Beheerder kan niet meewerken aan open dag nabij dierenasiel jppi Bouwkoorts slaat toe in Leiden Uit angst voor ontslag Man randt vrouw aan Dierenasiel Huis gesloopt met spullen van krakers er nog in k Echtpaar pleegt 60 diefstallen Politie vindt stoorzender DUBBELDEMAN glas ONDER D/\K VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1985 LEIDEN LEIDEN - Wil Tiele, de be heerder van het dierenasiel aan de Besjeslaan zal op aanraden van zijn advocaat komende zaterdag niet meewerken aan de open dag, die de afdeling Leiden van de Dierenbescherming wil organiseren. "De advocaat heeft me gezegd dat het stichtingsbestuur me op staan de voet kan ontslaan als ik toch mijn medewerking verleen", zegt een aangeslagen Tiele. "Ik zou dan zelfs niet voor een werkloosheids uitkering in aanmerking komen. De dieren gaan me erg aan het hart, maar ik heb ook een vrouw en kind. Die gaan vóór". De positie van Tiele is toch al on zeker, doordat zijn werkjgever, het bestuur van het Leidse dierenasiel, bij de kantonrechter een ontslag procedure tegen hem heeft aange spannen. Het bestuur meent dat de beheerder zich niet goed houdt aan de richtlijnen. Hij zou onzorgvul dig met de tarieven omspringen. Het dierenasiel heeft een zelfstan dig opererend bestuur en staat dus los van de afdeling Leiden van de Dierenbescherming, die het juist voor Tiele wil opnemen. Zoals elke zaterdag zal het asiel morgen van tien uur 's ochtends LEIDEN - Een 35-jarige vrouw is vanmorgen tussen helf zes en zes uur het slachtoffer geworden van aanranding. De alleenstaande vrouw lag in haar woning in de Ha vikshorst te slapen. Ze werd wak ker van een man die naast haar bed stond en tegen haar sprak. De man moet via een openstaand raampje zijn binnengekomen. De vrouw dacht eerst dat het om een bero ving ging, maar de man maakte duidelijk haar te willen verkrach ten. De vrouw kon dat door op de man in te praten voorkomen, maar aan een aanranding ontkwam ze niet. Bij het weggaan wilde de man toch geld van haar hebben, maar ze maakte hem duidelijk dat niet te hebben. Op haar aanwijzing hield de poli tie een half uur later in de Reiger- horst een 27-jarige man aan. Hij liep op straat en beantwoordde aan het signalement dat de vrouw had gegeven. tot vier uur 's middags open zijn, maar dus zonder het karakter van een 'open dag'. Tiele hoopt dat de mensen toch komen. "Iedereen is welkom, zoals altijd kan men naar de dieren komen kijken en wij zul len de mensen op een prettige ma nier ontvangen. De Dierenbescher ming wil de open dag toch doorzet ten. Het is goed bedoeld, maar mijn baan staat op het spel. Ik be moei me met geen enkele activiteit van buitenaf'. De Dierenbescherming houdt de open dag toch, maar op openbaar terrein. Dierenbeschermer Schou ten: "Inderdaad, wij houden nor maal een open dag. Maar niet op Gaarne wil ik reageren op de be richtgevingen in uw krant omtrent de rellen in het dierenasiel aan de Besjeslaan in Leiden. Als lid van de dierenbescherming protesteer ik heftig tegen het doen en laten van de afdeling Leiden. Ze maken zich ronduit belachelijk met een interne aangelegenheid waar ze niets mee te maken hebben. Is er niets beters te doen? Voor onze dieren te vechten om een goed be staan, kijk maar om je heen hoe mensen met dieren omgaan, het lijkt mij een taak van de dierenbe scherming en niet om sensatie te schoppen. Die duizend gulden die ze voor die open dag gebruikt hebben die kunnen ze beter aan het dier geven voor een extraatje. Voor die flau wekul die zij willen organiseren komt er niemand door al die publi caties. De mensen blijven weg en het dier is dan weer eens de dupe. Ik vraag mij af of zo'n bestuur wel bewust is wat dierenbescherming is! Wij, ons groepje, vragen zich af, allen lid, wat er met ons geld ge daan