LEIDSCH DAGBLAD Staking mijnen in Zuid-Afrika SPERZIEBONEN EN RUNDERTARTAAR NS: alcohol verboden in supporterstreinen 'Geen zure regen maar plantevirus' Zelfmoord navigator atoomaanval op Nagasaki TWEEMAAL STORMWAARSCHUWING Piloot ramp toestel werd gewaarschuwd Finnen willen brug en eiland kopen Estenssoro president van Bolivia Al 36 doden na trein botsing in Frankrijk MANDAG 5 AUGUSTUS 1985 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 37772 UTRECHT (ANP) - Met ingang van het nieuwe voetbalseizoen, dat over een kleine twee weken begint, is alcohol taboe in supporters treinen. De Nederlandse Spoorwegen hebben besloten drank in de voetbaltreinen te verbieden, in de hoop de agressie en verniel zucht van bepaalde groepen supporters binnen de perken te hou den. Dat heeft de spoorwegpolitie aan de KNVB laten weten. De spoorwegpolitie, die het vervoer van de supporters intensief blijft begeleiden, zal met ingang van het nieuwe seizoen streng gaan toezien op de naleving van het drankverbod. De spoorwegpolitie gaat ervan uit dat ook het alcoholgebruik in de stadions aan banden wordt gelegd, aldus de brief. NS hebben de federatie van supportersverenigingen verzocht ook de suppor tersclubs van het verbod op de hoogte te stellen. HAMBURG (AP) - Niet de lucht vervuiling, maar aantasting door een plantevirus is wellicht de voornaamste oorzaak van het sterven van de bossen in West- Duitsland. Dat zegt de bioloog professor Burkhard Frenzel in een gisteren verschenen vraagge sprek met het Westduitse week blad Welt am Sonntag. Frenzel, hoogleraar aan de uni versiteit van Stuttgart, zei bewij zen van een virusinfectie te heb- proeven uit gezonde bossen ben aangetroffen in sparren en pijnbomen in 24 Westduitse bos sen die volgens anderen door luchtvervuiling waren aangetast. Hij zei dat de virussen, zichtbaar gemaakt door een elektronenmi croscoop met een vergrotingsfac- bosdieren. Soortgelijke De hoogleraar zei dat onderzoe kers de mogelijke virusinfectie nog maar net op het spoor zijn, tor van 81.000, waarschijnlijk zijn maar dat 'virussen duidelijk ook overgebracht door insecten en ter sprake moeten komen als mo gelijke oorzaak van bossterfte'. 'Ik zou liever zeggen dat lucht vervuiling de oorzaak is. Dan zou dit probleem beheersbaar zijn. Maar als het virussen zijn, kan de mens nauwelijks iets uitrichten om de bossen te helpen,' zei hij. Volgens een vorig week uitge bracht rapport van de regering is een op de twee bomen in de Bondsrepubliek dood of bescha- steek- 'digd. De meeste functionarissen wijten het verschijnsel van de stervende bossen aan luchtver vuiling en op aandrang van de Bondsrepubliek hebben de lan den van de Europese Gemeen schap onlangs besloten om op ter mijn de luchtvervuiling door het verkeer te beperken door het in voeren van uitlaatkatalysatoren en loodvrije benzine. LOS ANGELES (DPA) - De Ame- ^irikaanse navigator Paul Bregman ■|(60), die veertig jaar geleden be- l^trokken was bij de atoomaanval op 2504;Nagasaki, heeft gisteren zelfmoord jgepleegd. Hij hing zichzelf op in (zijn woning bij Hollywood. Volgens Bregmans zuster leed de navigator al lange tijd aan hevi ge depressies, die de laatste tijd werden versterkt door de naderen de herdenking van de atoomaan- vallen op de Japanse steden Hiros- jima en Nagasaki. Bregman was navigator op een van de B-29 bom menwerpers, die het toestel met de atoombom voor Nagasaki op 9 au gustus 1945 begeleidden. Door de atoombom kwamen in Nagasaki ruim 75.000 personen om het leven. Drie dagen daarvoor hadden de Amerikanen hun eerste atoomBom afgeworpen boven Hirosjima. (zie ook pagina 7) JOHANNESBURG (GPD) - Het congres van de grootste Zuidafri- kaaans vakbond, de NUM (Natio nale Unie van Mijnwerkers) heeft zaterdag besloten om op 25 augus tus een nationale staking in de goud- en kolenmijnen t.e houden om de looneisen van de bond kracht bij te zetten. De NUM besloot ook om een koopstaking af te kondigen voor blanke zaken en bedrijven in de buurt van de mijnen, als de noodtoestand in Zuid-Afrika niet binnen 72 uur wordt ingetrokken. De NUM dreigde met een algehe le