Bezoek ministers is nu hard nodig' Grenzen van Oeganda overdag open Iran: strooptocht naar wapens EG-initiatief inzake Zuid-Afrika Ruimteveer VS ondanks problemen veel nieuws 'Bom op Hirosjima was militair niet nodig' Bombardement Israël: zeker 15 doden PAGINA 6 BUITENLAND ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1985 SCHIPHOL (ANP/AP) - Het bezoek van de ministers van buitenlandse zaken van Neder land, Italië en Luxemburg aan Zuid-Afrika is bedoeld om persoonlijk de ernst van de situatie na de recente ontwikkelingen in dat land met de regering te bespreken. Dit in tegenstelling tot eerdere po- gingen, toen diverse malen via schriftelijke verklaringen, overge bracht door ambassadeurs van EG- landen, scherpe veroordelingen zijn uitgesproken over het beleid van Zuid-Afrika. Dit heeft minister Van den Broek gistermiddag op Schiphol meegedeeld na zijn aankomst uit Helsinki. „Wij zijn van mening dat we nu niet langer kunnen volstaan met schriftelijke verklaringen maar dat op ministerieel niveau de ernst van de nu ontstane situatie met de regering van Zuid-Afrika moet worden besproken", aldus Van den Broek. Zuid-Afrika heeft inmiddels in- CAPE CANAVERAL, (AP) - De astronauten in het Amerikaanse ruimteveer Challenger zijn er door het gebruik van een nieuw compu terprogramma in geslaagd de richt- computer van de zonnetelescopen naar behoren te laten werken. Het 60 mihoen dollar kostende preci- sie-instrument had tot nu toe niet goed gewerkt. Ondanks het feit dat een van de vier telescopen is uitgevallen, zyn de geleerden op aarde zeer tevre den met de verrichtingen van de astronauten. De astronauten zyn erin geslaagd goede opnamen te maken van nucleaire zonne-erup- ties, die meer inzicht kunnen ver schaffen in de invloed van de zon op het zonnestelsel en op het weer en de communicatie op aarde. Ook een röntgensensor bewijst goede diensten bij het verzamelen van informatie over de ster Vega, een heldere ster in het sterrebeeld Lyra. Een onderzoeker van het Smith sonian Astrofysisch Observato rium, Giovanni Fazio, zei zeer te vreden te zijn met de eerste gege vens die zijn doorgegeven door een infraroodtelescoop, die donderdag voor het eerst werd gebruikt. 'We kunnen nu nieuwe kaarten maken van de infraroodhemel, waaronder een groot deel van ons eigen zon nestelsel,' aldus Fazio. Volgens hem kan nu een groot deel van de leemte in de kennis over de bron van de infrarode straling worden opgevuld. Andere bezigheden van de astro nauten zijn de meting van kosmi sche en röntgenstralen, het bestu deren van de atmosfeer en het ver zamelen van informatie over de aanpassing van het menselijk li chaam aan de gewichtloosheid. De astronauten doen ook proe ven met het kweken van verschil lende boom- en plantensoorten in gewichtloze toestand. Toekomsti ge ruimtestations zullen wellicht beschikken over eigen tuinen of kassen. MOSKOU, - De twee kosmonau ten die al bijna twee maanden aan boord van het Russische ruimte station Saljoet-7 verblijven, heb ben gisteren nieuwe ruimtepakken beproefd tijdens een vijf uur du rende ruimtewandeling. De nieu we pakken zijn soepeler dan de ou de en zijn speciaal ontworpen om in de ruimte werkzaamheden te verrichten, aldus het persbureau Tass. Dzjanibekov (43) en Savinych (45) begonnen hun ruimtereis op 6 juni aan boord van de Sojoez T-13, die twee dagen later met handbe diening werd vastgekoppeld aan de Saljoet. Hoe lang zij in de ruim te zullen blijven is niet bekend. Het ruimteduurrecord werd vorig