wordt? Er zijn meerdere afde lingen waar het flink rommelt, dat kost de dierenbescherming alleen maar leden. Volgens onze overtui ging zijn er heus wel asiels in den lande die bereid zijn de katten over te nemen als er te veel zijn. Volgens onze informatie functio neert het bestuur van de stichting zeer goed. Reden te meer om te zeggen: handen af van de Besjes laan, afdeling Leiden. G. Langezaal Mozartlaan 8 Nieuwkoop het terrein van het asiel. Tiele houdt zich aan de instructies van zijn bestuur. Wij komen niet bin nen de poorten, zodat ze niet kun nen zeggen tegen Tiele dat hij met derden in contact is geweest". En treedt Mieke Tiele als gast vrouw op? Volgens Schouten kan zij dat best doen, want zij is im mers geen werknemer van het stichtingsbestuur. Maar als de kaarten zó liggen en het stichtings bestuur het scherp speelt, wordt Tiele dan niet ontslagen? Schou ten: "Alleen omdat Mieke een kop je koffie inschenkt? Volgens mij kan dat niet. Maar gebeurt het toch dan zal de Dierenbescherming zor gen dat Tiele zijn volledige salaris krijgt uitbetaald". Volgens de Dierenbescherming is de open dag nodig, omdat het asiel vol zit. Het bestuur van het asiel doet in de ogen van de Leidse afdeling te weinig om de dieren bij particulieren geplaatst te krijgen en zou ook beheerder Tiele daar te weinig mogelijkheden voor geven. Winnares Littooy-Beumer en haar werk. LEIDEN - Aantonen hoe schilder achtig de stad nog is, ondanks alle technische ingrepen. Dat was zo on geveer de achterliggende gedachte van de Rembrandt-schilderwed- strijd die gedurende de Lakenfees- ten is gehouden. Amateurs konden daaraan deelnemen door geduren de die feesten zich ergens in de stad op te stellen al leende het weer zich daar niet erg voor) en iets Leids op schilderij of tekening vast te leg gen. "Alsof Rembrandt zijn atelier naar buiten had verplaatst", zoals vice-voorzitter Post van het Evene mentenfonds dat omschreef. Hij mocht gisteravond in de Hooglandse Kerk de prijsuitrei- Amateurs geven schilderachtig beeld Leiden king voor zijn rekening nemen. Er was gehoopt op honderden deelne mers, zo zei hij, maar het waren er uiteindelijk zo'n veertig. Onder het mom dat kwaliteit belangrijker .is dan kwantiteit toonde hij zich na mens de jury, waarin onder ande ren ook schilder Fer Hakkaart, toch een tevreden mens. De schilderwed strijd noemde hij dan ook zonder aarzelen voor herhaling vatbaar. De derde prijs was voor A.P. Maassen die de Marekerkkoepel had geschilderd, tweede werd Mo nique van Haasteren die voor haar schilderij in de buurt van de Hoog landse Kerk was gebleven. Winna res was mevrouw Littooy-Beumer die haar inspiratie vond bij het voormalige complex van Clos en Leembruggen. Alle inzendingen zijn tot en met 10 augustus in de Hooglandse Kerk te bezichtigen. Tussen tien en drie uur, met uitzon dering van zondag. LEIDEN - Het huis aan de Her man Costerstraat 1, inmiddels ge troffen door de slopershamer, was de plaats van handeling van een misverstand. Om verkeerstechni sche redenen, zoals dat heet, moest het huis worden afgebroken: het ontnam het zicht op de Churchill- brug. De gemeente kocht het aan. Op zondag 21 juli kwam er echter een melding binnen bij de politie: ge kraakt. Politie er naar toe. Er ble ken drie mensen aanwezig te zijn, aldus de politie. De hulpofficier zet te alles op een rijtje. En de krakers lieten weten dat ze de volgende dag ten stadhuize eens zouden vragen of ze niet nog een tijdje in de wo ning konden blijven. Toen ze de volgende dag echter met een paar vertegenwoordigers van de gemeente aan het praten waren, gebeurde er iets merkwaar digs: het huis werd afgebroken. Terwijl er nota bene nog spullen van de krakers in de woning ston den. W <0: De restanten van wat eens een woning aan de Herman