Arubastraat lijkt wel vuilstortplaats' Volkshuis komt mooi uit de verf Af en toe Sinterklaas uuL OENSDAG 31 JULI 1985 lOmwonenden boos; gemeente grijpt snel in 1 x eq; Diefstal in juwelierszaak Zus geslagen Opknapbeurt moet in oktober voltooid zijn Rolstoelatleet even in Leiden Nieuwe kantonrechter De Haan voelt zich: w y rtimeY/EIDEN - De Arubastraat (tussen ïtingkade en Surinamestraat) heeft momenteel meer weg van een vuil- omm stortplaats. Vuilniszakken liggen e werkriskras tussen hoog reikend Struikgewas, afgewisseld door "fetukken ijzer en restanten van lei- dingen. Afgelopen maandag hebben om ringende bewoners wethouder Pe ers (ruimtelijke ordening) er van in kennis gesteld en hun ongenoe gen over geuit. Een lijst van zeven tig handtekeningen en een aantal kleurenfoto's zetten hun boosheid kracht bij. Eén van hen J. Stikkelo- orum, bewoner van de Timorstraat: Waf'Hoe is het mogelijk dat de ge- ell Hmeente de Kooi samen met de wo ningbouwverenigingen renoveert en aan de andere kant de Aruba straat zo verwaarloost. Eigenlijk is dat nog zacht uitgedrukt, het is een vuilstortplaats". En de rotzooi wordt alleen maar erger zegt hij: "Sommige mensen denken wat maakt het uit als er nog meer bij komt". Alleen de apo theek in de Arubastraat is naar zijn zeggen nog enigszins bereikbaar, voor de rest is het een wildernis. "De stoep is onbegaanbaar door de gaten en kuilen, je moet op de weg lopen met het gevaar overreden te worden. Het stinkt er verschrikke lijk, ongedierte vreet de vuilniszak ken kapot". Stikkelorum hoopt dat de ge meente snel orde op zaken zal stel len en die hoop lijkt niet onge grond te zijn als het oor bij ambte naar van Stigt (openbare werken) te luisteren wordt gelegd: "Waar schijnlijk komende week na de buwvakvakantie en anders de week daarop gaan we er wat aan doen". Hij is eens een kijkje gaan nemen en danig geschrokken. "Het is een terrein waarop vroeger wisselwo ningen hebben gestaan. Aanvanke lijke waren we van plan om al die terreinen waar wisselwoningen stonden gezamenlijk aan te pak ken. Maar in de Arubastraat is de rotzooi verreweg het ergste. Van daar dat dat met voorrang aange pakt gaat worden". Arubastraat: vuilniszakken en struikgewas. LEIDEN - Uit een juwelierszaak aan de Breestraat werden gister middag sieraden uit de etalage meegenomen. De diefstal vond volgens de politie plaats toen het vrij druk was in de zaak. De waar de van de sieraden: 12.000 gulden. LEIDEN - Een 31-jarige Leidenaar werd vannacht omstreeks half één door de politie aangehouden in verband met mishandeling en ver nieling. De man die op bezoek was bij zijn zuster in een woning aan de Smellekenshorst (Merenwijk) mis droeg zich volgens de politie: hij had de zuster geslagen en verniel de een aantal ruiten, ook een ruit van de buren sneuvelde. De zuster liep een aantal schaafwonden en kneuzingen aan de linkerarm op. DIEFSTAL - Bij een fotozaak aan de Breestraat werd vannacht een etalageruit ingeslagen; gestolen werd fotoapparatuur ter waarde van tweeduizend gulden. Uit een auto, die stond geparkeerd aan de Morsroos, werd in het weekeinde ook fotoapparatuur (waarde 3.500 gulden) gestolen. Wethouder Tesselaar maakt een praatje met rolstoelatleet Rick Hansen (links). Duivensport (1) LPC hield een wedvlucht van Peronne en Chantilly. Uitslag Peronne: 1. P. de Haas2, 3 en 9. F. Gijsman; 4 en 10. J. Pen en zn.; 5. J. van der Horst; 6. Schouten- Verhagen; 7 en 8. J. Staffelen. Uitslag Chantilly: 1, 2 en 10. J. Staffelen; 3, 4 en 7. Van der Meer- Halewijn; 5. J. Pen en zn.; 6. J. v.d. Meyden; 8. W. Onstenk; 9. A. Singeling. De Blauwkras vloog eveneens van Peronne en Chantilly. Uit slag Chantilly: 1 en 4. B. Diers- man2, 3, 9 en 10. R. Verhoogt; 5. J. Franken; 6. C. Nieuwendijk; 7 en 8. A. vd. Holst. Uitslag Peron ne: 1. comb. v.d. Blom; 2. F. v.d. Wetering; 3 en 10. J. Franken; 4,5 en 7. B. Diersman6. comb. De Mooy; 8. R. Verhoogt; 9. H. Koome. Duivensport (2) De