'Ik zie graag dat de mensen zich opwinden' Museum Prado wordt groter De erotische video-avonturen van Lydia Schouten 'Kunstenaars hoeven niet bevreesd te zijn voor BKR-regeling' Auteur Dowell (68) overleden Utrecht krijgt groot, Grieks muziekfestival DINSDAG 6 AUGUSTUS 1985 RADtO-TV-KUNST PAGINA 13 DUBLIN (RTR) - In het literaire wereldje van Dublin is een touw trekkerij gaande rond het doden masker van de schrijver James Joyce. Het masker werd in juli ver kocht door het Joyce-museum na een reeks mysterieuze transacties die de woede van de kleinzoon van de schrijver, Stephen, opwekten. „Ik heb er ernstig bezwaar tegen dat dit breekbare masker als een circusbezienswaardigheid Ierland wordt doorgesleept. Dit is geen portret of meubelstuk. Het is een dodenmasker dat van het stoffelijk overschot van mijn grootvader werd gemaakt", aldus Joyce giste- schrijver, dreigt met het verande ren van zijn testament, zodat Ierse instellingen niets meer uit de nala tenschap van Joyce krijgen, tenzij de verkoop ongedaan wordt ge maakt. Het masker is er een van twee die bij het overlijden van Joyce in Zwitserland in 1941 werden ge maakt door de Zwitserse beeld houwer Paul Speek. Opdrachtgeef ster was de in Zürich wonende kunsthistorica Carola Giedion- Welcker, een intieme vriendin van de Joyces. Zij gaf een van de mas kers aan Michael Scott, een voor aanstaand Iers architect en litera tor, die een Joyce-museum inricht te en bezit in een uitkijktoren die over de baai van Dublin uitziet. Volgens Stephen Joyce had Gie- dion-Welcker altijd voor ogen ge staan het masker onder te brengen in het Joyce-museum en het niet in het persoonlijke bezit van Scott te laten. Fragmenten uit brieven van haar hand die gisteren door een Ierse krant werden gepubliceerd, lijken dit te bevestigen. Maar in juli werd bekendge maakt dat het masker openbaar zou worden verkocht door de vei lingmeesters Sotheby in Londen. De verkoper, over wie alleen werd gezegd dat het „een dame" betrof, is vermoedelijk Scotts dochter Cia- Voordat de veiling plaatshad werd het masker van de catalogus afgevoerd en privé verkocht aan de Ierse zakenman Tony Ryan, die er een dikke 60.000 gulden voor zou hebben betaald. Ryans enige reden voor de aan koop was volgens zijn zeggen dat hij het masker wilde behouden voor Ierland. Hij biedt het voor de prijs die hij aan Sotheby betaalde, te koop aan aan het Joyce Tower Museum. Dat strekt Stephen Joyce niet tot troost. Zelfs als Ryan het masker aan de Tower zou verkopen of ge ven, zei hij, zou dat niets verande ren aan het feit dat het masker om te beginnen helemaal niet ver kocht had mogen worden. Terwijl de ruzie voortduurt is het dodenmasker van James Joyce uit Londen teruggebracht naar Du blin, waar het hangende de uitslag in de kluis van een bank is opge borgen. Een minnaar van piepschuim n 'Romeo is bleeding', (foto gpdi DEN HAAG (GPD) - „Idioot eigenlijk, dat men- sen die schilderen en beeld houwen gewoon een hele technologische ontwikke ling negeren. Je wordt con stant met je neus op de meest geavanceerde ont wikkeling gedrukt. Dan moet je weer Compact Discs kopen, en iedereen heeft op een gegeven mo ment een videorecorder in huis. Als kunstenaar van deze tijd spreekt het mij aan om met video te werken. Het leuke ervan is, dat de industrie al het geld erin heeft gestopt om er de meest fantastische foefjes mee te kunnen uithalen. Dat kun je gebruiken om er je eigen verhaal mee te ma ken". door Walter van der Meijs Aan het woord is Lydia Schouten, beeldend kunstenares uit Rotter dam. die sinds een paar jaar naam maakt met videoprodukties. Al tij dens haar studie