L EIDSCH DAGBLAD weinig voor Curag ao raffinaderij toch dicht Wellicht ingrijpen Rietkerk 769313 op AbvaKabo schuift 36 uur werken de lange baan n 1 Kamikaze- terrorist van dertien Deel Chemische Industrie Katwijk moet verhuizen fgappkz MAGISTER Opnieuw problemen met ruimteveer OENSDAG 31 JULI 1985 (VOENS OPGERICHT 1 MAART 16 No. 37768 EL AVIV/BEIROET - Een 13-ja- ge jongen heeft vanochtend in uid-Libanon een vrachtauto die j bestuurde tot ontploffing ge- -acht op het moment dat een Is- lëlische patrouille voorbij kwam. Over het aantal slachtoffers lo- en de lezingen sterk uiteen. Vol- ens radio Beiroet kwamen vijf Is- lëlische soldaten en twee Libane- burgers om en vielen er zeker ier gewonden, van wie drie Israë- sche soldaten. Het Israëlische opperbevel in Tel :egt dat twee Israëlische mili- liren licht gewond zijn geraakt. Een Libanees die bij de aanslag ewond raakte verklaarde tegen- ver verslaggevers dat hij drie Is- leliërs en vijf Libanese burgers ood op straat had zien liggen. De amikaze-terrorist die de aanslag leegde zou zijn auto op het dorps- lein van Arnoun, 7 kilometer van Israëlische grens, hebben gezet n met het ontsteken van de bom ebben gewacht tot de Israëlische atrouille vlak bij hem was. Te gevaarlijk om in een woonwijk te handhaven (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - Omdat een dergelijk bedrijf niet in een woonwijk past, zal een deel van de Chemische In dustrie bv Katwijk binnen ander half jaar naar het industrieterrein 't Heen in Katwijk moeten verhui- Om de produktie en de werkge legenheid evenwel veilig te stellen mag de chemische afdeling van het bedrijf aan de Van der Vegtstraat gedeeltelijk en tijdelijk weer in ge bruik worden genomen. Dat zijn de gemeente Katwijk en de directie van het bedrijf overeen gekomen. Binnen twee weken wordt de door een explosie in de nacht van vrijdag 21 op zaterdag 22 juni grotendeels verwoeste afdeling van het bedrijf, weer in gebruik ge nomen. Maar op langere termijn is deze chemische poot in de woon wijk niet te handhaven. De farma ceutische afdeling en het laborato rium mogen overigens wel gehuis vest blijven aan de Van der Veg- c+raat Een aantal gevaarlijke chemi sche stoffen mag in de huidige fa briek niet meer worden gebruikt. Die zijn mede op last van het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne verboden. Met het gebruik van de nog toegestane, minder gevaarlijke stoffen kan driekwart van de produktie wor den hervat. Uitstel van hervatting van de produktie zou mogelijk or- derverlies betekenen. Bovendien is met heropening de werkgelegen heid van het 85 man tellende perso neel veiliggesteld. De omwonenden zijn gister avond op de hoogte gesteld van de plannen. Een deel van hen werd vlak na de explosie geëvacueerd omdat er gevaar bestond voor het vrijkomen van gevaarlijke gassen. Vele ruiten in de omgeving sneu velden. "Met het geringere 'chemi sche pakket' waafmee het bedrijf straks aan de slag gaat zijn de risi co's niet groter dan die in een woonhuis", aldus wethouder N. Parlevliet. Jeugd slaags op kermis in Rijnsburg (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG - Een aantal jonge ren is gisteravond rond elf uur slaags geraakt op het kermisterrein aan de Tulpenstraat in Rijnsburg. Daarbij werden messen, stokken en stenen gebruikt. De politie van Rijnsburg kreeg om de vechtenden te scheiden as sistentie van korpsen uit de omge ving. Een van de agenten werd door een jongen met een mes be dreigd. Door het lossen van een waarschuwingsschot kon de agent door zijn collega's worden ontzet. Twee Katwijkers (20 en 21) werden aangehouden. Bij de vechtpartij liepen enkele vechtersbazen lichte verwondin gen op. De aanleiding van de ruzie vanmorgen nog niet bekend. PvdA wil uitstel besluit over plaats kerncentrales DEN HAAG (GPD) - Het proces van inspraak over de plaatsen waar twee kerncentrales moeten komen wordt afgeraffeld. Die kritiek heeft de oppositie in de Tweede Kamer geuit op het kabinet dat gisteren bekend maakte dat in januari van het volgend jaar definitief de lokaties wor den