Reisduif vloog ook van Chantilly en Peronne. Uitslag Chantilly: 1, 2 en 10. N. de Groot en zn.; 3. W. v.d. Hoogt; 4, 5 en 9. W. Kop; 6 en 8. F. Penseel; 7. G. v.d. Tang. Uitslag Peronne: 1, 4 en 7. W. v.d. Hoogt; 2. W. Harte- velt; 3. G. van Stein; 5. N. de Groot en zn.; 6 en 10. J. Hartevelt; 8. W. Kop; 9. F. Penseel. Het Oosten vloog ook van Chantilly en Peronne. Uitslag Chantilly: 1 en 9. B. van Putten; 2, 6 en 8. R. v.d. Nieuwendijk; 3. T. van As en zn; 4 en 5. J. Smit; 7. en 10. G. Hendrikse. Uitslag Pe ronne: 1, 3, 8 en 9. R. v.d. Nieu wendijk; 2,4,5,6 en 7. A. Pracht; 10. P. van Duyl. Pv Leiderdorp vloog ook van Chantilly en Peronne. Uitslag Chantilly: 1 en 4. J. van Alphen; 2 en 6. P. Sloos; 3. A. Petit; 5 en 8. comb. Reijka; 7. J. v.d. Voorn; 9. E. Broug; 10. F. Hogervorst. Uit slag Peronne: 1. D. van Seggelen; 2 en 7. comb. Reijka; 3. H. van Laar; 4. D. Zwaan; 5. J. Knijnen- burg; 6. P. Sloos; 8. H. Flippo; 9. comb. B en G; 10. W. de Roode. LEIDEN - Iets eerder dan ver wacht arriveerde hij vanochtend in Leiden: Rick Hansen, de Canadese rolstoelatleet die op 21 maart in het Canadese Vancouver aan zijn we- reldtoer van meer dan 40.000 kilo meter begon. Gaat alles volgens verwachting, dan zal Hansen vol gend jaar augustus weer in Van couver zijn. In Leiden werd Hansen vanoch tend door wethouder Tesselaar ontvangen in de koffiekamer van het stadhuis. Van een bewonde raarster kreeg de atleet een bos bloemen, van de gemeente Leiden een bridge-set, "voor de uren dat hij zich wil ontspannen". Vandaag koerst Hansen nog door Neder land, daarna gaat het richting Duitsland en Denemarken. AUTORUIT - Uit een auto die stond geparkeerd in de Witte Ro zenstraat werd in de nacht van maandag op dinsdag een achter ruit gestolen. Vorige week had men ook al een poging onderno men maar toen sneuvelde de ruit. Ditmaal slaagde men wel: de nieu we ruit werd meegenomen. Schade 1000 gulden. LEIDEN - De opknapbeurt van het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk begint vruchten af te wer pen. Hoewel schilders, installa teurs en timmerlieden nog druk in touw zijn en het de vraag is of vóór het nieuwe seizoen de boel af komt, is hier en daar al goed te zien hoe mooi dit gebouw uit de verf zal komen. Vooral de grote zaal is een juweel aan het worden. De balustrade is, ontdaan van de houten betimme ring, in volle glorie te voorschijn gekomen. Stucadoors hebben haar van een nieuwe sierrand voorzien. Ook het plafond heeft nieuwe or namenten gekregen, naar het voor beeld van de oorspronkelijke. Het houtwerk wordt in drie grijstinten geschilderd. Er is een bar met een keukentje aan de zijkant van de zaal gebouwd. Het toneel is wat naar voren gekomen; de vorm van de vloer is afgerond. Dat verbouwen van een oud ge bouw wel eens duurder kan uitko men, dan is gepland, hebben de ge meente (die de subsidie van ruim 2 miljoen op tafel moet leggen) en de leiding van het Volkshuis wel ge merkt. Tijdens de werkzaamheden stuitte men op nogal wat tegenval lers, waardoor de kosten toch weer hoger uitkomen dan was gehoopt. Als gevolg daarvan zijn sommige wensen van het Volkshuis komen te vervallen. Zo heeft de grote zaal geen zwevende vloer gekregen, waardoor het in de lokalen daaron der wel gehorig zal blijven. In die lokalen zullen cursussen worden gegeven; andere zijn voor kantoor doeleinden bestemd. Volgens staf medewerker Kees Schouten is het een kwestie van het rooster goed uitmikken: wanneer in de grote zaal wordt gevolksdanst, moeten de lessen beneden zoveel mogelijk beperkt blijven. De plafonds op de begane grond zijn gerestaureerd; op de verdie pingen is men - ook al uit zuinig heidsoverwegingen - met systeem plafonds te werk gegaan. Op de bo venste verdieping wordt veelal ge bruik gemaakt van metalen lamel len. Het trappenhuis blijft in zijn oorspronkelijke staat. De stenen treden worden met linoleum be kleed, de leuningen worden in rood, zwart en geel geschilderd. Dat