beeldhouwen aan de kunstacademie wilde ze méér, en ging over tot het geven van per formances. Voorstellingen waarin zijzelf lijfelijk te zien was, temid den van zelfgemaakte decors en objecten. „Ik wilde iets veroorzaken", ver klaart ze haar overstap. „Dat men sen er kwaad om werden, of dat er in ieder geval emotie ontstond, dat je direct reactie kreeg. Want met die objecten kreeg je alleen maar te horen: nou, dat is wel mooi ge maakt. En dat beviel mij niet". Op de performances reacties ge noeg, maar steeds eenmalig. Tot dat Schouten ze gaat opnemen op video. Aanvankelijk zijn het slechts registraties van wat er op het podium gebeurt. Na zo'n vier jaar performances op video durft zij voor het eerst erin te 'knippen', te monteren, met als resultaat de eerste echte videoproduktie. Hoog tepunten uit de performance wor den hierin afgewisseld met korte studioscènes. In latere produkties is de live-registratie geheel ver drongen door opnamen in de stu dio en op lokatie. In plaats van in haar atelier of op de planken, be vindt Lydia Schouten zich nu veel al achter de montagetafel. Ook andere kunstenaars hebben de weg naar video als artistiek me dium gevonden. Naast schilders en beeldhouwers zijn ook theater mensen, film- en tv-makers en mu zikanten de ongekende mogelijk heden van video gaan ontdekken. De in de Verenigde Staten wonen de Koreaan Nam June Paik, die wordt beschouwd als de vader van de videokunst, was componist. Hij experimenteerde in de vroege ja ren '60 al met video, door de beel den te laten bewegen op de maat van zijn elektronische composities. Door de uiteenlopende achter gronden van videokunstenaars zijn hun produkten ook zeer verschil lend: er zijn poëtische en puur es thetische video's, drama-produk- ties en meer verhalende, compu tervideo's en muziektapes. Lydia Schouten gebruikt in haar werk veel geschilderde decors en zelfgemaakte objecten, die verre, vaak tropische oorden suggereren. Zijzelf beleeft als hoofdrolspeel ster in deze fantasiewereld allerlei avonturen, vaak erotische, zoals in 'The Lone Ranger Lost in the Jungle of Erotic Desire' uit 1982. Hier en daar duiken ook Ameri kaanse filmhelden op. Het zijn beeldverhalen zonder tekst, met mooie, melancholische muziek. En zonder happy end. Zelf zegt ze erover: „Het heeft bij mij altijd te maken met weggaan. Derde videofestival in Haags Kijkhnis In het Kijkhuis in Den Haag wordt van 10 tot en met 15 sep tember het vierde World Wide Video Festival gehouden. Daar wordt een overzicht gegeven van de meest recente onafhan kelijke videoprodukties uit tal van landen. Enkele namen: To ny Oursler, Robert Cahen, Dan Reeves, Bill Seaman, John San born/Dean Winkler, Marcel Odenbach, Ko Nakajima en Ga- bor Body. In het Haags Gemeentemu seum staan tezelfdertijd video- De bestaande wereld, zoals het hier is in Nederland, niet leuk genoeg vinden. In je fantasie kun je reizen waarheen je maar wilt. Op de een of andere manier wil ik dan altijd naar jungles of andere tropische oorden reizen. Het leuke van video is, dat je al die dingen dan naar je toe kunt trekken. Het is voor mij een vlucht uit de werkelijkheid". installaties opgesteld van oa. Buky Schwartz, Johanna Heer/ Werner Schmiedel, Tomiyo Sa saki, Madeion Hooykaas/Elsa Stansfield, Studio Azzurro en James Byrne. Die expositie duurt tot en met 6 oktober. In galerie Artline wordt tij dens de festivalweek een aantal monitorwerken gepresenteerd. De Belg Walter Verdin opent het festival met een speciaal voor deze gelegenheid ontwor pen audio-visuele gebeurtenis. Piepschuim „Ik ben ook altijd bezig met de invloed van tv, films en reclame. Daarin wordt