In jaren negentig wellicht medicijn dat dementie remt Organon boekt na vijftien jaar onderzoek succes Toekomst Afrika: een nachtmerrie? HlflMME Wereldraad vast morgen voor Midden-Amerika PAGINA 12 WOENSDAG 31 JULI 1985 WO Dementie: een ouderdomsziekte die - naarmate Neder land vergrijst - in omvang zal toenemen. Geneesmidde len om het aftakelingsprocess in de hersenen te vertra gen of helemaal te stoppen, zijn er niet. Maar de farma ceutische industrie zoekt ernaar. Organon in Oss heeft al enkele hoopgevende succesjes geboekt. Toch is de geneesmiddelenindustrie voorzichtig. Ze tempert het optimisme, omdat zij geen valse hoop wil wekken. Organon zoekt wel verder. Tenslotte zijn er lichtpuntjes. Wanneer er een medicament tegen de mentie op de markt komt? Wellicht in de jaren negen tig. De stand van zaken nu. Een gesprek met dr. J.J. de Ridder van Organon. Al vijftien jaar zoeken Organon en de universiteit van Utrecht (prof. De Wied) naar een medicijn dat de ouderdomsziekte kan remmen. In neu- ro-peptiden - eiwitten die in de hersenen worden aan gemaakt - lijkt enige houvast te zijn gevonden. gediend indien er sprake is van een slechte doorbloeding van de hersenen, omdat sommige pepti den ervoor zorgen dat er effe- ciënter met zuurstof in de herse nen wordt omgesprongen". Wanneer er een middel wordt gevonden, dat de aftakeling af remt, heeft dat wel gevolgen. Dr. De Ridder: "Waar ook ter wereld, je ziet overal vergrijzing. Die ver grijzing brengt niet alleen zorgen voor de samenleving met zich mee, maar ook op de begroting van volksgezondheid zal er reke ning mee moeten worden gehou- door Jan Westerlaken Boven de vijfenzestig jaar is de kans op dementie één op tien: boven de tachtig jaar wordt er van iedere vier bejaarden één dement. Nederland her bergt - zo is de schatting - rond de tweehonderddui zend demente patiënten. Maar de gemiddelde leef tijd stijgt. Anders gezegd: de mens blijft langer le ven. Dus zullen er in de toekomst ook meer de menten zijn. Dementie, wat is dat precies? Kort gezegd komt de ziekte neer op het afsterven van hersencel len, waardoor bepaalde functies J van de hersenen blijvend uitval len. De cellen die het gevoeligst zijn, verdwijnen als eerste. Ze worden niet meer vervangen. Wat een kind op weg naar vol wassenheid leert, zal bij de de mente mens in omgekeerde volg orde afsterven. Eerst gaat het ge heugen achteruit. Dan het ver mogen om anderen te herken nen. Het moment waarop de afta keling zich kan voordoen hangt af van het evenwicht tussen de gezondheid, het psychisch wel zijn en de sociale situatie waarin de oudere mens zich bevindt. Vaststaat dat vereenzaming fu nest is. Door aandacht verloopt het proces van dementeren veel langzamer. Wie eenmaal aan dementie lijdt, kan weinig hoop koesteren op genezing. Medicamenten die het verouderingsproces in de hersenen kunnen tegengaan, zijn nog niet ontdekt. Hoewel Orga non iets op het spoor is, zal het op z'n vroegst pas in de tweede helft van de jaren negentig zijn alvorens er resultaten in de vorm van een medicijn mogen worden verwacht. Eerder niet, bena drukt dr. Öe Ridder. Elk jaar eer der dat er een geneesmiddel op de markt komt, is mooi meege nomen, zegt hij. Lichte dementie Dan nog is de groep demente patiënten die met de neuro-pep- tiden - lichaamseigen eiwitten - kan worden behandeld, beperkt. Aan wie denkt dr. De Ridder met name? "In.de eerste plaats zullen patiënten met een heel lichte de mentie voor toediening van het medicament in aanmerking ko men. Mensen van wie je bij voor baat kunt