geel komt terug in de deuren De grote zaal van het Leidse Volkhuis: géén zwevende vloer, wel een groter toneel. op de bovenste verdieping, die an ders dan in de grote zaal en op de begane grond in hard geel worden geverfd. Lift En dan is er nog de lift, indertijd een twistpunt in de onderhandelin gen met de gemeente. Het Volks huis wil bereikbaar zijn voor min der validen. Cursussen worden niet alleen op de begane grond ge geven, maar ook in lokalen op ho gere verdiepingen. Er moest dus een lift komen, maar de gemeente vond dat erg duur worden. Andere dingen moesten dan maar verval len. Uiteindelijk vonden gemeente en Volkshuis elkaar en de lift is er nu toch. Maar hij gaat niet tot grote hoogten. Eén verdieping moet nog worden 'overbrugd'. Daar is een voorziening voor getroffen: een (foto HoIvj rolstoellift, door het Volkshuis zélf betaald. Maar de zolderverdieping, waar ook enkele lokalen zijn, blijft voorlopig voor lichamelijk gehan dicapten onbereikbaar: een klein trapje leidt tot onder de hanebal- ken. Een apart geval is de verwar- mings/luchtkoelingsinstallatie. Vanwege een extra subsidie in het kader van energiebesparende maatregelen kon het Volkshuis de ze 'warmteherwinningsinstallatie' aanschaffen. Kosten: bijna twee ton. Het centrum voor (buitenlandse) jongeren Stats (ingang aan de Haarlemmerstraat), komt er zeer eigentijds uit te zien: pasteltinten zullen de boventoon voeren, de discotheek zal een groot aantal lichteffecten kunnen produceren, eventuele dj's komen in een soort 'discotoren' te zitten en de sport zaal voldoet aan de huidige veilig heidseisen. Het Volkshuis aan de \pothe- kersdijk zal van buiten zijn mar kante aanzien weliswaar behou den, aan de binnenkant wordt het een luchtig en licht geheel. De eni ge zorg voor de medewerkers van het Volkshuis is nog het tijdstip van oplevering. Door de vorstpe rioden van afgelopen winter is een aanzienlijke vertraging onstaan. Dat oponthoud is niet één-twee drie weg te werken. En mocht de oplevering niet vóór oktober ge schieden, dan bestaat de kans dat een groot aantal cursisten naar el ders moet uitwijken. Maar voorlo pig blijven Kees Schouten en de zijnen nog optimistisch: op 23 ok tober, de datum dat het Volkshuis eind vorige eeuw werd gesticht moet alles kant en klaar zijn vooi de feestelijke opening. LEIDEN - Mr. J. de Haan zegt door de telefoon dat hij geen filoso fie over het rechterschap heeft. La ter - tijdens het gesprek - blijkt ech ter dat de griffier van het arrondis sement Den Haag er wel degelijk uitgesproken ideeèn op nahoudt. Sommige mensen^ in deze regio kennen de griffier wel: als plaats vervangend kantonrechter in Lei den en Alphen aan den Rijn. On langs werd bekend dat De Haan is benoemd tot kantonrechter te Lei den; binnenkort zal hij worden geïnstalleerd. Een gesprek over het belang van de lach in de rechtszaal. "Weet je wat volgens mij de kunst is? Om de veroordeelde verdachte toch tevre den naar buiten te laten wande len". door Wim Brands "De meeste mensen weten niet wat een griffier is", zegt De Haan in zijn werkkamer in het Haagse pa leis van justitie. "Weet u wat een griffier is? Nou kijk, in elk arron dissement heb je één griffier, zoals je ook één president hebt. De grif fier zorgt voor de ambtelijke on dersteuning van de rechtspraak, zowel materieel als personeel; de hele santekraam kortom. Nu zult u zeggen: maar één griffier? En al die griffiers die werkzaam zijn bij de kantongerechten dan? Welnu, dat zijn waarnemende griffiers". "Feitelijk ben ik natuurlijk ook de paleisbaas". Nadat hij is uitgela chen over die laatste opmerking zegt De Haan dat hij zich in het be gin, toen hij pas griffier was, wel eens een paleisbaas voelde. "Maar dat gevoel slijt natuurlijk. Je raakt ingewerkt en je gaatje baan steeds meer beschouwen zoals elke mana ger zijn werk opvat: gewoon zor gen dat alles goed draait". Schuiven Hoe houdt een griffier tijd over om ook nog als