Reünie Vliegende zusters' op Schiphol Geen extra lokaal voor 1 basisschool Bellesteyn Sassenheinise achterhaalt adressen van 25 oud-collega9s Winkels Dorpsstraat gesloopt 'Affaire Bolleboom beëindigd' Leiderdorp: 'Illegaal deel Vliko aanpakken' Container-kijkdoos in Leiden Leider van rolstoel marathon versterkt koppositie PAGINA 2 REGIO LEIDEN D DINSDAG 6 AUGUSTUS 1985 DEN HAAG/WASSENAAR - rÏ De Wassenaarse protestantse iaj basisschool Bellesteyn heeft d£ geen recht op het handarbeid- j ra lokaal dat tussen deze school P* en de voormalige Van Wasse- ze naer Obdamschool staat. De beslissing van de staatssecreta- Ij- ris van onderwijs dat Belles- teyn per 1 augustus van het lo- j kaal gebruik zou kunnen ma- I di ken, is geschorst tot een defïni- s< tieve uitspraak is gedaan. H ls Volgens de Raad van State is er j 5 "waarschijnlijk sprake van een i vergissing" door de staatssecreta- ris. De Raad van State erkende ver der 'het belang van derden' bij de y vraag of het lokaal aan de basis- school moet toekomen. Momenteel verhuurt de gemeente het lokaal aan de Amerikaanse school. Dat j I wil ze voorlopig zo houden. De ge- j meente heeft schorsing aange- j vraagd van het besluit van de staatssecretaris omdat ze meent j, dat de school zonder het handar- beidlokaal al voldoet aan de nor- i r men die de per 1 augustus in wer- j i king getreden wet op het basison- derwijs stelt. Indien het lokaal by de basis school Bellesteyn zou worden ge trokken, zouden heel wat kostbare i aanpassingen moeten gebeuren j om het geschikt te maken als speelzaal. De kans bestaat in dat l geval dat het door de gemeente aangetekende beroep pas later in I het jaar zou worden toegewezen en de verbouwingen weer moeten worden teruggedraaid. Al met al een ongewenste situatie. Vandaar de tussenoplossing om een schor sing van de beschikking van de staatssecretaris te vragen. De woordvoerder van de Wasse- l naarse afdeling onderwijs begrijpt i de 'vergissing' van de staatssecre- taris van onderwijs. "Hij krijgt in t een paar maanden tijd achtduizend scholen voor zyn neus met hun specifieke ruimtenood. We begrij- i pen dat hij dan niet op elke vier kante meter kan letten". SASSENHEIM - "We vlogen met in de ene hand een morfi- nespuit en in de andere een koffiepot". Nel de Nes-Pot uit Sassenheim schuift een dik plakboek over tafel in haar wo ning aan de Concordiastraat. Zij was kort na de Tweede We reldoorlog geruime tijd 'flight nurse' in Nederlands-Indië. Nu, meer dan 35 jaar nadien, organiseert de Sassenheimse leen reünie. Ongeveer 25 'flight-nurses' of, zoals de Nederland se vertaling luidt, 'vliegende zusters', worden verwacht. Nel de Nes-Pot wil haar voorma lige collega's, 'de meisjes van toen', met wie zij in de Gordel van Smaragd samenwerkte, heel graag opnieuw ontmoeten. Woensdag 7 augustus moet het gebeuren. De voormalige vliegende zusters zullen elkaar ontmoeten op een voor de hand liggende plaats: het restaurant 'Aviorama' op de luchthaven Schiphol. "Het heeft heel wat voorberei ding gekost om ze allemaal bijel- kaar te krijgen", vertelt de Sas senheimse. "De meisjes waren uitgezwermd over de hele we reld. Ze wonen nu onder meer in Zuid-Afrika, Canada, Spanje en Engeland". Met behulp van het KRO-radioprogramma 'Adres Onbekend' werden ze opge spoord. "Op een paar na, die zijn overleden, hebben we ze alle maal gevonden". Kampen De 'flightnurses' waren door het Rode Kruis in Nederlands- Indië toegevoegd aan het 19e squadron, een luchtmachtonder deel. Ze waren in dienst van 1945 tot 1950. Ze vlogen onder meer met Dakota's in Australië en het voormalige Nederlands-Indië. "Uit de hele archipel werden mensen die de kampen van de Japanners hadden overleefd, overgevlogen naar een zieken huis in Batavia en later eventueel naar Brisbane in Australië", al dus Nel de Nes. Daar was een Nederlands hos pitaal waar deze mensen werden