LEIDSCH DAGBLAD F.XTRA Reddingsplan raffinaderij op Curagao Spaanse kerncentrale vol gebreken Uitkijken met waarnemer 100.000ste Rolls-Royce Venezuela: 'Nederland moet ook meebetalen' Arrestaties na moord op advocate Mogelijk onderzoek naar peb in motorolie Van Aardenne over controle op bedrijfssteun Vliegtuig met 160 personen neergestort ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1985 OPGERICHT 1 MAART 1£ No. 37771 HET CONTACT VERLOREN? NEEM NU EEN ABONNEMENT! 3 per maand 22.10 per half |aar 131.40 (alléén mogelijk met automatische betaling) per jaar 250.90 per kwartaal 65,70 (uw voorkeur aankruisen) Naam Straat (i.v.m. controle bezorging) CREWE (AP) - In Crewe werd gisteren de 100.000ste Rolls- Royce gepresenteerd. Deze mijl paal in de 81-jarige geschiede nis van de fabrikant van de meest luxueuze auto ter wereld kreeg voor deze gelegenheid het nummerbord C100 000 onder de handgemaakte roestvrijstalen radiateur-grïlle. Daar bleef het natuurlijk niet bij. De 100.000ste is een konings blauwe Silver Spur die zijn naam eer aan moest doen. De auto heeft zilveren, gegraveer de deurdrempels en opklapbare eettafeltjes achterin plus een bar met daarin twee zilveren flessenhouders en vier kristal len glazen. De auto zal niet worden ver kocht, maar permanent een plaats krijgen in een nieuwe showroom van de fabriek. MADRID/WENEN (GPD/DPA) - De 1300 inwoners van het Spaanse dorp Almaraz, gelegen op 200 kilo meter van Madrid, hebben op nieuw een argument in handen ge kregen om de sluiting van de kern centrale te eisen, waar ze al jaren voor vechten. Het Madrileense blad El Pais pu bliceerde gisteren een geheim do cument, bestemd voor intern ge bruik, waaruit blijkt dat de kern centrale zeer ernstige gebreken vertoont. Sinds de officiële ope ning in 1981 heeft de kerncentrale van Almaraz zelden op haar maxi male capaciteit gewerkt wegens de herhaaldelijk optredende storin gen en technische fouten. In 1983 brak er brand uit na een kortsluiting wegens gebrekkige elektriciteitsleidingen. Dit euvel is tot dusverre nooit verholpen om dat tijdens de reparatie werkzaam heden de centrale stilgelegd zou moeten worden. Dit zou de drie elektriciteitsmaatschappijen die de kerncentrale in beheer hebben een verlies van ruim twee miljoen gulden opleveren. Onlangs werd bovendien een ernstige radioactie ve vervuiling ontdekt als gevolg van een lek in het primaire koel systeem. In mei dit jaar ontstond grote pa niek in het op anderhalve kilome ter van de kerncentrale gelegen Al maraz, toen de bewoners midden in nacht uit hun slaap werden ge wekt door een enorme explosie. Volgens de officiële lezing van de directie was deze explosie veroor zaakt door een experiment met vei ligheidskleppen. Achteraf moesten de autoriteiten echter bekennen dat een van de veiligheidskleppen was gesprongen. De geloofwaardigheid van de of ficiële berichtgeving is sterk ge slonken nu de eigenaars van de kerncentrale al tot drie keer beboet zijn (de hoogste boete bedroeg 140.000 gulden) wegens het achter houden van informatie. De instal latie van de kerncentrale van Al maraz is identiek aan die van het Zweedse Ringals en van het Ame rikaanse Ginna Ontario, waar zich in respectievelijk 1981 en 1982 pro blemen voordeden door breuken in de leidingen van het koelsys teem. In het gisteren gepubliceerde jaarverslag over 1984 van het Inter nationale Bureau voor Kernener gie wordt gesteld dat vorig jaar over de hele wereld opnieuw is be wezen dat de toepassing van kern energie tot 'rijpheid' is gekomen. Zo is er geen enkel ongeluk ge beurd waarbij mensen gevaar heb ben gelopen, aldus het verslag. Volgens het bureau is er bij de vreedzame toepassing van kern energie over de hele wereld erva ring opgedaan van 3470 'reactorja ren'. In landen als Frankrijk en België wordt al