Venetië als decor van grandioze architectuurshow Einde restauratie Bavo met expositie bekroond - VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1985 KUNST PAGINA 19 Eén van de reuze .werkstukken van de Amerikaanse Pool Daniël Libes- kind op de architectuurtentoonstelling in Venetië. (foto gpd). inzendingen voor deze ene brug het gekke plan van Venturi cs., dat ook nog eens in kolossale afmetin gen boven het ingangsportaal is af gebeeld, heel verfrissend aan. Machines Het meest opvallende werkstuk is afkomstig van de Amerikaanse Pool Daniël Libeskind. Hij bouw de met zijn studenten van de Cran- brook Academy of Art drie reuzen- werkstukken in hout. Hy stelt voor dat het publiek zelf een ontwerp maakt door zijn voorgeprogram meerde machines in beweging te zetten. Een drietal lessen wil hij ons leren: het lezen, het herinneren en het schrijven van architectuur. De werkstukken zijn puur kunst: een academische stellingname met een opvoedkundige strekking, die door de dadaistische teksten en de perfecte detaillering toch heel vro lijk en fascinerend blijft. Opvallend zijn ook de ontwerpen voor de Villa Farnese van Laura Foster Nicholson uit Kansas City. Zij studeerde ook al aan de Cran- brook Kunstacademie en maakte een bebouwingsvoorstel in de vorm van een aantal afbeeldingen geweven als een tapijt. Prachtige kleuren, fraaie vormen een voor treffelijke techniek. Op de tentoon stelling hebben ze een te donker plekje gekregen in het Nederlands paviljoen op het terrein van de Biënnale. Kastelen Het eveneens bekroonde ont werp voor de kastelen van Romeo en Julia van Maria Grazia Sironi uit Milaan is een spel van licht en geluid. De kleuren van het zonlicht worden elektronisch omgezet in voorgekozen tonen, die de stem men van Romeo, Julia en de wind moeten voorstellen. Het is het meest dromerige van alle plannen. Maar heeft dit nog iets met archi tectuur te maken? Alle plannen lijken opeens niets meer dan de dagdromen van archi tecten en beeldende kunstenaars, die in de werkelijkheid van alledag geen moeilijkheden krijgen hun plannen te realiseren. Maar dro men moet, om tot een mooiere, be tere of alleen maar leefbare wereld te komen. Of zou het alledaagse ook zonder deze dromen nog te verteren zijn? Deze enorme crea tieve verzameling werkt overdon derend. We verlaten de overvolle tentoonstellingsruimten om terug te keren naar de stad en om het Peggy-Guggenheimmuseum nog eens in het echt te gaan bekijken. Op onze wandeling daarnaar toe blijkt de botenbrug, die 's och tends nog in aanbouw was, al klaar te zijn, waardoor we onze wande ling aanmerkljjk kunnen bekorten. De Guggenheim-verzameling, met vooral moderne kunst, toont onder meer werk van Calder dat op deze Biënnale voor de Architectuur niet zou hebben misstaan. Week rouw 's Zondags gaat het Venetiaanse feest in de stad en op het water niet door. Door de noodlottige dam breuk in het dal van de Fiemme is een week rouw afgekondigd. Ook het Venetiaanse vuurwerk, waarop we ons hadden verheugd, gaat niet door. Alleen de bootjesbrug herin nert nog aan de aangekondigde feestelijkheden. Om alles nog eens op ons gemak te kunnen bekijken keren we 's maandags terug naar het Biënnale terrein. Opnieuw varen we over het Canal Grande, maar schuin tegen over het Guggenheim-museum is de bootjesbrug al weer verdwenen. De stad kent een traditie in drij vende bruggen en theaters, die in hoog tempo geplaatst en verwij derd kunnen worden. Deze prakti sche en eenvoudige oplossingen liggen ver verwijderd van de 550 architectendromen, die in de ge bouwen van de Biënnale