Rika Zarai: Tk dank m'n leven aan natuurvoe ding' Mail dingo ruim aanwezig op African Music Festival eheel hersteld na ernstig auto-ongeluk Grenspopfestival mikt op Nederlands bezoek OENSDAG 31 JULI 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 17 1(1) I'm on fire - Bruce Springsteen 2 5) Axel F - Harold Falter- meyer 3(3) Waarom fluister ik je naam nog - Bennie Neyman 4 2) 19- Paul Hardcastle 5 (6) Duel eye to eye - Propa ganda 6 4) A view to a kill - Duran Duran 7 Josephine - Chris Rea 8 (11) Santa lucia by night - George Baker 9 (12) Frankie - Sister Sledge 10 7) Dancing in the dark - Bruce Springsteen 11 (10) Born in the U.S.A. - Bruce Springsteen 12 (15) Blackstar - Georgie Da- 13 9) Clouds across the moon - Rah Band 14 (20) All fall down - Five Star 15 (22) We don't need another hero - Tina Turner 16 (18) The word girl - Scritti Politti 17 (17) Kayleight - Marillion 18 (16) Endless road Time Bandits 19 (13) So in love - Orch.Man. In the dark 20 (28) Tarzan boy - Baltimo- 21 (21) All cried out - Alison Moyet 22 (14) Crazy for you - Madon- 23 (25) Johhny come home - Fi ne Young CANnibals 24 (23) Suddenly - Billy Ocean 25 (19) Love is in your eyes - Gerard Joling 26 (33) Let's talk - One Way 27 (30) Life in one day - Ho ward Jones 28 (24) You can win if you want - Modern Talking 29 (26) The lady don't mind - TalkingHeads 30 (32) This is our time - Band of Gold 31 Raspberry Beret - Prin ce and the Revolution 32 In to the groove - Ma donna 33 (39) Genie - B B Q Band 34 (31) Mengelmoes - Danny de Munk 35 There must be an angel - Eurythmics 36 (36) Tomb of memories - Paul Young 37 (38) Bandolero - Vanessa 38 Freeway of love - Are tha Franklin 39 Zoals vrienden doen - Bonnie Jose 40 Endicott - Kid Creole and the Coconuts (Stichting Ned. Top 40) PARIJS (GPD) - De omzet van de Franse kruidenwinkels is het afgelopen jaar met veertig procent gestegen dankzij de bestseller van de zangeres Rika Zarai: 'Mijn natuurlijke ge neeskunst'. Sinds het boek in maart verscheen werden er al meer dan 800.000 exemplaren van verkocht. Zoveel lezers gingen Rika's geneeskunst meteen op zichzelf toepassen dat sommige kruiden nu uit verkocht zijn en de nieuwe oogst moet worden afgewacht. Volgens Rika is de belangstel ling voor de natuurgeneeswijze de laatste vijf tot zes jaar toege nomen, maar ze geeft toe dat haar boek, veel meer dan alle anderen over hetzelfde onder werp, zo'n succes werd dankzij haar eigen populariteit en ook door de manier waarop de me dia er opvallend veel aandacht aan hebben besteed. door Rudolph Bakker Een paar jaar geleden had Rika een ernstig auto-ongeluk, waarby ze in coma raakte en haar ruggewervels beschadigde. Het zag er naar uit dat ze nooit meer zou kunnen lo pen en het genezingsproces werd vertraagd omdat haar lichaam niet genoeg kalk produceerde. Ten ein de raad overlegde ze met haar vriend Dextreit, die zo'n zestig boeken over natuurgeneeskunst op zijn naam heeft staan. Ze begon in het ziekenhuis meteen met de kruidenkuur, die hij had voorge steld. Die kuur reinigde haar li chaam van alle giftige stoffen en 'medicamenten, zo schrijft Rika in de inleiding van haar boek, zodat het tenslotte weer sterk genoeg was om de natuurlijke stoffen die ze nodig had zelf weer aan te ma ken. Rika liep driejaar in een gii*5- corset, maar ze liep en kon weer optreden. Na drie jaren kruiden- kuur was het ongeluk alleen nog maar een verre herinnering. Rika Zarai werd in Jeruzalem ge boren. Haar moeder kwam uit Vil- na, haar vader uit Odessa. De vader liep naar het beloofde land en hij deed er acht maanden over voor- dag hij er in '29 aankwam. Toen Ri ka 19 was ging ze (in 1960) in mili taire dienst, waar ze het tot ser geant-majoor bracht. Ze had toen het eindexamen conservatorium van Jeruzalem voor piano in haar zak en ze werd muzikaal leidster van cabaretgroepen van de Israë'i- sche soldaten. Bij het instuderen van een musical viel haar zangta lent op en kreeg ze er de hoofdrol, zodat ze binnen een paar maanden in Israël een beroemde vedette