meer dan de helft van de behoefte aan elektriciteit gedekt door kerncentrales. Vorig jaar zijn er 34 reactors in gebruik genomen. Volgens het jaarverslag zijn er ook in het afgelopen jaar geen „on regelmatigheden" ontdekt die erop zouden kunnen duiden dat om vangrijke hoeveelheden splijtstof zijn onttrokken aan het toezicht van het bureau of dat nucleaire in stallaties zijn misbruikt voor de produktie van kernwapens. De pil is jarig: 25 jaar anticonceptie pagina 13 Auto gaf wielen aan Amerikaanse leven pagina n WILLEMSTAD (ANP) - De Venezo laanse minister van buitenlandse zaken Consalvi heeft gisteren na overleg met de Antilliaanse rege ring en het bestuurscollege van Curasao een plan bekendgemaakt voor het openhouden van de raffi naderij op het eiland. Het Venezolaanse plan vraagt van Nederland een financiële bijdrage aan de Nederlandse Antillen, zach te leningen en investeringen om de komende tien jaar de infrastruc tuur van de Antilliaanse economie te verbeteren. Bovendien moeten de drie be trokken regeringen - Nederland, de Nederlandse Antillen en Venezue la - volgens een bepaalde verhou ding deelnemen in het eigendom van de Shell-raffinaderij. Venezuela garandeert olie-aan voer en zal zorgen voor verbeterin gen bij die aanvoer, terwijl de Ne derlandse Antillen moeten bijdra gen in het beheersbaar maken van de kosten van de raffinaderij, aldus Consalvi. Amerika schort hulp Peru op WASHINGTON/LIMA (UPI-REU- TER)- De Amerikaanse regering heeft economische en militaire hulp aan Peru opgeschort omdat de Peruaanse regering meer dan een jaar achterstallig is met het af betalen van schulden. Daarmee is, Peru in overtreding van de Ameri kaanse wet. Die verlangt dan stop zetting van hulp tot de rekening is betaald. Peru heeft gisteren een de valuatie van 12 procent doorge voerd en de regering heeft strenge maatregelen genomen om de prijs- ontwaarding in de hand te houden. (Zie ook pagina 7) Margarine goedkoper DEN HAAG (ANP) - Margarine en halvarine worden maandag twee tot zeven cent per pakje van 250 gram goedkoper. Plantaardige margarine wordt 28 cent per kilo gram goedkoper. Plantaardige hal varine veertien cent per kilogram. Andere margarines en halvarines worden respectievelijk zestien en acht cent per kilogram goedkoper. De prijsdaling is het gevolg van de daling van de prijzen van grond stoffen en de ontwikkeling van de dollarkoers. Wisselvallig In de nacht en ochtend enkele buien. Morgen overdag af en toe zon. Later op de dag vanuit het westen toenemende bewolking mogelijk gevolgd door re gen. Middagtemperatuur rond 20 graden. Matige, aan zee af en toe krachtige zuidwesten wind. De vooruitzichten voor maandag tot en met donderdag: eerst af en toe buien en vooral op maandag veel wind. Van af woensdag enige weersverbetering. Middagtemperatuur ongeveer 19 gra den. 4 augustus Zon op 6.06, onder 21.24 uur. Maan op 23.09, onder 9.55 uur. Hoogwater in "Katwijk om 6.22 en 18.51 uur, laagwa- ter om 2.28 en 14.42 uur. 5 augustus Zon op 6.08, onder 21.22 uur. Maan op 23.20, onder 11.07 uur. Hoogwater in Katwijk om 7.01 en 19.24 uur, laagwa- ter om 3.03 en 15.17 uur. JOHANNESBURG (AP,AFP) - De Zuidafrikaanse politie heeft giste ren 52 mensen opgepakt in ver band met de moord op de zwarte advocate Mxenge. Het Verenigd Democratisch Front (UDF) ver klaarde dat de moord van donder dag algemeen zal worden opgevat als het werk van agenten van het blanke minderheidsregime. 