zeggen dat ze over een jaar of vijf aan een ernstiger vorm van aftakeling zullen lij den. Bij de ziekte van Alzheimer, bijvoorbeeld. De helft van de de mente patiënten heeft deze ziek te. Zij leidt gewoonlijk binnen vijf jaar tot de dood. Als je nu eens dat verouderingsproces kunt vertragen of misschien zelfs stopzetten, dan heb je een goede zaak gediend. En als iemand is getroffen door een hersenbloe ding? Nee, bij hen zullen de stof fen niet meer werken. Ze werken misschien wél als ze worden toe Meer dan de helft van alle dementiegevallen wordt veroorzaakt door de ziekte van Alzheimer. Foto boven: afgestorven hersencellen veroor zaken gaten in de hersenen. (toto pr) den. Oudere mensen zijn vaker ziek. Veel van hen kunnen op den duur niet meer voor zichzelf zorgen. Ze vergeten het gas 's avonds uit te doen, laten het licht branden en noem maar op. Dan praat ik alleen nog maar over de lichtere vormen van dementie. I^jk, als we bij hen het aftake lingsproces met zo'n drie tot vijf jaar zouden kunnen vertragen, dan kunnen ze langer op zichzelf blijven wonen. Het zal duidelijk zijn: dat heeft een enorme in vloed op de kosten van de volks gezondheid". Kwaliteit Maar daarop niet alleen, bena drukt dr. De Ridder. "Geld is be langrijk, maar wat te denken van de kwaliteit van het leven? Of een bejaard iemand zichzelf in zijn oude, vertrouwde omgeving kan redden of dat hij of zij de laatste levensjaren - door toe doen van dementie - in een ver zorgingshuis moet doorbrengen. Laat ik duidelijk zijn: wij willen niet naar een verlengen van het leven. Maar we willen wel probe ren wat te doen aan de kwaliteit van het leven van de oudere mens, zodat dit leven ook op late re leeftijd aanvaardbaar is". Voor dit doel eenmaal is be reikt komt er nog heel wat kij ken. Dr. De Ridder: "We hebben, enige kennis hoe peptiden op de hersenen werken en hoe ze het gedrag kunnen beïnvloeden. Al leen, we hebben die kennis opge daan door met gezonde dieren te experimenteren. Die kennis moeten we vertalen naar de zieke mens. Wat hebben we gedaan? Ratten hebben we van jongsaf met peptiden behandeld. Na hun dood hebben we de hersenen vergeleken met die van - onbe handelde - even oude dieren en met de hersenen van jonge rat ten. Wat zagen we? De conditie van de hersenen van de behan delde ratten was identiek aan die van de hersenen van jonge rat ten. Er was geen spoortje van af takeling te bekennen. Terwijl daarvan wel sprake was bij de ratten die niet met peptiden wa- ïen ingespoten. Maar", waar schuwt dr. De Ridder, "we weten niet of de hersenen van de mens op precies dezelfde manier rea geren.". Om daar achter te komen zal er zal er klinisch onderzoek moeten worden verricht. Een klein on derzoek heeft uitgewezen dat de peptiden weinig invloed hebben Dr. De Ridder (foto pr> je mensen een ingewikkelde test doen, dan zie je dat ze zich - on der invloed van die peptiden - langer kunnen concentreren en ook langer met die test bezig kunnen zijn. Bejaarden die licht- dement waren bleken ook te ver beteren. Niet zo zeer het geheu gen, maar hun stemming. Ze pakten de krant weer, gingen de deur weer uit om een praatje te maken. Kortom, de verpleegde patiënt werd een stuk vriendelij ker. Intern noemde wij dit pepti de toen de 'anti-knorrigheidspil'. Natuurlijk, je kunt van enig suc ces spreken, maar daarmee heb je bepaald nog geen geneesmid del. Zou dit er eens komen, dan zal het uitsluitend voor lichte af- takelingsgevallen kunnen wor den aangewend. Bij matige tot ernstige dementie boekten de peptiden geen