jaar door drie andere kosmonauten ge steld op 237 dagen. Akkoord over VS-begroting WASHINGTON, (AP) - Het Ameri kaans Congres heeft gisteren over eenstemming bereikt over een ver laging van het begrotingstekort met 57 miljard dollar. Als dit voor stel wordt overgenomen door pre sident Reagan zal het begrotingst- gekort voor het komende belas tingjaar 172 miljard dollar bedra gen. De nu aangenomen begroting, die in oktober van dit jaar in wer king treedt, heeft een omvang van 968 miljard dollar. Daarin is voor zien in bezuinigingen van 279,7 miljard dollar over de komende driejaar. De doelstelling van presi dent Reagan en een aantal leiders in het Congres, om het begrotings tekort in 1988 teruggebracht te gestemd met het bezoek van de drie bewindslieden maar er daarbij op gewezen dat „de Europese Ge meenschap geen recht heeft zich te mengen in de binnenlandse aange legenheden van Zuid-Afrika." „Ik neem daar nota van", aldus Van den Broek in reactie daarop. De bewindsman stelt daarentegen dat door de gang van zaken in Zuid-Afrika ook de relatie tussen dit land en Europa wordt beïn vloed. „Wij willen blijk geven van onze verontrusting", aldus Van den Broek. CDA-woord voerder Harry Aarts juicht het bezoek van de drie EG- ministers toe. Maar hij vraagt zich af of de EG-ministers zich moeten houden aan de eis van Pretoria dat zij zich niet moeten bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van het land. Het apartheidspro bleem is een binnenlandse aange legenheid en het is daarom vanzelf sprekend dat de EG-ministers daarover met de regering-Botha gaat praten, aldus het CDA-Kamer- lid. Hij verwacht dat de EG-minis ters de Zuidafrikaanse regering duidelijk aan het verstand zullen brengen dat als zij niet onmiddel lijk begint met een gefaseerde af schaffing van de apartheid de EG- landen gemeenschappelijke maat regelen tegen Pretoria zullen ne- PvdA-woordvoerder Marcel van Dam vindt het „paradoxaal dat Van den Broek en zijn twee colle ga's op bezoek gaan, terwijl de EG- landen tevoren hebben besloten om de ambassadeurs terug te halen met de bedoeling Zuid-Afrika te isoleren". Als het bezoek de bedoe ling heeft om de meningsverschil len binnen de EG te verbergen over economische maatregelen te gen Zuid-Afrika, dan is het een loos gebaar, aldus Van Dam. De missie van de EG-ministers moet duidelijk zijn: harde maatregelen als Pretoria op korte termijn geen hervormingen invoert, aldus Van Dam. Australië heeft gisteren zijn am bassadeur uit Zuid-Afrika terugge roepen voor overleg. Minister van buitenlandse zaken Bill Hayden zei dat de maatregel een 'gebaar van protest' was. Ambassadeur Robert Birch zal Zuid-Afrika op de eerstkomende vlucht, morgen, verlaten. Hayden zei dat Australië zint op maatrege len tegen Zuid-Afrika om de ophef fing van de apartheid te bespoedi gen. Australië stemde recent in de Verenigde Naties zowel voor ver plichte als voor vrijwillige sancties tegen Zuid-Afrika. Denemarken zal een protest te gen de apartheid en een algemene bezuiniging op zijn buitenlandse dienst combineren en zijn consu laat in Johannesburg sluiten om de diplomatieke banden met Zuid- Afrika te verbreken. Dat heeft een goed ingelichte bron in Kopenha gen gisteren meegedeeld. WASHINGTON (AP) - Het atoom bombardement op Hirosjima, aan het eind van de Tweede Wereldoor log, was militair niet gerechtvaar digd en vooral ingegeven door de enorme kosten van het zogeheten Manhattan-project. Dat is de con clusie van een onderzoek van de Amerikaanse