LEIDSCH DAGBLAD Jaar voor Terp-arts Ook VS willen kern proeven beëindigen Weigerachtige 'woningdelers' verschillend behandeld Douane in de clinch met marechaussee KNMG vreest terugslag op hulp bij euthanasie Rampjaar Hagelunie: 26 miljoen uitbetaald Zenuwen Verstappen HIROSJIMA Ontsnapte koe zorgt voor 'wild west' DINSDAG 6 AUGUSTUS 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37773 (Van verslaggevers) De GSD zal i laatste aanmaning sturen. Wordt reden derde en ke regeling uit te voeren is er geen stopt, terwijl vijfenzeventig Volgt ook dan geen reactie dan LEIDEN KATWIJK ALPHEN daarop niet vóór 15 augustus ge- uitzondering voor uitkeringen niet worden uitbe- wordt aangenomen dat ingdelers te maken. In andere taald". Volgens Rosielle zal ROTTERDAM - Elf procent van de- reageerd, dan wordt de uitkering gevallen wordt ook geen strafkor- flink aantal menwoont en wordt er gekort. De Rotterdamse uitkeringsgerechtig- met 25 procent gekort. ting gegeven, r den heeft nog geen gehoor gegeven Begin juli was het aantal Rotter- ring stopgezet". wordt de uitke- ren. Tot eind augustus kan de uit betaling worden heropend, daarna alsnog reage- cliënt krijgt daarna de gelegenheid de feiten te weerleggen. In Katwijk is het onderzoek rond de oproep van de Gemeentelij- dammers dat niet reageerde op het In Leiden worden na een aantal worden de cliënten definitief afge- de voordeurdelersregeling geheel de GSD het woning- aanmaningen om het formulier in- voerd. Daarvan zijn de weigeraars afgerond en heeft niet tot proble- ke Sociale Dienst (GSD) „woningdelersformulier" jaar in te leveren. Het gaat personen van de totaal 52.779 Rot- woordde het tweede verzoek te vullen, nog gevuld in te leveren de uitkeringen ook op de hoogte gesteld. 6.050 12.000. De helft daarvan beant- gestopt. Het gaat in totaal om 125 Ook in Alphen aan den Rijn terdammers die zo'n formulier kre gen. De Leidse GSD is niet zoals i uitkeringen. Rosielle: "De regeling den geen strafkortingen bij ons op 1 augustus ingegaan geleid. "Katwijk is een kleine gemeente. Onze dossiers zijn bo vendien vrij volledig. De taferelen Rotterdam, tot strafkorting overge- De uitbetaling van uitkeringen gen. De sociale dienst hanteert de die zich in grotere gemeenten x volgende regeling: wanneer op een doen kennen wij hier niet", aldus Zij negeerden tot nu toe twee op- gaan. Woordvoerder Rosielle: "Als het kader van de algemene bij- toegestuurd formulier niet wordt een woordvoerder van de gémeen- roepen om het formulier op te stu- je toch gehouden bent een dergelij- stands wet is in vijftig gevallen ge- gereageerd volgt een aanmaning, te. Over grenscontrole ENSCHEDE (GPD/ANP) - Doua ne en marechaussee zijn elkaar op het hoogste niveau in de haren ge vlogen over de bevoegdheden by de grenscontrole. Namens staats secretaris Koning (financiën) heeft de directeur van de douane in een brief laten weten dat zijn dienst ook politiële taken mag uitoefe nen. Bij de marechaussee is men van oordeel dat dat niet zo is en dat de douane zich moet beperken tot fiscale zaken. Het competentieconflict is aan het licht gekomen door een verhaal in het blad 'Koninklijke Mare chaussee' over het nog niet open baar gemaakte rapport Heroverwe gingen. Daarin worden modellen ontwikkeld voor een zuiniger en efficiënter grenscontrole. Zowel douane als marechaussee vreest banenverlies. Volgens inge wijden komt de douane er aan de grens gunstiger af dan de mare chaussee. Bij de marechaussee denkt men nu dat de douane zich al op voorhand van nieuwe taken en dus werk probeert te verzeke- Volgens de douane-directeur, daarin bijgevallen door