het ook allemaal veel mooier voorgespiegeld dan dat de werkelijkheid is. Dat probeer ik dan ook te laten zien: die kramp achtigheid van de mens. die steeds probeert zo'n andere manier van beleven te vinden, die eigenlijk he lemaal niet klopt. Die je alleen maar wordt voorgeschoteld door tv en films. „Alles wat ik maak heeft altijd met mezelf te maken. In het begin kon je het zó uitleggen: ik beleefde al die avonturen als hoofdpersoon en de tegenfiguren waren van piep schuim. Dus ik kon ze manipule ren zoveel ik wilde, maar in feite ben je daarin dan toch heel alleen. Het gaat over dromen, dat je met allerlei mannen erotische of andere spannende avonturen beleeft. Maar de werkelijkheid is anders, want in feite zijn die mannen heel erg plat". En lachend maakt Lydia duidelijk: „Van piepschuim dus". Een wand in haar atelier hangt vol met veelkleurige tekeningen van de meest fantastische tafere len. Samen vormen ze het 'script' voor haar nieuwe produktie, die .Beauty comes the beast - a jour ney into uncertainty' zal gaan he ten. Enthousiast doet ze uit de doe ken hoe het er zo'n beetje uit zal gaan zien. De opnamen waren ge pland in subtropische oorden, maar ook die fantasie blijkt geen werkelijkheid: het wordt nu Oost- Reden: geldgebrek. Subsidie krijgen wordt steeds moeilijker, bovendien moet je een jaar wachten op toekenning, en zo lang kun je je werk niet in de ijs kast zetten, vindt Lydia. „Over een jaar ben ik allang weer met heel an dere dingen bezig, dan heb ik geen zin meer om dit (wijzend op het script) uit te voeren". Dan liever gewoon beginnen met minder geld: „Ik wil bewijzen dat dat ook kan. Maar dat is wel verve lend. want ik zit nu in zo'n positie dat mensen je kennen, en van je verwachten dat er na een jaar weer een nieuwe tape is. Maar hóé die er komt, interesseert ze niet". Videotheek Ook de opbrengst achteraf zet niet echt veel zoden aan de dijk. Vi deo's als die van Lydia - in het vi deocircuit kortweg 'tapes' ge noemd - zijn niet in de videotheek op-de-hoek te krijgen. Via distribu teurs als het Kijkhuis in Den Haag worden ze vertoond in musea, gale ries, filmhuizen en andere kleine zalen. De 'commerciële' markt lijkt vooralsnog niet bereikbaar voor vi deokunst. Als het aan Lydia Schouten ligt, komt daar echter verandering in. Ze heeft bij. een uitgever het idee gelanceerd om speciaal voor de verkoop een VHS-cassette van haar werk te maken, en die samen met een boekje met schetsen en polaroids in een mooi doosje in de handel te brengen. „Gewoon leuk om uit te proberen. Kijken of het aanslaat". Toch is Lydia Schouten 'onge merkt bekend geworden', zoals ze het zelf uitdrukt. „Ik heb er zelf niet zo bij stilgestaan, maar veel mensen blijken mijn werk te ken nen". Het Stedelijk Museum in Amsterdam organiseerde vorig jaar een grote video-tentoonstel ling, Het Lumineuze Beeld. Lydia was hier als een van de weinige Ne derlanders present met 'Split Se conds Of Magnificence', een instal latie met video, dia's en decorstuk ken. Dat leverde weer een nieuwe uitnodiging op: in oktober van dit jaar gaat ze een maand naar Van couver, Canada, om daar een nieu we tape te maken. „Maar er zijn natuurlijk ook mensen die het niet leuk vinden wat je doet", vervolgt ze vrolijk. „Ik vermoedde wel dat 'Split Se conds' bijvoorbeeld reacties zou aan oproepen, want die tape gaat over erotische fantasieën van een vrouw, waarin ook wel agressieve dingen gebeuren. Ze wordt con stant achtervolgd door mannen, terwijl ze ook wel laat zien dat ze het prettig vindt. De vrouw als ver leidelijk object. Maar ik bedoel dat juist heel komisch. Ik wil altijd heel ironische