zijn ten toongesteld. Misschien is de direc te oplossing van Venturi voor het versieren van de stad zo gek nog niet. De afstand tussen de gebouwde realiteit en de architectendromen lijkt steeds groter. Als het er nu al leen om gaat mooie tekeningen, bouwsels en tapijten te maken, dan zou ik Portoghesi niet bij willen vallen. Het is een prachtige ten toonstelling, maar het architecten vak moet toch in de eerste plaats gericht blijven op de gebouwde produktie. Dat moeten we niet dro men, maar gewoon blijven doen. HAARLEM (GPD) - Tijdens de kerstnachtdienst in 1979 kletterde een stuk steen uit de raamomlij- stingen van de Grote of St. Bavo- kerk in Haarlem tussen de kerk gangers. De schrik was groot, maar het brok moet toch als een godsge schenk uit de hemel zijn neerge daald. Want de hoognodige restau ratie die tot op dat moment door allerlei omstandigheden niet van de grond was gekomen, zou nu dan toch eindelijk in een stroomver snelling geraken. Ondertussen was de toestand toch zo gevaarlijk ge worden, dat de kerk voor het pu bliek moest worden gesloten. j Maar op 14 januari 1981 kon aan nemer Jurriëns onder leiding van de archtitekten Van Kempen sr. (in '84 overleden) en Lankhorst aan de slag. De steigers verrezen langs de eeuwenoude muren, het herstel door Frans Keijsper was begonnen. Alles verliep zó voorspoedig dat de restauratie bij na een jaar eerder dan men dacht klaar is. Ter gelegenheid hiervan is in de Haarlemse Vleeshal, in de schaduw van de kerk, een tentoon stelling ingericht. En bij Joh. En schedé is De Bavo te boek versche nen, waarin een aantal auteurs elk op zijn beurt een aspect uit de ge schiedenis van deze voormalige rooms-katholieke kathedraal be- lichten. De woelingen van de reformatie in de tweede helft van de 16de eeuw hebben de nu hervormde kerk niet ongemoeid gelaten. Aan- vankelijk leek de kerk er nog met weinig schade af te komen, want de beeldenstorm van 1566 trok aan i de Bavo voorbij. Ofschoon in 1573 al de altaren uit de kerk waren ver wijderd werd 29 mei 1578 een echt zwarte dag voor dit gewijde ge bouw. Toen trokken Staatse troe- pen van de prins het kerkgebouw binnen en sloegen aan het plunde- ren. Dat gebeurde op het moment dat de aanwezige roomse gelovi gen bijeen waren om het sacra- mentsfeest te vieren. 1 Eén van de auteurs van het boek, J mr. H. E. Phaff: „De paniek was l groot: een priester werd gedood en vrouwen en kinderen werden on der de voet gelopen vóór de schout en burgemeester Pieter Kies ter plaatse verschenen. De soldaten richtten een verlate beeldenstorm aan en plunderden wat en wie ze konden." De als Haarlemse Noon berucht geworden gebeurtenis be tekende in elk geval het definitieve einde van de middeleeuwse ge schiedenis van de St. Bavo (dr. W. H. Vroom). Op de expositie maakt een 18e-eeuwse gefantaseerde his torieprent van Simon Fokke de rampspoed aanschouwelijk - op de consoles nog schare van heiligen beelden. Volgens mr. Phaff leren de oud ste vermeldingen ons niets over de plaats en de vorm van Haarlems „oorspronkelijk" kerkgebouw. Want zoals dat met meer oude ker ken het geval is geweest, heeft op de plek van de huidige Bavo nog wel een voorganger gestaan. Een kapel, een houten bouwseltje later vervangen door een stenen optrek. Hierover is eigenlijk niets óf heel weinig bekend. Op dit punt heeft de nu gereed gekomen restauratie ook een frustrattie achtergelaten. Archeologisch onderzoek, waar voor f130.000 bij elkaar was ge haald, kon op het laatste moment niet doorgaan wegens technische eisen. Stadsarcheoloog Maarten Poldermans, die