Noodtoestand in deel Israël Steeds minder deelnemers aan Arabische top Golf van arrestaties in Chili Hevige strijd in Nicaragua Aanslagen Wrak Japans vlaggeschip gevonden in Spanje Vliegramp in Texas kost 132 levens Vredesgroepen herdenken atoomaanval Ruil: 1 pantserwagen voor 2 kratten wodka Vrachtwagen met bommen ontploft na aanrijding Engelse tv woensdag uit de ether Doodstraf nader bestudeerd Ongeregeldheden na bewijs betrokkenlieid politie bij moord T JMAANDAG 5 AUGUSTUS 1985 Hiertoe heeft het Israëlische kabi net zondag tijdens het wekelijks beraad besloten. De zogenaamde anti-terreurmaatregelen stonden hoog op de agenda vanwege de moorden op joodse burgers in de afgelopen weken door Palestijnen uit de bezette gebieden. H door Taco Slagter sti. an Sinds 1979 was de zogenoemde rel. 'administratieve gevangenschap' an- voor de bewoners van de Jordaan- zi oever en de Gazastrip niet meer toegepast. Merkwaardig genoeg i in stelde het Likoed-regime onder ere Menachem Begin deze bepaling uit orl de noodwet buiten werking. Het üg was een concessie aan de Arabie- 0p ren toegenegen en toenmalige mi- -an nister van defensie Ezer Weizman le. in het eerste kabinet-Begin, iel ïoj Daarvoor maakten de socialisti er- sche regeringen, met name die van fd- premier Rabin, gretig gebruik van le- het middel om het tot geweld op- in roepende Palestijns nationalisme ;e- uit te schakelen. Het kwam Israël is- internationaal op veel kritiek te m- staan. )e- De eerste Palestijn is al getroffen )ij. door de herinvoering van deze en vorm van vrijheidsberoving. Het is fi. de 26-jarige Ziad Abu Ayn uit El- ol. Bira (Jordaanoever). Hij is een van u- de onlangs 1150 vrijgelaten Pale- n- stijnen in ruil voor drie krijgsge- -e. vangenen. Volgens een leger- ;n. woordvoerder zou Abu Ayn zich sn niet aan de afspraken hebben ge- 3p houden en ondanks herhaalde 10. waarschuwingen van de veilig- ie heidsdienst zijn doorgegaan met d- het uitlokken van 'terrorisme'. De gevangenschap van de Pale- ■j stijn is goedgekeurd door een Is- L raëlische militaire rechter. Volgens t het Israëlisch ministerie van justi ce tie is de maatregel legaal, niet in strijd met de internationale wetge- 1 ving en erkend door de Vierde Confentie van Genëve in 1949. -n' Appèl ït Het deporteren van opstandige' J Overstroming Doorgebroken dijken en overstro- n mingen als gevolg van een gedu- s rende twee weken aanhoudend noodweer hebben in het gebied bij de Chinees-Noordkoreaanse grens aan ten minste 64 mensen het le ven gekost. Duizenden mensen zijn dakloos geraakt. Volgens de autoriteiten in de noordoostelijke provincie Liaoning zijn door de overstroming van de Yalu-rivier twee dorpen in de buurt van de stad Dandong, 750 kilometer ten oosten van Peking, geheel wegge vaagd. Het was de ergste overstro ming in het gebied van de afgelo pen 25 jaar. Overleden Een voormalig Amerikaans am bassadeur in Nederland, John Stanley Rice, is vrijdag in een zie kenhuis in Fort Lauderdale overle den. Rice was ambassadeur in Ne derland tijdens het presidentschap van president Kennedy. Hij is 86 jaar geworden. SLM De Surinaamse luchtvaartmaat- r schappij (SLM) heeft over het boekjaar 1983-84 een verlies gele den van ruim 140.000 gulden. Het verlies is grotendeels veroorzaakt doordat de lijn Paramaribo-Am sterdam vijf miljoen gulden min der opbracht en een negatief saldo van 68.000 gulden (Surinaams) op leverde. Het bedrijf maakte in 1982-83 nog een winst van ruim drie miljoen gulden. Olievlek Het natuurreservaat ten zuiden van het eiland Laesoe voor de westkust van Denemarken