Dierenhulp of klassenstrijd? De nieuwe loten liggen Maar. Ik heb't zwembad vast gevuld met champagne. Hoogspanningskabel van vier kilometer door stad Einde Lakenfeesten: natte Nachtwacht en vuurwerk Een stap in stilte De open dag die geen open dag mocht zijn Jongen met scheermesje mishandeld Aangiften van aanranding GEEN 0PEN DAG '^MAANDAG 5 AUGUSTUS 1985 Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het half miljoen. Die kans mag u niet missen. Adressen van loten- verkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook Bel voor inlichtingen de Staatsloterij. 070-477294/477484. Méér kans in de Staatsloterij. -♦< foto: Hans van der Meer wordt in ogenschouw genomen. Hans van der Meer is dertig jaar, woont in Warmond en stu deert aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amster dam. Van ChurchüUaan naar Groenoordstraat LEIDEN - Het aannemingsbedrijf Visser Smit Hanab is vandaag in opdracht van het Energiebedrijf Rijnland begonnen met de aanleg van een nieuwe hoogspanningska bel door Leiden. Deze kabel van bijna vier kilometer lang zal een verbinding vormen tussen het transformatorenstation aan de Churchilllaan en het verdeelsta tion in de Groenoordstraat. De werkzaamheden zullen drie maan den duren. Het transformatorenstation aan de Churchilllaan voorziet Leiden Zuid-West van elektriciteit. Dooi de stadsuitbreiding (o.a. de Ste venshof) moet dit voedingspunt worden verzwaard. Dat gebeurt door middel van de nieuwe 50.000 Volt kabel (50 kV), vanuit het ver deelstation in de Groenoordstraat. De werkzaamheden zijn begon nen bij de Churchilllaan. De kabel loopt o.a. via Morslaan, Vondel laan, Stationsplein en Schiphol- weg. Onderweg zullen de Rijn, de Haarlemmertrekvaart en verschil lende drukke verkeerspunten wor den gekruist. Het energiebedrijf hoopt hinder en overlast voor ver keer en omwonenden tot een mini mum te beperken. Drukke ver keerspunten worden in gedeeltes overgestoken, zodat er altijd een doorgang voor het verkeer blijft. Woningen zullen bereikbaar blij ven. Zodra de kabel is gelegd, zorgt de gemeente voor herbestrating. De nieuwe kabel wordt in acht gedeeltes van elk ongeveer 500 me ter gelegd. De planning van de werkzaamheden ziet er als volgt uit. Vandaag is het werk begonnen aan de Churchilllaan ter hoogte van de Valeriusstraat. Van hieruit wordt het eerste stuk kabel gelegd aan de bewoonde zijde tot aan het Jacques Urlusplantsoen. Eind au gustus wordt het tweede stuk ge legd tot vóór de Churchillbrug, waarbij de kabel onder de verhoog de Haagweg door gaat. Begin september wordt het der de stuk kabel bij de Churchillbrug door een al aanwezige mantelbuis onder de Rijn getrokken. Dan wordt de Dr. Lelylaan gevolgd tot aan de Morslaan. Ook bij de Lely laan ligt al een mantelbuis, zodat er niet gegraven hoeft te worden. Ver volgens wordt bij de Morslaan overgestoken en wordt de kabel gelegd in de bewoonde zijde van deze straat. Half september wordt het vierde stuk kabel gelegd in de P.C. Hooftlaan en in de Vondellaan tot aan de kunstijsbaan. Het vijfde stuk kabel wordt eind september gelegd, vanaf de kunst ijsbaan, via een stukje Plesman- laan, onder het Plesmanviaduct door (voetgangersgedeelte), schuin door de rotonde op het Stations plein naar de hoek Morssingel/Sta tionsplein. Begin oktober is het zesde stuk aan de beurt, van het Stationsplein tot vóór het kruis punt bij het Schuttersveld. De ka bel wordt gelegd in het trottoir aan de overkant van het station, waar bij de Stationsweg wordt overge stoken. Half oktober komt de Schipholweg aan bod (aan de zijde van het Schuttersveld), die tot vóór de Willem de Zwijgerlaan wordt gevolgd. Het laatste stuk kabel wordt eind oktober/begin november gelegd. Via de kelder van de Willem de Zwijgerbrug wordt de Haarlem mertrekvaart gekruist. Vervolgens wordt het werk voortgezet langs een stukje Willem de Zwijgerlaan, de Musschenbroekstraat en Fle- mingstraat (onbewoonde zijde) om uit te komen bij het verdeelstation in de Groenoordstraat. INBRAAK - Bij een inbraak in een woning in de Nieuwe Waardstraat zijn in de nacht van zaterdag op zondag een video-recorder, een spelcomputer, twee zilveren gra- tenbakjes en een bedrag van twee honderd gulden buit gemaakt. De inbrekers verschaften zich toegang via een toiletraampje. 