al had gewaar schuwd tegen een te laat begin van het onderzoek, had de kans op het vinden van uniek materiaal tame lijk groot geacht. De Utrechtse uni versiteit had interesse en de Rijks dienst Oudheidkundig Bodemon derzoek was bereid geweest een le gertje professionele opgravers te sturen. De kerk die in 1370 door brand werd getroffen kwam vrijwel over een met de huidige Bavo. Een deels verbrand godshuis beteken de werk aan de kerk waarvoor geld gefourneerd moest worden. Daar voor, zo toont de expositie, was wel een oplossing te vinden in de vorm van aflaten. Er werden twee aflaat- bullen verleend, en wel door de pauzen Gregorius XI (1373) en Bo- nifacius IX (1397). Die laatste is de befaamde Portiuncula-aflaat, waarvan een eeuw later de bedelor den de rechtsgeldigheid betwist ten. De oorzaak daarvan was dat zij zich in hun inkomsten bedreigd za gen. De naam is ontleend aan het werkte die tekening later in zijn atelier uit. Zijn precisie maakt dat zijn afbeeldingen ook topografisch van grote waarde zijn. Van hem worden in de Vleeshal bovendien twee belangrijke Bavo-schilderijen getoond: Interieur van de zuidelij ke omgang (1635), afkomstig uit de Gemaldegalerie in West-Berlijn, en Interieur van het koor naar het noorden met het grote koororgel (1636) uit het Rijksmuseum Am sterdam. Beide schilderijen zijn verpakt in een klimaatdoos van perspex om ze te beschermen te en schommelingen in de vochtig- eidsgraad. Andere schilders die zich met de Bavo bezig hebben gehouden en op de expositie onder de aandacht komen zijn onder anderen de ge broeders Berckheijde - navolgers van Saenredam - Isaak van Nic- kelen en (18de eeuw) Isaak OuWa- ter, Jan de Beijer, Hermanus Schouten en Vincent van der Vin- ne. En tot de negentiende-eeuwers behoren Bart van Hove, Cornelis Springer, Johannes Jelgerhuis en Johannes Bosboom. Ooit werd de westgevel van de Bavo gesierd door een raam, dat was ontworpen door de Brusselaar Barend van Orley. Er op staat on der meer afgebeeld een Christus fi guur aan het kruis alsmede George van Egmond, bisschop van Utrecht die in 1542 het raam aan de kerk ten geschenke gaf. Het raam is op den duur verwijderd, maar de werktekening op ware grootte is bewaard gebleven. Die bevindt zich in het Rijksmuseum. Een be langrijk fragment er van is nu in de Vleeshal te zien. Naast de beelden de kunst en oude documenten prachtig avondmaalzilver en tin nen kannen. Het oorpronkelijke goud en zilver voor de rooms-ka tholieke eredienst is verloren ge gaan. Op de verdieping van de Vlees hal wordt ingegaan op de restaura tie, en met name op de bouwge schiedenis van de kerk. Voorts wordt door Openbare Werken van Haarlem aandacht besteed aan de restauratiepraktijk: bepaalde tech nieken en gereedschappen. Dat bouwhistorisch onderzoek is ver richt door mevrouw drs. M. A. Prins-Schimmel. Zij is een van de genen die het achterwege blijven van het archeologisch onderzoek betreurt aangezien dat onontbeer lijk is bij het achterhalen van die bouwgeschiedenis, zeker in dit ge val, zegt zij. Haar onderzoek heeft geen nieuw licht geworpen op het verloop van de bouwgeschiedenis van de Bavo, maar wel heeft zij een globaal overzicht kunnen opstellen van de verschillende bouwfasen en hun onderlinge samenhang. Zo is eind 14de eeuw het koor tot stand gekomen, midden 15de eeüw volg de het transept en rond 1460 werd begonnen met een nieuw schip. Het oude schip en de westttoren werden in 1471 afgebroken. Vermeldenswaard is ook de res tauratie van Cuypers en Van der Steur, eind 19de eeuw. Bijzonder heid daarbij is dat Cuypers