wordt bedreigd door olie uit een Duitse tanker, die na een aanvaring met een lichtschip in de Golf van Al- borg bij de baai van Limjorden is lek gestoten. Laesoe is een reser vaat met een bijzonder rijke flora en fauna, waaronder robbenkolo- nies en zeldzame zeevogels. Bosbranden Palestijnen uit de bezette gebieden ligt gecompliceerder sinds een ap pèl bij het Hogergerechtshof in Je ruzalem voor de 'verdachten' open staat. Een kerngroep van ministers die de afgelopen week het pakket van anti-terreurmaatregelen voor het kabinet moest voorbereiden, stelden aanvankelijk voor de 'ont snappingsclausule' te schrappen. Maar premier Peres slaagde erin een meerderheid binnen het kabi net van die gedachte af te brengen. Deportatie is wel een flagrante schending van artikel 49 van de Conventie van Genëve. Bezettende machten worden daarin verboden de bevolking over wie zij heersen binnen het territorium te verhui zen of daarbuiten te deporteren. Peres voorzag internationale reper cussie en om de toch al aangetaste reputatie van zijn land niet verder te schaden wilde hij in ieder geval een rechterlijke invloed op de de portatie van kracht laten blijven. In het verleden heeft dat geleid dat langdurige uitstel en zelfs afstel van een verbanning. De vraag blijft of in Israël alsnog de doodstraf tegen van 'brutale moord' verdachte 'terroristen' door het openbaar ministerie mag wor den geëist en of bij een veroorde ling daartoe de staat ook de verant woordelijkheid wil dragen voor de executie. Het kabinet besloot de strafwetgeving op dit punt niet te veranderen. De doodstraf komt er in voor, is in het verleden verschil lende keren aan 'terroristen' opge legd, maar door het staatshoofd in levenslange gevangenisstraf omge zet. De oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann was de laatste veroor deelde die de nek in de strop moest steken. Een ongwijzigde wet sluit nog niet uit dat de doodstraf in Is raël buiten schot blijft. De ministe riële commissie zal vermoedelijk adviseren de openbare aanklager in bijzondere gevallen deze finale straf te laten eisen. Maar dan wel na overleg met de ministers van justitie en defensie. De executie kan ook alleen maar plaatsvinden na goedkeuring door de voltallige regering. Deze 'veiligheidsklep' zal worden ingebouwd, om de ver rei kende nationale en internationale politieke consequenties eerst zorg vuldig te overwegen alvorens het licht voor de beul op groen te zet ten. Sjaron Niettemin is de nostalgie naar de galg bij een overgrote meerderheid van de ministers aanwezig. Slechts drie van de 25 bewindslieden wa ren zondag mordicus tegen. Dat is ook het geval bij de veiligheids dienst in de bezette gebieden. Het commando van het bezettingsleger maakt zich weinig illusies. Zij vre zen een vicieuze cirkel van wraak als een Palestijn op het valluik wordt gezet. Zo denkt premier Peres er ook over. Hij is verklaard voorstander van deportatie in plaats van de doodstraf. Als minister van defen sie destijds deed hij naar zijn zeg gen daar „goede ervaringen" mee op. Maar de socialistishe premier zal hoogstwaarschijnlijk een con cessie moeten doen aan de minis ters van de Likoed in de regering van nationale eenheid. Die moes ten zondag al enkele nederlagen in casseren. De veel verder gaande voorstel len van minister zonder portefeuil le prof. Mosje Ahrens en minister van handel en industrie Ariel Sja ron haalden het niet. Zij wilden zonder meer de doodstraf invoe ren, alle Israëliërs in de gevangenis zetten die met de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO) in con