journalist John Kelly en wetenschapper Arjun Makhija- Op een persconferentie toonden zij donderdag tot nu toe onbeken de documenten die erop wijzen dat het bombardement op Hirosjima en op Nagasaki was ingegeven door politieke en niet door militai re redenen. De later aangevoerde reden dat een invasie van Japan een onaan vaardbaar aantal Amerikaanse le vens zou hebben geëist werd door beide onderzoekers 'enorm over dreven' genoemd. Het geheime en enorm kostbare Manhattan-project voor de ontwikkeling van de atoombom, zou hebben geleid tot een onweerstaanbare verleiding om het wapen te gebruiken. Het huidige Star Wars-onder- zoek dat door president Reagan in gang is gezet om ruimtewapens te ontwikkelen, zou tot een soortgelij ke verleiding kunnen leiden om de nieuwe wapens te gebruiken 'zon der enige militaire rechtvaardi ging,' aldus Kelly, die hoofdredac teur is van The National Reporter, een kwartaalblad dat is gewijd aan de conflicten tussen de wereld van de militaire inlichtingendiensten en de constitutionele democratie. Kelly en Makhijani zeiden ook te twijfelen aan het verhaal dat West- Duitsland in eerste instantie ook doelwit was voor een atoomaanval. aantal slachtoffers van operatie Olympic, zoals de mogelijke inva sie werd genoemd, zo hoog zou ziin. Beschaving maar gespaard bleef omdat de oor log voorbij was voor de bom ge bruiksklaar was. Zij zeiden dat Ja pan al in mei 1943 werd gekozen als doelwit voor de bom, twee jaar voor het eind van de oorlog in Eu ropa. Op dat moment werd erop gerekend dat de bom in september 1944 gebruiksklaar zou zyn. Vergiftiging Japan werd vooral gekozen, 'om dat men vreesde dat als de bom niet af zou gaan, de Duitsers met hun nucleaire capaciteiten veel meer van de resten zouden kunnen leren om er een dodelijk gebruik van te maken dan Japan,' aldus Makhijani. Men zou aan geallieer de zijde vooral bang zijn geweest voor een mogelijke nucleaire ver giftiging van Groot-Brittannië als represaille voor het afwerpen van de bom. De angst dat de bom het niet zou doen was de reden dat men in eer ste instantie de Japanse vloot bij Truk, in de Stille Oceaan als doel wit uitkoos. Als de aanval zou mis lukken, zou de bom op de bodem van de zee terechtkomen en zou de vijand er niets wijzer van worden. Het opblazen van de mogelijke gevolgen van een invasie van Ja pan, na de oorlog, was achteraf ge zien wellicht een poging tot 'ratio nalisering van de bombardemen ten,' aldus Makhijani. De voormalige Amerikaanse pre sident Harry Truman schreef in 1955 in zijn memoires dat het ge bruik van de atoombom een half miljoen Amerikaanse levens had gespaard, hoewel hij voordien vol gens Kelly en Makhyani lagere cij fers had gebruikt. Eën van de belangrijkste docu menten die beide onderzoekers toonden was gedateerd op 15 juni 1945 en droeg de titel 'Doelwit: Ja pan.' Het stuk was afkomstig van de gezamenlijke oorlogsplanning commissie en gericht aan Truman en de chefs van staven. In dat stuk wordt gezegd dat een invasie van het zuidelijke Japanse hoofdeiland Kyushu in november 1945, gevolgd door een invasie van Tokio rond 1 maart 1946, aan Amerikaanse zijde 193.500 slachtoffers zou kosten, on der wie niet meer dan 43.500 doden en vermisten. Truman vond dat aantal mogelij ke slachtoffers bijzonder hoog, waarop generaal Douglas MacAr- thur, de opperbevelhebber van de vloot in de Stille Oceaan, drie da gen later een boodschap naar Was hington stuurde met de medede ling dat hij niet verwachtte dat het In juli 1945 