vond dat de kerk niet af was, en hij deze eigenlijk wilde „voltooien". De ba lustrade aan de rand van de kap is zo'n toevoeging alsook het „blin de" raam in de westvleugel. Interessant is ook het systeem van de telmerken, namelijk bepaal de in de stenen aangebrachte te kentjes, die eigenlijk heel eenvou dig inzicht verschaffen in het ver loop van de bouwgeschiedenis. Jammer dat een paragraaf hierover buiten het boek over de Bavo is ge houden, hoewel het er wel voor ge schreven was. Naast de oude schilderingen die onder een brokkelende pleister laag tevoorschijn kwamen - net als bijvoorbeeld in de onlangs geres taureerde St. Janskathedraal in Den Bosch - nog een charmante ontdekking in de „broodbank". Een vroege graffiti, een inkerving uit 1588, waarmee Alva en Philips II worden afgezworen. In de Bavo is een stuk Nederlandse geschiede nis geschreven. De Bavo in Beeld. Tentoonstel ling in de Vleeshal, Grote Markt Haarlem. Tot en met 18 augustus. Open: maandag tot en met zater dag van 11 tot 17 uur, zondag 13 tot 17 uur. De gerestaureerde Ba vo is voor het publiek dagelijks geopend van 10 tot 16 uur, maar zondags gesloten wegens de ere dienst. Bavo te boek, uitgave Joh. Enschedé en Zonen Haarlem. Prijs f29,50. Het juninummer van het Monumenten Bulletin van Openbare Werken in Haarlem is gewijd aan restauratietechnie ken. Het is evenals het boek ver krijgbaar op de tentoonstelling. Prijs f5,50. De onafgebouwde villa Ca' V Gugenheimmuseum is gevestigd. VENENTIË (GPD) - Na ongeveer een volle dag in de trein en wakker worden in de warmte, rijden we over de dijk die Venetië met het vasteland verbindt. Even later arri veren we op 'Ferrovia', het Vene tiaanse station in een strakke en functionele architectuur van kort pa de Tweede Wereldoorlog. De autovrije stad heeft naast het station enkele reusachtige parkeer garages. Alle verkeer in de stad gaat verder per boot of te voet. Klein transport door straten gaat met een speciaal géconstrueerde .handkar, die in staat is over trap pen heen te rijden. Door het ont breken van auto's is tussen deze gebouwen een voorbije tijd goed voor te stellen, maar midden over- door Otto Das dag overheest de rumoerige drukte van de vele andere bezoekers van de stad. De tarieven zijn er op aan- gpast: hotels met ontbijt zijn pe perduur en de boottarieven voor toeristen zijn 2,5 keer zo hoog als voor de Venetianen. We betaléh het graag als door deze extra op brengsten de stad behouden kan blijven: de gebowen verzakken echter nog steeds en veel van de onderverdiepingen staan er met verroeste hekken of gewoon slecht onderhouden bij. De organisatie van de Biënnale voor de Architectuur heeft onge veer een jaar geleden tien lokaties in en om Venetië aangewezen en naar binnen- en buitenland de uit nodiging gedaan om op basis van een summier programma een bouwplan te maken. Dit vooijaar werden circa 1500 plannen inge zonden, afkomstig uit de hele wes terse wereld. Vervolgens heeft de jury niet minder dan 550 inzendin gen uitgekozen voor de tentoon stelling. Deze grandioze show wordt gehouden in dezelfde ge bouwen als die van de kunstbiën nale in de Tuinen van Venetië. Bruggen We varen met lijn 4 in een S- bocht door het vier kilometer lange Canal Grande rechtstreeks van Ferrovia naar de Giardini. Het pro dei Leoni, waarin nu het Peggy- (foto GPD) fiel van het 70 meter brede kanaal doet denken aan de Amsterdamse grachten, alsof de kades onder wa ter zijn gelopen. In dit geval zijn de gevels kleurrijker en beladen met Byzantijnse invloeden. We passe ren de Ponte dell; Accademia en Ca' Venier