Koning, staan er onjuistheden in het mare chausseeblad. Hij bestrijdt dat douaniers geen kennis mogen ne men van (opsporings)gegevens uit het computerbestand. Het artikel roept alleen maar irritaties op de 'werkvloer' op, aldus de directeur. Volgens algemeen secretaris Hake van de Marechaussee Vereniging in Apeldoorn is er nu geen sprake van spanningen tussen douane en marechaussee, maar brengt de staatssecretaris die er met als deze wel in. DEN HAAG/UTRECHT (GPD/ANP) - De 32-jarige voor malige arts van het Haagse verzorgingstehuis De Terp is vanmorgen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De publieke tribune applaudiseer- voor euthanasie. "De rechtbank de na de bekendmaking van het stelt dat er geen sprake is van een vonnis. De officier van justitie had uitdrukkelijk en ernstig verlangen acht jaar cel had geëist vanwege van de patiënten van de huisarts, vier euthanasiegevallen waarbij de Voor de rechters moet dat verlan- arts was betrokken. De arts kon- gen kennelijk schriftelijk worden digde hoger beroep De rechters achtten in drie van de vier gevallen moord en valsheid in geschrifte bewezen, maar con stateerden tevens het ontbreken van de gebruikelijke motieven. Daarom werd besloten tot een rela tief milde straf. De feiten worden door de rechtbank wel ernstig ge noemd, aangezien de arts alle aan euthanasie gekoppelde voorwaar den heeft genegeerd. De in het tehuis De Terp verblij vende bejaarden hadden geen 'ern stig en uitdrukkelijk verlangen naar de dood' kenbaar gemaakt, zij leden geen ondraaglijke pijnen en de arts had verzuimd overleg te plegen met collega's vastgelegd". In afwachting van een plaats in de gevangenis is de huisarts, die vier maanden in voorarrest zat, on middellijk in vryheid gesteld. (foto GPD) 1 Lydia Schouten: 'Als kun stenaar van deze tijd spreekt het mij aan met vi deo te werken'. PAGINA 13 Franse veeboeren mogen wel hormonen spuiten. PAGINA 5 Bedrijfswinsten in Ameri ka kelderen. PAGINA 6 Politiek proces in Zuid- Afrika begint met een mi nuut stilte. PAGINA 7 'Belangen van de Neder landse vissers werden ver- sjoemeld'. PAGINA 10 - Buiten de vredestuinen van Hirosjima had vanochtend een massale Dnel demonstratie plaats. Honderden jongeren ging op straat liggen voor een van de weinige gebouwen die overeind bleven nadat 40 jaar geleden de KNMG kan het vonnis atoombon werd geworpen. 'Eerst geplande reeks afwerken' DEN HAAG (GPD) - Scha- Volgens de artsenorganisatie de-uitkeringen aan bloem- NMG kan het vonnis een slechte frll;ttolorc viin Hit (fotoAPi invloed hebben op de euthanasie- pollen- en fruittelers zijn dit praktijk in ons land. Vele artsen Jaar tot ongekende hoogte zullen mogelijk niet meer tege- gestegen. Als gevolg van de moet durven komen aan een se- verwoestende weersom- r^C~SkverS handigheden van de afgelo- Pen maanden heeft de Ha- zekeringsmaatschappij voor agra- gelunie dit jaar 26 miljoen gulden uitgekeerd aan agra riërs die hun oogst geheel of gedeeltelijk verloren zagen gaan. WASHINGTON (DPAJ AFP/Rtr.) - De Verenigde Staten zijn bereid de Sow- jet-Unie na te volgen in de stopzetting van alle onder grondse kernproeven, zodra de reeks proeven met kern wapens die momenteel in de VS worden genomen is voltooid. Dit heeft presi dent Reagan gisteren ge zegd tijdens een persconfe rentie op het Witte Huis. stand - om tegen hun SS-24 of SS- 25-raketten op te kunnen", aldus Reagan. De VS zouden niet in staat zijn om de Sowjet-Unie in te halen als zij nu met het moratorium in stemden, zo betoogde hij. Sowjetleider Gorbatsjov ver klaarde vorige week dat het Krem lin eenzijdig heeft besloten vanaf