resultaat. Een ding staat vast: als dit onderzoek een medicament zou opleveren, dan hebben we wel wat bijzon ders. Want dan kunnen we een ziekte bestrijden waarvoor nu niets op de markt is. Ja, dan kun je van een doorbraak spreken". Dr. De Ridder heeft het al ge zegd: zover is het nog lang niet en of het zover zal komen is de vraag. Echt optimistisch is hy niet. "Maar", voegt hij er direct aan toe, "we vonden het zo'n vijf tien jaar geleden de moeite waard ermee te beginnen, omdat er wat interessants uit kan ko men. Er waren drie basis-over wegingen om het onderzoek te doen: de medische- en economi sche relevantie en de weten schappelijke haalbaarheid. We moeten nog wat jaren geduld hebben of de klinische onderzoe ken voldoende opleveren om aan een produkt te gaan denken. We kunnen niet voorzichtig genoeg zijn. Als er maar een greintje aan verwachtingen wordt gewekt, dan lopen we de kans dat de mensen bij ons aan de poort staan om 'pillen' op te eisen". Hormonaal Neuro-peptiden, wat zijn dat voor stoffen? Het zijn kleine ei witten die onder meer in de hy pofyse (hersenaanhangsel) wor den aangemaakt, maar ook che misch (buiten het lichaam) kan worden bereid. Peptiden hebben een hormonale werking en oefe nen - onder meer - invloed uit op het centrale zenuwstelsel (stem ming, gedrag enz.). Gebleken is dat het hormoon vasopressine invloed heeft op het geheugen en dat er bij schizofrenie (psychi sche stoornissen) vermoedelijk sprake is van een verstoorde ba lans tussen alfa- en gamma en- dorfinen. Dr. De Ridder: "Als dat inder daad het geval is, dan hebben we de therapie in handen. Je moet het nog wel aantonen. Zodra we dat kunnen, dan hebben we de bewijzen dat schizofrenie biolo gisch bepaald is. De moeilijkheid is dat we - om dat vast te stellen - dan metingen in de hersenen moeten doen naar de aanwezigh- heid van gamma-endorfinen. Daar kom je niet aan. Bovendien zal er een meetmethode moeten worden ontwikkeld die jaren vergt. De stoffen hebben we wel toegediend en de resultaten zijn bemoedigend". Over de eventuele bijwerkin gen van de peptiden zegt dr. De Ridder: "De veiligheid is erg hoog. Van enige toxische wer king was niets te bespeuren. Dat is ook niet zo verwonderlijk, want het gaat hier om een li chaamseigen stof. Bijwerkingen zijn er dus niet. Bij het injecteren van vasopressine was er een lo kale reactie: een rode plek op de huid. Na een halve dag was die weer verdwenen. Misschien kan er wat agitatie optreden als een schizofrene patiënt endorfïnen krijgt toegediend. Plat spuiten is er niet bij, zoals by het gebruik van neuro-leptica (medicijn te gen schizofrenie). Zoals de situa tie er nu voorstaat zijn er geen relevante bijwerkingen. De vraag waarvoor wij ons zien ge steld is: kunnen we de werking van peptiden zo hard maken, dat er uiteindelijk een medicament uit voortvloeit". Leerpil Als die 'pil' er in de jaren ne gentig komt, zal die zeker opzien baren. In eerste instantie is hij bedoeld om licht-demente be jaarden een kwalitatief betere oude dag te bezorgen. Heeft het medicament daarnaast nog meer mogelijkheden? Te denken valt daarbij - bijvoorbeeld - aan men- studeren of die verslaafd zijn aan alcohol en wier hersencellen hierdoor zijn aangetast. Dr. De Ridder wil van een leer pil niets horen. "Wij maken geen medicijnen om de leerprestaties te verbeteren. Ons werk is erop gericht na te gaan of we mentale ziekten kunnen verhelpen. Waar het ons om te doen is, is om af wijkingen in de hersenen te ver beteren en niet om iemand beter te laten leren. Voorzover wij