aangewezen waar centrales moeten komen. De inspraaktermijn gaat volgens het kabinet 1 augustus in en duurt dan tot 1 november. De oppositie vindt dat die drie maanden onvol doende zijn om de wettelijk voorge schreven inspraak- en informatie ronden af te kunnen werken. Met name de PvdA wil eind augustus, als de Tweede Kamer terug is van zomerreces, dit punt meteen be spreken. Volgens de Wet Ruimtelijke Or dening kan een inspraakproces zes tot negen maanden duren. Over de duur van de inspraak bestaat dus geen discussie. Strijdpunt is het tijdstip waarop de inspraak naar Tr inzicht van het kabinet eigenlijk is buitenlandse zaken Vayrynen drukten ae begonnen. Het kabinet heeft onge- - - r. Shultz, veer gerekend vanaf februari, na- (foto epa) het zjjn standpunt in januari van dit jaar kenbaar had gemaakt. Maar de oppositie vindt dat gere kend moet worden vanaf begin ju li, nadat de Kamer een principe- uitspraak over de kerncentrales deed. Dan zou het einde van de ter mijn eind maart 1986 moeten lig gen. De PvdA steekt overigens niet onder stoelen of banken dat de be slissing over de vestigingsplaatsen zo dicht mogelijk voor de datum van de verkiezingen (mei) zou moe ten liggen. De regeringspartijen willen „ge woon doorgaan" op basis van het in juni genomen besluit. Zij zijn het ermee eens dat het kabinet nu dit onderwerp. Dat overleg zal tus sen half september en eind oktober moeten plaatsvinden. Bovendien hebben de bewindslieden de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening om advies gevraagd. Toegezegd is dat dit advies uiter lijk 1 december binnen zal zijn. Voor wat betreft de Eemshaven is de voorlopige Wad denadviesraad om zijn mening ge vraagd. Het streven is erop gericht, aldus Van Aardenne, uiteindelijk in de loop van januari 1986 een be slissing aan de Tweede Kamer voor te leggen. 1860-1985 18 PAGINA'S Dr.J.de Ridder van Orga- non verwacht dat er in de jaren negentig een medi cijn op de markt komt dat dementie, een veroude ringsproces in de herse nen, remt of helemaal stopt. PAGINA 12 'Circulaire van minister Deetman bevoordeelt mannen'. PAGINA 5 De Amerikaanse minister Shultz hekelt het Russi sche beleid inzake de men senrechten. PAGINA 7 Klanten van de Verenigde Spaarbank worden niet vervolgd voor zwart geld. PAGINA 11 Zangeres Rika Zaraï: 'Ik dank mijn leven aan na- tuurvoeding'. PAGINA 17 Gemeentehuizen op vrijdagmiddag dicht vondellaan 80. Leiden. DEN HAAG (GPD) - De di- rectie van Shell-Curagao Hheeft besloten de raffinade- Hrij op Curasao te sluiten. De HJdirectie heeft dit gisteren, f na twee dagen koortsachtig overleg, meegedeeld aan de Antilliaanse minister-presi dent mevrouw Maria Libe ria-Peters. Shell blijft be- 3reid de raffinaderij in eigen dom over te dragen en ge durende een overgangspe riode operationele en tech nische diensten te verlenen. Zonnige perioden Vannacht veel bewolking en mogelijk wat regen. Morgen overdag droog en perioden met zon. Minimumtempera tuur ongeveer 14 graden, middagtem- peratuur omstreeks 20 graden. Wind uit zuidwest tot west, matig maar aan zee af en toe krachtig. De vooruitzich- oor vrijdag tot en met maandag: perioden met zon, ook af en toe wat re gen. Middagtemperatuur rond 20 gra- 1 augustus Zon op 6.01, onder 21.30 uur. Man op 22.26, onder 6.00 uur. Hoogwater in Katwijk om 4.17 en 16.44 uur, laagwater om 0.19 en 12.48 Deze bereidheid van de Shell sluit aan op een voorstel dat de Venezo laanse regering langs diplomatieke kanalen heeft gedaan aan Neder land en de Nederlandse Antillen. Het voorstel behelst het openhou den van de raffinaderij onder Ve nezolaanse en Antilliaanse vlag. De Venezolaanse minister van buitenlandse zaken, Consalvi, ver klaarde optimistisch te zijn over een dergelijke, "intergouverne mentele" oplossing. De Nederland se Rijksvoorlichtingsdienst liet weten dat Nederland over het Ve nezolaanse voorstel gaat praten Parlementslid in New Delhi doodgeschoten NEW DELHI (AP) - Twee jonge mannen hebben vanochtend in New Delhi een parlementslid en vakbondsleider doodgeschoten. Bij de aanslag raakten drie mensen