Costerstraat was. Wat toas er gebeurd? Politievoor- lichter Graveland: "Er was sprake van een communicatiestoornis. De hulpofficier die op zondagavond bij die jongens is langsgeweest, ging daarna op vakantie. Hij heeft vergeten de informatie door te ge ven aan zijn opvolger". "Goed, de volgende dag wordt die opvolger benaderd met de vraag of het huis aan de Herman Costerstraat gesloopt kon worden. De gemeente had iets gehoord over krakerszaten die nog in de wo ning? De hulpofficier ging kijken en concludeerde dat de woning er tamelijk verlaten uitzag. Omstan ders waren die mening ook toege daan. En toen heeft men dus ge zegd: sloop maar". (foto Holvast) "Nee", vervolgt Graveland, "er is geen sprake geweest van kwade op zet. Een communicatiestoornis was het. Trouwens, die krakers hebben aangifte gedaan van vermissing van een paar spullen. Daarvoor voelen wij ons verantwoordelijk. We zullen dan ook ons best doen om die spullen weer boven water te krijgen". LEIDEN - Met de aanhouding van een Leids echtpaar dat afgelopen woensdag betrapt werd op winkel diefstal heeft de politie een einde gemaakt aan een grote reeks dief stallen. De man en vrouw (40 en 41 jaar oud) hebben sinds half juni zo'n zestig maal hun slag geslagen bij grootwinkelbedrijven. Het ging daarbij om de vestiging van Albert Heijn in Leiderdorp, Digros in Lei den en Leiderdorp, Hoogvliet in Rijnsburg en Voorschoten en Kor- timarkt in Leiden. Hun buit bestond vooral uit kof fie, suiker, thee, shag en drank met een gezamenlijke waarde van rond de drieduizend gulden. Het echt paar had speciale grote 'rooftassen' aangeschaft waarmee ze op dieven pad gingen. Er werd een goedkope aankoop als toiletpapier gedaan, terwijl de duurdere spullen illegaal de zaak verlieten in de tassen. Voor de gesloten waar had het echtpaar in familie- en kennissen kring een aantal helers gevonden. Een 63-jarige Leidenaar, een 56-ja- rige Leidenaar, een 40-jarige Noordwijker, een 22-jarige Valken- burgse en een 50-jarige Voorscho- tense werden in verband daarmee aangehouden. Jongens De politie heeft twee Leidse jon gens van 13 en 14 jaar aangehou den die een aantal diefstallen en in braken op hun kerfstok hebben staan. De oudste werd maandag morgen vroeg om half zeven aan gehouden toen een geparkeerde auto op de Aalmarkt werd openge broken. De 13-jarige kon toen nog net aan de politie ontsnappen, maar werd later aangehouden. Bei den zijn bekenden van de politie, de 13-jarige jongen heeft diefstal van veertien fietsen toegegeven, de 14-jarige heeft in een school aan de Zuidsingel een video en andere technische apparatuur gestolen, een ongewenst bezoek aan een wo ning in de Groenesteeg leverde hem een video en geld op. LEIDEN - De politie is eindelijk af van haar mobilofoon-kwelgeest. De afgelopen vier dagen heeft een onbekende de radiografische com municatie van de politie zo'n twin tig keer gestoord. Met name de po litiewagens in de Merenwijk waren dan onbereikbaar. Gisteren gingen agenten samen met de Radiocon troledienst op onderzoek en rond half één werd het zendertje uige- peild. Het stond onbeheerd in het Van der Werfpark. ADVERTENTIE 24 uur service voor bedrijven Bel 071-220907-149556 door Raymond Peil In 1913 legt de gemeente dan toch de particuliere bouwers, die ondanks de invoering van de woningwet het leeuwedeel van de nieuwbouw voor zich blijven opeisen, enigszins aan banden. De overheid kondigt af dat uitsluitend zij straten mag aanleggen, iets waarin de toenmalige projectontwikkelaars tot dusver vrij in zijn geweest. De bouw komt nagenoeg stil te liggen, tevens als door de daaropvolgende wereldoorlog. In deze periode ontstaan veel woningbouwverenigingen: in 1912 De Eendracht, in 1913 Ons Belang en De Goede Woning, in 1914 Ons Doel, in 1915 De Eensgezindheid