kwam de oorlogs planning commissie met een nieuw document over de voorge nomen invasie, waarin werd ge zegd dat de bezetting van de indus triegebieden rond Tokio relatief weinig slachtoffers zou kosten in vergelijking met eerdere acties in de Stille Oceaan. Makhijani zei dat zelfs MacAr- thur en de Europese opperbevel hebber generaal Dwight Eisenho wer pas in 1945 op de hoogte wer den gebracht van het bestaan van de bom, terwijl lagere goden in de militaire rangen er pas van hoor den na het bombardement op Hi rosjima en Nagasaki. Kelly zei dat de bom onmiddellijk werd ge bruikt, zonder dat eerst werd ge poogd het vrijwel lamgeslagen Ja pan op andere wijze tot overgave te brengen. 'Wij vinden het tragisch dat de mogelijkheden ter voorkoming van het gebruik van de bommen, die lagen tussen de onbuigzame Japanse militaristen die de overga ve vertraagden en de Amerikaanse vastbeslotenheid de bommen te gebruiken, niet serieus werden overwogen,' aldus Kelly. Toen Truman in april 1945 presi dent werd, zou zijn oorlogsminis ter Henry Stimson tegen hem heb ben gezegd dat de VS de bom kon gebruiken 'om de wereld zo te or denen dat de wereldvrede en onze beschaving kunnen worden gered.' KAMPALA (AP) - De regerende militaire raad van Oeganda heeft de grenzen van het land gisteren voor het eerst sinds de staatsgreep van zes dagen geleden weer open gesteld. Tussen zonsondergang en zonsopgang gaan de grenzen ech ter weer dicht en de luchthavens blijven voorlopig gesloten, aldus Radio Oeganda. Sinds de staatsgreep die vorige week zaterdag de burgerregering van president Milton Obote ten val bracht is het reizigersverkeer naar Een verpleger bedekt het lichaam van een slachtoffer van de de vliegramp die vandaag bij Dallas in Texas en van Oeganda vrijwel stil gelegd. plaats had. Een Lockheed L-1011 van de Delta Airlines verongelukte bij een landing in hevig noodweer. Nadat Uitzonderingen werden gemaakt het toestel met de neus een autoweg had geraakt explodeerde het. Zeker 130 personen kwamen om het leven. Op voor sommige buitenlanders, de achtergrond het uitgebrande wrak. (foto AP) meest westerlingen, die i minste vijf politieke medestanders van Obote sinds de staatsgreep zijn vermoord en dat zeker twee parle mentsleden van zijn UPC-partij ge vangen zitten. Volgens de krant staan UPC-aanhangers vooral in de districten Iganga en Kamuli in het oosten van het land bloot aan plun deringen en terreur. Het zou daar bij niet zozeer gaan om door de nieuwe regering gesanctioneerde acties, maar om wraaknemingen van personen die zich door Obote's partij gekrenkt voelen. De Keniase krant The Nation meldde dat het vroegere hoofd van Nationale veiligheidsdienst. BEIROET/JERUZALEM (UPII REUTER/DPA/AFP) - De Israëli sche luchtmacht heeft gisteren in de Libanese Beka'a-vallei twee ba ses gebombardeerd van de Syri sche Nationalistische sociale partij (SNSP, een Libanese partij). Naar uit veiligheidsbronnen is verno men zijn daarbij zeker 15 doden en 20 gewonden gevallen. Een woordvoerder van het Israë lische leger verklaarde in Jeruza lem dat Israëlische vliegtuigen een basis hadden aangevallen van de SNSP, die de afgelopen weken ver scheidene aanvallen heeft ge pleegd op Israëlische troepen in Libanon. Alle Israëlische toestel len zijn veilig naar hun basis terug gekeerd, aldus de woordvoerder. In de havenstad Jounieh ten noorden van Beiroet explodeerde trum van de plaats Chtaura, 35 ki- gisteren een bomauto bij het kan- lometer ten oosten van Beiroet, en toor