tact komen, Palestijnse vluchtelin genkampen in de bezette gebieden verplaatsen naar Jericho en als vandaar ook maar een steen naar Israëlische militairen of burgers wordt gegooid de huizen in de kampen rij voor rij opblazen. Verder bleef Sjaron erbij Pale stijnse 'terroristische bases' in Jor danië aan te vallen. De architect van de mislukte Libanonoorlog kreeg een meerderheid in de mi nisterraad tegen zijn voorstellen. BUITENLAND TOKIO - De wrakstukken van het grootste slagschip uit de Tweede- Wereldoorlog. de in 1941 gebouw de 'Yamato', zijn in de Oost-Chine- se Zee gevonden, op een diepte van 340 meter. Het vlaggeschip van door Ruud Kreutzer de Japanse vloot zonk op 7 april 1945, en sinds die tijd zijn verschil lende pogingen ondernomen om de wrakstukken te lokaliseren. Een speciaal voor de gelegen heid opgericht comité ('Grafsteen van de zee') zond vorige week een kleine onderzeeër naar een gebied op 300 kilometer van Kagoshima in het Zuid-Westen van Japan. De Britse bemanning vond de wrak- S ANTI AGO (Rtr./AP/AFP) - De Chileense geheime politie (CNI) heeft gisteren in de hoofdstad San tiago ongeveer 50 personen gear resteerd, de meesten leiders of aan hangers van de verboden commu nistische partij en van mensen rechtenorganisaties. Dit is van fa milieleden en van advocaten van de arrestanten vernomen. De razzia werd om 6 uur 's och tends uitgevoerd. Onder de gear resteerden bevinden zich de voor zitster van het Chileense vakver bond voor bouwvakarbeiders, me vrouw Ruth Baltra, en Pedro Castillo, lid van de Chileense com missie voor de rechten van de Elders in de hoofdstad werden zondag ongeveer 20 personen gear resteerd die bloemen waren gaan leggen op de graven van drie ver moorde Chileense communisten. Op 30 maart van dit jaar werden drie leiders van de verboden com munistische partij ontvoerd, Ma nuel Guerrrero, Santiago Nattino en José Parada. Hun lijken werden SAN SEBASTIAN (AP) - In het stadje Elgoibar nabij San Sebas tian in Spaans Baskenland is giste ren een gepensioneerd lid van de Guardia Civil doodgeschoten. De politie zei te vermoeden dat de aan slag het werk is van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. De 62-jarige José Exposito Afan werd volgens ooggetuigen van ach teren neergeschoten door een man. die na zijn daad vluchtte in een ge reed staandè auto. Afan was vol gens de politie op slag dood. Hij was het 27ste slachtoffer tot nog toe dit jaar van het politieke ge weld in Spanje. Luttele uren voor de moord in Elgoibar vond in Bilbao de begra fenis plaats van een 25-jarige ex- stukken daar vorige week, en dit weekeinde kon een van de ontwer pers van het schip, de inmiddels 83-jarige Shigeru Makino, bevesti gen dat het inderdaad de Yamöto De Yamato verliet in maart 1945 de marinehaven van Hirosjima, met een bemanning van ruim drie duizend koppen. De Yamato had op zijn laatste tocht slechts vol doende brandstof bij zich voor een enkele dagen later gevonden. De bloemlegging was georganiseerd door de vakbond van onderwijzers in Chili (AGECh.) waarvan Guerre ro voorzitter was. Ooggetuigen meldden dat de po litie met gummistok en waterka non tegen de kerkhofbezoekers op trad. Het Chileense militaire bewind, geschrokken door de groeiende protesten over de betrokkenheid van de paramilitaire politie bij de moord op drie genoemde commu nisten, had zaterdag scherpere vei ligheidsmaatregelen genomen en gedreigd met 'de meest drastische maatregelen' om de orde te hand haven. Na meer dan 10 uur durende de monstraties in Santiago vrijdag waren zeker 13 mensen gewond en zijn 