdscentrum is de inschrijving begonnen voor het nieuwe cursussenseizoen. Op het programma staan gitaar, sa xofoon, acrobatiek, tekenen en schilderen, mime en clowning en de workshop geïmproviseerde (jazz)muziek. Nieuw is de vijf les sen tellende cursus geluidstech niek. Voor inlichtingen en in schrijven: LVC, Breestraat 66, tel. 071-1464481146449 op werkda gen van twaalf tot vijf uur en verder van 19 t/m 23 augustus ook 's avonds van zeven tot ne gen. Volksdansen kan ook in het LVC, bij de volksdansgroep Ta rantella. Aanmelding hiervoor gaat via Toos Knijnenburg, Lin destraat 34 in Leiden, tel. 071- 123377. Diefstal van condoomautomaat LEIDEN - Een winkelier van de Haarlemmerstraat heeft bij de poli tie aangifte gedaan van diefstal van een condoomautomaat. Volgens de winkelier is de automaat in het af gelopen weekeinde van de voorpui losgewrikt. LEIDEN - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks twee uur een 27-jarige Brit zonder vaste woon- of verblijf plaats aangehouden in de voorma lige Zeevaartschool aan het Noord einde. Volgens de politie scharrel de de 27-jarige op verdachte wijze rond in het pand. Hij was binnen gekomen door een ruit aan de ach terzijde te vernielen. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn vier hoogleraren benoemd. De jongste, mr. T.G. Drupsteen (39), is benoemd tot gewoon hoog leraar in het staats- en administra tief recht, waaronder ook het mi lieurecht valt. Drupsteen was van af 1981 al buitengewoon hoogle raar milieurecht aan de Leidse uni versiteit. Daarnaast werkte hij sinds 1971 bij de faculteit Rechts geleerdheid van de Vrije universi teit in Amsterdam. De tweede in leeftijd is dr. W.A. Wagenaar (44). Hij is hoogleraar in de toegepaste functieleer gewor den. Wagenaar was werkzaam bij TNO. Ook hij is driejaar als buiten gewoon hoogleraar verbonden ge weest aan subfaculteit Psychologie van de Leidse universiteit. Dr. J.W. de Vries (48) daarente gen is van wetenschappelijk mede werker buitengewoon hoogleraar geworden in de Nederlandse taal kunde. Hij is sinds 1972 als weten schappelijk hoofdmedewerker ver bonden geweest aan de Leidse vakgroep Algemene Taalweten schap. De Vries promoveerde in 1975 tot doctor in de letteren. Dr. D. Smeenk met zijn 62 jaren de nestor in het gezelschap is be noemd tot buitengewoon hoogle raar in de stofwisselingsziekten en endocrinologie. Smeenk werkt al 22 jaar op de kliniek voor inwendi ge geneeskunde van het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Hij werd in 1963 benoemd tot lector in de inwendige geneeskunde met de opdracht onderwijs te geven in de stofwisselingsziekten en endocri nologie. LEIDEN - Op de Hooigracht werd gisteravond omstreeks half twaalf een 22-jarige Leidenaar aangehou den die bezig was met het kraken van parkeermeters. Hij werd op he terdaad betrapt toen hij bezig was met het vernielen van een meter; uit die meter stal hij ongeveer hon derd gulden. Dierenasiel (3) Met stijgende verontwaardiging heb ik de laatste tijd de dag- en weekbladen gelezen over de peri kelen in en om het Leidse dierena siel. Nog verbaasder was ik over het ingezonden stukje van de fami lie Langezaal uit Nieuwkoop. Hoe kan iemand, die niet behoort tot de afdeling Leiden van de Dierenbe scherming (Nieuwkoop behoort tot de afdeling Gouda) zich men gen in deze aangelegenheid, die zuiver een zaak is voor onze regio? Waar bemoeien deze mensen zich eigenlijk mee? De uitspraak 'han den af van de Besjeslaan, afdeling Leiden' kunnen ze beter voor zich hobden. Laat ieder zich maar be perken tot zijn eigen werkgebied. Ook de opmerking, dat er in den lande wel asiels zullen zijn, die 'ons overschot' willen overnemen, is je reinste waanzin. We helpen dus de ze dieren niet aan een nieuwe eige naar, maar brengen ze naar een an der asiel. Is dit denken aan het be lang van het