plaatsvervangend kantonrechter te werken? Die vraag dringt zich op na de opsom ming van De Haan. Hij antwoordt: "Ik kan natuurlijk schuiven; ik heb een stel uitstekende rechterhan den die veel dagelijkse zorg wegne men. Ik schuif geen werk af hoor, begrijp me niet verkeerd, ik dele geer, zoals elke goede manager zou doen. En op die manier hou ik tijd over om af en toe op te treden als plaatsvervangend kantonrechter in Leiden of Alphen. Als ik binnen kort kantonrechter word in Leiden is het natuurlijk gedaan met het griffierschap". "Ik vind het overigens belangrijk dat een griffier plaatsvervangend kantonrechter is. Als griffier ben je immers bezig met het ondersteu nen van het rechterlijk apparaat, welnu, als je dan ook de pet van plaatsvervangend kantonrechter op hebt, heeft dat het voordeel dat je contacten met bijvoorbeeld kan tonrechters soepeler verlopen. Dat komt je werk als griffier vanzelf sprekend ten goede. Je wordt niet benaderd in de trant van: zeg me neer de griffier, maar: luister eens joh..." Kantonrechter Op de vraag waarom hij zijn baan als griffier opgeeft om kantonrech ter te worden, antwoordt De Haan in eerste instantie dat hij op zijn leeftijd - 57 jaar oud - nog één keer een andere baan wilde hebben. In tweede instantie zegt hij: "Het heeft denk ik ook wel iets te maken met het feit dat je als kantonrech ter beslissingen neemt. In het ge val van de griffier worden beslis singen feitelijk natuurlijk vaak door de minister genomen. De kan tonrechter kan iets afmaken, dat is het wat mij trok". "Ze hebben me genomen omdat ik waarschijnlijk de schijn van een capabel man heb". Even later: "Nee serieus, die baan kan ik aan, dat staat voor mij vast, anders had ik natuurlijk niet gesolliciteerd. Maar het is voor mij ook een feit dat ik mezelf de komende tijd op een aantal terreinen juridisch zal moeten bijspijkeren. Huurzaken, arbeidszaken, die gebieden bedoel ik. En ik vind het een uitdaging hoor om die aspecten van het juri dische bedrijf zeer goed onder de knie te krijgen". Waarna hij zoge naamd verzucht: "Op m'n oude dag nota bene". Hij kent het kantongerecht in Al phen even goed als dat in Leiden. Wat zijn de verschillen? "Die lig gen voor de hand, had ik zo ge dacht. In Leiden word je voortdu rend met de verkeersproblematiek geconfronteerd. De mensen zijn ook wat agressiever. Alphen kent een agrarische constellatie. Dat is interessant, want het betekent dat je wordt geconfronteerd met de vo- gelwet, het vaarregelement, boeren die hun dieren anti-biotica hebben gegeven. Die zaken zijn vaak leu ker dan de verkeersproblematiek. Leuker voor de rechter, dan wel te verstaan; of ze ook leuk zijn voor de verdachten..." Waarna De Haan een verhande ling houdt over het Grote Verschil tussen de rechtbank en het kanton gerecht om vervolgens uit te leg gen wat het leuke van het kanton gerecht is. "Veel overtredingen die worden behandeld door de recht bank zijn... hoe zal ik het zeggen... in alle opzichten laakbaar. Om maar eens te overdrijven: de ver dachte heeft alle tien geboden overtreden. Bij het kantongerecht heb je te maken met mensen die een regel hebben overtreden en zo erg is het meestal allemaal niet. Het leuke is dat je als kantonrech ter eigenlijk veel meer ruimte hebt om de straf te bepalen". Vogel wet Waarna hij het het verhaal vertelt over de man die in Alphen moest voorkomen omdat hij de vogelwet had overtreden. "Hij had opgezette vogels thuis. Als ik me niet vergis, had hij ook een arend die uit Duits land kwam en die hij had gekregen omdat een adjudant een oogje had dichtgeknepen. Op een bepaald moment kreeg ik de indruk dat het geen kwaaie kerel was, niet ie mand die alles aan z'n laars lapt. Dus ik dacht: was is de beste oplos sing? Daar heb je de bewegings ruimte al. Welnu, ik heb aan die man gevraagd of hij kinderen had. Ja, was het antwoord. Moet u luis teren, heb ik toen tegen hem ge zegd, vraag eens aan de school van uw