heb ben kunnen nagaan, houd je be paalde dingen niet langer vast bij gebruik van de peptiden. Wel is er sprake van een verhoogde concentratie. Leerpillen zijn het absoluut niet. We zijn daarin ook niet geïnteresseerd. Het enige doel (fat wij nastreven is: hoe herstellen we een defect in de hersenen met geneesmiddelen". Over hersenbeschadiging bij alcoholmisbruik zegt De Ridder: "Op dat terrein hebben we geen onderzoek gedaan. Eerlijk ge zegd verwacht ik dat de peptiden daarvoor niet zullen worden aan gewend. Wat wel denkbaar is, is dat peptiden bij de bestrijding van heroïne-verslaving een posi tieve werking hebben. Niet al leen dierproeven hebben uitge wezen dat vasopressine daar een gunstige werking op heeft, veel meer verslaafden maakten hun metadon-programma af toen zy een dosis van dit hormoon inna men. Hoe dat komt? Wellicht wa ren ze gemotiveerder en speelde ook de concentratie een rol". Irreversibel Dementie wordt alleen maar erger. Kunnen peptiden dat pro ces doen keren? "Het blijft irre versibel (onomkeerbaar)", stelt dr. De Ridder met nadruk. "Her sencellen zijn hooggekwalifi ceerde cellen die, als ze eenmaal zijn afgestorven, niet meer wor den vervangen. Op z'n allerbest zouden we het proces van de mentie kunnen vertragen, maar omdraaiennee". Afrika. Vijftien jaar geleden kon het zijn bewoners nog voeden, an no 1985 worden 150 van de 500 mil joen Afrikanen 'direct of indirect bedreigd door de hongerdood. Wanneer er niet snel wat gebeurt dreigt volgens de Wereldbank rond de eeuwwisseling een sociale, eco nomische en politieke nachtmer rie. Een nachtmerrie die overigens al realiteit is, zo maakte een Britse televisieploeg vorig jaar duidelijk. De reportage maakte wereldwijd door Sjaak Smakman acties la Eén voor Afrika los. Maar er is veel meer nodig: het roer moet radicaal om. Niet alleen in Afrika zelf, maar ook in de wester se landen. Het is - en was dat al by het be kend worden van de hongersnood - geen nieuws dat de nieuwe droog teperiode in de Sahelzone niet meer was dan de druppel die de emmer deed overlopen. Afrika is het enige werelddeel waar de voed- selproduktie en het inkomen per hoofd van de bevolking in de afge lopen tien jaar zijn teruggelopen. Al twee jaar geleden merkte de VN-commissie voor Afrika daarom op dat 'het toekomstbeeld dat naar voren komt uit de huidige tenden- zen bijna een angstdroom is'. De verwaarlozing van de eigen voedselproduktie is een van de be langrijkste oorzaken van de huidi ge honger. De afgelopen twintig jaar hebben de Afrikaanse regerin gen hun plattelandsbevolking schandelijk geëxploiteerd. Via een systeem van kunstmatig laag ge houden prijzen werden de boeren geacht voor bijna niets voedsel te produceren. Als er al aandacht was voor de landbouwproduktie, dan gold die de verbouw van export- produkten als koffie, cacao, suiker en katoen. In de Sahellanden Ni ger, Mali, Burkina Fasso en Tsjaad bijvoorbeeld namen niet alleen de voedselimporten in twintig jaar toe van 200.000 ton tot 1,7 miljoen ton, de katoenproduktie steeg in die zelfde periode van 22,7 miljoen ton tot een recordoogst van 154 mil joen ton in 1984. De opbrengst van die landbouw- exporten kwam veelal ten goede aan prestigeprojecten. Veel Afri kaanse hoofdsteden zijn etalages van luxe met glazen regeringsge bouwen, grote havens, moderne ziekenhuizen en universiteitscen tra. De plattelandsbevolking zag niets van haar inspanning terug en in toenemende mate weigerden de boeren daarom te produceren. De ontwikkelingshulp was al evenmin gericht op het