van de christelijke militie „de een basis in het dorp Boueirij kele kilometers verderop. Vier an dere vliegtuigen zorgden voor dek king. In Chtaura was het doelwit een gebouw van twee verdiepingen dat onder meer diende als het politiek hoofdkwartier van de SNSP. Het gebouw werd met de grond gelijk gemaakt en er zouden veel slacht offers zijn gevallen. In Boueirij werd een opleidingskamp gebom bardeerd. Het was de tweede Israëlische luchtaanval van deze week. Afgelo pen zondag vielen Israëlische vliegtuigen een basis aan van het Volksfront voor de Bevrijding van Paiestina-algemeen commando. Libanese strijdkrachten". Daarbij vielen geen slachtoffers, maar werd wel grote materiële schade aangericht, zo is uit veiligheids bronnen De Jordaanse minister van voor lichting Khatib heeft Israëlische beschuldigingen tegengesproken dat de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO nieuwe bases heeft op gezet in Jordanië. 'We hebben hier niet één verzetsbasis', liet Khatib gisteren weten. Zijn staatssecretaris Hamarneh sprak eerder het vermoeden uit dat Israel de aantijgingen doet om voor de buitenwereld een reden te hebben om het voorgenomen vre desoverleg tussen de VS en een ge mengde Jordaans-Palestijnse dele gatie te kunnen blijven afwijzen. De Israëlische radio berichtte donderdag dat de regering-Peres via Amerikaanse gezanten aan de regering in Amman te verstaan had gegeven dat zij de nieuwe aanwe zigheid van Palestijnse verzetsba- ses in Jordanië zeer hoog opneemt. Volgens de radio zou de PLO weer enkele trainigskampen op Jor daanse grond hebben opgezet. Ook zouden de daar gelegerde PLO- strijders in frequent contact staan met Palestijnse extremisten in het gebied van dë door Israel bezette westelijke Jordaanoever. Hamarneh sprak overigens ook tegen dat zijn regering van Israëli sche kritiek op de hoogte was ge steld. tiekonvooien van kampala „a^ fmplan Rwatosisi zondag Kema mochten vertrekken. Onder de achterblijvers zijn veel Indiërs, die naar verluidt het land zouden willen verlatën omdat zij vrezen voor onrust. De regionale directeur van Air India, P.A. Na- rain, verklaarde gisteren in Nairobi dat zijn maatschappij plannen heeft uitgewerkt voor de evacuatie van Indiërs met een Boeing 747 in dien de internationale luchthaven van Entebbe weer open gaat. Hij zei dat Air India een jumbo, die 340 passagiers kan vervoeren, in Bom bay gereed heeft staan. De maat schappij onderhoudt geen lijn dienst op Oeganda en voor de eva cuatie zou speciale toestemming van de militaire raad nodig zijn. WASHINGTON (AP) - Iran, dat al vijf jaar vast zit in een slopende oorlog tegen buurland Irak, schuimt de wereld af op zoek naar wapens. Jaarlijks worden miljoe nen uitgegeven om kleine en grote partijen wapens op de kop te tik ken. Donderdag werden een Ameri kaanse kolonel en vijf anderen gearresteerd in verband met een poging raketten aan Iran te verko pen. Het was de 17de keer sinds 1981 dat een poging tot wapen ver koop aan Iran in de Verenigde Sta ten werd voorkomen. De verkoop van wapens aan Iran werd in Ame rika zes jaar geleden verboden, na de val van de sjah die een geliefd bondgenoot en wapenafnemer van de Amerikanen was. Omdat, het Iraanse leger goed deels met Amerikaanse wapens uit de tijd van de sjah is uitgerust, is dat land nu hèt doelwit van de ille gale wapenhandel. Iran heeft drin- gend behoefte aan onderdelen Mankracht voor Amerikaanse vliegtuigen, he likopters en tanks en zit te sprin gen om beschermende kleding voor