dier? Onze ervaringen als lid van de Dierenbescherming afdeling Leiden zijn uitstekend. We hoeven alleen maar te denken aan de wintervoedering. Elke dag zag je de auto van de dierenbe scherming hier in de regio rijden om de dieren van voedsel en stro te voorzien. Wat dacht men van de ve le zaken, die al door bemiddeling van de dierenbescherming tot een goed resultaat zijn gebracht? Denk eens aan de zaak 'Bobby'. Hoeveel honden en katten hebben al via de dierenbescherming Leiden een nieuwe eigenaar gevonden? Hoe veel mensen zijn al financieel ge holpen, als zij de hoge dierenarts kosten niet konden betalen? En nu dit geval met het Leidse dierenasiel. Als lid van de dieren bescherming Leiden en trouw be zoeker van de ledenvergaderingen weet ik dat dit bestuur, op verzoek van zijn leden, al jaren bezig is een betere verstandhouding te kweken tussen het stichtingsbestuur DLO en de dierenbescherming. Altijd strandde het op tegenwerking van het stichtingsbestuur. Het stichtingsbestuur zou eens goed bij zichzelf te raden moeten gaan welk doel zij eigenlijk beo gen. Blijven ze in de 'ivoren toren' zitten, of worden zij eindelijk eens wakker en gaan zij denken aan het belang van het dier? En dan niet één keer per jaar tijdens 'Beesten spul'. Dat is een erbarmelijke ver toning. De dieren worden vaak uit medelijden in een opwelling mee genomen en soms na een paar da gen teruggebracht naar het asiel. Nee, een open dag in het asiel, en dan liefst elke maand, dan zijn we op de goede weg. W. van Emmerik, Aak 47, Roelofarendsveen Hogere toeristische wegwijzers LEIDEN - De kleine toerist zal zich flink moeten rekken om de toeristi sche wegwijzers in de stad te kunnen ontcijferen. De paaltjes waarop naar interessante punten wordt verwezen, zijn een meter hoger gewor den. Ze waren zo vaak het mikpunt van vandalisme dat gemeente en VW tot deze maatregel besloten. Niet alleen werden de richtingaanwij zers met grote hardnekkigheid verbogen, maar ook met enige regelmaat in zijn geheel uit de grond gerukt en ergens anders geplaatst. Steviger verankering in de grond moet dat nu voorkomen. Er staan nu veertien van deze 'reuzewijzers' in de stad. Dat vandalen niet voor één gat te vangen zijn en in elk geval hoog kunnen rijken, bewijst deze foto, gemaakt op het Rapenburg. Geïnteresseerden in het universitaire WSD- complex worden de gracht in gestuurd. (foto Holvast) king, in het college van B en W, tussen liberalen en socialisten. La ken verklaarde vorige maand nog, in deze krant, het geen goede zaak te vinden als die samenwerking na 1986 wordt voortgezet. Hij is voor stander van een afspiegelingscolle ge waaraan ten minste ook het CDA deelneemt. Om van de vermeende 'dissi dent' in de fractie af te komen zijn door de VVD-top pogingen onder nomen het voormalige VVD-raads- lid Gijs de Vries (thans Europarle mentariër) in de Leidse raad te la ten terugkeren. Bij de collegepart ner van de liberalen, de PvdA, toonde men zich gisteren verrast dat deze opzet niet is geslaagd en Laken toch de opengevallen plaats in de raad zal innemen. Procedures Een andere kwestie waarmee de liberalen in hun maag zitten is de procedure die loopt tussen de ge meente en het nieuwbakken VVD- raadslid. Het college van B en W heeft Laken onlangs aangeschre ven over zijn weigering zijn wo ning aan de Vlietweg te laten aan sluiten op het gemeenteriool. Die aansluiting zou gratis geschieden, maar Laken zou in het vervolg wel rioolbelasting en lozingsrecht moe ten betalen. Het aanstaande raadslid weiger de volgens de gemeente mee te werken omdat hij meent het opper vlaktewater niet te vervuilen. Er zou alleen schoon water worden geloosd. Laken wilde bovendien slechts toestemming geven voor de plaatsing van een rioolpomp op zijn erf indien hij zou worden vrij gesteld van de betaling van riool belasting en