vandaag - de dag waarop 40 jaar ge leden een atoombom op Hirosjima werd gegooid - tot het einde van dit jaar geen kernproeven meer te ne men. Op dezelfde dag stelde Rea- gaft voor dat een groep Sowjet-des- kundigen een ondergrondse explo sie in Nevada zou bijwonen. Rea- "Wanneer wij onze proeven heb- gan herhaalde dit voorstel op de ben beëindigd en als de Sowjet- Unie geen nieuwe proeven neemt, zal dat een goede zaak zijn", aldus Reagan. Hij zei dat Moskou zich kon veroorloven een vijf maanden durend moratorium op kernproe ven voor te stellen, omdat het zelf een belangrijke reeks, proeven heeft voltooid en omdat het voor loopt in de ontwikkeling en moder nisering van kernwapens. Wanneer de VS klaar zijn met de proeven zei de president niet. ..We spreken nog steeds over de Midgetman - een kleine, mobiele kernraket voor de middellange af- ker doen dan tot nu toe. De toepas sing van euthanasie zal zich dan meer in het verborgene gaan afspe len. „Wij betreuren de mogelijke uit straling van dit vonnis op de Ne derlandse artsen. Euthanasie moet niet strafrechtelijk vervolgd wor den en dit is een geval van eutha nasie", aldus ondervoorzitter T.W.JDerksen van de KNMG. /-vt i o w-1 VI /%vi Plaatsvervangend advocaat Wla- IJ V Cl Illctl 111CX1 dimiroff van de arts zei de straf een EK-zwemmen in Sofia persconferentie, maar deze keer zei jaar te veel te vinden. Hij toonde hij dat het Sowjet-team alle proe- zich wel verheugd dat de recht- ven zou mogen bijwonen. bank de term 'moord' van zijn bela- Sowjetleider Gorbatsjov heeft denheid heeft ontdaan. "Ik ben blij gisteren verklaard dat de Sowjet- dat de rechters uitdrukkelijk heb- Unieeen atoomoorlog zal begin- ben gezegd, dat in deze zaak de ge- SOFIA (ANP) - Op de openingsdag bruikelijke motieven van moord van de Europese zwemkampioen- ontbreken en dat het alleen om ju- schappen in Sofia, moest Annema- Verstappen overmand door nen. Dit zei Gorbatsjov woord op een boodschap panse organisaties voor slachtof- ridischë moord'gaat","aldus wi'acü- fers van de atoombom. miroff. Ruim 50.000 mensen, onder wie De advocaat vond ook dat de de Japanse premier Nakasone, rechtbank te strenge voorwaarden hebben vanochtend in de vredes- verbond aan het begrip euthanasie, tuinen van Hirosjima de herden- Voorwaarden die volgens de raads- niet .n overeenstemming zijn Nog een enkele bui Wolkenvelden en nog een enkele bui. Minimumtemperatuur ongeveer 11 graden, middagtemperatuur rond 19 graden. Overwegend matige wind draaiend naar zuidwest. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: perioden met zon en een enkele bui. Enige stijging van tem peratuur. 7 augustus 1985 Zon op: 06.11 uur, zon onder: 21.19 uur. Maan op: 23.32 uur, maan onder: 13.28 Paardenrit in Schiedam wordt paardendrama ROTTERDAM (ANP) - Een rit met een tweespan in Schiedam is voor twee paarden in een dra ma geëindigd. De dieren reden over de Kethelseweg in Schie dam, toen zij plotseling door nog onbekende oorzaak op hol sloegen. Als gevolg van hun plotselinge snelheid belandden ze even later in de Schie. De menner van het tweespan, een 35-jarige inwoner van Schie dam, kwam onder hét karretje terecht, maar kon zich toch bo ven water worstelen. De twee paarden zagen echter geen kans meer zich te redden, zo deelde een woordvoerster van de politie in Rotterdam dins dag mee. Duikers van de brandweer van Schiedam hebben de kada vers opgedoken en naar de kant gebracht. Koninklijke Bevordering (KNMG) en king bij gewoond van het feit dat 40 jaar geleden de eerste atoombom met de "geldendê afsp'raken werd afgeworpen. Onder de aan-r wezigen waren circa 13.000 