opgevangen om wat op verhaal door Thijs Jansen te komen na de ontberingen die ze hadden moeten doorstaan in de Jappenkampen. "Ook de 'flight-nurses' waren gestatio neerd in Brisbane. We woonden er in het St. Magnus Hostel", zo herinnert Nel de Nes zich. "Er werd voornamelijk in 'legerkis- ten' gevlogen met een militaire bemanning. Het was een tame lijk ruige tijd", zegt Nel de Nes die toen 24 jaar was, met een schittering in haar ogen. De vliegtuigen waarmee de mensen werden vervoerd, waren voorzien van metalen zittingen. "Ze waren hard en weinig con- fortabel. Voor de liggende pa tiënten werden er stretchers in het toestel opgehangen. Het was alles bij elkaar een primitieve toestand". "Onze pantry (keuken, red.) bestond uit een grote kist. Die stond op de grond en erin zaten onder meer papbekers, bordjes, lepeltjes, suiker, blikjes melk, koffie, thee, boterhammen en blikken met water. Als we wat wilden klaarmaken moest dat al lemaal uit de kist worden ge haald en daarna weer op de dek sel van de kist worden gezet. Je kunt wel nagaan wat er moest ge beuren als je bijvoorbeeld de sui ker was vergeten". Primitief Nel de Nes: "Ondanks die pri mitieve omstandigheden waren de mensen enorm dankbaar voor buurt van de bemannine te sla pen gelegd. "We moesten er 's nachts natuurlijk wel eens uit om zieken te verzorgen. De vol gende dag begonnen we om een uur of vier 's morgens met het werk. We gingen eerst naar de patiënten kijken, ontbijten en dan naar het vliegtuig". Daar werd allereerst gecontro leerd of de voedselkist in orde was en of het toilet schoon was. Het legen van de toiletten was ook één van de vele taken van een 'flight nurses'. "Daarna gin gen we de lucht in", aldus Nel de Nes. "Het was een fantastische tijd", verzucht ze. "Niet altijd even eenvoudig, maar alles kon en je was zelf onvermoeibaar. De mensen die wij vervoerden wa ren altijd even dankbaar. Ook de onderlinge band tussen de ver pleegsters was geweldig. Er be stond een enorme collegialiteit en ook heel veel plezier". Vrolijk In het onderkomen in Austra lië hadden de verpleegsters de beschikking over enkele grote en wat kleinere kamers, waar ieder een eigen hoekje had. "Als je thuiskwam van een vlucht was er altijd een vrolijk welkom en werden er verhalen uitgewisseld. Dat ging ook zo in Batavia waar wij later werden ondergebracht in Hotel der Nederlanden. Het was echt een tijd van vriend schap", zegt Nel de Nes. "Nu hebben de meesten van ons grijze haren", mijmert ze. "Maar we denken nog steeds te rug aan die enerverende tijd". Na de reünie op Schiphol wordt er ook een reünie gehouden op za terdag 28 september. Het is de bedoeling dat óp die dag al het militaire luchtvaartpersoneel dat van 1940 tot 1950 buiten Neder land heeft gediend, in de Bea- trixhal in Utrecht bij elkaar komt. 'Vliegende verpleegster' Nel de Nes-Pot uit Sassenheim: "Het toas een enerverende tijd alles watje deed. Als we met een lading passagiers in Australië aankwamen moest er eerst, voor het vliegtuig mocht worden ge opend, een 'bom-spray' leegge- spoten worden. Dat was bedoeld om de inzittenden te ontsmetten. De mensen stikten dan wel bijna, maar daar trokken ze zich na alle ontberingen weinig van aan". Het was in die tijd hard aanpo ten, volgens Nel de Nes. Ook stonden de vliegende verpleeg sters vaak voor verrassingen, "Je had bijvoorbeeld wel eens een patiënt met kiespijn. Tijdens een tussenlanding moest je dan met een jeep een flink stuk met de patient door de woestijn rijden op zoek naar een tandarts. Die trok de kies en dan was het 'hup' het vliegtuig weer in. Zo maak ten we van alles mee". Het was en bleef behelpen in die tijd. "In Indië moesten wij soms wel eens bij een zendings- post landen. Daar kon je een douche nemen onder een boom. Op de takken was een watertank geplaatst. Er stond natuurlijk wel iets beschermends om je heen", merkt ze zedig