staking wanneer president Bo tha ook maar enige actie onder neemt tegen de zwarte mijnwer kers die afkomstig zijn uit de buur landen. Veertig procent van de le den van de NUM valt onder die groep. Vorige week kondigde Bo tha aan dat de regering overweegt om alle zwarte gastarbeiders uit de buurlanden, circa 1,5 miljoen, naar hun geboortelanden terug te stu ren als het Westen doorgaat met zijn dreiging met economische sancties. Het aantal gearresteerden in Zuid-Afrika vanwege het uitroe pen van de noodtoestand is opgelo pen tot 1412. Slechts 114 daarvan zijn weer in vrijheid gesteld. Het uitroepen van de noodtoestand in 36 districten heeft echter niet voor komen, dat er nog steeds inciden ten worden gemeld uit verschillen de delen van het land. Met de nodige spanning werd za terdag de begrafenis van 12 slacht offers van eerdere onlusten in Zwi- de, in de Oost-Kaap, tegemoet ge zien. Vorige week kondigde de re gering aan dat voortaan nog maar één persoon tegelijk begraven mocht worden en dat de begrafe- nisgangers zich zouden moeten onthouden van elke politieke acti viteit. Maar de duizenden trokken zich niets aan van de massale aanwezig heid van politie- en legereenheden rond de Apostolische kerk van Zwide. In de kerk waren zeker 2000 aanwezigen, terwijl op weg naar de begraafplaats zich nog eni- De politie en het leger grepen aanvankelijk niet in, hoewel zij zich met groot vertoon van macht aan beide kanten van de weg had den opgesteld. Vanaf een politie wagen werden er filmopnamen ge maakt. Na afloop van de plechtig heid traden de politie en het leger wel op tegen groepjes jongeren die vrijheidsleuzen scandeerden en protestliederen zongen. Zij werden met stokken uit elkaar geslagen. BLOEMENDAAL (ANP/GPD) - Deze aanblik bood vanochtend het strand van Bloemendaal. Harde wind deed het zand tot grote hoogte op stuiven, terwijl slechts een enkele in regenpak gehulde vakantieganger zich aan de kust waagde. In andere badplaatsen aan de kust was het een identiek beeld. Overigens bleef de voor afgelopen nacht voorspelde storm uit. Het waai de wel hard, vooral aan zee, maar de windkracht bleef beperkt tot 7 a 8 op de schaal van Beaufort. Omdat watersporters en kampeerders tijdig wa ren gewaarschuwd door het KNMI deden zich nergens problemen voor. Vanochtend lieten de meteorologen in De Bilt opnieuw een waarschu wing uitgaan voor storm. Een depressie met windstoten van meer dan 100 kilometer zou vanmiddag over ons land trekken. Volgens de voorspellingen zou de wind in eerste instantie uit het zuid- wesaten komen, maar door een windsprongplotseling naar het noord westen kunnen draaien. Evenals gistermiddag heeft het KNMI schippers en kampeerders gewaarschuwd bedacht te zijn op windstoten. Het gure weer is allemaal het gevolg van een vorige week door de com puters aangekondigde 'uitzonderlijke depressie' boven Ierland, die een grote onstabiliteit boven een groot deel van West-Europa veroorzaakt. Het front bereikt vanmiddag een voor dit jaar uitzonderlijk dieptepunt van 980 millibar. Via de oostkust van Engeland trekt het front via Noord- Nederland weg in de richting van Denemarken. Weerman Harry Otten verwacht nog een winderige maandagnacht. Morgen blijft het koel met temperaturen van rond de zeventien graden. Daarna is er toch enigszins een opleving te verwachten. Woensdag loopt het kwik op tot twintig graden. Donderdag, vrijdag en zaterdag wordt het met een beetje goede wil tussen 20 en 23 graden Celsius. „Het kan best nog een mooie augustusmaand worden", zegt Otten geruststellend. (foto ANP) Verkeerstoren gaf opdracht op te trekken DALLAS (Rt ;./UPI/AFP) - De pi loot van het vrijdag in Dallas ver ongelukte vliegtuig, waarbij 132 mensen de dooci vonden, kreeg se conden voor het ongeluk opdracht om het vliegtuig op te trekken. Maar of de piloot de opdracht heeft ontvangen en of hij heeft gepro beerd te stijgen is niet duidelijk. Dit heeft een functionaris van de Amerikaanse federale raad voor verkeersveiligheid vandaag ver klaard. De opdracht „Delta omke ren" was afkomstig van een ren verkeersleider van de luchtha ven van Dallas