79 demonstranten gearres teerd. Soldaten bewaken nu aller lei strategische plekken als brug gen, elektriciteitscentrales en an dere belangrijke installaties. De leider van de 30.000 man tel- plosievendeskundige van de Guar dia Civil, die zaterdag was omgeko men bij een poging een bom in een bar in Luyando onschadelijk te ihaken. Gisterochtend ontplofte ook een bom in een restaurant in Salaman ca, zonder overigens slachtoffers te veroorzaken. Vrijdag hebben jongeren, die sympathiseren met de Baskische afscheidingsbeweging, twee Molo tovcocktails gegooid in een bank gebouw in Bilbao. De jongeren protesteerden tegen de moord op José Manuel Otegui Elizegui, een vermeend lid van ETA. Elizegui werd vrijdag in zijn woonplaats, het Franse plaatsje Saint Pie de Port, door twee man nen op een motor doodgeschoten toen hij zijn werk verliet. De Fran se politie heeft het vermoeden geuit dat Elizegui is vermoord door de rechtse anti-terrorisme groep Libération. GRAPEVINE (DPA/UPI) - Bij het neerstorten van een vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij Del ta Airlines in Dallas (Texas) zijn za terdag 132 mensen omgekomen. Onder hen zijn acht van de elf be manningsleden plus 123 passagiers alsmede een bestuurder van een auto die op de weg reed waarop het toestel stuitte voordat het veronge lukte. Het ongeval gebeurde vlak voor de landing toen het hevig onweer de en regende. Het toestel was op weg van Fort Luderdale (Florida) naar Los Angelos en zou in Dallas een tussenlanding maken. Volgens ooggetuigen werd het toestel dooi de bliksem getroffen en kwam het terecht in een valwind. Het stuitte eerst op de snelweg, brak in stuk ken en vloog vervolgens in brand. De meeste overlevenden zaten in de staart van het vliegtuig. Aange nomen wordt dat de slechte weers omstandigheden de oorzaak zijn van het ongeluk. De bandopnamen met vluchtgegevens en cockpitge- sprekken zijn geborgen en zullen worden afgeluisterd om definitief uitsluitsel te verkrijgen. enkele reis naar Okinawa, waar op dat moment de zwaarste slag uit de oorlog in dc Pacific woedde. Ame rikaanse bommenwerpers konden het schip vrijelijk onder vuur ne men, ongehinderd door vijandelij ke vliegtuigen. De zinloze zelfmoordactie, die slechts door driehonderd opvaren den werd overleefd, was typerend voor de Japanse acties in de laatste fase van de oorlog. Hoewel de ne derlaag onvermijdelijk was gewor den, wilden de Japanse militaire top het vaderland tot op de laatste man verdedigen. Zij konden pas tot capitulatie worden gebracht na dat Amerika twee atoombommen boven Hirosjima en Nagasaki tot ontploffing had gebracht, en de keizer persoonlijk tussenbeide was gekomen. lende paramilitaire politie en lid van de vier man sterke junta, gene raal Cesar Mendoza, die vrijdag af trad nadat de betrokkenheid van zijn ondergeschikten bij de moord gebleken was, is vervangen door generaal Rodolfo Stange, een voor stander van de harde lijn. Stange is door president Augusto Pinochet ook toegevoegd aan de militaire junta die het land regeert. Bij het aankondigen van deze veranderingen vrijdagnacht dreig de Pinochet met het nemen van de 'meest drastische maatregelen' om de orde te handhaven en de protes ten de kop in te drukken. Ook mi nister van binnenlandse zaken Ri- cardo Garcia verklaarde dat de re gering allerlei veiligheidsmaatre gelen aan het nemen is. 