militairen die worden be stookt met chemische wapens. Vorige maand werden in de VS nog zes mensen gearresteerd die zouden hebben geprobeerd onder delen voor F-14-gevechtsvliegtui gen te stelen om te verkopen aan Iran. Die zaak kwam aan de opper vlakte bij een onderzoek naar onre gelmatigheden in de bevoorrading van het vliegdekschip Kitty Hawk in San Diego, Californië. Amerikaanse zegslieden ver klaarden dat Iran zijn agenten de hele wereld over stuurt op zoek naar grote en kleine partijen wa pens. Hoewel het Perzië van de sjah naast Israël de beschikking had over het grootste leger van het Midden-Oosten, is de vuurkracht van Irak nu aanzienlijk groter dan die van Iran. Irak wordt uitstekend bediend door onder meer de Sow- jet-Unie en Frankrijk en heeft nu de beschikking over meer tanks, meer artillerie en meer vliegtuigen dan Iran. Iran beschikt echter over aan zienlijk meer mankracht. Het land telt driemaal zoveel inwoners als Irak. Hoewel exacte cijfers Iran zijn, aldus de Amerikanen, stukgelopen op de superieure Iraakse vuurkracht. De VS heeft twee operaties lopen om de verkoop van wapens aan Iran te voorkomen. In de eerste plaats houdt het ministerie van buitenlandse zaken de verkoop van wapens naar het buitenland scherp in de gaten, waarbij vooral wordt gelet op verkopen aan Iran. Daarbij houdt de Amerikaanse douane zich sinds oktober 1981 on ledig met 'Operatie Exodus'. Die operatie was in eerste instantie be doeld om de verkoop van wapens en technologie aan de Sowjet-Unie te voorkomen, maar heeft ook ge leid tot het onderscheppen van een aantal zendingen naar Iran. De mensen die donderdag wer den gearresteerd zouden betrok ken zijn bij een poging een partij raketten voor de korte afstand te verkopen, waaronder de TOW, de belangrijkste anti-tankraket van het Amerikaanse leger. Volgens de VS heeft Irak driemaal zoveel tanks als Iran. 'Met een dergelijk nadeel is het niet verwonderlijk dat ze proberen TOWs te kopen,' regeringsfunctionaris. De troepensterkte niet beschikbaar FBI liet weten dat een van de arres- Ter vergelijking met de 17 geval- en van wapenverkoop aan Iran die werden voorkomen, staan de 15 ge- hebben tot 100 miljard dollar of vallen van poging tot verkoop geavanceerde en gevoelige techno logie aan de Sowjet-Unie. zijn, is bekend dat Iran de afgelo pen jaren geregeld gebruik heeft gemaakt van de taktiek van de 'menselijke stormvloed'. Tiendui zenden, vaak jonge Iraniërs moe ten zijn omgekomen bij het bestor men van de vijandelijke tanks. Ook grote infanterie-aanvallen door wapens hard nodig had. tanten, Amir Hosseni, had ver klaard een functionaris van de Iraanse regering te zijn. De man zou tegen een in het geheim opere rende FBI-agent hebben verklaard dat de prijs voor de raketten niet ik was, omdat zijn land de De sjah van Perzië was bijzonder trots op zijn leger en gaf vermo gens uit om van de Amerikanen de kostbaarste wapens te kopen, zoals de F-14, waarvan hij er 77 bestelde. Uiteindelijk beschikte zijn lucht macht over niet minder dan 400 vliegtuigen. Na de revolutie die de funda mentalisten van ayatollah Khomei ni aan de macht bracht, ging het mis. De Amerikaanse adviseurs moesten weg en gebrek aan onder delen en onderhoud en de schade door de oorlog sloegen de Iraanse luchtmacht lam. Naar schatting be schikt Iran op dit moment nog over 70 tot 90 luchtwaardige vlieg tuigen van de types F-4, F-5 en een tiental F-14s. machthebbers heb ben intussen gezegd dat zy de guerrillabewegingen die tegen Obote