op. Maar niet alleen onder de dou che loerde het gevaar. Ook in bed was je als 'vliegende zuster' niet altijd veilig. "Eens zakte ik moe onder mijn klamboe in bed. Ik keek naar boven en op de rand van mijn klamboe zat een grote tokkei, een soort hagadis. Grote schrik natuurlijk", vertelt Nel de Nes. "Ik stapte voorzichtig mijn bed uit en riep om hulp. Iemand heeft het beest toen weggehaald. Een tokkei laat namelijk niet meer los als hij bovenop je valt", weet ze te vertellen. Op die nachtelijke 'stops' wer den de patiënten doorgaans in de Slopers slopen Dorpsstraat 48/50 in Warmond. (foto Holvas WARMOND - De Warmondse vertrek van de confectiezaak en de hij niet. Ze hebben er nog niet over Dorpsstraat 48-50: waar eens kap- boekhandel. Terwijl die branches gesproken. pers knipten en rokers rookwaren door dat vertrek verdwenen, zijn er De situatie lykt ook nog niet ge- kochten, zijn nu slopers bezig. De nog steeds dames- en herenkap- vaarijjkj zolang in aangrenzende ondernemers Van Stijn zetten met Ders in Warmond. gemeenten de verschillende goe- het oog op hun ouderdom een punt deren nog wél te koop zijn. Een achter de carrière. Alles overziende heeft gemeente- met veel publiciteit omgeven on- Het gebeuren aan dé winkel- secretaris Zoetemelk het toch over derzoek is dan ook nog niet over- straat moet plaats maken voor een een verlies. "Maar wat kun je als wogen. Zoetemelk: "Je moet na- nieuw woonhuis. Winkels komen gemeente doen, als blijkt dat een tuurlijk ook nooit vergeten dat er niet voor terug. Het betekent bedrijf het niet haalt? Rechtstreeks Warmond een behoorlijke bekend- wederom een aderlating. Al is het subsidiëren?" Hij vindt van niet. heid heeft als watersportgemeen- niet zo'n grote aderlating als het Hoe B en W er over denken, weet te". Beroep omstreden varkensfokker afgewezen Den Haag/Zoeterwoude - De gemeente Zoeterwoude is met het getale aan varkensfokkerij werd Raad van State heeft het be- besluit van de Raad van State een gedaan. roep afgewezen dat de Zoeter- van de laatste procedures in de al meerse varkensfokker A.L. vele jaren slepende'affaire Bolle- Bolleboom heeft aangespan- bo°m' beëindigd. Eind juni is de nen tegen de gemeente Zoeter- ™'~et S ÏÏ^SSTw woude. Bolleboom vroeg meer het omstreden bedrijf. Toen telde tijd om zijn fokkerij af te bou- Oe ambtenaar twee varkens in het wen en ging bovendien in be- bedrijf dat in vroeger jaren aan roep tegen de algehele sluiting tientallen beesten onderdak bood. van zijn bedrijf aan de Sloot- Volgens de gemeentelijke weg. De gemeente Zoeterwou- woordvoerder is er nu pertinent de had sluiting van de inrich- geen sprake meer van een varkens- ting bevolen omdat BoUeboom fokkerij: Hu heeft niet over de vereiste vergun- ^erg WEERT - De Belg Luc van Lan- deghem heeft gisteren zijn positie in de internationale rolstoel Bloe- menmarathon versterkt. De inwo ner van het oostvlaamse Kruibeke won tijdens de etappe Valkenburg (Zuid-Limburg)-Weert drie onder delen: de klim naar de top van de Cauberg, dë tijdrit in Molenbeersel en het criterium in Weert. De rolstoelatleten troffen het gis teren niet in het Limburgse land. Bij de start in de vakantieplaats Valkenburg was het nog droog, maar bij de beklimming van de Cauberg kwam de regen met bak ken uit de hemel. Door de slechte weersomstandigheden kwam een aantal rolstoelers in moeilijkhe den. Van de b-groep kwamen maar drie atleten op eigen kracht boven. Ook bij het vervolg van de etappe werden de deelnemers geteisterd door veel regenbuien. Ondanks het slechte weer heeft nog geen enkele deelnemer de strijd gestaakt. Volgens Lex van Vliet, een van de organisatoren, is de koers dit jaar ontzettend zwaar. "De atleten moeten door de regen en de wind veel extra inspannin gen doen, maar dat heeft nog niet geleid tot ernstige blessures". Opvallend is het goede presteren van Jeanet Jansen uit Westerhaar. In