inwo-| ners van de stad die de explosie welliswaar overleefd hebben, maar 40 jaar na dato nog steeds kampen met verschillende kwalen als ge volg van de straling waaraan ze werden blootgesteld. Om kwart over acht plaatselijke Blindenbibïothêêl^liaarTóórlich'- nuwen vanochtend verstek laten gaan in de estafetteploeg voor de 4 maal 200 meter vrije slag. Met krampen werd zij teruggebracht naar het hotel. De Nederlandse ploeg - met invalster Yolanda van der Meer - plaatste zich deson- Maatschappij ter danks voor de finale, der Geneeskunst Kort daarvoor had zij zich samen de staatscommissie met Conny van Benthem nog wel geplaatst voor de finale op de 100 meter vrye slag persoonlijk. Ron HARTFOLDERS IN BRAILLE - Dekker verbeterde het Nederlands "Je kunt rustig spreken rampzalige toestanden. Uitzonder lijk is de korte periode waarin de schadegevallen zijn gemeld", zo zegt De Jong. Twee perioden sprongen eruit. In mei kregen de bloembollente lers het zwaar te verduren en vori ge maand was het de beurt aan de fruittelers in het zuiden van het land. Vooral Limburg werd zwaar geteisterd. De Hagelunie kreeg vo rige maand op 'topdagen' bijna vijfhonderd schademeldingen te verwerken. Het aantal schadegevallen als ge volg van de storm van de afgelopen dagen bleef beperkt tot zestig, al dus woordvoerder De Jong. Of de verzekeringspremies vol gend jaar omhoog gaan, is nu nog niet te zeggen. Veel hangt af van hoe hard het in augustus zal gaan hagelen en stormen en of de aard appels, suikerbieten en mais zullen 'overleven'. Dit jaar had de Hagelu nie ruim 55 miljoen gulden aan premie-inkomsten. Vandaag veertig jaar gele- den, om precies te zijn om -- - kwart over acht in de och tend, wierpen de Amerikanen de eer ste atoombom op Hirosjima. De stad werd over een gebied van tien vier kante kilometer volkomen vernietigd. Het juiste aantal slachtoffers is nim mer vastgesteld, men neemt aan dat het er tegen de 200.000 zijn geweest. En nu nog altijd lijden duizenden aan de gevolgen van de ramp op die dag. De atoombom veranderde de we reld ingrijpend: technisch, weten schappelijk politiek. De mens was bij machte zijn eigen wereld te vernieti gen. Paradoxaal en tragisch genoeg bleek dat niet het sein voor enige be zinning. Veel sterker nog dan daar voor stortten de machtsblokken zich in een bewapeningsrace die tot op de dag van vandaag met niet verflau wende hevigheid voortduurt. Tekenend zijn in dit opzicht de ver klaringen die door de Russische en Amerikaanse regeringsleiders in de schaduw van de herdenking van 'Hi rosjima' zijn afgelegd. Gorbatsjov heeft meegedeeld dat de Sowjet- Unie vijf maanden lang geen kern proeven zal nemen en roept Amerika op hetzelfde te doen. President Rea gan laat daarop weten dat de V.S. daartoe mogelijk wel bereid zijn als eerst nog wat kernproeven zijn ge daan om de achterstand op de Sow jet-Unie in te lopen. Hierna zullen de Russen ongetwijfeld zeggen dat zij weer achterlopen enz. enz. Zo gaat het nu al veertig jaar lang. Met de in- troducering van het 'Star Wars pro ject' is trouwens een geheel nieuwe dimensie aan de bewapeningswed loop gegeven. Men kan natuurlijk aanvoeren dat de afschuwelijke ervaring die 'Hirosji ma' bracht in de afgelopen decennia bij tal van conflicten, die de dreiging van een wereldoodog in zich droe gen, een buitengewoon matigende invloed heeft gehad. Het is inderdaad maar zeer de vraag of bijvoorbeeld Hongarije-1956, de Suez-crisis, Tsje- cho-Slowakije-1968, het Midden- Oosten lokale kwesties zouden zijn gebleven als de atoombom niet drei gend op de achtergrond had gestaan. Maar het leven met de wetenschap