streden.hebben uitgenodigd voor besprekingen. De grootste guerrillagroep, de Nationale Ver zetsbeweging NRM, maakte giste ren echter bezwaar dat de nieuwe regering 'voortgaat besluiten te ne men zonder ons medeweten en on ze instemming'. In een te Nairobi uitgegeven verklaring zei de bewe ging dat zij deze besluiten niet er kent en de strijd desnoods zal voortzetten tenzij de regering met haar in overleg treedt. De bewe ging heeft gezegd dat zij met de mi litaire raad wil praten onder niet nader genoemde, wederzijds aan vaardbare voorwaarden. Een woordvoerder van de beweging zei dat de NRM haar strijders 'mobili seert voor iedere eventualiteit'. De door de roomskatholieke kerk gesteunde Oegandese krant Munno berichtte gisteren dat ten- Eis doodstraf op Bali voor drugshandel JAKARTA (RTR) - Op het eiland Bali (Indonesië) is de doodstraf geéist tegen een Westduitser en een Italiaan die worden verdacht van drugshandel. De twee werden gesnapt toen ze heroïne probeer den te verkopen aan een infiltrant van de politie, zo deelde het Indo nesische persbureau Antara giste ren mee. Volgens de officier van justitie, die de eis indiende, wordt het toe risme op Bali door de drugshandel bedreigd. De Italiaan zei in een reactie niet te geloven dat hij ter dood zal worden gebracht. De Westduitser glimlachte alleen. Een Zwitser, tegen wie in juni op Bali om dezelfde redenen de doodstraf werd geëist, kreeg uiteindelijk 10 jaar gevangenisstraf. De regering in Jakarta wil de drugshandel de kop indrukken en met name het image van Bali opvij zelen. het leven was gebracht. Rwakasisi en zyn veiligheidsdienst waren door de nieuwe machthebbers beschul digd van wreedheden, en Radio Oeganda verspreidde gisteren een bevel aan alle vroegere medewer kers van de dienst om zich bij het legerhoofdkwartier te melden. Z-Korea: geen Spelen samen met Noorden SEOEL, (AP) - Zuid-Korea voelt er niets voor de Olympische Spelen van 1988 samen met Noord-Korea te houden. Het Noordkoreaanse voorstel van die strekking werd een 'absurde poging om de succes volle opening van de Spelen dwars te zitten' genoemd. Noord-Korea deed het voorstel om, zoals vice-premier Chung Jun Gi zei, te voorkomen dat de Spelen door een boycot worden getroffen. Hij zei dat Zuid-Korea ongeschikt is als organisator, vanwege de in stabiliteit van het land, de mensen- rechtenproblemen en de voortdu rende oorlogsdreiging. Autoriteiten willen dorpje Italië slopen TRENTO (AP) - Het bestuur van de Italiaanse provicie waar het dorpje Zambana Vecchia in ligt wil met spoed een wet aannemen die voor ziet in sloop van het dorpje. Zambana Vecchia (Oud Vecchia) ligt in een gebied waar groot ge vaar bestaat voor aardverschuivin gen. In 1955 werd het plaatsje getrof fen door een grote aardverschui ving. Hoewel er geen slachtoffers vielen, waren deskundigen het er over eens dat het plaatsje op een te gevaarlijke plaats lag. Daarom werd enkele kilometers verder een nieuw stadje gebouwd, Vecchia Nuova (Nieuw Vecchia), waar de meeste inwoners naartoe verhuis den. In de loop der jaren keerden sommige families echter weer te rug naar Zambana Vecchia, zodat dit jaar de bevolking weer tot 92 was toegenomen. Na de ramp bij Stava, waar ten gevolge van het doorbreken van een dam zeker 235 personen wer den bedolven door de modder, wil len de provinciale autoriteiten nu het zekerë voor het onzekere ne men en Zambana Vecchia slopen om de inwoners te dwingen te ver huizen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6