'Het was een koele, laffe en bere kende moord die de mensen en hun organisatie niet zullen accep teren zonder een verlangen naar wraak,' zei Lechesa Tsenoli, de woordvoerster van het UDF in Na- tal. Ook een woordvoerder van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) uitte woorden van die strek king. Mevrouw Mxenge, een van de verdedigers van de 16 UDF-lei- ders die zijn beschuldigd van ver raad, werd donderdag voor haar woning in de zwarte voorstad Um- lazi bij Durban doodgeschoten. De daders openden het vuur toen me vrouw Mxenge uit de auto stapte die werd bestuurd door de voorzit ter van het UDF in Natal, dominee Xundu. De politie zei in een verkla ring dat de daders vier zwarten wa ren die per auto wisten te ontko men. Als reactie op de opmerkingen van het UDF en het ANC zei de po litie in Pretoria dat het zinloos was 'onverantwoorde, ongefundeerde en onbewezen beschuldigingen' te uiten. De moord heeft echter wel gezorgd voor gerede vrees dat in de zwarte steden, waar het al bijna een jaar bijzonder onrustig is, nu een complete opstand zal uitbre ken. In vier plaatsen in de Kaappro vincie werd door de politie mel ding gemaakt van brandstichting en rellen. Ook in Mamelodi East, bij Pretoria kwam het tot ongere geldheden. Daar werden tien zwar te jongeren gearresteerd. Premier Liberia Peters verklaar de voor het vertrek van minister Consalvi dat de Antiliaanse rege ring op basis van dit plan in over leg zal treden met de Nederlandse regering. Zij zei te hopen dat Shell zal meewerken bij het uitwerken van het voorstel. „Shell heeft de Nederlandse Antillen hopelijk niet de oorlog verklaard", aldus me vrouw Liberia Peters. Hoe Leidse bejaardenhuizen bezuinigen pagina is VANDAAG 28 PAGINA'S DALLAS (REUTER-UPI) - Zeker 130 inzittenden zijn om het leven gekomen toen eenLockheed L- 1011 van de Amerikaanse maat schappij Delta Airlines vandaag tijdens een hevige onweersbui bij de landing op het vliegveld van Dallas in Texas neerstortte. Het toestel had 160 personen aan boord. Over de oorzaak van de ramp bestaat nog geen zekerheid. Oog getuigen hebben verklaard dat ze gezien hebben dat het vliegtuig ongeveer een halve kilometer voor het begin van de landings baan door de bliksem werd ge troffen. Het toestel dook plotseling naar beneden, en raakte met de neus een nabijgelegen snelweg. Het brak in stukken en vloog in brand. Een automobilist, wiens auto door het vliegtuig werd ge raakt, is om het leven gekomen. De wrakstukken van het toestel lagen over honderden meters ver spreid. De Lockheed was op weg van Fort Lauderdale naar Los Ange les. RIJNSBURG - Een vijfkoppige jury heeft de praalwagen 'De Saxofoon', gesponsord door de bloemenveiling Flora uit Rijnsburg, uitgekozen als mooiste wagen van het Rijnsburgse bloemencorso. Arrangeur van de win nende wagen is N. van der Voort uit Leiden. In de categorie personenauto's ging de hoogste eer naar de auto van De Leeuw bv, eveneens uit Rijnsburg. De Gouden Boeket, een prijs voor dé beste arrangeur, was weggelegd voor H. Warmerdam voor zijn praalwa gen 'De Klarinet'. Het Rijnsburgse bloemencorso trekt vandaag door de streek. (foto Holvast) DEN HAAG (GPD) - Ministers moeten in de toekomst de grootste terughoudendheid betrachten bij de benoeming van regeringswaar nemers in bedrijven die overheids steun ontvangen. Dat stelt minister Van Aardenne (economische za ken) in de nieuwe standaardin structie voor regeringswaarne mers, die gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. De nieuwe instructie is het regel rechte gevolg van de RSV-enquête. In de conclusies van de enquête commissie werd geconstateerd dat de instructies voor de regerings waarnemer, in het geval van RSV Molkenboer, te vaag waren en ruimte lieten voor eigenmachtig optreden. Van Aardenne probeert de door de commissie gesignaleerde fouten te ondervangen door de benoe ming en bevoegdheden van een re geringswaarnemer aan strikte re gels te binden. Zo wordt een waar nemer alleen aangesteld als het on dernemingsplan van het bedrijf dat steun ontvangt ingewikkeld is. In die gevallen kan ook tussentijds tot de aanstelling van een waarne mer worden besloten. Deze moet 'het