'We zullen geen enkele schending van de wet telijke orde dulden,' aldus Garcia. Bevoegdheid De vorige week kwam een rech ter tot de conclusie dat er 'duide lijk bewijs' was dat 14 leden van de Carabineros betrokken waren bij de moord 30 maart op drie leden van de verboden communistische partij. De lijken van de drie waren met doorgesneden kelen gedumpt op een weg bij het vliegveld van Santiago. Dit weekend bestudeer de een militaire rechter het dossier en zal hij vandaag bekend maken of de zaak onder zijn bevoegdheid valt. PAGINA 7 WASHINGTON (DPA/AFP) - In Washington hebben gisteren vele duizenden mensen met een de monstratie herdacht dat het veer tig jaar geleden is dat de eerste atoombom werd gegooid, op Hi rosjima. De betogers vormden een menselijke ketting en "omsingel den" verschillende gebouwen, zo als het Congres, het Lincoln Me morial en het Pentagon. Bij het Pentagon stonden vol gens de politie ongeveer 12.000 mensen het lied 'Give peace a chance' te zingen en een vredeslint uit te rollen. Bij die gelegenheid werden tekeningen meegedragen die in de afgelopen maanden door vredesgroepen uit een groot aantal landen zijn gemaakt. In Hiroshima ontvouwden onge veer 100 kinderen en volwassenen geschilderde doeken rond het her denkingsmonument in de stad waar de atoombom veertig jaar ge leden viel. Op de doeken stond in woord en beeld geschilderd wat de verschrikkelijke gevolgen zouden zijn bij een nieuwe kernoorlog. In de stad was ook een herden kingsbijeenkomst van de overle venden van de atoombomaanval len op Hirosjima en Nagasaki met andere slachtoffers die aan radioactieve straling werden bloot gesteld sinds in 1945 het atoomtijd perk is begonnen. Dit Internatio nale Forum voor Overlevenden van Radioactieve Straling is een van de vele manifestaties die de aanval van 40 jaar geleden moet herinneren. Bij ongeregeldheden in Santiago is gisteravond een 13-jarige jongen doodgeschoten door onbekenden. De moeder van het slachtoffer ver klaarde dat twee mannen het vuur openden op een groep jongeren tij dens rellen in het zuiden van het hoofdstad. In verscheidene buur ten werden barricaden opgericht en is geprotesteerd tegen moord op de drie communisten. Een vrouw, die nauwe banden heeft met de oppositie tegen het bewind in Chili, is gistermorgen in Santiago ontvoerd. De psychologe Carmen Hales, dochter van de christendemocratische ex-minister Alejandro Hales, is al herhaalde malen met de dood bedreigd en werd nu voor de twee keer binnen vier maanden ontvoerd. Het Chileense regering meent dat de ontvoering bedoeld is om de nieuwe politie-autoriteiten dwars te zitten. Alejandro Hales noemde de verdwijning van zijn dochter „een openlijke uitdaging voor de nieuwe leiding van de para-militai re politie". Carmens familie schrijft de eerste ontvoering van de psychologe toe aan de politie. De 27-jarige vrouw werkt voor de katholieke kerk in de sloppenwij ken van de Chileense hoofdstad. Een van haar broers is een beken de woordvoerder van de commu nistische partij en een andere broer een linkse christen-democraat. BONN (AFP) - Vier Russische soldaten hebben tijdens.een oefe ning in Tsjecho-Slowakije hun pantserwagen in een café geruild voor twee kratten wodka, zo meldt de Westduitse Frankfurter All- gemeine Zeitung. De krant heeft beslag weten te leggen op het proces-verbaal dat in Bohemen tegen de vier militairen is opge maakt. Het kwartet soldaten zou tijdens de oefening, vorig jaar herfst, verdwaald zijn geraakt en zich in het enige nog open zijnde café hebben willen warmen met een slok wodka. De aanschaf van een tweede fles werd belemmerd door een onvoldoende hoeveelheid contant geld. Buiten stond evenwel nog steeds de pantserwagen die na lange en inspannende onderhandelingen voor twee kratten wodka, twee