'Een stap in stilte' is de titel van een serie straatfoto's die Hans van der Meer lopend door Leiden maakte. De foto's waren begin dit jaar te zien op een gelijkna mige tentoonstelling in het Pren tenkabinet, vandaag de vierde in I een reeks van vijf foto's die op de ze pagina zijn en worden ge plaatst. Het zijn foto's die in hun raad- selachigheid en absurditeit voor zichzelf spreken, al zijn dat twee typeringen die voor bijgaande foto die Van der Meer in novem ber '83 maakte op de Lange- gracht juist niet opgaan. De sloop van Clos en Leembruggen LEIDEN - Een 18-jarige jongen is in de afgelopen nacht zwaar mis handeld door drie jongens. Met een scheermesje werden bloedende krassen over zijn handen getrok ken. De jongen reed over een fiets pad in Leiden Noord en werd door de drie anderen opgewacht bij de Abraham Crijnssenstraat. Hij werd van zijn fiets getrokken en door het drietal afgetuigd. Hun agressief op treden zou een vergelding zijn voor het vernielen van een auto, maar de 18-jarige jongen beweert daar geen weet van te hebben. LEIDEN - Twee meisjes, een 20- jarige Leidse en een 18-jarige Oegstgeestse, hebben bij de politie aangifte van aanranding. Ze zou den in de nacht van zaterdag op zondag rond kwart voor vier zijn belaagd door drie jongens. De meisjes liepen in de Nieuwstraat ter hoogte van de bibliotheek toen ze door het drietal werden gegre pen en onzedelijk betast. De politie heeft ze nog niet kunnen aanhou den. Handig Bekeken LEIDEN - De tentoonstelling 'Handig Bekeken' vraagt om een herhaling, vinden de organisato ren. Zij verwachten een volgende keer het dubbele aantal exposan ten, gezien de reacties van bezoe kers. De tentoonstelling werd van 15 tot en met 27 juli in de Hoog landse Kerk gehouden. Hobyisten konden er hun creatieve werkstuk ken laten zien. De jury heeft de volgende winna ressen aangewezen: mevrouw So- bels uit Oegstgeest in de categorie schilderstukken, mevr. Barning uit Leiden in de categorie poppen en mevr. Aalders uit Leiden voor haar merklap. Stefan Weelders uit Lei den kreeg een aanmoedigingsprijs voor zijn getekende stripfiguren. LEIDEN - Een 19-jarige Leidenaar heeft in de nacht van vrijdag op za terdag twee winkelruiten vernield in de Haarlemmerstraat. LEIDEN - "Wat moet je nou met die mensen", vroeg dierenbeschermer Schouten zich zaterdag af in de nabijheid van het dierenasiel aan de Besjes laan. En met die mensen bedoelde hij het bestuur van het asiel. "Weet je wat ze met z'n allen moeten doen? Een spelletje mens-erger-je-niet spelen; ze moeten zich in elk geval niet met dieren bemoeien". Het con flict in de wereld van de mensen die waken over wel wee van het dier spitste zich toe op de dag die geen open dag was, zo als stond te lezen op een aantal borden. door Wim Brands De Dierenbescherming, afde ling Leiden, had die open dag za terdag willen houden in het die renasiel aan de Besjeslaan. Doel: proberen om voor zoveel moge lijk katten een nieuw onderko men te vinden; het asiel puilt na melijk uit. Asielbeheerder Wil Tiele liet echter weten dat hij niet aan die open dag zou meewerken. Zijn toch al onzekere positie - het be stuur van het asiel wil hem ont slaan - zou nog verder in gevaar komen als hij meewerkte. De Dierenbescherming be sloot vervolgens om die open dag dan maar niet te houden op het terrein van het asiel, maar in de nabijheid. Men wilde name lijk niet riskeren dat Tiele de du pe zou worden van de open dag: de Dierenbescherming heeft zich immers achter Tiele geschaard. Zaterdag stond de karavaan van de Leidse Dierenbescher ming op een paar honderd meter van het asiel. Karavaan, inder daad, want de Dierenbescher ming had voor een draaiorgel ge zorgd alsmede een ijskar. «Een beetje rare 'nederzetting' was Wat er zich zaterdag bij het dierenasiel ook afspeelde: met dit soort borden probeerde het bestuur van het asiel duidelijk te maken wat het in elk geval niet was. De borden werden