en De Tuinstadwijk. Deze veelheid aan verenigingen is onder meer te verklaren door een verschil in karakter: De Eendracht is gegrondvest op een socialistische basis, De Eensgezindheid protestants-christelijk en De Goede Woning ka tholiek. Ons Doel is voortgekomen uit de Christelijke Nationale Werkmansbond terwijl Ons Belang daarentegen een meer neutrale grondslag heeft. Het meest revolutionair zijn de plannen van De Tuinstadwijk. Deze woningbouwvereniging wordt opgericht op initiatief van architect P. Kuiper jr. en stelde zich niet alleen een goede wo ning, maar ook een goede woon omgeving ten doel. Kuiper ont werpt zelfs een wijk zonder door gaand verkeer, met veel plant soenen, geen gesloten huizen blokken, maar uitsluitend wo ningen van het type 'twee onder een kap'. Moerassig Kuiper heeft ook al een ge schikt bouwterrein op het oog, bij de Lucas van Leydenstraat. De grond is echter te moerassig en de kosten blijken te hoog uit te pakken. In een veel bescheide ner opzet komt het plan later toch tot stand, ten oosten van de Herenstraat. In 1923 kunnen de woningen worden toegewezen, tegen de forse huren van 5,80 tot 10,50 per week. Voor arbeiders is dat niet op te brengen. Het idea lisme van Tuinstadwijk sneuvelt ten dele. De vereniging moet ook overgaan tot de bouw van goed kope boven- en benedenwonin gen, zij het in een buurt met een ruime opzet en brede straten. De Eendracht is in 1912 opge richt op initiatief van een kleine groep arbeiders die ruime, hygië nische en betaalbare woningen wil bouwen. Initiatiefnemer en stuwende kracht Bomli is een door sociaal-democratische idea len heftig geïnspireerd man. La ter ontstaat dan ook een hechte band tussen De Eendracht en de SDAP. Ons Belang en De Eendracht zijn coöperaties van arbeiders die een aandeel in hun vereni ging en daarmee hoop op een goede betaalbare woning kan nen kopen. Met het geld van het aandeel, aangevuld met de op brengst van obligatieleningen, kan men voldoen aan de rijksver plichting om vijf procent van de bouwkosten van de huizen zelf op te brengen. Katholiek De Goede Woning is anders van opzet. Deze vereniging is een initiatief van een groep sociaal voelende rooms-katholieke nota belen die hun betrokkenheid bij de toestand waarin de arbeiden de klasse zich bevindt willen to nen. Veel geld mag het kennelijk echter niet kosten. De vereniging is amper bereid de eerder ge noemde vijf procent zelf te moe ten opbrengen. De Eensgezindheid komt tot stand op initiatief van het toen malige bestuur vdn de Christelij ke Besturenbond te Leiden. Dit bestuur is bezorgd om het pro bleem van de volkshuisvesting. Er wordt een commissie in het leven geroepen die een rapport moet uitbrengen over de woontoestanden van de Leidse arbeidersbevolking en de moge lijke oprichting van een woning bouwvereniging ten dienste van de leden van de christelijke vak- of sociale vereniging. Op 21 april 1915 wordt tot de oprichting van De Eensgezind heid besloten. Hoewel er in de statuten een bepaling is opgeno men dat leden van de vereniging jonge woningbouwverenigingen staan te popelen om woningen te bouwen voor hun leden. Het ge meentebestuur, gestuwd door de vrijzinnige wethouder Van der Pot, is gewillig. Bovendien wordt de druk in de raad ver sterkt door het feit dat er tevens een aantal bestuursleden van woningbouwverenigingen zit ting in heeft: de SDAP'ers Dub- beldeman en Kooistra zijn res pectievelijk bestuursleden van De Eendracht en Tuinstadwijk, de katholieken Tepe en Bots van De Goede Woning en de ARP'er Eikerbout van De Eensgezind heid. De woningbouwverenigin gen beschikken aldus over een sterke lobby, die zich over een aantal partijen uitstrekt, in de ge meenteraad. Bovendien hebben de meeste verenigingen ook hun krachten buiten de gemeenteraad