lozingsrecht. Volgens een gemeentewoord voerder heeft Laken zich inmid dels, na het tijdstip waarop zijn raadslidmaatschap in zicht kwam, inschikkelijk getoond en via zijn advocaat laten weten alsnog, op kosten van de gemeente, op het ge meenteriool te willen worden aan gesloten. De termijn waarbinnen het Laken had moeten reageren, en waarbinnen die aansluiting op kos ten van de gemeente zou geschie den, is inmiddels evenwel verstre ken. Het college van B en W moet nu besluiten of zij het oude voor stel gestand doen (dat wil zeggen: aansluiting op kosten van de ge meente) of dat, nu de termijn ver streken is, het raadslid zelf voor de kosten moet opdraaien. Het nieuwbakken raadslid zou bij een aantal leden van het college weinig respijt hebben omdat zich in het verleden vaker procedures hebben afgespeeld tussen de ge meente en Laken of tussen de ge meente en familie van het raadslid. Bovendien is men er voor bevreesd dat, als het college van B en W toe geeflijk is met betrekking tot de aansluitkosten, de indruk zou kun nen ontstaan dat leden van de ge meenteraad anders worden behan deld dan andere burgers. Geen afspraken Laken verklaart desgevraagd dat in een gesprek met fractievoorzit ter Bakker en de VVD-wethouders Kuijers en Fase geen afspraken zijn gemaakt over een oplossing voor de rioolkwestie. "Ik ben niet gezwicht voor druk van de ge meente of uit de fractie", ontkent het nieuwe raadslid. "De gemeente heeft zich onnodig druk gemaakt over deze affaire. Ik ben nooit te gen aansluiting op het gemeente riool geweest, maar de gemeente is in het verleden allerlei afspraken niet nagekomen en heeft dreige menten geuit waardoor die kwestie onnodig lang is gaan duren", aldus Laken. Volgens het nieuwbakken raads lid hebben de fractievoorzitter en VVD-wethouders niet getracht hem van het raadslidmaatschap af te houden en evenmin aan andere opstelling van hem gevraagd ten opzichte van de PvdA/VVD-sa- menwerking of het collegepro gram. Het nieuwe raadslid zegt niet concreet te kunnen zeggen hoe hij zich straks zal opstellen. "Dat zou te voorbarig zijn. Maar het is niet zo dat ik koste wat het kost tegen het fractiebeleid in ga. Er is een contract aangegaan voor vier jaar, dat moet worden nageko men. Maar of dat van harte gaat is een andere zaak", aldus Laken. "Ik heb eerbied voor het standpunt van mijn fractie en de eigen partij, maar ik wil niet zeggen dat ik nooit een andere mening zal hebben", geeft hij een schot voor de boeg. Publikaties over seksueel geweld LEIDEN - Het regionale Samen werkingsverband tegen seksueel geweld heeft drie publikaties uit gegeven. Dat zijn de brochure 'aan randing, verkrachting komt veel voor' met informatie over hulp in Leiden, een handleiding voor hulp verleners bij de opvang van slacht offers van seksueel geweld en een verslag van de studiedag over sek sueel geweld, die in november 1984 in Leiden is gehouden. De brocures zijn gratis af te ha len op het adres Breestraat 117 of worden, bij betaling van portokos ten, toegezonden. Het Samenwer kingsverband, waarin vijftien in stanties samenwerken, is alle werkdagen bereikbaar onder num mer (071) 254892, vragen naar Ma rion Welling of Marleen Willekens. Groen slingert zich over steeg LEIDEN - Het was de bedoeling dat de Leidse binnenstad tijdens de afgelopen Lakenfeesten in een 'bloemenzee' zou veranderen. Bewoners en bedrijven werd tegen gereduceerd tarief een bloemenbak te koop aange boden, waarmee ze hun bijdrage aan dit streven zouden kunnen leveren. Die actie is (nog?) niet zo goed aangeslagen. Maar datje het groen ook op een andere wijze in de binnenstad kan laten domineren, hebben bewoners van de Doelensteeg bewezen. Via een dwars tussen de huizen gespannen lijn slingert deze bruidsluier zich steeds verder over de steeg, (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3