werd. Ze ging toen in Parijs haar geluk beproeven, waar ze werd op gemerkt door Jacques Brei, die haar verder hielp. Elke keer als er oorlog in haar land uitbrak ging ze terug om aan het front voor de troepen te zingen. Vier keer brak er oorlog uit en vier keer maakte ze tournees onder de kogelregen. De tekst van 'Mijn natuurlijke geneeskunst' getuigt van joodse wijsheid en van een diep geloof in de boodschap. Nadat de eerste twee hoofdstukken door een echte Fransman geschreven waren, vond ze die zo gelikt, dat ze de hulp naar huis stuurde en het zelf probeerde. Toen het boek verscheen werd Ri ka meteen in talloze forums ge vraagd en ging er nauwelijks een dag voorbij of ze verscheen in een muzikaal tv-programma, waar zé onder de bedrijven door haar boek mocht laten zien, een gang van za ken die in het Brinkman-tijdperk in ons land ondenkbaar zou zijn. Eigen graf Als de opmars van Rika's boek nog een tijdje doorgaat ziet het er slecht voor de Franse delicatessen- winkels en zondagsmarkten uit. Rika is ook vegetariër en ze eet nauwelijks vis. „Beesten hebben ons slechts hun dode vlees te bie den", stelt ze aangrijpend in haar boek en de lezer van 'Mijn natuur lijke geneeskunst' denkt twee keer na voor hij een hap in zijn mond steekt na het dreigende: „U graaft met uw tanden uw eigen graf'. Absolute trouw aan Rika's bood schap zou ook het droevig eind van het Franse restaurantbedrijf bete kenen. Een avondmaal van Rika ziet er bijvoorbeeld als volgt uit: als voorgerecht zijn er verse vruch ten, die worden gevolgd door een schaal rauwkost. Ter afwisseling komt er dan groentesoep op tafel, een schotel gekookte groenten of een eierengerecht. Het culinaire festijn wordt afgerond met ge stremde melk of gedroogde vruch ten en warme kwast. Ontbijt en lunch vertonen dezelfde karakte ristieken, maar aangevuld met kaas, graanprodukten of zelfge maakte vruchtentaart. Rika legt in haar boek ook uit hoe de lezer mooi kan blijven, zich niet alleen hoeft te voelen, zijn ze nuwen kan bedwingen en haaruit val kan tegengaan. Ze hecht grote waarde aan een goede ademhaling en een voorwaarde voor een ge zond leven zijn volgens haar bo venal 'gezonde gedachten', want ook daar kun je je in trainen, meent ze. Ze legt uit dat je nooit moet eten 'met het ritme van een militai re mars', dat je na elke hap mes en vork moet neerleggen, de handen in de schoot moet vouwen om ver volgens langzaam en overdacht aan het kauwen te slaan. Tenslotte moet je niet eten als je opgewon den bent, schrijft Rika en ze voegt er aan toe: je moet natuurlijk pro beren om nooit nerveus te zijn". Een klein probleem bij het toe passen van de natuurgeneeswijze is dat er in Frankrijk niet zo erg veel kruidenwinkels zijn en in Pa rijs maar zes tot acht. Een ander probleem is ook dat het beste re sultaat wordt bereikt met verse kruiden, maar dat het merendeel van wat wordt aangeboden zich in gedroogde staat bevindt. Daarop reageert Rika met te zeggen: na tuurlijk moeten we roeien met de riemen die er zijn. De ideale toe stand was als je bovenop de Hima laya zou zitten, maar daar zijn we nu eenmaal niet. Zuivering Rika is geen arts, maar ze vertelt in alle rust dat ze heel goed zelf een diagnose kan stellen. Dat komt - gaat ze voort - omdat het er in de natuurgeneeswijze niet zozeer om gaat de werkelijk zieke plek geiso- leerd aan te pakken, danwel om het gehele lichaam te zuiveren en gezond en sterk te maken, zodat het van zichzelf uit de zieke plek doeltreffend kan bestrijden. En ze spreekt met enige neerbuigend heid over het vergaande specialis me in de geneeskunde „alsof je een mens in een willekeurig aantal te isoleren mootjes zou kunnen snij den". Vanzelfsprekend is ze en thousiast over de homeopathie, al is in haar ogen het bezwaar dat de stimulans tot zelfwerkzaamheid, waarop de homeopathie berust, zich ook daar weer niet op het li chaam in zijn totaliteit richt. Rika denkt dat de groeiende be langstelling voor de natuurgenees wijze de reactie is op het na-oorlog- se enthousiasme voor alles wat ar tificieel was, en men een blind ver trouwen stelde in de wetenschap. „Mijn leven als zangeres is vol spanningen en onechtheid", aldus Rika, „en ik heb de oplossing ook voor mijn professionele probleem in de natuurgeneeswijze gevon den". Wie met Rika uit eten gaat kan zich op enige komische scenes voorbereiden. Het hangt van de te genwoordigheid van geest van de obers af hoe ze reageren op een be stelling waarbij Rika met het nage recht (fruit) begint en via een ge sneden tomaat met ui eindigt met een hartige groentesla. 