die vond dat he toestel te laag - 15 tot 30 meter bo ven de grond - en te snel vloog. De verkeersleider zag bovendien dat het toestel aan de linkerkant brandde. Bovendien vreesde hij dat een klein vliegtuig dat kort daarvoor was geland, de landing van de Lockheed zou dwarsbo men. Het toestel stortte twee tot drie seconden later neer. (zie ook pagina 7) 16 PAGINA'S (foto ANP) De nieuwe tennisheld Bo- ris Becker voerde het Westduitse Davis-cupteam naar winst op de Amerika, dat het evenwel zonder ve detten als McEnroe a Connors moest stellen. PAGINA 11 Shell-vakbond: 'Het ge sprek van Lubbers in Ca racas was show, de slui ting van de raffinaderij op Curasao stond toen al vast'. PAGINA 5 Noodtoestand in deel van Israël. PAGINA 7 Het Nederlands waterpo- loteam is de strijd om de Europese titel in Sofia be gonnen met een 7-9 neder laag. Tegen Spanje miste de ploeg kracht en snel- held' PAGINA 9 Wat BS Leiden betreft kan de basketbalcompetitie beginnen. Twee soft-spon- sors zorgen ervoor dat de 'aangepaste' Hollandse ploeg toch weer in de ere divisie kan uitkomen. Teammanager Gé van der Weyden weidt uit. PAGINA 13 Opbrengst tussen tien en twintig miljoen SLIEDRECHT (ANP) - De Finse overheid heeft grote belangstelling voor de stalen verbindingsbrug tussen Schouwen-Duiveland en het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde. Deze brug, die in 1978 als verbindingsbrug door Rijkswaterstaat werd aangelegd, is 2.780 meter lang. De brug blijft tot 1987 in gebruik. Het makelaarskantoor in sche pen H. Boogaard BV uit Slie- drecht, dat in opdracht van de overheid probeert alle gebruikte materialen van de Oosterschelde- werken overal in de wereld aan de man te brengen, heeft dat beves tigd. De afgelopen week heeft een Finse overheidsdelegatie de brug geïnspecteerd. In september ko men de Finnen terug voor de defi nitieve beslissing. De brug zou in Finland als vervanging dienen voor de veerpont tussen twee ei landen. Volgens het makelaarskan toor moet de brug tussen de tien en twintig miljoen gulden opbrengen. Deze prijs hangt overigens vooral af van de vraag hoe de koper de brug opgeleverd wil hebben. Moet de brug eerst gezandstraald en ge verfd worden of kan hij zo in de huidige, overigens prima staat worden opgeleverd? Oorspronke- lijk zou de brug eind dit jaar buiten gebruik worden gesteld. De weg over de stormvloedkering is echter zo frequent in gebruik door werk- voertuigen, dat Rijkswaterstaat alsnog heeft besloten om de hulp brug tot half 1987 in gebruik te houden voor woon-werkverkeer van en naar het werkeiland Neeltje Jans. Het makelaarskantoor uit Slie- drecht heeft ook nog voor andere grote Oosterschelde-objecten op- tieg lopen. De kleinere zaken wor den goed verkocht, maar met de zeer dure sterk geavanceerde Vaar tuigen loopt het wat stroever. Toch bestaat er in de hele wereld veel belangstelling voor deze Neder landse waterstaatshoogstandjes. Een grote kraan poogt de trekken. Het aantal doden va pen tot 36. MEXICO STAD (GPD) - Het Boli viaanse Congres heeft vandaag Victor Paz Estenssoro benoemd tot president. De 78-jarige Paz Es tenssoro vezekerde zich van een meerderheid in het Congres dank zij de steun van een aantal kleinere partijen. Tijdens de stemming werd het Congresgebouw omringd door po litiemannen, die met honden en traangasgranaten probeerden om woedende volgelingen van de vroegere dictator Hugo Banzer op een afstand te houden. Belangrijke sectoren van het Boliviaanse leger, wereldkampioen in het plegen van staatsgrepen, hebben laten blijken liever Hugo Banzer als president te De vroegere dictator heeft in middels zijn volgelingen opgeroe pen om de straat op te trekken. Banzer eist dat de 'wil van het volk' wordt gerespecteerd. De gepensio neerde generaal, die Bolivia van 1971 tot 1978 met ijzeren hand re geerde, won de verkiezingen van vorige maand, maar zijn voor sprong op Paz Estenssoro was mi nimaal, nog geen 40.000 stemmen. i?i elkaar geschoven treinen uit elkaar te i deze treinramp in Frankrijk is al opgelo- t Victor Paz Estenssoro. Binnen het Congres wist Paz Es tenssoro de overwinning te