dei Leoni, twee van de lokaties waarop zoals later zal blij ken meer dan de helft van de archi tecten hun krachten hebben be proefd. De Ponte dell' Accademia is nu een houten noodbrug en gevraagd is op de oorspronkelijke plaats een nieuwe brug te ontwerpen. Ca' Ve nier dei Leoni is het onafgebouwde palais, waarop nog twee verdiepin gen hadden moeten verrijzen. Het is de voormalige woning van Peg gy Guggenheim, waarin nu het naar haar genoemde museum is ge vestigd. Hier is de vraag hoe dit halve paleis kan worden afge bouwd. Vlak na deze twee bouwlo- katies is het kanaal sterk versmald. We passeren een brug op pontons in aanbouw: een voorbode van de feestlijkheden van zondag 21 juli. Na het bericht dat de opening van de Biënnale van de Architec tuur is uitgesteld tot 20 juli, wordt ons in Venetië gemeld dat de pers een dag eerder de gelegenheid krijgt de tentoonstelling te komen bezichtigen. Al direct blijkt dat nog lang niet alles is opgehangen: er wordt nog geverfd en er wordt nog gewerkt. De koortsachtige drukte vlak voor de opening. Even later wordt de stroom bezoekers zo hinderlijk dat de voorbezichtiging weer wordt gesloten. De vroegtijdi ge gasten zoeken verkoeling op het terras van het tuinrestaurant, on der de bomen en met uitzicht op het water. We besluiten tijdig aan wezig te zijn by de opening de vol gende dag om vijf uur. Het kon wel eens druk worden. Aldo Rossi De opening zal worden verricht door Paolo Portoghesi, de presi dent van de Biënnale van Venetië en Aldo Rossi, de directeur van de Afdeling Architectuur en tevens voorzitter van de jury. Vijf jaar ge leden, tijdens de vorige Architec tuur Biennale, behoorde Rossi nog tot de tien geselecteerde architec ten voor de eregalerij en was Por toghesi de directeur van de Afde ling Architectuur. Beiden zijn een Uitstalling van dromen in Dogenstad Veelzijdig overzicht in Haarlemse Vleeshal Interieur van de Grote of St. Bavol kerkje van Portiuncula bij Assisië dat een soortgelijke aflaat kende. De bouwmeester van de Bavo is onbekend, betwijfeld wordt of de kerk naar één vast plan is ge bouwd. Vertelt de genoemde prent van Fokke over de 16de eeuwse „noon", een „naar het leven" gete kende afbeelding van de Bavo vin den we pas in de 17de eeuw. Dr. Pieter Biesboer, conservator oude kunst van het Frans Halsmuseum in Haarlem in zijn bijdrage over de erk, geschilderd door Berckheijde. Bavo in de beeldende kunst van de Gouden Eeuw: „Voor de 17de eeuw komen in de beeldende kunst in Noord Nederland vrijwel geen stadsgezichten of kerkinte rieurs voor. Rond 1600 ontstond echter een behoefte aan gezichten „naar het leven" van belangrijke gebouwen in hun directe omge ving, verlevendigd met figuren. Men verklaart dit wél uit het groeiende zelfbewustzijn in de ste den die zich definitief bevrijd voel den van de Spaanse overheersing (foto GPD) en zelfstandig een enorme groei hadden bewerkstelligd." De vroegste tekening is die van Pieter Saenredam uit 1627 en met die naam wordt meteen een cen traal onderdeel van de tentoonstel ling geraakt. Tekeningen van hem laten zien hoe deze belangrijke kerkschilder, die ook onder meer de Mariakerk in Utrecht en het ou de stadhuis van Amsterdam „por tretteerde" met een mathemati sche nauwkeurigheid te werk ging. Hij schetste eerst zelf in de kerk en IN Venetië wordt op dit mo ment de grootste architec tuur-tentoonstelling ter we reld gehouden. Onder de meer dan 500 tentoongestel de plannen bevindt zich ook het werk van 15 Nederland se inzenders. Een enorme verzameling architectendromen, een ex plosie van creativiteit