dat er aan beide zijden ruim voldoen de wapentuig bestaat om alle leven op aarde te elimineren kan de mens heid natuurlijk nimmer rust en echte vrede geven. Hirosjima - een symbool van ver schrikking uit een nog maar zeer na bij verleden. Maar ook een teken van hoe onveilig de wereld nog altijd is. In Amsterdam Drugsteam kamt Oosterpark uit: 62 arrestanten AMSTERDAM (ANP) - Het specia le drugsbestrijdingsteam van de Amsterdamse politie heeft gisteren in het Oosterpark 62 mensen aan gehouden: zeventien handelaren en vijfenveertig verslaafden. Zon der uitzondering bleken ze in het bezit van geringe hoeveelheden he- Volgens de politie was al langer bekend dat in dit park volop in co caïne en heroïne wordt gehandeld. Dat zorgde daar voor grote- over last, vooral omdat het park ook wordt gebruikt door de jeugd en moeders met kleine kinderen. Om dat de zaak in haar ogen ontoelaat baar werd besloot de politie in te grijpen. De verslaafden werden na ver hoor weer heengezonden, de ze ventien handelaren daarentegen worden voorlopig vastgehouden. Een van de verdachten bleek nog anderhalf jaar gevangenisstraf te goed te hebben. De komende tijd blijft de politie intensief surveille ren in het park om herhaling van de overlast te voorkomen. Nederlandse Hartstichting record op de 100 meter schoolslag heeft, samen met de Nederlandse tot 1.04.69, een verbetering van zijn ijuxxjz Blindenbibliotheek, haar voorlich- oude record met één honderdste tyd, het tijdstip waarop de bom tingsfolders over hartcatheterisatie seconde. Dekker plaatste zich als ontplofte, loeiden in de stad de si- en hartoperatie omgezet in braille- vijfde voor de finale, renes en werden alle tempel- en schrift en ingesproken op geluids- Ook Frank Drost vestigde een kerkklokken geluid. Buiten het cassettes. Blinde hartpatiënten of nieuw Nederlands record. Op de park gingen veel mensen, ter nage- blinde levensgezellen van hartpa- 200 meter vrije slag kwam hij in de dachtenis aan de slachtoffers, tiënten kunnen het materiaal gratis serie tot een tijd van 1.50.98 sec. De languit op straat liggen. lenen bij de blindenbibliotheek in verbetering met 0,34 seconde was (zie verder pagina V) Den Haag. goed voor een finaleplaats. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een ontsnap te koe heeft gisteren in de omgeving van de Groenoordhallen voor de nodige paniek ge zorgd. Twee personen wisten ternauwernood het vege lijf te redden voordat het beest door de politie werd doodge schoten. De koe, uit Wijngaar- jongen. Hij wist te ont- dels nog helser gewor den aangevoerd naar de komen door in een sloot den omdat de poten veemarkt, brak om- te springen. Het dier flink verwond waren, al- streeks twaalf uur los en sprong vervolgens zelf dus de politie. De twee zag kans om via de uit- ook in de sloot en rende agenten die te hulp wa- gang aan de Gooimeer- daarna het toegangs- ren geroepen besloten laan de openbare weg op weggetje naar de volks- dan ook om de koe dood te rennen. De hoorns ge- tuinen op. (Ter hoogte te schieten. Daarvoor richt op alles wat be- van de Marnixstraat.) waren echter wel 37 woog denderde het dier Tweede doelwit was een schoten nodig. Het neer- voorwaarts. man; hij zag kans om in geschoten dier werd Het eerste doelwit van een boom te klimmen. daarna naar het slacht- de koe was een 14-jarige Het dier was inmid- huis gebracht. NEEM NU EEN ABONNEMENT! per maand/22.10 per hall |aar 131.40 (alléén mogelijk met automatische betaling) per jaar 250.90 per kwartaal 65,70 (uw voorkeur aankruisen) Naam: Straat: Postcode/Plaats: controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1