door 'sympathisanten van de dierenbescherminglater weggehaald. (foto Holvast) In de bocht van de Besjeslaan waren Schouten en de zijnen nog steeds bezig met het uitdelen van ijsjes. En bloemen niet te verge ten, want mensen die een dier meenamen kregen van de Leidse Dierenbescherming een bosje bloemen. "Dit zou het bestuur van het asiel nou nooit doen hè", zei Schouten. "Sterker nog, die hebben nog nooit iets georganiseerd. Ik vraag me wel eens af: zou zo ie mand als die Heilbron eigenlijk wel een dier hebben? Het zou me niet verbazen als het antwoord nee was". Juist op dat moment passeerde Heilbron in een automobiel. Schouten begon te zwaaien. Zei even later: "Zag je dat? Ik dacht nog: als hij nou stopt, dan valt er misschien nog wel te praten, maar nee, maar nee, geen denken aan: ze rijden gewoon door". Ondertussen werd de dieren beschermer op de hoogte ge bracht van het feit dat het asiel tót twee uur was gesloten. Grote verbazing. "Wat maken ze me nou! Gesloten? Hoezo gesloten? Er komen nog steeds mensen aan; dan doe je het asiel toch niet dicht!" Maar hij had ze wel door hoor. "Daar zit het bestuur van het asiel achter, wat ik je brom. Kijk, het asiel is elke zaterdag open. Goed, is het niet druk, dan gaat Tiele om een uur of twaalf dicht om te lunchen. Is het echter druk, dan blijft hij ook tussen twaalf en twee gewoon open. Maar nu heeft het bestuur na tuurlijk gezegd: sluiten tussen twaalf en twee Tiele". "Wat moet ik nou met zo'n be stuur! Het is gewoon een clubje van adel. Ze vinden het leuk om bestuurdertje te spelen en ze kunnen het niet hebben dat de gewone jongens van de Dieren bescherming het allemaal wel even zullen regelen - dat is het". En hij herhaalde: "Dat we ge wonejongens zijn, dat kunnen ze niet hebben". Even later: "En wij zijn gewone jongens hoor. Kijk, maar eens goed hoe wij hier staan met onze spullen. Kijk In de blubber. Katten Wie wilde weten hoeveel kat ten een nieuw onderdak hadden gevonden op deze dag moest maar contact opnemen met be stuurder Heilbron, had Tiele ge zegd. Maar Heilbron wist om een uur of vijf van niks. "Ik ben nog niet gebeld", sprak hij plechtig. Dierenbeschermer Schouten wist het antwoord wel: "Langs informele weg verkregen, dat be grijp je zeker wel. Hoeveel kat ten? Ongeveer dertig. En dat is een mooi aantal. Anders verlaten er meestal maar een stuk of drie het asiel op een dag als deze. Der tig; als ik dat getal nou hoor, denk ik: dit is dé weg, de weg van de Dierenbescherming". het; zoiets als een kiosk in de Sa hara, maar volgens dierenbe schermer Schouten deed dat er niet toe. Integendeel. "Zo kun nen we de mensen toch een beetje laten weten dat wij er zijn". En na deze woorden richtte hij zich tot de inzittenden van een passerende auto: "Een ijsje?" Bestuurder: "Een ijsje?" Schouten: "Ja, daar heeft u recht op". De ijscoman vond alles best. Neuh, dit was helemaal geen raar plekje om ijsjes te verkopen. "Als ik nog eens moest vertellen waar ik allemaal al heb gestaan, boekdelen meneer, boekdelen". Even later gaf Schouten vol mondig toe dat de situatie tame lijk absurd was. "Maar de schul dige is natuurlijk het bestuur van het asiel. Zij hebben het zo ver laten komen. Trouwens, volgens mij zijn zij ook verantwoordelijk voor de borden die hier overal staan. Geen open dag, staat daar op. Als ik dat zie, denk ik: kan het gekker! Er stond nota bene een bord aan het begin van de Besjeslaan! Stel je nou voor: jij wilt een kat halen, je weet dat je op zaterdag in het asiel terecht- kunt en dan lees je: geen open dag. Dan ga je toch direct weer naar huis". Dus dat bord aan het begin van de Besjeslaan was mooi wegge haald, vervolgde Schouten. Nee, niet door de Dierenbescherming, zei hij. "Door sympathisanten van ons". Correct In het asiel was het ondertus sen redelijk druk. Beheerder Tie le zweeg, dat wil zeggen: van hem hoefde je geen uitspraken te verwachten over de situatie. Zijn advocaat had hem geadviseerd aldus te handelen. En het be stuur van het asiel, was dat aan wezig? Jawel, op een bruggetje stond bestuurder Heilbron zoals een bestuurder op een bruggetje