platteland. De meeste westerse landen ston den luid te applaudiseren by de overambitieuze plannen, waarvoor machines en know-how alleen bij henzelf te koop waren. Zo kostte het overgrote deel van de 'hulp' fei telijk niets. En wilden ontwikke lingslanden 'hun' geld anders be steden, dan werd de hulp wel aan voorwaarden gebonden die terug sluizing veilig stelde. De meeste westerse banken bleken boven dien in de jaren zeventig ook niet te beroerd om flinke leningen te geven, ook al was dat voor slechte projecten. De verwachting om de schulden te kunnen terugbetalen via de landbouwexport, bleek een drog beeld. De prijzen op de wereld markt kelderden enorm. Bij die te ruglopende inkomsten, namen de prijzen van importprodukten als olie en machines echter sterk toe. "De armen verkopen goedkoop aan de rijken en kopen duur van hen terug. Daarmee vindt over dracht vNan rijkdom plaats van de arme landen naar de rijke", zei de Tanzaniaanse president Nyerere tijdens een bezoek aan Nederland. In luttele jaren is Afrika temidden van zijn ergste crisis een exporteur van kapitaal geworden. De weg terug. Die is er, maar hij is lang en moeilijk, zegt de Wereld bank. Aandacht voor de eigen landbouw is een eerste voorwaarde voor herstel, een produktieprikkel via verhoging van de voedselprij zen een tweede. De regeringen moeten meer vertrouwen op de vrije markt, aldus de Bank. En al is dat moeilijk in landen waar het subsidiestelsel een van de weinige touwtjes is die de sociaal-economi sche structuur nog bij elkaar houdt, tijdens de afgelopen top conferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) omarmden veel Afrikaanse leiders dit scenario. Ze namen een vijfja renplan aan dat hen verplicht de investeringen in de landbouw op te voeren tot een kwart van de over heidsuitgaven. Nu is dat nog geen tien procent. Maar ook dat biedt nog geen op lossing voor de torenhoge schul den waar de meeste landen mee kampen. De afbetaling van de on geveer 170 miljard dollar buiten landse schuld eist een steeds gro ter deel van de steeds schaarser wordende deviezen op. Voor im porten die de weinige industrie op de been moeten houden is steeds minder geld. Daardoor dreigt de vi cieuze cirkel van nog minder ex port, nog minder deviezen en dus weer minder export. En terwijl Afrika aldus steeds af hankelijker wordt van ontwikke lingshulp als bron van inkomsten, krijgt het steeds minder. Juist om dat het zo arm is: daardoor komt te weinig van de 'hulp' terug naar de donorlanden. En dat verwijt richt de Wereldbank rechtstreeks aan de industrielanden: die moeten bij hun hulp kijken naar de belangen van de ontwikkelingslanden en niet uitsluitend naar die van hen zelf. Maar inmiddels is er geen parti culiere bank meer die Afrika nog geld wil lenen, het IMF is alleen een 'alternatief voor de (in Afrika schaarse) rijkere ontwikkelings landen en de Wereldbank heeft geen geld. De Wereldbankdochter IDA (Internationaal ontwikke lingsbureau), dat is gespecialiseerd in zachte leningen heeft de komen de jaren maar 9 miljard dollar te verdelen, terwijl bijna het dubbele nodig is om de hulpverlening op peil te houden. Met name de VS hebben geweigerd geld in het IDA te pompen. Het door de Wereld bank vorig jaar Opgerichte Afrika- fonds is al evenmin een succes, ook hier bij gebrek aan belangstel ling van de industrielanden. Om het initiatief nog enigszins te red den stopt Nederland er 350 miljoen gulden in, veel meer dan de bedoe ling was. De OAE heeft daarom onlangs een nieuwe internationale confe rentie voorgesteld over