dingen maken, zo dat je er om kunt lachen. „Het grappige is, dat mensen het eigenlijk nooit direct tegen je zeg gen, maar datje het altijd hoort via via: allerlei rare agressieve reac ties. Dat mensen dat verschrikke lijk vinden of zo. En dat vind ik dus wèl weer leuk, want dat zijn weer de reacties die ik wil hebben. Men sen moeten zich in elk geval op winden". DEN HAAG (ANP) - Kunstenaars die in aanmerking willen komen voor de BKR-regeling hoeven geen vrees te hebben dat hun persoonlij ke wel en wee in het gedrang komt door de nieuwe richtlijn dat hun aanvraagformulier ook naar de rijksconsulent gaat en wordt opge slagen in de centrale computer. Mi nister Braks heeft dit als waarne mend minister van sociale zaken het kamerlid Lankhorst (PPR) la ten weten naar aanleiding van schriftelijke vragen. Een doorslag van het standaard- aanvraagformulier moet naar de rijksconsulent om landelijk een permanente informatiestroom te realiseren die er toe dient tijdig in te kunnen spelen op nieuwe ont wikkelingen. Braks verzekert Lankhorst dat genoegzaam voor zorgen zijn genomen dat de centra le opslag van de formulieren, inclu sief de persoonlijke bewijsstuk ken, de privacy van kunstenaars niet in gevaar brengt. Wanneer de gegevens de centrale computer in gaan worden deze anoniem ge maakt, terwijl bovendien de toe gang tot die gegevens is beveiligd. NEW YORK (UPI) - De Ameri kaanse auteur Coleman Dowell is zaterdag overleden na uit zijn wo ning op de 14de verdieping van een flatgebouw aan Fifth Avenue te zijn gesprongen. Bradford Morrow, hoofdredac teur van het literaire tijdschift 'Conjunctions' waarin Dowell dik wijls publiceerde, verklaarde: "Dit is een al te herkenbaar Amerikaans drama rond een waarlijk belang rijk, Amerikaans auteur". Hij her dacht Dowell als eem „gothisch, romantisch, avant-garde-roman- cier". Vier dagen voor zijn dood lever de Dowell bij Morrow het manus cript in voor een boek van ongepu bliceerde korte verhalen onder de titel "The Houses of Children". Morrow stuurde het door naar Da vid Godine, een uitgever in Bos ton. Coleman Dowell is de auteur van vele novellen, spelen en korte ver halen. Onder de romans zijn "One of the children is crying", "Mrs. October was here" en "Island People". Anticjuarenprij s Frans Janssen AMSTERDAM (GPD) - De Neder- landsche Vereeniging van Anti quaren heeft aan Frans A. Janssen de vijfjaarlijkse Menno Hertzber- gerprijs toegekend. De prijs werd in 1963 ingesteld voor een al dan niet gepubliceerde studie op het gebied van de bibliografie en/of ge schiedenis van het boek. Bij voor keur wordt een Nederlands auteur met de prijs geëerd. Frans A. Janssen ontvangt de on derscheiding voor zijn boek 'Zet ten en drukken in de achttiende eeuw'. David Wardenaars Beschrij ving der boekdrukkunst (1801). Tekstverzorging, inleiding en aan tekeningen door Frans A. Janssen. Uitgegeven in 1982 in Haarlem. De prijs wordt uitgereikt op 4 september in de Universiteitsbi bliotheek in Amsterdam. Die dag ook viert de Nedërlandsche Ver eeniging van Antiquaren haar vijf tigjarig bestaan. MADRID (UPI) - De expositie ruimte van het Prado-museum in Madrid wordt tweemaal zo groot door aankoop van het legermu seum en een zeventiende-eeuws paleis. De verzameling Goya's van het Prado wordt overgebracht naar het paleis 'Villahermosa' aan de over kant van de straat, zo deelde de mi nister van cultuur, Javier Solana, op een persconferentie mee. Solana zei dat honderden kunst voorwerpen die opgeslagen liggen, nu tentoongesteld kunnen worden. Het 20.000 vierkante meter grote paleis is door het rijk aangekocht voor zeventig miljoen gulden en