gewond. Het slachtoffer, Lalit Maken (34), was lid van de regerende Congres- partij. Zijn echtgenote, zijn chauf feur en een onbekende derde per soon raakten bij de aanslag ge wond. Mevrouw Maken werd le vensgevaarlijk gewond opgeno men in het ziekenhuis. De politie van New Delhi heeft een beloning van 100.000 rupees (30.000 gulden) uitgeloofd voor informatie over de daders van de aanslag. Het is on waarschijnlijk dat de aanslag door sikhs is gepleegd. met de indieners en de vertegen woordigers van de Nederlandse Antillen. Nederland wordt geen aandeelhouder in de raffinaderij, aldus een voorlichter van de RVD. Volgens Shell gaat de raffinade rij dicht omdat er geen overeen stemming bereikt kon worden met de Venezolaanse Staatsoliemaat schappij over gegarandeerde olie- leveranties aan Shell-Curagao. "Een blijvende levensvatbaarheid van de raffinaderij op commerciële basis kon daardoor niet worden ge garandeerd", aldus Shell. Het is de bedoeling dat Shell de ruwe olie die nog in voorraad is, zal verwerken en daarna de verwer kingsinstallaties "successievelijk" uit bedrijf zal nemen. Naar ver wachting zal dat plaats vinden in de loop van augustus en september van dit jaar. Er wordt een ontslag aanvraag ingediend voor de 2000 man personeel die door de Antil liaanse regering moet worden goedgekeurd. Over de afvloeiings regeling moet nog onderhandeld worden met de vakbonden. de (economische zaken) heeft zijn collega Winsemius DEN HAAG (GPD) - De ambtenarenbond AbvaKa- net ermee eens uai net ttdumct nu r. or, i haast maakt. Minister Van Aarden- schuift de 36-unge werk week op de lange baan. Dat blijkt uit een notitie van het dat b.ti de be- bondsbestuur over het ar beidsvoorwaardenbeleid voor volgend jaar. Daarin staat dat de bond niet zal ei sen dat de werkweek wordt verkort tot 36 uur. trokken gemeenten, provincies instellingen de plannen nu ter visie worden gelegd. Het gaat om de mogelijke vesti gingsplaatsen Borssele, Moerdijk, Maasvlakte, Noordoostpolder en Eems. Bekend is dat het kabinet voorkeur heeft voor Borssele en dat mogelijk als tweéde Moerdijk Arbeidstijdverkorting blijft aanmerking komt. Een lobby, onder aanvoering van commissaris der koningin Van Agt, probeert in elk geval een kerncentrale op die plaats te krijgen. Half augustus zal de regering met advertenties en folders be kendheid geven aan de voorlich ting die over de inspraakprocedure op komst is. Daarbij wordt dan aangegeven inzage liggen en waar men een in formatiepakket kan krijgen. In september worden voorlichtings avonden gehouden. Plaatsen en data daarvan zijn al vastgelegd. Ook heeft Van Aardenne de be de grootste ambtenarencentrale (Van c r verslaggevers) DEN HAAG - Het ministerie van binnenlandse zaken en de ambte narenbond AbvaKabo zijn er ver baasd over dat zovele gemeente huizen in verband met de arbeids tijdsverkorting op vrijdagmiddag worden gesloten. Het wordt zelfs niet uitgesloten geacht dat minis ter Rietkerk zal ingrijpen. Diverse gemeenten - zoals Al phen aan den Rijn en Leiden - heb ben andere oplossingen gevonden om de arbeidstijdsverkorting door te voeren. Geen sluiting op vrijdag middag daar. 'We hebben een pu blieksgerichte functie en daar komt voorlopig geen verandering in', zegt een woordvoerder van de gemeente Leiden. Maar in een groot aantal gemeen ten in de Rijnstreek gaan de ge meentehuizen wel om de veertien dagen dicht, een enkele sluit zelfs alle vrijdagmiddagen. In de kust en bollenstreek hetzelfde laken een pak. 'Sluiting op vrijdagmiddag is ze ker niet de bedoeling geweest van het akkoord tussen minister en bonden', aldus een woordvoerd- ster van het ministerie. De minister heeft er in een circulaire zelfs na drukkelijk op gewezen dat de be drijfstijd moest worden gehand haafd. Hij zal op dat standpunt blij ven staan. Ook de Abvakabo is verbaasd. 