staat: zelfverzekerd. Nee, dat het een absurde situatie was, zou je hem niet horen zeggen. Waarom mocht die open dag van de Die renbescherming niet doorgaan, omdat die club zich solidair heeft verklaard met de man die het asielbestuur kwijtwil, Tiele dus? Nee, foute gedachtengang, vond Heilbron. "Om te beginnen is het natuurlijk tamelijk vreemd dat de Dierenbescherming een open dag wil houden in het asiel. Zoiets is onze zorg", meende hij. "Stelt u zich nou eens voor dat u van een aantal mensen hoort: wij komen een feest in uw huis hou den. Dat is toch vreemd, niet?" En daar kon ook nog aan wor den toegevoegd dat het bestuur van de Dierenbescherming con tact had moeten opnemen met het bestuur van het asiel. "U weet wat zij hebben gedaan? Ze hebben in eerste instantie con tact opgenomen met de beheer der van het asiel. Dat vind ik niet correct". Twaalf uur inmiddels. Het asiel, dat op zaterdag altijd open is van tien tot vier, werd gesloten tot twee uur: lunchpauze. Een ta melijk merkwaardige gebeurte nis, want door alle publiciteit over het conflict kwamen er toch redelijk veel mensen naar het asiel. Een draaiorgel, een ijskar: de Dierenbescherming trachtte zaterdag op deze wijze de aandacht op het dierenasiel te vestigen. Niet tot ieders genoegen dus. (foto Holvast» LEIDEN - Op de Beestenmarkt (en omgeving) werden zaterdag avond de Lakenfeesten afgesloten. Het moest een afsluiting in stijl worden: de vertegenwoordigers van de horeca in 'Nachtwacht-kle- ding', dus Middeleeuws uitgedost; verder veel muziek en vuurwerk. Bovendien kon men tot drie uur 's Wateroverlast LEIDEN - Een overlopende spoel bak van een wc heeft gisteren voor flink wat wateroverlast gezorgd in twee woningen aan de Boshuizer- kade. Zowel in de woning, waarin de wc bleef spoelen als in de wo ning daaronder stroomde zoveel water dat de brandweer er aan te pas moest komen. Het water werd opgezogen en de elektriciteit afge sloten. nachts doorgaan. Niets stond een groot spektakel dus in de weg. Alleen slechte weersomstandig heden. En je zult het altijd weer zien: op een avond dat het zacht, mooi weer moet zijn, regent en dondert het. Het was dus niet vreemd dat tegen een uur of tien 's avonds er eigenlijk nog geen spra ke was van een feest. De jongens van de discoshow de den weliswaar hun best en ook de zangeres die even later optrad, zong de longen uit haar lijf, maar het mocht niet baten: de vooral jeugdige toeschouwers waren niet in beweging te krijgen. En eigenlijk bleef dit beeld on veranderd. Toegegeven, in de cafés was het goed toeven, maar de orga nisatoren hadden natuurlijk ook gehoopt dat het weer zo mooi was dat men buiten kon zitten. Ver geefse hoop: de meeste stoelen buiten bleven onbezet. Dat de avond toch niet in het wa ter viel, dat er zelfs nog veel men sen samendromden op een be paald ogenblik, kwam door het vuurwerk dat werd ontstoken aan het Galgewater. Is er hier brand, vroeg iemand zich af die het brandweerkorps zag staan. Hij kreeg geen antwoord, want de keiharde knal en daarop volgende vuurregen boven het wa ter verklaarde waarom de brand weerjongens present waren. Het was een mooi vuurwerk. Je zou bijna de neiging krijgen om de omstanders gelukkig nieuwjaar te wensen. De vreugde - om de één of andere reden zijn mensen altijd verheugd als ze keiharde knallen horen - werd verhoogd door de re clameteksten die werden ontsto ken. In de ene tekst viel het woord graf te lezen volgens een omstan der. Gelach. En toen in de andere tekst het woord brandt oplichtte, raakte hij door het dolle heen. Ge heel van de wereld door zoveel (on bedoelde?) leukigheid zag hij de regen voor sneeuw aan. "Hè, nou begint het al weer te sneeuwen". LEIDSE LAKENFEESTEN 15 JULI T/M 3 AUGUSTUS 1985 Bej aardenhuizen Jn het artikel over de bezuiningen op bejaardentehuizen in de Leidse regio (Extra,1 zaterdag 3 augustus j.l.) is een hinderlijke fout geslo pen. Er werd gesteld dat iedere be woner van een verzorgingstehuis wekelijks 245 gulden zak- en kleed geld over houdt. Dit moet zijn: 245 gulden per maand.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3