beha len dank zij de steun van een aantal kleine partijen en de MIR, de linkse revolutionaire beweging, die in ruil daarvoor het voorzitter schap van het Huis van Afgevaar digden kreeg. Paz Estenssoro was al twee keer president van Bolivia. In 1952 kwam hij aan de macht na een bloedige volksopstand. Als revolu tionair nationaliseerde hij de tin mijnen en begon een radikale land hervorming, die vier jaar later werd voorgezet door de huidige president Hernan Siles Zuazo. In 1960 won een inmiddels gema tigde Paz Estenssoro opnieuw. Vier jaar later boekte hij weer een overwinning, maar werd afgezet door generaal Rene Barrientos. In het woelige tijdperk dat in 1978 be gon na de dictatuur van Hugo Ban zer is Paz Estenssoro vaak beschul digd van samenzweringen met rechts gezinde militairen. 'Verzet tegen nazi's was landverraad' ENSCHEDE (GPD) - De gemeen- teraad van het Duitse grensstadje Neuenhaus (boven het Twentse Ootmarsum) wil geen straat ver noemen naar wijlen kolonel Wil helm Stahle. Deze uit Neuenhaus afkomstige Duitse militair maakte deel uit van Hitiers generale staf, maar onderhield gedurende de oorlog contacten met het Neder landse verzet in Drenthe. Hij moest dat kort voor het einde van de strijd bekopen met de dood door ophanging. Het voorstel om Stahle met een straatnaam te eren, werd inge diend door de sociaal-democrati sche SDP, maar verworpen door de christen-democratische CDU en de liberale FDP. De laatsten deden dat met als argument dat het hier om een Duitse landverrader ging. Buien Veel bewolking en buien, sommige met onweer. Minimumtemperatuur onge veer 12 graden, middagtemperatuur rond 17 graden. Vrij krachtige, aan de kust eerst nog stormachtige noordwes tenwind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: perioden met zon en nog een enkele bui. Stijging van temperatuur. 6 augustus 1985 Zon op: 06.09 uur, zon onder: 21.21 uur. Maan op: 23.31 uur, maan onder: 12.18 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 07.35 en 19.57 uur, laagwater 03.35 en 15.47 uur. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Hollandse sperziebonen, 500 gram Rundertartaar, 500 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. CAHORS (AP) - Het aantal doden bij het treinongeluk dat zaterdag middag plaats had bij Flaujac in Frankrijk, is vanochtend opgelo pen tot 36. Eenenzestig mensen lig gen nog met verwondingen in het ziekenhuis, van wie er ongeveer dertig in een ernstige toestand ver keren. Onder de slachtoffers zijn zo goed als zeker geen Nederlanders. Het ongeluk gebeurde zaterdag laat in de middag toen een snel trein uit Parijs en een autotrein uit Brive frontaal met elkaér in bot sing kwamen. Waarschijnlijk had de stationschef in Assiers de stoptrein al toestemming gegeven om te vertrekken terwijl de snel trein uit Parijs nog over het enkele spoor moest komen. Die laatste trein had vertraging opgelopen door de vakantiedrukte. De bewus te stationschef is inmiddels al ver hoord door de gendarme en vervol gens vrijgelaten. Na de botsing, waardoor enkele wagons ontspoorden, vlogen de treinstellen in brand. Volgens een ooggetuige brak onder de inzitten den grote paniek uit en wart overal gewonden te zien. Beide treinen waren afgeladen vakantiegangers, want in Frank rijk was dit weekeinde voo meeste mensen de vakantie begon nen. De spoorwegen hadden extra treinen op de lijnen naar zuiden ingezet om de toeloop te kunnen verwerken. Het was het ergste treinongeluk in Frankrijk sinds 1972. Reddings werkers waren uren bezig de licha men van gedode passagiers uit de wrakstukken van de treinen te ha len. De ramp was het tweede grote treinongeluk in Frankrijk binnen een maand. Op 8 juli kwamen acht mensen om en raakten 55 gewond toen de trein van Le Havre naar Pa rijs een vrachtwagen ramde die op een spoorwegovergang was komen stil te staan. NEEM NU EEN ABONNEMENT! per maand 22,10 per half |aar 13T.40 (alléén mogelijk mef automatische betaling) per jaar 250.90 per kwartaal 65.70 (uw voorkeur aankruisen) Straat: -—- Postcode/Plaats: Telefoon: controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1