'De ouders van nu zijn weer bezorgd' Circus Krone in Leiden; circus Holiday in Katwijk Raadsman krakers van leugen beticht Leiden uit de lucht gezien (3) Voorproefje Nachtwacht9 Commissie bereidt ontvangst studenten voor 35 ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1985 LEIDEN A LEIDEN -Het wachten was even op 'Bolle Jan'. Maar toen hij er uit- eindelijk ook was, kon deze in meer opzichten historische foto worden gemaakt. U ziet hier het vrijwel complete horeca-gilde van Nieuw Beestenmarkt en omgeving. Vanavond moeten zij voor een feestelijke afsluiting van de Laken- feesten zorgen en krijgen daar met goeddunken van de gemeente tot drie uur 's nachts de gelegenheid voor. Het spektakel heeft plaats on der de noemer 'Nachtwacht', van daar dat Wim Hoppezak, specialist in toneelkostuums, de dames en he ren mocht aankleden. Het gilde belooft voor morgen avond een middeleeuws getint spektakel, waarbij onder meer mosselen worden opgediend, en dat - als het weer meewerkt - zich voor al buiten afspeelt. Voor wie hem niet herkent: Bolle Jan staat geheel rechts. (foto Holvast). LEIDEN/KATWIJK - Circus Kro ne, vierhonderd mensen en twee honderdvijftig dieren sterk, zal op donderdag 8 augustus in Leiden neerstrijken, 's Avonds om acht uur wordt de eerste voorstelling op het terrein van de Groenoordhal- len gehouden. Begin volgende week geeft circus Holiday voorstel lingen in Katwijk. Circus Krone blijft tot en met zondag 11 augustus in Leiden. De voorstellingen beginnen dagelijks om 15.00 en 20.00 uur. De menage rie, de stallen zogezegd, kan de ge hele dag worden bezichtigd. Het Duitse circus Krone, het grootste circus van Europa, is al geruime tijd op toernée. Sinds vijf jaar is Krone weer te zien in Neder land; men reist per spoor met twee speciale lange treinen en over de weg met een konvooi van meer dan honderd voertuigen met aanhan ger. Tot nu toe is het bezoek aan Nederland zeer succesvol te noe men, zegt de Krone-manager voor Nederland Fernand Banning. "De mensen zijn zeer tevreden over ons nieuwe programma. Mooie mee valler is voor ons natuurlijk ook het niet zo bijster goede weer: de Holiday Op een terrein bij camping zeer mooi. Daar gaat een enorme rust van uit. Je moetje voorstellen: tien grote olifanten die worden ge dirigeerd door één man, dus niet door meerdere mensen, plus een prachtige aankleding, tsja, dat is natuurlijk schitterend". mensen worden daardoor circus getrokken". "Een uitverkocht huis is bepaald geen uitzondering", vervolgt Ban ning. "Neem Arnhem. Telkens uit- Noordduinen in Katwijk treedt het circus Holiday maandag 5 en dins- iniig. da6 6 augustus op Holiday is het verkocht, dus 's middags vijfdui- enige grote circus dat ons land nog telt.Traditiegetrouw biedt het cus ook dit jaar een geheel nieuw programma. Dat moet ook wel, want jaarlijks brengt Holiday een bezoek aan 150 Nederlandse ge meenten (Leiden is dit jaar al aan LEIDEN - De El Cid-commissie is met de laatste voorbereidingen bezig. Over een week, maandag 12 augustus om precies te zijn, trekken er weer zo'n 2000 nieuwe studenten de stad in om op de hoogte te worden gesteld van de Leidse universitaire gewoonten en gebruiken. En wat de organisatie betreft lijkt Deze uitleg is van Erik Mennes, de ook alles voor elkaar. Begin juli enige psycholoog in het gezel- hadden zich al voldoende mento- schap. ren aangemeld om de rond de 180 Hoewel veel programma-onder groepen te begeleiden. "Andere delen, zoals stadsverkenning, ken- commissies waren in deze tijd nog nis maken met studentenvoorzie- zenuwachtig in de weer om men- ningen, sportactiviteiten, jaarlijks sen te werven", aldus Anten. terugkomen, zijn er altijd weer ver- Of die goede opkomst is te wijten anderingen. "Nieuwe ideeën", aan de vijftig gulden vergoeding noemt Janke Bolt het. "Elke com- die de mentoren dit jaar voor het missie trekt zo zijn eigen plan", eerst ontvangen, Anten betwijfelt Enk Mennes vertelt waarom zij het. "Ik denk meer dat er een ver- dit keer hebben gekozen voor meer aadering in het studentenleven gelijk gestemden in een mentor- aan het optreden is. Het wordt groep. "Wij stoppen dit keer stu- weer leuk gevonden, zo simpel ligt denten van twee studierichtingen het volgens mij". De mentoren bij elkaar en njet zoals voorgaande gaan volgend weekeinde op kamp jaren vijf verschillende richtingen, in de buurt van Utrecht om elkaar Voordeel? Wel, na afloop ken je al te leren kennen en het programma wat mensen