om ge bundeld in de Federatie van wo ningbouwverenigingen in Lei den en omstreken, al spoedig de spreekbuis van de pressiegroe pen in Leiden die zich inzetten voor de verbetering van de volkshuisvesting en opheffing van de woningnood. Tussen 1918 en 1921 onstaat een ware bouwkoorts onder de woningbouwverenigingen in Leiden. Met name De Goede Wo ning profiteert vrijwel onbeperkt van de rijksvoorschotten en -bij dragen. De woningen van deze vereniging zijn ruim en fraai van opzet en vooral goedkoop. Een uitzondering hierop vor men de 162 woningen die de ver eniging neerzet op het aan de Bronkhorst- en Molenstraat grenzende terrein. Deze verrijzen al in 1918, naast een plan van 108 huizen van Ons Belang. Of in dit geval haastige spoed de spelbre ker heeft uitgehangen, is niet duidelijk. Feit is wel dat kort na de oplevering blijkt dat men te weinig rekening heeft gehouden met de slappe veengrond. Som mige huizen verzakken 25 tot 35 centimeter en het water loopt bij zware regenval naar binnen. Hoge huren De explosieve groei van bouw activiteiten na de Eerste Wereld oorlog is uitsluitend voor reke ning gekomen van de woning bouwverenigingen. Men onder kent de financiële mogelijkhe den en het tij zit 'mee': de bouw- stop tot het eind van de oorlog heeft de woningnood vergroot. De oprichting in hoog tempo van de nieuwe woningbouwvereni gingen is tevens daardoor ver klaarbaar. De bouwkosten, die ook na de Eerste Wereldoorlog blijven stij gen, ondergraven echter de doel stelling van de woningbouwver enigingen om goedkoop te bou wen. De - zeer hoge - huurprij zen van de bestaande woningen variëren van 5,50 tot 10 gulden voor een benedenwoning en 5,25 tot 7 gulden voor een bovenwo ning. Het gebeurt dan ook dat woningwetwoningen worden verhuurd aan de beter gesitueer den. De bouw van minder dure bo ven- en benedenwoningen is het enige alternatief. De door wo ningbouwverenigingen gescha pen wijken blijven echter her kenbaar aan de afwisseling van woningtypen en een eigen bouw stijl, omdat iedere vereniging met een eigen architect werkte. 'Onderdak' is een serie die de ge schiedenis belicht van de sociale woningbouw in Leiden en van de Leidse woningbouwverenigingen, wier namen spoedig tot het verleden zullen behoren door voorgenomen fusies. Dit is het derde artikel van deze serie. De eerste twee delen ver schenen op resp. 18 juli en 25 juli. kunnen worden 'personen aan gesloten bij een christelijke vak- of sociale vereniging' is er nooit een rechtstreekse verbinding ge weest met de christelijk bestu renbond. "Wel een christelijke signatuur, maar één die gelukkig niet in de praktijk wordt toege past", schrijft secretaris Joh. van der Laan in het jubileumboekje uit 1965. Oorlog De woningnood wordt inmid dels nijpender door het uitbre ken van de Eerste Wereldoorlog, die Nederland in grote economi sche moeilijkheden brengt. De prijzen van bouwmaterialen ver driedubbelen, de rente en de grondprijzen stijgen eveneens. Het rijk ziet zich gedwongen om in te grijpen en verleent in de eerste oorlogsjaren aanzienlijke voorschotten voor woningwet- bouw. Omdat de bouwkosten buiten sporig hoog zijn dreigen de hu ren (die in normale tijden de kos ten dekken) dermate de lucht in te schieten dat de woningen on betaalbaar worden voor degenen voor wie de woningen zijn be doeld. Subsidies voor rentebeta ling en materiaalkosten komen uit de rijkskas, een crisiswetge ving die tot vijf jaar na de oorlog van kracht blijft omdat de prij zen steeds verder de hoogte in gaan. In Leiden wordt gretig gebruik gemaakt van de door de crisis opgeblazen overheidssteun. De De Bronkhorststraat, gerenoveerd links, rechts herbouwd omdat de uit 1918 daterende huizen niet deugden. (foto h<

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3