de tijdrit pakte zij een vijfde plaats in de A-groep. In het algemeen klassement leidt Luc van Landeghem met een grote voorsprong op de rest van het deel nemersveld. Kees van Breukelen, die buiten mededinging meedoet omdat hij niet gehandicapt is, staat op de tweede plaats. De winnaar van 1983, Errol Marklein uit Hei delberg in Duitsland, is derde. Tot Kijkdoos-performer Ruud Snel. LEIDERDORP - De gemeente zijn. En het is aan de provincie om het hou- Leiderdorp gaat de provincie vra- via bestuurs- of politiedwang de den van twee varkens geen hinder- gen in te grijpen bij Vliko, een con- zaak in het reine te brengen: slui- wetvergunning nodig. Een be- tainerbedrijf aan de Hoogmadese- ting of terugbrenging tot gewenste drijfsmatig karakter ontbreekt bij weg. Volgens haar heeft het bedrijf omvang. een dergelijk gering aantal var- verzuimd om vóór 1 augustus de Ook de garage en de ondergrond- MISHANDELD - Twee meisjes uit kens- Je moet die twee d»eren meer vereiste vergunning aan te vragen se dieseltank, die volgens de Raad ningen beschikt. Volgens een woordvoerder Oegstgeest (19 en 17 jaar oud) zün zien als een vleesproduktie voor voor de opslag het afgelopen weekeinde in Noord- Bollebooms eigen diepvneskist". wijk door een jongeman geschopt Volgens de buren die regelmatig en geslagen nadat zij volgens de hebben geklaagd over het illegaal politie niet wilden ingaan op zijn in werking zijnde bedrijf is de stan- 'avances'. Het tweetal heeft aangif- koverlast in elk geval veel minder te gedaan by de politie. dan vroeger toen er nog in groten puin en sloopaf- van State aan de Hoogmadeseweg mogen blijven, worden kritisch ge- Activiteiten die volgens een re- volgd. Vóór 1 januari bekijken B cent koninklijk besluit naar elders en W of de zaken voldoen aan de moeten verhuizen. Vanaf vorige voorwaarden van de hinderwet, week donderdag zouden de opslag Dit hebben zij vanmorgen beslo- van puin en sloopafval dus illegaal ten. LEIDEN - 'Een audio-visuele en illusionistische voorstelling' van drie minuten staat de Leid- se bevolking donderdag acht augustus te wachten. Eindho- venaar Ruud Snel zal van tien uur 's morgens tot acht uur 's avonds 'Tot Kijkdoos', een kunstzinnig project, tonen. Hij doet daarmee in 73 dagen 58 steden aan. Op het Stadhuisplein verrijst een reuze-kijkdoos in de vorm van een zes meter grote container. An ders dan bij het oude kijkdoos- principe kijken de bezoekers niet van buiten naar binnen, maar kun nen ze zelf de kijkdoos in. "Bedoeling is dat de nieuwsgie righeid en het verwachtingspa troon van de bezoekers op een speelse manier wordt geprikkeld. Dit doordat op consequente wijze ogenschijnlijk onzinnige zaken in een zinvol kader zijn geplaatst, waarbij het publiek openlijk met nep wordt geconfronteerd", aldus Snel in een persbericht. Het verhaal van de kijkdoos be slaat tien hoofdstukken: lef, be schutting, flits, wedloop, onder onsje, douche, nep-echt, boem, substantie en dubbelstrop. Snel, die zichzelf illuminator noemt, is in de doos aanwezig om een onder onsje met de bezoeker te hebben. Voor zjjn project heeft de Eindho- venaar een subsidie gekregen van de Raad voor de Kunst. Deze in stelling meent dat met deze voor stelling de 'rek in het begrip kun sten op een uitdagende wijze op de proef wordt gesteld'. Snel zelf dimensie aan het oude begrip kijk- denkt dat zijn project een 'nieuwe doos geeft'. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van (071)123143 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 REDACTIE (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek ABONNEMENTEN per jaar. aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per half jaar, aan huis bezorgd 131.40 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post 30,- (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, rad», tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2