'Mijn natuurlijke geneeskunst' is bezig te verschijnen in de Verenig de Staten, Noorwegen, Zweden, Duitsland, Italië en Spanje. Toch wordt het enthousiasme van al die Rika Zarai: eerst fruit lezers kennelijk niet gedeeld door het Franse televisiesterretje Chan- tal Nobel, die na een auto-ongeluk wekenlang in coma lag en nu ook niet meer lopen kan. Rika begreep haar taak en schreef Chantal twee brieven met goede raad. Ze bleven tot nu toe onbeantwoord. Tatort-acteur Walter Richter (80) overleden HAMBURG (DPA) - De Westduit- se acteur Walter Richter, onder meer bekend als commissaris Trimmel uit de televisieserie Ta- tort, is het afgelopen weekeinde in een Zwitsers ziekenhuis overle den. Dit maakte de Westduitse tv- omroep NDR gisteren bekend. Richter was 80 jaar. De in Berlijn geboren Richter be gon zijn carrièrre als toneelspeler in 1931. Daarnaast was hij ook be kend als film- en tv-acteur. Hij woonde de laatste jaren in Zwitser land, in de buurt van Zurich. Three Johns naar LVC LEIDEN - Jon Langford, John Hyatt en John Brennan vormen sa men de Three Johns, de band die vrijdagavond optreedt in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Bree- straat. Ze komen uit Leeds en zijn een lieveling van het Engelse club circuit. In de teksten toont het driemanschap zich geëngageerd en speelde vorig jaar regelmatig ten bate van de stakende mijnwerkers. Muzikale inspiratiebronnen zijn T. Rex en de onbedoelde peetvader van de punk Captain Beefheart. De Three Johns laten zich in hun mu zikale enthousiasme niet door de drummachine aan banden leggen. Langford was een van de oprich ters van de in kleine kring legenda rische groep Mekons en maakt daar by gelegenheid nog deel van uit. De meest recente single van de Three Johns is 'Death of a Euro pean' en werd door een speling van het lot uitgebracht op de dag van de voetbalveld slag in het Heizei stadion in Brussel. LEIDEN - In het DHC-stadion in Delft wordt zaterdag 10 augustus voor de derde maal het African Music Festival gehouden. Er ko men twaalf groepen uit bijna even zoveel Afrikaanse landen en ook Suriname is vertegenwoordigd. Fode Youla opent om twaalf urn- het festival. Daarna komt Kanda Bongo Man, afkomstig uit Zaïre en onlangs nog op het festival in Lo- chem te zien. Ballet Bugarabu is een dansgroep die een blik gunt in de culturele overlevering van het Mandingo ryk vanaf 1200. De man nelijke en vrouwelijke dansers in oorspronkelijke kleding worden begeleid op traditionele instru menten. De Zoeloe zangeres Thoko Mda- lose komt uit Zuid-Afrika, maar woont in Amsterdam. Ze was ook te zien in de Afrikaanse serie in Pa- radiso, eerder dit jaar. Het Surinam Music Ensemble duidt de eigen muziek aan met Paramaribop, een mengeling van jazz en Latijnsame- rikaanse invloeden. De Ameri kaanse jazzpianist Randy Weston lijkt een vreemde eend in de byt Hij heeft zich tijdens een jarenlang verblijf in Afrika in zijn bronnen verdiept en gebruikt de piano als percussie-instrument. Na dit solo-optreden wordt Ma- nu Dibango verwacht. Een saxofo nist uit Kameroen, die jazz en Afri kaanse muziek combineert. Twaalf NEW YORK - Het Texaanse fotomodel Jerry Hall, die haar leven sindsjaar geleden had hij een miljoenen- enkele jaren deelt met popster Mick Jagger, figureert uitvoerig in het hit met 'Soul Makossa'. De albino- augustusnummer van Harper's Bazaar. Hun beider dochtertje Elizabeth neger Salif Keita uit Mali is de maakt ook deel uit van de fotoreportage. Hallen Jagger verwachten