kilo augurken en een kilo vis van de hand ging. Twee dagen later werden de soldaten door de Tsjechoslowaakse politie slapend in het bos aangetroffen, onkundig van het feit waar zij waren en waar hun voertuig stond. De transactie kwam aan het licht toen er plotseling stukjes staal in de handel kwamen van een soort dat in Tsjecho-Slowakije nog al zeldzaam is. Het spoor leidde naar de caféhouder in het Bo heemse dorpje, die toegaf de pantserwagen te hebben gekocht voor twee kratten wodka. De augurken en de vis had hij uit eigener beweging verstrekt, zei hij. "Uit liefde voor het Sowjet-volk". MEXICO STAD (GPD/AFP) r Het ministerie van defensie in Nicara gua heeft bevestigd dat er de afge lopen dagen felle gevechten heb ben plaatsgevonden op maar am per 100 kilometer van de hoofdstad Managua. Bij de gevechten zouden .70 regeringssoldaten en 61 contra's om het leven zijn gekomen. Onder de doden is de regionale bevelheb ber van de FDN, de grootste anti- sandinistische groepering. Inmiddels zou het sandinistische leger kans hebben gezien om zo'n 1000 contra-revolutionairen te om singelen nabij de stad Esteli, zo'n 130 kilometer ten noorden van Ma- nagua. De kust van Joegoslavië wordt sinds vrijdag geteisterd door zware bosbranden. Volgens het persbu reau Tanjug is een derde van de ve getatie van het eiland Korcula al in vlammen opgegaan. Er wordt geen melding gemaakt van gewonden. Pogingen om de brand te blussen worden bemoeilijkt door het ruwe terrein en de krachtige wind. Bij de brand op Korcula zijn drie Ita liaans blusvliegtuigen te hulp ge roepen. Het is de eerste keer sinds maan den dat de anti-sandinistische re bellen kans zien om tot diep op Ni caraguaanse grondgebied door te dringen. Volgens president Daniel Ortega is het plotselinge offensief van de contra's een eerste resultaat van de 27 miljoen dollar 'humani taire hulp' van het Amerikaanse Congres. Ortega gelooft dat de aan vallen bedoeld zijn als voorberei ding voor een Amerikaanse invasie in Nicaragua. Sinds vorig jaar juli hadden de contra-revolutionaire acties zich voornamelijk beperkt tot de grens gebieden, in de nabijheid van Hon duras en Costa Rica. Vorige week CHECOTAH (AP) - In de Ameri kaanse staat Oklahoma is een vrachtwagen met zware bommen gisteren in botsing gekomen met een auto. Vier bommen van elk 2.000 pond kwamen tot ontplof fing, waarbij een enorme krater in de weg werd geslagen. Minstens 47 mensen raakten gewond, maar de meesten konden na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. Het ongeluk gebeurde toen een personenwagen invuegue op de snelweg en daarbij in botsing kwam met de vrachtwagen. De vrachtwagen vervoerde tien bom men van een munitiefabriek naar een depot van het leger. Na de ont ploffing werden alle 3.000 bewo ners van Checotah geëvacueerd omdat de kans bestond dat ook an dere bommen zouden exploderen. Die konden echter door explosie- venexperts onschadelijk worden gemaakt. lieten de anti-sandinisten echter plotseling van zich horen nabij de steden Matagalpa en Esteli, op honderden kilometers van de grens met Honduras. Volgens de sandinistische schattingen zouden er zich in totaal zo'n 4000 contra's in de zone bevinden. De 1000 contra's die plannen hadden om Esteli aan te vallen zou den inmiddels zijn omsingeld. De rest van de contra-revolutionairen opereren volgens de sandinisten in kleine commando's. De afgelopen dagen hebben die commando's verschillende dorpjes overvallen. Dit weekeinde werd er ook een groep rebellen gelokaliseerd op zo'n 160 kilometer ten oosten van Managua. Miguel D'Escoto, de