'Gemeenten bezuinigen zo ook op gas, stroom enz.', aldus een woord voerder. Volgens hem wordt het ingeleverde loon, waarmee nieuwe werkgelegenheid zou worden ge schapen, soms misbruikt voor an dere doeleinden, zoals het dichten van financiële gaten in de gemeen telijke huishoudboekjes. Dubbelganger mag zich niet uitgeven voor Leon Melchior wel kernpunt in het beleid, "maar eerst moet ervaring worden opge daan met de 38-urige werkweek die dit jaar in de meeste sectoren van kracht wordt", aldus de noti tie. Pas daarna kunnen verder gaande stappen op het gebied van arbeidstijdverkorting worden ge- meent het bondsbestuur. 'TASSENDIEF' - De politie van Stadskanaal is gistermiddag als tassendief in actie geweest. Het was agenten al eerder opgevallen dat een tassenwinkelier tussen de middag, als de zaak sluit, de op straat uitgestalde tassen niet bin- de plannen ter nenhaalt. Zij waarschuwden de eigenaar dat zoiets vragen om moeilijkhe den is. Dinsdag besloot de politie de winkelier een lesje te geven. Zij namen 17 tassen (waarde ongeveer 500 gulden) mee. Toen de ge- sturen van betrokken gemeenten schrokken winkelier telefonisch De bond wil wel tot procedureaf spraken komen over de financie ring van de 36-urige werkweek. In tussen zou, zo zegt het bondsbe stuur, in het kader van de arbeids tijdverkorting (atv) bij de overheid een tijdelijke verlaging van de vut- leeftijd kunnen plaatsvinden tot bijvoorbeeld 60 jaar. De vut-leef- tijd voor ambtenaren is nu nog 62 jaar. MAASTRICHT (ANP) - P. Hof man, inwoner van Brunssum, mag zich niet langer meer uitgeven voor de Maastrichtse zakenman Leon Melchior, noch voor diens broer of familielid. Hij dient zich ook te ont houden van gedragingen die bij buitenstaanders de indruk kunnen wekken dat hij Melchior of familie van de zakenman is. Dit heeft de president van de Maastrichtse rechtbank, mr. P. Paulussen, van morgen bepaald toen hij uitspraak deed in een door Melchior tegen zijn dubbelganger aangespannen kort geding. Mocht de inwoner van Bruns sum het aan hem opgelegde ver bod overtreden dan komt hem dit op een dwangsom van 50.000 gul den per overtreding te staan. Bo vendien is de man veroordeeld tot de kosten van het geding, ruim duizend gulden. Volgens de raadsman van Mel chior, mr. B. Moszkowicz, heeft de dubbelganger van Melchior in de Amsterdamse uitgaanswereld ver scheidene slachtoffers gemaakt. Zo zou hij een weduwe uit Amster dam met gefantaseerde verhalen rond twee ton hebben weten te ontfutselen plus nog sieraden en antiek. provincies meegedeeld dat het kabinet met hen in zogeheten be stuurlijk overleg wil treden over aangifte van diefstal deed, kreeg hij te horen dat hij de tassen op het politiebureau kon afhalen. CAPE CANAVERAL (Rtr./AFP) - De astronauten in het ruimteveer Challenger hebben na de bijna mislukte lancering opnieuw pro blemen. Ditmaal werken bepaalde instrumenten voor het weten schappelijk onderzoek niet feil loos. De Challenger kwam maandag in een lagere baan dan de bedoe ling was toen een boordcomputer zes minuten na de lancering een van de drie hoofdmotoren uitscha kelde omdat de temperatuur te hoog zou zijn geworden. Nadat de zeven astronauten de schrik te boven waren gekomen begonnen zij aan hun wetenschap pelijke taak, het transformeren van het ruimteschip in een sterrenkun dig observatorium. Daarvoor is het Europese ruimtelaboratorium Spa celab aan boord. Een woordvoerder van het Ame rikaanse bureau voor ruimtevaart NASA verklaarde dat er meer pro blemen waren dan was verwacht, maar dat men deze binnen een re delijke tijd zou kunnen oplossen. Functionarissen van NASA zei den dat het belangrijkste instru ment in Spacelab, het telescopisch richtplatform, niet goed werkt. Het door het Europese bureau voor ruimtevaart ESA ontwikkelde ap paraat moet drie op de zon gerichte experimenten en een toestel dat metingen van de atmosfeer doet besturen. NEEM NU EEN ABONNEMENT! O per maand 22.10 (alléén mogelijk met automatische betaling) per kwartaal 65,70 per halt jaar 131.40 I per jaar 250.90 (uw voorkeur aankruisen) Naam Straat PnQfrnHp/Plantc - (i.v.m controle bezorging) J 1 U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Oagbl 10050, 2300 VB Leiden. I.p.v. opsturen, kunt u ook ad, p/a Antwoordnummer 1 even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1