ove- meest beroemde zanger van de rigens binnenkort hun tweede kind. (foto apj Mandingo-stam. Hij komt naar Delft met een tienkbppige band: de Ambassadeurs Musicaux de Mali. Osibisa maakte in de jaren ze ventig veel opgang met muziek in de sporen van Santana. In hun mu ziek zijn veel Caralbische invloe den te herkennen. Mory Kante komt uit Guinee en speelde in de zelfde band als Keita. Hij combi neert de kora, de harp van de Man dingo-stam, met electrische funk en rock. Segun Adewale is in Nigeria een Ju Ju-ster, net als King Sunny Adé en Ebenezer Obey. Hij betitelt zijn (foto pb muziek als 'Yopop', popmuziek van de Yoruba stam. Zijn band heeft geen last van valse beschei denheid; die heet Superstars Inter national. Het festival wordt afgesloten door het Guineese orkest Bembeya Jazz. Gitarist Bembeya richtte de groep, die inmiddels achttien le den telt, in het begin van de jaren zestig op. Een zeer uitgebreide rit mesectie ondersteunt de bandlei der op diens uiteenlopende gitaar- strapatsen. Kaarten voor het festival kosten in de voorverkoop twintig gulden. SCHÜTTORF/ENSCHEDE (GPD) - Het zesde Open Air Festival in het dicht bij Enschede gelegen Westduitse grensdorpje Schüttorf, hoopt zaterdag 31 augustus (11.00-24.00 uur) opnieuw een grote groep Nederlandse poplief hebbers over de grens te lokken. Daartoe wordt dit jaar in ons land op grotere schaal bekendheid gegeven aan het evenement, dat in 1984 zo'n 34.000 bezoekers trok. „Met Kid Creole, Talk Talk en Killing Joke hebben we drie groepen die zeker bij het Ne derlandse publiek zullen aanspreken", meent Hubert Steiner van het organiserende Majokri Musik, dat voor het eerst een Duitse band als „Top of the Bill" op de affiches heeft geplaatst. Herbert Grönemeyer en zijn band mogen dit maal het festival bij het riviertje De Vecht af sluiten. Dat mag voor Nederlandse begrippen wat ongewoon klinken, feit is dat de popster- entertainer-toneelspeler-en tekstschrijver uit het Roergebied in zijn vaderland behoorlijk furore heeft weten te maken. Dat geldt ook voor een andere man uit de Bondsrepubliek: Wolf Maahn. Met zijn puike begeleidingsband 'Die Deserteure' lukte het Maahn om in een van de meest recente rock- nachten, die live door de Westduitse tv werd uitgezonden, een reputatie als zeer swingende act te vestigen. Wolf Maahn was ook van de partij op het gratis Parkpopfestival in Den Haag. „De twee Duitse bands zullen de Nederlan ders misschien wat minder aanspreken", wil Steiner desgevraagd best toegeven, „feit is dat het totaalprogramma naar ons idee van een prima niveau is". Heavy .rockers uit Münster, samen de band 'Mad Max' vormend, mogen 's ochtends om elf uur het spits afbijten in Schüttorf, gevolgd door The Name (Enge land). Nadat Wolf Maahn zijn pittige rock 'n roll over het terrein heeft laten waaien is het de beurt aan Working Week, een band rond zan geres Julie Roberts. Killing Joke en Kid Creo le met zijn Coconuts staan vervolgens gepro grammeerd. Talk Talk en Herbert Gröne meyer zorgen 's avond voor licht in de duister- In Nederland loopt de kaartverkoop via de VW-kantoren. Winfried Trenkler en Eddie Mc Grohan presenteren het festival. Waterpop Voor de achtste maal wordt op zaterdag 17 augustus in het Hofpark in Wateringen het popfestival Waterpop '85 gehouden. Op het hoofdpodium treden groepen op als Casual Af fairs, Prima Volta, Het Klein Orkest, Tom Ver- laine (VS), The Long Ryders (VS), en Nic Lo we (Engeland). Tijdens de pauzes zijn er op andere podia optredens van nog vijf groepen. Een parachutistenteam opent het popfestival, waar naar verwachting van de organisatie ze ker 20.000 liefhebbers op af zullen komen. oILVER CITY - Michael Jackson is alweer gewond geraakt bij filmop namen. Heeft de Amerikaanse popster destijds in een filmstudio zijn haar verbrand, deze week moest hij voor behandeling naar het ziekenhuis van Culver City in Californië. Jackson liep bij de opnamen van een musical film letsel aan zijn hand op. «foto ap»

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17