van de speldende mens. Mensen met veel tijd, die zich geen zorgen behoeven te maken over hun levensonderhoud. Maar of al hun dromen ook werkelijheid kunnen wor den? Een bezoek aan de Ve netiaanse Architectuur- Biënnale. plaatsje opgeschoven in de hiërar chie aan de top van de Italiaanse architectenwereld Paolo Portoghesi, gekleed in een wit kostuum, spreekt dank uit aan allen die aan deze enorme organi satie hebben deelgenomen; in het bijzonder ook dankt hij een con sortium van banken, die de mani festatie sponsoren. Daarmee lijken de sporen van de jaren '60 voor goed uitgewist. Toen werd de ar chitect nog uitgemaakt voor 'slip- pendrager van het kapitaal' als hij gewoon iets moois voor iemand met geld wilde maken. De studen tengeneratie van 20 jaar .geleden, eenmaal zelf doorgedrongen tot de beroepsuitoefening, kan niet zon der steun van het vrije bedrijfsle ven. Portoghesi noemt de 'Proget to Venezia', zoals de titel van de Biënnale van 1985 luidt, een po ging om het debat tussen oud en nieuw, tussen de geschiedenis en het nieuw bedachte te laten voor wat het is, maar door de reële uit oefening van de architectuur en de kunst de vakgebieden verder te ontwikkelen. Aldo Rossi geeft vervolgens een schets van de enorme verscheiden heid aan inzendingen. Vijf jaar ge leden konden zo'n vijftig architec ten figureren rond de tien geselec teerde meesters en moest daarmee nog het debat worden aangewak kerd. Voor deze Biënnale zijn tien keer(!) zoveel plannen uitgekozen. Alles en iedereen lijkt aanwezig, niet alleen de gedoodverfde 'post'- modernen, de architecten die in de eerste plaats een mooi gebouw wil len maken, zodat er funcioneel wel De 'leesmachine' van Daniël Li beskind is één van de drie houten bouwwerken op de Biënnale van Venetië. (fotoGPD) eens wat aan het ontwerp man keert. Ook architecten, die voort bouwen op de moderne architec tuur zoals die aan het begin van de ze eeuw werd beleden, mogen meedoen. Iedereen mag deelne men, als er maar met plezier en met verve aan de projecten wordt ge werkt. Niet langer praten, maar aan het werk! Stenen leeuw Temidden van het grote aantal tentoongestelde inzendingen zijn door de jury ook de ware meesters waargenomen en onder het ap plaus van de meer dan duizend aanwezigen krijgen dertien inzen ders een stenen leeuw uitgereikt. Onder de uitverkorenen bevinden zich ook al meesters van vijf jaar geleden. Het zijn de Amerikanen Venturi, Rauch en Scott-Brown, die nu een voorstel doen om de houten noodbrug van 'Ponte dell' Accademia' ter weerszijden van een vrolijke facade te voorzien, ge schilderd in 'nepmarmer' en voor zien van motieven van omliggende gebouwen. Als alternatief stellen zij voor het motief van behangsel papier 'Grandmother's Flowers' aan te brengen. Moeten we nu in een daverend lachen of huilen uit barsten? Dit ironische voorstel po neert ondubbelzinnig dat de bui tenkanten van de openbare gebo wen of bruggen behoren tot het de cor van het dagelijks leven, die Venturi cs. willen voorzien van volkse motieven. De meeste anderen maken be halve een buitenkant ook een ont werp voor de brug zelf. Zo is er het eveneens bekroonde ontwerp van Franco Purini uit Rome, die een uitbundig vormgegeven verbin ding legt over het Canal Grande dat Venetië in twee eilanden scheidt. Er zijn plannen die een brug tonen, gecombineerd met een daarin opgenomen theater, een rustplaats, een uitkijkpost en wat niet al, maar ook heel strakke en sobere voorstellen. Verrassend ge noeg doet na het zien van alle 135

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19