van je eigen studie, door te nemen. "Er wordt niets aan het toeval overgelaten". Het zenuwcentrum van de El Cid zetelt op de derde verdieping van het universitaire gebouw aan de Kaiserstraat. Vanaf maart is de commissie, bestaande uit zes leden die op één na allemaal rechten stu deren, daar bijna dagelijks te vin den. "Nee, vakantie is er beslist De bedoeling van de jaarlijks te rugkerende El Cid-week is een overgang te scheppen tussen het vertrouwde scholierenbestaan en het nieuwe studentenleven. De zes commissieleden voelen dat als een zware verantwoordelijkheid. Niet alleen moeten zij perfecte organi satoren zijn, maar ook moeten zij zich kunnen gedragen als de ideale schoonzoon of schoondochter. De El Cid als visitekaartje van de uni versiteit? door Saskia Stoelinga "Zeker als ouders opbellen met de vraag of ze hun zoon of dochter wel naar zo'n week kunnen stu ren", zegt Pauline de la Court. "Daar moet je heel serieus op in gaan. De tegenwoordige ouders zjjn weer erg bezorgd. We leggen ze keurig het een en ander uit. En dan lijken ze tevreden". "Ze komen hier zelfs kijken". Ni co Anten kijkt wat ongelukkig rond. "Ik weet niet of die rommel voordeel werkt". Hij sust niet bij en dat rechten is toeval. We zend bezoekers en 's avonds ook. Ook op maandag en dat mag een bijzondere gebeurtenis heten: elke theaterman droomt daarvan".Ge- vraagd naar de hoogtepunten van de show, zet de manager: "Dat ver- schilt per persoon natuurlijk. De de beurt geweest), een vindt dit mooi, de andere dat. \n iedere plaats waar het circus Ikzelf vind het olifantennummer optreedt wordt een mengsel van zand, zaagsel en leem m de piste gestort. Dat is nodig voor een van de hoogtepunten uit het program- ma: de 'Golgojews'. Zeven kozak ken, vijf steppepaarden en 20 Rus sische Barsoi-honden zorgen voor een woest schouwspel. Verder is er een vliegende trape ze, dit jaar voor het eerst weer in het programma opgenomen, en zijn er behalve de Russische hon den en paarden nog veel meer die ren te zien. Zoals de tien Bengaalse tijgers die Job Lijfering in een op merkelijke dressuur presenteert en de Afrikaanse baby-olifanten van Hans Martens. Daarnaast een hele stoet kleine dieren (waaronder apen en vossen) van Antoinette en Harry Bergmans en de tientallen witgevederde duiven van Patricia. Circus Holiday biedt in zijn tweeeneenhalf uur durend pro gramma verder nog een parade, de uitgebreide Merlins Magic Show en de draadloopsters Maria en Da- niela. Vast onderdeel is ook dit jaar een echt orkest. In Katwijk worden per dag twee voorstellingen gegeven. De eerste begint om 16.00 uur en de tweede om 20.00 uur. Piraat op tv De El Cid-commissie: v.l.n.r. Janke Bolt, Pauline de la Court, Erik Mennis en Nico Anten. Op pad en derhalve LEIDEN - Een televisiepiraat Van medicijnen of rechten zijn zoveel, dat je je gauw verliest in de massa. En wat is dan mooier om een bekende tegen te komen?" Ook de cultuur krijgt wat meer aandacht. "De mogelijkheden van dat schitterende Lak-theater moe ten worden benut", vindt Pauline. Er zal daar van alles te doen en te niet voor de fotograaf aanwezig zien zijn. "Er kan worden'deelge nomen aan diverse open lessen op het gebied van toneel, dans, foto grafie, film en muziek. Verder zal het programma voor het hele sei zoen ruim aandacht krijgen". Vriendelijk De informatiemarkt zal in ver band met werkzaamheden aan het wegdek dit keer niet worden ge houden op de Hooglandse Kerk- gracht, maar het Rapenburg. Dat n Ginette van de Woude en Ronald Kraaijenvanger. leent zich er volgens de c ook uitstekend voor. Ook zal de markt dit keer'geen smet werpen op de organisatie. Protesten span doeken worden er niet verwacht. "Alle door ons uitgenodigde orga nisaties zijn van het vriendelijk soort. Dus geen Oud Strijders Le gioen of een anti-apartheidsgroe pering", waarschuwt Janke Bolt. Over de commerciële activiteiten is er tot dusver ook geen klagen. Nico Anten: "Het bedrijfsleven wil weer". De totale kosten van de in den 'PTV'. Een naam die vroeger, heeft gisteravond in Leiden en om- troductieweek komen uit op zo'n geving het tv-programma op Duits- anderhalve ton. De studenten dra- Jand 2 gestoord. Eerst werden wat gen daaraan bijna zestig gulden bij beelden van de film Rambo ver en de universiteit heeft 30.000 gul- toond, daarna verscheen een plak- den op tafel gelegd. De rest moet kaatm beeld met daarop de worden binnengehaald, maar An- ten zei het al: dat lukt. Kortom, al les