sandinisti sche minister van buitenlandse za ken, heeft op advies van zijn artsen zaterdag na 26 dagen zijn honger staking onderbroken. D'Escoto was zijn religieuze vasten begon nen om een evangelische rebellie te kunnen ontketenen tegen 'de duivelse machtsobsessie van de Verenigde Staten'. Vanuit de hele wereld is gehoor gegeven aan zijn initiatief, zij het op kleine schaal. De door Rome ge schorste priester/minister moest zijn actie staken vanwege een drei gende hartaanval. ALGIERS (Rtr.) - Algerije zal niet deelnemen aan de Arabische top ontmoeting, die woensdag in de Marokkaanse stad Casablanca be gint en die beoogt het vredeproces in het Midden-Oosten te versnel len. In een communiqué van het Algerijnse ministerie van buiten landse zaken wordt gezegd dat de bijeenkomst de Arabische wereld dreigt te verdelen terwijl juist nu eenheid nodig is. Algerije is het vierde land dat be kend heeft gemaakt niet aan de top in Marokko deel te nemen. Eerder lieten Syrië, Zuid-Jemen en Liba non het afweten. Libië liet gisteren bovendien weten dat het de Arabi sche topontmoeting alleen maar zal bijwonen als er aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Een van de voorwaarden is dat er zeker gepraat moet worden over wat het noemt 'het verraderlijke gedrag van Irak en Jordanië' en de 'bezetting van Egypte door de Ver enigde Staten'. Het officiële Libi sche persbureau JANA zei dat tij dens de ontmoeting 'Jordanië en Irak berecht moeten worden voor de misdaad die werd begaan met het herstellen van de betrekkingen met Egypte'. Koning Fahd van Saoedi-Arabië zal evenmin deelnemen aan de top conferentie. Wel zal zijn land op een lager niveau op de conferentie vertegenwoordigd zijn, zo werd gisteren uit diplomatieke bronnen vernomen. De koning, wiens land een sleutelpositie inneemt tussen het radicale Syrië en de conserva tieve Arabische staten, zal nu ver moedelijk kroonprins Abdullah of zijn minister van buitenlandse za ken, prins Saoed Al-Faisal, afvaar digen. De landen waarvan nu vaststaat dat ze aan de conferentie meedoen, zijn Marokko, de PLO, Saoedi-Ara bië, Koeweit, Quatar, Bahrein, de Verenigde Arabische Emiraten, Oman, Jordanië, Irak, Soedan, Dji- boeti, Tunesië en Mauretanië. LONDEN (Rtr.) - Alle vier Britse televisiekanalen zullen woensdag uit de lucht gaan. De journalisten van de omroep ITN Independent Television News besloten vrijdag uit soldariteit met hun collega's van de BBC ook 24 uur lang het werk neer te leggen. De staking is een protest tegen het besluit van de BBC-leiding om na druk van de regering een voor woensdag geprogrammeerde do cumentaire over Noord-Ierland niet uit te zenden. Daarin kwam onder andere de IRA-leider Martin McGuinnes voor. Premier Thact- cher was van mening dat de uitzen ding de IRA in de kaart zou spelen. De BBC-journalisten beschou wen de pressie van regeringswege als censuur. I TEL AVIV - Op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook geldt J weer de uitzonderingstoestand. Palestijnen kunnen om veiligheidsredenen zonder vorm J van proces voor ten minste zes maanden achter de tralies worden gezet of al dan niet met I familie naar een Arabisch buurland worden gedeporteerd. Een regeringscommissie zal I de mogelijke tenuitvoerlegging van de doodstraf binnen het huidige wettelijke kader f nader bestuderen. SANTIAGO - Vrouwen vluchten als de Chileense oproerpolitie ingrijpt op het kerkhof van Santiago, waar honderden mensen kransen leggen op de graven van de drie vermoorde communisten. (foto api

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7