het Afri kaanse schuldenprobleem. De deelnemers willen zich verplichten hun schulden af te betalen in ruil voor verlichting van de schulden last voor de armste landen, die on geveer 27 miljard dollar bedraagt. In de afgelopen jaren is aan 58 ont wikkelingslanden landen al zo'n 6 miljard dollar kwijtgescholden, maar dat lijkt niet genoeg. Zelfs onze nationale kasbeheerder mi nister Ruding sluit verdere kwijt schelding niet uit, zij het dan als onderdeel van een uitgebreid pak ket maatregelen voor de armste landen. Dat in tegenstelling tot de VS, Japan, de OPEC-landen en een aantal Oosteuropese landen, die van verdere kwijtschelding niet willen horen. Gaan de OAE-landen hun land bouw aanpakken, of blijft het bij woorden? Zijn de industrielanden bereid hun eigen belangen bij ont wikkelingshulp even opzij te zet ten? Komt er een schuldenregeling die de armste landen uitzicht biedt? Voordat op die vragen een positief antwoord komt, blijft de toestand in Afrika zoals die is: een nachtmerrie. Een groot deel van de 450 ker kelijke afgevaardigden die in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires de bestuursvergadering van de Wereldraad van Kerken bijwonen zal morgen de hele dag 'vasten' uit solidariteit met de Middenamerikaanse volkeren. Dat gebeurt op initiatief van een delegatie van de Wereldraad, die vorige week een bezoek bracht aan onder andere El Salvador en Nicaragua. Met deze vastendag wil men ook steun betuigen aan de Nicaraguaanse priester-minis ter d'Escoto, die van begin juli af vastend en biddend protesteert tegen de Amerikaanse politiek in het Middenamerikaanse gebied. De actie is bepaald op donder dag omdat dan ook de 'Dwaze Moeders' hun wekelijkse demon stratie houden. De deelnemers aan de vastendag houden op etenstijd steeds een gebedssa menkomst. Op de agenda van de Wereldraad was de donderdag middag al vrijgehouden om kerkmensen uit de hele wereld de gelegenheid te geven mee te lopen met een rondgang voor het presidentiële paleis. Twee van de zeven presiden ten van de Wereldraad deden verslag van hun ervaringen in Midden-Amerika. Zij spraken daar met kerkelijke vertegen woordigers, familieleden van po litieke gevangenen en verdwe nen personen en verschillende hulporganisaties. De delegatie was onder de indruk van de ma nier waarop in Nicaragua wordt geijverd voor zelfbeschikking en rechtvaardigheid. Over El Salva dor werd gezegd, dat daar geen vooruitgang wordt geboekt in de situatie van de mensenrechten. - De Duitse kerken oefenen sterke aandrang uit op de We reldraad om een 'vredesconcilie' van alle kerken bijeen te roepen. Het bestuur van de Wereldraad zal de komende dagen plannen bespreken voor een wereldcon ferentie over gerechtigheid, vre de en het behoud van de schep ping. De Duitse kerken vinden, dat daar ook de Rooms-Katholie- ke Kerk en anderen die geen lid zijn van de Wereldraad bij moe ten zijn. - De Vaticaanse afgevaardigde naar Buenos Aires, de Engels man monseigneur Basil Mee- king, uitte gisteren kritiek op de veroordeling door secretaris-ge neraal Emilio Castro van het Va ticaanse besluit om de Brazi liaanse 'bevrijdingstheoloog' Leonardo Boff een spreekverbod op te leggen. Meeking werkt op het secretariaat voor de eenheid in Rome. Hij noemde de kritiek van Castro een 'inmenging in de interne aangelegenheden van de Rooms-Katholieke Kerk'. "Er zyn plaatsen waar wij met elkaar in gesprek zijn", zei Mee king. "Het zou schadelijk zijn voor de goede samenwerking, als wij in de toekomst tot elkaar spraken via publieke samen komsten als