verloopt naar wens? "Ja". Maar wat het viertal erg dwars zit, is dat ze één factor niet in de hand hebben: het weer. Er zijn nogal wat openluchtmanifestaties. Nog nooit hebben ze zo vurig gebe den om de zon. de tijd waarin piraten nog yolop actief konden zijn, een geregelde zij het illegale verschijning op de kabeltelevisie was. Ten slotte werd er een Woody Woodpeckerfilmpje vertoond, tot de beheerder van het kabelnet ingreep en het testbeeld als onneembare blokkade opwierp. dan zijn geweten met de medede ling dat in elk geval niemand kan ontkennen dat hier wordt gewerkt. hebben onafhankelijk van elkaar gesolliciteerd en zijn door verschil lende instanties welbevonden". gisteren mr. Offers var bank waar hij pleitte i DEN HAAG/LEIDEN „Mr. Vis ser heeft ons de vorige keer na mens de krakers voor de gek ge houden toen hij meldde dat het ge kraakte pand Noordeinde 40 niet geheel ais kantoor mag worden ge- bruikt". Aldus mr. C.H. van Leeu- 'oor vice-president de Haagse recht- oor de tweede maal ontruimingsbevel voor het pand van zijn cliente Ver hoeven. Vorige week had mr. Offers de behandeling van de zaak aange houden omdat hij van de raadslie den, mr. T. Visser namens de kra kers en mr. Van Leeuwen namens de eigenaresse, meer duidelijkheid wilde hebben over de gebruiksbe- palingen van het pand zoals die in het bestemmingsplan staan om schreven. Van Leeuwen kwam nu met een brief van de gemeente waarin stond dat op grond van het overgangsrecht het voormalige schoolgebouw wel degelijk geheel als kantoor mag worden ingericht. Iets wat eigenaresse Verhoeven wenst omdat zij er het kantoor van haar uitgeversmaatschappij Battel- jee en Tjerpstra in wil vestigen. Op dit moment gebruikt zij daarvoor haar woonhuis, maar juist met het doel om te verkassen had zij het pand aan het Noordeinde aange kocht. Van Leeuwen legde mr. Offers ook een brief voor van de buur vrouw van de krakers waarin deze klaagt over de overlast die zij van hen ondervindt en bovendien schrijft dat het voormalige school- gebouw nooit als woning heeft ge diend. Namens de krakers betoogde mr. Visser echter dat alleen bij hoge uitzondering de bovenwoningen als kantoor mogen worden ge bruikt. Voor die vrijstellling was zelfs toestemming van de betref fende raadscommissie noodzake lijk, zo stelde hij, omdat de boven verdiepingen in het bestemmings plan als woningen staan omschre- Vice-president mr. Offers zal zich nu over de diverse standpun ten buigen en 9 augustus uitspraak doen in de zaak. Verbouwing Zeevaartschool voltooid bijna LEIDEN - Eind augustus zal de stichting Burgerschapskunde overgaan naar de voormalige Zee vaartschool aan het Noordeinde. Momenteel zit de stichting die zich bezighoudt met politieke vorming nog in een gebouw aan de Zijldijk in Leiderdorp. De oude Zeevaart school is de afgelopen maanden drastisch opgeknapt en daar wordt momenteel de laatste hand aan ge legd. Ook moet het terrein rond het monumentale pand nog bestraat worden en voor parkeren geschikt gemaakt. Maandag 26 augustus moet de verhuizing plaats hebben. Minister Brinkman (wvc) is uitgenodigd om het pand officieel in gebruik te stellen en het ziet er naar uit dat hij die invitatieaccepteert, aldus Ed van der Veen, medewerker van de Stichting Burgerschapskunde. LEIDEN - Het Rapenburg de mooiste gracht ter wereld? Sommigen vinden van wel, sommigen zien er een smerig slootje in. Zo uit de lucht gezien, ziet het er in elk geval aardig genoeg pit. In het midden, bij de Nonnenbrug, het Academiegebouw en linksboven het groen en de kassen van de Hortus. Halverwege het Rapenburg op deze foto naar boven de Nonnensteeg, naar beneden de Kloksteeg. Linksonder de Kolfmakers- steeg en het begin van de Kaiserstraat. Ten slotte rechtsboven de Doelengracht met de nieuwbouw van de universiteit. (foto Frans Rombout) Dierenasiel (2) Ik las over de ruzie over de open dag in het dierenasiel Besjeslaan. Wat ik me afvraag is of het bestuur van het asiel er is voor het dier. Zo te zien beslist niet. Het dier is volgens mij hetgene waar het om draait. Als de heer Tie- le een dier aan een minder draag krachtige voor een mindere prijs wegdoet, wordt hij met ontslag be dreigd. Het asiel wemelt van de katten en Leiden van de minder draagkrachtigen. De Dierenbe scherming doet iets voor het dier. Het bestuur van het asiel is er voor het bestuur. Het dier is bijzaak. mevr. H.H.C. Uljé Tulpenstraat 2 Leiden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3