zal op 23 september worden ge opend. Minister Solana zei dat het legermuseum, dat op korte afstand van het Prado ligt, pas dan bij het museum wordt gevoegd als voor de 27.000 wapens en uitrusting stukken een nieuw onderkomen is gevonden. De overheid heeft ook Van 18 tot en met 22 oktober bekendgemaakt dat zes conser- veerruimten en een restauratie ruimte in het Prado worden inge richt. Het socialistische kabinet van Spanje heeft het Prado onlangs zijn financiële en bestuurlijke au tonomie teruggegeven. Het blijft subsidie krijgen, maar mag deze naar eigen inzicht besteden. Gene raal Francisco Franco had in 1968 bepaald dat de inkomsten van het Prado moesten worden beheerd door een gecentraliseerde trust van rijksmusea. „Dit is een van de trotste dagen *Een perso neelslid van het Prado in Madrid spij kert het naam bordje van 'Las Hilande- ras' (De spin sters) opnieuw vast. Dit meester werk van Ve lazquez is na een afwezig heid van tien maanden we gens restaura tie sinds giste ren opnieuw in de pinacotheek te bekijken. (foto AP) uit de geschiedenis van ons mu seum", verklaarde de directeur van het Prado, Alfonso Pérez Sónchez. „De autonomie zal de wijze veran deren waarop het Prado wordt be stuurd. Tot nu toe hadden we zelfs niet de bevoegdheid een fles inkt aan te schaffen". UTRECHT (GPD) Utrecht krijgt in het kader van het Europese Jaar van de Muziek een Grieks muziek festival aangeboden door de Griek se regering. Het zal duren van 18 tot en met 22 oktober. Het festival wordt gehouden in de zalen van het Muziekcentrum Vredenburg en de naam „5000 Jaar Griekse Mu ziek" dragen. Het Griekse nationaal comité be sloot toen eenmaal vaststond dat zo'n festival gehouden zou worden, het niet te laten plaatshebben in ei gen land. maar in een ander be langrijk muzikaal centrum in Eu ropa. Pascal Rijnders, nu nog di recteur van het opgeheven Utrechts Symfonie Orkest, is voor- zittër van de programma-advies- commissie, die het gehele Europe se gebeuren overkoepelt en coördi neert en hij kwam in die functie ook in aanraking met dit Griekse initiatief. Hij is het die de .Griekse organisatoren deed besluiten het festival in Utrecht te laten realise ren. Het programma wordt zeker niet bepaald door de lichte muze, het is voor 99 procent van ernstige aard. Uit Griekenland zullen diverse en sembles en koren overkomen. Het symfonisch repertoire zal worden gespeeld door het Nederlands Na tionaal Jeugdorkest, dat vooraf gaande aan het festival een week lang op tournee gaat door Grieken land. Dit tournee wordt dan beslo ten in Nederland met een concert tijdens het festival. AIDS-STICHTING - De Ameri kaanse acteur Rock Hudson vindt het goed dat zijn naam wordt ge bruikt door een stichting ter bevor dering van de aids-bestrijding. De 59-jarige acteur lijdt aan aids en ligt ernstig ziek in een ziekenhuis in Los Angeles. Volgende maand zullen collega's van Hudson een benefietfeest or ganiseren om geld in te zamelen voor de aids-bestrijding. De Rock Hudson Stichting zal geld probe ren te verzamelen door mailings te versturen aan fans van de acteur. KUNSTROOF - De Britse politie heeft een grote speuractie opgezet naar de dieven van een hoeveel heid kunstschatten uit een villa in het dorp Fulmer in Buckinghams hire. De buit zou een waarde heb ben van ongeveer 3 miljoen pond (12,5 miljoen gulden). De verzameling Franse impres sionisten, zilver en antiek was ei gendom van een Saoedische fami lie die geregeld in de woning vakantie hield. Het huis was bevei ligd met een geavanceerd alarm systeem dat de dieven toch konden ontwijken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13