deze". Castro's ver oordeling gebeurde, volgens mgr. Meeking, ook op verkeerde gronden. Hij plaatste die tegen de achtergrond van de kerkelijke situatie in Latyns-Amerika, ter wijl het - naar de Engelse prelaat verklaarde - alleen ging om een reprimande voor een rooms-ka- tholiek theoloog "die ontrouw is aan de officiële leer aangaande de aard van de kerk". In een reactie gaf secretaris-ge neraal Castro toe, dat hy mis schien een diplomatieke fout had gemaakt. "Maar als Latijnsa merikaan voel ik me emotioneel geraakt, waardoor ik misschien te persoonlijk heb gereageerd. Er lijkt ook zo'n afstand te bestaan tussen de woorden van de paus over oecumene en het effect van de maatregel tegen Boff'. Het dagelijks bestuur van de Wereldraad wil de komende we reld-bisschoppensynode in Ro me vragen, zich in het algemeen te onthouden van 'harde, wetti sche maatregelen'. In een ont- werp-brief, die het Centraal Co mité (algemeen bestuur) nog moet goedkeuren, wordt de wens uitgesproken, dat deze sy node in dezelfde 'geest van hoop' zal werken als het Tweede Vati caans Concilie. Steun. De Nicaraguaanse bisschoppen kunnen rekenen op de 'voortdurende steun' van hun Amerikaanse collega's. In een te legram zegt de voorzitter van de Amerikaanse rooms-katholieke bisschoppenconferentie, James Malone, dat het leiderschap van de Nicaraguaanse bisschoppen 'een inspiratie is voor ons en voor de hele kerk'. "Wy zijn bedroefd over het lij den van het Nicaraguaanse volk als gevolg van het aanhoudende geweld, de manipulatie door bui tenlandse machten, inclusief de beide supermachten, en het ont breken van fundamentele men senrechten". Reis. De paus zal van 8 tot 19 augustus een bezoek brengen aan zeven Afrikaanse landen: To go, Ivoorkust, Cameroun, Cen- traal-Afrika, Zaïre, Kenya en Ma rokko. Dit wordt zijn 27ste bui tenlandse reis. Op het program ma staan onder meer 13 eucha ristievieringen en 6 oecumeni sche ontmoetingen. In de hoofd stad van Ivoorkust zal de paus een kathedraal inwijden waar voor hij vijf jaar geleden de eer ste steen legde. Simonis. Aartsbisschop Si- monis van Utrecht gaat zondag naar Tegelen om een voorstelling by te wonen van de passiespelen. Op 10 augustus vertrekt hij naar Nairobi (Kenya) voor het 43ste 'eucharistisch congres'. Aan dat congres (van 11 tot 19 augustus) zullen, naar wordt verwacht, zo'n 100.000 mensen deelnemen. De paus zal bij de slotsamenkomst van het congres zijn. Gijsen. Bisschop Gijsen van Roermond heeft de paus ge vraagd om een tweede hulpbis schop, ter vervanging van mgr. Ter Schure, nu bisschop van Den Bosch. Hervormde Kerk: beroepen door de synode tot legerpredi- kant kandidaat Th. van Delen Veenendaal, door de synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (relatie mos lims-christenen) kandidaat me vrouw G. M. Speelman Amster dam; aangenomen de benoe ming tot bijstand in het pastoraat te Wapserveen (Dr.) D. T. Rut gers West-Terschelling, de be noeming tot bijstand in het pas toraat te Kedichem (ZH) A. K. Abcouwer Culemborg; aangeno men naar Parrega-Hieslum (Fr.) kandidaat G. Muilwijk Auster- litz, naar Wehl (Geld.) kandidaat mevrouw I. de Zwart Amster dam. Kerkverlaters. Volgens het Oostenrijkse bureau voor de sta tistiek is het aantal kerkverlaters in dat land vorig jaar in vergelij king met 1983 met 3,3 procent ge stegen. Uit de Rooms-Katholieke Kerk (80 procent van de bevol king) ging 5 procent meer weg dan in '83. In de Evangelische Kerk loopt het percentage kerk verlaters terug.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 12