ondernemingsplan en de aan herstelfinanciering verbonden voorwaarden als leidraad voor ogen houden en zich terughou dend opstellen'. De waarnemer moet voorts elk half jaar schriftelijk rapporteren aan de minister. Molkenboer liet dit na, waardoor controle op zijn functioneren nagenoeg onmogelijk was. De regeringswaarnemer krijgt alle stukken voor de Raad van Commissarissen gelijktijdig met de overige leden. Hij mag bezwaar maken tegen besluiten van de Raad wanneer ze indruisen tegen de doelstelling en voorwaarden van de hulpverlening. In het uiter ste geval kan de uitvoering van een besluit vier weken worden ge schorst om de minister in staat te stellen zich een oordeel te vormen. In de toelichting worden als be zwaarpunten genoemd een wijzi ging van het ondernemingsplan; benoeming, schorsing en ontslag van directieleden; statutenwijzi ging en ingrijpende financiële be slissingen, zoals fusies, veranderin gen in het aandelenpakket, deelna me in andere bedrijven en investe ringen die een bepaald bedrag te boven gaan. De regeringswaarnemer kan bij de uitvoering van zijn werk op kos ten van het departement deskundi gen inschakelen. Molkenboer maakte overigens al gebruik, van deze mogelijkheid. Hij heeft tot twee maal toe een onderzoek bij RSV laten instellen. DEN HAAG (ANP) - Minister Win- semius (milieubeheer) beraadt zich over onderzoek van merk-motoro- lieën op de aanwezigheid van po- lychloorbifenylen (pcb). Dit naar aanleiding van een onderzoek in West-Duitsland waarbij in bijna de helft van alle smeerolie pcb's wer den aangetroffen. Eerder onder zocht het Nederlandse ministerie de witte merken smeerolie: deze bleken pcb-vrij te zijn, aldus een woordvoerder van het ministerie vrijdagmiddag. Pcb's leveren bij onvolledige verbranding onder meer het zeer giftige dioxine op. Naar aanleiding van het onder zoek in Duitsland drong Konsu- menten Kontakt gisteren al aan op een onderzoek naar de olie op de Nederlandse markt. Nieuwe of af gewerkte motorolie mag in Neder land geen pcb's bevatten. In Duits land geldt momenteel alleen een grenswaarde voor het aantal pcb's in afgewerkte olie. In april deed de Nederlandse jus titie een inval bij 30 bedrijven op verdenking van het handelen in af gewerkte olie waarin pcb's ver werkt waren. Volgens de woord voerder van VROM is dit onder zoek nog niet afgerond. Dioxine werd vooral berucht als het zogenaamde 'Seveso-gif. In 1976 werd een gebied van ruim 70 hectare bij dit Italiaanse plaatsje volkomen onbewoonbaar nadat er een wolk dioxine uit een fabriek was ontsnapt. Ook kwam dioxine vrij bij het gebruik van het ontbla- deringsmiddel 'Agent Orange', dat de Amerikanen tijdens de oorlog in Vietnam gebruikten. In de VS lo pen talrijke processen van Viet- nam-veteranen die zeggen door dit middel kanker te hebben gekre gen. Hoofd Chileense politie stapt op SANTIAGO (AFP) - Generaal Ce- sar Mendoza, het hoofd van de pa ramilitaire politie in Chili, heeft gisteren zijn ontslag ingediend. Eerder hadden twee van zijn on dergeschikten al ontslag genomen in verband met de moord op drie Chileense communisten, waarvoor een rechter van instructie de poli tie verantwoordelijk had gesteld. In de Chileense hoofdstad San tiago kwam het gisteren tot botsin gen tussen de politie en betogers, die demonstreerden tegen de moord op de drie communistische leiders. Volgens ooggetuigen vie len er tientallen gewonden en wer den zeker 30 arrestaties verricht. AMSTERDAM - Het zijn niet alle maal fraai ogende zeilschepen waaraan de belangstellenden voor de manifesatatie Sail'85 in Amster dam zich kunnen vergapen. Gistermiddag was het de beurt aan de pieremachochels, drijvende bouwsels in allerlei vormen, die de Amsterdamse grachten doorkruis ten. (foto ANP) V,

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1