kinderen of ze die opgezette vo gels niet willen hebben voor edu catieve doeleinden, voor de biolo gieles zogezegd. Want wat is het ge val? Een school kan een vrijstel ling krijgen voor opgezette dieren. Vervolgens heb ik de zaak ge De Haan: "Het leuke is dat je als kantonrechter eigenlijk veel meer ruimte hebt om een straf te bepalen". (foto Holvast) schorst en een tijdje later bleek dat het probleem kon worden opge lost, zoals ik had voorgesteld". Elke verdachte probeert hij naar eigen zeggen zo neutraal mogelijk tegemoet te treden. "Na verloop van tijd krijg je natuurlijk een in druk van zo'n persoon. Denk ik: hij staat me te belazeren, dan is hij nog niet jarig. Zoiets tolereer ik niet. Ik zal overigens de lach ook niet schu wen als middel". Hoe bedoelt hij? "Laat ik maar een uitvoerig antwoord gev^n. De overtreding is meestal een jaar of nog langer geleden gebeurd. Is ie mand door rood gereden, dan denkt hij ter plekke: ik ben schul dig. Maar ja, de tijd verstrijkt en de schuld vermindert. Want zo den ken veel verdachten op den duur: eigenlijk was ik helemaal niet zo schuldig. Dan verschijnt de ver dachte voor de rechter. Hij is schuldig, maar hij probeert zijn schuld zo gewiekst mogelijk weg te praten. Helaas, wat blijkt? De rechter reageert ad rem en de zaal begint te lachen. Dat is mooi mee genomen. Want je kunt er van op aan dat veel mensen nadat ze zijn uitgelachen aan het relativeren slaan, zich opnieuw buigen over de schuldvraag. In die zaal ontstaat op die manier een bepaalde sfeer, zo van: die rechter is rechtvaardig en je moet niet proberen hem in de maling te nemen". "Veel verdachten jzijn overigens gewoon redelijke mensen. Natuur lijk, het komt voor dat er iemand voor je staat die je niets aan het verstand kunt brengen. In de zaal zat een mooie vrouw. Dat zie je di rect, natuurlijk! Je denkt toch niet dat ik m'n ogen in m'n zak heb! Dat ze mooi is, doet er in de rechtszaal natuurlijk niets toe voor mij. Daar buiten wel, maar dat is een ander verhaal. Hoe dan ook, ze moet voorkomen en blijkt zeer onrede lijk. Woest verliet ze dan ook de zaal. Smijtend met de deuren en roepend dat we een stelletje kloot zakken waren. Tsja, wat doe je daaraan? Niets; ik ga me daarover in elk geval geen zorgen maken. Ik grinnik maar wat". Het spel, de show: die woorden zijn al een paar keer gevallen. En dat is ook niet vreemd. Een zitting van het kantongerecht heeft soms wel eens wat weg van een toneel spel, zij het dat je geen entree hoeft te betalen. Ook De Haan zal niet onder stoelen of banken steken dat een zitting showelementen bevat; alleen stelt hij wel nadrukkelijk dat je er altijd van moet zijn door drongen dat het in essentie om een serieuze aangelegenheid gaat. "Maar natuurlijk is het ook een beetje een spel. Zo weet de officier dat hij moet doseren, niet perma nent met hel en verdoemenis moet dreigen. En de rechter is natuurlijk doordrongen van het feit dat hij af en toe voor Sinterklaas speelt. Het is een bepaalde rolverdeling. En ik zal niet onder stoelen of banken steken dat de rechter eigenlijk de leukste rol heeft. Hij heeft het voor het zeggen in z'n zwarte toga. Deze .vlaag van eerlijkheid moet trou wens niet fout worden geïnterpre teerd, begrijp me goed, ik ben geen machtswellusteling. Maar als ik zeg dat de rechter het voor het zeg gen heeft, beweer ik wat ik al eer der onder woorden bracht: jij kunt iets afmaken". Kwaad Hij is naar eigen zeggen zelden kwaad in de rechtszaal. "Geprik keld ben ik wel eens, maar kwaad- nee, kwaad ben ik eigenlijk alleen in de privésfeer, soms". De laatste vraag - of hij als kind vaak rechtertje speelde - beant woordt De Haan aanvankelijk met een stilzwijgen. Zegt dan: "Nee, maar ik zal alles wel beter hebben geweten. Dat is nu nog steeds zo. Ja, schrijf dat vooral op: hij zal al les wel beter hebben geweten. Daar zullen m'n kinderen om moe ten lachen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3